Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.094.791
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Trebala bi mi preporuka za linux distro. Ima ih jako puno i da mi bar netko iskusniji da preporuku za 2-3-4 distro koje bi mi najbolje odgovarale, pa da onda odaberem neku.

Uglavnom s windowsima sam od win95 i s vremenom mi je izgledalo da OS napreduje u dobrom smjeru (za korisnika) sve do windowsa 7. Konfuzne 8 i 8.1 sam zaobišao i stavio desetku prije koju godinu. Nije mi legla nikako. Imamo osječaj kao da su sve opcije koje nisu u interesu Microsofta sve teže dostupne (kao što je disable update koji nije više u glavnom meniju nego googlat, što nije problem nego mi se ne sviđa ta politika.), update instaliraju bloatware koji se ne da jednostavno obrisat, neke postavke se resetiraju s update itd itd. Nije svaka ta sitnica za sebe strašna, ali u cijelom paketu su mi dozlogrdili. Pošto bi windows 10 trebao biti zadnji windows, a smjer u kojem idu mi se ne sviđa, želio bi preći na Linux. Gledao sam prije 15ak godina zadnji put Linux kad je bila lutrija da li će neki komad  hw raditi ili ne što me odbilo od te ideje. Koliko sam imao prilike pročitati, sada je stanje nemjerljivo bolje.

Zanima me "Windows 7 like" iskustvo, iliti "It just works" Računalo će se koristiti za surfanje, office paket (ne nužno od MS), možda koju igru ili neki program tu i tamo. Bilo bi ok da ima dobru privatnost/sigurnost ali nije ključno. U krajnjem slučaju ako za nešto treba windows mogu virtualku zavrtiti.

Ispričavam se na podužem tekstu. Ako treba na još kakva pitanja odgovoriti slobodno pitajte.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 8:41 (axos).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
axos kaže...

Trebala bi mi preporuka za linux distro. Ima ih jako puno i da mi bar netko iskusniji da preporuku za 2-3-4 distro koje bi mi najbolje odgovarale, pa da onda odaberem neku.

Uglavnom s windowsima sam od win95 i s vremenom mi je izgledalo da OS napreduje u dobrom smjeru (za korisnika) sve do windowsa 7. Konfuzne 8 i 8.1 sam zaobišao i stavio desetku prije koju godinu. Nije mi legla nikako. Imamo osječaj kao da su sve opcije koje nisu u interesu Microsofta sve teže dostupne (kao što je disable update koji nije više u glavnom meniju nego googlat, što nije problem nego mi se ne sviđa ta politika.), update instaliraju bloatware koji se ne da jednostavno obrisat, neke postavke se resetiraju s update itd itd. Nije svaka ta sitnica za sebe strašna, ali u cijelom paketu su mi dozlogrdili. Pošto bi windows 10 trebao biti zadnji windows, a smjer u kojem idu mi se ne sviđa, želio bi preći na Linux. Gledao sam prije 15ak godina zadnji put Linux kad je bila lutrija da li će neki komad  hw raditi ili ne što me odbilo od te ideje. Koliko sam imao prilike pročitati, sada je stanje nemjerljivo bolje.

Zanima me "Windows 7 like" iskustvo, iliti "It just works" Računalo će se koristiti za surfanje, office paket (ne nužno od MS), možda koju igru ili neki program tu i tamo. Bilo bi ok da ima dobru privatnost/sigurnost ali nije ključno. U krajnjem slučaju ako za nešto treba windows mogu virtualku zavrtiti.

Ispričavam se na podužem tekstu. Ako treba na još kakva pitanja odgovoriti slobodno pitajte.

 Kreni sa Ubuntu to je najbolji način da se upoznaš sa Linuxom
stabilna distribucija sa najjačom podrškom zajednice Ubuntu dokumentacija
imaš sve u paketu skupa sa open office
kad naučiš osnove i ako ti se ubuntu neće sviđati lako možeš isprobati i druge distribucije
za igre imaš Steam i Wine (preko kojeg možeš instalirati i večinu windows aplikacija - uključujući i MS Office)

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 8:56 (Darky).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
axos kaže...

Trebala bi mi preporuka za linux distro. Ima ih jako puno i da mi bar netko iskusniji da preporuku za 2-3-4 distro koje bi mi najbolje odgovarale, pa da onda odaberem neku.

Uglavnom s windowsima sam od win95 i s vremenom mi je izgledalo da OS napreduje u dobrom smjeru (za korisnika) sve do windowsa 7. Konfuzne 8 i 8.1 sam zaobišao i stavio desetku prije koju godinu. Nije mi legla nikako. Imamo osječaj kao da su sve opcije koje nisu u interesu Microsofta sve teže dostupne (kao što je disable update koji nije više u glavnom meniju nego googlat, što nije problem nego mi se ne sviđa ta politika.), update instaliraju bloatware koji se ne da jednostavno obrisat, neke postavke se resetiraju s update itd itd. Nije svaka ta sitnica za sebe strašna, ali u cijelom paketu su mi dozlogrdili. Pošto bi windows 10 trebao biti zadnji windows, a smjer u kojem idu mi se ne sviđa, želio bi preći na Linux. Gledao sam prije 15ak godina zadnji put Linux kad je bila lutrija da li će neki komad  hw raditi ili ne što me odbilo od te ideje. Koliko sam imao prilike pročitati, sada je stanje nemjerljivo bolje.

Zanima me "Windows 7 like" iskustvo, iliti "It just works" Računalo će se koristiti za surfanje, office paket (ne nužno od MS), možda koju igru ili neki program tu i tamo. Bilo bi ok da ima dobru privatnost/sigurnost ali nije ključno. U krajnjem slučaju ako za nešto treba windows mogu virtualku zavrtiti.

Ispričavam se na podužem tekstu. Ako treba na još kakva pitanja odgovoriti slobodno pitajte.

 Preporučio  bi ti neku od glavnih distribucija koje imaju KDE verzije. Primjerice Ubuntu je spominjan, pa bi to stavio kao prvi izbor, odnosno Kubuntu (KDE desktop environment). Možeš više ovdje pročitati:

 

https://kubuntu.org/

 

Par videa za upoznavanje:

 

 

 

Od drugih tu je i fantastična fedora sa svojim KDE spinom:

 

https://spins.fedoraproject.org/en/kde/

 

Nezaobilazni Manjaro:

 

https://manjaro.org/

 

https://manjaro.org/download/official/kde/

 

Te rock solid Debian na kojem su Ubuntu i svi njegovi spinoff-i bazirani:

 

https://www.debian.org/

 

https://www.debian.org/CD/live/

 

Sad kad sam te izbombardirao sa linkovima htio bi naglastiti da je možda nabolje da počneš sa Kubuntu, jer Ubuntu glasi kao naj user friendly distribucija, mada je to danas više manje sve isto. Kubuntu zbog toga jer će ti prijelaz sa windowsa biti najlakši, imat ćeš relativno poznato sučelje i pregršt opcija kako posložiti sustav kako tebi odgovara,

Samomrzeći hrvat
9 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
axos kaže...

Trebala bi mi preporuka za linux distro. Ima ih jako puno i da mi bar netko iskusniji da preporuku za 2-3-4 distro koje bi mi najbolje odgovarale, pa da onda odaberem neku.

Zanima me "Windows 7 like" iskustvo, iliti "It just works" Računalo će se koristiti za surfanje, office paket (ne nužno od MS), možda koju igru ili neki program tu i tamo. Bilo bi ok da ima dobru privatnost/sigurnost ali nije ključno. U krajnjem slučaju ako za nešto treba windows mogu virtualku zavrtiti.

Ispričavam se na podužem tekstu. Ako treba na još kakva pitanja odgovoriti slobodno pitajte.

 Ja bih ti preporučio Linux Mint, jer ga koristim već godinu u dual boot-u sa Win 10:

https://linuxmint.com/

Ovo je jedna od najboljih Linux distri za prosječnog kućnog i poslovnog korisnika.

Temelji se na Debian distri, a u biti se radi o nadopunjenoj i malo izmjenjenoj verziji Ubuntu-a.

Prva stvar je korisničko sučelje koje je intuitivno i user-friendly, pa onda jednostavna, brza i mala instalacija.

Mint je odmah spreman za korištenje nakon same instalacije (5-15 minuta i zauzima cca 8 GB), i ima 5 godina podrške(LTS - long term support).

Uz to je brz, siguran i skroman za hardware zahtjeve, i naravno besplatan.

Odmah nakon instalacije je dostupan LibreOffice, Firefox, Thunderbird, GIMP, Transmission(torrenti), VLC;

a za sve ostalo je tu Software Manager(gdje možete instalirati jednu od tisuću rasploživih aplikacija za tu distru)- nalik Aplle storu ili Google Playu.

Nisam uopće spominjao terminal, jer se sve može sa klikanjem riješiti kao u Windwows-ima.

Održavanje Minta skoro i ne postoji, tek povremeno koji update.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 10:41 (gumifufna).
16 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sta je sa Knoppixom? Njega nigdje ne vidim da itko spominje

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nisam mislio da će biti ovoliko odgovora i prijedloga. Uglavnom što gledam kod ni jedne verzije nema pregleda diskova kao na windowsima, nego se samo vide razni folderi. Jel to zato što osoba koja snima ima samo jedan disk, ili se to nalazi na nekom drugom mjestu a ne "home"?

Sve mi izgleda prilično slično. Svi imaju pretpostavljam task manager ili? Ubuntu i mint mi izgledaju "najprivlačnije" na prvu iako vidi se da će trebati vremena za privikavanje.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nemaš diskove, već mount point-e. Sistemski disk je uvijek root (/), a ako imaš odvojenu boot particiju, ona je mountana kao /boot...

 

Za storage diskove, ovisno o distribuciji, primjerice možeš imati /media gdje su onda mountani drugi diskove, primjerice /mount/dataDisk, /mount/usbDisk

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
axos kaže...

Nisam mislio da će biti ovoliko odgovora i prijedloga. Uglavnom što gledam kod ni jedne verzije nema pregleda diskova kao na windowsima, nego se samo vide razni folderi. Jel to zato što osoba koja snima ima samo jedan disk, ili se to nalazi na nekom drugom mjestu a ne "home"?

Sve mi izgleda prilično slično. Svi imaju pretpostavljam task manager ili? Ubuntu i mint mi izgledaju "najprivlačnije" na prvu iako vidi se da će trebati vremena za privikavanje.

 Na unixu (pa tako i linuxu) se to malo razlikuje u toliko sto diskovi i particije nisu mountani pod svoje slovo C:, D; i sl, vec su mountani pod neki folder u strukturi.

 

swap

/  - root i sve ostalo se nalazi "ispod" toga. Tu je mountana odredena particija i tu se u pravilu nalaze sistemski fileovi

/home - moze bit zasebna particija,  moze biti i ista ona kao i root. Tu se u pravilu nalaze korisnicki podaci i konfiguracije.

/boot - tu se uglavnom nalaze fileovi potrebni da bi se sustav pokrenio

/media - pod ubuntuom ako se ne varam pod /media/nesto se mountaju USBi i ostali 'removable devices', nerijetko ces naci da se to mounta i na /mnt

 

takoder je nelose za znati da postoji i takozvani 'shadowing' (bar mislim da se tako zove) gdje ako u svom folderu napravis folder 'neki-mrezni-disk' i tamo stavis 5 fileova, ti mozes mountati na taj folder neki SMB i vise neces viditi te fileove. To u pravilu ne bi trebao raditi, ali da znas da ti se moze dogoditi.

 

U biti, vjerujem da ti je ova struktura mozda malo zbunjujuca nakon prelaska sa windowsa, no brzo se naviknes i shvatis da ima smisla.

 

Evo i malo bolje objasnjeno: https://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...

Sta je sa Knoppixom? Njega nigdje ne vidim da itko spominje

 reko bih da ga je jednostavno pregazilo vrijeme

5 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

teskom mukom instalirao mint. Prvo radio ubuntu u VirtualBoxu, sve ide glatko, dode pred kraj instalacije i baci eror. Pokusao 4 5 puta, dosao do toga da sam skrsio sve, grub.

Onda pokusao Mint, ista stvar, jednostavno baci eror pred kraj instalacije, do toga sve glatko ide. Postavke u virtualboxu sve kako treba. Ma isao i preko tutoriala ali dzabe.

 

Otisao na hyperv i instalirao mint. Radilo sve osim toga da otvori terminal?

Restartao virtalku i sad vise ne moze dici mint. stoji na grub rescue      

Pa sta krivo radim cijelo vrijeme stvarno ne kuzim vise. Imao sam i prije ubuntu i na dual bootu i virtualci. Imam na laptu u virtualboxu ubuntu, ali sam htio na komp staviti posto je jaci hardver pa da ne steka.

Kako uspijem uvijek skrsiti instalaciju?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A možda ti ISO nevalja , jesi odradio cheksum ?

 

Možda medij sa kojega instaliraš ili na koji instaliraš nevalja .  

9 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
SeaCucumber2 kaže...

teskom mukom instalirao mint. Prvo radio ubuntu u VirtualBoxu, sve ide glatko, dode pred kraj instalacije i baci eror. Pokusao 4 5 puta, dosao do toga da sam skrsio sve, grub.

Onda pokusao Mint, ista stvar, jednostavno baci eror pred kraj instalacije, do toga sve glatko ide. Postavke u virtualboxu sve kako treba. Ma isao i preko tutoriala ali dzabe.

 

Otisao na hyperv i instalirao mint. Radilo sve osim toga da otvori terminal?

Restartao virtalku i sad vise ne moze dici mint. stoji na grub rescue      

Pa sta krivo radim cijelo vrijeme stvarno ne kuzim vise. Imao sam i prije ubuntu i na dual bootu i virtualci. Imam na laptu u virtualboxu ubuntu, ali sam htio na komp staviti posto je jaci hardver pa da ne steka.

Kako uspijem uvijek skrsiti instalaciju?

 I jasam imao problem sa grub rescue, moraš boot-at sa primarne particije i onda reinstalirat grub.

Možda ti ovaj video pomogne:

How to Fix Grub error: no such partition Grub Rescue (Complete Tutorial)

5 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

dakle najgori pain in the ass ikad u vezi linuxa

prvo jucer instalacija na PC, virtual box prvi put prode ubuntu, nakon restarta kaze ne zna odakle da boota. pokusam sve - nista. brisi sve radi iznova

druga instalacija rusi se grub, pocetnik jbg ne kuzim sta treba. pa opet pa opet i onda krene prilikom zavrsetka instalacije error5 disk ostecen bla bla bla. 

nista odem u hyper v, prode instalacija, restart, grub rescue, trazim po netu komande, kad utipkam sta mi treba kaze enkriptirano

 

danas ponovno virtual box nista. takoder ni mint nije prolazio. 

reko ajd na laptopu imam u virtualki ubuntu ali radi sporo los hardver za vrti host i virtualku (zato sam i isao na pc install) i radi. gledam iste postavke na ova racunala

reko mozda je do virtualke, skidan vmware, naravno prvo nudi 15pro, iako u google upises kao covjek free use download, ova je trial 30dana. preko foruma nadem 14 koja ima free verziju koja 'traje' i onda kaze ne mozes imati hyper v i vmware. ok, u add roles i features uopce nemam hyper v, iako u biosu enablano i u taks manager se vidi virtualizacija. to isto ne shvacam kako u windows features nemam hyper v a vec sam radio sa hyper v na tom laptopu? nista u run tipakm rgedit.msc, baci error. reko wtf, admin sam, dakle ne mogu niti mmc pokrenuti. to nisam skuzio zasto mi ne da.

 

i na kraju mint spasi situaciju, ponovno virtualbox, standardne postavke, instalacije prode. nakon instalacije restar, enter boot media or press enter (to me zezalo na PC), kliknem enter i radi!

podesim jezik, terminal radi, cak unesem par komandi koje sam do sad naucio na yt, ls, pwd :D :D (nije puno ali od neceg se krece)

 

mozda ako mi se bude dalo napravim dual boot, da moze korisititi 4gb rama da nije toliko spor, iako bi najradije na kompu to rijesio jer dual monitor i bolja grafa (full hd ips) cine mint daleko lijepim. smorilo me toliko da sam skoro odustao, nije mi prvi put da dizem virtualku, ali nikad ovoliko erora prilikom instalcije, a radim po tutorijalu.

 

ugl sry na malo off topic ali bar sad mogu tamburati po terminalu i uciti koliko toliko administraciju, bar osnove. od viska u dv glava ne boli 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
SeaCucumber2 kaže...

dakle najgori pain in the ass ikad u vezi linuxa

prvo jucer instalacija na PC, virtual box prvi put prode ubuntu, nakon restarta kaze ne zna odakle da boota. pokusam sve - nista. brisi sve radi iznova

druga instalacija rusi se grub, pocetnik jbg ne kuzim sta treba. pa opet pa opet i onda krene prilikom zavrsetka instalacije error5 disk ostecen bla bla bla. 

nista odem u hyper v, prode instalacija, restart, grub rescue, trazim po netu komande, kad utipkam sta mi treba kaze enkriptirano

 

danas ponovno virtual box nista. takoder ni mint nije prolazio. 

reko ajd na laptopu imam u virtualki ubuntu ali radi sporo los hardver za vrti host i virtualku (zato sam i isao na pc install) i radi. gledam iste postavke na ova racunala

reko mozda je do virtualke, skidan vmware, naravno prvo nudi 15pro, iako u google upises kao covjek free use download, ova je trial 30dana. preko foruma nadem 14 koja ima free verziju koja 'traje' i onda kaze ne mozes imati hyper v i vmware. ok, u add roles i features uopce nemam hyper v, iako u biosu enablano i u taks manager se vidi virtualizacija. to isto ne shvacam kako u windows features nemam hyper v a vec sam radio sa hyper v na tom laptopu? nista u run tipakm rgedit.msc, baci error. reko wtf, admin sam, dakle ne mogu niti mmc pokrenuti. to nisam skuzio zasto mi ne da.

 

i na kraju mint spasi situaciju, ponovno virtualbox, standardne postavke, instalacije prode. nakon instalacije restar, enter boot media or press enter (to me zezalo na PC), kliknem enter i radi!

podesim jezik, terminal radi, cak unesem par komandi koje sam do sad naucio na yt, ls, pwd :D :D (nije puno ali od neceg se krece)

 

mozda ako mi se bude dalo napravim dual boot, da moze korisititi 4gb rama da nije toliko spor, iako bi najradije na kompu to rijesio jer dual monitor i bolja grafa (full hd ips) cine mint daleko lijepim. smorilo me toliko da sam skoro odustao, nije mi prvi put da dizem virtualku, ali nikad ovoliko erora prilikom instalcije, a radim po tutorijalu.

 

ugl sry na malo off topic ali bar sad mogu tamburati po terminalu i uciti koliko toliko administraciju, bar osnove. od viska u dv glava ne boli 

 

 način
1. Instalacija u virtualku https://www.lifewire.com/install-ubuntu-linux-windows-10-steps-2202108
2. sa Wubi - instaliraš linux unutar windowsa (kao aplikaciju)
http://wubi.sourceforge.net/faq.php
prednosti
linux radi direkno, ne preko virtualke, kod boota biraš win ili linux
mane
ako imaš nepodržani HW kao recimo mrežne kartice, to zna biti zeznuto
i taj linux je malo sporiji od normalnog (ali ako ga ubaciš na SSD nečeš vidjeti neku razliku, čak i kad je na NTFS)

većini se ovdje digne kosa na glavi kad se spomene Wubi, ali lako je za probati i ako ti se svidi linux lako obrišeš win (kao ja)

if only you knew the power of the dark side
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Zar Wubi još funkcionira. Nekako mi je ostalo u uhu da je to napušten projekt (već odavno).

Stručnjak za odmaganje...
5 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

dakle situacija je: na pc imam ssd i hdd. Kako ne zelim puniti ssd sa svacim, planirao sam instalirati v. masinu na hdd. SKinuo virtualbox, instalirao. Skinuo novi Ubuntu. Postavke su iste kao iz linka (post dva iznad). Dodijelio 4gb rama i prostor na disku. Pokrenem, odaberem iso, instalacija krene i error5. Ok, mozda je iso corruptan. Skinem danas 18.04 ubuntu, sve super instalira, kad pokrenem restart nakon instalacije baci error uncopressed error. Ok ajmo ponovno instalcija pa opet baci error 5. CIsto sumnjam da mogu toliko puta dowloadati corrupted iso sa official stranice. Drugo ne znam kako svaki put baci drugi error.

Cak sam mislio da je problem tipa da iso ubacujem iz sistemskog diska(downloads) a virtualka je na hhd, pa sam iso prebacio na hdd, ali to nije. Cak mi je na zadnjem pokusaju instalacije bacio error kad idem kreirati usera. Stavim naziv user kaze ne moze, korisnik ne moze, sto god sam htio upisati ne moze......

 

Onda skinem na lapu 32bit mint, opet virtual box i instalira bez greske. Dobro nije bas najbrzi na 1gb rama ali sljaka, meni treba terminal, cak sam i postavio root pass i mislim da je spremno za ucenje. 

 

Update: dao sam jos jedan pokusaj Hyper-v i guess what, sljaka. Jednostavno ne kuzim u cem je problem.

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
gumifufna kaže...
axos kaže....

 Ja bih ti preporučio Linux Mint, jer ga koristim već godinu u dual boot-u sa Win 10:

https://linuxmint.com/

Ovo je jedna od najboljih Linux distri za prosječnog kućnog i poslovnog korisnika.

Temelji se na Debian distri, a u biti se radi o nadopunjenoj i malo izmjenjenoj verziji Ubuntu-a.

 

Mint se temelji na Debianu upravo koliko i Ubuntu - povijesno da, realno malo. Npr, i Knoppix se temelji na Debianu ;)
LMDE - Linux Mint Debian Edition je nešto drugo, paralelni projekt i da, on se potpuno temelji na Debianu (u biti jest Debian, samo je dodan Mint GUI, odn. desktop environment). Vrlo je vjerojatno da je to budućnost Minta, ali za sad - nije za newbije.
Korisničko iskustvo je gotovo jednako kao i sa MATE ili Cinnamon, ali samo ako sve radi - ako je sve postavljeno kako treba. Uostalom, tako je i službeno predstavljen.
Tako da, ako baš ne mrzite Ubuntu, ne preporučam LMDE do daljnjeg. 

 

SeaCucumber2 kaže...

 

Ne znam zašto se toliko zezaš s virtualkom, vjerojatno ti ona radi problem (u sprezi s Winsima, odn. sys dopuštenjima?).

Mislim da bi ti lakše bilo napraviti "live" verziju bilo kojeg Linuxa sa USB sticka, samo mu (po potrebi) dodjeliš stalni storage na HDD (eventualno i mali swap, ako ima malo RAMa). Ili za stalnistorage koristiš neki cloud drive za spremanje većih fajlova (tako nativno radi Chrome OS, iOS...). 
Restart OSa danas, kad imamo SSDove vrlo je brz, a prednosti su: 1) nativni OS (nema petljanja sa virtualkom) 2) nema petljanja sa dual boot / GRUBom i sl.
Mene čak nerviraju potencijalne greške bootabilnih USBova i ISOa, tako da Linux instaliram totalno "old school": sa DVDa na čisti HDD (odnosno SSD).
Već skoro 10 godina ne dijelim win i lin na istom disku (winsi prije ili kasnije uvijek nađu način da mi nešto zahebu s Linuxom), od dual boot sam odavno odustao.
Samo, ja sam otkantao Winse praktički skroz (osim u virtualci u Linuxu, a i tamo XP ili Sedmica; za rijetke win utilitije, iz lijenosti, koristim Wine).
 - - -

Svojedobno sam, kad mi je krepao HDD, "privremeno" koristio live Mint sa DVDa, kao glavni OS. Kasnije ga zamijenio istim live, ali sa brzog, rel. velikog mikro USBa (virio je samo gumbić iz laptopa). Čekao sam da dođe neki brz povoljan SSD u prodaju, i nakon par mjeseci potpuno se privikao, zaboravio da uopće nemam "pravi storage".
Fora je u tom da je jedna bitna, vrlo bitna razilka Win vs Lin da Linux gotovo uopće, nikad, ne treba restart sustava. U praksi to znači da potencijalno sporiji boot sa DVDa ili USB sticka se dešava jednom ili rijetko. Sve je to slično, čovjek se na Winsima navikne da povremeno restarta sustav, ali ove nijanse imaju bitnu ulogu.
Dodatno, nekakva security shranja su u praksi puno manja na Linuxu. Od nekakvih fejsbuk virusa pa do pokretanja nekavih attachmenta, malicioznih skripti itd - naprosto tog nema ili moraš biti totoalni idiot pa da tako nešto dopustiš. Jedini spyware i maliciozni softver, koliko znam, uspio sam instalirati na linuxu kao Win programe preko Winea (ali tako nisu "radili", naravno). Također, najčešći prislini restart Linuxa mi je bio zbog Win programa, kad bih isforsao da nešto radi pa bi mi pobrkao video driver (valjda). Umjesto killanja procesa, bilo bi mi jednostavnije restartati komp. Ili kad bi mi se baterija ispraznila :)

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
gumifufna kaže...
axos kaže....

 Mislim da bi ti lakše bilo napraviti "live" verziju bilo kojeg Linuxa sa USB sticka, samo mu (po potrebi) dodjeliš stalni storage na HDD (eventualno i mali swap, ako ima malo RAMa).

 

Moze malo pojasnjenje kako bi se ovo boldano napravilo?

Da li iz samih Win prvo odvojiti dio particije (npr. 20GB) ili iz Live Linux USB?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

 

Moze malo pojasnjenje kako bi se ovo boldano napravilo?

Da li iz samih Win prvo odvojiti dio particije (npr. 20GB) ili iz Live Linux USB?

 https://www.tecmint.com/install-linux-os-on-usb-drive/

if only you knew the power of the dark side
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Zechina kaže...
gumifufna kaže...
axos kaže....

 Mislim da bi ti lakše bilo napraviti "live" verziju bilo kojeg Linuxa sa USB sticka, samo mu (po potrebi) dodjeliš stalni storage na HDD (eventualno i mali swap, ako ima malo RAMa).

 

Moze malo pojasnjenje kako bi se ovo boldano napravilo?

Da li iz samih Win prvo odvojiti dio particije (npr. 20GB) ili iz Live Linux USB?

 -što? live ili persistent-capser ili stikić ili disk..? Stikić je zgodan za prodavati fore ali loše performanse + lako crkne/zbrljavi.. hdd/ssd je u tome daleko bolji zbog samih standarda-pravila (npr do prije par godina se nije dozvoljavala particija na izmjenjivom.. ne za neki os nego za sve, standardi..). Nema univerzalong pravila za bootanje, npr staro računalo bez uefi-gpt .. a tad i resursi, npr količina rama.. pa i izbor distri koje možeš tako koristiti tj da ima smilsa.

-ovih mjesec dana + .. sam se malo igrao slaganja takvih sitnjarija, nekad zabavno, sad beskorisno ili za 'hakere' ..  npr prastari ubuntu 9.10 i386..(32bit..) radi ko zvjer.. ili novi kubuntu + casper i imaš pc u džepu (ograničeno, tj dokumenti, broser-favoriti i sl.. ali ne baš sve, npr hw-driveri ne idu u casper..

-najsljeđe, fat32 kao univerzalni boot medij (kojeg podržavaju svi) + nema overheada.. a već par godina se i swap gura kao file, ne particija.. može i casper, tj ako koristiš 32bitni os tad je max file 4gb minus par byteova.. itd. i može npr ntfs ili ext.. a zbog overheada se za swap-casper i sl. može koristiti npr ext2..

-možeš npr rufusom, imaš slider do ostatka mjesta stikića ovisno o installu npr na 8gb(7) može do 4-5gb .. ili ručno napraviš što želiš, diskpart ili gparted ili nešto treće.. isto je, svi rade istu stvar osim što neki ne nude klikanje kao win diskmanager.. npr easeus pm je zgodan.

 

-dok priča o VMu, bootevima i sl.. jednostavno nije za početnika, tj prvo se nauče osnove pa onda VM.. npr linux-path i boot-grub .. tj linuxu je vm ili fizičko računalo 'isto' tj installeru i tad početnik promaši, tj pregazi boot na hostu i sl. .. no to nije za početnike tj kao što u školi krene od prvog razreda, daleko je do osmog, srednje.. tj mora pokušavati, na greškama se uči, ne tako da netko da rješenje 'klikni tu' + tko zna što pokušava.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

live sam jedino koristio kad sam spasavao podatke za kompa kad mi je riknuo ssd pa je bacao BSOD na windowsima

sta fali linuxu na VM, po meni najbolje rjesenje za pocetnika, ako sto skrsis u virtuali samo ponovno dignes i to je to. cak i sto se tice mreze se lako namjesi ako proguglas malo virtalne switcheve i kako funkcioniraju. ja samo nisam dosao do zakljucka sto uzrokuje krsenje instalacije. jer da iso ne valja ne bi uopce pokrenulo instalaciju, da nisam podesio virtualku isto tako. mislim radio sam po vise tutoriala sto po netu sto po yt

jos vise je zanimljivo to da na laptopu prode instalacija minta, dakle moguce je i da hardverski nesto ne sljaka na kompu, mada intel proc jedan i drugi, oba sam pokusao instalirati na hdd i sl.

mislim prosla mi je instalacija na hyper-v pa bar nesto- mozda se i odlucim i clean install na laptopu ali njema koristim kao test racunalo a kad-tad ce mi zatrebati win na njemu.

 

virtualka takoder dobro dode kod vjezbanja win servera, jer fizicki ne mogu dignuti server i dodati jedan host, mislim mogu ali to je muka. 

doduse nisam probao na vmware instalirati ali to cu probati samo ako hyper v bude stvarno lose radio

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže... 

Moze malo pojasnjenje kako bi se ovo boldano napravilo?

Da li iz samih Win prvo odvojiti dio particije (npr. 20GB) ili iz Live Linux USB?

 

https://www.howtogeek.com/howto/14912/create-a-persistent-bootable-ubuntu-usb-flash-drive/

 

edit: svejedno je, ali po meni je urednije prije (ranije) "pripremiti" posebnu particiju.

Naime, svaki partition manager (bez obzira win ili lin) mora privremeno "odmountati" disk / particiju koju uređuje, a ako ti je sistem tamo (ili nešto pogriješiš), u najboljem slučaju instantno ćeš srušiti sustav, a u najgorem napraviti nešto gadno.
Inače to nije problem, u Winsima to nisam odavno radio, a za Linux samo digneš GParted iz samog Linuxa - ...

...e sad, ako je to isti disk i particija koju ideš "operirati", očito to moraš zaobići (npr poseban mini gparted live stick/dvd, ili disk privremeno uštekaš na neki drugi sistem i tamo obaviš operaciju).

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.5.2020 0:30 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-to je 'stari' howto tj referira na prastaro ograničenje 32bita.. 4gb, pošto su već par godina x64 dominantni to je odavno riješeno (kao i swap, tj ista stvar, isto vrijeme.. 17-18ta..).

-inače casper može biti file (i tad je ograničenje npr fat32 neovisno o kapacitetu medija) ili particija, preporuka ext2 (manji overhead) ali može bilo koja.. sva mudrost je labela casper-rw i tad live zna da je to to.. :) kao i swap. Može se napraviti bilo kojim alatom, gpartedom, diskpartom, dok npr rufus može biti praktičan ali briše-formatira medij i ne nudi napredne opcije tj izbor ext2-3-4.. ali sporedno, radi.

-veći je problem ako se to želi na nekom disku.. tj kad se ne želi sve formatirati, tad mora ručno, ne klik-nextom npr rufusom, dok je svaki install u osnovi isti, dd ili xcopy iso medija na bootabilnu particiju..

-ako to netko radi na stikiću, poželjno pribaviti neki brži, neki koji po usb.2.0 ima transfer +20-30MBs.. + nepouzdano zbog načina rada, na hdd-ssd radi normalno (razlika internog kontrolera iopsa-clustera.. ne samog usb-sata kontrolera tj nije to bitno ograničenje..) Live bez caspera je 'bolji' .. tj pitanje je samo što juzer želi, tj treba li računalo na stikiću.. Tad je win2go daleko bolji-''jači'' (na dobrom stikiću praktički neprimjetna razlika u odnosu na običan hdd-rad), no ms ga ubija i nema dalje razvoja, ne želi.. ent-licence i killswitch otežavaju sve nakon renumeriranja winver 6.4-9.8.. pa tko to želi može ali relativno kratko.

 

-zgodno je, na hddu, nema ograničenja-nasljeđa removablea (može se i to editirati u kontroleru-stikiću..) i može ga se koristiti kao usb preko adaptera-docka ili direktno sata.. no casper ne dozvoljava drivere pa tad nema bitne razlike u korištenju livea ili persistenta tj samo u dokumentima i nrp browser-postavkama.. koji tad mogu biti na stikiću + appsi (ali appsi ugl nisu razlog jer 90% zadovoljava defaultno u liveu kao filemanager, gparted i sl. .. dok su za win opet praktičniji neki minipe za tu namjenu s alatima..) tako da osim zanimljivo nakon nekog vremena se juzer ohladi jer nije neka bitna stvar, nove verzije izlaze polugodišnje, dokumenti-radno što se koristi je na računalu itd.. jedino za zadiviti seljane hakreskim vještinama :)), prije da ćeš imati tablet ili mobitel, laptop.. nego stikić koji vrlo lako crkne u takvoj upotrebi + pogotovo ako ga se koristi na svakavkim računalima (spašavanje i sl..) jer takva računala vole blokirati, kvarovi i sl.. i tad nemaš ništa + izgubio si dokumente ako nisi backupirao, opet korisitš live ili radiš dvd.. :) U takvom scenariju je dvd ''bolji'' tj ako moraš resetirati-zablokirano, neće se ništa desiti.. osim ako se izgrebe.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
SeaCucumber2 kaže...

po meni najbolje rjesenje za pocetnika ... ja samo nisam dosao do zakljucka sto uzrokuje krsenje instalacije.

 

Ajd se dogovori sam sa sobom ;)

 

SeaCucumber2 kaže... 

doduse nisam probao na vmware instalirati ali to cu probati samo ako hyper v bude stvarno lose radio

 

E to ti je problem kad si "windocentričan". :) hyper v se ne bi ni trudio postavljati.

Imaš x riješenja za virtualku, ali najstandardnije i najprovjerenije je - VirtualBox (VMware).
Stvar je vrlo jednostavna, bez mambo jambo pisdarija:
Pod bilo kojim sustavom instaliraš i digneš virtualku, instaliraš dodatni "virtualni os" i - napraviš snapshot. Takav snapshot učitaš u bilo koju drugu standardnu virtualnu mašinu, na bilo kojem OSu - pazi samo na verzije vboxa i razlike u hardveru.
Drži se toga (čista logika) i mora raditi.
Ne moraš imati najnoviju, pro itd verziju virtualbox. Prvo probaj sa nekim malim, "okljaštrenim" (nezahtjevnim) linuxom (kao virt. klijentom).

Razmisli o ovome (nisam probao ali je zanimljivo):
Portable-VirtualBox is a free and open source software tool that lets you run any operating system from a usb stick without separate installation.

https://www.vbox.me/

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

evo i par skinšotova za juzera koji pokušava s VMovima.. -mora raditi, ako je računalo ispravno, pravilno podešeno, čist soft.. tad radi, sve kombinacije. Naravno, treba znati što-kako podesiti a ova tema je tad za sebe dovoljno velika tj nije linux=VM.. tj virtualci uvjek pretpostavljaju druge oseve.

win-lin svejedno, hyper-v je već dvije godine osakaćen (ms ne želi neke kombinacije, od tad npr ne može biti istovremeno uključeno nego ili-ili a ms to radi samo zato da u hyperu ne može raditi dos-xp.. jer ne želi stari os tj ne želi produljiti život neuništivog xp-a..), realno osim te sitnice, vbox ili vmware ili neki treći.. isto je, tj mora biti isto jer svi rade isto kao što svaki cd-burning uređaj i soft rade isto, disk-part manager, bios, bootloader itd.. a sve je to x86 platforma tj kompatibilno ili ''isto'' :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 3
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

u karanteni se dijete u ihushu probudilo :)

ne sjecam se kad sam zadnji put vidio screenshotove sa njegovog desktopa (mozda samo ne zalazim u te teme?)

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

sergeistrelec.ru Windowsi? 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

u karanteni se dijete u ihushu probudilo :)

ne sjecam se kad sam zadnji put vidio screenshotove sa njegovog desktopa (mozda samo ne zalazim u te teme?)

 nisu to scr desktopa (izgleda) nego multiboot-vmovi tj osevi.. jer me izgled DE (ikone) ne zanimaju.

Entry Point kaže...

sergeistrelec.ru Windowsi? 

 -samo jedan od desetaka kao demo kombinacije osa host-client u vm-u ili boot.. problemi koje juzer gore ima, uobičajeni borbeni kompet hirens-win a ovo je novije pa ponekad nužno, kao pandan vidi ubutua9.10.. :) posljednji 'pravi' dok od 10-12 kreće kemijanje i izbacivanje svega pa i supporta, suprotno od onog što je do tad bio ubuntu, dok istu stvar radi ms s 10.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

u karanteni se dijete u ihushu probudilo :)

ne sjecam se kad sam zadnji put vidio screenshotove sa njegovog desktopa (mozda samo ne zalazim u te teme?)

 to nisu njegovi, kao i svaki haker, on je to skinuo to sa neta
svi znamo da on i dalje vrti Win ME

if only you knew the power of the dark side
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

95OSR2.1.. i to samo zbog foruma, jer iz dosa ne radi bug-bbs (nema sličica.. samo ASCII-graphics..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice