Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 645
|
čitano: 252.888
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-žica, ako možeš provući.. ostalo radi bilo koji ap-router-repeater-extender.. (sve isto samo različiti nazivi.. problem 'kakofonije' + interes trgovine)..

-ako ne može žica, bilo koji ap... tj wlan, uz razliku što se želi... dobaciti od točke a do točke b signal ili mesh.. (opet razni nazivi istog, negdje je to pod roaming, negdje seemless.. automatika koja ovisno o signalu prebacuje na najbliži-najbolji signal-uređaj.. više ap pokriva prostor-kuću-stan-tavan-dvorište-hodnike.. dok mesh-automatika prebacuje korisnika, neprimjetno-glatko .. bez mesha može ručno, sporo-tlaka+prekid dok prebacuješ..

 

-btw, cijene su 'turbo', realno uređaji preskupi, za 5-10x, no ako zanemarimo cijenu izbor je ok.. tj nikad ne preporučam neku konkretnu opremu-cijenu, stvar izbora-kupca pa i rizik-rezultat-razočarenje.. tj da kupiš nešto za 20€ i spojiš i tad ovo za 120€ .. možda bi bilo isto, možda bi razlika cijene bila opravdana.. možda bi se iznenadili ili razočarali.

-npr vidljivo da uređaj spada u 'top' jer ima dva gbe-lan porta i sve fičere routera... no router ima 4 porta, usb.. i ni pola te cijene + sve ostalo isto ili više-jače... tj hype, potražnja i nova roba koju trgovci prodaju po koliko mogu, ne koliko ekšli vrijedi.. dok su jeftini ap 20-25tak eura recimo bez gbe-mreže (imaju fast-100mbps, ne 1000mbps ili bez lan porta) no ostalo imaju.. a ako ne možeš spojiti žicom tad je ta opcija besmislena-skupa pa početak posta.. kao najbolji način za spojiti mrežu i imati max mogućnosti kao i komociju wlana, mesha, svega..

 

btw2... danas (u današnje vrijeme) svi ili skoro svi uređaji imaju mogućnost izbora-promjene moda rada, npr router može biti ap i obrnuto, dok je primarna-defaultna funkcija u skladu s nazivom uređaja i recimo nakon reseta je tako podešen defaultno.. to je jedina razlika + router ima daleko više opcija tj sve u kutijici je soft i ovisi što je sve o(ne)mogućeno + po raznim klasama-kategorijama-cijenama.. dok operaterov modem u pravilu ima najosakaćenje opcije, zaključano-nedostupno ili je identičan trgovačkom (sve radi isti brand, ne radi operater, samo naruči i modificira logo-izgled.. tj ograniči što želi zbog usluga iptv, ostalo..) i primarna uloga modema je sama linija, dok je router dio tog. Kad se ima svoj router tad se ne ovisi o promjenama operatera ili kad će nešto promijeniti i u ovoj klasi, potrebi, cijeni .. preporuka je kupiti svoj rotuer s potrebnim fičerima koje će se koristiti narednih recimo +5god.. dalje tko zna što sve stiže kao nove brzine i sl.. + šef-router upravlja svime pa i meshom dok ap koji podržava mesh to samo automatikom olakšava no i dalje je najvažnij router-šef + a to može biti i jedan ap u promjenjenom modu rada kao router.. uz naravno ograničenje da neće imati 4 lan porta i sl. a cijena ako ima gbe je takva da se više isplati kupiti router jer to je tržišno tako postavljeno, cijena-smisao.. ne vrijdi da je skuplje-bolje jer je 'isto'. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Kreki kaže...

Trebam bolji WI-FI signal na drugom kraja stana, koliko vidim svi savjeti su za mesh i TP-LINK Deco M4-2

https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-tp-link-deco-m4-2-ac-1200-mesh-wi-fi-system-bezicni-060300020

 

Mogu li proći jeftinije, ako netko ima iskustava, s Cudy?

https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-cudy-m1200-ac1200-mesh-wi-fi-sustav-bezicni-2-komada-011304015

 

Koliko vidim manje više su isti.

 M4 ima gigabitne portove a ovaj drugi ima 100 megabitne. Ako ti je internet brzi od 100 mbps onda idi na m4. M4 ti preporucujem u svakom slucaju ipak je to tp link a sa njima imam odlicna iskustva,,,,

Inače imam 3 M4 i 1 E4 i to radi odlicno....

2 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
ihush kaže...

-žica, ako možeš provući.. ostalo radi bilo koji ap-router-repeater-extender.. (sve isto samo različiti nazivi.. problem 'kakofonije' + interes trgovine)..

-ako ne može žica, bilo koji ap... tj wlan, uz razliku što se želi... dobaciti od točke a do točke b signal ili mesh.. (opet razni nazivi istog, negdje je to pod roaming, negdje seemless.. automatika koja ovisno o signalu prebacuje na najbliži-najbolji signal-uređaj.. više ap pokriva prostor-kuću-stan-tavan-dvorište-hodnike.. dok mesh-automatika prebacuje korisnika, neprimjetno-glatko .. bez mesha može ručno, sporo-tlaka+prekid dok prebacuješ..

 

 Legendo

Mislim da si se meni obratio. Ti si pametan čovjek, puno toga znaš, samo bih te zamolio da mi odgovor pošalješ na pm.

Znam da si ćeš biti tekstualno uskraćen, ipak, no, ali ..ljude nerviraju predugački tekstovi, no tebe baš briga.. (poslat ću ti mail paobjašnjavaj)

 

OK

 

btw

i nemoj više nikada pisati teXtualno......piši tekstualno.. 

 

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.5.2023 15:04 (Zaporožac).
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-ok, kao djedmraz (koji je pogubio pojam o vremenu-kalendaru..) pa ispunjavam želje i poklone.. :)

 

-kraći postovi? ok.

 

-na pm odgovor.. (kad stigne pitanje za replay), ostalo ipak tu.

 

-za tvoje pitanje, tvoj-tcom uređaj i mesh.. ovisi, radi li uopće jer može biti sasvim drugi soft, ograničeno-onemogućeno .. ili naprosto trebaš ostale mesh uređaje (kuže se međusobno i vidiš ih kao u normalnom routeru grupirane uređaje npr wan-lan-klijente.. pod mesh, tj ovisi kakav je soft + koliko je operater osakatio soft. Uređaji pod meshom su posebno označeni-grupa a ako ledica ne svijetli tad je logično pretpostaviti da nemaš drugi-upareni uređaj koji bi tako bio prijavljen-prepoznat (mada teoretski ap ne mora biti 'pametan'.. tj vjerojatno je 'samo' razlika što je to tad jedna mreža, jedan login-pass-ssid i ako imaš neki ap možda trebaš odgovarajuće podesiti ili .. ma tko će ga znat, na novom radi bez problema dok tcomov modem može biti svašta ili par godina staro i pitanje kompatibilnosti za istač..  ili kad pojedini brand preferira unutar istog branda, pošto je tplink dostupan po domaćim trgovinama i jeftiniji od ostatka tad je pametnije uzeti tplink-sve.. no teroretski bi sve trebalo raditi u svim kombinacijama.. no terije obično ne rade baš tako :)

 

-text ili tekst..?

-pa ovak, texteditor je text.. i pošto su to tuđice, pošto je sve s it-pc domene uglavnom tuđica, dajem si za pravo pisati text, kao što pišemo taxi .. odnosno kad natjeraš taxije tad možda i ja prihvatim tekst, naravno bez velikog X jer nema potrebe, nije varijabla ili mađarska notacija pa da je nešto čitljivije-bitno.. dok po pravilima nettiquetea+interneta sve pišem malim-sitnim slovčicama.. uz poneku iznimku, npr kad počinje nova rečenica unutar odlomka iza točke. Ovako. Dok veliki X na sred riječi neću nikad.. jer je muskov zaštitni znak-brand, spaceX.. pa čisto da ne miješamo stil, što manje sličnosti :)) .. ah, da.. i ne dijelim ponyje-konjiće.

-kako prevesti naslov filma XXX? iks-iks-iks? Što s windows-x-10? ks-iks ili 10? ili osiks.. što bi tek bilo smiješno-tužno, osx ili lin-x11, iksi-11.. prečesto je x s razlogom x a ako je to problem komunikacije-čitljivosti-razumijevanja tad mislim da problem nije u slovu x nego u osobi-čitatelju, pa nek se navikne ili ne mora.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Tko ima problema sa ihushevom tekstovima, chatGPT je rjesenje. Evo gramaticki korektne verzije:

U redu, kao Djed Mraz koji je izgubio pojam o vremenu i kalendaru, ispunjavam želje i poklone. Kraći postovi? U redu. Na privatnu poruku odgovaram kada stigne pitanje za odgovor, ali ostatak će biti ovdje.

 

Što se tiče tvog pitanja o tvojem T-Com uređaju i mesh mreži, sve zavisi. Da li uređaj uopće radi, jer može imati sasvim drugi softver, biti ograničen ili onemogućen, ili jednostavno trebaš dodatne mesh uređaje. Mesh uređaji međusobno komuniciraju i vidiš ih grupirane kao na normalnom ruteru (npr. WAN-LAN-klijenti) pod mesh mrežom, ovisno o vrsti softvera i koliko ga je operater modifikovao. Uređaji pod meshom su posebno označeni i ako LED indikator ne svijetli, logično je pretpostaviti da nemaš uparen drugi uređaj koji bi bio prepoznat. Iako teoretski, pristupna tačka ne mora biti "pametna", vjerojatno je razlika u tome što je to jedna mreža s jednim loginom, lozinkom i SSID-om. Ako imaš neku pristupnu tačku, možda trebaš prilagoditi postavke ili... tko zna. Na novom uređaju sve radi bez problema, dok T-Com-ov modem može biti svašta ili nekoliko godina star, što dovodi u pitanje kompatibilnost. Neki brendovi preferiraju uređaje istog brenda, pa je zbog dostupnosti i niže cijene u domaćim trgovinama pametnije uzeti TP-Link uređaje. Teoretski, sve bi trebalo raditi u svim kombinacijama, ali teorije često ne funkcioniraju baš tako.

 

Što se tiče riječi "text" ili "tekst", tekst-editor je "text", a budući da su to tuđice iz IT i PC domene, smatram da imam pravo pisati "text", baš kao što pišemo "taxi". Po pravilima internetske etikete, sve pišem malim slovima, osim kada počinje nova rečenica unutar odlomka iza točke. Neću nikada pisati veliko "X" usred riječi, jer je to zaštitni znak Elona Muska - Space X. Što se tiče prevođenja naslova filma "XXX", možeš ga prevesti kao "iks-iks-iks". Za "Windows X 10" možeš koristiti "ks-iks" ili "10". Ukoliko bi se prevelo kao "osiks", to bi bilo smiješno i tužno. Uglavnom, "X" često ima razlog zašto je "X", i ako je to problem komunikacije, čitljivosti ili razumijevanja, onda mislim da problem nije u slovu "X" nego u osobi koja čita. Stoga se osoba može naviknuti na to ili jednostavno ne mora.

 

U svakom slučaju, razumijevanje i prilagođavanje različitim načinima izražavanja i pisanja može biti korisno za sve. Kroz razne situacije i kontekste, prilagodljivost i razumijevanje tuđica i stranih riječi mogu olakšati komunikaciju i razmjenu informacija između ljudi.

 

 

I skracene verzije:

Kao Djed Mraz koji je izgubio pojam o vremenu, ispunjavam želje i poklone.

Uređaji i mesh mreže mogu varirati u kompatibilnosti, pa je ponekad bolje koristiti isti brend.

Pišem "text" kao što pišemo "taxi", poštujući internetsku etiketu. "XXX" može biti prevedeno kao "iks-iks-iks", a "Windows X 10" kao "ks-iks" ili "10".

Prilagodljivost i razumijevanje različitih načina izražavanja olakšavaju komunikaciju.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 14:41 (SupremeCommander).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-glupi stroj razumije, tak da čitatelji nemaju isprike.. + gramatički? misliš možda na humanreadible? .. to nije gramatika nego naprosto komunikacijski standard(i) koji su nužni za smislenu komunikaciju dvaju strana, koji god protokol koristili... morse-modem-ipv4.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Trebao bih dobiti internet u garaži koja se nalazi na -1, ja sam na 4. katu. Mogu očekivati da će raditi ona fora da ga sheram preko struje, jer do dolje je povučena struja iz stana?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ne, nije ti cak ni na istom brojilu.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Veliki Brat kaže...

Ne, nije ti cak ni na istom brojilu.

 -osim ako možda lik govori 'činjencu' tj da je stvarno povukao struju do garaže.. :) .. odnosno, ovisi gdje je brojilo+faza.. i možda čak može.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Prema svemu što znam moralo bi biti isto brojilo. Sutra će doći električar to provjeriti pa ću znati više. Ma čisto me zanimalo da li netko ima takva iskustva, vidio da na nekom Powerline adapteru piše domet 300m, sad kolko je to vjerovati i koje budu brzine.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Update: do dolje je UTP kabel povučen tak da ću samo AP staviti i bok, to bu dovoljno

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-može pisati svašta, često besmislica.. tj wlan domet ne postoji, dok voyager sonda još emitira čitljiv signal.. nego je to onako, 100-300m, primarno ovisi o preprekama+smetnjama kao što je zid-armatura i durgi uređaji, zauzeti kanali, el.magn.smetnje.. odnosno udaljenost i moguća brzina su recipročni itd..

-ali taj dio je nevažan, sproredan, besmislen.. tj ako koristiš powerline tad signal ide žicom a to se ne mjeri tako nego se koristi mrežni podatak, za npr cat5e kabel koji se deklarira 100m ali radi pouzdano i preko 300m, odnosno preporuka svakih 100m staviti switch koji služi kao stabilizator (jer sve radi na struju a problem istosmjerne struje je prenjeti je na udaljenost tj gubitak-pad.. tesla-izmjenična upravo iz takvog razloga..).

.. tak da piše svašta, dok strujna žica nije mrežni kabel cat-5-6-7.. pa da postoji takva deklaracija-atest kojoj se može vjerovati + ovisnost o fazi-brojilu tj pošto se koristi u kući-kućanstvu tad se ni ne traži više od 10-50m.. tj samo eliminira problem bušenja-provlačenja mrežnog kabla i koristi se strujni do mjesta gdje je postavljen uređaj-adapter koji dalje može dati normalan mrežni-lan port (žicu) ili wlan (bežično) i pokrije tu prostoriju ili kat.. ne udaljenost u metrima tj može biti s druge strane zida korz koji wlan ne može proći ili pad brzine..

 

-piše svašta, na svačemu.. i ovo čak nije netočno, samo besmisleno. Powerline adapter spojiš, radi ili ne ovisno o žici-fazi-brojilu.. i to je to, tad će pokriti garažu, ne 300m..

 

edit.. eto, ima utp i radit će s APom.

.. a ovaj dodatak čisto za info-podsjetnik ostalima u sličnoj situaciji-potrebi.. ap i poweradapteri su uglavnom na fast-100mbps lan-žica standardu (stariji) dok noviji mogu biti gbe-1000mbps ali su osjetno skuplji i većina jeftinijih je i dalje na 100mbps dok wlan dio može biti svakako deklariran, dualband 2,4+5ghz i to obično zbroje (zbroj mogućih brzina se navede kao max brzina dok je max brzina koja se može dobiti samo dio.. jedno ili drugo..), kao i mimo-dvosmjerne-duple antene tj čip-mogućnost da istovremeno prima-šalje na istoj brzini, kao simplex-duplex tj ako nije mimo tad je realna brzina pola nazivne jer uvjek navedu veći broj kao reklamni, pa još sve dodatno zakomplicirati s mesh-opcijom (bešavno-roaming-automatika) i sve to naravno utječe na cijenu uređaja-adaptera pa od 15-150€ ima svašta + ima i besmislenih reklama koje nisu netočne.. recimo zavaravajuće no čak ni to pravno barem dok se to ne kazni.. pa treba znati 'čitati' tj što očekivati ili kako birati-tražiti uređaj, koliko ima smisla platiti tj ono 'zašto' .. tj ako netko želi veće brzine od 100 na takav način dovesti do ap-a, tad mora kupiti s gbe-1000 lan portom.. dok kroz wlan to može biti problem tj mimo+mesh i koje su brzine moguće, ne max+suma nego realnost, armatura-udaljenost i dobivena brzina će naravno biti manja od moguće-teoretske-max..

-to treba razumjeti-znati, kako tražiti-birati-čitati.. i što očekivati od brzine, tj koliko tad ima smisla platiti manje-više..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 8:46 (ihush).
8 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Trebam i ja par savjeta...dobih optiku u kuću 500/500 i router EchoLife EG8145V5. Do sada sam se spajao na net preko 4G sa huawei-b818-263.

1. Valja li taj Echolife išta ili da kupujem novi? B818 sam kupio jer je Zte koji sam dobio od A1 smeće...

2. Pošto je echolife na katu mogu li B818 upotrijebiti kao range extender za 2,4 i 5 GHz mrežu u prizemlju...ako da pretpostavljam da bi najbolje bilo lan kabel upiknuti u B818 ili da ostavim wireless...?

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-svaki router (modem) s wan portom možeš spojiti mrežom-žicom... jednostavno, no to su tad dvije mreže.

-port 2 može biti lan-wan..

-ovisi o lan-wan portu, 100 ili 1000mbps.. i moguće situacije da poneki wlan ima bolje performanse ako je žica na 100, no teško (armatura-zid-deka..).

-svaki uređaj ima opcije-mogućnosti, router-ap.. i kombinacije, repeater i sl. pa i mesh, tj ovisi što konkretni uređaji imaju-podržavaju i jesu li sve opcije dostupne (isti uređaj operatera može biti ograničen, poseban soft-firmware tj mogućnosit, admin pristup i sl.) ... pa ovisi što ima-podržava (provjeriš teh.spec ili manual ili uđeš u router i vidiš menije..).

-zgodno je ako podržava mesh.. no može raditi, nema potrebe kupovati drugo osim ako je neki fičer koji se želi ... tj ovisi što se želi 'u prizemlju' tj na raznim mjestima kuće, jer nije svugdje potrebno sve dok desktop računalo od mesha nema korsiti jer ga ne nosamo-ne šetamo.. dok mobitel ili lap ima smisla, no pitanje jel to dovoljan razlog za kupnju durgog uređaja + cijena-klasa itd.. pri čemu će raditi 99% identično starom modemu koji se može iskoristiti, pa sve ovisi što ti treba, što želiš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ruteri 3G/4G/5G za wifi imaju samo AP mod rada  a za Range Extender treba Repeater mod, dakle ne može.

Valja provjeriti da li se može jednostavno koristiti kao AP (Access Point) kad se sa tim ruterom koji je na optici poveže LAN kablom uz nužne promjene postavki .

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Dekrznator kaže...

Trebam i ja par savjeta...dobih optiku u kuću 500/500 i router EchoLife EG8145V5. Do sada sam se spajao na net preko 4G sa huawei-b818-263.

1. Valja li taj Echolife išta ili da kupujem novi? B818 sam kupio jer je Zte koji sam dobio od A1 smeće...

2. Pošto je echolife na katu mogu li B818 upotrijebiti kao range extender za 2,4 i 5 GHz mrežu u prizemlju...ako da pretpostavljam da bi najbolje bilo lan kabel upiknuti u B818 ili da ostavim wireless...?

 

 Može ali moraš ga spojiti lan kablom sa glavnim routerom i to glavni router lan priključak a B818 wan priključaki podesiti način rada B818 u sučelju routera i radit će.

16 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Na Amazonu na popustu D-link COVR-X1862 (AX1800) - 75,82€ s dostavom u HR.

Gledam te!
 
2 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Veliki Brat kaže...

Na Amazonu na popustu D-link COVR-X1862 (AX1800) - 75,82€ s dostavom u HR.

Kupio za 62,46 eur s dostavom u ST s tvoga linka, hvala puno na info-u.

Top cijena i top combo, dva uređaja.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...
Veliki Brat kaže...

Na Amazonu na popustu D-link COVR-X1862 (AX1800) - 75,82€ s dostavom u HR.

Kupio za 62,46 eur s dostavom u ST s tvoga linka, hvala puno na info-u.

Top cijena i top combo, dva uređaja.

 Da li mozes napisati kako radi? Zanima me kakav je signal kad je u pitanju prepreka tipa debeli zid između 2 kata kuće?

 

Ja koristim 3 komada AirTies 4920, svaki kat kuce po jedan nod, nod na najvišoj etaži je povezan mrežnim kabelom, ostali su bežično, već par godina radi ok

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
BoTiA kaže...

 Da li mozes napisati kako radi? Zanima me kakav je signal kad je u pitanju prepreka tipa debeli zid između 2 kata kuće?

 

 Jednak kao i kod drugih wifi uređaja bili oni Wifi ruteri, Access Point, R. Extender  jer koriste iste frekvencije tj. 2,4 i 5GHz. Uz napomenu da na 5GHz gušenje signala kroz zidove je veće nego na freq. 2,4GHz (dakle kod svih wifi uređaja).

Po EU propisima kućni wifi uređaji ne smiju imati veću izračenu snagu od 20dBm (100mW) na 2,4GHz  i  23dBm (200mW) na 5GHz. Razliku se primjeti kod užeg bandwith-a (20, 40, 80, 160MHz) pa na manjim brzinama pri 20MHz imaju malo bolji prolaz kroz prepreke jer imaju i veću izračenu snagu (EIRP).

Vanjski Wifi uređaji mogu imati veću izračenu snagu npr. P2P zahvaljujuću antenama veće dobiti (dBi) .

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...
BoTiA kaže...

 Da li mozes napisati kako radi? Zanima me kakav je signal kad je u pitanju prepreka tipa debeli zid između 2 kata kuće?

 

 Jednak kao i kod drugih wifi uređaja bili oni Wifi ruteri, Access Point, R. Extender  jer koriste iste frekvencije tj. 2,4 i 5GHz. Uz napomenu da na 5GHz gušenje signala kroz zidove je veće nego na freq. 2,4GHz (dakle kod svih wifi uređaja).

Po EU propisima kućni wifi uređaji ne smiju imati veću izračenu snagu od 20dBm (100mW) na 2,4GHz  i  23dBm (200mW) na 5GHz. Razliku se primjeti kod užeg bandwith-a (20, 40, 80, 160MHz) pa na manjim brzinama pri 20MHz imaju malo bolji prolaz kroz prepreke jer imaju i veću izračenu snagu (EIRP).

Vanjski Wifi uređaji mogu imati veću izračenu snagu npr. P2P zahvaljujuću antenama veće dobiti (dBi) .

 teorija je jedno a praksa drugo ... nisu svi uređaji jednako napravljeni, neki imaju veće antene, neki manje, neki se više griju a neki manje i tako to ..tako da ne pitam specifikacije nego iskustvo korištenja

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
BoTiA kaže...
zoharbizo kaže...
Veliki Brat kaže...

Na Amazonu na popustu D-link COVR-X1862 (AX1800) - 75,82€ s dostavom u HR.

Kupio za 62,46 eur s dostavom u ST s tvoga linka, hvala puno na info-u.

Top cijena i top combo, dva uređaja.

 Da li mozes napisati kako radi? Zanima me kakav je signal kad je u pitanju prepreka tipa debeli zid između 2 kata kuće?

 

Ja koristim 3 komada AirTies 4920, svaki kat kuce po jedan nod, nod na najvišoj etaži je povezan mrežnim kabelom, ostali su bežično, već par godina radi ok

Za sada odlično, nema nikakvih problema.

Koristim ga da pokrijem cijeli stan, dual setup.

Signal je dobar i u takvim uvjetima, stan ispod i iznad imaju preko 75% brzine, stabilno.

16 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ja sam bas za vikend postavio starcima 2x Nokia beacon 3.

Nabavio sam ih rabljene tik prije one akcije koju sam gore postavio i bilo mi je zao dok jucer nisam postavio sve.

Kako je taj mesh sjajna stvar...

Po cijeloj kuci super signal, secem se okolo i videopoziv izvrstan na svim tockama i u svim uvjetima. Prebacivanje izmedju nodeova neprimjetno. Ma milina!

Gledam te!
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Veliki Brat kaže...

Ja sam bas za vikend postavio starcima 2x Nokia beacon 3.

Nabavio sam ih rabljene tik prije one akcije koju sam gore postavio i bilo mi je zao dok jucer nisam postavio sve.

Kako je taj mesh sjajna stvar...

Po cijeloj kuci super signal, secem se okolo i videopoziv izvrstan na svim tockama i u svim uvjetima. Prebacivanje izmedju nodeova neprimjetno. Ma milina!

Dok mi Iskon ne prebaci glavni ruter u bridge stavljen DLink u bridge AP, Mesh radi.

140m2 je stan, signal svugdje podjednak, 95-100% DL/UL-a, doduše bakrena parica i 45/15 mbit je max parice...

Sve radi super, ali prebacivanje s nodea na node sporije, sad dali će biti brže u ruter modu ili je to jednostavno tako, još neznam.

Javim user experience nakon mjesec dva...

Za tu cijenu svakako bomba, nema mesh-a nigdje za te novce...

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...
Veliki Brat kaže...

Ja sam bas za vikend postavio starcima 2x Nokia beacon 3.

Nabavio sam ih rabljene tik prije one akcije koju sam gore postavio i bilo mi je zao dok jucer nisam postavio sve.

Kako je taj mesh sjajna stvar...

Po cijeloj kuci super signal, secem se okolo i videopoziv izvrstan na svim tockama i u svim uvjetima. Prebacivanje izmedju nodeova neprimjetno. Ma milina!

Dok mi Iskon ne prebaci glavni ruter u bridge stavljen DLink u bridge AP, Mesh radi.

140m2 je stan, signal svugdje podjednak, 95-100% DL/UL-a, doduše bakrena parica i 45/15 mbit je max parice...

Sve radi super, ali prebacivanje s nodea na node sporije, sad dali će biti brže u ruter modu ili je to jednostavno tako, još neznam.

Javim user experience nakon mjesec dva...

Za tu cijenu svakako bomba, nema mesh-a nigdje za te novce...

 kako mislis sporije? Cim dodje u domet noda sa jacim signalom on ti prebaci. Izmedju AP i router moda gubis neke funkcije ali brzina prebacivanja i brzina neta je ista.....

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pa iskreno, u AP bridge modu i nije neprimjetan a čisto sumnjam da je do telefona, znam po najudaljenijoj sobi u kojoj prije nisam imao signala, nekad i ručno isključim pa uključim da se spoji na node i signal bude 3x jači kao i brzina...

Imam Xiaomi Mi9T Pro, nije tako star telefon a i nebi on trebao upravljati time...

A postavke za takvo što ne postoje ni u ruter modu kada sam na glavnom nodeu preko laptopa, web browser i IP adresa...

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2023 8:11 (zoharbizo).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Pa iskreno, u AP bridge modu i nije neprimjetan a čisto sumnjam da je do telefona, znam po najudaljenijoj sobi u kojoj prije nisam imao signala, nekad i ručno isključim pa uključim da se spoji na node i signal bude 3x jači kao i brzina...

Imam Xiaomi Mi9T Pro, nije tako star telefon a i nebi on trebao upravljati time...

A postavke za takvo što ne postoje ni u ruter modu kada sam na glavnom nodeu preko laptopa, web browser i IP adresa...

 Kod mene na Deco M4 i E4 postoji opcija fast roaming koja je je iskljucena a u opisu pise da moze prouzrokovati probleme sa starijim uredjajima. I u AP i u router modu sve ti radi isto sto se tice prebacivanja sa noda na nod ali nemas neke opcije tipa parenting control i sl.  Probaj sa drugim mobom. Ti Xiaomi znaju praviti cudne probleme koliko vidim po kolegama koji ih imaju. Meni sve radi bez ikakvih problema sa 6 telefona svih mogucih proizvodjaca i sa 2 laptopa.....

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Moguće, probati ću sa ženinim A52S pa ću baš vidjeti.

Što se tiče stabilnosti i kvalitete signala zasada nema zamjerki, sve štima odlično.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Pa iskreno, u AP bridge modu i nije neprimjetan..

 -naravno, jer mesh-router treba biti glavni-šef i upravljati mrežom, meshom..

- postavi u router mod, ne zanima te modem, tj ne moraš čekati da operater promjeni modem u bridge i sl. spojiš mesh router na wan port, to je sve.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
ihush kaže...
zoharbizo kaže...

Pa iskreno, u AP bridge modu i nije neprimjetan..

 -naravno, jer mesh-router treba biti glavni-šef i upravljati mrežom, meshom..

- postavi u router mod, ne zanima te modem, tj ne moraš čekati da operater promjeni modem u bridge i sl. spojiš mesh router na wan port, to je sve.

Misliš da je bitno samo da je WAN port, sigurno će raditi?

Mesh radi, vidim da su spojeni i da node komunicira i u bridge modu...

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice