Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.092.337
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

1. problem u Manjaru

 

Imam vanjski DAC (SMSL SU-8) koji je spojen sa PC-em preko USB.

Kad ga upalim zvuk radi OK, ali ako nema zvuka 1-2minute nema vise zvuka tj. nema vise tog DAC-a u zvucnim postavkama.

Onda ugasim pa upalim DAC i onda se opet pojavi u postavkama i radi normalno dokle god ima zvuka (mjuza, film, youtube...)

 

Any idea?

 

normalno i radi normalno i radi
SMSL je defaultni ostalo je iskljuceno SMSL je defaultni ostalo je iskljuceno
ovdje ga nema vise ovdje ga nema vise
prikazuje samo zvucnu iz PC-a prikazuje samo zvucnu iz PC-a
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 16:48 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao

Mislim da ćeš najbrži i najbolji odgovor dobiti na njihovom forumu, regaj se i opiši problem, oni će te tražiti par ispisa iz terminala i uz malo sreće je netko već imao i riješio baš takav specifičan problem:

https://forum.manjaro.org/

Ja se držim baš standardnog i raširenog hardvera pa se nisam susretao sa problemima takve vrste. Ovako možemo samo nagađati da li je do alse, pulsa, kernela, USB power postavki....

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

djigibao, nisi baš početnik.. ali se ponašaš (istina, to i kažeš u ovoj temi) kao običan juzer. Linux nije za 'juzera' tj ne za endemičnu kombinaciju HW i distre.. tj moraš nešto i sam, ako želiš koristii linux, tad moraš tražiti rješenje ne samo postaviti pitanje-problem.

-u čemu je problem? -u driveru/supportu (egzotika i win..), tj nije problem u linuxu, nije nešto što ćeš copypasteati ili kliknuti next. Odnosno, može biti, kao što bunker spominje možda alsa možda .. previše možda.

-znaš kako se to radi pod linuxom? Pronađeš (ti, ne ja) stranicu-support proizvođača i provjeriš za linux, vidiš source i kompajliraš ga.. tad imaš 'svoju' distru, tj možeš sad složiti svoju distru klik-nextanjem dok je sav egzotični HW uvjek problem tj distre se rade za većinu-standard, ne za pojedine slučajeve odnosno, kao što opet bunker kaže, odeš na manjaro forum i tamo pitaš no i tamo je mala šansa da se nađe netko s istim HW-om.. dok će 99% imati onboard audio ili creative-asus i sl. zvučnu, neki realtek chip i sl. odnosno, vrlo mali postotak ljudi neovisno o OSu ima egzotičan HW pa je prema tome i manje raspoloživih rješenja, tj moraš i ti nešto, ne čekati 'klik-next'. Ako želiš biti juzer, tad uzmeš distru kao ubuntu, koristiš + ako imaš specifičan HW tad po tom kriteriju biraš os, tj ne biraš (kao hackintosh i sl), tj appsi, driveri-support su ono što moraš zadovoljiti kao kriterij, pa tek nakon tog tvoje želje-tvoj izbor (npr daleko lakše je imati nvida vga nego neku drugu i odavno su svi problemi riješeni, ako imaš nešto drugo, tad se ti moraš prilagoditi, ne ostatak svemira tebi nego ti njemu.. a to radiš rekompajliranjem, kompajliranjem drivera za svoj HW koji odudara od većine tj standardne distre za većinu).

 

-kako bi ja riješio problem? možda nikako, možda tako da zagooglam i nađem source, tek ako naiđem na problem možda bi ovdje postavio pitanje kako taj problem riješiti.. ali ne bi tražio da mi to drugi serviraju. Ako želiš koristiti bilo koji soft, bilo koji OS, tad moraš zadovoljiti requirementse tog softa, osa, podrška-support, postoji li ili ne. Ako ne postoji tad jedno sam možeš 'napraviti' driver ili pametnije prilagodiš se, tj koristiš onaj soft/OS za koji imaš support pa i win, odnosno, kad pribavljaš HW tad i taj kriterij možeš postaviti, za vga, printer, miša, wlan itd.. ima ili nema linux support, ako ima, možeš, ako nema.. ne biraš ti, nego se prilagodiš.

 

ili, mogu ti sad ovdje copypasteati terminalski text kojeg trebaš kopirati i pokrenuti kao su/root .. npr za kompajliranje drivera, ali to se s linuxom ne radi tako, tj ako želiš znati, tad kao u programerskim temama moraš ti programirati, ako ništa drugo, googati za tim copypasteom (ako postoji).. tj nije da ti ne bi pomogao, nego moraš i ti nešto.. isti kriterij kao programiranje gdje forumaši traže da im netko da rješenje ili napiše zadaću.. iznenađuje da želiš biti juzer, to nextam :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Trazim pitanje u temi Linux - pitanja i odgovori...ocito kriv tema.

Pocetnik, koji ne trazi da mu bude sve servirano na tanjuru vec da ga se uputi gdje i sta da gleda/trzi...ili trazim previse?

Po meni je stvar do Linuxa ako jedna stvar radi OK dok nakon 1-2 minute ta ista stvar ne radi...zasto? Pa nije se HW promijenio, promijenilo se nesto u samom OS-u.

Zahvaljujem se svima ali cini se da cu se odmaknut od ove teme i probat nesto sam ako ide ako ne bit ce vranje na Win.

Bye

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao

Nevjerujem da je ihush imao loše namjere, nego je eto malo netaktičan i specifičnog rječnika pa zvuči tako kako zvuči.

Činjenica je da Linux ima daleko manje korisnika od Windowsa, pa se onda i daleko manje opisuju problemi.

Činjenica je i to da Linux nema problema sa standardnim raširenim hardverom, ali da sa rjeđim hardverom ima problema jer se nije našao nitko tko bi za njega napisao drajver pa da ga ekipa ubaci u kernel .

Tvoj slučaj zahtjeva kopanje u dubinu, korištenje terminala i sl, tako da bi stvarno najbolju pomoć dobio na manjarovom forumu. Na njihovom forumu aktivno sudjeluju i razvijatelji distre koji znaju daleko više od nas o toj tematici.

Odustajanje kod svakog problema nikud nevodi, jer svaki os i apk ima nekih problema i onda tom logikom nitko nebi ništa od toga koristio. Rekoh ti da nema savršenog, i neke mane čovjek jednostavno prihvati jer na drugim platformama ga čekaju još gore mane...

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Trazim pitanje u temi Linux - pitanja i odgovori...ocito kriv tema.
Pocetnik, koji ne trazi da mu bude sve servirano na tanjuru vec da ga se uputi gdje i sta da gleda/trzi...ili trazim previse?
Po meni je stvar do Linuxa ako jedna stvar radi OK dok nakon 1-2 minute ta ista stvar ne radi...zasto? Pa nije se HW promijenio, promijenilo se nesto u samom OS-u.
Zahvaljujem se svima ali cini se da cu se odmaknut od ove teme i probat nesto sam ako ide ako ne bit ce vranje na Win.

Bye

ja kažem ponovo da postoji neki skriveni problem u tvom kompjuteru
povratak na windoze neće ništa riješiti, samo će malo odgoditi probleme (možda dovoljno dugo da ti istekne garancija)
i ako misliš da widowsi nisu bez problema, oooo kako se varaš.
I oni znaju zagorčati život toliko da ih poželiš deinstalirati i nikad više ni čuti za njih

Moj savjet, sad kad si nabasao na problem ===> riješi ga
Imaš Manjaro, OK, pitaj na njihovom forumu
pokušaj pitati i na Ubuntu forumu (kernel problemi su uglavnom isti na svim distribucijama), spominjem ubuntu, jer ima najširu zajednicu

if only you knew the power of the dark side
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@darky

 

Malo bi bilo brzopleto zaključiti da je to hardverski problemi, pogotovo ako taj isti hardver je normalno radio na Windowsima.

 

@djigibao

 

Aj da sad nesurfam, daj ukratko objasni kaj to opće je, jel to neka externa zvučna kartica ili kaj, dal' ju pikaš drito na ploču ili u onaj prednji panel, te kako se to sve ponašalo na Windowsima ?

 

Jesi prošao sva podešenja sistema i dodatno KDE podešena ?  Pitam to jer sam ja davno imao problem sa AMD grafom, i isto nije bilo konkretnog rješenja, no jedna sitna izmjena KDE postavki je jednostavno izolirala problem i više nije bilo smetnji ( exprimentirao sam sa opengl i direct renderingom dok nisam napiknuo kombinaciju koja radi...). KDE ti ima i vrlo detaljne power opcije pa možda da i to malo prečekiraš... Glede zvuka, obično se igra vrti oko alse ili pulseaudio, i obična zamjena nekad riješi  probleme

 

 

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Trazim pitanje u temi Linux - pitanja i odgovori...ocito kriv tema.

Pocetnik, koji ne trazi da mu bude sve servirano na tanjuru vec da ga se uputi gdje i sta da gleda/trzi...ili trazim previse?

Po meni je stvar do Linuxa ako jedna stvar radi OK dok nakon 1-2 minute ta ista stvar ne radi...zasto? Pa nije se HW promijenio, promijenilo se nesto u samom OS-u.

Zahvaljujem se svima ali cini se da cu se odmaknut od ove teme i probat nesto sam ako ide ako ne bit ce vranje na Win.

Bye

- driver.

Nije se promjenio linux, nego upravljanje uređajem ovisi o driveru, powermangment. To radi driver, tj driver je poveznica HW-OS i upravo u supportu je razlika između dominantog win i sporadičnog lin (za desktop) pa na to dodaj distre/guije i razni endemični HW tj proizvođača (koji se brine ili ne brine o driveru).

- vraćanje na win? .. uf, strašno :) no gle to ovako, imaš problem, problem nije OS nego nešto treće. OSevi su ekšli već desetljeće ''isti'' možeš i na macos.. no OS nije čudotvorni štapić niti linux ima neka nadnaravna svojstva, tj ništa u PC svijetu ne radi bez kvalitetnog drivera, dok s poluproizvodima imaš polovični rad a to sve ovisi o supportu tj interesu proizvođača koji gleda svoj interes tj brojke-usere i ako ti pod win radi to je samo zato jer je tamo bolji driver jer proizvođač na tom driveru drži kvalitetniji tim.. tj svaki soft može biti bugovit ili savršen, ovisi o programeru i uloženim resursima (novcu). Ako pribaviš source, možeš sam iskompajlirati potreban driver, switchati ga kako tebi odgovara i ako je u tome problem tad ga tako rješavaš. ... no cowboya odavno nema :))

 

-upravo to me čudi kod tebe.. tj pošto si juzer koji se zanimalo za os (win, teme..) očekivao sam da barem nećeš 'optužiti' linux, OS, za probleme, ali jasno je sa i 'zašto' tj ti od OSa tražiš neko rješenje problema kojeg imaš a OS je samo to, OS. Driver! + postavke.. (sve koje su povezane, frontend-gui, slat-cpu, ogl, powermanagment itd.. što bunker opiše podešavanem kde-a.. tj možda i na ćoravo podesiš-isključiš opciju koja je problematična).

 

-'prijetnja' povratkom na win? pa vrati se.. (neš ti gubitka za linux zajednicu..) :) uz podsjetnik da si kao prvo naveo VM s win i već po tome se vidi da si zalutao (ne u temu, nego u OS) i naravno da tad bauljajući tražiš rješenje ali nećeš ga tako pronaći.

- da imaš 'normalan' HW misliš li da bi problem bio jednak? Ako su dijelovi formule isti, tad će i rezultat biti isti, ako je OS isti, drugačiji rezultat, tad OS nije varijabla koja je uzrok (problema) pa tako ni fix. = driver ili kvar.

-npr možda je problem u MBO-BIOSu (da se ne fokusiramo samo na zvučnu-usb karticu koja je prvi sumnjivac), tj možda trebaš novi bios koji možda popravlja upravljanje potrošnjom na hw levelu.. možda je problem usb kontroler, možda napajanje ili banalno kontakt (loš-oksidiran) tj sve što imaš stari i kvari se i neće 'sutra' raditi kao kad je novo-ispravno, pa tako i da imaš najsavršeniji PC (hw+sw) sutra može biti neki problem i to je tako, to je 'život' ništa nadnaravno kao i linux ili bilo koji os...

 

-tražiš li previše? Ja tražim od sugovornika razumijevanje, tj razlog za pomoć (jer često je uzaludno-besmisleno) tj ti mi moraš dati dovoljno razloga tj znakova da se trudiš a tih znakova nema. Što si pokušao sam (izvan ove teme-foruma)? Ništa? Jesi li barem po postovima-temama npr primjetio da se npr ubuntu navodi kao distra s jakim supportom? Prva stvar koju ti tad nalaže logika, ako imaš problem s egzotikom, tad ideš na ono što je zastupljenije (jači support) + ti se moraš prilagoditi svemiru, ne svemir tebi (mada se za linuxgurue voli naglašavati 'sloboda' u izboru-konfiguraciji no ispušta se i tad potrebno znanje ili problem koji ta razmrvljenost-izbor stvori). Jesi li probao ubuntu? Jel problem isti? Probati je vrlo lako, napraviš stikić, bootaš.. po opisu problema vrlo brzo ga možeš uočiti. Ako pod ubuntuom imaš problem tad ćeš i u derivatima imati nasljeđen problem, odnosno svi OSevi-driveri koji imaju isti kernel će imati identičan problem, no možeš promjeniti audio managera, možeš promijeniti zvučnu karticu, možeš svašta.. (ti, ne ja). Tek kad dođeš do uzroka, tad ti se može pomoći u temi, tj tad više ljudi više zna, brže nađu.. i tad možemo pomoći.

-tj ako ti zvučim negativno, to je samo privid :) tj primijeti da ti nitko (još) nije dao rješenje.. i da ga vjerojatno nećeš ni dobiti a tad nisam problem ja i moji 'kritički' postovi, zar ne? Zamisli da mojeg posta nema.. što se time promijenilo? I dalje imaš isti problem, isti HW.. i dalje je pravilo igre isto, odnosno, možda nakon updatea nestane i bug a bug može biti u OSu, driveru ili bilo kojem dijelu softwarea ... i prvi korak za rješavanje problema je uvjek otkriti uzrok, tek tad možda može fix. Dok se traži, možeš mijenjati 'module' kao zvučni manager ili distra .. pa tako logikom i dedukcijom-eliminacijom ono što ostane skriva odgovor.

.. ili kao što bunker sugerira, kako opisuje problem s vga, nije nemoguće da je slično rješenje primjenjivo i za tvoj slučaj, ali to je looooongshoot. To je logika, to je početnički način učenja i prilagođavanja tj primjena stečenog znanja i raspoloživih resursa. Ako ti sad npr nestane internet, tad nemaš izbor downloada druge distre nego se tad 'moraš' snaći onim što imaš. No kod tebe se ta želja ne vidi, naprotiv, želiš ''fix''.. i misliš da je tema za to. Ne ovo je tema za svađu, ponekog zalutalog i one kojima ralunalo relativno uredno radi.. čak i pod linuxom :) ne fixamo osim sporadično-slučajno tj provjeri postove pa prebroj koliko ih se odnosi na neki takav odgovor-fix.. :) čak bi rekao da ćeš više pronaći u bilo kojoj drugoj temi nego tu.

 

Odnosno, kad već koristiš logiku-argumentaciju (da, bilo bi logično u ovoj temi očekivati odgovor.. ali ako precizno gledaš naslov ta je i ovo odgovor ali nije fix problema).. tad upotrijebi isti logički sklop i pokušaj izolirati problem, otkloniti ga, tj pokušaj primjeniti svoje stečeno znanje, snalažljivost, iskustvo. Ne glavom kroz zid nego kroz (otvorena) vrata ili promjeniš smjer, promjeniš distru .. ili promjeniš problematičan HW. No promjena je na tvojoj strani, dok s ove sve ostaje isto. Filozofiranje umjesto pomoći? Dam ti ribu ili te naučim pecati? Ja nemam čarobnu kuglu, ne da mi se nagađati i ne liječim na daljinu (osim slučajno) ... da je neki drugi juzer ne bi ni tipkao, nego si do sad bio forumaš koji sudjeluje u (odgovarajuće win) temama, koji nešto želi naučiti-probati.. samo zato tipkam, razočarano :) jer si sad običan juzer koji ''traži'' da mu računalo radi i krivi os ili linux, pa čak i 'prijetnja' povratkom na win.. smiješno.

-probaj ubuntu, kubuntu, vrati se na win.. što god od tog zadovolji tvoje želje/potrebe ili otkloni problem je dobar odgovor, ili u skladu s naslovom.. mada bi tema trebala biti za one koji nešto žele čačkati-znati i pokušati, ali očigledno (statistički) nije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ti zbilja ocekujes da ce ti to netko citat ? Zbilja nemas pametnija posla

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Santana kaže...

Ti zbilja ocekujes da ce ti to netko citat ? Zbilja nemas pametnija posla

 -kao ti? Ne, ne očekujem ništa. Ti očekueš?

-ok, očekujem da onaj tko čita-komentira da barem čita.. ne da njurga o postu zbog posta-njurganja. Konkretno?

 

BTW, ako nije problem, koji je smisao-cilj-svrha tvog posta? Postoji nekoliko mogućih scenarija: čitaš, ne čitaš, nešto treće.. i to je to, ako čitaš, tad je tvoj post besmislen, jednako ako ne čitaš, štoviše tad je besmisleno sudjelovati u temi ili postati post o tome, dok nešto treće implicira da imaš neki treći razlog. Ispravak-mišljenje? Argument? Ima li nešto uvredljivo? .. .prijavi modovima, ispravi, daj svoje mišljenje ili odgovaraj djigibaou ako možeš bolje (ili lošije).. no kranje besmisleno je natipkati ovakav post, jer tad pitaj sam sebe, nemaš li pametnijeg posla? .. u trenu kad je izolacija, zabrana međumjesnog kretanja? .. odnosno, mislim da je pokušaj objašnjenja djigibaou u čemu griješi dovoljno pamentna stvar za sudjelovanje u temi, dok tvoj post ne vidim kao sudjelovanje nego kao spam.

 

-imaš li ti pomoć ili pitanje-odgovor?

 

-nečitko? zato jer je za sve potrebno uložiti bar malo truda-želje, tj ako ne želiš čitati, ne moraš, ti biraš. No pitaj sam sebe ono što si natipkao pa vidi koji odgovor imaš. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

To kaj ti pises se moze napisat u par crta i to puno lakse za razumjet.

 

Na zadnja dva pitanja koje sam postavio nisam dobio nikakav odgovor. Ocekivao sam neku filozofiju od tebe no hvala bogu postedio si me.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 11:03 (Santana).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Santana kaže...

To kaj ti pises se moze napisat u par crta i to puno lakse za razumjet.

 

Na zadnja dva pitanja koje sam postavio nisam dobio nikakav odgovor. Ocekivao sam beku filozofiju od tebe no hvala bogu postedio si me.

 -to s Bogom veze nema.. no ako te to tješi, možeš Mu se zahvaliti :)

- tipkam kad želim, na post/temu/pitanje koji želim.. a ti? (očigledno po postovima, pišeš o postovima koje ne čitaš, koje ne želiš.. konfuzija?).

- kako biraš sladoled? Ja uzmem onaj koji želim, koji mi je ukusan, ti neki koji ti ne odgovara? Primjeni 'pravilo sladoled' (izbor/ukus) na teme-postove i sudjelovanje, možda otkriješ nešto novo.

- ti bi neki problem u par crta? Super.. pa daj ti odgovor. Nemaš? Što je tvoj post nego filozofiranje ili kantova kritika (čistog) uma dok referira na tratinčice u cvatu.. (ili spam) :)

 

***

edit: ok, da bi čitateljstvu bilo jasnije, evo objašnjenja.. :)

(to se nestrpljivo čekali? kokice..) :)))

**

 

pa stranicu prije se npr bunker trudi i natipka plahtu texta, prijedloga, što-kako.. i što s tim postom? Uzalud je krečio? Svi će se složiti da je to pozitivno-konstruktivno sudjelovanje i svi (pa i ja) će reći da je korisnije nego moji 'krtički osvrti' postovi.. -da. (i ja). No čemu? Koja svrha? Jel djigibao nešto od tog iskoristio? Jel to nekome pomaže? Meni-tebi (kamera se fokusira na čitatelja u prvom licu..) .. i sad ću kritički nastaviti o tom postu, crticom o npr swapu ili prijedlogu partcioniranja diska (pa možda i izboru uefi-legacy, gpt-mbr.. previše sugestivno-navijački.. umjesto izbora/potreba).

-swap, u posljednje vrijeme se napušta kao zasebna particija, može i kao file (na postojećoj particiji-FSu kao pod win). Bolje-lošije? Ovisi. Ovisi o previše faktora koje je bunker ispustio-preskočio i to bi krtizirao, jednako kao što lijek koji izlječi osobu A ne znači da treba uzeti osoba B. To zna 'doktor' na temelju nalaza, znanja-iskustva.. ne kao copypaste nego ovisno o trenutnom 'pacijentu' (resursi, stanje, potrebe itd.).

 

-pa tako npr navodi 18GB za swap.. a to je brojka iz rukava. Nisam tad 'kritizirao', jer da, to je pozitivan post, ono što želimo u temi.. jednostavno sam preskočio. Sad to 'ispravljam' kao primjer postu iznad, tj što znači sudjelovati u temi, što znači pitanje-odgovor, pomoć i sl ili izbor-mišljenje i obično brbljanje.

-stara formula za swap, od 1 do 3 x (puta) količine RAMa, tj prije svakog korištenja bilo kojeg softwarea (sve je soft, bios-os-driver-app..) znamo requirementse, tj konkretno koliko app (soft) traži RAMa. Ako app nema dovoljno rama tad se ruši. Mora imati dovoljno. Nekad je rama bilo 'jako malo'.. (i B.Gatesovih 640kb .. kao izreka) odnosno, swap vuče korjene iz tog doba, win-mac, lin od početka jer je već tad postojao i koristio se. Swap je disk-storage memorija, koja se kao supstitut koristi kad nema dovoljno RAMa tj radne memorije, ili sve možemo nazvati memorija, sve je memorija, adresni prostor koji je na raspolaganju računalu, procesoru tj svi raspoloživi resursi neovisno koji tip storagea-memorije je u pitanju (osim naravno fizičkih razlika kao kapacitet-brzina..). Pri tome karikirano možemo izjednačiti sve medije-memorije, floppy-hdd-ssd-ram-mreža.. ali naravno nisu 'isti' kao što ni RAM nije isti nego imamo brži-skuplji ili imamo cache level L1-2-3.. ili ga naozvemo buffer ili vram i sl. no to sve je ''memorija'' u raspoloživom adresnom prostoru koji je dostupan kao resurs softwareu (osu-appsu).

 

-komplicirano? Nije, ali mora se pročitati odlomak-text da bi ga se razumjelo. Oni koji ne žele, preskoče.. i ne čitaju ili čitaju s razumijevanjem ako to žele + ako imaju odgovarajuće predznanje da bi razumjeli dijelove texta kao i terminologiju (jer ne može se sve stalno detaljno objašnajvati i to početnik ne razumije, tj ne zna što sve ne zna.. nego želi ''kratki odgovor'' ..) :)

 

-uf.

-dakle, pogrešno, tj 18gb swap je besmislica, tj može bilo koja brojka, pošto su već godinama računala s minimum 4gb rama tad može npr 4gb.. pošto su na PCju ugl u upotrebi binarne-višekratnice tad je idući logičan korak 8 ili 16 ili 32.. ali realno može biti bilo koja količina, sve dok je ta količina dovoljna za potrebe appsa tj koliko apps traži toliko mora dobiti. Nije to neka izmišljena cifra... nego konretan requirements naveden za svaki soft, odnosno ne navodi se za 'male' apps dok se navodi za os, igre i 'jače' app. multimediju (browseri) i sl. ako podatka nema tad se podrazumijeva da svako računalo ima dovoljno dok s manje od 1-2gb danas praktički ne postoji i ako postoji tad je neupotrebljivo za novije apps kao browser (traže min 1-2gb za sebe, + os..). Pa sve do tog da se danas više ni distre ne opisuju footprintom (zauzećem memorije-resursa) jer je to zapravo sporedno osim za distru kao puppy koja postoji upravo iz tog razloga (nekad davno na floppyu..).

 

swap particija? Staro je bilo podrazumijevano, ali novo vidimo promjenu. Pitate se možda 'zašto'? Pa zbog količine RAMa i važnije, SSDa (nasuprot HDDa), trim-cluster-trajnost + pozicija-brzina-kapacitet-cijena...

npr za hdd od recimo 1tb naravno da ćemo napraviti particiju, jer nam par desetaka gb ne znači ništa, tj može 4-8-32gb.. i praktički ni ne znamo da nam fali. Ali važno, pravilo.. prvo ide primarna-aktivna-boot particija ako se koristi stari legacy (bios-os.. mbr i npr DOS tj kad particija mora biti prva inače može biti 1-4..) i swap se postavlja kao jedna od prvih.. dok u linuxovoj notaciji extended particija ide od broja 5 neovisno imamo li prve 4 particije. Swap može biti i u extended.. na bilo kojem mjestu ali zbog potrebe-brzine, ako se swap koristi tad ga se stavlja na najbrži dio diska, (da sad ne objašnavam geometriju, sredina medija, seek-akutator-glava i transfer.. dok prema kraju pada transfer i raste vrijeme seeka a to je za RAM-swap ubitačno-loše). Zato se swap na HDDu postavlja odmah nakon boot particije. Kad kreiramo boot npr 100-500mb ili 1gb, swap 1-100gb.. ostalo je stvar izbora, osa i kapaciteta medija kojeg dijelimo na praktične dijelove ako je dovoljno velik, ako nije (pre)velik tad optimalno u jednom komadu.. stara formula u odnosu na ram 1x/1,5x/3x .. bi danas iznosilo za početno računalo s 4gb 4-6-12 dok ako računalo ima više rama to je umnožak npr 16gb->48gb.. 32gb->96.. ili zaokružimo 100GB. Tj tad već vidimo besmislicu, tj nekad je to bilo potrebno ali danas nije, ako app toliko traži tad mora imati dok je rad swapa tad neupotrebljivo u smislu brzine tj tad se ima server ili radna stanica ili macpro.. koji ima dovoljno RAMa. Swap je tad samo rezerva-višak, nešto što se već duže zapravo ne korsiti i može bit inpr 4-8gb ili proizvoljno za bilo koje računalo kao mala rezerva koja nam do diska nije uzala previše...

-ali, kad je to SSD tad je to bila veličina čitavog diska do prije koje godine, tek sad su 120-240gb ssd ovi prihvatljive cijene za prosječnog korisnika usporedivo s hdd.. + drugi problem je trajnost-kvar tj radni ciklusi pojedine čelije i automatika koja to radi (kontroer, interni) tj TRIM, a to uključuje AHCI.. i već to nam ogrnaičava izbor OSova, npr IDE-DOS.. i prastari win i sl. za kojie nema podrške dirvera-kontrolera..

-naravno, može ssd raditi u ide modu, ali tad je brzina osjetno niža, sata-1-2.. tj sličnije hddu a brzina je glavni razlog za ssd pa je kontradiktorno. + ako netko treba ram, tad doda potrebnu količinu rama ne swapom .. zbog performansi i današnjih mogućnosti računala koja mogu bez problema npr 32-64GB (da ne spominjemo server-radne stanice..).

 

-u čemu je 'fora'.. pa ovako ide matematika-logika, ako imam 1GB rama i trebam npr 2gb.. tad će app od osa zatražiti 2gb, os vidi manjak i alocira swap-disk-ram, naravno to je sporije, ne samo zbog fizički sporije diska u odnosu na ram (ogromna razlika) nego i zbog samog puta-protokola, tj svaki keš-cache level je zapravo dodatno lanac kašnjenja jer se prvo traži u level 1 pa u 2, pa u 3.. itd. i tad algoritam traži prvo u ramu, pa u swapu traženi podatak, odnosno tad os stalno mora skakati kroz swap a disk istovremeno mora učitavati ostale fileove.. pa do te paradox situacije (karikirano) da će npr cpu koji ima samo L1 cache biti brži od onog koji ima L1-2-3.. tj samo u slučaju kad je taj L1 dovoljan za operaciju kouju treba obaviti, tek kad L1 nije dovoljan, tad cpu s L2 pokazuje prednost, do tad je sporiji jednostavno zbog interne logike i tablice podatka-memorije-adrese koja u svakoj iteraciji tad prolazi kroz L1 i L2 koj je daleko sporiji, dok cpu samo s l1 radi samo to i ako podatak nije u L1 tad ili ga nema ili se učitava s diska i time štedi neku milisekundu u odnosu na cpu koji tad traži po l2-3.. tj taj cpu će biti brži ako je traženi podatak u tom kešu, jer tad ne mora na sporiji disk po podatak. Tad cpu s više keša, l2-3 pokaže ogromnu prednost u brzini jer ne mora do sporog diska po podatak. U realnom radu 99% će cpu s više keša dati bolji-brži rezultat osim u specifičnoj situaciji npr sintetika-test kad je podatak možda dovoljno mali da stoji u cpu-kešu..

-sad to 'pravilo' (zaključak po ponašanju iz realnog svijeta) primijeniti na swap.. tj ako je višak, tad je samo nepotreban-teret.. i tad se ne korsiti. Ako app nema dovoljno rama, treba dodati ram ili ne koristiti app.. dok je swap samo kompromis ako drugačije ne može. To je danas tako, prije desetljeća je bilo drugačije. To sve treba kao info uzeti s tim vremenskim razmakom, tj stara pravila su za stara vremena-resurse i možda danas (ne)vrijede.

 

-zato se swap izbacuje. Odnosno, kad se predlaže particioniranje, treba uzeti u obzir jel hdd-ssd, gdje će što i koliko zautimati mjesta, resursi-cijena ili kombinacija ssh+hdd dok kapaciteti ssd/nvme idu dalje kao i brzine i može se desiti da ćemo za koju godinu moći strpati više terabayta za šaku kuna pa nam opet neće biti važno zauzeće.. ali možda se tad swap neće koristiti zbog trajnosti diska ili dostupne količine rama i zato je u novijim distrama 'izbačen' tj nije nužan, nije ni posebno preporučljiv i može kao particija ili kao file a tek kad ga app stvarno zatreba tad je nužan (ili rušenje ako nema dovoljno rama).. a tad je bolji kao particija + ako imamo hdd tad ga stavljamo na početni-brži dio diska i ne brinemo o trajnosti-ciklusima (ali će se 90% kvarova desiti upravo na tom dijelu tj ili boot sektor ili taj početni-najbrži dio jer se uvjek/najčešće korsiti.. i upravo korištenjem kao gramofosnka igla povećavamo šansu da u slučaju npr nestanka struje upravo na tom dijelu dođe do oštećenja pa se zato taj dio češće optećuje mada je disk kao medij čitavom površinom jednako trajan.. jednostavno, kvari se ono što se koristi i tad crkne najvažniji dio..)

 

što još reći o swapu? još par crtica? :)) 

-ili o samom prijedlogu veličine particija kao i (važnije) izboru-preferiranju ili potrebi za gpt-mbr.. gpt je ok, novo, nema nekih ograničenja koje ima mbr .. ali s mbr svi živimo već desetljećima i kompatibilan je + može sve osim kad dođemo do +2tb diska za boot.. a tad može/mora isključivo x64bitni os tj gpt je isključivo x64bitni ..

-što je bolje za početnika koji isprobava? može nextati ponuđeno jer installer ugl ima zadovoljavajuća pravila tj bolje tako nego da neiskusan nešto čačka, dok onaj tko zna koliko mu čega treba može to odrediti sam, npr koliko za zasebnu /home ako je želi, želi li zaseban /boot ili na /root .. itd. bolje? nema boljeg nego raspoloživo + potrebe i to juzer mora znati za svoje potrebe tj ne mogu iz čarobne kugle to vidjeti pa tad ne predlažem konkretne kapacitete ili dijeljenje.. čak obrnuto, ako ne znamo kako podijeliti, možemo ostaiviti u jednom komadu.. nije grerška ali je preporučljivo da podaci nisu zajedno s osom-sysom-appsima.. + ono što bunkera muči, backup-image.. backupiraju se podaci, boot-os-app može ali nema potrebe/smisla, tj ima smisla za umnažanje na desecima istih računala u firmi, ne za jednog kućnog.. tj install novog ili restore je ista stvar tj novo je tad bolje-brže osim postavki koje tad treba napraviti.

-ako su podaci na zasebnoj /home particiji tad možemo backupirati upravo tu particiju odnosno, ako se raspadne sys može se koristiti s bilo koje druge distre-live i sl..

+ ako postoji swap particija, tad svaki linux automatski koristi, npr live.. a ako se desi oštećenje diska koje će statistički biti najčešće upravo na tom dijelu.. tad možemo imati problem, ako swapa nema, tad jedan problem manje tj live će raditi.. pa po tome ako predviđamo mogući kvar ispada da je bolje bez swapa .. itd itd.

 

-eto, zato nisam reagirao na prošloj stranici, jer ne može to biti jedna crtica, ne može biti samo 'slažem se ili ne..' + bunkerov prijdlog je ok, pozitivan dok je ovo 'kritika' i time negativno.. no za one koji žele nešto naučiti možda korisno. Za one druge -scroll-next :)) jer im ni nije namjenjeno.

 

disklejmer: Čita samo onaj tko želi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 12:31 (ihush).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

@darky

 

Malo bi bilo brzopleto zaključiti da je to hardverski problemi, pogotovo ako taj isti hardver je normalno radio na Windowsima.

 

@djigibao

 

Aj da sad nesurfam, daj ukratko objasni kaj to opće je, jel to neka externa zvučna kartica ili kaj, dal' ju pikaš drito na ploču ili u onaj prednji panel, te kako se to sve ponašalo na Windowsima ?

 

Jesi prošao sva podešenja sistema i dodatno KDE podešena ?  Pitam to jer sam ja davno imao problem sa AMD grafom, i isto nije bilo konkretnog rješenja, no jedna sitna izmjena KDE postavki je jednostavno izolirala problem i više nije bilo smetnji ( exprimentirao sam sa opengl i direct renderingom dok nisam napiknuo kombinaciju koja radi...). KDE ti ima i vrlo detaljne power opcije pa možda da i to malo prečekiraš... Glede zvuka, obično se igra vrti oko alse ili pulseaudio, i obična zamjena nekad riješi  probleme

 

 

 

Da, radi se o vanjskoj zvucnoj koja je ubodena drito u MBO preko USB-a.

Kad ju upalim ona se uredno detektira u Manjaru, slušam mjuzu sat vremena sve ok, ugasim mjuzu da nema nikakvog zvuka 1-2min i pojavi se ikona (dole kod sata) da nema zvučne kartice, pustim mjuzu ništa se ne čuje, nema te zvučne u postavkama zvuka.

Onda ugasim pa upalim tu zvučnu i opet radi normalno.

 

Evo da spomenem da imam još jednu "vanjsku zvučnu" Fiio E10 koju koristim samo za slušalicebi sa njom nemam takvih problema.

 

Takodjer u Mint-u je sve radilo OK.

 

Gledao sam u Power opcijama ali nisam ništa našao osim ono za gašenje ekrana... Možda negdje drugdje, ne znam.

 

Ihush... Tvoj post ću pročitat nadam se do kraja dana pa ako ima nešto ću i komentirat.

 

Zahvaljujem

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 11:23 (djigibao).
16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

Meni ti to više vuče na neku postavku u samoj zvučnoj kartici, da se gasi nakon nekog vremena neaktivnosti (dok druga zvučna nema to), nego na problem OS-a. Drugim riječima, ono što ti ihush (na svoj osebujan način :) pokušava reći - do drivera je. 

Možeš li ju spojiti na win računalo i pogledati u driveru od zvučne imaš li takvu opciju (power saving ili sl.), pa ju isključiti i vidjeti događa li se potom u linuxu i dalje isti problem?

Nemam pojma kako bi izgledaondriver na linuxu za to čudo niti gdje bi tražio takvu opciju (ako uopće je to)...

 

EDIT: ako je u mintu radilo, da digneš live mint i pogledaš što detektira za zvučnu, koje su postavke i gdje su, pa nekom analogijom da dođeš do toga na manjaru? 

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 11:58 (Veliki Brat).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

 

Da, radi se o vanjskoj zvucnoj koja je ubodena drito u MBO preko USB-a.

Kad ju upalim ona se uredno detektira u Manjaru, slušam mjuzu sat vremena sve ok, ugasim mjuzu da nema nikakvog zvuka 1-2min i pojavi se ikona (dole kod sata) da nema zvučne kartice, pustim mjuzu ništa se ne čuje, nema te zvučne u postavkama zvuka.

Onda ugasim pa upalim tu zvučnu i opet radi normalno.

 

Evo da spomenem da imam još jednu "vanjsku zvučnu" Fiio E10 koju koristim samo za slušalicebi sa njom nemam takvih problema.

 

Takodjer u Mint-u je sve radilo OK.

 

Gledao sam u Power opcijama ali nisam ništa našao osim ono za gašenje ekrana... Možda negdje drugdje, ne znam.

 

Ihush... Tvoj post ću pročitat nadam se do kraja dana pa ako ima nešto ću i komentirat.

 

Zahvaljujem

 Ako bi mogao daj negdje zaljepi logove (sistemske app itd). Npr upali na novo komp i čekaj kad se zvučna ugasi pa pokupi logove da vidimo ako je problem OS-a ili neka interna postavka zvučne kartice.

 

Edit: Mislim da ti OS forsira sleep za taj USB input.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 12:19 (Entry Point).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Bećari, svi smo previdjeli činjenicu da su kolegi ovo skoro pa prvi koraci u Linuxu, pa mu možda ništa ne znače pojmovi koje spominjemo. A zbog tijeka rasprave mu je možda sad i neugodno išta pitati.

Na mnogim Linux forumima vlada loša atmosfera, pogotovo prema početnicima, no vjerujem da smo mi ovdje iznad toga.

@djigibao

Linux se u nekim stvarima ponaša drugačije nego Windows i onda analogija nevrijedi. No svi smo mi prošli taj put, i to u vrijeme kada je bilo daleko manje dostupne dokumentacije i foruma na kojima bi mogao tražiti pomoć. Tko nije odustao, nagrađen je znanjem, pa sad ima daleko širi dijapazon raznih mogućnosti, i privatno i poslovno.

Ako ustraješ u Linux priči, mnogo toga ti nebu jasno dok nepročitaš bar neku osnovnu jednostavnu dokumentaciju o strukturi Linuxa, načinu rada, zavisnostima, modularnosti, i sl... Teško bi ti netko pomagao u učenju vožnje automobilom dok nenaučiš kako otključati vrata, ući, staviti pojas, upaliti vozilo... Kužiš da hoću reći da bi trebalo ići nekim redom jer preskakanje bitnih poglavlja će ti ostaviti rupu i zbog te rupe nebuš mnoge druge stvari shvatio kaj i kako...

Kad već imaš instaliran manjaro, vidi jel se to dešava i u live modu pa usporedi postavke. Vjerojatno si već primijetio da uz glavne sistemske postavke postoje još i KDE postavke i zasebne manjarove apk za upravljanje kernelima, drajverima i jezičnim paketima, pa ti nema druge nego sve to detaljno pregledati i probati povezati kaj od svega toga se reflektira na audiomanager, usb-e, power opcije....
 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Meni ti to više vuče na neku postavku u samoj zvučnoj kartici, da se gasi nakon nekog vremena neaktivnosti (dok druga zvučna nema to), nego na problem OS-a. Drugim riječima, ono što ti ihush (na svoj osebujan način :) pokušava reći - do drivera je. 

Možeš li ju spojiti na win računalo i pogledati u driveru od zvučne imaš li takvu opciju (power saving ili sl.), pa ju isključiti i vidjeti događa li se potom u linuxu i dalje isti problem?

Nemam pojma kako bi izgledaondriver na linuxu za to čudo niti gdje bi tražio takvu opciju (ako uopće je to)...

 

EDIT: ako je u mintu radilo, da digneš live mint i pogledaš što detektira za zvučnu, koje su postavke i gdje su, pa nekom analogijom da dođeš do toga na manjaru? 

 

Bold 1 - U zvucnoj kartici nema nikavih postavki vezanih za gasenje/usteda energije ili slicno.

Bold 2 - ne mogu spojiti na Win racunalo jer sam sad na Linuxu pa nemam Win OS, ali koliko se sjecam takve opcije nema

Bold 3 - ako mi mozes objasniti kako se to radi korak po korak sa nekom slikom/tekstom/linkom (klikni tu, vidi tu, odi tamo...) ja cu to rado napraviti jer sa ovim retardiranim znanjem o Linuxu nemam pojma gdje i kako to napraviti

 

Entry Point kaže...
 Ako bi mogao daj negdje zaljepi logove (sistemske app itd). Npr upali na novo komp i čekaj kad se zvučna ugasi pa pokupi logove da vidimo ako je problem OS-a ili neka interna postavka zvučne kartice.

 

Edit: Mislim da ti OS forsira sleep za taj USB input.

 

Reci mi gdje treba gledati te logove, neka aplokacija, terminal ili sta jer ja ne znam...zamisli cuda, tek sam sjeo za Linux OS i vec bi trebao znati gdje se nalaze LOG-ovi.

Gdje se gleda ta opcija za sleep (ovo na slici ili negdje drugdje)?

 

Svi vi pisete ocenito i trosite puno vremena na tipkanje (zahvaljujem) ali nemate u vidu, kao sto je Bunker napisao, da ja nemam pojma o cemu vi pisete.

Ako mislite pomoc jednom n00b korisniku linuxa onda treba ici detaljan tekst ili slike sa uputstvima klikni tu klikni tamo.

 

Ali po iHush-u ce bit da se je ja moram sam potruditi, ici naokolo citati tone tekstova isprobati razane distre pa se tek onda mogu usuditi uopce pojaviti u ovoj temi.

 

Recimo Win problem tema na ovom forumu, ako netko ima pitanje/problem i ja znam rijesenje, potrudim mu se slikama i detaljnim uputsvima objasniti sto i kako treba namjestiti, a ne da mu pisem tone "naprednog" teksta koji sam ja naucio nakon 20god koristenje Windowsa.

 

Zahvaljujem se svima (STVARNO) ali ljudi moji stavite se u svoju kozu kad ste bili pocetnici, jer to sto vi meni opisujte (vecinom) je za mene kineski jezik.

 

Prethodni post od Bunkera (prosla strana) je vecinom meni nepotrebna jer je OS vec instaliran i jer ne koristim te programe koji je on stavio i cini mi se da pise za stariju verziju Manjara (mozda v18) jer je u ovoj zadnjoj v19 dosta tih opcija izmjenjeno tj. nalaze se na drugom mjestu ili se drugacije zovu.

 

Ja znam da niti jedan OS nije savrsen i nije mi tesko potruditi se ako me interesira i ako imam vremena, također nemam se sta prijetiti prelaskom na Windows (kako to ihush voli pisat) samo kazem da je tamo sve radilo OK i ako ne nađem Linux distru koja mi bude radila/odgovarala vracam se na ono sto znam da mi radi...nema tu velike mudrolije.

 

Hvala  

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 15:04 (djigibao).
16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Veliki Brat kaže...

ako je u mintu radilo, da digneš live mint i pogledaš što detektira za zvučnu, koje su postavke i gdje su, pa nekom analogijom da dođeš do toga na manjaru?

ako mi mozes objasniti kako se to radi korak po korak sa nekom slikom/tekstom/linkom (klikni tu, vidi tu, odi tamo...) ja cu to rado napraviti jer sa ovim retardiranim znanjem o Linuxu nemam pojma gdje i kako to napraviti

 

Entry Point kaže...
 Ako bi mogao daj negdje zaljepi logove (sistemske app itd). Npr upali na novo komp i čekaj kad se zvučna ugasi pa pokupi logove da vidimo ako je problem OS-a ili neka interna postavka zvučne kartice.

 

Edit: Mislim da ti OS forsira sleep za taj USB input.

 

Reci mi gdje treba gledati te logove, neka aplokacija, terminal ili sta jer ja ne znam...zamisli cuda, tek sam sjeo za Linux OS i vec bi trebao znati gdje se nalaze LOG-ovi.

Gdje se gleda ta opcija za sleep (ovo na slici ili negdje drugdje)?

Ako nemaš takvu postavku na zvučnoj kartici, onda je možda ovo što Entry piše (da OS forsira sleep za taj USB port). Za eventualno istraživanje i rješenje u tom smislu će ti on puno bolje pomoći, ja ti to ne bi znao.

 

Za početak bi ti rekao da postoji naredba lsusb, ali ako ju ne znaš koristiti nećeš moći puno. I onda tu dođe klasika kod linuxa - surfaj, istražuj, čitaj man stranice... Ako na to nisi spreman, da, odi odmah na windowse jer na linuxu ili sve odmah radi (za velik broj široko rasprostranjenih uređaja, ali i za vrlo specifične, ako radi iz prve) ili kad ima problema, to obično traži dosta istraživanja. Jednostavno, puno je manja baza korisnika, plus još što su raštrkani na različitim distribucijama.

 

Bunker ti je dao dobar savjet - odi na stranice manjaro distribucije i pitaj na njihovom forumu. Mi koji ti ovdje želimo pomoći u principu nismo stručnjaci (ja imam Manjaro i3 kojeg isprobavam, ali mi iskreno nije baš najbolje sjeo, možda opet probam KDE, svakih par godina to napravim i uvijek odem s njega :)

 

Nemoj uspoređivati s win temama za pomoć, jer ili windows korisnika ima puno više (pa je i vjerojatnost da je netko već imao tvoj problem veća) ili je problem moguće riješiti službenim supportom (win je plaćen software, razne linux distribucije u principu nisu) ili su win problemi na razini "Gdje mi se nalaze postavke za miša, na sedmici je to bilo puno bolje riješeno" (čitaj: zapravo nisu nikakav realan problem i najobičniji početnik bi to mogao riješiti).

 

Ono što ti ihush govori u svojoj bujici teksta je ovo što sam ti gore napisao o istraživanju i rješavanju problema - ako ti to nije fora, jednostavno odi s linuxa jer s tim ćeš se prije ili kasnije susresti i nije nimalo zabavno ako ti nije interesantno :)

 

Ali ako ti je interesantno... :)

E, onda ćemo se svi skupa malo zabavljati (a ja prvi otić skinut manjaro KDE i gledat što sve ima od opcija, pa makar i nemao tvoju zvučnu karticu :)

Gledam te!
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Bas stavio ovaj video gledat - 

 i odmah na pocetku tip prica o neki postavkama kako mu Linux nakon cca 5min stavlja USB in u sleep mode (slika), mozda se moze uz pomoc toga rijesit (samo sta je to i kako do toga?)

 

 

Spominje (koliko sam skuzio) - grub customizer?

 

EDIT

 

Instalirao taj Grub Customizer (slika)

 Moj tekst je drugaciji od njegovog, da li mogu upisat isto sto i on ili ne?

 

UPDATE:

Na Manjaro forumu nasao da spominju neki tlp - sto je i kako s tim?

 Cini se da u Manjaru ima taj TLP (slika) i valjda bi tu trebalo stavit neku komantu za USB da ne gasi, znate kako?

 Evo i u "directoriju", ako to ima neke veze..nemam pojma lupam napamet, pa ako ima netko pametniji...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 15:58 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Bas stavio ovaj video gledat - 

 i odmah na pocetku tip prica o neki postavkama kako mu Linux nakon cca 5min stavlja USB in u sleep mode (slika), mozda se moze uz pomoc toga rijesit (samo sta je to i kako do toga?)

  

Spominje (koliko sam skuzio) - grub customizer?

 

EDIT

 

Instalirao taj Grub Customizer (slika)

 Moj tekst je drugaciji od njegovog, da li mogu upisat isto sto i on ili ne?

 

UPDATE:

Na Manjaro forumu nasao da spominju neki tlp - sto je i kako s tim?

 Cini se da u Manjaru ima taj TLP (slika) i valjda bi tu trebalo stavit neku komantu za USB da ne gasi, znate kako?

 Evo i u "directoriju", ako to ima neke veze..nemam pojma lupam napamet, pa ako ima netko pametniji...

https://linrunner.de/en/tlp/docs/tlp-configuration.html

Znaci /etc/tlp.conf editiras, trebo bi vec imat parametre unutra samo maknes "#" sa onih koje ti trebaju.  Sigurno to neces moc editirat bez root dopustenja, ja to napravim preko terminala sa "sudo nano /etc/tlp.conf" komandom valjda je tak nekaj slicno i kod tebe.

Na linku gore imas usb sekciju sa objasnjenjima.

 

USB_AUTOSUSPEND=1



Set autosuspend mode for all USB devices upon system start or a change of power source. Input devices like mice and keyboards as well as scanners handled by libsane are exluded by default. Possible values:

  • 1 – enable
  • 0 – disable

Default when unconfigured: 0

 

 

Slobodno mozes unest istu opciju u taj Grub Customiser kao lik sa videa



 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 17:03 (Santana).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Evo slike iz terminala:

 Tu bi negdje trebao upisati USB_AUTOSUSPEND=1 ili ne?

Gdje tocno?

 

Ili je najjednostavnije/lakse da upisem isto sto i taj lik na videu u taj Grub Customiser ?

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Evo slike iz terminala:

 Tu bi negdje trebao upisati USB_AUTOSUSPEND=1 ili ne?

Gdje tocno?

 

Ili je najjednostavnije/lakse da upisem isto sto i taj lik na videu u taj Grub Customiser ?

 

Za TLP imaš readme sa strane - pročitaj ga.

Parametri uopće ne moraju biti isti (a obzirom na ovo što ste linkali niti nisu - za grub je tip napisao -1, za TLP 0 za isključiti autosuspend), tako da nemoj stavljati parametre iz jednog programa u drugi.

Ako već nemaš taj upis (USB_AUTOSUSPEND=1 (ili 0)), onda obično dodaješ nove upise na kraj pri čemu prvo originalnu datoteku kopiraš i preimenuješ, da se možeš brzo i jednostavno vratiti na staro. Također je dobra praksa komentirati zašto si neku liniju dodao. Komentari se upisuju tako da na početku imaju znak # i sve nakon tog znaka u istoj liniji se program ignorira.

Npr. za očekivati bi bilo da već imaš upisano

USB_AUTOSUSPEND=1

To bi značilo da je linija odkomentirana (nema # ispred) i da je autosuspend uključen (kaže tamo negdje da je po defaultu 0, odnosno isključen), ali ako nema slobodno dodaš. onda bi trebao restartati servis tlp, ali ubij me sad kako se to radi na manjaru, nešto tipa "sudo restart tlp" (ili slično). Alternativno možeš i restartati komp samo je to malo besmisleno na linuxu.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mogli ste napisat da to nije sve u TLP i da treba skrolat prema dole....

 

Naisao sam na ovo sa slike (#SOUND_POWER_SAVE_CONTROLLER=Y):

 Mozda tu umjesto Y treba stavit N?

 

Evo sta kaze za USB (#USB_AUTOSUSPEND=1):

 To je valjda OK da ne gasi ili da stavim 0 (nulu)?

 

Ima jos i ovo:

#SOUND_POWER_SAVE_ON_AC=0
#SOUND_POWER_SAVE_ON_BAT=1

 Mozda bi i tu trebalo nesto?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

btw. u terminalu spremas tekst sa ctrl+x pa te pita save Y/N  i stisnes Y

Isto tak ta opcija sigurno je unutra upisana samo pri dnu vise, a do toga ces doc sa strelicama na tipkovnici

 

edit: vidim da si naso

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 17:52 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ovo gore su slike kako izgleda po difoltu.
Pitanje:
- da li i sta tu treba promijenit?
- koju oznaku stavit?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Ovo gore su slike kako izgleda po difoltu.
Pitanje:
- da li i sta tu treba promijenit?
- koju oznaku stavit?

A gle probavaj

Po meni treba sve te opcije koje si stavio na 0 ic
makni # i stavi 0 na njih

Ak ne znas kak restartat taj servis onda restartaj cijeli komp nakon kaj spremis. Jbg nisam koristio tu distru.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

za debian (ubuntu i klonovi) usbcore je kompajliran u krenel.. dakle, treba nam ''cowboy''... tj treba rekompajlirati kernel, generički će uvjek biti upaljen za većinu. Ili source zvučne pa opet isto, make itd.

odnosno, (kaže google..) 6 godina stari post za 3.10 krenel.. da je to sad u PM configu. Dok u nastavku kaže..

 

For Ubuntu and Debian, usbcore is compiled in the kernel, so create entries on /etc/modprobe.d will NOT work: we need to change the kernel boot parameters.

Edit the /etc/default/grub file and change the GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT line to add the usbcore.autosuspend=-1 option:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash usbcore.autosuspend=-1"

Note that quit splash were already present options. So keep other options you have too.

After save the file, update grub:

sudo update-grub

++

And reboot.

Now check autosuspend value:

cat /sys/module/usbcore/parameters/autosuspend

And it should display -1.

 

.. vjerojanto na ubuntu asku ima bolje/novije itd. no razlike gnome/systemd itd. kao i distra pa svaki problem koji je sličan ne znači da se jednako riješava.

ono što djigibao propušta primjetiti, windows je jedan OS, linux nije.. tj distribucije i verzije.. isto pitanje pod win mu mogu okinuti prnscr, ali ne mogu za manjaro ako ga ne koristim .. + za sva rješenja treba gledati i datum, tj verziju kernela tj izmjene.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Santana kaže...
djigibao kaže...
Ovo gore su slike kako izgleda po difoltu.
Pitanje:
- da li i sta tu treba promijenit?
- koju oznaku stavit?

A gle probavaj

Po meni treba sve te opcije koje si stavio na 0 ic
makni # i stavi 0 na njih

Ak ne znas kak restartat taj servis onda restartaj cijeli komp nakon kaj spremis. Jbg nisam koristio tu distru.

 

Da li bi radi sigurnosti prvo trebao (kako?) spremiti ovu "konfiguraciju TLP" (ne znam kako da se drugacije izrazim) pa onda da to upisem, da se nesto ne sje*e ili mogu slobodno upisat pa ako ne valja samo ponovo napisem kako je bilo?

 

Nije mi bas jasno ovo boldano?

 

Znaci ako ovo pise u tom TLP:

 

# Set to 0 to disable, 1 to enable USB autosuspend feature.
# Default: 1

#USB_AUTOSUSPEND=1

Ja bi trebao upisat ovako:

 

#USB_AUTOSUSPEND=0

 

...ili...

 

USB_AUTOSUSPEND=0

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Santana kaže...
djigibao kaže...
Ovo gore su slike kako izgleda po difoltu.
Pitanje:
- da li i sta tu treba promijenit?
- koju oznaku stavit?

A gle probavaj

Po meni treba sve te opcije koje si stavio na 0 ic
makni # i stavi 0 na njih

Ak ne znas kak restartat taj servis onda restartaj cijeli komp nakon kaj spremis. Jbg nisam koristio tu distru.

 

Da li bi radi sigurnosti prvo trebao (kako?) spremiti ovu "konfiguraciju TLP" (ne znam kako da se drugacije izrazim) pa onda da to upisem, da se nesto ne sje*e ili mogu slobodno upisat pa ako ne valja samo ponovo napisem kako je bilo?

 

Nije mi bas jasno ovo boldano?

 

Znaci ako ovo pise u tom TLP:

 

# Set to 0 to disable, 1 to enable USB autosuspend feature.
# Default: 1

#USB_AUTOSUSPEND=1

Ja bi trebao upisat ovako:

 

#USB_AUTOSUSPEND=0

 

...ili...

 

USB_AUTOSUSPEND=0

 

 Znaci sve ispred cega je # nije aktivno
Da bi ukljucio moras maknut #

Znaci

USB_AUTOSUSPEND=0


Mozes spremit backup, al mislim da nije potrebno

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice