Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.090.784
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Linux Questions&Answers

Pozdrav.

Imam pitanje vezano uz linux!

Htio bih instalirati Ubuntu 10.04 na svoje računalo, a imam dvije particije.

Htio bih Ubuntu instalirati na prvu particiju gdje su mi sada Windowsi!

Ali kaže da u izborniku particioniranja nije određen korijenski sustav.

Možete li mi pomoći???

Zbilja potrebno...

Hvala unaprijed!

 

 

Ono što možeš učiniti danas,,,nemoj učiniti
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Linux Questions&Answers

moze tko meni pomoc?

How yes no.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Linux Questions&Answers
beno101 kaže...

Pozdrav.

Imam pitanje vezano uz linux!

Htio bih instalirati Ubuntu 10.04 na svoje računalo, a imam dvije particije.

Htio bih Ubuntu instalirati na prvu particiju gdje su mi sada Windowsi!

Ali kaže da u izborniku particioniranja nije određen korijenski sustav.

Možete li mi pomoći???

Zbilja potrebno...

Hvala unaprijed!

Pri instalaciji bilo koje Linux distribucije potrebno je definirati korijensku odnosno root particiju.

 

Kod Ubuntua se to radi tako da pri instalaciji odabereš particiju (lokaciju) na koju želiš instalirati Ubuntu, te desnim klikom na željenu particiju odabereš opciju "DODAJ".

 

Nakon odabira te opcije pojaviti će ti se izbornik kao na slici ispod te ćeš u tom izborniku odrediti točku montiranja željene particije kao root (korijensku) koja je označena znakom "/" (naravno, bez znakova navoda).

 

Nakon podešavanja ovih postavki, moći ćeš uspješno dovršiti proces instalacije Ubuntu Linuxa.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
14 godina
offline
RE: Linux Questions&Answers
cro_blue kaže...

Kako si odredio koliko ce ti prostora zauzimati?

Google IS your friend!!!
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 22:18 (passat).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux Questions&Answers
EZY-E kaže...

moze tko meni pomoc?

Hm, kolko ja znam Opera je KDE browser (KDE mi je bila prva asocijacija kad sam vidio screenshotove) što znači da koristi Qt biblioteke pa zato ne izgleda dobro na Gnomeu. Predlažem ti da ovdje pogledaš kak što više prilagodit ju Gnomeu.

 

EDIT: Također skini ovdje .deb Opere sa qt4 (koji se bolje integrira sa Gnomeom) pa instaliraj i vidi kakva je.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 22:23 (1domagoj1).
16 godina
offline
RE: Linux Questions&Answers
passat kaže...

Kako si odredio koliko ce ti prostora zauzimati?

U izborniku čiji sam screenshot postao par postova iznad možeš odabrati veličinu i točku mountanja particija koje kreiraš. Poželjno je da root (korijenska particija) bude barem 6 GB dok ostale particije možeš kreirati u skladu sa željama i potrebama.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
14 godina
neaktivan
offline
Linux Questions&Answers

evo jedan savjet iskustvom stecen...

kada idete instalirati bilo koju linux distribuciju.. potrebno je napraviti:

1. root particiju  "/" cca 5-10 gb veliku.. ovisi o distrou..

2. home particiju "/home" najvecu sta se moze... barem preko 10gb da je velika

3. Swap particiju >Swap< i ona se postavlja pod vrstama particija, ne imenima particija.. treba biti velika barem kao ram memorija...

kada se to nastela, ostalo je lagano....

sta se tice interneta i svih tih gluposti...

ima caka u cijelom sistemu da treba samo restartati i ponoviti isti postupak.. npr.. meni je sa vmc stikom bilo problema prvih 2 puta kada sam ga ukopcao.. isao sam restart i nije radilo.. i 3. put je proradilo....

i preporuka distribucije je UBUNTU 10.04...postoji i netbook remix verzija ali ona je malo ruznija i nema desktopa.. to je bezveze... i svejedno za netbook radi i obicna verzija jako dobro..=)

pozdrav!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux Questions&Answers
mihaeeel kaže...

evo jedan savjet iskustvom stecen...

kada idete instalirati bilo koju linux distribuciju.. potrebno je napraviti:

1. root particiju  "/" cca 5-10 gb veliku.. ovisi o distrou..

2. home particiju "/home" najvecu sta se moze... barem preko 10gb da je velika

3. Swap particiju >Swap< i ona se postavlja pod vrstama particija, ne imenima particija.. treba biti velika barem kao ram memorija...

kada se to nastela, ostalo je lagano....

sta se tice interneta i svih tih gluposti...

ima caka u cijelom sistemu da treba samo restartati i ponoviti isti postupak.. npr.. meni je sa vmc stikom bilo problema prvih 2 puta kada sam ga ukopcao.. isao sam restart i nije radilo.. i 3. put je proradilo....

i preporuka distribucije je UBUNTU 10.04...postoji i netbook remix verzija ali ona je malo ruznija i nema desktopa.. to je bezveze... i svejedno za netbook radi i obicna verzija jako dobro..=)

pozdrav!

Zašto ovo Ubuntu mene ništa nije pitao kad sam ga instalirao (prije mjesec-dva) - samo sam rekao Vmwareu koji je instalacijski image, i nakon nekog vremena je sve fino radilo?

 

("sve" = pokoji program koji sam probao, tek se učim...)

 

14 godina
neaktivan
offline
Linux Questions&Answers

vjerojatno jer je razlika kada se instalira pri paljenju i preko virtualne masine...

probaj napraviti dual boot na kompu.. jedino je problem skinuti ubuntu ili bilo koji distro kasnije jer brisu mbr i stavljaju grub boot loader...

=)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux Questions&Answers
1domagoj1 kaže...
EZY-E kaže...

moze tko meni pomoc?

Hm, kolko ja znam Opera je KDE browser (KDE mi je bila prva asocijacija kad sam vidio screenshotove) što znači da koristi Qt biblioteke pa zato ne izgleda dobro na Gnomeu. Predlažem ti da ovdje pogledaš kak što više prilagodit ju Gnomeu.

 

EDIT: Također skini ovdje .deb Opere sa qt4 (koji se bolje integrira sa Gnomeom) pa instaliraj i vidi kakva je.

 

opera nije KDE browser, vec je bazirana na Qt tehnologiji (i to samo suucelje, Qt je puno vise od tog). Konqueror je KDE browser (nesto kao Windows Explorer). ako korisnik ima na istom racunalu instaliran KDE i Gnome (kao sto mnogi imaju), Opera ce jednako izgledati (mora jednako izgledati) u oba WMa.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux Questions&Answers
mihaeeel kaže...

vjerojatno jer je razlika kada se instalira pri paljenju i preko virtualne masine...

probaj napraviti dual boot na kompu.. jedino je problem skinuti ubuntu ili bilo koji distro kasnije jer brisu mbr i stavljaju grub boot loader...

=)

 

 

ne brisu MBR, sta ti je? brisu bootstrap program koji se nalazi u MBRu. u MBRu ima i particijska tablica, pa ne vidis da vise nemas particija na hardu nakon sto instaliras linux, ne? ;-) uglavnom, vratiti se nazad je trivijalno: bilo koji windows boot cd ili cak DOS boot disketa ce biti dovoljni. nakon ucitavanja prompta, potrebno je naci program fdisk (kod Win98 boot CDa se nalazi na A:\ cini mi se, ako nije tamo onda je na X:\Win98 gdje je X oznaka CD-ROM pogona). nakon sto se nadje fdisk program, dovoljno je upisati:

 

fdisk /mbr

 

da bi se instalirao defaultni bootstrap program u MBR. naravno, ista se stvar moze obaviti i iz recovery konzole (Win XP, Vista, Win7). naredba nakon sto se konzola ucita jest fixmbr (mada nisam 100% siguran za ovo).

16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux Questions&Answers
ibazulic kaže...
1domagoj1 kaže...
...

 

opera nije KDE browser, vec je bazirana na Qt tehnologiji (i to samo suucelje, Qt je puno vise od tog). Konqueror je KDE browser (nesto kao Windows Explorer). ako korisnik ima na istom racunalu instaliran KDE i Gnome (kao sto mnogi imaju), Opera ce jednako izgledati (mora jednako izgledati) u oba WMa.

Ma no, to sam mislio, al sam se krivo izrazio. Da, Qt je application framework. Ne, nemam instalirana oba desktop environmenta kao niti većina korisnika Ubuntua...

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux Questions&Answers
1domagoj1 kaže...
ibazulic kaže...
1domagoj1 kaže...
...

 

opera nije KDE browser, vec je bazirana na Qt tehnologiji (i to samo suucelje, Qt je puno vise od tog). Konqueror je KDE browser (nesto kao Windows Explorer). ako korisnik ima na istom racunalu instaliran KDE i Gnome (kao sto mnogi imaju), Opera ce jednako izgledati (mora jednako izgledati) u oba WMa.

Ma no, to sam mislio, al sam se krivo izrazio. Da, Qt je application framework. Ne, nemam instalirana oba desktop environmenta kao niti većina korisnika Ubuntua...

 

ja, iz nekog razloga, uvijek volim imati vise od jednog WMa instaliranog :-) takodjer sam poceo sa KDEom, da bi se kasnije prebacio na Gnome (poradi brzine, najvise). medjutim, nekad se, nostalgije radi, vratim na KDE. takodjer, ono sto sam skuzio jest da novi korisnici znaju isprobati oba sustava, ako nista drugo onda radi eksperimenta. otud ono "mnogi imaju". no nema veze, cak i da nemaju KDE, ako imaju Operu, imaju Qt toolkit, a onda je svejedno da li Operu pokrecu u Gnomeu, TWMu, KDEu, FVWMu, Enlightmentu ili nekom trecem WMu.

16 godina
neaktivan
offline
Linux Questions&Answers

Probal sam ih većinu, KDE prvi od svih, nije me se dojmio, Gnome mi je više legao, a i imam dojam da je lakši početnicima, a opet, troši i manje resursa. Da, u pravu si, ako imaju Operu imaju i Qt pa je svejedno di pokreću. No, dosta offtopica, pričekajmo pitanja nova :)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Linux Questions&Answers

Može li mi netko preporučiti koji je najbolji APT za openSUSE (KDE) jer njegov YaST2 SM mi nije najbolje legao.

Nebi baš koristio synaptic jer je on primarno za GNOME. Ima li kakav dobar APT za KDE?

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Linux Questions&Answers

Imam još jedno pitanje gdje nabaviti igre za Ubuntu sa source kodom?

Ono što možeš učiniti danas,,,nemoj učiniti
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux Questions&Answers
xxxxx kaže...

Može li mi netko preporučiti koji je najbolji APT za openSUSE (KDE) jer njegov YaST2 SM mi nije najbolje legao.

Nebi baš koristio synaptic jer je on primarno za GNOME. Ima li kakav dobar APT za KDE?

 

APT je set programa koji su vezani za Debianovu paketnu platformu. on kao takav ne postoji na drugim sustavima koji su bazirani na RPM sustavu (kao sto je spomenuti openSUSE). postoji alternativa YASTu na SUSEu, a zove se yum, i radi u principu isto sto i APT na Debian/Ubuntu.

 

sto se tice drugog dijela pitanja - pretpostavljam da sad mislio na frontend za tvoj paketni sustav (dakle RPM), a da je napisan u KDEu. nazalost, ja za takvog ne znam, jer iako imam KDE malo ga koristim (i s druge strane ja imam Gentoo pa je moj paketni sustav baziran na source codeu svih paketa). nego, zasto mi synaptic smrdi kao striktno Ubuntu aplikacija? :-S

15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Pozdrav, evo jedno brzo pitanje, koji package manager koristi Gentoo i je li moguce postavljanje nekog drugog (pacman fan :P) tako da sve skupa bude upotrebljivo?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Proz0r kaže...
Pozdrav, evo jedno brzo pitanje, koji package manager koristi Gentoo i je li moguce postavljanje nekog drugog (pacman fan :P) tako da sve skupa bude upotrebljivo?

Portage ja mislim, ali na drugi dio pitanja ti ne bih znao odgovoriti pošto ne koristim dotične, ali mislim da ne.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2010 0:07 (1domagoj1).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
Proz0r kaže...
Pozdrav, evo jedno brzo pitanje, koji package manager koristi Gentoo i je li moguce postavljanje nekog drugog (pacman fan :P) tako da sve skupa bude upotrebljivo?

Portage ja mislim, ali na drugi dio pitanja ti ne bih znao odgovoriti pošto ne koristim dotične, ali mislim da ne.

 

da, zove se Portage. zapravo, to je port FreeBSDovog paketnog sustava, koji se takodjer bazira na source codu (ima i predkompajliranih bajnarija, ali samo za najvece pakete). paketni sustav na bilokojem OSu je tesko mijenjati, ako ne i nemoguce, jer svaki ima svoje specificnosti. ako bi se vodio eksperimentom koji smo frend i ja izveli (Debian -> Ubuntu, koji cak imaju isti paketni sustav, a sve se polomilo, uglavnom zbog dependancya), onda ne.

15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

imam pitanje opet....znaci stavim cd unutra i podesim u biosu da prvo cita sa dvd-a i onda mi se opet pokrene link i tamo neke naredbe lista bezveze...sto sada?

svatko ima svoje misljenje i to se nemora shvacati kritikom
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo da i ja nešto pitam :)

 

Jel ima još netko problema na Ubuntuu (karmic) s gdmom? Naime, događa mi se da radim, ništa posebno, surfam ili pišem neki tekst i odjednom me baci u gdm. Naravno, ne moram napominjati, da sve šta sam radio je nepovratno izgubljeno, a stvar se događa random. Jel još ima neko sličnog iskustva?

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2010 21:24 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
luka_cro kaže...

imam pitanje opet....znaci stavim cd unutra i podesim u biosu da prvo cita sa dvd-a i onda mi se opet pokrene link i tamo neke naredbe lista bezveze...sto sada?

 

trebao bi dobiti Ubuntu boot screen (ako se radi o Ubuntuu): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/46/Ubuntu_options_boot_screen_%28italiano%29.png

 

nesto kao ono gore. uglavnom, izaberes opciju koju trebas, da li instalaciju, da li samo isprobavanje (ako pokrenes isprobavanje sustava, jos uvijek ces moci instalirati isti jer ces na desktopu imati ikonu "Install" ili tak nesto).

 

da li to odgovara tvom pitanju?

14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mene zanima koji je bolji ubuntu ili kubuntu...........

 

Koja je razlika među njima osim sto kubuntu koristi KDE...........

 

I kako to da na ubuntu-u nisam nikako mogao osposobit wireless a na kubunt-u radi bez problema...........

The quieter you become, the more you are able to hear...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Ivan 992 kaže...

Mene zanima koji je bolji ubuntu ili kubuntu...........

 

Koja je razlika među njima osim sto kubuntu koristi KDE...........

 

I kako to da na ubuntu-u nisam nikako mogao osposobit wireless a na kubunt-u radi bez problema...........

apsolutno su isti. jedina razlika je sto ubuntu koristi gnome kao defaultno suucelje, a kubuntu koristi KDE. ne znam zasto nisi mogao wireless osposobit, u principu su radnje iste kao i na KDEu.

15 godina
online
RE: Linux - pitanja i odgovori
Ivan 992 kaže...

Mene zanima koji je bolji ubuntu ili kubuntu...........

 

Koja je razlika među njima osim sto kubuntu koristi KDE...........

 

I kako to da na ubuntu-u nisam nikako mogao osposobit wireless a na kubunt-u radi bez problema...........

Vjerojatno zato jer dolaze različiti programi na njima pa je ovaj program za konfiguraciju wirelessa učinkovitiji što dolazi s Kubuntuom.

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
14 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Wireless u ubuntu-u je piece of cake za postaviti. Osmijeh

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i &amp;amp;amp;amp;lt; 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Buffer Overflow kaže...

Wireless u ubuntu-u je piece of cake za postaviti. Osmijeh

Neznam stvarno sam pokusavao sve i svasta i nista nije pomoglo, inace kartica je atheros ar5007eg mad wifi (aktivacija sa FN+F1 ali to linux ne dozivljava)..............

The quieter you become, the more you are able to hear...
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo jedno pitanje od mene. Kada se preko WLANa spajam na Internet s sedmicom brzina downloada je 6 mbit/s, a s Ubuntuom jedva dostiže 0.6 mbit/s. Prvo što mi je palo na pamet je da je problem to što nemam drivere, ali ih nikako ne mogu naći na netu(Atheros PA3613U-1MPC).

I am awesome.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Buffer Overflow kaže...

Wireless u ubuntu-u je piece of cake za postaviti. Osmijeh

Mozes li mi onda reci kako da ga postavimNeodlučan............

The quieter you become, the more you are able to hear...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice