Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.100.755
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...
Santana kaže...

Ufff nemoj bojim se sad gospon važni.
Pricam o jednostavnom programu za pregled slika ili za video.

Windows ko windows je oke. Ovo sto dolazi s njim mi nije oke i to maknem. Zakaj ti sad imas problem s tim ?

 

A koje to funkcije nedostaju programu za pregled slika u windowsima? Pa cak i njihovom video playeru. Sta mu nedostaje? Kakav se player instalira sa npr Ubuntu? Ne znam, ne koristim niti ovaj na win niti imam ubuntu pri ruci (imam neku virtualku zapravo ali mi se ne da provjeravati).

Vidi, ne da mi se vise objasnjavati opet da tebi racunalo nije alat nego igracka i da imas drugaciji pogled na situaciju. I da ces se danas-sutra, ako budes od racunala zaradjivao, smijati ovim budalastinama koje pises.

Gledaj ne da se tebi neda nego jednostavno ne mozes shvatit nesto van svojeg zacaranog kruga. Moras razumjet da ak netko radi stvari drugacije i ima druge prioritete. To kaj si ti tu neki IT profi mi ne znaci bas nist u ovoj raspravi jer ocito vidis samo svoje i to je to.
To kaj tebi nema smisla ulozit 40min da si poslozis stvari nakon instalacije je tvoja stvar, al nemoj mene radi toga maltretirat.
Spomenuo sam da koristim Photoshop (uz capture one).Zar to nije profi alat ? Kaj to manje vrijedi u odnosu na ovo kaj ti radis ?

 

 Ne obican video player mi nije dovoljan niti mi je dovoljan ovaj program za pregledavanje slika.  Prvo i osnovono ne daje metada informacije

Pa imas program PhotoMechanic koji kosta 140$, a ima istu svrhu kao i ovaj koji dobijes sa windowsima. Valjda postoji razlog za njegovo postojanje zar ne ?

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 21:56 (Santana).
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Santana kaže...

Btw. kad si spomenuo kalkulator.. zakaj su maknuli onaj normalan mali kalkulator i stavili ovo sranje koje sad imamo ?

 

Jes. Na Linuxu se i Solitaire brže starta.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@friday

Ni to baš tak. ☺️

Ja ne volim rad u konzoli, daleko više preferiram gui sučelje gdje mi je naprvu jasno kaj se opće nudi i čime bu moj klik unutar neke kućice završio. I makar neki prozor gui sučelja prvi put vidim, mala je šansa za fulati, dok bome kod konzole jedno slovo krivo može značiti katastrofu...

Nezaboravimo da pričamo o home userima, kućanicama, penzićima, dokoličarima, i nema te radnje koja njima treba a da bi bili primorani koristiti konzolu za to.

Spominješ Linux grupni napad na spomen mana, iako se ovdje odvijala vrlo korektna debatica gdje još nitko nije krenuo veličati bilo kaj nego baš suprotno ( kolege navode razne primjere raznih problema na raznim operativnim sustavima ). I bez ljutnje, ali to si taj koji si prvi krenuo sa lošim stavom ( rekao si da ziher mlati praznu slamu onaj kome je bitno kako zgleda start meni...tak nekaj u tom stilu si bubnuo...). Mišljenja sam da nije niti pristojno niti lijepo podcijeniti sugovornike ocjenjujući ih svojim kriterijima. Evo ja neznam nijednu liniju koda natipkati, od konzole begam ko vrag od tamjana, i kakve bi sad zaključke mogli nagađati iz toga ?? Da, nisam programer, i za sve ono kaj meni treba konzola nije nužna.

Zgodna usputna: znam čovjeka koji nema niti vozačku, a na autima se obogatio, a od školi ima završenu samo osnovnu i to u Makedoniji. Podsjeti me kada dođeš u zgb i upoznaću te sa njime, ima autopranu ( srećom na pravoj lokaciji...) i prije 30 god je krenuo sa dva hampera na livadi... I pogodi, cijeli job vodi sa linuxa, i njemu i sinovima i njihovim snahama sam to odavno tako posložil, i no problemo...

Dosad smo zaključili da nema savršenog osa i da svaki ima raznih mana... Ok, znači slažemo se onda da nema nijednog kvalitetnog razloga radi kojeg bi win bio bolji izbor za home usera ?

😜

16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Santana kaže...

 

 Ne obican video player mi nije dovoljan niti mi je dovoljan ovaj program za pregledavanje slika.  Prvo i osnovono ne daje metada informacije


 

A sta to "out of the box" dobijes sa npr ubuntu? I pazi sta pricas za metapodatke jer kolega bunker ne voli da se spominje ista sto obicna kucanica koristi. A obicna kucanica vjerojatno ne zna sta je to metapodatak...

Spomenio su da KORISTIS photoshop. I pitas jel to manje vrijedi u odnosu na ono sto ja koristim? Pa ne znam. Jel se smatras profesionalcem? Koliko si prosle godine zaradio od toga? Da odes na razgovor u firmu koja treba photoshop profesionalca i da si u drustvu drugih profesionalaca koji pretendiraju na to isto radno mjesto - da li bi se osjecao samouvjereno?

Imas neki drugi nacin da odredimo koliko tvoji alati vrijede u tvojim rukama a koliko moji u mojim (s time da ja nisam cak niti candy crush sagu maknuo iz start menija pa recimo da mi je to otegotna okolnost)

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
 ( rekao si da ziher mlati praznu slamu onaj kome je bitno kako zgleda start meni...tak nekaj u tom stilu si bubnuo...)

 

Da, jer od svih profesionalaca sa kojima sam radio (a radio sam sa njih jako puno) ama bas nitko nije imao problema sa izgledom start menija. Pazi, domenska politika je takva da na novim laptopima ne mozemo niti desktop pozadinu promjeniti. I to je tek jedan kolega SLUCAJNO otkrio. Pa koga boli picka materina za pozadinu i za ikone u start meniju?

Te pahuljice kojima to smeta nisu profesionalci. Oni su samo pahuljice...

Ali da se razumijemo - oni su pahuljice sa stavom i nece njima nitko govoriti kakav start meni njima treba.

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

A jeste se uhvatili za gluposti.

 

Santana postoje windowsi N koji dolaze bez vecine dodatnih gluposti tipa media player i sl. pa si pogledaj to. S druge strane kakvu memoriju ti zauzima zatvoreni media player?

Friday sad pretjerujes, ti ne otvaras start menu pa znaci da onaj tko otvara je noob i kompjuter mu je igracka. Ja recimo ne koristim ikone jer mi je lakse klikniti na start menu i tamo mi se sve lijepo pokaze jer sam tamo ikone poslozio, i dostupne su mi dok su mi svi ostali prozori otovreni. S druge strane ako i nije odma dostupno krenem tipkati pa mi izlista taj program.

Btw. to sto nece majstor nece ici skidati naljepnice sa hiltike, ne znaci da si nece prekreciti garazu i makniti/staviti police koje zeli (i obavezno playboy kalendar, inace nije pravi majstor) To sto ti se neda brisati i namjestati ikonice vise je do toga da imas djecu i druge zanimacije, nego do toga sto koristis ili ne koristis racunalo profesionalno

 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

Friday sad pretjerujes, ti ne otvaras start menu pa znaci da onaj tko otvara je noob i kompjuter mu je igracka. Ja recimo ne koristim ikone jer mi je lakse klikniti na start menu i tamo mi se sve lijepo pokaze jer sam tamo ikone poslozio, i dostupne su mi dok su mi svi ostali prozori otovreni. S druge strane ako i nije odma dostupno krenem tipkati pa mi izlista taj program.

Btw. to sto nece majstor nece ici skidati naljepnice sa hiltike, ne znaci da si nece prekreciti garazu i makniti/staviti police koje zeli (i obavezno playboy kalendar, inace nije pravi majstor) To sto ti se neda brisati i namjestati ikonice vise je do toga da imas djecu i druge zanimacije, nego do toga sto koristis ili ne koristis racunalo profesionalno

 

Krecenje - stvar higijene i cistoce

Police - funkcionalnost

Briga oko ikona - pederluk

Freak Show Inc.
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

A jeste se uhvatili za gluposti.

 

Santana postoje windowsi N koji dolaze bez vecine dodatnih gluposti tipa media player i sl. pa si pogledaj to. S druge strane kakvu memoriju ti zauzima zatvoreni media player?

Friday sad pretjerujes, ti ne otvaras start menu pa znaci da onaj tko otvara je noob i kompjuter mu je igracka. Ja recimo ne koristim ikone jer mi je lakse klikniti na start menu i tamo mi se sve lijepo pokaze jer sam tamo ikone poslozio, i dostupne su mi dok su mi svi ostali prozori otovreni. S druge strane ako i nije odma dostupno krenem tipkati pa mi izlista taj program.

Btw. to sto nece majstor nece ici skidati naljepnice sa hiltike, ne znaci da si nece prekreciti garazu i makniti/staviti police koje zeli (i obavezno playboy kalendar, inace nije pravi majstor) To sto ti se neda brisati i namjestati ikonice vise je do toga da imas djecu i druge zanimacije, nego do toga sto koristis ili ne koristis racunalo profesionalno

 Znam da postoje. Ne znam kolko kaj zauzima. Znam da nakon te powershell skripte windows trosi manje rama jer ukloni se i cortona recimo koja sigurno radi stalno.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday, pa ti si došao tu u temu kenjati po Linuxu. Pa zar ti misliš da mi nismo svjesni činjenice da Linux nije savršen? Jesmo itekako, ali to ne umanjuje činjenicu da je Linux izvrstan. Ponekad treba malo štelanja ali zar nije tako nakon svakog updatea na windozama.

Usput ja sam veseli pretplatnik Autodeskovih alata. Imaju ritam izdavanja novih verzija svaku godinu, koje usput nisu backward kompatibilne (Revit) i sad sam morao deinstalirati verziju staru 3 godine (ponestaje prostora na disku). Automatska deinstalacija ostavlja hrpu toga iza sebe i to se mora počistiti ručno ili nekim specijaliziranim alatom. Je li to problem Windowsa ili Autodeska? Bojim se da je to na kraju samo moj problem jer MS i Autodesk boli ona stvar za to i tako godinama.
Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...

 

Krecenje - stvar higijene i cistoce

Police - funkcionalnost

Briga oko ikona - pederluk

 a playboy kalendar je da znaju kad treba naruciti klijenta. Pretjero si. Ne mozes po sebi i svom krugu ljudi suditi cijeli IT, a i ostale profesije.

 

Oni modni mackovi zarade na svojoj jaknici pun k para, koliko mi ne mozemo ni zamisliti. Pederluk ili profesija? Pa ne postoji dizajn bezveze. Funkcionalnost, estetika cijena i kvaliteta -> to sve treba spojiti u jedan proizvod. 

 

Start menu je funkcionalnost, za moj workflow dosta bitan.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 22:21 (ShadoW).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
Friday, pa ti si došao tu u temu kenjati po Linuxu. Pa zar ti misliš da mi nismo svjesni činjenice da Linux nije savršen? Jesmo itekako, ali to ne umanjuje činjenicu da je Linux izvrstan. Ponekad treba malo štelanja ali zar nije tako nakon svakog updatea na windozama.

 

Evo pametnog covjeka...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...
mario.L_hr kaže...
Friday, pa ti si došao tu u temu kenjati po Linuxu. Pa zar ti misliš da mi nismo svjesni činjenice da Linux nije savršen? Jesmo itekako, ali to ne umanjuje činjenicu da je Linux izvrstan. Ponekad treba malo štelanja ali zar nije tako nakon svakog updatea na windozama.

 

Evo pametnog covjeka...

 A mi svi ostali smo veliki borci za linux koji mislimo da je savrsen (imam sliku Linusa za pozadinu, a i iznad kreveta) i vrlo me dira kad nesto lose kazes o njemu

 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@friday

Sve više pretjeruješ u omalovažavanje drugih vrednujući sve po svojim kriterijima.

Samnom su u razred išli kolege koji su po 10 puta padali na ispitu konturnih struja, no to ih nije spriječilo da stasaju u električare, otvore svoje firme i obrte i sl... Neznam dali znaš, ali većina kvalitetnih električara, keramičara, vodoinstalatera, frizerki, mehaničara u zgb zarađuje 1000 i više kn dnevno. Tvoja neto primanja za 24 radna dana dosegnu protuvrijednost 24 000 kn ?

400 kn je neto satnica po osobi da ti firmica kroz koju povremeno radim odradi instalacije, backup, mrežu, security, video nadzor, alatne, a pazi čuda , nitko od nas nije programer... I bar po 6,7 sati se svuda zadržimo...

Jbg, pa maler me traži 4000 kn da mi okreči kuću, a ima max 2 dana posla.... Tako da neznam zakaj si ti zabrijao da je programiranje neki vrh... Vrh su bankari i političari i sudstvo a ne it-jevci....

....
16 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sav pedantan, sve posveceno detaljima - a temperatura u start meniju u farenhajtima

Kak kaze onaj grafit: dzaba ste krecili

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

  Tvoja neto primanja za 24 radna dana dosegnu protuvrijednost 24 000 kn ?


 

Cek, ovo pitas iz zajebancije, ili?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@friday

Sve više pretjeruješ u omalovažavanje drugih vrednujući sve po svojim kriterijima.

Samnom su u razred išli kolege koji su po 10 puta padali na ispitu konturnih struja, no to ih nije spriječilo da stasaju u električare, otvore svoje firme i obrte i sl... Neznam dali znaš, ali većina kvalitetnih električara, keramičara, vodoinstalatera, frizerki, mehaničara u zgb zarađuje 1000 i više kn dnevno. Tvoja neto primanja za 24 radna dana dosegnu protuvrijednost 24 000 kn ?

400 kn je neto satnica po osobi da ti firmica kroz koju povremeno radim odradi instalacije, backup, mrežu, security, video nadzor, alatne, a pazi čuda , nitko od nas nije programer... I bar po 6,7 sati se svuda zadržimo...

Jbg, pa maler me traži 4000 kn da mi okreči kuću, a ima max 2 dana posla.... Tako da neznam zakaj si ti zabrijao da je programiranje neki vrh... Vrh su bankari i političari i sudstvo a ne it-jevci....

....

 Totalno je nebino koliko tko zaraduje. Ovo je totalno kriva tema za takva pitanja i usporedbe. Koliko god netko puno ili malo zaraduje nema veze s icim.

Friday kaže...

Sav pedantan, sve posveceno detaljima - a temperatura u start meniju u farenhajtima

Kak kaze onaj grafit: dzaba ste krecili

 A nazvo sam se pedantnim di? Ono sto je moja poanta je da moj workflow i tvoj nemaju veze jedan s drugim i da tvoj workflow nije ni bolji ni losiji od mog.

 

Zasto ides i izvlacis podatke tko koliko postova ima na forumu, pa nismo djeca ... Ili ti je to hobi i zabavno ko nekome sto je zabavno namjestiti si desktop kako mu odgovara...

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@friday

Ma opće me ne zanimaju tvoja primanja, nego je cilj bio pokazati da danas postoji hrpa struka koje jako dobro zarađuju a da pritom odrade svega par sati dnevno. A nekako sam siguran da kvalitetan električar ili keramičar u Dublinu daleko skuplje naplati svoje usluge nego ovaj u zgb. Kako netko reče, ti ko da si u nekom začaranom krugu i nevidiš nikaj van toga...

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 22:37 (bunker).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

 A nazvo sam se pedantnim di? Ono sto je moja poanta je da moj workflow i tvoj nemaju veze jedan s drugim i da tvoj workflow nije ni bolji ni losiji od mog.

 

Zasto ides i izvlacis podatke tko koliko postova ima na forumu, pa nismo djeca ... Ili ti je to hobi i zabavno ko nekome sto je zabavno namjestiti si desktop kako mu odgovara...

 

Pa nisi se morao nazvati pedantnim. Postavio si sliku svog start menija da vidimo kako si pedantan i pazljiv. I jesi, bravo. Osim gotovo potpuno besmislenog widgeta sa vremenom.

Podatke sa foruma izvlacim jer na taj nacin malo ostrim neke od svojih skillova (izmedju ostalog).

 

bunker kaže...

Ma opće me ne zanimaju tvoja primanja, nego je cilj bio pokazati da danas postoji hrpa struka koje jako dobro zarađuju a da pritom odrade svega par sati dnevno. A nekako sam siguran da kvalitetan električar ili keramičar u Dublinu daleko skuplje naplati svoje usluge nego ovaj u zgb. Kako netko reče, ti ko da si u nekom začaranom krugu i nevidiš nikaj van toga...

 

Pa normalno da te zanimaju, zato si me i pitao. Ali si iz mog odgovora shvatio da bi moglo biti znatno vise od toga pa si ustuknuo. I da, nije uopce bitno tko koliko zaradjuje. TI si poceo o tome sta koliko vrijedi, ne sjecas se?

U kakvom sam ja to krugu? Sta ja to ne vidim? Pa svako malo si instaliram ubuntu u virtualku da vidim kako stvari stoje. Kod kuce u pogonu 24/7 imam RPi4 sa raspbianom, firewall mi je Sophos UTM (linux, ofkors) imam linode ubuntu virtualku sa TS3 serverom vec jako dugo, na poslu imamo odredjeni dio linux servera (od njih skoro 5000). Odakle ti da ja ne vidim nista?

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 22:46 (Friday).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...
ShadoW kaže...

 A nazvo sam se pedantnim di? Ono sto je moja poanta je da moj workflow i tvoj nemaju veze jedan s drugim i da tvoj workflow nije ni bolji ni losiji od mog.

 

Zasto ides i izvlacis podatke tko koliko postova ima na forumu, pa nismo djeca ... Ili ti je to hobi i zabavno ko nekome sto je zabavno namjestiti si desktop kako mu odgovara...

 

Pa nisi se morao nazvati pedantnim. Postavio si sliku svog start menija da vidimo kako si pedantan i pazljiv. I jesi, bravo. Osim gotovo potpuno besmislenog widgeta sa vremenom.

Podatke sa foruma izvlacim jer na taj nacin malo ostrim neke od svojih skillova (izmedju ostalog).

 

  hvala ti, vrlo mi je bitno tvoje misljenje. Vrlo je profesionalno. Btw. oprosti sto sam krivo zalkjucio da imas neke hobie. Sad razumijem da je to sve stvar profesije.

 

S obzirom da totalno subjektivno nazivas ljude koji vode do izgleda desktopa "pederlukom", izlazim iz ove rasprave.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@friday

Griješiš druže: nema Hrvata koji nezna bar nekog ko rinta u Irskoj, tako da smo upoznati sa tamošnjim plaćama ali i sa cijenama stanarine, osiguranja vozila itd...

A i na ovom forumu ste dosta precizno se izjasnili : http://m.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/prosjena-plaa-programera-hrvatskoj-godinu/270786?page=1

Neznam zakaj se praviš grbav, no iz aviona je jasno da mi je cilj bio pokazati da postoje razne struke u kojima se fino zarađuje sa svega par sati odrađenih dnevno ...a to je bilo samo kao odgovor na tvoje obezvređivanje rada onih kojima je bitan start meni...

16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

  hvala ti, vrlo mi je bitno tvoje misljenje. Vrlo je profesionalno. Btw. oprosti sto sam krivo zalkjucio da imas neke hobie. Sad razumijem da je to sve stvar profesije.

 

S obzirom da totalno subjektivno nazivas ljude koji vode do izgleda desktopa "pederlukom", izlazim iz ove rasprave.

 

Oprosti, bio sam malo grub.

Znas one kamiondzije sto imaju 500 svjetala po kabini i sto misle da je to kul? A zapravo je abominalno svima koji to gledaju.

Tako je i sa ljudima koji su kao fol IT profesionalci ali zapravo moraju usminkati OS da bi ga mogli koristiti. Malo maskare na start meni i to...

 

Imam ja hobije, naravno. Ponekad odigram partiju CoD ili BF, malo undervoltanje, malo OC, malo neka dobra tehnicka knjiga (baze uglavnom). Jutros sam dodao jos 4 ventilatora u kuciste da graficka ima bolji pristup svjezem zraku. Sad sam postigao izuzetnu tisinu uz odlicne temperature.

Nize temperature - hardver dulje traje

Niza buka - manji stres dok radim

Opsesija ikonama - dijagnoza

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@friday

Griješiš druže: nema Hrvata koji nezna bar nekog ko rinta u Irskoj, tako da smo upoznati sa tamošnjim plaćama ali i sa cijenama stanarine, osiguranja vozila itd...

A i na ovom forumu ste dosta precizno se izjasnili : http://m.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/prosjena-plaa-programera-hrvatskoj-godinu/270786?page=1

Neznam zakaj se praviš grbav, no iz aviona je jasno da mi je cilj bio pokazati da postoje razne struke u kojima se fino zarađuje sa svega par sati odrađenih dnevno ...a to je bilo samo kao odgovor na tvoje obezvređivanje rada onih kojima je bitan start meni...

 

Cekaj, to sto si linkao - sta s tim? Moram znati prije nego sto uopce ista odgovorim. Tvrdis da ja "rintam" kao neki tvoji pajtosi i da zaradjujem kao vecina nasih tamo?

Sorry, stvarno ne razumijem o cemu se radi.

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Fridayu, potpuno je nebitno koliko ti zarađuješ jer je cilj bio pokazati da se danas u mnogim strukama može fino zaraditi, čak i u CRO .

Bitno da se mi onda napokon slažemo da su win i Linux podjednako dobri/loši , te da nema nijedan kvalitetan razlog temeljem kojeg bi win bio bolji izbor za home usera !!

Znači, job ti je programiranje a hobi su ti ugradnja ventova da ti alat bude tiši dok radiš... Ok, tvoj izbor... 😀



16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Fridayu, potpuno je nebitno koliko ti zarađuješ jer je cilj bio pokazati da se danas u mnogim strukama može fino zaraditi, čak i u CRO .

Bitno da se mi onda napokon slažemo da su win i Linux podjednako dobri/loši , te da nema nijedan kvalitetan razlog temeljem kojeg bi win bio bolji izbor za home usera !!

Znači, job ti je programiranje a hobi su ti ugradnja ventova da ti alat bude tiši dok radiš... Ok, tvoj izbor... 😀


 

I sta si to linkao?

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

LOL, koji fah idiot! 

Gledam te!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

LOL, koji fah idiot! 

 

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@friday

Link je na temu gdje se uspoređuju plaće programera u CRO, Njemačkoj, Irskoj... I pokušavaš skrenuti temu: moj osvrt na plaće programera je bio odgovor na tvoje podcjenjivanje i omalovažavanje drugih struka , kao i na tvoj osvrt na zaradu od Photoshopa vs zarada od programiranja.

Glavno pitanje je bilo da navedeš 1 razlog zašto bi win bio bolji izbor, a tvoji manevri oko start menija, plaća, i sl su samo pokušaji udaljavanja od glavnog pitanja....

No ok, ako sam te dobro shvatio, nema tog razloga jer su i win10 i veće Linux distre podjednako dobar/loš izbor za home usera. Ako smo se oko toga složili, onda zatvaram poglavlje.... ☺️

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ček malo, raspravljate o start menu-ima, ikonama i plaćama? WTF? To su tako relativne i subjektivne stvari da vam raspravljati o tome nema nikakvog smisla.

 

OS i programi su za one kojima je kruh IT, alat, kao što je nekom mehaničaru čekić ili bušilica. Koji je bolji, ovisi što radiš i kako radiš. Točka. Onima koji IT nije kruh, koji je bolji je samo njihovo osobno iskustvo, doživljaj, pa čak i fanbojizam, dakle irelevantno.

 

To što Friday isključivo radi na Win jer radi većinom proizvode za to okružje, meni ne znači ni crno pod notktom u usporedbi za što ja koristim računala. Dakle njegov OS i alati su meni beskorisni. Rasprava i forsiranje nekog svojeg pogleda što je ispravno, a što ne, je apsolutno besmisleno.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.4.2020 11:23 (Entry Point).
Moj PC  
4 0 hvala 2
4 godine
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav :)

 

Za početak, imam osjećaj da sam fulala temu, no ne znam gdje bih ubacila pitanje na koje biste, vjerujem, mogli znati odgovor.

Naime, članu obitelji sam na poklon kupila laptop, nov preko webshopa. Pisale su specifikacije...te no ODD, Linux, jamstvo.

Kada je laptop stigao, pri prvom pokretanju, nailazi se na problem (vjerojatno) u bootu. Javlja grešku :Press ESC in 2 Seconds to skip startup.nsh,any other key to continue.

Pri pritisku na ESC, ne događa se ništa.

Ono što je pokušano:

1. upisivanje "exit " i zatim enter. Dolazi do crnog ekrana i tu staje.

2. Promjena u BIOS-u - load defaultnih postavki BIOS-a.

3. U boot priority, naveden je samo HDD i ništa drugo,  ne dozvoljava promjenu UEFI-LEGACY.

 

E sad, vjerojatno glupo pitanje. Je li Linux uopće instaliran od strane prodavača? :D

Ako jest, je li ovo greška u BIOS-u ili hardveru laptopa?

Može li se na sve ovo samo ubaciti bootabilan USB i instalirati Windows?

 

Ako je pogrešna tema i blesava pitanja, prihvaćam da me uputite na pravo mjesto, a za blesava pitanja nemam lijek :P

 

Unaprijed zahvaljujem

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
phoenix edition kaže...

Pozdrav :)

 

Za početak, imam osjećaj da sam fulala temu, no ne znam gdje bih ubacila pitanje na koje biste, vjerujem, mogli znati odgovor.

Naime, članu obitelji sam na poklon kupila laptop, nov preko webshopa. Pisale su specifikacije...te no ODD, Linux, jamstvo.

Kada je laptop stigao, pri prvom pokretanju, nailazi se na problem (vjerojatno) u bootu. Javlja grešku :Press ESC in 2 Seconds to skip startup.nsh,any other key to continue.

Pri pritisku na ESC, ne događa se ništa.

Ono što je pokušano:

1. upisivanje "exit " i zatim enter. Dolazi do crnog ekrana i tu staje.

2. Promjena u BIOS-u - load defaultnih postavki BIOS-a.

3. U boot priority, naveden je samo HDD i ništa drugo,  ne dozvoljava promjenu UEFI-LEGACY.

 

E sad, vjerojatno glupo pitanje. Je li Linux uopće instaliran od strane prodavača? :D

Ako jest, je li ovo greška u BIOS-u ili hardveru laptopa?

Može li se na sve ovo samo ubaciti bootabilan USB i instalirati Windows?

 

Ako je pogrešna tema i blesava pitanja, prihvaćam da me uputite na pravo mjesto, a za blesava pitanja nemam lijek :P

 

Unaprijed zahvaljujem

 Koji je cilj? Imati neki (bilo koji OS) ili windowse?

 

Da, moguce je samo ubaciti bootabilan USB s windowsima i instalirati ih.
Koji je model laptopa? Tako ce biti lakse dati detaljnije upute.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice