4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.047
|
čitano: 1.126.761
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Normalno je da su antene za više frekvencije manje jer ovise o valnoj dužini  L(mm) = 300000/Frekvencija(MHz) a antene su većinom pola valne dužine (dipol) i kraće do 10% postotaka od toga ovisno o debljini elemenata.

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

DragoL   Kojeg operatera koristiš?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
R4zOR229 kaže...

Imas LTE watch za windowsei huaCtrl za android, i ima neka skripta kaj je davorin tu metil al to nisam probavo.

 Je li postoji mogućnost da ručno namjestim band na routeru? Instalirao sam ovu aplikaciju za mobitel.

 

UPDATE: Našao! Da li znači da sam sada uspio "namjestit" agregaciju signala ili je sada router spojen samo na 1800MHz? Šta znači ovo F/TDD 1800+2100+2600 na aplikaciji?

 

Još jedno pitanje, da li taj Huawei router ima sam neki svoj originalni Huawei softwer kojim mogu mjenjati bandove i namjestit agregaciju?

Telemach router (1800+2100+2600) Telemach router (1800+2100+2600)
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.8.2021 11:03 (CPU).
10 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Evo uspio sam nekako namjestit na 2600MHz i net je brži

Da li znači da router koristi agregaciju kada gore u desnom kutu piše LTE+?

Ma da sve mislim da je samo na jednoj frekfenciji spojen tj. B7 - 2600

 

B7-2600MHz B7-2600MHz
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
CPU kaže...

Evo uspio sam nekako namjestit na 2600MHz i net je brži

Da li znači da router koristi agregaciju kada gore u desnom kutu piše LTE+?

Ma da sve mislim da je samo na jednoj frekfenciji spojen tj. B7 - 2600

 

 Prvo što piše je osnovna frekvencija npr B7. A desno do toga agregacija frekvencija tebi sad je B7+B1 isključi još B1 i bit će samo B7

5 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav. Kako provjeriti dali moj toranj podržava 5G mrežu ako nemam mobilni uređaj za to.

Je l' postoji način preko Cellmapera da pokaže da ima mogućnosti ili? Hvala! :D

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ima ak ga je netko mapiro, al s obzirom kolko su ljudi fletni i ko ima 5g uredaj i tarifu nebi prevelke nade u to polago

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nekako mi se sumnjivo ponaša Cellmapper s dvije SIM kartice 

 

Prije 3 dana sam prošetao Starim gradom u VŽ s desne strane po travi i napravio krug oko nasipa.

I otišao doma po maloj ulici ispod Vatroslava Lisinskog, i izgleda da je ovaj tamno zeleni trag na Tele 2 moj

 

Glavna SIM kartica (HT) izgleda da nije ništa zabilježila... ili se nije uploadalo. Ili ja nešto krivo radim, ali se bar kod snimanja nema gdje pogriješiti.

 

Sad još moram nagovoriti firmu da mi ugrejda HT tarifu na 5G da i to malo snimim

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pa vidis kaj si uplodo pod statistikom, i kolko se meni cini snima ti samo na onoj kartici koja ti je podesena za data(pise u aplikaciji koja se koristi).

3 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Bok ekipa!

Živim u okolici Plaškog i već dulje vrijeme razmišljam o nabavci boljeg routera pošto radim od kuće.

 

Trenutno koristim Huawei B315s-22 router (od Tele2) sa HT SIM-icom Internet posvuda jer na mom području uglavnom HT ima još najbolji signal.

 

Brzine su ljeti (pogotovo zadnja 2 mj.) po danu jedva 1-2 Mbps, ujutro i navečer do 5 Mbps dok po noći oko 2 h ujutro ide i na lijepih 45 Mbps downloada.

Upload mi je uglavnom oko 10-tak Mbps osim zadnja dva mjeseca gdje zna biti jedva 0,5 Mbps. Po noći ide i na 25 Mbps uploada.

Uglavnom užas za posao gdje su mi bitni i download i upload po danu.

 

Na slikama u privitku su rezultati testiranja LTEWatchom.

 

Na žalost, LTEwatch ne vidi Cell ID a testiranje na mobu ne dolazi u obzir jer smo svi na A1 i zaključanim mobovima.

 

HT mi je na mail odgovorio da na mom području pokriva samo frekvencijom LTE 800 i da nema dostupnih agregacija.

Fiksne infrastrukture nemamo.

Pošto gledam na Modruš di ima HT toranj sa tri banda, čak si razmišljam da kupim P56 antene i uperim u Modruš.

 

Što mislite i što mi preporučate za budući router i možda antene (i kamo da ih usmjerim)?

Band+1 Band+1
Band+3 Band+3
Band+20 Band+20
Band+44+-+LTE-A Band+44+-+LTE-A
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.9.2021 15:36 (Tirkiz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ja bi možda na tvom mjestu kupio Iskra P-60 antene pa si miran za 5G. Čak i da njih spojiš na ovaj stari huawei, mislim da ćeš dobit jedno 8db, što bi te idealno prebacilo preko SINR 10 i to bi već onda s papira mogle biti i stabilne dvoznamenkaste brzine. 

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pošto mi je neočekivano puno ljudi slalo upite oko Mikrotik Chateau 5G evo kratko osvrta nakon još malo testiranja.
Imam Chateau LTE12 sa 5dBi vajskom antenom i Chateau 5G sa stock antenama oba updejtana na zadnji firmware 7.1rc1, LTE12 ima updejtan najnoviji firmware na modemu (bitno!).


Tele2 -> 2CA B1+B3 radi OK u svim situacijama, brzine iste kao na LTE12 sa vajnskom antenom.
A1 (OBJAŠNJENJE: na cca 2km imam toranj sa B3+B20 koji je jako opterečen i na cca 6km imam 2 tornja sa B1+B3+B7+B20 koji obično daju dosta bolje brzine od ovog prvog ali zbog udaljenosti imaju slabiji signal).
A1 -> 3CA B1+B3+B7 radi OK cca 120Mbps, nekoliko puta je uspio se spojiti 4CA B1+B3+B7+B20 ali je brzina bila očajna cca 25Mbps, puno češće se spaja B20+B3 jer mi je to najjači signal ali je brzina očajna 20Mbps.
HT -> čekam karticu

Razlika Chateau 5G naspram Chateau LTE12 je u modemu i internim antenama, sve ostalo je isto (proc, glavna ploča, konektori). Ako ga koristite samo za 4G rekao bih da je trenutno LTE12 daleko bolji! Naime na 5G verziji se ne može odabrati da forsira vajsnku antenu kao na LTE12 pa za sada nisam vidio nikakvo poboljšanje kad sam priključio vajnsku antenu, ne može se odabrati cell lock pa na defaultim postavkama sa uključenim svim bandovima mi se spaja na najbliži toran (najjači signal) koji je ujedno i najsporiji, za sada ne radi updejt modema (na LTE12 radi i do sada je bilo 4 updajta koji su značajno popravili brzinu i stabilnost). B20 na Chateau 5G radi jako čudno, čim on uleti u igru brzine odmah značajno padnu.

5G ne mogu testirati jer niti jedan toranj koji vidim ga trenutno ne podržava.
Rekao bih da je 5G hardverski dobar uređaj (5G sa stock antenama daje istu brzinu kao LTE12 sa vajnskom 5dBi antenom i prilično je neosjetljiv na rotaciju (dobar antenna diversity)), ali je sotverski dosta iza LTE12  jer nema odabira glavne/vajnske antene, nema cell lock, B20 radi probleme itd.

Javim uskoro testiranje sa HT-om.

8 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Jesi se probao prebaciti na drugi channel za nadogradnje?

 

http://ip.adresa/webfig/#System:Packages.Check_For_Updates i pod channel izabrati "testing" ili "development"? Sad si vjerojatno na stable ili long term - na ovim "bržim" kanalima možda ima noviju verziju RouterOSa sa funkcijama koje ti fale ali pošto je testing, moguće da nešto bude štekalo ali po meni vrijedi probati.

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

DragoL   Chateau 5G priključci za vanjske antene su samo za 5G za 4G koristi unutarnje. Cell lock ne može ni jedan router niti ima app za to, samo Band lock. Problem kao što si i sam rekao nemogućnost fiksiranja frekvencija pa router ponekad šeće od tornja do tornja. Šteta da nema nigdje popis agregacija koje podržava na 4G i 5G. To što kažeš da B20 radi problem to može biti da se spaja na dva različita tornja B2+B20 i zato tako velike razlike u DL, a to bi se moglo riješiti vanjskim usmjerenim antenama ali 4G su samo unutarnje. Jel možeš u routeru vidjeti eNB ID tornja na koji se spaja? Inače Mikrotik top oprema što se tiče mogućnosti tone opcija neovisno o 4G 5G. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Tirkiz  Što se tiče routera već odavno si trebao nabaviti bolji router i vanjske antene iskra P56 jer ti je signal koma. 5G router sve ovisi kada planiraju 5G na tvojoj mikrolokaciji. Za početak stavi sim od HT HR u mob instaliraj cellmapper app ako mob ima android. Zauzmeš mjesto gdje ti je router i preko app vidiš eNB ID tornja na koji se spajaš i možeš šetnjom kroz kuću naći najbolji položaj i najveće DL i vidjeti sa kojeg tornja to dobivaš eto to ti je za početak.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
R4zOR229 kaže...

Pa vidis kaj si uplodo pod statistikom, i kolko se meni cini snima ti samo na onoj kartici koja ti je podesena za data(pise u aplikaciji koja se koristi).

 Pod statistikom vidim samo koliko točaka mogu prensti i kad upladam, view je prazan. Nešto mi je promaklo?

 

Kartica za Data promet mi je HT, baš zato mi je čudno kako snima samo Tele 2, a ne HT (ako je ono uopće moj trag, al izgleda da je).

Gdje u aplikaciji vidim trenutnu karticu koja se koristi za promet? Gore pri vrhu mi pišu obje kad gledam "Ćelije" view..

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.8.2021 11:44 (CyberDemonVZ).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

CyberDemonVZ  Po slikama vidim da ti snima HT HR eNB ID 150260 je toranj od HT HR telemah tornjevi u VŽ počinju sa 4 i imaju ukupno 5 brojeva za ID tornja. skrolaj dolje u app da vidiš što još snima. Koliko vidim po cellmapperkarti snimao ti je i Telemah

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.8.2021 13:50 (DDavorin).
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

sad pokusao na ht pula toranj koji meni treba promjeniti frekvenciju na n78 i n28 al odma nestane signala, i dalje radi ono hibridno sranje pa pise 5g i ljudi misle da imaju pravi 5g i to moze trajati i trajati. a brzine i pravog signala nigdje

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Cell lock na Chateau LTE12 ide preko AT komandi. Nažalost te postavke se gube kod restarta, ali meni je uptime na LTE >60 dana i blio bi više da ne testiram svako malo.
Nema popisa agregacija nažalost nigdje, niti na specifikacijama za Quectel RG502Q-EA na Quectel stranicama.
Preko AT komandi se ne može doći do liste CA kombinacija koje podržava.

Ono što sam testirao na Chateau 5G (modem RG502Q-EA bi trebao biti 5CA CAT20)
Telemach (toranj sa B1+B3) -> 2CA B1+B3 radi OK u svim situacijama
A1 (toranj sa B1+B3+B7+B20) -> 3CA B1+B3+B7 radi OK, 2CA B3 + B20 radi OK, 4CA B1+B3+B7+B20 se spoji ali su brzine očajne, čim dođe B20 u igru brzine padnu kao samo koristi B20 bez agregacije ostalih frekvencija
HT (toranj sa B1+B3+B3+B20)  -> 3CA B3+B3+B20 radi OK, 2CA B1+B20 radi OK, 2CA B1+B3 radi OK, ne radi B1+B3+B3, ne radi 4CA B1+B3+B3+B20 (valjda nije podržan CA u tim kombinacijama)

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.8.2021 8:12 (DragoL).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Da to je problem skoro svih 4G routera agregacija sa 3+3+x+x+x. E sad ko zna kad trebat će i na 5G agregacija na n28+n28+n78. A to je kao i 4G 3+3+x. A te agregacije na 5G nećemo uskoro vidjeti kao i na 4G još nemaju sve uključeno što mogu....A ništa testiraj i dalje i puno zabave s routerom

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

Da to je problem skoro svih 4G routera agregacija sa 3+3+x+x+x. E sad ko zna kad trebat će i na 5G agregacija na n28+n28+n78. A to je kao i 4G 3+3+x. A te agregacije na 5G nećemo uskoro vidjeti kao i na 4G još nemaju sve uključeno što mogu....A ništa testiraj i dalje i puno zabave s routerom

 Mislim da je n28 beznačajan za kučnu upotrebu. Na n28 700MHz operateri imaju samo 20MHz dok na n78 imaju 100-120MHz.

13 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Slao baš prije neki dan HAKOM-u mail zbog užasne pokrivenosti mobilnog signala na selu. 

Naime, selo je na uzvisini, već ima antenski, ali je sa druge strane brda, tako da je praktički nemoguće uhvatiti signal unutar i van kuće. Tek ukoliko se popne na malo veću visinu, stanje se popravi.
Anyway, HAKOM odgovorio kako je u planu do kraja 2025. nekakva modernizaciju (5G) te koliko vidim na onoj karti, plan je da se pokrije upravo i selo o kojem govorim.

Mene sad zanima, uvođenjem tog 5G ili njihove modernizacije, hoće li se poboljšati općenito pokrivenost signala? Ili će oni što su i do sada imali internet imati još brži, a oni što nisu imali ništa će i dalje imati ništa?

 

Ništa ne ostavljam nezavrš
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DragoL kaže...
DDavorin kaže...

Da to je problem skoro svih 4G routera agregacija sa 3+3+x+x+x. E sad ko zna kad trebat će i na 5G agregacija na n28+n28+n78. A to je kao i 4G 3+3+x. A te agregacije na 5G nećemo uskoro vidjeti kao i na 4G još nemaju sve uključeno što mogu....A ništa testiraj i dalje i puno zabave s routerom

 Mislim da je n28 beznačajan za kučnu upotrebu. Na n28 700MHz operateri imaju samo 20MHz dok na n78 imaju 100-120MHz.

 Zašto? Pa sa tim parametrima bi se preko 200Mbit moglo izvući ako se ne varam? Zamisli netko ko sada ima 2-10Mbit preko žice, sa mizernim 4G signalom, i da uspije sa antenama na 700MHz izvući 30-50Mbit?

Sa prosječnu familiju čist ok - youtube, netflix i web bez beda... 

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DragoL kaže...
DDavorin kaže...

Da to je problem skoro svih 4G routera agregacija sa 3+3+x+x+x. E sad ko zna kad trebat će i na 5G agregacija na n28+n28+n78. A to je kao i 4G 3+3+x. A te agregacije na 5G nećemo uskoro vidjeti kao i na 4G još nemaju sve uključeno što mogu....A ništa testiraj i dalje i puno zabave s routerom

 Mislim da je n28 beznačajan za kučnu upotrebu. Na n28 700MHz operateri imaju samo 20MHz dok na n78 imaju 100-120MHz.

 Nije beznačajno sad svaki operater ima širinu po 10Mhz još je slobodno 20Mhz samo za DL. sa ovime šta su zakupili 10Mhz treba ići do 445Mbps recimo da jedan od njih zakupi još 20Mhz i eto ti DL veći od 1Gbps uz agregaciji n28+n28 tj 10+20Mhz. Da bi postigli tu brzinu mora modulacija biti 256QAM i 8 DL slojeva (MIMO) i razmak između nosioca 15Khz i to sve mogu ako hoće ali ni 4G nisu riješili kako spada bilo je još prostora.......

2 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Jel zna netko, od A1 super homebox, jel se mogu slati SMS ovi s te SIM kartice i ako da dali se naplaćuje dodatno
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Ne mogu se slati sms iz homebox ili flatbox. Ni iz
sučelja rutera.
2 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
...

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.8.2021 21:09 (Theophilus Ruy).
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...
DragoL kaže...
DDavorin kaže...

Da to je problem skoro svih 4G routera agregacija sa 3+3+x+x+x. E sad ko zna kad trebat će i na 5G agregacija na n28+n28+n78. A to je kao i 4G 3+3+x. A te agregacije na 5G nećemo uskoro vidjeti kao i na 4G još nemaju sve uključeno što mogu....A ništa testiraj i dalje i puno zabave s routerom

 Mislim da je n28 beznačajan za kučnu upotrebu. Na n28 700MHz operateri imaju samo 20MHz dok na n78 imaju 100-120MHz.

 Nije beznačajno sad svaki operater ima širinu po 10Mhz još je slobodno 20Mhz samo za DL. sa ovime šta su zakupili 10Mhz treba ići do 445Mbps recimo da jedan od njih zakupi još 20Mhz i eto ti DL veći od 1Gbps uz agregaciji n28+n28 tj 10+20Mhz. Da bi postigli tu brzinu mora modulacija biti 256QAM i 8 DL slojeva (MIMO) i razmak između nosioca 15Khz i to sve mogu ako hoće ali ni 4G nisu riješili kako spada bilo je još prostora.......

Jako si optimističan. Spektralna efikasnost od >50b/Hz je demonstrirana samo u >25GHz području. Pazi demonstrirana, koliko znam komercijalna 5G oprema je trenutno na max cca 30b/Hz te s obzirom na "rastrošnost" naših telekoma ne očeku nabavku tako napredne opreme.  Nadalje 8X8 MIMO na 700MHz je vrlo teško relizirati u mobitelima (zbog veličine antena), tj. ne očekujem da će mobiteli podržavati tu kombinacju, a samim time to nije niti interesantno telekomima. Ako to i bude dostupno kod nas to možeš očekivati za >5 godina a do tada može biti još svačega (optika wink wink)...

7 godina
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Uspio iskopati dodatne informacija LTE modema za

Mikrotik Chateau LTE12

Supported LTE bandsModulation

Downlink: 256 QAM

Uplink: 64 QAM

LTE FDD

1 (2100)

3 (1800)

5 (850)

7 (2600)

8 (900)

20 (800)

28 (700)

 

Supported bands 2x CA (uplink)

B3 + B3

B7 + B7

B38 + B38

B40 + B40

B41 + B41

Supported bands 2x CA (downlink)

B1 + B1 / B3 / B5 / B7 / B8 / B20 / B28 / B38 / B40 / B41

B3 + B3 / B5 / B7 / B8 / B20 / B28 / B38 / B40 / B41

B7 + B5 / B7 / B8 / B20 / B28

B20 + B38 / B40

B38 + B38

B40 + B40

B41 + B41

Supported bands 3x CA (downlink)

B1 + B3 + B3 / B5 / B7 / B8 / B20 / B28 / B38 / B41

B1 + B40 + B40

B1 + B41 + B41

B1 + B7 + B20

B3 + B3 + B7 / B20 / B28

B3 + B7 + B7 / B8 / B20 / B28

B3 + B40 + B4-

B3 + B41 + B41

B7 + B7 + B20 / B28

B40 + B40 + B40

41 + B41 + B41

Supported bands: 4x4 MIMO LTE (downlink) LTE-FDD: B1 / B3 / B7
Mikrotik forum supplied info: EG12 modem supports max 6 spatial streams, so it works like this: for 1 CA single band 4x4 mimo = 4 streams, for 2 CA primary band 4x4 mimo + secondary 2x2 mimo = 6 streams, for 3 CA all 3 bands use 2x2 mimo = 6 streams.

Ono što sam ja isprobao:
Telemach -> 2CA B1+B3
HT -> 3CA B1+B3+B3, B1+B3+B20, B3+B3+B20 (2CA upload radi ako se kosti B3+B3 jer vidim upload u rangu 55-65Mbps)
A1 -> 3CA B1+B3+B7, B1+B3+B20, B1+B7+B20, B3+B7+B20

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2021 9:30 (DragoL).
 
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pitanje, jel mogu staviti od A1 savršenu tarifu SIM, karticu u router,
Što ću dobiti?
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice