Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

poruka: 235
|
čitano: 110.765
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Koji su ti use-caseovi? Gledanje filmova? Cold storage dokumenata? ISO fileovi? Za sve to 5400/5900 RPM diskovi su sasvim dovoljni - proizvodjaci obicno klasificiraju takve diskove kao "NAS" i daju im rating ("duty cycle") od nekih 150-180 TB zapisa godisnje. To bi za prosjecne kucne korisnike trebalo biti sasvim dovoljno.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Kucna upotreba. Filmovi, muzika, slike, bez backupa. 

Cak se razmisljam dali mi je za to potrebno staviti raid ili pustiti u jbod-u...

Gledao sam toshibine nas od 4t koji imaju 7200rpm i 256mb cache i cini mi se value for money. Zato pitam ako je krucijalna brzina vrtnje ili ne.

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Striko2009 kaže...

Kucna upotreba. Filmovi, muzika, slike, bez backupa. 

Cak se razmisljam dali mi je za to potrebno staviti raid ili pustiti u jbod-u...

Gledao sam toshibine nas od 4t koji imaju 7200rpm i 256mb cache i cini mi se value for money. Zato pitam ako je krucijalna brzina vrtnje ili ne.

Nikad JBOD. JBOD ima specifičan use case + ako te nije briga za podatke.

U NASu obavezno RAID.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
13 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Mislim da ako već kupuješ NAS, i k tome Synology, onda trebaš i diskove kako treba kupiti. Meni su u obzir dolazili WD Red i Seagate Ironwolf, oboje su diskovi baš za NAS-ove, odlučio sam se za WD Red i nisam požalio.

Kupiti 2 bay NAS i staviti diskove u JBOD po meni pobija svrhu kupnje 2 bay NAS-, onda bolje kupiti single bay i veći disk.

Imam DS218+ već godinama, nadogradio sam s još 4GB RAM-a, backupiram računalo, mobitel, koristim Plex, Docker za UniFi controler i još koješta. Radi sve bez ikakvih problema.
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Father_Dougal kaže...
Striko2009 kaže...

Kucna upotreba. Filmovi, muzika, slike, bez backupa. 

Cak se razmisljam dali mi je za to potrebno staviti raid ili pustiti u jbod-u...

Gledao sam toshibine nas od 4t koji imaju 7200rpm i 256mb cache i cini mi se value for money. Zato pitam ako je krucijalna brzina vrtnje ili ne.

Nikad JBOD. JBOD ima specifičan use case + ako te nije briga za podatke.

U NASu obavezno RAID.

 ok, JBOD smo rijesili. Koji RAID je onda najbolje izabrati, obzirom na koristenje?

I believe Wi can Fi...
14 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
display name ivo kaže...
Mislim da ako već kupuješ NAS, i k tome Synology, onda trebaš i diskove kako treba kupiti. Meni su u obzir dolazili WD Red i Seagate Ironwolf, oboje su diskovi baš za NAS-ove, odlučio sam se za WD Red i nisam požalio.

Kupiti 2 bay NAS i staviti diskove u JBOD po meni pobija svrhu kupnje 2 bay NAS-, onda bolje kupiti single bay i veći disk.

Imam DS218+ već godinama, nadogradio sam s još 4GB RAM-a, backupiram računalo, mobitel, koristim Plex, Docker za UniFi controler i još koješta. Radi sve bez ikakvih problema.

 ovi toshibini su isto za NAS namjenjeni, citao sam recenzije po netu i ok su.

 

toshiba-4tb-n300-256mb

 

takodjer planiram uzeti synology, neki 2 bay, ciljam na DS220

I believe Wi can Fi...
13 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
DS220+ je dobar. To je nasljednik 218+, malo jači procesor i 2 lan porta (volio bih agregaciju isprobati, sad imam switch za to). Procesor je Intel, na to treba obratiti pažnju. Jeftiniji modeli tipa DS220j i slični imaju realtekove procesore, manje memorije, nisu sve aplikacije podržane, neki ni Plex ne podržavaju, mislim da sam kod nekih vidio i da memorija nije proširiva. Uglavnom, DS220+ je po meni dobar izbor.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Striko2009 kaže...

Kucna upotreba. Filmovi, muzika, slike, bez backupa. 

Cak se razmisljam dali mi je za to potrebno staviti raid ili pustiti u jbod-u...

Gledao sam toshibine nas od 4t koji imaju 7200rpm i 256mb cache i cini mi se value for money. Zato pitam ako je krucijalna brzina vrtnje ili ne.

 

Za arhivsku pohranu, RPM nije toliko bitan. RPM direktno utjece na IOPS, tj. random seek times jer ce trazeni sektor brze doci pod glavu diska ako se ploha diska brze vrti - za kucnu upotrebu koju si opisao, to nece biti pretjerano bitno.

Ono sto ce biti bitnije je sekvencijalna brzina citanja i pisanja, na sto RPM ponesto utjece, ali ako ces fileove prenositi samo preko 1G mreze, gotovo svaki disk danas na trzistu ce biti i vise nego dobar.

 

Takodjer, manji RPM -> manja potrosnja -> manje grijanje -> manja sansa za kvar.

 

Ako si nasao dobar deal za Toshibine diskove koje si naveo (ili ti se zuri), povuci okidac - ako nije hitno, jos malo pogledaj mozes li naci 5900 RPM diskove (po mogucnosti, NAS-klase).

 

Striko2009 kaže...

 ok, JBOD smo rijesili. Koji RAID je onda najbolje izabrati, obzirom na koristenje?

 

Za NAS svrhe, RAID nije uopce nuzan - stovise, za kucne korisnike, backup je daleko bitniji od RAID-a.

 

RAID nije backup - njegova svrha je samo podrzavanje neprekidnog rada u slucaju kvara diska (diskova). Za kucne potrebe, to nije toliko bitno, koliko je bitno da do gubitka podataka ne dodje.

 

Koliko diskova planiras uzeti? Koje su ti potrebe za prostorom danas, a kolike procjenjujes da bi mogle biti za 2 godine? Ili 5?

14 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Vjerojatno ds220+ i dva diska po 4tb. To bi mi trebalo biti dovoljno za filmove, slike i muziku (flac). Backup ne bi radio, za to imam drugi odvojeni disk.

A kroz godine, racunam kako klinci budu odrastali da ce se to povecati na vise od 4tb. 

Zato sam i pitao za jbod od synology dali da pustim tako pa iskoristim 8tb ili namjestim neki raid pa shodno tome koristim kapacitet ukupni.. 

I believe Wi can Fi...
15 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

-RAID nije backup.

-podatke ovisno o važnosti-potrebi treba backupirati, tad je važan i kapacitet čisto da nešto stane a to može stvoriti problem prevelikih diskova-kapaciteta tj disk na koji backupiramo kapacitet..

-zabava (kao igre-soft, filmovi-glazba..) nije važno, lako se nadoknadi. Kad NAS tome služi tad je backup sporedan-nepotreban, ali uvjek ima i nečeg važnog, tad se to može držati na recimo nasu + na nekom računalu i to je praktički jednako backupu tj kopija na dva mjesta, dovoljno dobro za kućne potrebe (osim u slučaju recimo crypt-malwarea kad sve može biti izgubljeno).

 

-jbod, raid 0-1 .. kad brzina raid polja nije bitna (mreža-nas, ispod brzine u računalu, usko grlo) tad je zbog mogućih kvarova bolje izbjegavati bilo što, čisti disk.. npr u slučaju kvara nas-kutije može se prebaciti u drugo računalo ili nas.. neovisno što druga kutija podržava, kad se koristi raid tad ta druga kutija mora to podržavati da bi čitali podatke a to je već moguć problem.

-nema neke posebne prednosti ako se diskovi (više od jednog fizičkig diska-drivea-medija) spoji u jedan volumen, .. jer nije važno sve imati u jednom 'folderu'.. tj nema neke posebne razlike ako disk koristimo kao folder pa je na jednom disku glazba, na drugom film itd..

-jednako kao što nije pretjerani problem ako na win imamo dva-tri- dodatna 'slova' (patha-mounta) nekog diska ili mrežnog sharea, dok recimo lokacijama-libraryjem možemo spojiti razne lokacije i juzer ih koristi kao i lokalne defaultno koje ima npr download-documents-music..

 

-brzina, ima dvije komponente u svakoj komunikaciji-mediju. seek-lag-ping.. i propustnost-transfer-širina sabirnice-bandwidth..

-npr mrežno-online, važan je seek-lag (ping-latencija) jer je to dvosmjerna komunikacija i nije toliko važna količina podataka koliko brzina, motor je brži od šlepera, brže će pismo stići motorom nego šleperom.

-za download, stream i sl. je to sporedno, tad je važan transfer-propustnost, kao širina sabirnice-kanali, kao više traka autoputa. Uz keširanje je lag sporedan-neprimjetan.

-u ovakvoj upotrebi kad se šera glazba-film i sl. seek je sporedan, propustnost ograničena ostatkom (uska grla, interni kontroler, mreža..), tad isti diskovi u recimo raidu u računalu mogu doći do granice sata2-3 propustnosti 300-600MBps, dok će mrežno to biti limitirano brzinom mreže, fast-100 ili gbe-1000 (uz razliku MB--mb byte-bit/8. =130-150MBps). Tako da će isti diskovi na istom raidu dati različitu brzinu jer je tad razlika mreža ili direktno mbo-sabirnica-kontroler, kao što to radi i m2-nvme i zaobilazi ograničenje sata kontrolera pa omogući brzine gen2-3-4.. do recimo 6000.

-kod hdda je to direktno ograničeno RPM-brzinom, za seek, klasično 9-15ms, prosječno 10ms + opada prema kraju medija (tj dalje od sredine prema rubovima, čisto stvar fizike-mehanike i akutatora-glave). Čipovi kao ssd-nvme nemaju taj problem tj seek ispod 1ms, neusporedivo brže. Ostatak razlike je u propustnosti-transferu gdje i spori mediji zadovoljavaju kao recimo dvd.. i zato su ok za filmove-stream ali ne za random-skokove-traženje kao što klasično radi os i koristi stotine fileova konstantno razbacano po raznim dijelovima diska, zato je ssd neusporedivo brži od hdda čak kad su na istom kontroleru u normalnom radu recimo boot osa, dok je u klasičnom kopiranju-backupu i takvim masovnim copy i sl. taskovima slično, tj ssd ide do 550MBps (kao granica sata3) dok hdd ide do 150-200 .. tek u raidu dođe na recimo 300 i u većem raid polju npr 5 može doći do te brzine transfera ali seek i dalje ostaje isti + dodatna logika-kašnjenje za sinkronizaciju itd.

-postoji i brža mreža, 10gbe (i 2,5).. ali to je ipak skupa oprema, ne kućna, kao i ostatak opreme za servere i sl.

-zato na normalnoj gbe mreži nema koristi od raida (za brzinu čitanja) u nasu, osim ako je želja imati jedan volumen, ništa posebno bitno.

-za snimanje nema ni te brzine, tj pada na brzinu diska (uvjek treba razlikovati R/W i kod čitanja neovisno o raid-0-1 čita iz dva diska tj to je pametni raid kontroler koji u mirroru koristi činjenicu da će dva raditi brže od jednog paralelno). Snimanje će nakon što se potroši keš (u ovom slučaju 256MB) pasti na brzinu diska + latencija mreže.

-pošto u copy-paste tasku uvjek ovisimo o obje strane, koliko brzo nešto možemo čitati, da bi to mogli zapisati, tako se u slučaju nasa i dobre mreže to sve svodi na do 150MBps kao max, samo manje-gubitci, npr sporiji disk ili zagušena mreža i postane sporedno jesu li u nasu hdd ili ssd ili nvme ili su u računalu, pa i 7,2k ili 5,9k RPMa hdda postane manje važno (ali to se osjeti konstantno, radije brže, jer klasičan hdd je ipak najsporija karika, usko grlo). To nije 'problem' (nešto osjetno) kod recimo pojedine mp3 pjesme koja je par MB, ali kad se koristi nešto veće, npr install pojedine nove igre 10-50gb.. tad je to ipak osjetno, slično kao što smo nekad bili ograničeni brzinom adsl-a za download s interneta na recimo 10-15MB sad na gbe to ide umjesto u satima u minutama, praktički jednako kao u LANu. Tad je 'šteta' u lanu tj na nasu imati nešto sporije.

 

-inače, protiv kutijice-nas-a, radije osnovni pc-kutija, ista cijena cca 1500kn, može više, nema ograničenja 'kutijice' i lakše po potrebi proširiti, ali tad juzer treba znati osnovne mrežne-server-share stvari, koji os, kao podesiti, dok s kutijicom kao nas to svede na klik-next kroz wizzarda.. nas i nasos su os, neka linux distra, nešto što onaj tko instalirava os(oseve) može lako, tj nije teže od prosječne instalacije win, isto-slično, ali naravno mora znati mrežna pravila, zaštita, permišni, user+pass, share.. bilo koja distra kao i već pripremljene za takvu namjenu ili slične kao myth za medije itd.. a može i win, može client-os, može serverski, naravno, zbog licenci se preferira linux, no zbog recimo navike-sličnosti može win. Tad nije problem recimo u budućnosti nešto dodati, npr nakon h.265 će doći neki 266, nakon nekog kontrolera ili mrežne kartice će se pojaviti nešto novo-brže.. na računalu se može dodati kontroler, gpu, ram, hdd... na nasu je ograničeno-zadano, što je kupljeno to imaš. Sad su već ssd-nvme diskovi 250-500gb prihvatljive cijene, jeftini, jedino od terebajta naviše hdd još drži taj omjer, no kako to ide za koju godinu će nvme od recimo 8tb biti jeftiniji a tad je taj nas kutijica u koju to ne možemo dodati, na pc se može.. kao i jača mrežna ili bilo što.

-cijena nasa je cijena mini računala, tj ista osnova a čisto zbog masovnosti je pc tad jeftiniji + kompatibilan sa svim komponentama na tržištu ili proširiv, nas nije pa do tog da čak ograničavaju firmwareom koji disk .. a dodatno treba paziti na ugrađeni kontroler tj max podržan kapacitet diska, starije do 2-3tb, novije 4-8-16.. to je klasičan kontroler-ograničenje koje ne mora danas biti primjetno dok se recimo kupuje 4tb disk no što ako se za par godina želi kupti recimo veći npr 12tb? .. ponekad taj podatak nije naveden tj to je ono pod max kao jbod-raid što tad treba podijeliti s brojem diskova koji daju taj kapacitet, pa ako ima 2 mjesta i navodi recimo 8tb to je tad 4tb max za hdd kontroler, ne veći jer ga kontroler tad ne podržava. Isto ograničenje može biti u svakom računalu (starije) ali tad dodatno to ograniči i sam soft-os + proizvođač, jer želi sutra prodati novi nas itd.

 

-složiti nešto od starog računala? može se.. ali je u pravilu bučno, ružno, troši.. staro je staro i može svaki čas crknuti, tj ako se to radi osoba ima iskustva tad to sama procjeni, može i tad je to recimo 'đabe'.. tj stara računala, stari hddovi koji ostaju zamjenom za ssd-nvme.. nedavno sam gledao serverrack za 16 hddova smiješne cijene (koliko košta jedna ladica, 200kn) u koje se može utrpati recimo starih diskova 500gb i sl. .. no odustao, jer realno nije potrebno. Smiješno da jedan disk od recimo 8tb može zamijeniti takvu kutiju diskova a da već na potrošnji struje korz godinu uštedi razliku cijene struje koju bi kutija potrošila za tu količinu diskova (cca 15w komad) tj jedno kompletno računalo koje radi, npr kao rudarski pc-gpu.. a staro se ipak kad tad mora pokvariti, pa ono što se drži gore ako je važno treba backupirati i tad opet dođemo do kupnje novog diska ili ako je nevažno tad opet čemu sve kao trošak, kutija viška koja nešto radi.. prije da ću podići neki gaming server za minecraft, no kako vrijeme ide klincima se mijenja fokus što ih zanima tako i projekti odu na neodređeno čekanje.

.. tako da to nije poziv za DIY slaganje, čak i kad se ima dijelova i znanja, jer realno ono što trebamo već imamo a ako ne trebamo tad je samo hobi-višak, dodatna kutija koja može biti i ugašena.

 

ponovo

-raid nije backup, to je 'samo' redundancija diska, ili samo uparena brzina (ograničena, čitanje).. + ostali problemi i uska grla.

-kad god je moguće treba se držati pravila KISS, jednostavnije, tad je to bez tih fičera kao raid-jbod, osim kad postoji razlog za takvu upotrebu a tad misliti i na backup-kapacitet, vrijeme itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Sa dva diska jedini RAID mod koji možeš iskoristiti jest mirror, da na oba diska budu isti podaci.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
13 godina
online
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
 
2 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Striko2009 kaže...

Vjerojatno ds220+ i dva diska po 4tb. To bi mi trebalo biti dovoljno za filmove, slike i muziku (flac). Backup ne bi radio, za to imam drugi odvojeni disk.

A kroz godine, racunam kako klinci budu odrastali da ce se to povecati na vise od 4tb. 

Zato sam i pitao za jbod od synology dali da pustim tako pa iskoristim 8tb ili namjestim neki raid pa shodno tome koristim kapacitet ukupni.. 

 

Uz 2-bay NAS bit ce prilicno tesko upgradati to na bilo sto vise bez kupnje dodatnog NAS-a ili kompliciranja sa dodatnim strojevima pa onda pretakanja iz jednog u drugi u treci.....osobno, preporucio bih odmah skok na barem 8-10 TB najmanje jer ces si ustedjeti dosta glavobolje i gubitka vremena. 2-bay NAS omogucuje samo mirror (RAID1 - gotovo za bilo koji drugi RAID nivo potrebno je najmanje 3 diska u polju). Mozes li se protegnuti na nekakav 4-bay NAS? Ako da, onda sve postaje fleksibilnije - lako se ubaci novi disk i prosiri kapacitet...ili mozda ipak zakljucis da bi eksperimentirao sa RAID nivoima, pa imas i tu mogucnost.

 

Sto se tice backupa, ako imas organizirani backup na drugom odvojenom disku, bilo kakav RAID ti nece trebati za tvoje namjene - ubaci dva diska najveceg kapaciteta koji si mozes priustiti (npr. nedavno su izasli 20 TB diskovi) u NAS koji planiras uzeti i to je to.

 

Inace, 4 TB bi moglo biti prilicno skuceno, osobito za filmove - doduse, ne znam detalje tako da je tesko dati neki bolji savjet. Pa cak i FLAC bi mogao to dosta brzo pojesti (osobito za SACD ili slicne formate sa vecom stopom uzorkovanja).

 

Preporucio bih ti proucavanje ihushovog posta iznad koji je sve bitno objasnio - ako jos nesto nije jasno, slobodno pitaj. Ne znam koliko smo i jesmo li ista pomogli.

 

EDIT: Razmotri Argon EON kao interesantno i jeftino NAS rjesenje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.3.2022 7:02 (Quantum).
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Father_Dougal kaže...

Sa dva diska jedini RAID mod koji možeš iskoristiti jest mirror, da na oba diska budu isti podaci.

 A RAID 0 iliti striped volume?

14 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

jedan crkne disk i moš se slikat...

 

RAID 1  i nema se kaj mislit...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
online
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...
Father_Dougal kaže...

Sa dva diska jedini RAID mod koji možeš iskoristiti jest mirror, da na oba diska budu isti podaci.

 A RAID 0 iliti striped volume?

 Naglasak je bio na "može iskoristiti" :) ... RAID 0 je za nekakav "scratch", cache, privremeni disk gdje su bitni brzina i/ili veličina

5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Mladen kaže...
Posmatrač kaže...
Father_Dougal kaže...

Sa dva diska jedini RAID mod koji možeš iskoristiti jest mirror, da na oba diska budu isti podaci.

 A RAID 0 iliti striped volume?

 Naglasak je bio na "može iskoristiti" :) ... RAID 0 je za nekakav "scratch", cache, privremeni disk gdje su bitni brzina i/ili veličina

 Promaklo mi je slovo i ;)

Ja u kompu imam dva ssda u raid 0 ali imam i trostruki backup.....

 

14 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

hvala svima na komentarima i pomoci do sad. Dio sam znao, dio naucio, dio jos proucavam. 

Ugl ide ds220+ sa 2 diska i 99,9% 2x4tb. To ce biti dosta za potrebe koje sam naveo jer ce na NAS-u biti samo aktualne serije, filmovi (1080,2160), mp3, flac, ostatak toga je u bazi od 6tb u kompu. Ideja NAS-a je da sve to aktualno bude non-stop dostupno na svim telkama po kuci, kompovima, laptopima, mobitelima, pojacalima itd. i da komp ne mora stalno biti upaljen.

Backup necemo vise niti spominjati, jer kako sam prije napisao, on je odvojen i nema veze sa NAS-om. 

Znaci u 2-bay je moguc samo RAID 1 (mirror) ili koristenje oba diska sa full kapacitetom znaci 8tb ako su 2x4tb, ako sam dobro shvatio. 

Ja bi isao za pocetak na ovu drugu opciju tj maksimiziranje kapaciteta (ako je moguce 100% iskoristiti za storage) jer to mi je sasvim dovoljno za pocetak i upoznavanje sa NAS koristenjem i mogucnostima.

Druga stvar koja me muci je koliko se ovaj nas moze nositi sa recimo jacim koristenjem npr gledaju se filmovi na 3 tv-a, na laptopu se streama serija, a flac se streama preko receivera?

Pretpostavljam da tu ram igra ulogu ili? 

 

uzmite u obzir da je moje znanje o ovoj tematici prilicno skromno naspram svih vas i pokusavam ovo uhodavanje uciniti sto je lakse mogucim pa unaprijed zahvaljujem svima na pomoci!

Volim sve mogucnosti istraziti prije investicije jer ipak se ne radi o parsto kuna :)

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Striko2009 kaže...

hvala svima na komentarima i pomoci do sad. Dio sam znao, dio naucio, dio jos proucavam. 

Ugl ide ds220+ sa 2 diska i 99,9% 2x4tb. To ce biti dosta za potrebe koje sam naveo jer ce na NAS-u biti samo aktualne serije, filmovi (1080,2160), mp3, flac, ostatak toga je u bazi od 6tb u kompu. Ideja NAS-a je da sve to aktualno bude non-stop dostupno na svim telkama po kuci, kompovima, laptopima, mobitelima, pojacalima itd. i da komp ne mora stalno biti upaljen.

Backup necemo vise niti spominjati, jer kako sam prije napisao, on je odvojen i nema veze sa NAS-om. 

Znaci u 2-bay je moguc samo RAID 1 (mirror) ili koristenje oba diska sa full kapacitetom znaci 8tb ako su 2x4tb, ako sam dobro shvatio. 

Ja bi isao za pocetak na ovu drugu opciju tj maksimiziranje kapaciteta (ako je moguce 100% iskoristiti za storage) jer to mi je sasvim dovoljno za pocetak i upoznavanje sa NAS koristenjem i mogucnostima.

Druga stvar koja me muci je koliko se ovaj nas moze nositi sa recimo jacim koristenjem npr gledaju se filmovi na 3 tv-a, na laptopu se streama serija, a flac se streama preko receivera?

Pretpostavljam da tu ram igra ulogu ili? 

 

uzmite u obzir da je moje znanje o ovoj tematici prilicno skromno naspram svih vas i pokusavam ovo uhodavanje uciniti sto je lakse mogucim pa unaprijed zahvaljujem svima na pomoci!

Volim sve mogucnosti istraziti prije investicije jer ipak se ne radi o parsto kuna :)

 Supported RAID type Synology Hybrid RAID (SHR), Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1

 

Ide i RAID 0 ali neisplativo...

 

13 godina
online
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...

Ja u kompu imam dva ssda u raid 0

Kakve koristi imaš od toga?

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
15 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Striko2009 kaže...

.. 

Znaci u 2-bay je moguc samo RAID 1 (mirror) ili koristenje oba diska sa full kapacitetom znaci 8tb ako su 2x4tb, ako sam dobro shvatio. 

..

 -broj diskova daje moguće kombinacije, .. nema smisla staviti raid-0 zbog brzine, jer će biti ispod brzine pojedinog diska, ograničenje mreža cca 150MBps, nema smisla ni riad-1 (mirror) jer nije potrebna redundancija-dostupnost, nisi online server-usluga koja to traži + mirror nije backup. .. ni jedan raid nije 'isplativ' za tvoju potrebu-primjer, tj da je to u računalu barem bi mogao dobiti veću brzinu (do 300MBps u r-0) odnosno na mreži tek ako imaš 2,5-10gbe opremu uključujući i nas+mrežnu karticu (čitavu mrežu na višoj brzini).

-zapravo nemaš razlog za koristiti raid, nije da trebaš veći kapaciter od postojećih diskova, tj možeš jednostavnije (i nešto jeftinije) kupiti jedan veći disk kao i nas s jednim disk-mjestom koji će biti jeftiniji, odnosno tad može ostati dodatno mjesto za dodati u budućnosti.. ili kad se već troši, da se ide na nas s 4-više mjesta što omogućuje veće-brže kao raid5 ali brže je tek s više diskova recimo 5-6+.. + pitanje koliko odvojiš za redundanciju-parity ili hotspare (takvi sustavi obično kreću od 6 diskova od kojih je jedan rezerva koji automatski u slučaju kvara jednog diska preuzima njegovu ulogu..). Takvim raid poljem bi na jakom-skupom kontroleru mogao dobiti brzine do sata3, pa i iznad u slučaju SASa, disksova-kontrolera.. no jasno ti je da je to još poneka nula u cijeni.. :) ni približno tvojoj potrebi-opisu.

-KISS kaže, u ovom slučaju je 'bolje' kupiti jedan disk od 8tb .. ako računaš da je kvar kao loto-šansa, što više listića igraš imaš veće šanse, jednako što više diskova imaš to je veća šansa da će se jedan pokrvariti sad, ove godine ili u narednih x-godina.. ako prosječan traje +10g .. to će reći da u desetak godina imaš recimo jedan kvar, ali ako imaš više diskova, možeš imati i više kvarova (mada se neće desiti prve godine nego prema isteku..).

-više = kompliciranije i time veća šansa za kvar, ovisnost o nečemu kao radi kontroleru.. kiss kaže za ovu namjenu bolje bez, što god da crkne npr nas (nevažno što imaš jamstvo), možeš disk prebaciti u bilo što i nastaviti.. a ako je u raidu tad samo na onaj uređaj-kontroler koji to podržava.

-tj ima smisla kemijati kad imaš neki 'benefit', kad moraš ili želiš-trebaš.. npr brzinu ili kapacitet, no u ovom slučaju ni jedno od to ne trebaš-ne možeš tj ograničenje brzine je mreža dok kapacitet recimo ne trebaš tj ako trebaš kupiš jedan veći i radi jednako... ili prevedeno, kupiš jedan 4tb disk umjesto 2kom.. i za sad je to ok, radit će jednako. Ako nas podržava više-veće za koju godinu ćeš dodati ako zatreba recimo +20tb .. ili ćeš preći na m2-nvme itd.. a tad je beskorisno sad kupiti disk pogotovo da je u mirroru (neiskorišten kapacitet) tj redundancija koja nije backup.. odnosno možeš kupiti dva diska, jedan za mrežu-nas, drugi za backup kojeg recimo jednom godišnje-mjesečno, spojiš-backupiraš s prvog i ukloniš.. može biti ext.usb, može nas s jednim mjestom (jeftinije) itd.

-a tad.. pitanje trebaš li baš 'pravi' nas (zbog cijene), tj zadovoljavajuće mogu i poneki uređaji kao router-modem, naravno slabije performanse ali dovoljno dobre ako je đabe :)

 

-performanse?

-pa gle, što možeš na jednom računalu recimo playati.. običan hdd na sata3-ahciju, sam disk će max ići do recimo 200mbps za copy-paste, samo manje, ne više od tog.. pa je to interno u računalu recimo ograničenje koliko paralelnih streamova filma može opsluživati, ssd može više-brže.. a hdd tek u radiu i brzo dođeš do ograničenja sata3 standarda-kontrolera (zato se prešlo na dirketno-pciex m2 konektror dok je sam sata disk praktički isti ali ograničen sata propustnošću-kontrolerom)... npr neki BR film s recimo 50mbps.. dva-tri... 4 je već upitno ali recimo da bi keš-ram i to omogućio.. i to interno u računalu, a na to dodaj ograničenje mreže-lan tj gbe-1000mbps (bit-byte dijeliti s 8) što je cca 130MBps.. tj to je prosječna brzina hdd-a (sporijeg) i to je granica koju nećeš preći osim keš-trika u kojoj sekundi pa nakon tog padne na stvarnu brzinu-konstantnu..

imam recimo smartswitch koji nešto jače može opslužiti mrežu pa ne prelazim 130-150MBps.. obična oprema ni toliko ili teoretski max.

-zato sad novi fritz! routeri imaju 2,5gbe-mrežu.. tad može i brže ako je ostatak jednako brz, ali na mbo je u 99% 1gbe-usko grlo a kupnja jače spada pod skupo-server opremu.. itd. ali kroz recimo godinu bi mogle biti normalne cijene 50-100kn (sad nulu-dvije više..).

 

Valentin17 kaže...
Posmatrač kaže...

Ja u kompu imam dva ssda u raid 0

Kakve koristi imaš od toga?

- ne mora imati 'koristi' (kao brzinu.. ispod mogućnosti ssd-sata..), spojio ih je u jedan volumen, dva mogu uvjek više-brže od jednog (ili jednako, više je problem običan kontroler chipseta vs 'pravog' koji bi to pametnije-brže odradio, tj za običan hw-mbo je ahci optimalan, brži od raida na ssd i moguće da čak gubi na performansama.. no mogući su izuzetci..),  a pošto mu backup nije problem i vjerojatno manji kapacitet pojedinog ssd-a tad je to vrlo logično, suprotno od slučaja kad se želi mirror-raid-1..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Valentin17 kaže...
Posmatrač kaže...

Ja u kompu imam dva ssda u raid 0

Kakve koristi imaš od toga?

 Brze zapisivanje.....

13 godina
online
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...

 Brze zapisivanje.....

Da bi mogao brže zapisivati, moraš moći isto ili još brže čitati. S čega ti možeš tako brzo čitati da bi isto tako brzo mogao zapisivati na taj SSD RAID? Navedi primjer kako koristiš to.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.3.2022 16:58 (Valentin17).
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Valentin17 kaže...
Posmatrač kaže...

 Brze zapisivanje.....

Da bi mogao brže zapisivati, moraš moći isto ili još brže čitati. S čega ti možeš tako brzo čitati da bi isto tako brzo mogao zapisivati na taj SSD RAID? Navedi primjer kako koristiš to.

 Amaterska obrada videa....A i imao sam ih pa zasto ne....

13 godina
online
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...

 Amaterska obrada videa....A i imao sam ih pa zasto ne....

Razumijem. Hvala.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
14 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Gledao sam i single bay nas-ove, ali ovi sto se nude imaju ili neki slab procesor ili 512mb rama, 1gb ddr3 u vrh glave...

Ovaj ds220+ je nekako prvi koji ima dovoljni rama u startu, moze se nadograditi i malog celerona koji je dovoljan za ovakve eskapade bez stekanja...

Znaci za pocetak bi mogao uzeti veci hdd pa kasnije nadograditi sa drugim. To je isto dobra info.

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Striko2009 kaže...

hvala svima na komentarima i pomoci do sad. Dio sam znao, dio naucio, dio jos proucavam. 

Ugl ide ds220+ sa 2 diska i 99,9% 2x4tb. To ce biti dosta za potrebe koje sam naveo jer ce na NAS-u biti samo aktualne serije, filmovi (1080,2160), mp3, flac, ostatak toga je u bazi od 6tb u kompu. Ideja NAS-a je da sve to aktualno bude non-stop dostupno na svim telkama po kuci, kompovima, laptopima, mobitelima, pojacalima itd. i da komp ne mora stalno biti upaljen.

 

Znaci u 2-bay je moguc samo RAID 1 (mirror) ili koristenje oba diska sa full kapacitetom znaci 8tb ako su 2x4tb, ako sam dobro shvatio. 

Ja bi isao za pocetak na ovu drugu opciju tj maksimiziranje kapaciteta (ako je moguce 100% iskoristiti za storage) jer to mi je sasvim dovoljno za pocetak i upoznavanje sa NAS koristenjem i mogucnostima.

Druga stvar koja me muci je koliko se ovaj nas moze nositi sa recimo jacim koristenjem npr gledaju se filmovi na 3 tv-a, na laptopu se streama serija, a flac se streama preko receivera?

Pretpostavljam da tu ram igra ulogu ili?

 

Ako je odluka pala na 2-bay NAS sa 2x 4 TB diska, i postoji eksterni backup, onda je po mom misljenju izbor i vise nego lak - JBOD.

RAID0 nema smisla jer dobici u performansama nece biti iskoristeni za ove namjene, a i 1 G LAN ce biti usko grlo (edit: zapravo nece, ali svejedno nema veze). Stoga, cemu pogorsavati pouzdanost kad se apsolutno nista ne moze iskoristiti.

RAID1 nema smisla jer postoji backup, a nema zahtjeva da sustav bude dostupan tijekom moguceg kvara - stoga zasto gubiti 50% kapaciteta za nesto sto nije potrebno. U slucaju havarije diska, podaci ce se restorati sa backupa.

JBOD je ovdje optimalan, jer se maksimizira kapacitet (iskoristenost diskova je 100%), ne narusava se pouzdanost, a performanse nece biti lose/-ije. Uz to, ne treba se brinuti o kapacitetu diskova - uzme se ono sto se ima/moze i koristi se.

 

Sto se tice performansi - precizan odgovor nije lako dati, ali umjereni simultani streaming filmova ne bi trebao predstavljati nikakav problem za danasnje moderne hard-diskove....jos manje ako budes uzeo te Toshibine 7200 RPM diskove. RAM tu nece imati nekog presudnog utjecaja - osim ako ga bas nema toliko malo da je operacijski sustav primoran swappati po diskovima.

 

Media streaming (audio ili video, svejedno je) je u pravilu gotovo uvijek sekvencijalan, tako da ce i diskovi (sa svojim firmwareom + on-board cacheom) + AHCI (sucelje od i prema diskovnom kontroleru) + operacijski sustav znati prilicno dobro pogoditi slijedeca mjesta sa kojih ce trebati citati podatke i tako da ce se rijetko desiti da frameovi vec nisu od jednom od cacheova na tom putu i da ce se bas morati taj cas procitati sa diska (cache miss). No, cak i u tom slucaju, ne vjerujem da ce doci do stucanja streaminga - primjerice, 4k (2160p) H.265 video stream + DTS 7.1 HD audio stream u MKV wrapperu vrlo rijetko ce prijeci nekih 40-50 Mbps. Ako je 1080p video stream ili AC3 audio, slobodno te brojke prepolovi, i to kao apsolutno najgori slucaj. Ne znam koliko imas TV-a u kuci, ali ne vjerujem da bi i pet istodobnih 4k video streamova trebalo predstavljati ikakav problem za te diskove.

 

Naravno, moze se iskonstruirati patoloski slucaj - u ovom primjeru, to bi bilo simultano setanje naprijed-nazad (REV <-> FWD) po vremenskoj traci filma.....na svih, recimo 5 TV-a - to bi se vjerojatno osjetilo, ali samo utoliko sto bi svih pet korisnika trebalo nesto duze cekati da se makne spinner sa ekrana i vrati kontrola, ali.....ne vjerujem da ce to ikada biti problem. Mozes to istestirati i javiti nam :)

 

Ukratko - za performanse se u ovom slucaju ne bih uopce brinuo.

 

Striko2009 kaže...

Gledao sam i single bay nas-ove, ali ovi sto se nude imaju ili neki slab procesor ili 512mb rama, 1gb ddr3 u vrh glave...

Ovaj ds220+ je nekako prvi koji ima dovoljni rama u startu, moze se nadograditi i malog celerona koji je dovoljan za ovakve eskapade bez stekanja...

Znaci za pocetak bi mogao uzeti veci hdd pa kasnije nadograditi sa drugim. To je isto dobra info.

 

To mi se cini razumnim - umjesto 2x 4TB, zasto ne 1x 10 TB za pocetak, pa onda dodati jos jedan? Uz JBOD to nije nikakav problem.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.3.2022 5:14 (Quantum).
15 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

'snaga' (ili ograničenja).. intel nasljednik atom-a celeron-j .. dovoljno za takve potrebe i šteta da ga tako ograničavaju npr na količini rama no danas je to prihvatljivo (8gb, osim što je na tom modelu fixno 2 + jedan utor max 6gb..).

-šteta tj u usproedbi s klasičnim jeftikaner pcjem na klasičnom desktop modelu mbo+cpu.. slična-ista cijena u startu s barem dvostrukom snagom-mogućnostima, ali i potrošnja + znanje (podesiti vs klik-next).

-sad je već vrijeme za ARM, s mobača-tableta (ili novi mac-m1..), koji za razliku od intela neće imati takva ograničenja (koje će intel relaxati ako se pojavi konkurencija u tom segmentu).. no po snazi-potrošnji x86 nema šanse ni blizu tj potrošnja kao novi mac-laptop..

 

-navedeni model pod opterećenjem (mjereno s wd-1tb) troši 15w, idle 5w .. desktop samo za disk troši toliko (9-15w), cpu dvostruko-naviše + ostatak kao ram, ali može daleko više, proširiti, npr 32-64gb rama, dodati gpu, barem 4 hdd-ssd i 1-2 m2.. naravno ovisno o mbo a tad cijena opet ide gore, kao i cpu celeron-i5.. pa je to recimo nešto kao intel NUC kit.. koji bi možda bio korisniji za ovakvu upotrebu. Kao kućni mediacentar ili računalo.. ali manje kao storage za klasičan hdd (mehanički-3,5"..) čisto zbog dimenzija i predviđenih mjesta za ugradnju koji su sad 2,5" hdd-ssd.. itd.

 

-baci pogled na recimo ovaj qnap, fičere, kao 10gbespf+, od prije par godina (kad su mobači prešli 3-6gb tj na x64bit.. tj arm) .. ali da bi to koristio-iskoristio trebaš ostatak mreže, mrežnu karticu za 10gbe, switch-router.. jednostavno nije za 'kućnu' upotrebu, cijena + ostatak mreže.

npr QNAP NAS TS-451+-2G cijena 4-5.000kn.. ima hdmi, dlna-itunes server, itd.. manje-više sve što se inače u toj klasi nudi, celeron-4-core itd.

-a pitanje kad će se nešto novije-jače kao macov-m1 cpu pojaviti u takvim kutijicama, koja bi tad osim nas bila nuc-homecentar, gaming konzola, računalo.. tad bi i ta cijena bila ok, ovako mi to za kućne potrebe izgleda 2-3x preskupo + radije složim 'kutiju' s osom-softom koji radi isto tj što želim (praktički svaka linux distra ili već takve namjene npr nasos ili myth..).

 

edit.. zapravo sad je i ds220 na arm-u 4core, isti-slični fičeri unutar klase, svi nude isto čak i plaćanje exfat-a :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.3.2022 10:14 (ihush).
14 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Hvala na pojasnjenju. Mislim da sad imam sve detalje na mjestu i slijedeci korak je kupovina.

Jos cu vidjeti kakva bude ponuda u trenutku kupnje diskova pa odluciti dali 2x4tb ili jedan veci pa s vremenom dodati jos jedan.

Trenutno su 2 tv-a tako da ni to nece biti problem, stan ce biti pokriven meshom da dobijem najvecu mogucu wifi brzinu prijenosa da ni tu nema problema.

Jos jednom hvala svima na sudjelovanju i poducavanju! 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Sretno i javi kakvi su dojmovi.

 

EDIT: Pazi na ransomware - vecina (svi?) veliki igraci imaju velikih problema s tim. Moj dobar znanac je pocetkom godine popio Deadbolt i morao iskesirati prilicnu sumu da si otkljuca dokumente i fotografije od zadnjih 20-ak godina.

Pouk: ne izlagati direktno NAS internetu! Dobar firewall (pfSense/opnSense) je minimum, FreeBSD/Linux baziran custom NAS jos bolji sa pristojno slozenim ACL-om jos bolji.

Caveat emptor.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.3.2022 17:10 (Quantum).
 
1 0 hvala 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice