Kućište by Dardevil

poruka: 9
|
čitano: 18.041
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kućište by Dardevil

S obzirom da već dugo godina planiram napraviti nekakvo home made kućište, prodaja starog i nabavka novog kompa je bila idealna prilika za to. Imao sam nekakvu viziju u glavi kako bi to izgledalo otprilike, ali većinu stvari sam na kraju odradio već kod same izrade kućišta. Namjera je bila napraviti što prozračnije kućište, da se kablovi gotovo ne vide i da se komponente mogu vidjeti kroz nekakvo staklo ili pleksiglas. Materijal koji sam koristio je kartonska ljepenka 2mm, kaširana (zalijepljena) u sloju po 4 komada za glavne stranice. Sve je na kraju prekriveno žutom samoljepljivom folijom. Ta kombinacija materijala je korištena najviše zbog toga što me nije koštala apsolutno ništa (otpad iz firme gdje radim). Pa krenimo redom.

 

Slika 1: Od ovoga sam krenuo, dakle kao nekakva osnovica samog kućišta. Plan protoka zraka je bio ovakav: 1) zrak ulazi u kućište kroz filter za prašinu, 2) kroz otvore na gornjem dijelu lijeve stranice zrak dolazi do komponenti, 3) komponente se hlade i topli zrak "tiskaju" u donju komoru, 4) 14cm ventilator sa donjeg dijela desne stranice topli zrak vuče u desnu komoru, 5) drugi 14cm ventilator kroz otvor u regalu gdje se samo kućište nalazi vuče topli zrak van kućišta.

 

Slika 2: Polako kućište dobija svoje vanjske stranice.

 

Slika 3, 4, 5.: U međuvremenu samo izradio i nosače za diskove (SSD i 5.25"), imao stare diskove za probu veličine pa su mi služili kao uzorak, na slici 5. se vidi kako to izgleda na kraju.

 

Slika 6: Sa lijeve strane sam napravio veliki ulaz za zrak sa filterom za prašinu. Ta stranica nije zalijepljena kako bi se omogućio pristup utorima na matičnoj i da s vremena na vrijeme ispirim sami filter.

 

Slika 7: Sa desne strane dolazi mjesto za DVD pržilicu, eventualno ispod toga kakav kontroler za ventilatore (iako mislim da uz ovu matičnu za tim potrebe nemam) te tipke za paljenje, reset i dva USB utora (ukomponirano sa jednog pokidanog kućišta). Možda jednom i napravim ispod DVD-a custom natpise sa ledicama za power i HDD aktivnost, ali to će sačekati.

 

Slika 8: Polako komponente dolaze na svoje mjesto, počeo sam sa napajanjem i vodenim hlađenjem, te sam komponente kupio prije ostalih.

 

Slika 9: Konačan izgled. Naprijed je pleksiglas staklo 2mm, ispod komponenti imam pristup (stranica nije zalijepljena), također i od gore jer je iznad polica samog regala gdje se kućište nalazi i lako ju je ukloniti za pristup svemu.

 

Slika 10: Na prethodno spomenutu policu sam zalijepio 4 LED trake te to sad u mraku izgleda ovako.

 

Eto. Jedini trošak za mene osobno je bio pleksiglas (2mm, ploča 50x100cm, lako se odrezala skalpelom na potrebnu veličinu, cijena 52kn) te LED trake (70kn). Mogao sam proći jeftinije da sam trake uzeo sa Ebay-a, ali nisam se htio s tim zafrkavat, ovo su mi izradili i firmi jednoj, napravili odmah žice i ujedno imam i garanciju.

Slika 1. Slika 1.
Slika 2. Slika 2.
Slika 3. Slika 3.
Slika 4. Slika 4.
Slika 5. Slika 5.
Slika 6. Slika 6.
Slika 7. Slika 7.
Slika 8. Slika 8.
Slika 9. Slika 9.
Slika 10. Slika 10.
Moj PC  
21 1 hvala 3
11 godina
neaktivan
offline
Kućište by Dardevil

Komponente ti nisu pod pravim kutom u međuodnosu, kao ni u odnosu na kućište.

 

Budući da si koristio dosta kartona, nadam se da imaš aparat za gašenje požara u blizini kad to sve plane :^)

Moj PC  
13 0 hvala 0
11 godina
offline
Kućište by Dardevil

Karton kao osnova za hdd ladicu? Zanimljivo.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kućište by Dardevil

To je u principu ljepenka. Tvrdo je dosta i ne prenosi vibracije.

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Kućište by Dardevil

Nekuzim, jeli ovo ormar za pc ili stol, gdje noge zavuces kad stavis stolicu?

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kućište by Dardevil

Ma ne sjedim tu :)

 

Stol sa monitorom i tipkovnicom je desno od kućišta.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kućište by Dardevil

Kakva je situacija s temperaturama, jer mi ovo izgleda poprilicno "zatvoreno", izgleda odlicno zaista

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kućište by Dardevil

Baš naprotiv, ima konstantan protok zraka, nema toplog zraka da se vraća nazad prema komponentama...

 

Temperature (trenutno), rade mozilla i winamp: fx 8350 (OC@4.5Ghz) 24°C, chipset 33°C, R9 280X 39°C, diskovi na 25 i 27°C. Vodeno hlađenje je u Quiet modu, ventovi što izvlače topli zrak van na 800 okretaja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kućište by Dardevil

Eto, nakon skoro tri godine odlučio sam se za neke izmjene na samom kućištu. Malo sam promijenio raspored samih komponenti, smjer protoka zraka je ostao isti, a osim redovnih izmjena termalne paste u kućištu nije bilo niti malo prašine. Glavna promjene na samom kućištu su što se tiče prednje strane koja je sada iz jednog komada i sad je od drveta (varijanta iz više dijelova mi je pravila probleme, posebno kod otvaranja zbog izmjene termalne paste), sve je presvučeno u srebrnu foliju, a umjesto plavih led traka sada imam RGB trake sa daljinskim upravljanjem (inverter je spojen na napajanje računala).

Moj PC  
7 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice