Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 19.578
|
čitano: 2.247.155
|
moderatori: Danny_HR, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
Re: Linux - pitanja i odgovori

-mozilla? Kul.. no misliš na browser-firefox, mozilla je firma.

-svi browseri koriste max resurse, na svim osevima, hw-gpu ili soft mod ako tog nema tj opterećenje, jer to je multimedija skoro identično gamingu ili odgovarajućoj app, tj nije to word&tetris tj prije desetljeća je surfanje bilo samo surfanje, sad je to i npr h-265-hd..

-kad pokolješ taskove i padne opterećenje (u idlanju, da baš ništa ne radi..) upali browser.. prati task, otvori neku str, yt-klip, pratiš, otvori 24sata.. kako se ponaša, opterećenje?

-uklanjanje ffmpega je kao da šarafcigerom probušiš rezervar auta, .. jer želiš stati, pa će kad potroši gorivo, stati.. ono, teoretski da, može i tako ali jasno ti je da je to pogrešan način?

-koji HW imaš, resurse? Koliko realno misliš da računalo može (očekivanja ili zavaravanja?)? Osim minera, što misliš da će se promijeniti između win-lin .. ili bilo kojeg osa? Isto je, tj 99% performansi i requirementsa je identično dok je miner soft kao i svaki drugi ili npr ugašen seti projekt.. a virus-malware.. više ovisi o tebi tj izvoru appsa što instaliraš nego osu mada je naravno 'ponuda' malwarea pod win izuzetna :)) ..

-baš i nema smisla da uklanjanje kodeka rezultira problemom na mreži... ali da, malware voli glumiti neki driver npr mreža-audio ili paketi možda baš ffmpeg.. tj osim kodeka možda si ubacio i nešto neželjeno i zato je važan izvor softwarea + driver, +hw mogućnosti pa i izbor optimalne distre-gui-frontenda kao x-i-unity-kde-fce.. no neće te light distra spasiti smeća-taskova tj ne može os-distra pojačati ili izmisliti resurse, može ih smao dati na korištenje appsima i ako su na rubu tad lakša distra ostavi mrvicu više i možda radi ali kad otvoriš tab više u browseru ode višestruko nego što koirsiti sam os-distra i sve što ekšli radi nešto korisnog.

-Moraš malo prilagoditi mišljenje o softwareu, mogućnostima ili reklami-malwareu-zabludama.. jednako bi ti radio npr hackintoš-mek..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine

radi se o laptopu s ryzenom 2500u i rx540 s ssdom i 8giga rama, firefox nije problem, kad ubijem task pod brojem npr 12555 di je pisalo ffdshow(a bila su 2 ffdshow taska) automatski se stvori drugi task istog imena ali drugog broja npr 13555, laptop je zapravo odlicnih performansi inace ali ovo je toliko satralo cpu da doslovno miš nisan moga micat, tako sam primjeti... brisanje kompletnog ffdshow-a mi je relativno brza solucija jer ga isto tako mogu brzo vratit nazad.

bios zadnji, os redovito updatean svaki dan.

kad sam instalira ubuntu naša sam 2 nepoznate particije od 17 megabajta na oba diska po jedna i to na pocetku diska?! na os disku se ne sjecam nikakve particije takve a na data disku sam sto posto siguran da nisam napravi nego jednu.

koji je dobar live distro za trazit rootkite i slicne nebuloze?

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2020 19:38 (dabar_solta_V2).
11 godina
dabar_solta_V2 kaže...

..

kad sam instalira ubuntu naša sam 2 nepoznate particije od 17 megabajta na oba diska po jedna i to na pocetku diska?! na os disku se ne sjecam nikakve particije takve a na data disku sam sto posto siguran da nisam napravi nego jednu.

-a tko će znati ako ne ti (koji si instalirao..) tj particije se ne stvaraju same od sebe.. tj 99% da si kliknuo automatika-next (umjesto ručno..) i to je tad vjerojatno swap ili uefi-recovery i sl.

-rootkit na ubuntuu? mala šansa.. a linux je jedan, distre su samo distre i svaka može isto, jer je (opet) linux.. razlika je samo u paketu appsa outofbox tj ono što dodaš u ubuntu a možda dobiješ u mintu.

-btw, probaj kde-kubuntu.. + jesi li instalirao vlasnički driver za vga?

12 godina
Linux - pitanja i odgovori

Hardware ubrzanje za dekodiranje videa ne radi pa to softverski odrađuje CPU. Probaj s Chromeom

https://www.quora.com/What-browsers-support-hardware-acceleration-on-Linux

Mislim, dakle half adder

0 0 hvala 0
11 godina
hrvooje kaže...

Hardware ubrzanje za dekodiranje videa ne radi pa to softverski odrađuje CPU. Probaj s Chromeom

https://www.quora.com/What-browsers-support-hardware-acceleration-on-Linux

- par godina star post-tema.. pa je mala šansa, tj prije da nije instalirao driver ili live ili na bateriji-powersaving itd.. tj novi soft uključuje akceleraciju, radi tj sad je defaultno tako osim ako ne isključi korisnik ili neka povezana postavka a on je na novom.. + moguće kašnjenje drivera za najnoviji hw kao riža+radeonka.

3 godine

nije virus, glup sam, ali glup je i program jer u pozadini uzima resurse bez ikakve rezerve,...

pošto mi ffmpeg ne koristi nigdi drugdi ostavit cu bez ako ne uspijem natirat ovaj program da se ne dira u videa..

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
dabar_solta_V2 kaže...

nije virus, glup sam, ali glup je i program jer u pozadini uzima resurse bez ikakve rezerve,...

pošto mi ffmpeg ne koristi nigdi drugdi ostavit cu bez ako ne uspijem natirat ovaj program da se ne dira u videa..

koji ubuntu imaš?

if only you knew the power of the dark side
3 godine
20.04
5 mjeseci
dabar_solta_V2 kaže...

radi se o laptopu s ryzenom 2500u i rx540 s ssdom i 8giga rama, firefox nije problem, kad ubijem task pod brojem npr 12555 di je pisalo ffdshow(a bila su 2 ffdshow taska) automatski se stvori drugi task istog imena ali drugog broja npr 13555, laptop je zapravo odlicnih performansi inace ali ovo je toliko satralo cpu da doslovno miš nisan moga micat, tako sam primjeti... brisanje kompletnog ffdshow-a mi je relativno brza solucija jer ga isto tako mogu brzo vratit nazad.

bios zadnji, os redovito updatean svaki dan.

forensic distre sada sto zelis redhat,debain based...

9 godina

Yo ekipa, brzinsko pitanje:

Posjedujem 2 SSDa i jedan HDD. Došao sam na ideju da na manji SSD (120gb HyperX Fury) stavim Ubuntu, a na veći (240gb WD Green) stavim Windows 10 radi par igara kaj aktivno igram. E sad, zanima me, kako da postignem Dual Boot, tj. da odaberem koji OS želim Bootati bez da svaki put ulazim u UEFI i ručno mijenjam disk sa kojeg će bootati?

Take it easy lads! | R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
instaliraj grub i googlaj kako postavit da se pojavi na npr jednu sekundu
3 godine

U grubu lako namjestiš broj sekundi koliko će stajati na ekranu mogućnost da odabereš os, a nakon toga ( ako nisi ništa odabrao ) ide loading sistema koji je zadnje radio na tom stroju.
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.5.2020 22:46 (bunker).
2 godine
luxxxfromhell kaže...

Yo ekipa, brzinsko pitanje:

Posjedujem 2 SSDa i jedan HDD. Došao sam na ideju da na manji SSD (120gb HyperX Fury) stavim Ubuntu, a na veći (240gb WD Green) stavim Windows 10 radi par igara kaj aktivno igram. E sad, zanima me, kako da postignem Dual Boot, tj. da odaberem koji OS želim Bootati bez da svaki put ulazim u UEFI i ručno mijenjam disk sa kojeg će bootati?

Odaberi da ti disk sa linuxom bude glavni za boot:

odi u terminal:

sudo apt install os-prober

sudo os-prober

ako ti detektira os napisi:

sudo update-grub

rebootaj, trebao bi biti dodan u meni

--ako hoces tweakat grub instaliraj grub-customizer da se ne zajebavas sa VIM-om:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

ako to sve ne radi odi na + u Grub Customizeru

Name: Win10

Type: Other

skripta:

search --fs-uuid --no-floppy --set=root DODAJ_ID
chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

* id dobijes: ls -l /dev/disk/by-uuid/

recimo: ABCD-1234 -> ../../sda2 (tj onaj na kome ti je win)

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.5.2020 23:21 (VladRi).
9 godina
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

odi u terminal:

sudo os-prober

sudo update-grub

--ako hoces tweakat grub instaliraj grub-customizer da se ne zajebavas sa VIM-om:

sudo apt-get update

skripta:

Znači prvo instaliram Linux pa to napravim ili?

4 godine
Da.

0 0 hvala 0
11 godina
luxxxfromhell kaže...
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

odi u terminal:

sudo os-prober

sudo update-grub

sudo apt-get update

skripta:

-ne.

tj prvo ide win, napravi svoj boot, na to dodaš linux i grub koji će vidjeti win i automatski dodati u popis oseva grub menija. To je 'pravi' klasični redosljed instalacije gruba tj stari način (tad jedini) jer je win pregazio grub boot meni..

-ali, od w8 win podržava i druge oseve (ne samo win..) jedini problem što ms nije omogućio korisniku lako dodavanje-editiranje menija i tad mora ručno.. tj samo to je razlog ovog staog redosljeda.

-ako radiš redosljed lin-win, tad je lakše npr easybcd-om dodati lin u boot meni. Meni je to draži način tj fičeri gruba mi nisu potrebni (iso mount i sl.) ali tad je recimo 'poželjno' win boot meni prebaciti u legacy-stari mod (kao win7) tj textualni vs gui meni, jer .. iz textualnog-legacy konkretno boota željeni os, dok iz gujevskog samo nudi tj tad kreće reboot u kojem se tek reću bootati drugi osevi koje izabereš iz multiboot menija, tj da izabereš tad win za boot boota se brže tj već je bootan tj fastboot trikovi. Tu opciju ne nudi easy pa moraš ručno -cmd.. bcdedit /set "{current}" bootmenupolicy legacy

sve ostalo može ručno ili easybcd .. šteta što se jednako ne nudi editiranje gruba.

-tj redosljed više nije važan, samo je pitanje znaš li što iz kojeg osa i kako napraviti :)

-grub je nespretan za održavanje, ako se raspadne imaš problem..

-win boot manager je daleko lakši, lakše fixati boot medijem itd.

-najvažnije, znati-razumjeti kako se koji os ponaša, kako vidi diskove, od biosa, sam os, kojim redosljedom ih koristi tj traži boot i gdje će automatika win installa instalirati boot sektor, jer ne nudi ručno-izbor kao što to nudi linux install nego automatika vidi diskove i odluči staviti boot po svom izboru, zato je za vrijeme installa win 'najsigurnije' imati spojen samo jedan disk na koji instaliraš win, tj tad znaš da je na tom disku i boot jer nema gdje drugdje biti.

-taj disk nek bude boot disk, prvi u bosiu, na prvom sata portu sata-0 (ili 1 ovisno kreće li oznaka od nula-jedan), drugi disk dodaš nakon installa win, provjeriš u bisu redosljed, sata-0, sata-1..

-tad instaliraš lin i za grub-boot izabereš prvi disk, pod sda (slovo a=prvi, b=drugi itd..) tj linux osim što nudi diskove ima 'pravi' način označavanja-dosljedan-jasan dok win nudi slova za disk od C: (a-b rezervirano za floppy) tj slično, ali je boot disk skriven (nema slovo) i win je c: neovisno na kojoj je particiji-pathu-fizičkom disku tj možeš imati desetak win i svi su na c: tj relativna vs apsolutna staza.

-tad kad si dodao drugi disk i wootao win, vidiš drugi disk.. možeš reboot-install linuxa.. tj ako promašiš, ponovi par puta, jer install je relativno brz na današnjim računalima sa stikića..

-važno-2. .. legacy-bios ili uefi, mbr-mod ili gpt za diskove.. gpt je potreban samo za boot s diskova iznad 2tb. Sve do tog kapaciteta je nevažno-isto, tj razlika je samo što legacy podržava do 4 primarne particije po disku ali to uopće nije bitno ograničenje jer može biti jedna extended s neograničenim brojem diskova tj u njoj po SCSI-ju (kojeg se drži većina distri-linux) može do 16 particija biti aktivno u jendom trenu s jednog diska + tri primarne) dok pod win je ograničenje us-eng abeceda tj 26 slova.

-važnija razlika je kompatibilnost, tj svi osevi mogu koristiti mbr, samo novi-x64bit mogu gpt i tad možeš imati problem kompatibilnost ili ograničenje isključivo x64bit os.. ali tad nisi ograničen particijama tj jesi jer i dalje broj particija mada nije ograničen, ograničen je drugim standardima-suko grlo ili abecdom tj možeš imati stotinu diskova sa stotinama-tisućama particija ali obraničenja će i dalje postojati tj koji su u nekom trenu aktivni tj koje možeš koistiti..

-pošto si s novim osevima to nije ograničenje pa možeš birati + svi stari boot alati-installeri, stari boot mediji ne mogu bootati-koristiti hdd u gpt modu tj mogu samo novi-kompatibilni koji ga podržavaju i tad je meni često upravo to razlog, tj moguće spašavanje-kompatibilnost i tad biram mbr-legacy.

-što se performansi tiče, svih ostalih mogućnosti-razlika... isto, nema razlike u brzini i sl.. dok je FS onaj koji os i korisnik koriste npr ntfs ili ext4.. ono što vidi os-app, ne mbr-gpt..

+ ali može biti i razlika (u performansama) tj gpt-uefi uključuje defaultno i AHCI, koji je stvar brzine-standarda + za SSD nužan ako želiš koristiti TRIM (trajnost).. + na ssd se zato ne postavlja swap nego na hdd itd itd. a to je u slučaju kad želiš koristiti neki stari os, kao DOS i sl. tj os koji nema ahci driver i zato u biosu može biti nrp IDE (ili RAID) mod rada, tj to nije ahci i nema trim.. a time nema ni ahci brzinu tj tad je mod rada kontrolera u legacy modu ogrnaičen na transfer-brzinu tog standarda i tad je brzina do sata 1/2 granica dok je pod ahcijem sata3-600mbps.. (recimo da većina diskova ima r/w do 500, ovi stariji vjerojatno r-500/300-w). To tebi u ovom slučaju nije važno tj ne trebaš kompatibilnost unazad i upravo zato možeš birati, tj ovo je samo kao hint ostalima..

važno-3 :))

-bios, install medij-boot i disk moraju biti u istom modu, čist-tvornički disk je neinicijalizrian tj installer odredi mbr-gpt ovisno o biosu-želji, dok već korišten disk to već ima određeno. Zato ga treba obrisati (ne format-particije) nego sve, diskpart-clean.. tad je kao novi-čist, neinicijaliziran. Napravi to prije iz win tj kad ga cleanaš možeš dalje disk managerom klikati (lakše nego tipkati u diskpartu) tj diskmanager ti tu opciju oenmogući promjenu mbr-gpt dok postoje FS-particije na disku (zasivljeno).

+ install medij, opet razlika win automatike.. tj msctool ili dvb2usb ti ne nude opciju dok Rufus nudi, medij može biti mbr-gpt a ako si odlučio tad sve mora biti kompatibilno tj sve u gpt ili mbr i tek tad kad napraviš medije, probaš bootati i pripremiš diskove, kreni sa pravim poslom, tj od reseta i postavki u biosu (sve po redu, prođi, zapamti-podesi, neke stvari-opcije su omogućene tek nakon promjene moda i save&reboota). Npr možeš isključiti fast boot i sec.boot.. smeće-smeta ali sad ni ubuntu nema više problema s tim. Kad jednom podesiš bios i kreneš u instalacije oseva promjene mogu biti 'nemoguće' tj kompatibilnost..

-win se može instalirati i 'ručno' tj kreirati particije, boot, raspakirati dism-wim/esd tj taj dio je običan copy-raspakiravanje.. i tad imaš kontrolu npr koji je boot disk ali lakše je zato imati priključen samo jedan disk i klikati nego ovako tipkati u cmd-u.. tj tako ručno instaliran os-win je kao što dobiješ predinstaliran s kupljenim računalom i prvo paljenje će dovršiti install (user-pass..). To sve možeš iz trenutno aktivnog win, tj disk koji trenutno koristiš (jer su ssd-ovi 'višak'-slobodni..) ne diraš, ostaje ti kao rezerva do kraja.. i uvjek možeš njega priključit, podesiti bios prema njegovim trenutnim postavkama i bootati ga-koristiti.. dok ćeš kao početnik u ovom multibootu win+lin učenju vjerojatno par puta nešto zbrljaviti.. tako se uči. Važno je samo znati nrp kako-što podesiti u biosu ako nije identično trenutnoj postavci tj zapamtiti bitne razlike + hrpa pravila da bi sve radilo tj bilo kompatibilno.

-na kraju, možeš imati dva multiboot menija-bootmanagera, npr na prvom winmanager iz kojeg možeš na boot2.. i grub iz kojeg možeš na 1.. iz svakog možeš bootati svaki os i čak kao rezervna guma ima smisla jer je unazad par godina ms često pregazio grub ili izbaci stavku-linux iz menija tj svakih 6mj upgrade može napraviti problem dok grub ovisno o kernelu, to može svaki dan ili jednako kao win jer imaju identične 6mj cikluse.. tj kad se već uči-probava i kad se ima dva diska za to, nema posebnog razloga (osim recimo 500mb za boot particiju kao trošenje mjesta) ne napraviti dupli-multiboot tj rezervu, jer sad svi mogu sve i napokon i grub radi ok (što je od 2014-do 2018 bilo lutrija.. npr gpt+secboot.. + canonical plaća licencu msu..) :)

tad možeš ili bootorderom biosa ili f-tipkom birati boot disk ili iz samog menija onaj drugi-treći-multiboot os.. tj to je tad pravi multiboot + rezerva i može se sve, kompatibilno, radi. :)

-- ..jedino je pitanje kolike su šanse da iz prve pogodiš sve, npt veličinu particija za os-sys-hime/user itd.. + manje diskove nije poželjno cjepkati na premale dijelove, tj ssd do 120 ostavljaš u jednom komadu, smao veće ima smisla dijeliti + TRIM tad ima gdje štedjeti ćelije (rnd razbacani podatci unutar disk-kontrolera, veća trajnost ali nemogućnost spašavanja-traženja clustera.. što mi može biti razlog ne korištenja trim-ahcija .. itd itd.).

2 godine
luxxxfromhell kaže...
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

odi u terminal:

sudo os-prober

sudo update-grub

sudo apt-get update

skripta:

Ja mislio da wec imas... ovo sto ihush rece...

naj-jednostavnije:ugasis secure boot u bios-u, Instaliras win na glavni hdd (onaj koji je prvi za boot u BIOSU), instaliras Linux na drugi (i linux ti sam doda sve u grub) - i ToiToi :)

NULL!=NULL
9 godina
ihush kaže...
luxxxfromhell kaže...
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

Hvala na ekstenzivnom guideu, uspjeh instalirati Ubuntu i sad ga sređujem sa svime. Jedino kaj sam primijetio je da je Windows automatski na manji SSD stavio onu svoju System Reserved particiju, medutim nju nisam dirao i GRUB uredno prepoznaje W10 (nisam jos probao bootati u njega, mroam sve srediti na Ubuntu). Jedino kaj nisam siguran jel Ubuntu automatski instalirao nVidia drivere jer mi nekako malo zna zastucati OS (swap particiju sam stavio 20GB)...

EDIT: Windows uredno radi, jedino to stucanje Ubuntua me zanima zkj se dogada

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 13:59 (luxxxfromhell).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice