Nadogradnja RAM memorije izdvojena tema

poruka: 1.576
|
čitano: 607.877
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav, 

htio bih nadograditi RAM na 2x8 ili 2x16. Nisam siguran da li mi je 2x8 dovoljno. Ponekad odigram koju igricu, ali većinom bi mi trebalo za programiranje(machine learning).

Ako nije veliki problem, može li mi netko preporučiti oba tipa RAMa?

 

Specifikacije matične pločice - H310M PRO-VDH PLUS (MS-7C09) :

ConfigOptions={"Default string"}
Depth=
Description=Base Board
Height=
HostingBoard=TRUE
HotSwappable=FALSE
InstallDate=
Manufacturer=Micro-Star International Co., Ltd.
Model=
Name=Base Board
OtherIdentifyingInfo=
PartNumber=
PoweredOn=TRUE
Product=H310M PRO-VDH PLUS (MS-7C09)
Removable=FALSE
Replaceable=TRUE
RequirementsDescription=
RequiresDaughterBoard=FALSE
SKU=
SlotLayout=
SpecialRequirements=
Status=OK
Tag=Base Board
Version=1.0

 

RAM koji trenutno imam :

BankLabel=BANK 0
Capacity=4294967296
DataWidth=64
Description=Physical Memory
DeviceLocator=ChannelA-DIMM0
FormFactor=8
HotSwappable=
InstallDate=
InterleaveDataDepth=2
InterleavePosition=1
Manufacturer=859B
MemoryType=0
Model=
Name=Physical Memory
OtherIdentifyingInfo=
PartNumber=BLS4G4D240FSB.8FBD
PositionInRow=
PoweredOn=
Removable=
Replaceable=
SKU=
Speed=2400
Status=
Tag=Physical Memory 0
TotalWidth=64
TypeDetail=16512
Version=

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav ljudi. Htio bih proširiti rame, u ponudi nema više onih koje imam, a imam Crucial 16GB Kit ( 2x8GB ) DDR4 3000 MT/s (PC4-24000) CL15 Red. Proširio bih za dodatnih 2x8GB. I sad pošto sam tehnički nepotkovan ne bih htio kupiti nešto ne kompatibilnom pa ako može preporuka nečeg kompatibilnog bio bih jako zahvalan. Vjerovatno treba i matična, imam MSI B450-A Pro MAX. Hvala unaprijed. 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav

Želio bi nadograditi ram memoriju s još jednim keksom od 8 gb ali nema više takve memorije za kupiti s istom oznakom, pa sam pronašao memoriju sa sličnom oznakom i razlikom u zadnjem slovu.

 

  oznaka moje memorije    adata AD4U266638G19-S

  oznaka memorije na zalihi  adata AD4U266638G19-B

Moje pitanje je hoće li te različite memorije raditi uparene zajedno?

CPU ryzen3 2200g

MB asrock A320M HDV R3

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
slajkac kaže...

Pozdrav

Želio bi nadograditi ram memoriju s još jednim keksom od 8 gb ali nema više takve memorije za kupiti s istom oznakom, pa sam pronašao memoriju sa sličnom oznakom i razlikom u zadnjem slovu.

 

  oznaka moje memorije    adata AD4U266638G19-S

  oznaka memorije na zalihi  adata AD4U266638G19-B

Moje pitanje je hoće li te različite memorije raditi uparene zajedno?

CPU ryzen3 2200g

MB asrock A320M HDV R3

 

 Raditi će, slobodno uzmeš.

12 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozz elipa,

 

trebam savjet u svezi memorije.

Riječ je o računalu s procesorom i5 11600k, rtx 3060 ti i 32bg ddr4 2133mhz (4x8).

 

Da li ova memorija od 2133mhz bottlenecka procesor za igre? Igram samo Warzone.

ISplati li se prodati tu memoriju i kupiti neku brzu ili se može ova memorija overclockat?

 

nine
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2022 8:38 (jake).
 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
To je l može OC ovisi o ploči i samim RAMima. Ne bi trebala biti problem no ne bi bilo loše da je brža.
Kakve probleme imaš?
16 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav, jesi li siguran da si kupio tu od 2133mhz...po defoltu ploča hoće bacat na niže taktove brže memorije, tako da si svakako to provjeri, te u biosu postavi na valjani xmp profil.....tipa 3200mhz ako je kod tebe takav slučaj. Ako je ipak to 2133mhz memorija možeš je u biosu podiči na 2666mhz vjerujem sa možda lagano podignutom voltažom na tipa 1.3V....skoro svaka će rediti tako. Dobitci su ovisno o rezoluciji veči...na 1080p se osjeti ponešto, kako ideš prema 4k sve manje....u svakom slučaju vidi o kojoj se memoriji radi i na koliko je xmp...probaj je u biosu podesiti ili tako ili manualno ako ne da drugačije...nije komplicirano, lp. 

11 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav svima, pitanjce jedno.

 

Nabavio samo nove rame, 16GB, 2133Mhz.

Zamjenio stare sa novima, sve proslo ok, dobio obavijest da su se rami mijenjali pri pokretanju, upali se pc i pise da su rami i dalje na 1333Mhz na koliko su stari radili.

Pokrenem BIOS, promjenim pod auto speed 2133, save i reboot.

Pc se restarta sam od sebe stalno i ne moze podignut pa resetiram na default i normalno pokrene.

Probam postavit xmp1 di je 2133 default i opet isto, restarta se i ne moze podignut.

Postavim xmp2 di je 1600Mhz default i radi normalno...

 

Moje pitanje je dakle sto bi mogao biti problem, te sto da jos probam da max iskoristim mogucnost rama.

Hvala

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
Koji rami? Jesi probao izvaditi bateriju od BIOSa?
11 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
silvio3105 kaže...
Koji rami? Jesi probao izvaditi bateriju od BIOSa?

 Kingston Hyperx Predator 2133MHz

 

Uspio djelomicno izvuc max a da ne rusi.

Postavio xmp1 koji je 2133, a pod auto speed u biosu prvu nizu, 1866 i tako radi.

ako je i jedno i drugo na 2133 ne zeli podignut OS.

 

Ne nalazim bas online rjesenja za ovo, ili bar razlog problemu.

 

Radio sam clear CMOS itd.

Ne pomaze

 

5 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav, imam situaciju da sam dodao dotatnih 16 gb rama (2x8) iste marke istih specifikacija tako da sad imam 32 gb umjesto 16 gb, međutim kada sam usao u igru (warzone) vidim da sam dobio 10tak fps-a manje i nestabilniji fps opcenito. Provjerio sam da ram radi na optimalnoj brzini 32000mhz, a Windows memory diagnostic nije pokazao nikakvu grešku prilikom dijagnoze. Zna li netko sto bi mogao biti problem?

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
Wwinxy.. kaže...

Pozdrav, imam situaciju da sam dodao dotatnih 16 gb rama (2x8) iste marke istih specifikacija tako da sad imam 32 gb umjesto 16 gb, međutim kada sam usao u igru (warzone) vidim da sam dobio 10tak fps-a manje i nestabilniji fps opcenito. Provjerio sam da ram radi na optimalnoj brzini 32000mhz, a Windows memory diagnostic nije pokazao nikakvu grešku prilikom dijagnoze. Zna li netko sto bi mogao biti problem?

 Nema problema nikakvih..Neznam tko ti je rekao da češ dobit više fps-a ako ubaciš još 16gb?!Razlike ti nema jer ti imao 16 ili 32 ili 64gb rama(mizerne),jedina razlika ti je u tome šta si uzalud potrošil lovu

5 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Nisam uzalud potrošio lovu jer svrha dodatnog rama nije igranje igara nego nešto drugo. Znam da sa dodatnim ram-om necu dobiti značajno više fps-ova ali je problem što sam dobio manje, a to ne trebao biti slučaj pa sam zato pitao je li netko ima ideju šta bi moglo biti u pitanju.

9 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav svima,

 

trenutno imam 16 GB Crucial Ballistix Sport LT RAM-a. Volio bih uzeti još 16 GB ali nigdje više ne nalazim isti u ponudi.

Koje su mi opcije oko kupnje? Mogu li kupiti neki drugi RAM kompatibilan s ovim?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav, može li mi netko objasniti zašto jeftine memorije sa Aliexpressa ne funkcioniraju na nekim matičnim pločama?

Komp ih vidi, ali memorije ne rade

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Ne trudite se radit quad channel na novim procesorima necete nista dobit jer najbolje rade na dual.

Isto tako par igara doslovno gutaju sa sistemskim radom 17gb rama sto u pravilu znači da je 16gb još uvijek dovoljno, necete osjetit gotovo nikakav pad fps a. Govorim za slučaj igara.

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav, možete li mi molim vas preporučiti koju DDR3 memoriju uzeti za matičnu ploču Asrock B75M R2.0 .

Trebam 2x8gb.

Hvala unaprijed.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Koja je stvarna uočljiva razlika u svakodnevnom radu s kompom ako se ugradi memorija od 2x8gb i ako se ugradi memorija 4x8gb istog proizvođača i modela i da li uopće ima razloga stavljati 4 keksa za 32gb memorije u odnosu na dva keksa s 16 gb memorije istog modela memorije? Komp između ostalog služi za multimediju, Adobe premiere.... ne igram se. Da li se isplati i naravno, dati duplo više love za ramove?

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
manubis kaže...

Koja je stvarna uočljiva razlika u svakodnevnom radu s kompom ako se ugradi memorija od 2x8gb i ako se ugradi memorija 4x8gb istog proizvođača i modela i da li uopće ima razloga stavljati 4 keksa za 32gb memorije u odnosu na dva keksa s 16 gb memorije istog modela memorije? Komp između ostalog služi za multimediju, Adobe premiere.... ne igram se. Da li se isplati i naravno, dati duplo više love za ramove?

 Meni Adobe Premiere zna zgutat i do 17 gb rama, i sa 32 gb rama zna komp malo zaštucat dok se renda video, tipa alt tabanje, windows/internet preglednika itd. A ram i nije danas nešto preskup, ja sam uzeo za 800 kn 32 gb rama, 4x8 3200 mhz cl 16. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 22:03 (OnTime).
5 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pa to me baš zanima jel se vidi velika razlika između rada na kompu npr. istih rendera videa (npr. veličine snimljenog videa 10 - 20 gb) s 2x8gb ramovima i s 4x8gb rama. Da nije to razlika samo nekih 10-15% u korist veće memorije. Onda je pitanje isplativosti kupnje dvostrukog para memorije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
manubis kaže...

Koja je stvarna uočljiva razlika u svakodnevnom radu s kompom ako se ugradi memorija od 2x8gb i ako se ugradi memorija 4x8gb istog proizvođača i modela i da li uopće ima razloga stavljati 4 keksa za 32gb memorije u odnosu na dva keksa s 16 gb memorije istog modela memorije? Komp između ostalog služi za multimediju, Adobe premiere.... ne igram se. Da li se isplati i naravno, dati duplo više love za ramove?

 Ja bi osobno radije uzeo 4x32 nego 2x16

 

Prije sam čitao o tome, al za gaming, i razlike su doslovno bile oko 1 fps u igrama.. :/

Za poslovne aplikacije nisam gledao, al teško da je nekakva veća razlika.

 

Evo, pronašao sam neke linkove, pa ako imaš volje čitati usporedbe:

https://history-computer.com/quad-vs-dual-channel-ram/

https://techguided.com/single-channel-vs-dual-channel-vs-quad-channel/

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 mjeseci
offline
Nadogradnja RAM memorije

Ljudi, želio bih nadograditi memoriju.

 

Rečeno mi je da imam 2 slota, 1 integrirani a drugi zamjenjivi, i da su u oba pločice od 4gb...

dali mogu izvuci tu zamjenjivu i staviti umjesto te 4gb jednu od 16gb?

 

Ako da mozete mi reci di da to u ZG zamjenim? Laptop sam kupio u Santa Domenici i još je pod garancijom. Hvala.

 

 

Vamonos carajo hijos te putas!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav svima

Imam neki stari laptop cca 10 godina i htio bi ga malo nadograditi. Narucio sam SSD umjesto harda a u cd rom cu staviti ovaj hard sto je bio u njemu pomocu adaptera nekog. Sad me muci jedna druga stvar, narucio bi si jos 4 gb ram memorija jer imam koliko vodim na maticnoj jos jedan slot, a ova sto sam izvadio nisam siguran koliko je Mhz pa ako mi mozete pomoci bio bih vam zahvalan da ne narucujem krivo. Znam samo da je ddr3

Slika slijedi

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 10:05 (legend).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
legend kaže...

Pozdrav svima

Imam neki stari laptop cca 10 godina i htio bi ga malo nadograditi. Narucio sam SSD umjesto harda a u cd rom cu staviti ovaj hard sto je bio u njemu pomocu adaptera nekog. Sad me muci jedna druga stvar, narucio bi si jos 4 gb ram memorija jer imam koliko vodim na maticnoj jos jedan slot, a ova sto sam izvadio nisam siguran koliko je Mhz pa ako mi mozete pomoci bio bih vam zahvalan da ne narucujem krivo. Znam samo da je ddr3

Slika slijedi

 

 vidi post iznad svog (screenshot) - instaliraš recimo Speccy (free je) i u njemu vidiš točno koji je ram (ili HWinfo, još bolje), pa onda tu lupi screenshot za specifikacije rama - bit će nekome lakše da ti nađe kaj ti paše

16 mjeseci
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
imba_kewl kaže...

Ljudi, želio bih nadograditi memoriju.

 

Rečeno mi je da imam 2 slota, 1 integrirani a drugi zamjenjivi, i da su u oba pločice od 4gb...

dali mogu izvuci tu zamjenjivu i staviti umjesto te 4gb jednu od 16gb?

 

Ako da mozete mi reci di da to u ZG zamjenim? Laptop sam kupio u Santa Domenici i još je pod garancijom. Hvala.

 

 

 Anyone?

Vamonos carajo hijos te putas!
15 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Napiši točan model, pa ćemo vidjeti što kaže proizvođač.

13 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
imba_kewl kaže...
imba_kewl kaže...

Ljudi, želio bih nadograditi memoriju.

 

Rečeno mi je da imam 2 slota, 1 integrirani a drugi zamjenjivi, i da su u oba pločice od 4gb...

dali mogu izvuci tu zamjenjivu i staviti umjesto te 4gb jednu od 16gb?

 

Ako da mozete mi reci di da to u ZG zamjenim? Laptop sam kupio u Santa Domenici i još je pod garancijom. Hvala.

 Anyone?

 Može se sigurno, samo je pitanje jel 8GB ili 16GB. Za to nam linkaj koji točno laptop je u pitanju, pa da vidimo. Ali vrlo dobra šansa je da može 16GB. To ti može odraditi bilo koji servis za laptop, ali je možda dobro da se javiš trgovini, ili ovlaštenom servisu da ti ne ponište jamstvo radi otvaranja laptopa.

13 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

https://www.asus.com/laptops/for-home/vivobook/vivobook-15-m513/techspec/

 

Ovdje piše da ako imaš 4+4GB, da možeš zamijeniti ovu od 4GB s jednom od 8GB. Dakle, navodi se da se može dodati max 8GB rama po slotu, što kod tebe znači da bi imao 12GB. Ali recimo, vjerojatno bi radilo bez problema i da se ubaci 16GB pločica, no za to nema official suporta. Tako da, javi se u ovlašteni servis ako je laptop pod garancijom i pitaj. 

13 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav svima

 

Kolega ima prastari komp, matična mu je Gigabyte GA-970A-DS3P  i ima 1x 8gb memorije Corsair 1X8GB DDR3 1600 Low Pr

Sad bi da mu ubrzam malo komp pa je nabavio sa oglasa još jedan keks iste, znači još jedan Corsair 1X8GB DDR3 1600 Low Pr

 

Da li da stavim na tu matičnu redosljed u utore s oznakama DDR3_1 i DDR3_2 ili 1 i 3 ili 2 i 4? Kako bi bilo najbolje optimizirano za 16gb rad dual channel

 

Matična je ponavljam Gigabyte GA-970A-DS3P,AM3,A970,D3,S3,U3,A

 

Info o mbo i memorije sa cpzu preuzet.

 

Hvala unaprijed za savjete. Info koji sam našao na netu je samo za 2x 4gb, nisam našao za 2x 8gb, a matična vidim podržava i ima 4 utora za memoriju.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice