Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.093.269
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

IntelliJ IDEA,compiled aseprite,gimp,krita,libgdx,haxe(haze),godot,blender,coa tools... sto bi ste jos od frameworka,engina,toolsa,addonova,IDE itd dodali u svicarski noz za developing indie gamesa na linuxu,gledam bas koja bi distra i dobro odgovarala u zadnje vrijeme za dev...
svasta nesto od solusa pa do elementaryOS-a,PopOS'a pa do neki koji su standard..
naravno nitko nece sada commercialnu igru developati u godotu, barem jos ne ali supač je kao research platforma.... mozda se situacija i okrene u korist..

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
09jer90 kaže...

IntelliJ IDEA,compiled aseprite,gimp,krita,libgdx,haxe(haze),godot,blender,coa tools... sto bi ste jos od frameworka,engina,toolsa,addonova,IDE itd dodali u svicarski noz za developing indie gamesa na linuxu,gledam bas koja bi distra i dobro odgovarala u zadnje vrijeme za dev...
svasta nesto od solusa pa do elementaryOS-a,PopOS'a pa do neki koji su standard..
naravno nitko nece sada commercialnu igru developati u godotu, barem jos ne ali supač je kao research platforma.... mozda se situacija i okrene u korist..

Ne znam, ja koristim Arch najviše zbog AUR-a koji raspolaže s enormnim brojem paketa. Istina, nisu službeno podržani paketi no ako si zdravog razuma nećeš instalirati baš bilo kakvo unmaintained govno.

Malo je iritantan za postaviti - base install je gotov za petnaestak minuta no dok si složim sve kako želim (OCD i tako to...) treba mi dan, dva pikanja. Poslije toga je bulletproof pod uvjetom da ga držiš svježim - osobno ga update-am jednom dnevno.

Tim više ako si postaviš neki FS sa snapshot podrškom - tipa Btrfs za / particiju i LTS kernel koji je relativno nedavno dogurao do 5.x verzije što znači da bi i noviji hardver trebao raditi pristojno.

Ako nećeš Arch onda možeš probati Manjaro koji je iz njega nastao (nisam siguran da je baš fork-an, možda netko zna točno porijeklo?) - također se radi o rolling release distri.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.4.2020 18:48 (pr0n_addict).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
09jer90 kaže...

IntelliJ IDEA,compiled aseprite,gimp,krita,libgdx,haxe(haze),godot,blender,coa tools... sto bi ste jos od frameworka,engina,toolsa,addonova,IDE itd dodali u svicarski noz za developing indie gamesa na linuxu,gledam bas koja bi distra i dobro odgovarala u zadnje vrijeme za dev...
svasta nesto od solusa pa do elementaryOS-a,PopOS'a pa do neki koji su standard..
naravno nitko nece sada commercialnu igru developati u godotu, barem jos ne ali supač je kao research platforma.... mozda se situacija i okrene u korist..

 Ubuntu za najmanje glavobolja.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

-ljudis su čudne biljke... :) a od tog najčudniji su posjetitelji ove teme.

-jedni vole linux, drugi mrze win pa pričaju o win.. :) kao dinamo-hajduk i to je ok, forum.

-drugi su gurui ili hakeri-hoxeri što već, jamačno karirana košulja i mrvice&fleke + cvikeri pepeljare itd. ljudi koje ne bi pitao za mišljenje o sladoledu ili filmu, no nekako svi misle da znaju o računalima i kao oni ''doktori'' iz arielovih rekalma čim imaju bijelu kutu i stetoskop oko vrata, tad su doktori.. a obični statisti u reklami :)

 

-što me ponukalo na ovo konkretno tipkanje? par postova iznad, (sad iz trećeg lica..) neki dev pita za os, ono na kojoj platformi bi malo devao-razvijao nešto za široke narodne mase, recimo gaming.. i oče linuxe (namjerno tipkanje pa preskočite gramarnaciji.. i još sam u trećem licu pa se obratite njemu ili talk to the hand..) :) uz obavezni diskelejmer, nije za nečitače, koji ne mogu ništa iznad jednostavne (proste) rečenice, ono od piđiningliša znaju sex&fak. Kao i oni kojima je više od 32-160 sms znaka predugačak txt. Goto exit. :)) + pisanjem nije stradao zeko, štakor, majmun i sve pod PETA zaštitom, kao i nije proširena korona kao što ne supportam terorizam i ostalo što u svakom formularu zelene karte pita unckesam itd.. dok si sva prava (novčana, koja bi proistekla iz ovog posta kao zarada) pridržavam, sebično (no to rade svi, altruisti-milijarderi, vlasnici pa tako i ja..) :)

 

-sad kad znate 'zašto', evo i što.. pa ono, pita na čemu devati.. i ko iz topa dobije odgovor arč, super. No i to bi skipao-nextao ili igonrirao jer čemu.. no tad dođe i dobar-bolji post, koji kaže, ubuntu.

Možda su moje ganglije u kurcšlusu no to mada bolje u ovoj formi nema smisla, bar meni (a to je jedino relevantno) :) zar ne?

-tj, jel smisao dati odgovor npr = 4? (na pitanje 2+2..) ili ono, možda važnije, zašto? Naučiti-razmišljati? Kako taj dev ili za koga misli raditi igre, za sebe i još jednog frenda kao biznis ili možda kad skuži o čemu se u biznisu radi (novcu, a to je stvar količine, tj mada je novčanica npr dollar, količina-umnožak je ono važno u biznisu, nije isto jedan ili milijarda.. -a sad već i ostale amebe koje čitaju naslućuju o čemu trkeljam ili ono važnije, zašto... pa zato. (i pozdrav svim mojim amebama, ... tajac?) nitko? :)) ipak sam jedinstven-poseban!

 

-no neću dalje tipkati, jer u slučaju nečitača nema potrebe a u slučaju neke amebe koja misli kao ja, koja me razumije (tako one to know one..) već to zna i tad je tipkanje nepotrebno, zar ne?

-samo kao opaska, kad se nešto preporuči, bilo bi poželjno navesti ono zašto, npr jer ima lijepe ikone, možda support ili nešto banalno kao platforma.

-linux je jedan, no možda je adroid ili win ili mac .. nazovimo ih rodjaci, tj nije ponekad ciljana platforma (npr mobiteli) ona na kojoj se razvija soft za nju (ili netko misli da se na mobaču razvija soft za mobač, ne to se radi na računalima, win-lin-mac..). Naravno, linux +gcc su tu, ali dev kojem treba to objašnajvati nije dev, osim što može biti haker ili nešto treće.. umjesto učenja, znanja, truda i mogućeg neuspjeha autoru pitanja kao lakše-brže sugeriram igranje lota, ako dobije eurojackpot nek me se sjeti i to je to.. dok u gamingu nekako neće biti IDsoft, ubisoft, microsoft ili neki soft.. -meki, odnosno software, a sve je software, sve je file, sve je *nix .. (opet finiš samo za kompatibilne amebe, koj znaju bez da im se sve 'nacrta') :))

 

:) + linux rula! ni covid19 nam ne može ništa, ili kako kome.. pa sretno u očekivanju nekog posta koji bi ekšli bio linux-tema.. ili nešto o čemu pričati-pisati osim dinamo-hajduk i hakeri.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-ljudis su čudne biljke... :) a od tog najčudniji su posjetitelji ove teme.

-jedni vole linux, drugi mrze win pa pričaju o win.. :) kao dinamo-hajduk i to je ok, forum.

-drugi su gurui ili hakeri-hoxeri što već, jamačno karirana košulja i mrvice&fleke + cvikeri pepeljare itd. ljudi koje ne bi pitao za mišljenje o sladoledu ili filmu, no nekako svi misle da znaju o računalima i kao oni ''doktori'' iz arielovih rekalma čim imaju bijelu kutu i stetoskop oko vrata, tad su doktori.. a obični statisti u reklami :)

 

-što me ponukalo na ovo konkretno tipkanje? par postova iznad, (sad iz trećeg lica..) neki dev pita za os, ono na kojoj platformi bi malo devao-razvijao nešto za široke narodne mase, recimo gaming.. i oče linuxe (namjerno tipkanje pa preskočite gramarnaciji.. i još sam u trećem licu pa se obratite njemu ili talk to the hand..) :) uz obavezni diskelejmer, nije za nečitače, koji ne mogu ništa iznad jednostavne (proste) rečenice, ono od piđiningliša znaju sex&fak. Kao i oni kojima je više od 32-160 sms znaka predugačak txt. Goto exit. :)) + pisanjem nije stradao zeko, štakor, majmun i sve pod PETA zaštitom, kao i nije proširena korona kao što ne supportam terorizam i ostalo što u svakom formularu zelene karte pita unckesam itd.. dok si sva prava (novčana, koja bi proistekla iz ovog posta kao zarada) pridržavam, sebično (no to rade svi, altruisti-milijarderi, vlasnici pa tako i ja..) :)

 

-sad kad znate 'zašto', evo i što.. pa ono, pita na čemu devati.. i ko iz topa dobije odgovor arč, super. No i to bi skipao-nextao ili igonrirao jer čemu.. no tad dođe i dobar-bolji post, koji kaže, ubuntu.

Možda su moje ganglije u kurcšlusu no to mada bolje u ovoj formi nema smisla, bar meni (a to je jedino relevantno) :) zar ne?

-tj, jel smisao dati odgovor npr = 4? (na pitanje 2+2..) ili ono, možda važnije, zašto? Naučiti-razmišljati? Kako taj dev ili za koga misli raditi igre, za sebe i još jednog frenda kao biznis ili možda kad skuži o čemu se u biznisu radi (novcu, a to je stvar količine, tj mada je novčanica npr dollar, količina-umnožak je ono važno u biznisu, nije isto jedan ili milijarda.. -a sad već i ostale amebe koje čitaju naslućuju o čemu trkeljam ili ono važnije, zašto... pa zato. (i pozdrav svim mojim amebama, ... tajac?) nitko? :)) ipak sam jedinstven-poseban!

 

-no neću dalje tipkati, jer u slučaju nečitača nema potrebe a u slučaju neke amebe koja misli kao ja, koja me razumije (tako one to know one..) već to zna i tad je tipkanje nepotrebno, zar ne?

-samo kao opaska, kad se nešto preporuči, bilo bi poželjno navesti ono zašto, npr jer ima lijepe ikone, možda support ili nešto banalno kao platforma.

-linux je jedan, no možda je adroid ili win ili mac .. nazovimo ih rodjaci, tj nije ponekad ciljana platforma (npr mobiteli) ona na kojoj se razvija soft za nju (ili netko misli da se na mobaču razvija soft za mobač, ne to se radi na računalima, win-lin-mac..). Naravno, linux +gcc su tu, ali dev kojem treba to objašnajvati nije dev, osim što može biti haker ili nešto treće.. umjesto učenja, znanja, truda i mogućeg neuspjeha autoru pitanja kao lakše-brže sugeriram igranje lota, ako dobije eurojackpot nek me se sjeti i to je to.. dok u gamingu nekako neće biti IDsoft, ubisoft, microsoft ili neki soft.. -meki, odnosno software, a sve je software, sve je file, sve je *nix .. (opet finiš samo za kompatibilne amebe, koj znaju bez da im se sve 'nacrta') :))

 

:) + linux rula! ni covid19 nam ne može ništa, ili kako kome.. pa sretno u očekivanju nekog posta koji bi ekšli bio linux-tema.. ili nešto o čemu pričati-pisati osim dinamo-hajduk i hakeri.

  a nije bas sve novac, nesto je i zelim se pohvaliti kako sam haxor pre prijateljima/curama, nesto je i zelim trakeljati na forumu ali ne znam o cemu bih pa cu pokusati skupiti likeove, a nesto stvarno i je zelim $$, a toga ima kod programera dok sjede na plazi i kabajagi nesto tipkaju na laptopu - super kul

 

ali sad za ozbiljno, koliko je glupo traziti od nekoga preporuku za koji GNU/linux toliko je i tesko znati di poceti sa programiranjem. Da mene neko pita kako sam zavsio u tim vodama i kada/kako sam naucio ovo sto znam u IT-u (bojim se reci programirati - relativno je; u odnosu na neke biljke s posla sam svemirski inzenjer programiranja, no s obzirom na to koliko malo znam ne usudim se reci ni da sam junior) pa iskreno: ne znam. Oduvijek sam nekako u tim vodama.

 

I sad te neko ko vidi kako je to kul biti programer pita za ozbiljan savjet di da pocne. Nikad nisam znao kako odgovoriti na to pitanje. S nekim jednostavnim tutorialom? Da nade neku neplacenu praksu pa tamo uci po potrebi sta mu treba?

 

Moram priznati da sam zbilja malo konkretnih pitanja-odgovora nasao u ovoj temi koja stvano imaju veze s Linuxom, vecina pitanja cak ostane i neodgovorena i izgubljena u nekom win/lin ubuntu/mint ratu ... nazalost ...

 

A zasto sam ja ovo sve napisao? Vjerojatno ono drugo, nesto mi se trakelja da si stvorim sliku da sam socijalno bice, ali ne znam bas o cemu bih...

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
..

 

ali sad za ozbiljno, koliko je glupo traziti od nekoga preporuku za koji GNU/linux toliko je i tesko znati di poceti sa programiranjem. Da mene neko pita kako sam zavsio u tim vodama i kada/kako sam naucio ovo sto znam u IT-u (bojim se reci programirati - relativno je; u odnosu na neke biljke s posla sam svemirski inzenjer programiranja, no s obzirom na to koliko malo znam ne usudim se reci ni da sam junior) pa iskreno: ne znam. Oduvijek sam nekako u tim vodama.

 

I sad te neko ko vidi kako je to kul biti programer pita za ozbiljan savjet di da pocne. Nikad nisam znao kako odgovoriti na to pitanje. S nekim jednostavnim tutorialom? Da nade neku neplacenu praksu pa tamo uci po potrebi sta mu treba?

..

-život.

-kako zna da želi biti programer, nogometaš, astronaut?.. a prvo uči 2+2, pa množenje ostalo je metodologija+evolucija ili opet život.

-prevedeno, ne postoji programer koji je dobio ovakav odgovor i postao programer, nego prvo radi desetak godina (bilo koji posao-profesiju.. nogomet-gitara-umjetničko kliznanje ili pikado..) i tek tad zna-može, kao što nisi 'pravi' vozač nakon položenog vozačkog, no da bi ga polagao moraš biti punoljetan, pismen itd..

-programiranje 'nema počatek' tj svejedno koja platforma-jezik, helloworld.. nekad u basicu, danas u pythonu, ono što u prošlom postu (diskretno) sugeriram je 99% veća šansa na win dok je lin za ''hakere'' (i možda zvuči da sam protiv lin.. ne, naprotiv).

-da primjeri ostanu lako razumljivi-plastični, nije važno na kojem konkretnom autu (brandu-oblik-boja) učimo voziti, kasnije ćemo voziti neki svoj auto, neki konkretan, no to nema veze sa znanjem nego s novcem i ponudom itd.. i posto koji mu sugerira arč, ono linux juzera je 2%, od tog limes-nula arčističistikalaca (izmišljena riječ..) :) a cilj je gaming, nešto kao biz, masovnost? Možda će razvijati na macprou jednog dana, kao što će možda voziti majbaha, no po znanju i uloženom trudu (pokazanom) prije da će koristiti ZET.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-život.

-kako zna da želi biti programer, nogometaš, astronaut?.. a prvo uči 2+2, pa množenje ostalo je metodologija+evolucija ili opet život.

-prevedeno, ne postoji programer koji je dobio ovakav odgovor i postao programer, nego prvo radi desetak godina (bilo koji posao-profesiju.. nogomet-gitara-umjetničko kliznanje ili pikado..) i tek tad zna-može, kao što nisi 'pravi' vozač nakon položenog vozačkog, no da bi ga polagao moraš biti punoljetan, pismen itd..

-programiranje 'nema počatek' tj svejedno koja platforma-jezik, helloworld.. nekad u basicu, danas u pythonu, ono što u prošlom postu (diskretno) sugeriram je 99% veća šansa na win dok je lin za ''hakere'' (i možda zvuči da sam protiv lin.. ne, naprotiv).

-da primjeri ostanu lako razumljivi-plastični, nije važno na kojem konkretnom autu (brandu-oblik-boja) učimo voziti, kasnije ćemo voziti neki svoj auto, neki konkretan, no to nema veze sa znanjem nego s novcem i ponudom itd.. i posto koji mu sugerira arč, ono linux juzera je 2%, od tog limes-nula arčističistikalaca (izmišljena riječ..) :) a cilj je gaming, nešto kao biz, masovnost? Možda će razvijati na macprou jednog dana, kao što će možda voziti majbaha, no po znanju i uloženom trudu (pokazanom) prije da će koristiti ZET.

 paaaa, da; istina zapravo. Uglavnom sve i je krenes pa ili nastavis ili ne. Ako nastavis ides nekim "prirodnim" tokom. Vozis kamion ako prevozis ili vise nikad ne sjednes u auto jer ga nemas/ne treba ti. Makar "znas" voziti.

 

ali zanimljiva tema u svakom slucaju, zanimljivija nego jel bolje da imam predinstaliran kate ili gedit.

 

Ali moram priznati da sto sam "stariji" to sam vise agnostican prema programskom jeziku, OS-u, hrani koju jedem. Kad sam bio dijete uglavnom sam kukao mami kako hocu cokoladu a ne grah, sad uglavnom jedem ono sto se stavi pred mene ili izabrem nesto sa menu-a sto mozda i "ne volim". Tako i ovo, neki programski jezik, OS preferiram, ali radim u onom u cemu treba.

 

Zapravo mnogi se zgroze (i na razgovorima za posao cesto lose prodem zbog toga) kada ljudi shvate da bez dokumentacije ne znam 5 linija koda napisati. Uglavnom znam da tamo treba ici for petlja, a koja je sintaksa za nju ne znam makar ih napisao 100tinu taj dan. Po meni je to i tako nebitno u danasnjem svijetu. Osobno se vise zgrozim kad shvatim da ljudi ne znaju koristiti dokumentaciju nego kad ne znaju kako ide sintaksa nekog programskog jezika.

Ili ove sugar sintakse kod npr. Pythona. Napisao sam list comprehension, vau, sad sam super kul programer jer to znam za razliku od ovih njubara sto to raspisu u par linija vise.

U biti, sad sam se sjetio ovoga: https://commandcenter.blogspot.com/2011/12/esmereldas-imagination.html - preporucujem procitato (kao i mnoge videe i blog postove od Rob Pikea)

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-slažem se .. tj meni je sintaxa kao telefonski imenik-podaci, koje ako ne znaš na pamet, znaš kako pronaći, dok je važno znati kako-što, u svim jezicima 'isto' (slično do 99%..) dok se u istim jezicima-paketima može razlikovati IDE ili dodaci, specijalizacija, kao što je to (za šire mase primjer) razlika programiranja baza-igara-userappsa ili mob-tablet vs desktop već samim načinom preferiranog unosta-kontrole npr na konzoli playki kontroler ili miš+tipkovnica.. sve je to isto ali kao i svaki alat-gedora-šarafciger može biti generički ili specijalizirano odnosno ovisi što trebamo, što imamo-želimo.. i znaju koji je ekšli jedini bitan faktor, jer se (nategnuto-teoretski) u svakom softu može sve, soft je sve što postoji na računalu i možemo ga reducirati do binarnog niza null-jedinica što ekšli vidi tranzistor i čime radi (kao što su pixeli dio slike..).

-upravo zato je helloworld primjer i može ga se kao referentnu točku koristiti za prikaz što je programski jezik, dok je sintaxa samo forma-format ili olakšani alat-gui za korisnika kao što je to udoban sic i klima u autu uz servo volan.. ili bilo koji univerzalni ključ vs specijaliziran i pri tome ne znamo koju maticu ćemo stezati, samo znamo opća pravila kako se nešto zašarafi, vozeći u autoškoli nismo učili vožnju do npr pariza ali bi mogli do njega doći prateći putokaze itd itd.. tako ja vidim sintaxu tj onaj tko nešto koristi svakodnevno to zna napamet jednako kao tel.broj dok ono što nam ne treba (napamet) nema ni smisla pamtiti-štrebati, odnosno samo 'haker' klasa se rajca na to da može u CMDu naštrikati neki grep-pipe-switch ili kompajler za make programa (što bi bilo pandan korištenje npr winzipa iz cmd-tipkanja vs klikanje...), to je tad ili rutina ili štrebanje bez smisla-upotreben vrijednosti, tj važno je znati ''programski razmišljati'' znati kako algoritam mora teći, kako debugirati-ispraviti, da radi ono što želimo, ne biti codemonkey tj i po tom ese razlikuju programeri, koji misle i oni koji masovno štrikaju kod, jedni su važni, drugi su kao kuhari u mcdonaldsu.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-ljudis su čudne biljke... :) a od tog najčudniji su posjetitelji ove teme.

-jedni vole linux, drugi mrze win pa pričaju o win.. :) kao dinamo-hajduk i to je ok, forum.

-drugi su gurui ili hakeri-hoxeri što već, jamačno karirana košulja i mrvice&fleke + cvikeri pepeljare itd. ljudi koje ne bi pitao za mišljenje o sladoledu ili filmu, no nekako svi misle da znaju o računalima i kao oni ''doktori'' iz arielovih rekalma čim imaju bijelu kutu i stetoskop oko vrata, tad su doktori.. a obični statisti u reklami :)

 

-što me ponukalo na ovo konkretno tipkanje? par postova iznad, (sad iz trećeg lica..) neki dev pita za os, ono na kojoj platformi bi malo devao-razvijao nešto za široke narodne mase, recimo gaming.. i oče linuxe (namjerno tipkanje pa preskočite gramarnaciji.. i još sam u trećem licu pa se obratite njemu ili talk to the hand..) :) uz obavezni diskelejmer, nije za nečitače, koji ne mogu ništa iznad jednostavne (proste) rečenice, ono od piđiningliša znaju sex&fak. Kao i oni kojima je više od 32-160 sms znaka predugačak txt. Goto exit. :)) + pisanjem nije stradao zeko, štakor, majmun i sve pod PETA zaštitom, kao i nije proširena korona kao što ne supportam terorizam i ostalo što u svakom formularu zelene karte pita unckesam itd.. dok si sva prava (novčana, koja bi proistekla iz ovog posta kao zarada) pridržavam, sebično (no to rade svi, altruisti-milijarderi, vlasnici pa tako i ja..) :)

 

-sad kad znate 'zašto', evo i što.. pa ono, pita na čemu devati.. i ko iz topa dobije odgovor arč, super. No i to bi skipao-nextao ili igonrirao jer čemu.. no tad dođe i dobar-bolji post, koji kaže, ubuntu.

Možda su moje ganglije u kurcšlusu no to mada bolje u ovoj formi nema smisla, bar meni (a to je jedino relevantno) :) zar ne?

-tj, jel smisao dati odgovor npr = 4? (na pitanje 2+2..) ili ono, možda važnije, zašto? Naučiti-razmišljati? Kako taj dev ili za koga misli raditi igre, za sebe i još jednog frenda kao biznis ili možda kad skuži o čemu se u biznisu radi (novcu, a to je stvar količine, tj mada je novčanica npr dollar, količina-umnožak je ono važno u biznisu, nije isto jedan ili milijarda.. -a sad već i ostale amebe koje čitaju naslućuju o čemu trkeljam ili ono važnije, zašto... pa zato. (i pozdrav svim mojim amebama, ... tajac?) nitko? :)) ipak sam jedinstven-poseban!

 

-no neću dalje tipkati, jer u slučaju nečitača nema potrebe a u slučaju neke amebe koja misli kao ja, koja me razumije (tako one to know one..) već to zna i tad je tipkanje nepotrebno, zar ne?

-samo kao opaska, kad se nešto preporuči, bilo bi poželjno navesti ono zašto, npr jer ima lijepe ikone, možda support ili nešto banalno kao platforma.

-linux je jedan, no možda je adroid ili win ili mac .. nazovimo ih rodjaci, tj nije ponekad ciljana platforma (npr mobiteli) ona na kojoj se razvija soft za nju (ili netko misli da se na mobaču razvija soft za mobač, ne to se radi na računalima, win-lin-mac..). Naravno, linux +gcc su tu, ali dev kojem treba to objašnajvati nije dev, osim što može biti haker ili nešto treće.. umjesto učenja, znanja, truda i mogućeg neuspjeha autoru pitanja kao lakše-brže sugeriram igranje lota, ako dobije eurojackpot nek me se sjeti i to je to.. dok u gamingu nekako neće biti IDsoft, ubisoft, microsoft ili neki soft.. -meki, odnosno software, a sve je software, sve je file, sve je *nix .. (opet finiš samo za kompatibilne amebe, koj znaju bez da im se sve 'nacrta') :))

 

:) + linux rula! ni covid19 nam ne može ništa, ili kako kome.. pa sretno u očekivanju nekog posta koji bi ekšli bio linux-tema.. ili nešto o čemu pričati-pisati osim dinamo-hajduk i hakeri.

 NIje za nečitače, a bogami ni za čitače jer ko može pratiti tvoj kaotični tok misli kojeg bi se i Faulkner posramio.

 

Nečitači su iz vrlo očitog razloga- pišeš nepovezane nebulozne "rečenice".

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 NIje za nečitače, a bogami ni za čitače jer ko može pratiti tvoj kaotični tok misli kojeg bi se i Faulkner posramio.

 

Nečitači su iz vrlo očitog razloga- pišeš nepovezane nebulozne "rečenice".

 to je samo za vrijedne, moras raspisati ko matematicku formulu.
moze x = 5 a moze i 2x + 2 = x + 7 -> dode ti na isto. ihushov tok misli je vise kao ovo drugo; ali suosjecam jer je i moj (btw. nadam se da nisam nes zeznio kod ovih x-eva)

 

ali nevezano za njegov tok misli i (ne)citkost postova, vecini se svejedno neda citati cim nesto ima nekoliko redova vise. Uglavnom se citaju samo naslovi vijesti te iz toga izvlace zaključcii, sama vijest se nerijetko preskace. Ali bar se zato bude uvjeren ko da se posjeduje informacijom i to se siri dalje. Nerijetko to ispadne opasno.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
Entry Point kaže...

 NIje za nečitače, a bogami ni za čitače jer ko može pratiti tvoj kaotični tok misli kojeg bi se i Faulkner posramio.

 

Nečitači su iz vrlo očitog razloga- pišeš nepovezane nebulozne "rečenice".

 to je samo za vrijedne, moras raspisati ko matematicku formulu.
moze x = 5 a moze i 2x + 2 = x + 7 -> dode ti na isto. ihushov tok misli je vise kao ovo drugo; ali suosjecam jer je i moj (btw. nadam se da nisam nes zeznio kod ovih x-eva)

 

ali nevezano za njegov tok misli i (ne)citkost postova, vecini se svejedno neda citati cim nesto ima nekoliko redova vise. Uglavnom se citaju samo naslovi vijesti te iz toga izvlace zaključcii, sama vijest se nerijetko preskace. Ali bar se zato bude uvjeren ko da se posjeduje informacijom i to se siri dalje. Nerijetko to ispadne opasno.

 Procitas prvih par puta i onda kad skuzis da uzalud cistas pa onda odustanes s vremenom :). Netko ima problem, a on odgovori na to sa svojom filozofijom s tim da uopce ne zna kak rjesit taj problem. Pametan je on i poštujem ga, sigurno ima daleko vise znanja nego ja, ali mogo bi se suzdrzat koji put :)

Ja nebi za to krivio one koji citaju nego one koji pisu. Kvaliteta pisanja po portalima je ocajna, cesto puta se razocaras jer si nasjeo na clickbait. Primjer "Dinamo pobjedio u derbiju" i onda otvoris pa vidis da zapravo je vijest o Dinamo Kijevu...
Netko tko kupuje npr. vecernjak (papirnati) sigurno ne cita samo naslove.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2020 20:16 (Santana).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Santana kaže...

 Procitas prvih par puta i onda kad skuzis da uzalud cistas pa onda odustanes s vremenom :). Netko ima problem, a on odgovori na to sa svojom filozofijom s tim da uopce ne zna kak rjesit taj problem. Pametan je on i poštujem ga, sigurno ima daleko vise znanja nego ja, ali mogo bi se suzdrzat koji put :)

Ja nebi za to krivio one koji citaju nego one koji pisu. Kvaliteta pisanja po portalima je ocajna, cesto puta se razocaras jer si nasjeo na clickbait. Primjer "Dinamo pobjedio u derbiju" i onda otvoris pa vidis da zapravo je vijest o Dinamo Kijevu...
Netko tko kupuje npr. vecernjak (papirnati) sigurno ne cita samo naslove.

Ali i za te filozofije uglavnom stoji nesto. Po meni tesko da ces naci toliko nepristranog forumasa (a i hejtera prema biz-u :P)

 

A novinari pisu ono sto se cita :)

Da nema publike za clickbait naslove vjerojatno istih ne bi ni bilo. Sad mozes reci, pa da - mene zanima Dinamo Zagreb, a ne Dinamo Kijev sto bi bio valjan argument, ali... Puno stvari stoji iza toga (opet bi ihush reko biz)

 

S obzirom da smo na forumu, a ihush mi nije ni kolega, sef, prijatelj (znam ga samo sa foruma) tesko da mogu pretpostavljati koliko zna bez da citam njegove postove tako da ovo "pametan je i postujem ga" mi nema smisla ako ne citas njegove postove i/ili ga hejtas sto sere sa svojom filozofijom i ne daje konkretne odgovore.

 

S druge strane slazem se da je nekad naporno slusati njegove filozofije na jednostavna pitanja, ali ta pitanja su toliko jednostavna da najcesce prvi google rezultat daje puno bolje rjesenje nego netko od forumasa ovdje.

A pitanja su cesto i ne dovoljno konkretna: da si instaliram ubuntu ili hakerski kali? Sta ja znam, svejedno je, sta god instaliras ako ti fali neki program imas package manager. A to sto ti se svida je i tak relativno pa ili mozes probati ili sto? Pitati nekog da ti kaze sto je tebi bolje?

 

Evo, kad smo vec kod svega toga, upravo si instalirah Arch. Jel bi ga preporucio nekom drugom? Tesko, dug je put bio do ovoga, a cemu? Ako nekom stvarno treba toliko customizacije, to ti ne treba netko reci nego ces sam htjeti/imati potrebu ...

A da ne govorim da je drugima uglavnom gadan moj setup :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2020 22:09 (ShadoW).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Naravno da stoji, ne pise bas skroz bezveze, al na kraju krajeva meni to izgleda kao da on pise da sam sebe zadovolji.
Dođe netko u temu "Linux pitanja i odgovori" postavi pitanje, a dobije odgovor "linux nije za tebe" (naravno to je napisano na njegov nacin) . Kaj bi sad trebali u winodws temi pisat ljudima "windows nije za tebe" cim imaju neki problem il nesto ne razumiju.  Pa super je stvar da se netko uopce zanima za linux na forumu i onda ga doceka ovakva usrana tema gdje se ljudi prepucavaju bezveze (da znam da sam dio problema)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Podjelit cu vam ja win keyeve pa nemate brige. Civilizacija vas i dalje ceka, nismo odustali od vas

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...

Podjelit cu vam ja win keyeve pa nemate brige. Civilizacija vas i dalje ceka, nismo odustali od vas

 koliko ja znam od 5 nastavka Sid Meier šiba i na red hat,debian forkove... i to tamo od 2011

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2020 23:37 (09jer90).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@santana

Pa ova tema možda više služi kao neko okupljalište osoba koje zanima Linux.

Teško da će netko prelistavati 646 stranica u potrazi za rješavanjem nekog konkretnog problema, tako da je daleko praktičnije za svaki novi konkretan problem otvoriti odgovarajuću temu. Tako bi i kasnije bilo lakše naći opis rješenja onome koga zadesi isti ili sličan problem.


Glede ovoga kaj navodiš za ihusha, a jbg, nitko nije idealan, ljude ako želiš prihvatiti onda ih prihvatiš sa svim njihovim vrlinama i manama imajući pritom u vidu da smo svi mi ipak puni raznim mana...

@friday

Navedi 1 ( JEDAN ) kvalitetan razlog , i kvalitetno ga obrazloži, zašto bi win bio bolji izbor za home usera.

Znamo da home useru treba browser, codeci, media player, neki bazični office paket i par igara tipa soliter i minesweper za malo prekratiti vrijeme. Toga nema na Linuxu ?

Kreneš li u gamingu spike, podsjetiti
ću te da se ipak najviše ljudi igraju na ps4 ( opet Linux, cccccc ) , a onda možemo i o cijenama gaming komponenti. Za 2000 kn koliko košta PS4 nema gaming piceka. A za Tetris i soliter dobar je i android tablet ili mob....

Krenemo li o kvaliteti ili stabilnosti ili malweru, samo navedi točne izvore da imamo prave brojke od kojih ćemo krenuti secirati sve kaj buš naveo...

😜

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 10:18 (bunker).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@friday

Navedi 1 ( JEDAN ) kvalitetan razlog , i kvalitetno ga obrazloži, zašto bi win bio bolji izbor za home usera.

Znamo da home useru treba browser, codeci, media player, neki bazični office paket i par igara tipa soliter i minesweper za malo prekratiti vrijeme. Toga nema na Linuxu ?

Kreneš li u gamingu spike, podsjetiti
ću te da se ipak najviše ljudi igraju na ps4 ( opet Linux, cccccc ) , a onda možemo i o cijenama gaming komponenti. Za 2000 kn koliko košta PS4 nema gaming piceka. A za Tetris i soliter dobar je i android tablet ili mob....

Krenemo li o kvaliteti ili stabilnosti ili malweru, samo navedi točne izvore da imamo prave brojke od kojih ćemo krenuti secirati sve kaj buš naveo...

😜

 

Zajebavao sam se, mislio sam da je to ocito. Ali evo, kad bas hoces...

 

Prije par mjeseci kupio USB stick od 128 giga da mogu Minecraft pizdarije na svom RPi4 prebaciti na njega (jer je kartica samo 16 giga). Stick je proradio nekoliko sati kasnije nakon sto sam ga ubo u RPi4. Morao sam sulude kobasicetine od koda pisati, instalirati kojekakve dodatne pakete i ne znam sta sve ne da bi obican USB stick na raspbianu proradio. Pratio sam nekoliko tutorijala i tek kad sam vec skoro odustao je napokon proradio.

To je ono sto linuxu i dalje ocajno fali - da bude user friendly. Radije mi daj nekakav wizard sa kvacicama na kojem cu klikati next nego kripticne naredbe.

Dok opet s druge strane - instalacija PiHole ne moze biti jednostavnija.

 

Stvari ocito idu na bolje ali to je jos uvijek svjetlosnim godinama daleko od onoga sto korisnici zele vidjeti. Kad konzola bude opcija a ne nuznost - onda mozemo razgovarati

Freak Show Inc.
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@santana

Pa ova tema možda više služi kao neko okupljalište osoba koje zanima Linux.

Teško da će netko prelistavati 646 stranica u potrazi za rješavanjem nekog konkretnog problema, tako da je daleko praktičnije za svaki novi konkretan problem otvoriti odgovarajuću temu. Tako bi i kasnije bilo lakše naći opis rješenja onome koga zadesi isti ili sličan problem.


Glede ovoga kaj navodiš za ihusha, a jbg, nitko nije idealan, ljude ako želiš prihvatiti onda ih prihvatiš sa svim njihovim vrlinama i manama imajući pritom u vidu da smo svi mi ipak puni raznim mana...

@friday

Navedi 1 ( JEDAN ) kvalitetan razlog , i kvalitetno ga obrazloži, zašto bi win bio bolji izbor za home usera.

Znamo da home useru treba browser, codeci, media player, neki bazični office paket i par igara tipa soliter i minesweper za malo prekratiti vrijeme. Toga nema na Linuxu ?

Kreneš li u gamingu spike, podsjetiti
ću te da se ipak najviše ljudi igraju na ps4 ( opet Linux, cccccc ) , a onda možemo i o cijenama gaming komponenti. Za 2000 kn koliko košta PS4 nema gaming piceka. A za Tetris i soliter dobar je i android tablet ili mob....

Krenemo li o kvaliteti ili stabilnosti ili malweru, samo navedi točne izvore da imamo prave brojke od kojih ćemo krenuti secirati sve kaj buš naveo...

😜

Ma prihvacam ja njega (jer nemam izbora :P)

Pa igranje na linuxu nikad nije bilo u boljem stanju nego sad. Proton radi odlicno i to je plug n play preko steama za probrane naslove kao npr. Dark Souls 3 jednostavno pokrenes tu win igru i radi. Vidim da je sad i novi DOOM potpuno igriv.
Naravno ima i nativnih igara. Coh 2 kojeg dosta igram, Total War igre, Tomb Raider igre, Metro igre (najavili su da ce i Metro Exodus doc uskoro nativno).

Ima igara kao Battlefield 5 koje rade odlicno preko lutrisa(wine), ali ako igras online dobis ban jer aktiviras igrin anticheat sistem i to je najveci problem igranja na linuna.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...
...

 

Zajebavao sam se, mislio sam da je to ocito. Ali evo, kad bas hoces...

 

..

- nema s bunkerom zajebancije.. :))

.. istina, malo brka što je što (ps nije linux, tj je kao što je to i macos-android.. sonybsd, + win ima linux..) :))

- s druge strane meni je to sve hw+sw, sve je software, sve je file.. kriterij je radi ili ne, pa zatim npr privlačnost ikona ili nešto deseto (ovisi o osobnom kriteriju-preferencijama pa i o slobodi izbora vjere i spolne orjentacije..)

 

no nakon što te bunker zbuksa, možemo se vratiti na ono bitno .. 'ja!' :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...

 

Zajebavao sam se, mislio sam da je to ocito. Ali evo, kad bas hoces...

 

Prije par mjeseci kupio USB stick od 128 giga da mogu Minecraft pizdarije na svom RPi4 prebaciti na njega (jer je kartica samo 16 giga). Stick je proradio nekoliko sati kasnije nakon sto sam ga ubo u RPi4. Morao sam sulude kobasicetine od koda pisati, instalirati kojekakve dodatne pakete i ne znam sta sve ne da bi obican USB stick na raspbianu proradio. Pratio sam nekoliko tutorijala i tek kad sam vec skoro odustao je napokon proradio.

To je ono sto linuxu i dalje ocajno fali - da bude user friendly. Radije mi daj nekakav wizard sa kvacicama na kojem cu klikati next nego kripticne naredbe.

Dok opet s druge strane - instalacija PiHole ne moze biti jednostavnija.

 

Stvari ocito idu na bolje ali to je jos uvijek svjetlosnim godinama daleko od onoga sto korisnici zele vidjeti. Kad konzola bude opcija a ne nuznost - onda mozemo razgovarati

 mogao si to raditi i na WinNT
od svih mogućih linuxa ti našao pravu "projekt verziju"
čak i centos od prve radi sa usb 128 GB diskom

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 11:19 (Darky).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

O druže,,,, budan si.... Hehheeeee... A gle, stvarno mislim da nema potrebe niti tebi niti fridayu pojašnjavati da operativni sustav u PS4 ili speedport ruteru nije Ubuntu no da je ipak daleko bliži Linuxu nego Windowsima. Krajnjim seciranje bi došli do nula i jedinica, pa bismo mogli reći da operativni sistemi su svi isti, no znamo da to nije baš tako.

@santana

Naravno da se na Linuxu može poigrati, kao i na Windowsima, no daj provedi anketu u svojoj ulici/zgradi i vidjet ćeš da se onaj tko se baš hoće naigrati igra na nekoj gaming konzoli.


@friday

A jbm miša, pa ti nas podcjenjuješ ... ☺️

Šalim se malo, ali mislim da si pristran.

User friendly više nije argument, jer je Linux već godinama na nivou NeXT NeXT, od instalacije do korištenja. Konzolu godinama netrebaš niti vidjeti niti koristiti, jer je sve gui već 10 godina.

Primjer koji si ti naveo je jako loš, da ne velim nekaj ružnijeg... Ja sam te pitao da navedeš jedan kvalitetan razlog zašto bi win bio bolji izbor od Linuxa za home usera, a ti meni o segmentu koji nije niti u primislima klasičnog home usera. Pa nemoj tako, bar bi ti koji živiš od toga trebao biti realan.

Ajmo malo definirati kaj je klasični home user: kućanica, penzić, školarac, student, dokoličar, i hrpa onih koji za vrijeme posla malo krate vrijeme Facebookom ili soliterom i sl.... Druže moj, najobičniji browser je skoro pa sve kaj njima treba, a uz codece i player , neke jednostavne kratke igre te nekakvi bazični office teško da će im ikad kaj više zatrebati. Pa baš zato smo i došli do toga da 99% odradim sa moba, a komp palim svega par puta mjesečno ( za doma govorim ) kad mi treba neka multitasking radnja i sl... Stari moj, webshopove administriram, fiskaliziram račune, pratim Adwords i FB kampanje plaćene,i za sve to mi je mob dosta.... Ok, nisam programer, ti jesi, i tebi treba veliki ekran, no meni netreba, daleko važnija mi je mobilnost i prisutnost na terenu...( kave, ručkići, diplomacija, pregovaranje i bavljenje novih klijenata i sl, pankerice... )

Korisnici sa specifičnim potrebama postoje , i njima trebaju specifične aplikacije, no ne možeš zato reći da Linux nevalja jer nema nativni Photoshop a naš fotograf je ljen pogledati par gimp tutorijala. Pa i za Photoshop se moral ispočetka potruditi.

Siguran sam da ćemo se složiti oko toga da nijedan os nije savršen, greške se stalno pronalaze i krpaju, i koji god kriterij da uzmemo ja više nevidim nijednu veliku win prednost.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

User friendly više nije argument, jer je Linux već godinama na nivou NeXT NeXT, od instalacije do korištenja. Konzolu godinama netrebaš niti vidjeti niti koristiti, jer je sve gui već 10 godina.
Siguran sam da ćemo se složiti oko toga da nijedan os nije savršen, greške se stalno pronalaze i krpaju, i koji god kriterij da uzmemo ja više nevidim nijednu veliku win prednost.

 ja samo znam da sve kaj radiš po linux sistemu trebaš dokumentirati, točno i pažljivo
zašto?
pa kad jednom sve bude kako hoćeš, ne diraš to idućih 2-3 godine, a dotle zaboraviš kaj si "dovraga radio" i koje si setinge mijenjao i zašto  

if only you knew the power of the dark side
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

od svih mogućih linuxa ti našao pravu "projekt verziju"
čak i centos od prve radi sa usb 128 GB diskom

 

To je jedini linuxoid koji koristim relativno cesto a s obzirom na kolicinu prodanih RPi-eva vjerojatno je medju najzastupljenijim distribucijama

 

bunker kaže...


Primjer koji si ti naveo je jako loš, da ne velim nekaj ružnijeg... Ja sam te pitao da navedeš jedan kvalitetan razlog zašto bi win bio bolji izbor od Linuxa za home usera, a ti meni o segmentu koji nije niti u primislima klasičnog home usera.

 

Ja navedem svjez primjer necega sto je suludo komplicirano i sto ljudi koriste gotovo svakodnevno a ti mi na to kazes da je primjer los i da to nije niti u primislima klasicnog home usera? Istina, USB stickove koriste samo sysadmini i dark web hakeri...

I bas taj tvoj odgovor zapravo super ocrtava trenutnu situaciju izmedju linuxa i ostatka svijeta

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

..

O druže,,,, budan si.... Hehheeeee... A gle, stvarno mislim da nema potrebe niti tebi niti fridayu pojašnjavati da operativni sustav u PS4 ili speedport ruteru nije Ubuntu no da je ipak daleko bliži Linuxu nego Windowsima. Krajnjim seciranje bi došli do nula i jedinica, pa bismo mogli reći da operativni sistemi su svi isti, no znamo da to nije baš tako.
..

Ajmo malo definirati kaj je klasični home user: kućanica, penzić, školarac, student, dokoličar, i hrpa onih koji za vrijeme posla malo krate vrijeme Facebookom ili soliterom i sl.... ...
..

Korisnici sa specifičnim potrebama postoje , i njima trebaju specifične aplikacije, no ne možeš zato reći da Linux nevalja jer nema nativni Photoshop a ..

 -što sad, ili je sve isto, ili nije? ili-ili, odnosno, ako je isto ok, ako nije, tad PS nije linux. Gaming pod linuxom je promil-promila.. zanemariva statistička devijacija kao i broj usera-desktopa (a recimo da o tome govoriš, tj dalje citat..)

 

-školarac/studnet? .. mora win (ili mac). (treba detaljnije?)

penzić, netko tko plaća npr račune, poslovno knjigovodstvo, ebanking-porezna itd.. opet, win, ne lin. itd.. ili u najmanju ruku, ako može pod lin, tad može pod svim ostalim aktualnim OSevima pogotovo andorid-mobaču... To ima veze s linuxom? Kakve? Možda prst u moru pa imamo vezu s cijelim svijetom? to vrijedi za svaki prst no besmisleno je kao činjenica..

tj nije problem soliter, nego ostalo, kompatibilnost i requirements druge strane, tj računalo za mene-moje potrebe vs spojeno na internet i online requirementse, tad ne biram 'ja' negdo druga strana određuje što moram udogovljiti kao requirements. npr gašenjem WP (msovog izleta u mobače) nemaš ništa za winphone, gasi se supprot, obrnuto od desktop podrške gdje je obrnuto linux-win, kao android za mob..)

.. ili ćeš oper reći, andorid je linux? vidi prvu crticu, je ili nije.. da, sve je to ''isto'', sve je soft, ali nije, čim krenemo precizije tad nije, nije ni isto ni kompatibilno, tj dovoljno je imati različitu distru-kde-xle i već ti nešto od frontenda ne radi, nema sys-dll.. a kamoli za druge platforme pa reći da je sonypleka = linux ispadne recimo smiješno (ili ok, pokreni neku pleyka igru.. ili xbox..)

-opet, ako ti padne na pamet npr WINE, tad to nije linux (ono što radi) nego win, emulator.. kao i VM itd itd..

 

-korisnici sa specifičnim potrebama? linux ne valja jer nema photoshop? .. gdje to friday kaže? (bar ozbiljnije, ne kao očiglednu šalu na račun linuxaša, sorte ljudi koje on iskreno sažaljeva :)) )  tj imputiraš nepostojeću tvrdnju koju on mora braniti? ... dok istovremeno kažeš pleyka je linux? Kriterij?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@friday

Ti to pokušavaš reći da najobičniji USB stick neradi pod linuxom ?? Ja mislim da tvoj primjer to negovori. Nesjećam se ( znači 10, 15 godina...) da neki stikić nebi otprve bio pravilno očitan. Dapače, neke problematične stikove ni onaj hp-ov programčić nije mogao riješiti pod win, dok je pod linuxom gparted to riješio bez milosti u sekundi.

Daleko od toga da Linux nema neke svoje specifične probleme, no to nije nešto kaj bi onemogućavalo svakodnevni rad, a obojica znamo i za niz win problema, pa svejedno win10 vrti možda već i milijardu devicesa...

Čak me malo i čudi otvaranje "USB stick " fronte. Sve manje ljudi susrećem koji koriste stikove. Em su mali pa se lako zgube, krhki su, oće se i pokvariti, zgubiti podatke, i u doba cloda ( gdriveu, onedrive...) se polako izgubila potreba za svakodnevnim nosanjem stika u svrhu prenošenja podataka sa uređaja na uređaj . Specifične potrebe ( install ili dijagnostički alati na stolu ) nespadaju u uobičajene potrebe home usera ( naših penzića, kućanica, FB i forumskih ratnika i sl...)



@ihush

Glede ovog gore o stkićima, i ja i ti znamo da su te radnje na nivou osa a ne nekakve čudotvorne aplikacije, tako da nema toga kaj nemreš diskpartom no kontekst je bio na user friendly. Konzola postoji i na win i na Lin, gui alati postoje i za win i za Lin, no činjenica je da je gpartedom vrlo lako ukrotiti neposlušan stikić, promijeniti particijske tablicu i sl, dok win disk management baš i nije na tom nivou. Čak i da se nesložimo oko toga, te da ustvrdimo da win disk manager je pandan gpartedu, opet nezaboravimo kontekst ( 1 razlog zašto bi win bio bolji izbor za home usera ).

Da, ni PS4 niti android nisu Linux, i sve je nakraju svedeno na dva različita stanja, no krenemo li u analizu hijerarhijske strukture, načina rada, nadređenosti i sl, hoćemo li biti sve bliže ili sve dalje registryu i sl .... Znaš ti dobro kaj ja pričam, al ajde, vikend, možda si u samoizolaciji, pa ti dosadno....hehheee. Pali makinu i dođi na vopi... 😉

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 12:21 (bunker).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@friday

Ti to pokušavaš reći da najobičniji USB stick neradi pod linuxom ?? Ja mislim da tvoj primjer to negovori. Nesjećam se ( znači 10, 15 godina...) da neki stikić nebi otprve bio pravilno očitan. Dapače, neke problematične stikove ni onaj hp-ov programčić nije mogao riješiti pod win, dok je pod linuxom gparted to riješio bez milosti u sekundi.

Daleko od toga da Linux nema neke svoje specifične probleme, no to nije nešto kaj bi onemogućavalo svakodnevni rad, a obojica znamo i za niz win problema, pa svejedno win10 vrti možda već i milijardu devicesa...

Čak me malo i čudi otvaranje "USB stick " fronte. Sve manje ljudi susrećem koji koriste stikove. Em su mali pa se lako zgube, krhki su, oće se i pokvariti, zgubiti podatke, i u doba cloda ( gdriveu, onedrive...) se polako izgubila potreba za svakodnevnim nosanjem stika u svrhu prenošenja podataka sa uređaja na uređaj . Specifične potrebe ( install ili dijagnostički alati na stolu ) nespadaju u uobičajene potrebe home usera ( naših penzića, kućanica, FB i forumskih ratnika i sl...)

 

Gle, mozemo razgovarati o nekim specificnim situacijama zasto bas neki stick ne radi (ovaj je konkretno sandisk sto definitivno nije noname). Ali ako ti koristenje USB sticka smatras nekom opskurnom radnjom na racunalu opcenito - onda mislim da je rasprava svakako besmislena.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja sam prije 5 mjeseci stavio windowze na komp jer kao trebat će mi možda office za dokumente za firmu. Ukratko koristio sam ih u tih 5 mjeseci točno 5 puta, pa sad ide brisanje i samo linux gore. Jednostavno mi ne trebaju, ne vidim ni jedan use case windows-a za mene. Windovz servere hendlam s remote desktopom (nažalost moram se baviti tom opskurnom tehnologijom  ), a za sve ostalo tu je cloud.

 

A sad ono iskreno, tak je svejedno tko koristi koji OS. Nije li to razdoblje neke "svađe" prošlo? Mislim da se u 2020 stvarno nema smisla natezati oko takvih gluposti.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 12:45 (Entry Point).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

A sad ono iskreno, tak je svejedno tko koristi koji OS. Nije li to razdoblje neke "svađe" prošlo? Mislim da se u 2020 stvarno nema smisla natezati oko takvih gluposti.

 nema samo ako se svi sloze da je linux bolji a windows za noobove sry friday, danas vise nije tvoj dan

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

...

Glede ovog gore o stkićima, i ja i ti znamo da su te radnje na nivou osa a ne nekakve čudotvorne aplikacije, tako da nema toga kaj nemreš diskpartom no kontekst je bio na user friendly. Konzola postoji i na win i na Lin, gui alati postoje i za win i za Lin, no činjenica je da je gpartedom vrlo lako ukrotiti neposlušan stikić, promijeniti particijske tablicu i sl, dok win disk management baš i nije na tom nivou. Čak i da se nesložimo oko toga, te da ustvrdimo da win disk manager je pandan gpartedu, opet nezaboravimo kontekst ( 1 razlog zašto bi win bio bolji izbor za home usera ).

Da, ni PS4 niti android nisu Linux, i sve je nakraju svedeno na dva različita stanja, no krenemo li u analizu hijerarhijske strukture, načina rada, nadređenosti i sl, hoćemo li biti sve bliže ili sve dalje registryu i sl .... Znaš ti dobro kaj ja pričam, al ajde, vikend, možda si u samoizolaciji, pa ti dosadno....hehheee. Pali makinu i dođi na vopi... 😉

 - i dalje je tebi linux i/ili gpart neki 'čudotvorni' lijek za probleme, dok svi disk/part manageri na svim x86 platformama rade isto, kompatibilno (osim pitanja koji FS podržavaju). Što god možeš gpartedom, možeš i ostalima.. odnosno da, slažem se, zgodniji je tj klikabilan dok MS jednostavno ne dozvolajva ''običnom juzeru'' (ili prosječnom korisnkiku koji nema adekvatno znanje) to klikanjem nego tad treba npr diskpart-cmd-tipkati.. dok je to za linux-howto uobičajeno u terminalu (obrnuto od uobičajenog, kad linux juzeri hvale terminal..). Tu imamo 'isti kriterij' tj i meni je lakše klikati nego tipkati kobasicu switcheva-naredbi dok to nekim 'hakerima' zvuči primamljivo i upravo to ih pali :)

-svaki disk/partmanager ili image/backup, diskpart, easus, acronics, nortonghost.. svi rade isto, kao što i onaj hp-tool radi isto (btw razne verzije tog alata nisu iste, možda imaš pogrešnu..). npr možda minitool, praktičan, jednostavno MS taj dio ne približava juzeru, dok naprednijem nije ni važno, jer to napraviš jednom.. i više ne trebaš, ili trebaš svaki dan a tad znaš ili korsitiš odgovarajući alat-soft. To mi ima smisla za odnos MS prema običnom-prosječnom korisniku, tebi ne? Koliko puta to korisnik-juzer treba? Koji korisnik, ti-ja? A tad isto pitanje tebi, po čemu je bilo koji os bolji za korisnika, po diskmanageru? Gparted je razlog za juzera ili je to browser i soliter tj ono što koristi 90% .. a to je tad više onih koji korsite photoshop nego diskpart, više onih koji koriste poslovno bankarstvo nego onih koji spašavaju stikić sa zbrljavljenom particijom hptoolom/gpartedom itd.. Koji su tovoji kriteriji kad postaviš takvo pitanje? Juzer? Količina-statistika? gui-klikabilnost ili da radi a za svaki alat-korištenje je potrebno i adekvatno znanje tj ponekad nije poželjno imati klik-next.. ponekad znači kao izuzetak a upravo to je i kriterij, tj količina korisnika vs izuzetak što ti postavš (sebe) kao kriterij..

- npr znaš (pogodi) kako sam neki dan telefonom 'popravio' jedan takav stikić? Juzer na win, rekao kako da otvori cmd, što da utipka i clean.. gotovo za minutu, telefonom i juzerom (ne korisikom koji nešto o tome zna, nego samo sluša upute i tipka-klika..), diskpartom. Što s tim primjerom? ništa, tek kao primjer kako je tvoj primjer subjektivan-loš tj koliko bi trajalo da sam ga uputio na izradu nekog live stikića npr minta? Bi li na kraju bio 'isti' rezultat? Lakše-brže? Trebaš li ti imati takav stikić u džepu? -da, no to ne znači da to treba prosječan juzer a to je problem tvog kriterija..

+ pri tome ja diskpartu ili win ne dajem nikakava nadnaravna svojstva, dok se često u opisu takvih čudesa to radi s osevima ili soft-alatima, mada to sve (što i ti kažeš) ispod haube radi sam os, ja dodam, ako to os ne može, tad ne može ni obična-dodatna apps-tool.. tj tad os nije os nego ''reactos'' :) -smeće. A klikanje je obojici lakše i tu se slažemo, dok eto oni 'hakeri' misle da je baš kul tipkati.. :))

 

-ne, ne znam što pričaš, tj ja znam, ti ne znaš :)

 

edit: evo čisto za primjer, google-freediskmanageri.. izgled/mogućnosti/razlike od njih je i gparted jedan u mnoštvu dok ms-ovog nema..

-svim tim alatima se može isto, tj opisani problem-primjer ili osnovne operacije s particijama (dok svaki može imati neki zgodan fičer, dodatni razlog..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2020 13:01 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@friday

Pa baš obrnuto: rekoh ti da već 10 ili 15 godina nisam naišao na situaciju da ispravan stikić nebi radio pod linuxom. I baš marku koju si spomenuo masovno koristim ( da nebude zabune, to nije svakodnevna potreba home usera )...

Ali za svakodnevnu razmjenu podataka je stik izgubio bitku od clouda. Pusti sad specifične politike tvrtke i sl, govorimo o kućanici koja čita Coolinarika recepte i prepušta se mašti gledajući neki film...


@entry

Pa možda nije zgorega pretresti povremeno situaciju, jer bez toga bi dobar dio publike i dalje mislio da je KDE usage mastodont, da bez konzole nema rada na Linuxu i sl...

A osim toga, ovo je općenita tema i nema ugodnijeg mjesta za povremene usporedbe konkurenata, baš kao i u autoindustriji...

😀
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice