DDR3 SDRAM ili SO-DIMM

poruka: 10
|
čitano: 4.220
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
DDR3 SDRAM ili SO-DIMM

Pozdrav svima!

Imam laptop Asus N551JX s 8GB RAM-a (DDR3 1600 MHz) i planiram si kupiti još 8GB pa me zanima na što moram obratiti pažnju?

Na internetu nailazim na sve više podataka pa reko da ne kupim pogrešan?

Najviše me buni DDR3 i SO-DIMM. Kada otvorim laptop, na mjestu gdje se umeće RAM piše DDR3 STD pa me zanima je li onda moram isključivo gledati DDR3 ili može i SO-DIMM?

Na trenutnoj RAM memoriji piše 8GB 2Rx8 PC3L 12800S-11-13-F3, iako meni osobno te oznake ne znače puno.

 

Hvala :) 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2019 17:03 (avokado).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: DDR3 SDRAM ili SO-DIMM
avokado kaže...

Pozdrav svima!

Imam laptop Asus NX551JX s 8GB RAM-a (DDR3 1600 MHz) i planiram si kupiti još 8GB pa me zanima na što moram obratiti pažnju?

Na internetu nailazim na sve više podataka pa reko da ne kupim pogrešan?

Najviše me buni DDR3 i SO-DIMM. Kada otvorim laptop, na mjestu gdje se umeće RAM piše DDR3 STD pa me zanima je li onda moram isključivo gledati DDR3 ili može i SO-DIMM?

Na trenutnoj RAM memoriji piše 8GB 2Rx8 PC3L 12800S-11-13-F3, iako meni osobno te oznake ne znače puno.

 

Hvala :) 

 najsigurnije: izvadi postojeću RAM pločicu i ponesi je u dućan (fino zamotanu i osiguranu od vlage/prašine/slonova/krokodila/statičke struje) pa kaži stričeku "jednu točno ovakvu, molim lijepo". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
offline
DDR3 SDRAM ili SO-DIMM

Za laptop ti treba so-dimm.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: DDR3 SDRAM ili SO-DIMM
avokado kaže...

Pozdrav svima!

Imam laptop Asus NX551JX s 8GB RAM-a (DDR3 1600 MHz) i planiram si kupiti još 8GB pa me zanima na što moram obratiti pažnju?

Na internetu nailazim na sve više podataka pa reko da ne kupim pogrešan?

Najviše me buni DDR3 i SO-DIMM. Kada otvorim laptop, na mjestu gdje se umeće RAM piše DDR3 STD pa me zanima je li onda moram isključivo gledati DDR3 ili može i SO-DIMM?

Na trenutnoj RAM memoriji piše 8GB 2Rx8 PC3L 12800S-11-13-F3, iako meni osobno te oznake ne znače puno.

 

Hvala :) 

- to je puni naziv, ddr(broj) sdram..  a dimm ili so-dimm je format, desktop-laptop, tj sodimm je mali modul za laptop (dimenzije, isit tip rama tj oznaka-specifikacija, kao npr hdd-3.5/2.5 inča)..

- u pravilu se koristi skraćeno, ddr-broj i možeš reći za laptop tj tad se podrazumijeva sodimm (manji).

.. ali važno! .. vidi oznaku, PC3L .. pc3 je jednako kao ddr3 a važan je ovaj L tj low voltage. Moraš tražiti isti, L .. (mada neke mbo podržavaju oba, nikad istovremeno-različite, logično na laptopu zbog potrošnje ide L..). L znači da radi na 10% nižem naponu od normalnog za neku memoriju, to nema veze s OC ili koliko više može ram izdržati, jer na nižem naponu može biti nestabilno i u pravilu je L skuplji.

 

prvo provjeri za svoju mbo-laptop službene specifikacije, koliko je max podržano rama, 8 ili 16 ili više.. tad znaš možeš li dodati i moraš li gledati gustoću, tj broj chipova na dimm modulu + dvostrano.. a to je ona oznaka 2r x8 itd.. jer ne mora svaki modul biti podržan-prepiznat od biosa tj možda noviji bios pomogne i sl.

ako je max 16 tad pretpostavka da imaš još jedno slobodno mjesto i tad se u pravilu traži ako postoji sličan ili identičan ram kao preporuka, no radit će i različiti.. najmanje je važna marka, više ove oznake, ddr3L 2Rx8 dok su latencije ugl sporedne tj clock na kojem radi, tj to će bios automatski uskladiti prema sporijem-optimalno .. ali možda neće raditi kao dualchanel i sl.. pa se uvjek preporuča identični par.

ako je max više od 16gb tad možeš bilo što 99% da će raditi.. ako je npr samo jedan utor za ram, tad moraš izvaditi postojeći i na njegovo mjesto staviti jedan-veći.. itd.. a tad je vžano koja gustoća-koliko chipova 2rx8...

 

-ne ECC, ne normalna voltaža, ne normalan dimm-dimenzije..

+ praktično u manjoj trgovini ugl trgovac je i 'majstor' i ugl može besplatno ugraditi kupljeno.. ili za neku kavu, pa možeš pitati za kupnju+ugradnju i uvjet kupuješ ako radi.. to je najbezbolnije i najsigurnije ako trgovac pristane. Pitaj.. tad nije najvažnija cijena desetak kuna gore-dolje.. :) slično je u svim trgovinama.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2019 16:27 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
DDR3 SDRAM ili SO-DIMM

Hvala puno na odgovorima

 

Pogledao sam na Asus službenoj stranici i piše da mogu max 16 GB imati, imam još jedan slobodan socket.

Na stranici piše ovo: DDR3L 1600 MHz SDRAM, 2 x DIMM socket for expansion up to 16 GB SDRAM

 

Nažalost nemam u blizini nekog dobrog trgovca, manje-više mi svi kažu da moraju naručiti i da čekam oko tjedan dana, ali cijene su im previsoke pa sam mislio kupiti preko ebaya/amazona.

Je li bi ovaj Crucial onda odgovarao? Čini mi se da je identičan kao ovaj Hynix koji trenutno imam.

 

Ili druga opcija - je li mi pametnije kupiti dva nova identična (od istog proizvođača)?

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: DDR3 SDRAM ili SO-DIMM
avokado kaže...

 

 

Ili druga opcija - je li mi pametnije kupiti dva nova identična (od istog proizvođača)?

 

 

 da. a onaj koji sad imaš frkni. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
neaktivan
offline
Re: DDR3 SDRAM ili SO-DIMM
Ajar kaže...
avokado kaže...

 

 

Ili druga opcija - je li mi pametnije kupiti dva nova identična (od istog proizvođača)?

 

 

 da. a onaj koji sad imaš frkni. 

 Je li Hynix stvarno toliko loš? 😆

15 godina
offline
Re: DDR3 SDRAM ili SO-DIMM

hynx=samsung (uz philips) glavni proizvođač, nanja, adata.. to su proizvođači chipova, ostalo su samo izmišljeni brandovi-logo koji se gore otisne npr kingston, sve što rade je hrpu chipova poleme na pločicu.. no i dalje je to isti chip, kao vga npr.. intel/nvidia/ati..

realno pravih proizvođača bilo čega ima vrlo malo, 2-3 do nekoliko 5-7.. ekrani, diskovi, cpu, ram, .. sve ostalo su samo brandovi a time i cijena/kvaliteta .. teoretski isto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: DDR3 SDRAM ili SO-DIMM
avokado kaže...

 Je li Hynix stvarno toliko loš? 😆

 a, gle, dell ih stavlja tvornički u masu laptopa (inače, hynix = hyundai, sad dio nekakvog SK konglomerata). nema ti tu loš-dobar. kak se koja serija zalomi, kao i u svemu elektroničkom. u svakom slučaju, bolje je da su RAM moduli iz iste serije. nekim laptopima (znam za dell) je bitno, osim podataka koje si naveo, i broj čipova na pločici (!?), jer inače ne radi. naime kaj. dogodi se da ih bios uredno registrira ali windows ne. ako već sam prtljaš, kupi dva nova iz iste serije. alternativa: daš u servis da ti načine "nadogradnju" pa nek se oni zajebavaju s kompatibilnošću (tako sam ja s dellovima uvijek učinio i nije bilo problema). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
5 godina
protjeran
offline
Re: DDR3 SDRAM ili SO-DIMM
avokado kaže...
Ajar kaže...
avokado kaže...

 

 

Ili druga opcija - je li mi pametnije kupiti dva nova identična (od istog proizvođača)?

 

 

 da. a onaj koji sad imaš frkni. 

 Je li Hynix stvarno toliko loš? 😆

 nije los samo je malo slabiji i time jeftiniji...ima ih samo 3 samsung hynix i micron, svi ostali uzimaju od nekoga od tih 3

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice