Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć...

poruka: 8
|
čitano: 3.204
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć...

Pozdrav!

 

Molim pomoć... Imam relativno dobar fotoaparat(canon500 d eos), radim u ph CS 5 i slikavam u raw-u. Dosada nisam razvijala svoje fotografije. Danas, ponosno  dolazim doma sa vrećicom punom razvijenih fotki - kad KATASTROFA.. Gotovo nijedna fotografija nije sličila na digitalni original. Svjesna sam da ni ne može u potpunosti sličit, ali ovo je negledljivo. Slike izgledaju potpuno neprirodno. Naročito koža. Tonovi kože su oker žuti(boje i prijelazi su drečavi i neprirodni), dosta je naglašena magenta(usne i obrazi su tamno rozi)...Pretpostavila bi da je pogreška fotoradnje...međutim - možda i ja griješim...možda je moja obrada u PH-u pretjerana(??). Volim naglašavati boje(ali pazim da ne petljam sa ljudskom kožom...), volim naglašavati kontrast(naravno sa mjerom), i dignem vibrance često na cca 20(možda mi je to pogreška??). Gotovo svakoj slici u Selectice Color(Adjustments) dodam crne u žutu, crvenu i samu crnu....e i WB na aparatu mi je uvijek na cloudy(najčešće ga ne mijenjam naknadno...).

 

Molim vas pomoć ako je tko imao sličan problem ili zna rješenje....

Htjela bih, prije nego ponovno otiđem u fotoradnju po nove slike, znati dal',  i  u kolikoj mjeri se radi o mojoj pogrešci...

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć..

Stavi koju sliku. Kako da znamo da li je greška foto studia ili tebe?

 

12 godina
neaktivan
offline
Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć...

Evo razvijenih slika.

Razvijene slike (scan) Razvijene slike (scan)
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć...

Digitalni smanjeni originali

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć...

Digitalni smanjeni original treća slika

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć..

Studio je dobio *.jpg slike, ne raw? Ako je tako, slike i ono što ti vidiš na monitoru je u RGB skali. Print ide u CMYK skali, sad da li je to sublimacija ili neki drugi postupak, ali potrebno je pretvoriti kolor skalu. Razlika od printa i izgleda na tvojem monitoru može biti radi nekalibriranog monitora na kome to gledaš i radi postupka pretvaranja kolor skale. Isto tako svaki printer ima neke svoje mušice, izgled ovisi i o ispisnom materijalu i postupku, a sve to se korigira RIP (raster image processing) programima - uređajima. Međutim, uvjeren sam da nitko u tim (ili većini) foto studija ne radi proof, pa korekcije, već imaju neki gotovi profil, kojeg lupe na sve donešene fotke. Tako da su ove tvoje fotke završile s previše levela i crvene boje. Ja bih rekao da je stvar u studiju, tj. njihovim postavkama. Pokušaj odnijeti 1 fotku u kakav drugi studio za probu i kladim se da će rezultat biti različit. Ne nužno bolji, ali drugačiji..

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć..

hvala puno na odgovoru! već popodne ću odnijeti u novi fotostudio...

e, da odgovorim - da - u studio sam nosila jpeg slike. bile su neke u tiff formatu, ali te slike nisu tamo mogli otvorit...

btw, zar se raw, kao takav, uopće može nositi na razvijanje bez obrade i naknadnog sejvanja u nekom formatu??(sorry na glupim pitanjima, ali rawom se bavim tek mjesec dana...tako da mi je dosta toga nepoznato...)

14 godina
offline
Razvijanje fotografija - problem.Molim pomoć...

Ne kužim kak nemreju otvoriti tiff. Mislim, kužim. Ljeningitis je u pitanju. Radnja kojoj je djelatnost obrada i izrada fotografija ne može otvoriti tiff...Nek zatvore "studio" i otvore kiosk za novine, bilo bi im bolje. Nisu takvi jedini. Svuda se provlače "profesionalci" koji imaju lovu za otvoriti "biznis" ali nekamju pojma o poslu. Dobro, RAW ne prima nitko (osim uz posebnu nadoplatu) što je i razumljivo.

 

Imao sam nedavno na usb stiku neke grafike za klijenta. Vizitke i sl. Bio sam u gradu i u prolazu navratim do jednog studia i zamolim da mi naprave 100 kom vizitki. Dam mu usb i lik veli - "ne možemo!". Pitam, zakaj? Veli da je to jpg i da im moram dofurati u vektorima, napravljeno u Corelu ili pdf dokument. {#} BTW, moj jpg je bio u 600 dpi, upušteni rubovi za print, 3 ili 4 boje. Uglavnom, odj3bali su me pa sam 500 metara dalje navratio u drugi studio koji je isprintao bez frke.

 

Nego, furaj ti to u drugi studio kako ti je tu gore čovjek savjetovao. Nemoj im ništa govoriti nego im daj one originalne fotke od kojih su ispale mrljave fotke kod onih mrljavaca u onom mrljavom studiju {#} pa ih usporedi sa novima. Probaj tutnuti i jedan tiff, kao, to ti je fakat važna fotka koju danas uzima baka koja odlazi u Belgiju. LOL Buš vidla da bu ovi drugi to odradili. I tiff i fotke ti budu dobro ispale.

 

Imaš na netu programa za softversku kalibraciju monitora. Obzirom da ti treba "za po doma", poslužit će ti neki bolji i kvalitetniji softver.

Čuj, nisam profi fotograf za dijeliti savjete ali se pitam zašto imaš white balance setapiran stalno na "oblačno"? WB je informacija o neutralnoj boji na osnovu koje fotić procesira i usklađuje ostale boje. Uskladi WB sa stvarnim osvjetljenjem a otvori ili zatvori blendu ili skrati ili produlji ekspoziciju, možda i iso osjetljivost. Ovo samo razmišljam na glas, kako bih ja napravio. Vjerujem da tu ima ljudi koji se jako dobro razumiju pa će netko od njih puknuti koji savjet više. Javi kak je prošlo to sa fotkama!! Da, i jel baka koja putuje u Belgiju dobila isprintanu fotku!

 

Na ovoj stranici imaš puno svega o fotografiranju, obradi i sve kaj ide uz to.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2012 3:03 (Mrljavi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice