Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.094.877
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

A ne možete ga podešavati preko power preferences-a?

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Buffer Overflow kaže...

A ne možete ga podešavati preko power preferences-a?

Mogu, ovo šta sam ja rekao mi se ne događa stalno, ne znam jel je random, pošto nikad nisam obraćao pažnju na radnje koje izvodim kad mi se to dogodi. Kad skužim kak reproducirati ovo šta se meni događa javljam odmah tu. Za sada, čak i ako ga isključim iz struje smanji mi brightness, dakle to sve radi. Jedino, brightness mi je podešen na 100% u Power Managmentu, a kad ga smanjim kraticom na tipkovnici, u PM-u je i dalje na 100%, pa kad pomaknem slider odma se regulira po slideru.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.6.2010 14:49 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo još jedno pitanje. Jel zna netko kak da natjeram Audacious da ima foobar2000 look (pošto ne mogu imati pravi foobar2000 (osim preko wine-a)), dakle ono, gore da je play, pause i ostali gumbići, a ispod njih da je sve playlista, ma znate kak foobar2000 izgleda... Frend si je na neku foru to složil tak, a meni Audacious ima onaj "Winamp" look. Zna neko?


EDIT: Evo ovak dolje kak izgleda.

EDIT2: Nema veze, malo ispital frenda i skužio sam. Alt+F2 i upisat "audacious2 -i gtkui". Samo još launcher dodat na Applications. Evo dolje druga slika kak izgleda. Isprva mi nije bilo jasno, sad sam skužio na ArchWikiju, to je zapravo neki novi gtk UI koji audacious podržava. Svaka im čast. :)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.6.2010 20:08 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Evo sad sam prije 2 sata instalirao Linux Ubuntu i trebam instalirati neki program i kad se downloada klinkem open with Archive Manager(default) ali tada pojavi se prozor "Download Error" i pise "/tmp/Setup_BMPtoJPG-1.exe could not be opened, because the associated helper application does not exist. Change the association in your preferences"      Vidim da je problem u tome da nema Archive managera.Sto da napravim??

I don't ask why people lie, I just assume they all do.
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.6.2010 18:10 (rocker55555).
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

.exe i setup u istoj rečenici?... skini verziju za ubuntu (ako postoji).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
rocker55555 kaže...

Evo sad sam prije 2 sata instalirao Linux Ubuntu i trebam instalirati neki program i kad se downloada klinkem open with Archive Manager(default) ali tada pojavi se prozor "Download Error" i pise "/tmp/Setup_BMPtoJPG-1.exe could not be opened, because the associated helper application does not exist. Change the association in your preferences"      Vidim da je problem u tome da nema Archive managera.Sto da napravim??

windows programi s .exe nastavkom ne rade na linuxu. (iako i tu postoji jedan workaround poput pokretanja .exe programa uz pomoć programa wine)

Ja:"Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc!" Učiteljica:"Samo ga nemoj tako držat."
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Imam jedan problem.

Imam Lucid 10.04 Ubuntu i npr. otvorim Gedit i napišem recimo

 

#!/bin/bash

echo "primjer"

 

 

i spremim na desktop kao skripta.sh

otvorim terminal i upišem cd desktop

onda upišem  sh skripta.sh

sh: Can't open skripta.sh

 

 

Gdje je problem?

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

oprostite sto ovako upadam,ali dali je netko koristio 

 

feather linux

 

cuo sam da je najbolja mini distra 

znaci bolja od dsm i puppy

asuka
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Shody_1994 kaže...

Imam jedan problem.

Imam Lucid 10.04 Ubuntu i npr. otvorim Gedit i napišem recimo

 

#!/bin/bash

echo "primjer"

 

 

i spremim na desktop kao skripta.sh

otvorim terminal i upišem cd desktop

onda upišem  sh skripta.sh

sh: Can't open skripta.sh

 

 

Gdje je problem?

 

cd Desktop ;-) folder desktop je sa velikim D, a linux itekako dobro poznaje razliku izmedju velikih i malih slova. drugo nista ne moze biti.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
rocker55555 kaže...

Evo sad sam prije 2 sata instalirao Linux Ubuntu i trebam instalirati neki program i kad se downloada klinkem open with Archive Manager(default) ali tada pojavi se prozor "Download Error" i pise "/tmp/Setup_BMPtoJPG-1.exe could not be opened, because the associated helper application does not exist. Change the association in your preferences"      Vidim da je problem u tome da nema Archive managera.Sto da napravim??

 

postoji Archive Manager, ali on misli da se radi o ZIP datoteci kamufliranoj u self-extracting exe datoteku. i onda kad ne nadje zip zaglavlje, poludi :-) buduci da se ovdje radi o cistoj binarnoj datoteci (dakle, izvrsna datoteka) koja je kompajlirana za Windows sustav (hence the exe), nema ti vajde da to pokrenes na linuxu, osim preko (ne)emulatora windows okruzenja Wine. moras skinuti verziju tog programa koja je napravljena za linux (obicno dolazi kao source u .tar.gz ili .tar.bz2 formatu, ako ne postoji direktan paket u tvom repositoryu). ako se radi o source kodu programa, treba napraviti nekoliko koraka:

 

1) instalirati gcc/g++ preko naredbe

 

sudo apt-get install gcc g++

 

2) ekstraktirati program naredbom

 

tar xf foo.tar.gz ili tar xf foo.tar.bz2

 

mozes dodati i prekidac v da ti tar ispise na ekran ime svake datoteke koju je ekstraktirao (kod datoteka .tar.bz2 tar nekad javlja da je potrebno tocno specificirati da se koristio bzip2 umjesto obicnog gzipa - to se radi sa prekidacem j).

 

3) u ekstraktiranom direktoriju ces naci datoteku README ili INSTALL (ili obje). preporuka je da ih procitas, pa da skuzis koje jos dependancye trebas za taj program. ako ne treba nista, onda sljedeca naredba pokrece konfiguraciju programa i kompajliranje:

 

./configure && make

 

kod naredbe make mozes dodati i prekidac j koji govori make programu koliko ce paralelnih threadova pokrenuti da bi se program brze kompajlirao - obicno se dodaje 1 thread vise od broja *logickih* jezgara u procesoru (dakle, ako imas 4 fizicke jezgre i HT, onda u principu imas 8 jezgri pa je prekidac -j 9 ).

 

4) instalirati program naredbom:

 

sudo make install

 

nakon toga ce program biti spreman za koristenje.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
hrvatskafarkasevec kaže...

oprostite sto ovako upadam,ali dali je netko koristio 

 

feather linux

 

cuo sam da je najbolja mini distra 

znaci bolja od dsm i puppy

Čuo, ali zaboravio za nju, pa je na kraju ostalo samo na tome da sam čuo za nju. Puppy sam koristio, jako dobra mini distra, DSL pokušavam natjerat da proradi, ali nemam vremena trenutno, tek za tjedan dana. Izgleda mi da ima potencijala, ali to ćemo vidjet tek nakon što DSL isprobam... Isprobaj pa javi nama dojmove ;)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
ibazulic kaže...
Shody_1994 kaže...

Imam jedan problem.

Imam Lucid 10.04 Ubuntu i npr. otvorim Gedit i napišem recimo

 

#!/bin/bash

echo "primjer"

 

 

i spremim na desktop kao skripta.sh

otvorim terminal i upišem cd desktop

onda upišem  sh skripta.sh

sh: Can't open skripta.sh

 

 

Gdje je problem?

 

cd Desktop ;-) folder desktop je sa velikim D, a linux itekako dobro poznaje razliku izmedju velikih i malih slova. drugo nista ne moze biti.

sudo chmod +x skripta.sh   

 

dodati joj pravo egzekucije

Ja:"Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc!" Učiteljica:"Samo ga nemoj tako držat."
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

egzekucija mu ne treba ako je pokrece preko sh. jedino mu treba ako je hoce izravno pozvati, recimo:

 

./ime_programa

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Ljudi... jučer stavio update raznih lib-ova, kernela, programa i jutros palim računalo  kad ono.... nestali meniji, izbornici, mogućnost mjenjanja desktopa.... promjenila se slika na desktopu...

slika u prilogu

Kako rješit ovo

 

prsc prsc
Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.6.2010 11:20 (Shody_1994).
14 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koji window manager?

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

XFCE

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Shody_1994 kaže...

XFCE

Čak mi se na trenutak i pojavila slika desktopa kakav je bio. I nakon 2 sekunde je nestalo.

hm...

EDIT: ispričavam se zbog duplog posta. Umjesto na uredi kliknem na citiraj.

EDIT2: radi. u terminal sam upisao "xfce4-panel" i pojavilo se sve.

 

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.6.2010 11:40 (Shody_1994).
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja se ispričavam na ovolikom broju mojih postova za redom ali i dalje se isti problem javi nakon rebootanja.

Samo mi se otvori neki e-mail prozor sa mojim accountom na gmail.com

Rješenje je da u terminal upišem xfxe4-panel ali gube mi se wallpapersi stalno... i nepraktično je da moram to upisivat svaki put...?

Pomoć?

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Samo da imam dokaz, da ne mozete reci: "Nisi nikada ni probao", (ovo pisem s Ubuntu-a).

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Kakve to ima veze s temom?

Death walks behind you.
14 godina
protjeran
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Shody_1994 kaže...

Ja se ispričavam na ovolikom broju mojih postova za redom ali i dalje se isti problem javi nakon rebootanja.

Samo mi se otvori neki e-mail prozor sa mojim accountom na gmail.com

Rješenje je da u terminal upišem xfxe4-panel ali gube mi se wallpapersi stalno... i nepraktično je da moram to upisivat svaki put...?

Pomoć?

Imao sam i ja slični problem sa gnomea-om ali uz sve što je bilo moguće za napraviti imao sam uvijek isti problem (nema panela).

 

Na kraju sam morao reinstalirati jer mi se više nije dalo kopati po systemu da nađem tu jednu sitnicu zbog koje sam gubio panel.

 

Nije mi bilo do toga da svaki puta alt+f2 pa gnome-panel --replace.

 

Probaj iskopati nešto na google-u, ako ne nemoj se zamarati sa traženjem greške nego napravi reinstalaciju - barem je ona kratka i jednostavna.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

sudo apt-get install xubuntu-desktop?

 

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

gnome ima startup programe, gdje je definirano koji se program pokrece i kad. ako je izbrisan entry gnome-panel-a, onda normalno da se nije ucitavao. isto vrijedi i za XFCE mada za njega nemam pojma gdje se ta opcija nalazi, jer se ne koristim Xfce-om (vec Gnomeom).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Instalirao sam Ubuntu 10.04 i ne radi mi zvuk.

Ovo mi je sistem - http://www.alsa-project.org/db/?f=1a886d9919705175cd491a6f2ccc322c428799f5

 

Molio bi pomoć

 

go pirate bay go
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
branimir kaže...

Instalirao sam Ubuntu 10.04 i ne radi mi zvuk.

Ovo mi je sistem - http://www.alsa-project.org/db/?f=1a886d9919705175cd491a6f2ccc322c428799f5

 

Molio bi pomoć

 

 

buduci da ti ne mogu direktno pomoci, evo ti link na wiki stranice od Ubuntua koje se ticu zvucnih problema:

 

https://wiki.ubuntu.com/DebuggingSoundProblems

 

pa onda pogledaj/procitaj tamo hoces li naci rjesenje. mozda da cak pogledas i sta ti vele na Ubuntu forumu, oni su ti tam jako, jako user-friendly i vrlo rado odgovaraju na sve poruke.

 

mozes i sam pogledati da li ti je slucajno zvucna na mute. u terminalu upisi

 

sudo alsaconf

 

pa nakon toga

 

sudo alsamixer

 

da pogledas da ti slucajno zvucna nije unmuteana. ako jest, pojacaj je i unmutaj. nakon toga, da bi spremio podatke, u komandnoj liniji pokreni sljedecu naredbu:

 

sudo alsactl store

 

to ce ti spremiti vrijednosti mixera koji namjestis sa alsamixer-om. alsamixer nije bas najintuitivnija stvarcica, ali jednom kad skuzis kak funkcionira (sto ne bi trebalo trajati vise od 60 sekundi max), nije problem s njim namjestiti sta god ti je volja.

 

HTH.

 

16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Hvala puno na savjetima!

Probao sam sa mute u alsamikseru i to nije problem.

 

Postaviti ću pitanje na Ubuntu forumu.

 

go pirate bay go
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

moje pitanje zapravo i nije neko pitanje al nisam htio novu temu.   anketa kaže (slika) da na bug.hr-u 14% posjetitelja koristi linux?!  ako je to tako, onda je to 14x više od svjetskog prosjeka. jel to neki linux boom u hr il anketa laže?

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ima nas...

 

Zašto je u svijetu broj toliko mali? Pa vjerojatno obični korisnici ni ne znaju šta je linux, zapravo vjerojatno neznaju ni da imaju windows već im je računalo "tako došlo".

 

Znaju kliknit na slovo e za internet i još su izgubljeni ako im se ne otvori google na homepageu.

 

Bilo bi više linux korisnika samo da se obični korisnici računala više informiraju.

 

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
Moj PC  
11 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

moje pitanje zapravo i nije neko pitanje al nisam htio novu temu.   anketa kaže (slika) da na bug.hr-u 14% posjetitelja koristi linux?!  ako je to tako, onda je to 14x više od svjetskog prosjeka. jel to neki linux boom u hr il anketa laže?

A otkud informacija da je linux zastupljen sa samo 1%?

15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kući imam stari laptop (Celeron 1.3 i 512RAM, grafa 64MB) i ne služi na ništa drugo doli surfanja. Instalirao sam Ubuntu 10.04, namjestio 512 swap particiju, ali jednostavno nisam zadovoljan performansom, točnije slična je XP.

 

Jel ima još kakvih podešavanja da dobijem brži sustav?

Bustin at people who said my name in vain, I got no time for them tricks, I'm heavy in the game!!! I wanna be a baller, please, But the bitches and the liquor keep on callin me...
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice