Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.813
|
čitano: 4.432.150
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

ako je simracing veliki faktor kod odluke onda definitivno 32" 1440p.

pixel density je isti ko na 24" 1080p i ne bi trebalo biti problema sa pretjeranom pixelizacijom.

27" ima jedino prednost kompaktnosti i nesto vece gustoce pixela, nista vise (ako pricamo o istoj vrsti panela).

btw preporuka je da si gledas neki model koji ima bar nekakvu ergonomiju a ne fiksni stalak samo sa nagibom.

 

jedan shitty life pro tip:

- kupi online, testiraj 10ak dana i ako ti se ne svidja, vrati i uzmi drugi

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.3.2020 11:40 (nixass).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
nixass kaže...

ako je simracing veliki faktor kod odluke onda definitivno 32" 1440p.

pixel density je isti ko na 24" 1080p i ne bi trebalo biti problema sa pretjeranom pixelizacijom.

27" ima jedino prednost kompaktnosti i nesto vece gustoce pixela, nista vise (ako pricamo o istoj vrsti panela).

btw preporuka je da si gledas neki model koji ima bar nekakvu ergonomiju a ne fiksni stalak samo sa nagibom.

 

jedan shitty life pro tip:

- kupi online, testiraj 10ak dana i ako ti se ne svidja, vrati i uzmi drugi

 Ehh ergonomija dize cijenu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.4.2020 17:16 (gnomisa).
15 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav, ima li tko ovaj monitor? Sto mislite kakav je? Treba mi vecinom za uredski rad, pisanje i citanje puno teksta, svakodnevni rad uglavnom. Nije namijenjen za igranje igara, ali opet tu i tamo bih nesto mozda zaigrao na njemu. Imate neki drugi za predloziti u slicnom rangu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Jel ovaj iiyama Prolite 32" XB3270QS-B1 bolji od AOC Q3279VWFD8? Ima i VESA mount tak da si mogu dalje postavit mob uz VESA "ruku".

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

ja imam Iiyama 34", IPS.

iskreno nemam sa cime usporedit, znam da ima LG panel, jako dobra ergonomija out-of-box, pretpostavljam medju losijih IPS-ima cisto zbog cijene, preporod nakon prethodng TN-a u svakom pogledu.

meni sluzi primarno za posao zbog same kolicine prostora.

na imamo Dell-ove svih mogucih dijagonala, kvalitetnija slika ali i duplo skuplji.

vidim da ovaj tvoj ima slican stalak (moj ne moze pivot iz ocitih razloga).

 

ako ti se prevodi Amazonove review-e
https://www.amazon.de/ProLite-XB3270QS-B1-LED-Monitor-DisplayPort-H%C3%B6henverstellung/dp/B078W9DL4Q?th=1

 

 

(ignoriraj VA u naslovu, krivo su napisali)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 14:08 (nixass).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
nixass kaže...

ja imam Iiyama 34", IPS.

iskreno nemam sa cime usporedit, znam da ima LG panel, jako dobra ergonomija out-of-box, pretpostavljam medju losijih IPS-ima cisto zbog cijene, preporod nakon prethodng TN-a u svakom pogledu.

meni sluzi primarno za posao zbog same kolicine prostora.

na imamo Dell-ove svih mogucih dijagonala, kvalitetnija slika ali i duplo skuplji.

vidim da ovaj tvoj ima slican stalak (moj ne moze pivot iz ocitih razloga).

 

ako ti se prevodi Amazonove review-e
https://www.amazon.de/ProLite-XB3270QS-B1-LED-Monitor-DisplayPort-H%C3%B6henverstellung/dp/B078W9DL4Q?th=1

 

 

(ignoriraj VA u naslovu, krivo su napisali)

 Kako stvari stoje nije bajka baš kao ni onaj ACER (u smislu backlight bleedinga, lutrija itd.) ali ima VESA mount, i vjerojatno nešto kvalitetniji IPS panel ali je skuplji trenutno oko 400 kn (inače 650kn). Budem vidio. Skoro pa mi je lakše napravit dublji stol ak bude trebalo. AOC ima lagano glossy okvir ali jebiga sad....bar je ekran mat anti glossy....zašto uopće i dalje rade te glossy okvire pa nije više 2001a.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 15:24 (gnomisa).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

meni je IPS glow vidljiv jedino kad laptop ode u lockscreen (crni ekran) a background light ostane radit.. totalno neopterecen time.
99% vremena gledam u excel, putty, remote desktop i browser tako da mi ne smeta..

al od IPS glowa neces uspjet pobjec na tim panelima generalno, eventualno ako se ne isprsis dosta financijski.

 

ja sam stol udaljio 10-15cm od zida i sa rukom sam uspio udaljit monitor dodatnih 20-30cm, sad mi je taman.

ruka je ova:

https://www.amazon.de/dp/B07QNY2G4T/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=amazon+basics+arm&qid=1585662892&sr=8-4

 

inace made by Ergotron, identicna ovome, koja se dosta preporuca na netu:

https://www.amazon.de/dp/B00358RIRC/ref=sr_1_3?crid=ZRW4UBOWY9XV&dchild=1&keywords=ergotron+lx&qid=1585662928&sprefix=ergotron%2Caps%2C169&sr=8-3

cak i u amazonovoj kutiji ima deklaracija "made by ergotron" lol

 

 

velim, znam da je potencijalna zajebancija, al ako kupis preko neta imas dva tjedna za vratiti no questions asked, dovoljno za isprobat bilo koji monitor.

 

 

** jos jedna stvar kod koje Iiyame, ne znam dal je tako na svim modelima.

power up je duzi nego sam navikao.. monitori bi se uglavnom upalili 1-2-3 sekunde nakon paljenja kompa, ovoj mrcini treba 10ak.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 16:03 (nixass).
5 godina
offline
Koji monitor kupiti

Najbolji monitor do 1200 kn? Koristim za programiranje najvise, igrice tu i tamo, ali nije prioritet.

 

Zasad mi se čini da je Dell 27" SE2719HR pobjednik 

https://www.instar-informatika.hr/monitor-dell-flat-panel-27-se2719hr-ips-gaming-amd-freesync-vga-hdmi-full-hd-best-buy/SE2719HR/product/

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 17:19 (Mindim).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
nixass kaže...

meni je IPS glow vidljiv jedino kad laptop ode u lockscreen (crni ekran) a background light ostane radit.. totalno neopterecen time.
99% vremena gledam u excel, putty, remote desktop i browser tako da mi ne smeta..

al od IPS glowa neces uspjet pobjec na tim panelima generalno, eventualno ako se ne isprsis dosta financijski.

 

ja sam stol udaljio 10-15cm od zida i sa rukom sam uspio udaljit monitor dodatnih 20-30cm, sad mi je taman.

ruka je ova:

https://www.amazon.de/dp/B07QNY2G4T/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=amazon+basics+arm&qid=1585662892&sr=8-4

 

inace made by Ergotron, identicna ovome, koja se dosta preporuca na netu:

https://www.amazon.de/dp/B00358RIRC/ref=sr_1_3?crid=ZRW4UBOWY9XV&dchild=1&keywords=ergotron+lx&qid=1585662928&sprefix=ergotron%2Caps%2C169&sr=8-3

cak i u amazonovoj kutiji ima deklaracija "made by ergotron" lol

 

 

velim, znam da je potencijalna zajebancija, al ako kupis preko neta imas dva tjedna za vratiti no questions asked, dovoljno za isprobat bilo koji monitor.

 

 

** jos jedna stvar kod koje Iiyame, ne znam dal je tako na svim modelima.

power up je duzi nego sam navikao.. monitori bi se uglavnom upalili 1-2-3 sekunde nakon paljenja kompa, ovoj mrcini treba 10ak.

 Kad završi ovo ludilo budem posudio u firmi i jedan 27" 2k monitor čisto da vidim radi veličine iako mislim da će mi 32" 2k biti bolja opcija. Ne želim scaling u windowsima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.4.2020 17:15 (gnomisa).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

pretpostavljam da znas za ovu stranicu ali evo link cisto nek se nadje

 

http://www.displaywars.com/27-inch-16x9-vs-34-inch-21x9

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
nixass kaže...

pretpostavljam da znas za ovu stranicu ali evo link cisto nek se nadje

 

http://www.displaywars.com/27-inch-16x9-vs-34-inch-21x9

 Davno bio na toj stranici, hvala za podsjetnik. Pa da, ispada 27" 16:9 samo malo viši i nekih 30% širi od 24" 16:10 monitora a reza puno veća (21:9 34" mi je pre skup za sad a 29" pre mali). Skoro pa sam ziher da mi to nebi odgovaralo. 93ppi koji je kod 24" FHd i kod 32" 2k monitra je sasvim ok za windowse i rad u njima plus  kaj scaling ide na 100% odn. nema zooma u windowsima. Prikaz u igrama bi bio detaljniji na 27" 2k monitoru ali iz iskustva znam da se na rezoluciju brzo navikneš u igri i skoro pa više ni ne primjećuješ pogotovo driving sim, FPS i avanture nit ne igram. I još jedna stvar. Koristim head tracker i ovo kaj sam probao na ovom 32" Dellu je puno puno bolje za head tracking jer se manje okreće glava lijevo desno kod gledanja (veći monitor fizički). Dakle moji zahtjevi su specifični i veće je bolje u tom slučaju. 60cm mi se za pokazalo dovoljna udaljenost za igranje, čak i priđem bliže a kad čitam web ili radim u Premieru/photoshopu onda sam nekih 60-70cm. Sve ovisi o navikama, ja u 24" fhd monitor gledam sa nekig 35 cm od uvijek.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2020 17:34 (gnomisa).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Poštovanje svima,

Ovako, nisam strucnjak bas za monitore, i recimo da mi hitno treba monitor, pa da ne guglam sad 3,4 dana koji je best buy.. ukoliko mi mozete pomoci.

Preporuke za monitor do 1300 kn max.

Spojio bi ga na laptop preko hdmi kabela, sluzuo bi mi kao dodatni monitor za svakodnevni rad ( crtanje u autocadu, inventoru i sl programima), ponekad mozda za igricu odigrat ( rijetko ), pogledat film ili seriju (ponekad)

Laptop je hp omen ( gamerski )


27'' ekran
Je li bolje zakrivljeni ili ravni ?

Rezolucija što veca s obzirom na budzet.. minimalno 1920x1080 , refresh rate sto veci s obzirom na budzet ( ako moze)
Sad, ne razumijem se u te tipove ips, tn i va, zato i pisem tu na forum.

Molio bih preporuke i unaprijed hvala svima koji ce odg i procitati moj post.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Kako sam kupio nedavno novi komp (pod moj pc je updejtano), planiram i kupiti uskoro 144hz monitor.

Posto nisam u svijetu monitora vec duze vrijeme, koji bi bio nekakav najjeftiniji best buy 144hz, 1080p monitor koji ce bit lijepo kompatibilan sa gsyncom? Nasao sam i dobar reddit spreadsheet gdje troubleshotaju monitore i ocjenjuju obzirom na gsync kompatibilnost (link).

Monitor koji sad imam (pod moj pc=dell u2312hm) je tada bio best buy i IPS je, pretpostavljam da je traziti da monitor bude i IPS uz sve ovo dosta skupo? I je li uopce bitno da bude IPS? 

Ficolinjo
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.4.2020 2:23 (Ficolinja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

AOC 24G2U ili ako voliš veću dijagonalu 27G2U (samo gledaj da uzmes verziju 144Hz jer psotoji i 75Hz koja još u nazivu ima U5)

12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ibme74 kaže...

AOC 24G2U ili ako voliš veću dijagonalu 27G2U (samo gledaj da uzmes verziju 144Hz jer psotoji i 75Hz koja još u nazivu ima U5)

 Hvala. uskoro cu si ga piknut :)

Ficolinjo
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Ficolinja kaže...
ibme74 kaže...

AOC 24G2U ili ako voliš veću dijagonalu 27G2U (samo gledaj da uzmes verziju 144Hz jer psotoji i 75Hz koja još u nazivu ima U5)

 Hvala. uskoro cu si ga piknut :)

 Od danas na akciji u Protisu. Ja ga taman uzeo. 

12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
dinos3 kaže...
Ficolinja kaže...
ibme74 kaže...

AOC 24G2U ili ako voliš veću dijagonalu 27G2U (samo gledaj da uzmes verziju 144Hz jer psotoji i 75Hz koja još u nazivu ima U5)

 Hvala. uskoro cu si ga piknut :)

 Od danas na akciji u Protisu. Ja ga taman uzeo. 

 Hmmmm meni pise da nije dobavljiv? Oce ga oni restockat brzo ili

Ficolinjo
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

E tako je i meni promaknuo prije 2 tjedna isto akcija 1457kn, bio dobavljiv i gledam hoću ga uzeti ili neću i sljedeći dan kaže nije dobavljiv i evo danas se pojavio  i to po istoj cijenu pa sam ga naručio. 

Tako da bi se vjerojatno uskoro mogao opet pojaviti.

14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Koji 32 inch monitor do 4.000kn je najbolji za kupiti? Služit će za rad i povremeno igranje.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Bok, sto mislite o ovom monitoru AOC CQ27G2U VA 144hz, 1ms, curved

 

Koristio bi se za surfanje, obradu videa i gejmanje

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
SKI kaže...

Bok, sto mislite o ovom monitoru AOC CQ27G2U VA 144hz, 1ms, curved

 

Koristio bi se za surfanje, obradu videa i gejmanje

 Tu ti je review, dobar je više manje:

 

 

Iako za skoro iste pare imaš 32 inčni model ako ti to šta znači.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Jakovp kaže...
SKI kaže...

Bok, sto mislite o ovom monitoru AOC CQ27G2U VA 144hz, 1ms, curved

 

Koristio bi se za surfanje, obradu videa i gejmanje

 Tu ti je review, dobar je više manje:

 

 

Iako za skoro iste pare imaš 32 inčni model ako ti to šta znači.

 Prevelik mi je 32''

 

Čitam tu na forumu probleme koje su imale kolege sa AOC C27G1 i bleedom. 

 

Jel to na ovoj seriji malo bolje ili je čista sreća šta ćeš dobiti. Možda da odmah idem na ravnu verziju 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
SKI kaže...
Jakovp kaže...
SKI kaže...

Bok, sto mislite o ovom monitoru AOC CQ27G2U VA 144hz, 1ms, curved

 

Koristio bi se za surfanje, obradu videa i gejmanje

 Tu ti je review, dobar je više manje:

 

 

Iako za skoro iste pare imaš 32 inčni model ako ti to šta znači.

 Prevelik mi je 32''

 

Čitam tu na forumu probleme koje su imale kolege sa AOC C27G1 i bleedom. 

 

Jel to na ovoj seriji malo bolje ili je čista sreća šta ćeš dobiti. Možda da odmah idem na ravnu verziju 

 

Ako ti je to od neke jake važnosti idi na ravni panel iako u 99% situacija stvarno nije primjetno.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
SKI kaže...

Bok, sto mislite o ovom monitoru AOC CQ27G2U VA 144hz, 1ms, curved

 

Koristio bi se za surfanje, obradu videa i gejmanje

1. Zakrivljenost na 27" monitoru ima jedino smisla ako ćeš dva ili tri komada sastavljati kao dvsetupni ili trosetupni monitor. Dakle ako nećeš dva da sastaviš (sad ili kasnije) odmah ga prekriži.

2. Druga stvar. VA matrica a hoćeš da surfaš, gledaš slike i da obrađuješ video. Dakle nije IPS i možeš ga po**ati.

3. QHD Rezolucija sa refrešom od 144 HZ - sretno ti osim ako nisi kupio RTX 2060 pa ti od kusura ostalo sa kupiš monitor.

Kako god da okreneš padaš na sve tri tačke "optužnice". Moj savjet je da ga prekrižiš.
 

4 godine
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav svima!

 

Godinama pratim ovaj forum i zapravo sve kupujemo prema ovdje pročitanim preporukama :)
Laptope, miševe, tipkovnice... sve nakon pomnog praćenja vaših savjeta i iskustava.

 

Obzirom da već mjesecima ne uspijevam odabrati odgovarajući monitor, nakon tih puno godina sam se sada i registrirala ;)

Molim vas za pomoć.

Znači ja sam arhitekt, sjedim doslovno od jutra do mraka ispred računala i stvarno trebam kvalitetan monitor, prvenstveno nešto što će biti nabolje za oči.
Idući kriterij je kvaliteta slike i vrsta panela za to što radim. Uglavnom autocad, archicad, malo 3d-a i nažalost premalo igrica iako se i tome nadam na novom monitoru ;)

Računam da treba biti što veći... pa sam se odlučila za 32'' jer su veći zakrivljeni, a mislim da mi to ne bi odgovaralo za crtanje.

Spojila bi ga zasad na laptop Asus ROG Strix sa GeForce GTX 1050.

Zaključila sam da bi trebala ići na ovako nešto:

https://www.hgshop.hr/monitor-lg-32ud89-31-5-ips-4k-uhd-5ms-amd-freesync-usb-hdmi-dp/proizvod/226675
http://www.arhiteh.hr/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=141_178&products_id=16713
https://www.mall.hr/lcd-monitori/asus-ips-monitor-proart-pa329q-81-28-cm-32
(zadnji je donedavno bio i jeftiniji drugdje ali ga više nema)

Molim vas za komentar da li sam uopcće na dobrom putu, pomoć i preporuku.

Puno hvala!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Hiddena kaže...

Pozdrav svima!

 

Godinama pratim ovaj forum i zapravo sve kupujemo prema ovdje pročitanim preporukama :)
Laptope, miševe, tipkovnice... sve nakon pomnog praćenja vaših savjeta i iskustava.

 

Obzirom da već mjesecima ne uspijevam odabrati odgovarajući monitor, nakon tih puno godina sam se sada i registrirala ;)

Molim vas za pomoć.

Znači ja sam arhitekt, sjedim doslovno od jutra do mraka ispred računala i stvarno trebam kvalitetan monitor, prvenstveno nešto što će biti nabolje za oči.
Idući kriterij je kvaliteta slike i vrsta panela za to što radim. Uglavnom autocad, archicad, malo 3d-a i nažalost premalo igrica iako se i tome nadam na novom monitoru ;)

Računam da treba biti što veći... pa sam se odlučila za 32'' jer su veći zakrivljeni, a mislim da mi to ne bi odgovaralo za crtanje.

Spojila bi ga zasad na laptop Asus ROG Strix sa GeForce GTX 1050.

Zaključila sam da bi trebala ići na ovako nešto:

https://www.hgshop.hr/monitor-lg-32ud89-31-5-ips-4k-uhd-5ms-amd-freesync-usb-hdmi-dp/proizvod/226675
http://www.arhiteh.hr/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=141_178&products_id=16713
https://www.mall.hr/lcd-monitori/asus-ips-monitor-proart-pa329q-81-28-cm-32
(zadnji je donedavno bio i jeftiniji drugdje ali ga više nema)

Molim vas za komentar da li sam uopcće na dobrom putu, pomoć i preporuku.

Puno hvala!

Dobrodošla na forum.

U toku dana napisat ću neke osnovne preporuke i smjernice po tvojoj potrebi, pa postepeno uređivati jer mi ova sekcija postaje poprilično omiljena.

Za sada par stvari na koje uopštee ne moraš da brineš je odziv izražen u ms.
Zašto. Prava oznaka za odziv monitora je TRTF (Time Rising Time Falling) ili u prevodu koliko je pixelu potrebno da od 10% osvjetljenja dođe do 90% osvjetljenja pa nazad do 10%. Ta oznaka se više ne koristi jer su proizvođači monitora (i televizora) skontali da mogu narod zeznuti sa novom metodom GtG (Gray to Gray) tj. koliko je vremena potrebno da pixel iz jedne nijanse sive pređe u drugu nijansu sive tako da monitor od 1ms uredno na testu pokaže da ima 5,82ms.

Freesyc ili G-Sync gluposti zaboravi.

Gledaj monitor sa IPS matricom (PLS ekvivalentno kod Samsugovih matrica) je #1 od prioriteta.

Sad mi ti trebaš reći sa koje udaljenosti geldaš u monitore pa da ti donesem neke generalne savjete.


11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Envy kaže...

Freesyc ili G-Sync gluposti zaboravi.

 

Ovo moze napisati samo osoba koja u zivotu nije isprobala gsync/freesync

9 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Kako je to laptopu sa gtx1050 na 4k monitoru gsync/freesync jako bitna stvar? Ozbiljno pitam - možda ja tu nešto krivo shvaćam.

Nije valjda toliko osjetno i u svakodnevnom radu?

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.4.2020 10:41 (miki_the_pirat).
5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Neće zauvijek imati samo GTX1050 na raspolaganju. Monitor kalibra koje je navela bi ju trebali trajati duugo, sigurno dulje od trenutnog laptopa sa samo 1050. Kad nadogradi sustav, bilo novi laptop ili PC, zašto ne htjeti imati i Freesync ili Gsync na raspolaganju ? Sama je rekla da se nada i nekim igricama nekad. (Sve me strah kako bi se 1050 proveo na ovoj rezoluciji, tj. ne bi)

 

 

Siguran sam da bi se našlo i nešto jeftinijih a podjednako dobrih od onih koje je navela.

Apoc
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.4.2020 10:37 (Apocalypso722).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice