Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.092.584
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Jel to Linux mint cinnamon ?
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...
djigibao kaže...
Nije laptop.
Zadnjih 2-3 godine od kad je ovaj komp i dok je bio pod Windows-ima nikad se takvo nesto nije događalo.

Evo prije pola sata se isto ponovilo, cini mi se da se to desava nakon sleep-a.

Ima negdje neki LOG za pogledat ili nesto slicno?

 pogledaj ovo

 

Od cijele kobasice LOG-a ovo je izaslo crvene boje, ne znam jel to ima neke veze ili moze posluzit necemu (slika)

 

bunker kaže...

Jel to Linux mint cinnamon ?

 Yes, 19.3

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mint cinnamon ima već više godina tih problema ( vidi kaj Google izbaci na upit mint cinnamon high usage ).

Ja sam od minta digao ruke kada su odustali od kde-a, pa neznam dal' su se otada popravili ili još pokvarili. To sa KDE je bila samo kap koja je prelila čašu, a bilo je tu i drugih nerješivih problema. Iako mint slovi kao idealan za početnike, meni se čini da je to stara slava.

Znam da je vrlo nezahvalno preporučivati distru i de, no mogu ti bar iznijeti moja iskustva:

Nekako najprofesionalniji osjećaj sam imao sa opensuse. Ta distra je malo ćudljiva i hirovita na nekom hardveru, no kad ju uspiješ ugoditi onda to radi baš onako kako bi čovjek očekivao od nekog profesionalnog stroja o kojem ti možda ovisi poslovanje firme. Postoje naravno tutorijali i user dokumentacija, no za kvalitetnu instalaciju i podešavanje ipak treba malo nekaj i znati, jer nije NeXT NeXT poput Ubuntua ili minta. I defaultno nudi btrfs te xfs no ima razloga zašto je to tako... Mreža na suseu je priča za sebe, kao i firewall... Ima suse u live modu ali to je samo pokazni demo i sa njega se ne preporučuje instalacija. Kad ga jednom dobro postaviš, miran si bar par godina... Preferiram KDE ...

Arch je isto velika i kvalitetna distra, no kako nije baš za početnike tada uskače manjaro i sl koji nastoje sve arch kvalitete učiniti dostupne korisnicima na čim jednostavniji način. Manjaro je također vrlo robustan i stabilan, no kako je Rolling release, tako imaš često velike update ( i do 1 GB ) čime uvjek dobijaš najnovije verzije apk i sistema pa je to u biti upgrade. U tom procesu zna biti upita koji su zbunjujući, ponekad traže i akciju u terminalu, pa sad neko se tome prilagoditi a nekome je to nepremostiva prepreka. Xfce je možda mrvicu bolji izbor za početnika jer njegov razvoj teče sporije od KDE pa je i manje šansi da nekaj krene po zlu u manjaro priči.

Tu je i Fedora, koja isto nije za podcijeniti, nije baš u startu jednostavna za podesiti, ali ipak je to redhat u pozadini što znači da je to veliki igrač.

Ubuntu ko Ubuntu, klasika, za uvod i učenje dobar, no tu je negdje kao i mint... Mint je Ubuntu sa "dodacima", tako da su i boljke nasljedne...



16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
...ma vidit cu jos malo ako ce radit ili ne pa cu mozda probat Manjaro.

Moze se normalno iz Minta napraviti bootabili USB sa Manjarom?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma može, no kako rekoh, manjaro nije baš NeXT NeXT. Izuzetno je stabilan i robustan, no ipak zahtjeva nekakvo predznanje

Svaki update prođe tri kruga testiranja, no ipak se tu i tam provuče greška.

Manjaro ima svoje servere i autentifikacijske ključeve pa nekad i oko toga ima ručnog posla.

Kod manjara postoje i paketi iz aur repozitorija, pa i tu treba malo vijuge uključiti i nekakve provjere izvršiti prije takvih instalacija.

Defaultno vuče nadogradnje iz najbržih servera, no nedolaze jednakom dinamikom sve nadogradnje na sve servere, pa ih nekad treba ručno posložiti i odrediti redoslijed... i to povremeno treba ponoviti, a najbrže je kroz terminal ...

Opensuse ti ima jako fino riješeno hrpu detalja koje na drugim distrama buš jaja otego dok dobiješ taj nivo kvalitete i podešenosti. Za ds sistema je btrfs i snapshot po defaultu prije svake izmjene sistema, a za user particiju je xfs. Pri instalaciji trebaš ručno podesiti mrežu. Firewall je kvalitetan i detaljan kao da imaš neki profi Cisco hardverski vatrozid, no treba ga znati i podesiti.... Uefi integracija je fantastična zahvaljujući dobroj suradnji sa Microsoftom...

Besplatno je probati...

😜
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
...ma vidit cu jos malo ako ce radit ili ne pa cu mozda probat Manjaro.

Moze se normalno iz Minta napraviti bootabili USB sa Manjarom?

 s obzirom da si novi, možda je najbolje da kreneš sa Ubuntu
za njega se sve zna, podrška je ogromna i dobro dokumentirana
da, klonovi imaju sve u instalaciji, ali tu si da učiš stoga je po meni Ubuntu najbolje rješenje

kasnije lako odeš na neku "bolju" ili specijaliziraniju distribuciju (od Red Hat/ CentOs sa jedne strane do Archa sa druge strane) ako bude potrebe
ali za 95% kućnih korisnika Ubuntu je najbolje rješenje, ma što god geekovi pričali o distribucijama 

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2020 16:14 (Darky).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pa nije Mint toliko drugaciji od Ubuntu ili?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mint je clon Ubuntu-a
99% je isto, a ostalo su dodali ili malo drugačije podesili.
jednako tako multimedija dolazi sa Mintom kompletna, dok kod Ubuntu-a nešto moraš i doinstalirati.

isto je ali opet nije sve isto.

if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Pa nije Mint toliko drugaciji od Ubuntu ili?

 Ja bi izbjegao oba.
Sa mintom nisam bio nikad zadovoljan, dok sam sa ubuntu imao problema nedavno.
Sad imam MXlinux i jako sam zadovoljan. Instalacija i koristenje ne zahtjeva nikakvo vece znanje nego mint

 

Mislio sam Manjaro probat, al zbilja nema smisla kad mi ovaj radi brzo i stabilno.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Probao sam malo u live taj MXlinux ali mi se nije nesto svidio.

 

Najinteresantniji su mi Mint, Manjaro i Zorin.

Mint mi je bas bio jako interesantan i fora i njega sam najcesce isprobavao i stvarno mi je zao da se desava ovo sa zamrzavanjem.

Mozda je do toga sto je nova verzija (19.3), možda bi bilo bolje sa nekom starijom verzijom ili nekom LTS verzijom...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
...ma vidit cu jos malo ako ce radit ili ne pa cu mozda probat Manjaro.

Moze se normalno iz Minta napraviti bootabili USB sa Manjarom?

 sa ovim mozes lagano napravit boot usb

https://www.balena.io/etcher/


If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Napravio sam sa programom ugrađenim u Mint i radi ok. Isprobao
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Napravio sam sa programom ugrađenim u Mint i radi ok. Isprobao

 Super, uglavnom probavaj nista te ne kosta samo uzmi u obzir da se UI da dosta kostumizirati pogotovo KDE tak da ne moras sudit po onome kaj ti se prvo prikaze tj. po koricama. :)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Pa nije Mint toliko drugaciji od Ubuntu ili?

-linux je jedan (GNU/linux). Distre su samo nakupine raznih paketa-softa + izbor gurua npr izgled-thema-font.. tj stvar ukusa. Ako želiš učiti tad je nevažno koji tj podrška-stabilnost je kriterij, ne izgled ili ti biraš, ne ja.. :)

-kad se odlučiš za neki gui-frontend, tad razni appsi tj izbor ovisi o tome, frontendu, kde-plasma/gnome itd. dok je ostalo 'isto', ali i te app ne moraju biti jednako kvalitetno portane-podržane tj bugovito ili bugfree.. npr defautni filemanager ili editor gedit/kate gparted/kparted itd..

-gurui hvale svašta, navija se za mint/arch/manjaro.. =gluposti, tj to je stvar mog izbora, za moje potrebe/kriterije + kompatibilnost HWa o čemu zapravo sve ovisi.

-KDE-plasma, do 3 je bio polu-neupotrebljiv, 4 je već ok, i aktualni 5 je već zreli frontend, tj nekad davno je bio problematičan i zato na lošem glasu od starih gurua (ili fahidiota). Danas je upravo suprotno, tj ako ti HW podržava tad je KDE u prednosti jer kao svi moderni OSevi koristi GPU za frontend, tj jednako kao što je to na win-AERO (isti requirementsi kao za cpu-ram, tako za vga-gpu tj dx90c/sm2+ i jače odnosno pod lin je to OGL, npr pogledaj requirementse za igru minecraft.. ogl 1.2+ .). No to je samo frontend, gui, skeendeep. Ispod je i delje isti linux, terminal, apt-getovi i sl. a izbor-podrška ovisi o repou i zato je ubuntu dobar izbor-osnova. Pri tome možeš uzeti i mint ili kubuntu ili kao što bunker predlaže suse (suse je nekao ciljao na uredske potrebe, rad, npr office, no već desetljeće to nije neka razlika, opet samo kriterij iz povijesti tj zatucanost jer samo mjena stalna jest..). :)

 

-nisi početnik, mene začuđuje takva rečenica-pitanje.. tj to si već mogao znati, tj nisi običan juzer nego se već duže baviš-učiš.. i već bi morao imati svoju ideju što je os, koji os, razlike-tumačenje.. ne ovisiti o 'mišljenju&preporuci' nekog s druge strane ekrana, tj moraš imati svoje kriterije, svoj izbor distre koja zadovoljava tvoje potrebe (ne moje). Smrzavanje-problemi-bugovi? Možda je loša distra, možda neki novi problematičan fičer, možda je tvoj HW uzrok ili nešto random. Tj nije linux stabilan zato što je to linux, nego je to samo stabilna distra, na stabilnom-ispravnom HWu sa stabilnim driverima i svim postavkama + ako ubaciš bilo koji loš komad softa-drivera-appsa-dll-a.. tad imaš problem. Klasično linux kasni par mjeseci za supportom novog HWa (chipset i sl) tj to je stvar porizvođača-drivera + kašnjenje dok se to integrira u distru. Veći problem je razmrvljenost distri, timova koji to održavaju koji ponekad ovise o entuzijazmu nekog gurua pa kad on ne odradi svoj task tad imaš bug... i samo zato je ubuntu jedini izbor, tj sve što želiš možeš dodati-izmijeniti na svakoj distri, kao što mint već ima npr mp3 kodeke, dodaš ih i tad mint nije prednost tj nisi juzer koji želi nešto outofbox.. nego želiš učiti-raditi-probati, tad je logičnije krenuti od archa, no to ne znači da nećeš koristiti mint ili bilo koju drugu distru.

-prednost archa? pa imaš samo ono što instaliraš-napraviš, tako učiš i tad nemaš 'nepoznanica' zašto nešto (ne)radi ili npr nestabilnost koja može biti zbog bilo čega, ram-cpu-disk-... i driver-support.

-najveći problem koji će ti se na kraju desiti na svakoj distri je dllhell, tj neminovno kad isprobavaš-instaliraš bezbrojne razne app koje traže svoj sys-dll-lib .. tad ćeš često imati situaciju da danas sve radi super, sutra se ruši.. jer app a traži verziju a, dok app b traži verziju b, s verzijom c app d neće itd.. ali to je klasičan put, tj zato se za radni stroj često izabere arch, no danas je i to arhaizam tj ovisi što radiš, što želiš učiti-probati i različito je kad si gotov s učenjem i želiš samo stabilan rad. Neki juzer može željeti ljepši gui, font.. i to je legitimno pravo izbora svakog za sebe, no to tebi n etreba biti tvoj kriterij nego samo info tj jednako kao što možeš prolistati na distrowatchu distre i izabrati po slici-opisu neku koja tebi odgovara, jer na kraju, linux je jedan i sve je to isto, samo nakupina softa-appsa, koja je u nekom paketu bolje-lošije posložena a dok sam dođeš do tog da si sam posložiš treba vremena-iskustva. Do tad, isprobavaj, ubijaj, ne očekuj stabilan rad.. nego uči kako-zašto itd. tj na greškama tj ispravcima grešaka se uči, ne na tuđim greškama ili tuđem izboru :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao

Bar si ti već dugo u ovim vodama, i znaš da nema savršenog rješenja u ničemu, pa tako niti u informatičkim rješenjima.

Slažem se sa ihushevom teorijom da svatko treba pronaći svoj put i na tom putu isprobati čim više stvari dok nedodješ do rješenja koje zadovoljava tvoje potrebe bolje od drugih rješenja. No pomiri se da savršenstvo nepostoji, i morati ćeš se pomiriti sa nekim manama, bez obzira bio to win10, Ubuntu, mint, manjaro, opensuse, Fedora, iOS, android...

Tuđa iskustva ti mogu malo skratiti lunjanje, no odluka bi nakraju tvoja...
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Svatko onaj tko se odluči na Linux u startu je upućen na isprobavanje i eksperimentiranje. Pomoć je uvijek dobrodošla ali najviše sam naučio samostalnim isprobavanjem, kako aplikacija tako i distribucija. Godinama sam isprobavao razne distribucije i na kraju uvijek nekako završim na Ubuntu-u. Ne mogu sa sigurnošću reći da je to zbog toga što druge distribucije ne valjaju nego se jednostavno vratim jer se amo nekako osjećam najugodnije i to je cijela poanta. Radiš na onome što ti najviše paše i gdje ti je najugodnije. Probleme pokušavaš riješiti sam a kad to ne ide onda tražiš pomoć. Riješiti problem sam je jako bitno za shvaćanje i učenje (barem ja na to gledam tako).

Stručnjak za odmaganje...
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
djigibao kaže...
Pa nije Mint toliko drugaciji od Ubuntu ili?

 

-nisi početnik, mene začuđuje takva rečenica-pitanje.. tj to si već mogao znati, tj nisi običan juzer nego se već duže baviš-učiš.. i već bi morao imati svoju ideju što je os, koji os, razlike-tumačenje.. ne ovisiti o 'mišljenju&preporuci' nekog s druge strane ekrana, tj moraš imati svoje kriterije, svoj izbor distre koja zadovoljava tvoje potrebe (ne moje). Smrzavanje-problemi-bugovi? Možda je loša distra, možda neki novi problematičan fičer, možda je tvoj HW uzrok ili nešto random. Tj nije linux stabilan zato što je to linux, nego je to samo stabilna distra, na stabilnom-ispravnom HWu sa stabilnim driverima i svim postavkama + ako ubaciš bilo koji loš komad softa-drivera-appsa-dll-a.. tad imaš problem. Klasično linux kasni par mjeseci za supportom novog HWa (chipset i sl) tj to je stvar porizvođača-drivera + kašnjenje dok se to integrira u distru. Veći problem je razmrvljenost distri, timova koji to održavaju koji ponekad ovise o entuzijazmu nekog gurua pa kad on ne odradi svoj task tad imaš bug... i samo zato je ubuntu jedini izbor, tj sve što želiš možeš dodati-izmijeniti na svakoj distri, kao što mint već ima npr mp3 kodeke, dodaš ih i tad mint nije prednost tj nisi juzer koji želi nešto outofbox.. nego želiš učiti-raditi-probati, tad je logičnije krenuti od archa, no to ne znači da nećeš koristiti mint ili bilo koju drugu distru.

 

To pitanje je bilo postavljeno jer je netko predlozio da stavim Ubuntu, a koliko je meni poznato (kao pocetniku u linux svijetu) Mint je rađen na Ubuntu kosturu (isto kao i Zorin) pa je stoga i moje pitanje bilo takvo.

Zasto da stavim Ubuntu ako je Mint ista stvar samo sa drugim izgledom i drugim apps.

Zasada ne cackam po nicemu niti stavljam/skidam neke programe.

Jedino sto sam stavio je Virtualbox i instalirao Win 10 u njemu i Chromium browser.

 

bunker kaže...

@djigibao

Bar si ti već dugo u ovim vodama, i znaš da nema savršenog rješenja u ničemu, pa tako niti u informatičkim rješenjima.

Slažem se sa ihushevom teorijom da svatko treba pronaći svoj put i na tom putu isprobati čim više stvari dok nedodješ do rješenja koje zadovoljava tvoje potrebe bolje od drugih rješenja. No pomiri se da savršenstvo nepostoji, i morati ćeš se pomiriti sa nekim manama, bez obzira bio to win10, Ubuntu, mint, manjaro, opensuse, Fedora, iOS, android...

Tuđa iskustva ti mogu malo skratiti lunjanje, no odluka bi nakraju tvoja...

 

Dugo u Win vodama ali u linuxu sve skpa nemam 7 dana iskustva.

Sada imam vremena pa sam stoga i stavio linux i vec duze se spremam da bi se prebacio na njega jer me ove stvari sa Win sve vise smetaju.

Znam da nema savrsenstva u nicemu samo sam napisao svoji prvi dojam nakon par sati koristenja Mint-a i tog cudnog zaleđivanja cijelog OS-a (cini se da se to desava kada se PC koristi nakon stand-by moda) od kad ga gasim i palim za koriscenje nema tih problema (zasad).

 

mario.L_hr kaže...

Svatko onaj tko se odluči na Linux u startu je upućen na isprobavanje i eksperimentiranje. Pomoć je uvijek dobrodošla ali najviše sam naučio samostalnim isprobavanjem, kako aplikacija tako i distribucija. Godinama sam isprobavao razne distribucije i na kraju uvijek nekako završim na Ubuntu-u. Ne mogu sa sigurnošću reći da je to zbog toga što druge distribucije ne valjaju nego se jednostavno vratim jer se amo nekako osjećam najugodnije i to je cijela poanta. Radiš na onome što ti najviše paše i gdje ti je najugodnije. Probleme pokušavaš riješiti sam a kad to ne ide onda tražiš pomoć. Riješiti problem sam je jako bitno za shvaćanje i učenje (barem ja na to gledam tako).

 

Ne bojim se isprobanja kao ni ucenja na greskama.

Svatko je bio nekad na pocetku ucenja necega pa je sa vremenom naucio kako stvari funkcioniraju uz pomoc drugih i na osnovu pravog-krivog puta.

 

Zahvaljujem svima koji su mi voljni pomoci i podijeli svoje znanje vezano ugodno koriscenje linuxa.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
..

To pitanje je bilo postavljeno jer je netko predlozio da stavim Ubuntu, a koliko je meni poznato (kao pocetniku u linux svijetu) Mint je rađen na Ubuntu kosturu (isto kao i Zorin) pa je stoga i moje pitanje bilo takvo.

Zasto da stavim Ubuntu ako je Mint ista stvar samo sa drugim izgledom i drugim apps.

Zasada ne cackam po nicemu niti stavljam/skidam neke programe.

Jedino sto sam stavio je Virtualbox i instalirao Win 10 u njemu i Chromium browser.

..

 -zato, jer mada je to sve isto, ipak nije.. tj rezultat kombinacije nakupine softa-dll-ova koja radi ili se kolje, tj stabilnost distre ili izgled, ili-ili tj ako je isto tad nema razloga staviti mint kao ni bilo koji drugi (jer tad isti arguminet vrijedi).. odnosno, kad želiš nešto naučiti tad ne tražiš distru koja ima sve outofbox nego sam slažeš i tako učiš, dok ja više nisam u toj fazi i zato ću često koristiti mint. Kontradiktoran savjet? ne nego prema onome što od distre tražiš, učenje nije korištenje, drugi kriterij tj mint najviše koristim kao live sa stikića, dok za install ovisi o potrebi izaberem nešto 'trajnije' npr debijan-ubuntu-suse.. no ispod haube je uvjek jedan-isti linux. Appsi su ono što određuje izbor, pa tako ako ćeš na steamgaming tad je logičnije npr ubuntu nego suse itd. itd.. tj o tvom znanju ovisi koju distru (ne)možeš, jer na kraju može svaka ako znaš kako ćeš nešto podesiti da radi ono što trebaš. Nasuprot nećeš tad koristiti npr puppy i sl.

 

+ radiš vjerojatno najgoru moguću stvar, učiš linux, instaliraš vbox-win.. u koji ubaciš mastadnota (potrošnja RAMa, svi browseri traže gpu akceleraciju itd..) chrome kad postoji novi edge.. tj znaš u čemu je razlika? Izbačeni bezbrojni servisi koje google ugura.. odnosno, čemu virtualac za os koji ipak znaš, da je obrnuto i da u vm-u učiš linux imalo bi više smisla (osim što je tad možda live stikić praktičniji i sl.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.3.2020 15:52 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao

Pravi smisao foruma i jest razmjena iskustava i medjusobna pomoć, tako da ovo je mjesto koje ti može pomoći da negubiš vrijeme na greškama koje je netko već prošao i dokumentirao.

Valjda je na milione tekstova napisano na temu odabira distre i sučelja, i svaki autor je to pisao sa svog kuta gledišta i njegovih potreba, tako da nema druge nego isprobati par kombinacija dok nenapikneš nekaj kaj bu tebi zadovoljavajuće. No ponoviću, savršene nema, svaki odabir ima nekih mana, pa tebi ostaje za vidjeti sa kojim od tih mana se najlakše nosiš ili uz malo sreće da ti te mane nisu bitne jer neutiču na tvoje svakodnevne aktivnosti.

Kod Windowsa je izbor lagan, jer u današnje doba i nemaš drugi izbor osim win10.

Kod Linuxa je to malo složenije, bez obzira kaj je ona jezgra,kernel, isti na svima. Nekakva logika bi nalagala da definiraš kaj ti točno očekuješ i radiš svaki dan na tom računalu, pa se onda prema tome odaberu aplikacije, sučelje, a onda i distra koja uz malo sreće već sve to ima posloženo.

Odabir sučelja je podjednako bitan kao i izbor distre, jer de nije samo font, ikone i pozadinska slika, već ti je to kompletan ekosistem sa svojim aplikacijama, tako da nije mudro miješati te apk. Teoretski bi to trebalo biti svejedno no praksa govori da to povuče niz zavisnosti i malo pomalo sve više utiče na stabilnost sistema.

Od de vrijedni spomena su gnome, KDE, Xfce i taj nesretni cinnamon ( koji je proizvod mintove ekipe koji baš i nisu velikog brojčanih sastava pa je rezultat takav kakav je ).

Svaka od tih de ima neke svoje specifične aplikacije, a ako ne znaš raditi niti u jednoj, onda ti je svejedno dal' buš učio koristiti kritu ili gimp i sl...

Teško je u par rečenica navesti mane i prednosti svih većih distri, no o tome imaš mali milion sadržaja.

Ja ću ti napisati za manjaro i opensuse, s time da na oba govorim o KDE de.

Manjaro je Rolling release, što znači da nema nove instalacije svakih 6 mj ili svake 2 godine, nego svakim updateom dobiva najnovije aplikacije i dijelove sistema. To naravno ima svoje prednosti ali ima i svoje mane. Xfce i KDE su im službene DE, a ostale održavaju poluslužbeno. Nije NeXT NeXT nego bi neke stvari morao naučiti, ali nije to bauk, za tjedan dana bi znao sve kaj ti treba...

Opensuse ima i svoju komercijalnu inačicu, pa to znači da ipak oko toga postoji i neka priča, ekipa, firma, a i nekakva predvidljivost. Isto ispočetka treba oko par dana dok shvatiš kaj i kako sa kodecima, ms fontovima, firewallom, security podešenjem i sl... Defaultno ti nudi btrfs za sistem, i ugrađenu snapshot funkcionalnost, a to ti je sve detaljno razrađeno do te mjere da na prvom ekranu prije loadinga sistema imaš ekran na kojem možeš pokrenuti oporavak sistema na neku od tih točki povratka. Trebao bi vidjeti kako je to sve profi urađeno i
funkcionalno te praktično ... No naravno, treba proučiti kaj i kako to dela a valja to i podesiti inače uđeš u petlju zatrpavanja diska i stalnog trimanja...

Systemd ima svoje prednosti i mane, no tu je i zasad nema druge nego ga proučiti i podesiti najbolje kaj možeš.

Zaboravismo i na velikana, Debiana, što isto nije loš izbor ako ti je stabilnost krucijalna i nepatiš da uvjek imaš najnovije verzije libreofficea i gimpa...

Ubuntu je nekakva klasika, a mint je Ubuntu sa dodacima kako gore kolega reče.

Fedora je dobra priča sa redhat pozadinom, al tu buš se oznojio dobrano dok podesiš sve kaj ti treba, i i suport nije baš dugačak po verziji...

Za DE, stvarno probaj KDE, ali u par sati nebuš mogao zaroniti i vidjeti sve njegove prednosti...bar par dana bi trebalo....
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao 

 

Da se nadovežem na @bunker, ne s analizom pojedine distribucije već s onim što mi je pomoglo puno. Kad odabereš distribuciju koja ti se sviđa ili misliš da je vrijedna isprobavanja daj joj malo vremena (vremana korištenja). Neke stvari koje ti se ne čine baš najboljima, na prvu, poslije sjednu same od sebe. Najgore što možeš napraviti je da skačeš s jedne na drugu distribuciju. Sve je to Linux ali neke stvari koje rade savršeno na jednoj distribuciji ne moraju raditi tako savršeno na drugoj (nemali broj puta sam se uvjerio u to u kombinaciji Mint i Ubuntu, dok sam još koristio Mint) i treba nešto promijeniti/dodati/podesiti. To je tako. Osobno ako mene pitaš izbor je između Ubuntua i openSUSEa (Manjaro sam instalirao na laptop i čeka neko bolje vrijeme da mu se posvetim više - čitaj ljeto ako me corona ne zahebe) s tim što mi je primarni Ubuntu a openSUSE tu i tamo koristim i imam ga instaliranog iz nekakvih mojih osobnih razloga (najviše vremena proveo na njemu kad sam ulazio u svijet Linuxa).

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@mario

Da, tu si debelo u pravu... Najčešće ljudi skinu ISO neke distre, naprave live USB, pokrenu ga, eventualno instaliraju i kod prvog ili drugog događaja koji im nije po volji kreću ispočetka sa drugom distrom. I naravno, ubrzo zaključe da to nije za njih.


@djigibao

Evo ti samo jedan mali isječak opensuse dokumentacije, da shvatiš koliko je to ispolirana i dotjerana distra. Ovdje se do u najsitnije detalje obrađuje sucurity dio ( nije to samo u svezi malwera, nego općenito kaj i kako u security segmentu ):

https://doc.opensuse.org/documentation/leap/security/html/book.security/index.html

Istom detaljnošću postoji dokumentacija i za sve ostale dijelove sistema. Možda to naprvu djeluje komplicirano i glomazno, no svaka vura koju uložiš da to naučiš je dobro utrošeno vrijeme ako ti je IT iz nekog razloga bitan ili nekako zarađuješ na tome...

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ja sam u zadnje vrijeme jako light korisnik.
99% sam u browseru, drugo se svodi na slušanje mjuze.
Ne koristim ništa drugo, nikakav pravi posao, niti office niti ništa slično.
Jako jednostavno i osnovno korištenje.

Jednu stvar što mi je čudno kod Minta je nor ovo:
- kada trebam u Music playeru dodati folder sa muzikom koja se nalazi na drugom disku (D: disk) ne nudi mi u opcijama playera taj disk.
Nudi samo folder u Home.

Ista stvar je kada želim dodati share folder Virtualbox-u.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-linux nije windows. (+ to što sad kažeš je kontradiktorno VMu..) => kraće, nije linux za tebe (ili ti za njega) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kad smo kod openSUSE sta treba skinuti - installation ili live?

Da li je installation samo za instalaciju ili moze i live pokretanje sa USB-a i da li je Live samo live ili moze i instalacija?

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao

Nemoj instalirati iz live iso-a. Teoretski bi to mogao ali bi onda naknadno sam ručno morao dodati mnoštvo bitnih paketa a tu bi se pogubio.

Live možeš skinuti tek toliko da probaš kako to izgleda u radu.

Ako se odlučiš za instalaciju onda skini onaj veliki ISO file. On nema live mod, ali ima sve kaj ti treba za punu instalaciju. U jednom trenutku će te tražiti da postaviš mrežu pa ćeš u odgovarajuće rubrike popikati naziv mreže i password. Nemoj kliknuti da to kasnije odrediš jer buš onda hrpu mrežnih i security postavki morao naknadno ručno podešavati.

Također će te u jednom trenutku pitati za odabir sučelja, a opensuse slovi kao distra sa najboljom KDE implementacijom.

Za file sistem će ti za sistem ponuditi btrfs, a za home bu ti ponudio xfs, i to je sve ok.

Ako je uefi ploča, prilikom particioniranja diska ćeš imati mogućnost postaviti gpt za disk i to svakako napravi. Nakon toga klikni da ti on automatski postavi particije, tek toliko da vidiš koje će ti sve particije kreirati, a zatim klikni na edit pa im uredi veličine po svom nahođenju, a možeš ostaviti i kako je automatika poriktala jer buš tak i tak još gro instalacija radio dok dodeš do dobitne kombinacije..

Nakon instalacije odmah stavi googleove dns i restartaj ga i onda ga pusti vuru dve jer se u pozadini odvijaju mnoge radnje i prvi update. U sistemskoj traci buš vidio kada nadogradnje budu spremne za instalaciju.

Nakon nadogradnje odradi restart i onda tek predstoji pravi posao ( dodavanje printera, skenera, kodeka, bitnih softvera, ms fontova, drajvera....)

Ponekad će ti se činiti da se sistem smrzao, ali ništa ne diraj jer on prije svakog zadiranja u sistem radi snapshot ( restorepoint) i tada nemreš ti nikaj klikati, pa ga pusti da to odradi. Nakon kaj sve instalirao i nadogradio onda nebu tako često radio snapshot snaperom.

U Boot meniju imaš dijagnostičke alate i mogućnost povrata sistema ( govorim o tome kada je os već instaliran na disku.

U KDE postavkama ima more toga kaj treba podesiti, pa otom potom.

Kad instaliraš i nadogradiš sve kaj treba, onda ide podešavanje firewala i security postavki.

Avantura prava , da si mi bliže odradili bi to skupa za prvi puta, a tvoje bi bilo da pripremiš litru kave, dve litre cole, dve kutije pljuga i to je to... 😜




Poruka je uređivana zadnji put pon 23.3.2020 21:13 (bunker).
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nazalost ovo sa Mint-om nije islo, "zaleđivanje" usred rada iz ne znam kojeg razloga.

 

Stavio Manjaro KDE pa cemo vidit...

 Instalirao sve Updejte koje je ponudio (oko 1Gb) napravio restart i imam pop-up sa slike pa me interesira da li da to instaliram?

 Evo slike, sta od toga treba (ako treba) instalirati:

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.3.2020 23:48 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...



 Instalirao sve Updejte koje je ponudio (oko 1Gb) napravio restart i imam pop-up sa slike pa me interesira da li da to instaliram?

 - krenel u pravlu updejtaš, u pravilu se doda u grubu novo.. i ako je neki problem možeš rebootati u staru verziju. Ali, tek instalirano ne moraš odmah, jer sve app koje traže odgovarajuću verziju krenela sigurno rade s postojećom-starom tj možeš to odgoditi dok vidiš kako ti radi, podesiš ili odlučiš da ta distra nije za tebe..  npr ako se mint smrzavao može jednako i manjaro tj dok ne znaš uzrok (i ne eliminiraš ga) do tad je to prvo što očekuješ jer (opet) to je jedan-isti linux a razlika je samo u upakiranom softu-appsima tj ''hrpi'' koju imaš a dll-hell je upravo stvar verzije kernela-appsa-libova koji s vremenom postane problem ovisno o appsima koje koristiš i supportu-ažuriranjima koje tim koj stoj iza (ne)odradi...

 

- ** svježe instalirana distra je 'najčišće-najstabilnije' stanje koje ćeš imati na računalu. To mora raditi 100% bez problema ili 'nextaš' (jer je ''smeće'', kao npr reactos). Teoretski možeš isključiti update kompletno i dok ti appsi zadovoljavaju (npr browser) ne moraš uopće razmišljati o nadogradnjama bilo čega, jer soft je vječan-nepoderiv dok nove verzije donose fičere-ispravke ali i probleme koje opet treba netko iskusan uskladiti (i tad dobiješ distru koja radi a za to treba vrijeme i iskustvo).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 10:56 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

@djigibao

 

Manjaro kde je isto odličan izbor, iako bi sa opensuseom imao onaj profi osjećaj poliranosti i stabilnosti.

 

Particije bi trebale izgledati ovako, a ako i nisu onda ih tako postavi kada buš slijedeći put instalirao;

 

-uefi: fat 32 , /boot/efi , boot i esp zastavica , 1 GB
-root: ext4 , / , 60 GB
-swap: swaplinux , 18 GB
-home: ext4 , /home , ostatak GB

 

Neznam kaj si dosad odradio, ali prvo da ti odgovorim ovo za kernel/jezgru. Kako je manjaro valjana distribucija ( RR ) onda će ti on uvjek kroz nadogradnje nuditi najnovije pakete aplikacija i dijelove sistema. Kernel i drajveri idu kroz tu zasebnu skriptu koja ti daje notifikaciju dolje u sistemskoj traci.  Manjaro ćr ti tu uvjek nuditi kako god izađe nova verzija kernela, no tu nemoj srljati jer je to srce sistema i mnogi dijelovi pojedinih apk trebaju za svoj rad nekaj iz tog kernela. zato se tu nežuri, a nekakva mudra politika bi bila da uvjek imaš instalran zadnji kernel koji je stabilan i ima dugotrajnu podršku  ( LTS ).

 

-Ako nisi, onda odradi postavljanje googleovih dns, nisu najbrži ali sa njima mi se pokazalo da najbolje mogu neke stvari pronaći i posložiti. ,i restart, naravno ili bar novi login usera .

(  dns ( ipv4, automatic dhcp adres only,  8.8.8.8, 8.8.4.4  )

 

 

-podesi vrijeme i zonu

 

 

 


-postaviti default panel , desni klik na start ikonu pa vidi alternative, na kojoj se najbolje snalaziš
 -podešavanje teme, panela , poStAVKI  energije...

-instalirati firewall kroz octopi: gufw
-firewall start kroz terminal : - sudo systemctl enable ufw
- sudo systemctl start ufw
- instalirati - ttf-ms-fonts aur ( zeleni alien , y , enter , d )
- google chrome aur
- timeshift aur
- dropbox
- bleachbit
- kolourpaint
- gimp
- gparted
- gnome-disk-utility
- sweeper
-podesiti firefox
-podesiti google chrome
-podesiti ksyguard

-instalirati jezične pakete iz Manjaro upravitelj postavki

-instalirati novi KERNEL obavezno iz ikone na sistemskom panelu

-restart

 

 

-provjera systemd : pacman -Q systemd
-nadogradnja systemd : sudo pacman -Sy libsystemd systemd systemd-sysvcompat
-restart

 

- sudo pacman-mirrors -g *
- sudo pacman -Syy *
- sudo pacman -Sy *
- sudo pacman -S archlinux-keyring *
- sudo pacman -Su *
*
- yaourt -Syua ( nadogradnja iz aur-a i sistema )

 

- opcionalno : sudo pacman -Syyu ( nadogradnja )
sudo pacman -Syu ( aur i sistem nadogradnja )

 

- broj FPS : glxgears
- info o gpu : xvinfo
- amd info : fglrxinfo
- direct rendering : glxinfo | grep direct
glxinfo | grep rendering

 

AUR

- nadogradnja iz aur-a i sistema : yaourt -Syua
- lista AUR programa instaliranih : pacman -Qem

 

SSD , TRIM

GUI Method

KDE Menu (start button)
Settings
System Settings
System Administration section (at bottom) - Systemd icon
Units Tab
Checkbox Show Inactive
Checkbox Show unloaded
Key fstrim into the search box, and two units should show up (greyed out)

Rightclick the one named fstrim.timer and select enable
It will be loaded on your next reboot, or you can also click Start Unit
You don't have to start or enable the fstrim.service

 

Manual method - TERMINAL

systemctl enable fstrim.timer
systemctl start fstrim.timer

You don't have to start or enable fstrim.service because it is a one-shot
service designed to be started by the timer on a weekly basis.


MULTIMEDIJA

- Audacity
- SimpleScreenRecorder
- Vlc Media Player ( za dekodiranje )

 

 

Aplikacije iz aura zahtijevaju oprez, no zato prije instalacije pročitaš kaj su drugi korisnici rekli za konkretnu apk tj paket.

 

https://aur.archlinux.org/packages/google-chrome/

 

U upravitelju nadogradnji podesi da ti nadograđuje i aur pakete.

 

Naravno, ovo gore su paketi koji meni trebaju, a ti odluči da li ti kaj od toga treba ili ti trebaju i neki drugi paketi koje nisam spomenuo....

 

KDE postavki je mali milion, pa se sad niti nemogu nabrzaka sjetiti kaj bi tamo sve trebalo pročačkati, ali odi po redu stavku po stavku kroz menije i podmenije pa si složi kako ti odgovara. Ja si posložim konteksni meni file managera i izbacim hrpu onog kaj nekoristim, omogućim cheksum iso-a, dodam zvučne notifikacije za bitna događanja na sistemu i net konekciji, omogućim lokalne praznike u kalendaru...itd itd itd,,,,

 

 

BACKUP programom TIMESHIFT

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 15:15 (bunker).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Instalacija je odrađena automatikom, nisam nista podesavao samo sam stavio da napravi bez SWAP-a (valjda nije velika greska) i bez ikakvog Office paketa jer mi to ne treba.

Podeseno je sve zasad (vrijeme, zona, izgled...), od aplikacija stavljen samo Chromium pa cemo pomalo vidit sta mi treba (a treeba mi jako malo).

 

Zasad necu puno čačkati po nicemu da vidim dali ce po difoltu sve radit OK i da li ce mozda bit onog glupog zaleđivanja kao u Mint-u.

 

U ovih 24h zasad radi sve ok i nema zaleđivanja....drzim fige 

 

Dosta si ti bunker stvari tu napisao pa evo onda za pocetak da li sam nasao dobro mjesto za DNS?

 Vise mi se sviđa 1.1.1.1 od 8.8.8.8 valjda nece bit problema?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 15:24 (djigibao).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao

Pa dns se upisuje u postavkama mrežne veze koju editiraš. U polju moraš imati upisano svih 8 brojeva, a da bi se promijenile onda restart ili bar novi login.

Puno odgovara ćeš naći u sl dokumentaciji:

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Category:Contents_Page
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice