Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.090.025
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-jesi li svjestan koja je godina?

-inače, canonical to pokušava već desetljeće, bez uspjeha. (dok ms to radi kopiranjem iste ideje-želje-cilja no razlika je što ms ima sve potrebne poluge dok canonical ima samo ubuntu tj nevažan os/de).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-jesi li svjestan koja je godina?

-inače, canonical to pokušava već desetljeće, bez uspjeha. (dok ms to radi kopiranjem iste ideje-želje-cilja no razlika je što ms ima sve potrebne poluge dok canonical ima samo ubuntu tj nevažan os/de).

 Toliko nevažan da je većina VM-a koji su pokrenuti u Azure-u Ubuntu, jer su win praktički beskorisni za bilo što cloud. Samo mazohisti to koriste u cloud-u.

 

Ova ikonografika nije pokušaj nego podaci od prije 2 godine. Nije otišlo na gore nego na bolje za Ubuntu. Tako da pričaš gluposti. Opet.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 9:20 (Entry Point).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
ihush kaže...

-jesi li svjestan koja je godina?

-inače, canonical to pokušava već desetljeće, bez uspjeha. (dok ms to radi kopiranjem iste ideje-želje-cilja no razlika je što ms ima sve potrebne poluge dok canonical ima samo ubuntu tj nevažan os/de).

 Toliko nevažan da je većina VM-a koji su pokrenuti u Azure-u Ubuntu, jer su win praktički beskorisni za bilo što cloud. Samo mazohisti to koriste u cloud-u.

 

Ova ikonografika nije pokušaj nego podaci od prije 2 godine. Nije otišlo na gore nego na bolje za Ubuntu. Tako da pričaš gluposti. Opet.

- gluposti? -čitaj pažljivije, primijeti da ponavljaš-potvrđuješ ono što kažem, MS to radi, ne Canonical, OS je sporedan-nevažan. Negdje kažem da je linux ili neki OS loš? (osim reactos).

- zadrti soft-taliban u svetom soft ratu? Tko piše gluposti i čemu takav riječnik? tj može argument, rasprava bez nepotrebnih epiteta ili je to tvoj doseg?

 

-pročitaj ponovo, polako, citirano.. možda razumiješ. Ako ne, tad je uzaludno i zahvaljujem na ispravku. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Uopće nisi shvatio bit objave. Zasigurno si često naletio na tvrdnju da se na Linux os-u nemože bazirati ozbiljan posao jer nedostaje poslovnih korporativnih aplikacija, nema podrške, nitko negarantira kontinuitet i sl. Popis tih tvrtki pokazuje da to uopće nije točno i da mnogi giganti rade pod Linux os-om...

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@ihush

Uopće nisi shvatio bit objave. Zasigurno si često naletio na tvrdnju da se na Linux os-u nemože bazirati ozbiljan posao jer nedostaje poslovnih korporativnih aplikacija, nema podrške, nitko negarantira kontinuitet i sl. Popis tih tvrtki pokazuje da to uopće nije točno i da mnogi giganti rade pod Linux os-om...

 -možeš naletjeti na svašta.. ili to implicira da se ja s takvim tvrdnjama slažem? Ako možeš primijetiti, ja nisam ni prtiv jednog OSa, gnu/linux je jedan, distre i politika canonicala je nešto drugo a ubuntu je 'samo' distra kao i njegove želje. Smiješno mi je da gore lik govori kako je nešto na ubuntuu, pod logom Msa i azurea .. tj ne vidim kontradikciju u citatu koju on vidi, no i to je ok jer ne moramo vidjeti-misliti isto, no nožemo biti normalni u dikusiji, zar ne? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Naravno, no nekako mi prevladava osjećaj da si ti taj koji najčešće kreće sa uvredama kada ti ne paše tijek rasprave...

No ok, niti to shvaćam osobno, niti sam zlopamtilo, niti sam bezgrešan, dapače...

😜

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

.. no nekako mi prevladava osjećaj da si ti taj koji najčešće kreće sa uvredama kada ti ne paše tijek rasprave...

...

 -misliš kad na više postova ignoriraš i tupiš svoje? Što tad preostaje? :) primijeti, svaki post je za sebe, tema i mogu se u jednom trenu s tobom svađati u drugom slagati tj bitna je tema-sadržaj-natipkano, ne osoba ili animozitet-stalkanje i sl.

-ne želim vrijeđati, ne započinjem ali vraćam darežljivo.. i uvjek su potrebne dvije strane :)

 

Ovdje kao zloupotreba teme, isprika za (ono) no ne povlačim, tj možemo tamo nastaviti jednako.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koristim ubuntu, kako najbezbolnije napraviti listu svih programa koje sam imao prije pa da ih mogu opet instalirati na cistoj instalaciji?

 

Prica nevezana za pitanje iznad:

Nakon dugo godina ubuntu+unityja, kojeg sam dugo vremena koristio iz ciste navike, odlucio sam se na ubuntu+cinnamon.

Na cinnamonu (kao i na unityju) sam iskljucio sve animacije i mogu reci da sve radi bolesno brzo, a nakon nekoliko tweakova ostvario sam sve sto sam imao na unityju.

 

Inace, ubuntu uvijek instaliram preko ubuntu minimal instalacije, dakle dodje bez GUIja i ostalog popratnog softvera i to mi je super jer dalje lako biram sto zelim.

 

 

You have to be odd to be number one
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-vidiš u softcentru ili

aptitude -F' * %p -> %d ' --no-gui --disable-columns search '?and(~i,!?section(libs), !?section(kernel), !?section(devel))'

 

btw, cinnamon je novost za ubuntu... + pitanje jel bolje 19 ili lts-18 .. (kao mint), tj nije službena ubuntu distra i možda neće biti jednak support (ali neće biti lošije nego mint pa to nije kriterij).

.. odnosno, kad je već stari gnome sprčkan možda je cinnamon dobar izbor, no zašto ne daš šansu-test kde-kubutu-u? Možda te ugodno izenadi.. ali pošto biraš minimalizam i želiš sve 'sam' napraviti, tad ok .. no distru outofbox slažu dovoljno iskusni juzeri i to teško da možeš bolje gašenjem neke opcije kao animacije i sl. kao što je već spomenuto par puta u gornjim postovima, nije baš poželjno imati više raznih DE i ako koristiš jedan tad nema neke koristi sam to sklapati ''od nule'' .. gubljenje vremena (ali ako je tvoj gušt... naravno da može).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-vidiš u softcentru ili

aptitude -F' * %p -> %d ' --no-gui --disable-columns search '?and(~i,!?section(libs), !?section(kernel), !?section(devel))'

 

btw, cinnamon je novost za ubuntu... + pitanje jel bolje 19 ili lts-18 .. (kao mint), tj nije službena ubuntu distra i možda neće biti jednak support (ali neće biti lošije nego mint pa to nije kriterij).

.. odnosno, kad je već stari gnome sprčkan možda je cinnamon dobar izbor, no zašto ne daš šansu-test kde-kubutu-u? Možda te ugodno izenadi.. ali pošto biraš minimalizam i želiš sve 'sam' napraviti, tad ok .. no distru outofbox slažu dovoljno iskusni juzeri i to teško da možeš bolje gašenjem neke opcije kao animacije i sl. kao što je već spomenuto par puta u gornjim postovima, nije baš poželjno imati više raznih DE i ako koristiš jedan tad nema neke koristi sam to sklapati ''od nule'' .. gubljenje vremena (ali ako je tvoj gušt... naravno da može).

 Za boldano, a i mislio sam, samo sam mislio da postoji ipak nesto shvatljivije

 

Inace koristim 18.04. Probao sam Plasmu i nije mi se svidjelo. Sam izgled i funkcionalnost mi nije sjela, a i aplikacije koje dodju instalirane s DE mi nisu bile neke.

 

Ma nisam lud za tim da sve radim custom, ali ipak volim sam namjestiti neke stvari po svojoj mjeri

You have to be odd to be number one
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-za sve možeš grepati-pipati u humanreadible formatu ali tad moraš ipak štrikati-kuckati u terminalu malo više, tj 'lakši' način je to poslati u text ''> neki.txt'' pa editirati-klikati. (ili google nađe gotovu naštrikanu kobacisu koju copypasteaš i dobiješ željeno.. no čemu? Znaš ili ne znaš što imaš na svom računalu?).. :) dodatni kriterij, ako imaš soft koji si već zaboravio, tad ti 99% neće ni trebati + floskula kao zec-ražanj-šuma :))

 

dok app koje dođu 'nisu neke'? što nemo-delphin? + btw sad je ubrzano kopiranje na smb-u 100% :) ili je problem kate-edit? istina ne koristim za appse linux/distre nego 'samo za linux potrebe' pa tad ne vidim problem DE-appsa tj meni je sporedna distra-izgled dok je ispod haube samo jedan linux. No stvar kde-plasme je da to već par godina radi glatko, koristi vga-gpu upravo kako i treba tj za ono što treba a to je frontend-gui, ne samo igre i sl. app nego sva frontend i tad računalo koje zadovoljava requirementse jednostavno lakše diše jer taj dio posla tad obavlja ''koporcesor'' tj gpu dok cpu može raditi ekšli ono što treba raditi.. zato, ako može kde, ako ne može sve ostalo je isto/izbor, no tad često mora lu-x-butu... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 12:09 (ihush).
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-za sve možeš grepati-pipati u humanreadible formatu ali tad moraš ipak štrikati-kuckati u terminalu malo više, tj 'lakši' način je to poslati u text ''> neki.txt'' pa editirati-klikati. (ili google nađe gotovu naštrikanu kobacisu koju copypasteaš i dobiješ željeno.. no čemu? Znaš ili ne znaš što imaš na svom računalu?).. :) dodatni kriterij, ako imaš soft koji si već zaboravio, tad ti 99% neće ni trebati + floskula kao zec-ražanj-šuma :))

 Cesto koristim R pa mi trebaju neki paketi koji pak traze neke libove

I onda kad puknem svjezu distru, dok sve libove opet instaliram (a instaliram ih na nacin da probam instalirati R paket, instalacija pukne pa trazim koji lib nedostaje i tako iterativno), prodje previse vremena...

You have to be odd to be number one
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

upravo zbog libova i popularnog dllhella, poželjniji način je jednostavno koristiti gotovu distru, npr kao mint, ne to sve slagati 'ručno'.. :) mada je na kraju možda isti rezultat, vrlo male šanse za nešto bolje osim kriterija da ti nešto ne treba tj višak, no tad se postavi pitanje kako to ne znaš već za appse tj ako se ne možeš sjetiti što sve imaš-koristiš, tad ih vjerojatno ne trebaš i tad su appsi višak, dok je os-sys-lib nešto što nije višak nego sys-requirements tj osnovni temelj (tj imamo različite-suprotne kriterije, pa ignoriraj..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 13:48 (ihush).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...

Koristim ubuntu, kako najbezbolnije napraviti listu svih programa koje sam imao prije pa da ih mogu opet instalirati na cistoj instalaciji?

 

Prica nevezana za pitanje iznad:

Nakon dugo godina ubuntu+unityja, kojeg sam dugo vremena koristio iz ciste navike, odlucio sam se na ubuntu+cinnamon.

Na cinnamonu (kao i na unityju) sam iskljucio sve animacije i mogu reci da sve radi bolesno brzo, a nakon nekoliko tweakova ostvario sam sve sto sam imao na unityju.

 

Inace, ubuntu uvijek instaliram preko ubuntu minimal instalacije, dakle dodje bez GUIja i ostalog popratnog softvera i to mi je super jer dalje lako biram sto zelim.

 

 

 Pokušaj sa:

 

apt-mark showmanual

Samomrzeći hrvat
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Top Bugovac kaže...

Koristim ubuntu, kako najbezbolnije napraviti listu svih programa koje sam imao prije pa da ih mogu opet instalirati na cistoj instalaciji?

 

Prica nevezana za pitanje iznad:

Nakon dugo godina ubuntu+unityja, kojeg sam dugo vremena koristio iz ciste navike, odlucio sam se na ubuntu+cinnamon.

Na cinnamonu (kao i na unityju) sam iskljucio sve animacije i mogu reci da sve radi bolesno brzo, a nakon nekoliko tweakova ostvario sam sve sto sam imao na unityju.

 

Inace, ubuntu uvijek instaliram preko ubuntu minimal instalacije, dakle dodje bez GUIja i ostalog popratnog softvera i to mi je super jer dalje lako biram sto zelim.

 

 

 Pokušaj sa:

 

apt-mark showmanual

Bingo! Hvala! 

You have to be odd to be number one
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Novi MATE DE stigao s novim Manjaro Linux 19.0 "Kyria".

https://betanews.com/2020/02/28/arch-linux-manjaro-mate-19-kyria/

https://mate-desktop.org/it/blog/2020-02-10-mate-1-24-released/

Mnogima s KDE će to biti "korak unatrag", ali je interesantno.

Izgleda da je Wayland dobro supportiran, što je ok.

 

Ako ću se prebaciti na Manjaro, lako moguće da to probam: manji šok će mi biti obzirom da sam već pustio korijenje na Mati.

 

Iz nekog razloga, navodno je MATE bugovitiji i inertniji na Ubuntu nego li na Mintu (...); nekak mi se čini da bi to moglo fino (bolje) raditi na Manjaru, Arch community mi djeluje žustriji / kompetivniji nego li mi lijenčine naokolo.

 

Kak je sa flatpak / appimage podrškom na Mrmnjaru?

Nisam preveliki ljubitelj istih, ali nekad dobro dođe kao quick&dirty solution.
Naletio sam par puta da developeri nedaju druge nove verzije softa (osim kompliciranog-za-compile sourcea), ili da mi je nešto prestaro/prenovo za moj sys (dependencies).

Skype npr više NIKAD ne bi instalirao osim kao fp/ai, jedva sam ga zatukao zadnji put. Ali možda mi privremeno zatreba.

 

Dajte mi neki link za "AUR za početnike" (da ne kažem debile :P )...

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Novi MATE DE stigao s novim Manjaro Linux 19.0 "Kyria".

https://betanews.com/2020/02/28/arch-linux-manjaro-mate-19-kyria/

https://mate-desktop.org/it/blog/2020-02-10-mate-1-24-released/

Mnogima s KDE će to biti "korak unatrag", ali je interesantno.

Izgleda da je Wayland dobro supportiran, što je ok.

 

Ako ću se prebaciti na Manjaro, lako moguće da to probam: manji šok će mi biti obzirom da sam već pustio korijenje na Mati.

 

Iz nekog razloga, navodno je MATE bugovitiji i inertniji na Ubuntu nego li na Mintu (...); nekak mi se čini da bi to moglo fino (bolje) raditi na Manjaru, Arch community mi djeluje žustriji / kompetivniji nego li mi lijenčine naokolo.

 

Kak je sa flatpak / appimage podrškom na Mrmnjaru?

Nisam preveliki ljubitelj istih, ali nekad dobro dođe kao quick&dirty solution.
Naletio sam par puta da developeri nedaju druge nove verzije softa (osim kompliciranog-za-compile sourcea), ili da mi je nešto prestaro/prenovo za moj sys (dependencies).

Skype npr više NIKAD ne bi instalirao osim kao fp/ai, jedva sam ga zatukao zadnji put. Ali možda mi privremeno zatreba.

 

Dajte mi neki link za "AUR za početnike" (da ne kažem debile :P )...

 Probao sam Manjaro, i zaključak je da je apsolutno svejedno koju distru koristiš. Ako misliš da će biti brži od popularnih distri, nećeš primjetiti nikakvu razliku. 

 

Baš sam probao MATE verziju, i nisam bio oduševljen. Configuracija mi se polomila prvi dan, izgledao je užasno i maknuo sam ga nakon 24 sata.

 

Negdje sam čitao nedavno baš neku recenziju Ubuntu vs Manjaro što se tiče brzine za every day korisnike i čini se da nema baš nikakve vidljive razlike. Štoviše, npr, gimp se duplo brže pokretao na Ubuntu-u nego Manjaro-u. Nije neki bitan pokazatelj, ali što se svakodnevnog rada tiče nećeš ni primjetiti. 

 

Na kraju krajeva, to se svodi na osobne preference, da li više voliš arch based OS-eve, Debian, RHEL itd. Sa današnjim procesorima, SSD i RAM-om, sve se svodi na milisekunde.

Samomrzeći hrvat
8 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Jel koristi tko MX vidim da je popularan

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 

 

Ovo je bio hladan tuš. Još si zaboravio napisati da se sumlja da možeš dobiti korona virus... :D

Ma ja bih samo htio malo promjene, bar privremeno, jer mi je nezdravo da sam već godinama na istom OSu+distri+DE.

 

Archa se malo plašim, prelijen sam za možebitno hrvanje sa početnim postavkama; Manjaro bi morao biti malo više user friendly za newbije.

 

Sa svojim sustavom sam zadovoljan. Arch/Manjaro bije neki glas da imaju friške verzije softa brzo nakon što se pojavi, pa mi to zvuči fora.

Ne znam, možda je neki podsvjesni mazohizam u pitanju; možda mi je ovdje sve prelagano :P

 

KDE mi je opetovano ostao u lošem sjećanju, ali to je bilo davno. Vjerujem da je sad sve popeglano.

Jedino me i dalje fura na neku kopiju Winsa, a to me uopće ne privlači. OK, sad su Winsi zabrazdili u svom smjeru pa mi je KDE čak i privlačniji.

Inače sam simpatizer Qt, ali je i to malo svakojako, čovjek bi rekao obzirom na iskustvo da je to nešto uber stabilno i profesionalno (framework), ali svako malo čitam o "dječjim bolestima" kao i prije 20 godina. :D

Gnome mi je uvijek išao na ..., čak i kad su ga popeglali (Ubuntu). No onda Unity itd, pa GTK3 eksperimenti... uopće mi se ne sviđa ta ekipa koja to vodi.

MATE mi je super, stabilan... ali realno, dinosaur. Mint je time GTK2 dao novi život, ali sad je i to na GTK3, i sve više će ovisiti o kerrefek "standardima" Gnome ekipe, pa će ga skršiti prije nego li kasnije.

Cinnamon mi je hipsterski, ali ok, i to su popeglali.

Izgleda da ću pričekati još godinu dana da se nešto revolucionarno promijeni... :D

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 

Ovo je bio hladan tuš. Još si zaboravio napisati da se sumlja da možeš dobiti korona virus... :D

Ma ja bih samo htio malo promjene, bar privremeno, jer mi je nezdravo da sam već godinama na istom OSu+distri+DE.

 

Archa se malo plašim, prelijen sam za možebitno hrvanje sa početnim postavkama; Manjaro bi morao biti malo više user friendly za newbije.

 

Sa svojim sustavom sam zadovoljan. Arch/Manjaro bije neki glas da imaju friške verzije softa brzo nakon što se pojavi, pa mi to zvuči fora.

Ne znam, možda je neki podsvjesni mazohizam u pitanju; možda mi je ovdje sve prelagano :P

 

KDE mi je opetovano ostao u lošem sjećanju, ali to je bilo davno. Vjerujem da je sad sve popeglano.

Jedino me i dalje fura na neku kopiju Winsa, a to me uopće ne privlači. OK, sad su Winsi zabrazdili u svom smjeru pa mi je KDE čak i privlačniji.

Inače sam simpatizer Qt, ali je i to malo svakojako, čovjek bi rekao obzirom na iskustvo da je to nešto uber stabilno i profesionalno (framework), ali svako malo čitam o "dječjim bolestima" kao i prije 20 godina. :D

Gnome mi je uvijek išao na ..., čak i kad su ga popeglali (Ubuntu). No onda Unity itd, pa GTK3 eksperimenti... uopće mi se ne sviđa ta ekipa koja to vodi.

MATE mi je super, stabilan... ali realno, dinosaur. Mint je time GTK2 dao novi život, ali sad je i to na GTK3, i sve više će ovisiti o kerrefek "standardima" Gnome ekipe, pa će ga skršiti prije nego li kasnije.

Cinnamon mi je hipsterski, ali ok, i to su popeglali.

Izgleda da ću pričekati još godinu dana da se nešto revolucionarno promijeni... :D

 Isto tako je i meni. Svako malo bi nešto novo, pa probam drugu distru na "for fun" laptopu, probam KDE itd i uvijek se vratim na isto. Valjda smo prestari za skakanje po distribucijama, ili ipak nemožeš starog psa naučiti nove trikove 

 

Moram priznati, KDE i plasma trenutno rasturaju. Jako dobar DE, ako ne i najbolji. Winsi od verzije 8 pa nadalje su kopija KDE-a, koliko se sjećam KDE u ovom obliku je došao prije njih.

 

Ja se uvijek vratim na Ubuntu i Gnome. Dok je Unity bio popularan, koristion sam Gnome Ubuntu spin. Cinnamon mi je oduvijek bio meh.

 

 

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Kaj te zanima oko aur-a ?

Nema ti tu nekih peripetija, jer su ti sve apk dostupne kroz upravitelja softvera. Na KDE klikneš ikonu Aliena a na Xfce selektiraš aur u postavkama upravitelja softvera, i uredno ti ih izlistava prema nazivu ili pojmu koji upišeš u tražilicu. U istim postavkama selektiraš da li hoćeš da se nude nadogradnje i za aur softvere, i to ti je manje više sva tehnikalija. Iz aura si obično povučen Chrome ,ms fontove i timeshift... I već dobre 3 godine nema težih problema a rr se brine da uvjek imam svježe pakete.

Rijetko, ali zaista rijetko se na manjaru provuče zbrljana apk jer prođe dva kruga testiranja prije nego se ponudi tebi... Jednom su mi se prije par godina zbrljali kodeci jer su greškom iz dva repoa puštali dvije verzije, no popravljeno je u dva dana...

Zajednica je velika i aktivna, na forumu su i developeri njihovih paketa kao i cijelog osa, i nema onog odnosa svisoka kao na mint forumu odakle su me izbacili jer sam im ss-om pokazao da postoje problemi za koje su oni tvrdili da nepostoje ... Postoji i nekakva manja CRO manjaro zajednica i FB grupica pa i tamo razmjenjuje o iskustva. Razmišljali smo i o udruzi ( u smjeru poticaja za digitalno gospodarstvo, ali nam fali kapaciteta za tako nešto )...

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.3.2020 14:04 (bunker).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
..

 

Moram priznati, KDE i plasma trenutno rasturaju. Jako dobar DE, ako ne i najbolji. Winsi od verzije 8 pa nadalje su kopija KDE-a, koliko se sjećam KDE u ovom obliku je došao prije njih.

..

 

 -da. + kde je tad bio u početničkim problemima, napokon sazrio.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Zechina kaže...

 

Ja se uvijek vratim na Ubuntu i Gnome. Dok je Unity bio popularan, koristion sam Gnome Ubuntu spin. Cinnamon mi je oduvijek bio meh.

 

 

 Evo jedan TD reda radi, meni je Cinnamon prekrasan  nije osobno , a nije ni da sam probao KDE 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.3.2020 20:04 (EricCartman).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...
Entry Point kaže...
Zechina kaže...

 

Ja se uvijek vratim na Ubuntu i Gnome. Dok je Unity bio popularan, koristion sam Gnome Ubuntu spin. Cinnamon mi je oduvijek bio meh.

 Evo jedan TD reda radi, meni je Cinnamon prekrasan  nije osobno , a nije ni da sam probao KDE 

 

 

Nemereš tako :D
Moraš probat da možeš argumentirano pluvat :D
Cimet lepo zgledi, ali predugo je bio bugovit, plus osjetno (a nepotrebno) sporiji od prosjeka.
Vele sad maheri na Cimetu: "sad je stabilan, a ja isključim sve eye candy features i onda je i brz"... sve 5, samo koji će ti onda k Cimet?

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Ma znam da sve štima, zanimaju me baš ti ekstremni slučajevi. Ili, što se baš mora ručno, a da je tlaka.

Prošle godine sam isforsirao neki repo za "baš neki program koji mi je jako trebao" (alternativni file manager na Linuxu za C64 fajlove  ), unatoč upozorenju jednog seronje da taj program ne samo da ne radi dobro nego da još radi štetu sustavu. Budući da je taj švabo seronja i inače pljuje po svemu, izignorirao sam ga.

I napravio si problem. Uglavnom, app se baš po svemu pokakao, preusmjerio neke fajl asocijacije, uspio mi par puta srušiti sustav, postavio se u autostart i nije se dao maknuti.

Još to nisam riješio skroz do kraja, ali je bar pod kontrolom.

 

Znam da nema pravila, ali kad nešto ideš ručno heklati / krpati, pa ne ispadne najbolje, za vratiti na staro, koliko može biti tragedija (može, znam da ne mora i ugl neće)?

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa nisam imao nikakvih extremnih slučajeva niti sa manjarom niti sa aur paketima.

Prije instalacije uvjek možeš vidjeti koja je verzija, otkada je, ima li kakvih kritika na taj paket i sl:

https://aur.archlinux.org/packages/google-chrome/

Sa manjarom je puno toga pojednostavljeno, od igranja sa kernelima pa do njihove skripte za instalaciju nonfree drajvera...

Tu i tamo skoči neki upit prilikom updatea ( kako je Rolling release onda je to ubiti upgrade ) pa ti ponudi više izbora, ali tada malo zastaneš, pročitaš pojašnjenja na forumu ( za svaki veći upgrade otvore novu temu i pojasne detalje ) pa se odlučiš. Kako ja koristim i timeshift onda nefrkarim puno jer imam snapshot napravljen prije svakog upgradea...


5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Samo nemoj smatrati da su AUR paketi kao obicni paketi, treba vise opreza. Tu svak moze staviti sta god, i namjerno ili nenamjerno napraviti stetu tvom racunaru ili tebi. Paketi cak mogu biti orphaned i da netko drugi to preuzme i promijeni po svojoj volji.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A ista stvar kad staviš apk repo od tkoznagdje, više manje?

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Od brda distri koje sam vrtio i probao Arch mi je baš sjeo.

Možda je mala avantura za instalirati prvi put, ali dokumentacija je odlična.

 

Inače sam vrtio Gnome, pa jedno vrijeme cinnamon, pa sad opet gnome, 3.36, KDE nisam probao od kad su prešli na verziju 4 koja mi baš nije sjela.

 

Možda bi mogao ponovno probati CDE 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 10:49 (redrum781).
 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Ja sam na mxlinuxu (debian + modificirani xfce) i mogu rec da sam odusevljen. Radi stabilno i jako brzo

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 11:02 (Santana).
Moj PC  
1 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice