Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.090.872
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Ne pljujem ja po Linuxu ni Armu, samo kažem da sam se zaj... što sam uzeo Arm laptop nadajući se da ću moći i programirati na njemu.

Mnogi su tražili da bar C mogu vrtit i debugirat izravno na RPiju, ali nešto pametno nisam uspio naći,

(snip) I jedva VIsual Studio Code, al bez debuggera pa sam kombinirao sa GCC. 

 

Ne razumijem ja tebe. Programiranje != C ; a npr s Pythonom ili Kotlinom se igraš kako god hoćeš.
Opet i za C, u čemu je to točno problem ?
Pa sve ti je lijepo objašnjeno na VS Code stranici: https://code.headmelted.com/

Ne'š ti problema (> "jedva"???):

 

. <( wget -O - https://code.headmelted.com/installers/apt.sh )

 

(^ naravno, moraš biti admin - superuser: "sudo -s" ispred ako nisi)

 

Kako to misliš "bez debuggera"??? Pa NIKAD ne ide sa debuggerom, to je ekstenzija po želji! 

VS Code je IDE za miljon stvari, tu su ti samo debug ekstenzije - ima ih skoro 400!!! :

 https://marketplace.visualstudio.com/search?target=VSCode&category=Debuggers

Imaš "Native", i naravno "GDB Debug", ali ovaj Cortex-Debug je neki neformalni standard koliko sam skužio (baziran na Native):

Launch VS Code Quick Open (Ctrl+P), paste the following command, and press enter

ext install marus25.cortex-debug

 

a evo isprve odguglao, 2 korisnika dali upute:

How to install Visual Studio Code on a Raspberry Pi 4 in minutes

http://shadetail.com/blog/using-visual-studio-code-for-arm-development-introduction/

^ ima i opisano kako napraviti win exe sa MinGW ili GNU Make for Windows

 

A imaš i "old school"

Program your Raspberry Pi with C/C++  - bazično, sa Geany editorom - klasik na Linuxu; tu ti je debugger (GDB)
https://plugins.geany.org/debugger.html

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2020 3:12 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-arm je trenutno platforma za urađaje, male kutijice-mobitele tj za kranjeg korsinika, ne za razvoj koji se kao i sav ostali soft neovisno o ciljanoj platformi radi na desktopu-radnoj stanici neovisno jel win-mac-lin os ili je i target multiplatfomski.. tj ne radi se razvoj na uređaju koji koristi app, kao što se film ne snima na dvd playeru, tj sadržaj se stvara na 'pravim' računalima koja to mogu, dok se samo konzumacija sadržaja izvršava na toj klasi uređaja. Za sad, a neke nagle promjene neće biti..

 

I da i ne. Načelno, još uvijek da - ali danas su ta "mikroračunala" male zvijeri, a osim toga dosta toga se radi u cloudu pod default (C# -> Azure npr).

Desktop je old school koncept (makar i dalje preferiran, bar za nas pljesnivce).

 

Android apps možeš razvijati na Androidu > fantastičan AIDE:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aide.ui

 

Slično je i za ChromeOS, odn Android Chrome apps (Android Studio).

Za Raspberry Pi naravno važi isto. Pa još tu imaš i npr node.js

 

Java Script - danas je to moćni Node.js, kojeg pokrećeš iz bilo kojeg browsera afaik.

https://en.wikipedia.org/wiki/Node.js
Makar ga i Microsoft podržava, to je razvijeno na Unixoidima tak da vi Windows tutleki u pravilu nemate pojma o tome ;)
Još ako spomenemo da Node.js nativno podržava Web Assembly, standard budućnosti... Ajd, za WA ima smisla raditi u C-u (ili Rustu)

evo ti WebAssembly Studio, jel ti i za to treba "desktop radna stanica"? 

https://webassembly.studio/

https://blog.jeremylikness.com/blog/explore-wasi-from-your-browser

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nitko ozbiljan instalira VS code na RasPI i slične vratolomije, a da ne govorim o "programiranju" na mobitelima. Laptopi i rijeđe PC-i su i dalje kraljevi za developere svih vrsta. VS code je super, ali jedina najozbiljnija mana mu je što je elektron app, što se vrlo često vidi i osjeti te stoga i dalje ne koristim VS code. Pokušao sam, ali uvijek neki problemi. I dalje ostajem na svojem Sublime text 3.

 

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Nitko ozbiljan instalira VS code na RasPI i slične vratolomije, a da ne govorim o "programiranju" na mobitelima. Laptopi i rijeđe PC-i su i dalje kraljevi za developere svih vrsta. VS code je super, ali jedina najozbiljnija mana mu je što je elektron app, što se vrlo često vidi i osjeti te stoga i dalje ne koristim VS code. Pokušao sam, ali uvijek neki problemi. I dalje ostajem na svojem Sublime text 3.

 

 

Platio si ga ili trpiš "buy me" popup-e?

Prilično je skup (s obzirom da je "samo" editor, ne i IDE), imho, ali brate mili u njemu sve leti.

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

pitanje....
imam Express VPN na Ubuntu 20.4LTS
Transmission uredno radi...
ali
qBittorrent ne radi, ne može uhvatiti trakere...
jel zna netko u čemu je problem?

if only you knew the power of the dark side
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
EricCartman kaže...

Ne pljujem ja po Linuxu ni Armu, samo kažem da sam se zaj... što sam uzeo Arm laptop nadajući se da ću moći i programirati na njemu.

Mnogi su tražili da bar C mogu vrtit i debugirat izravno na RPiju, ali nešto pametno nisam uspio naći,

(snip) I jedva VIsual Studio Code, al bez debuggera pa sam kombinirao sa GCC. 

 

Ne razumijem ja tebe. Programiranje != C ; a npr s Pythonom ili Kotlinom se igraš kako god hoćeš.
Opet i za C, u čemu je to točno problem ?
Pa sve ti je lijepo objašnjeno na VS Code stranici: https://code.headmelted.com/

Ne'š ti problema (> "jedva"???):

 

. <( wget -O - https://code.headmelted.com/installers/apt.sh )

 

(^ naravno, moraš biti admin - superuser: "sudo -s" ispred ako nisi)

 

Kako to misliš "bez debuggera"??? Pa NIKAD ne ide sa debuggerom, to je ekstenzija po želji! 

VS Code je IDE za miljon stvari, tu su ti samo debug ekstenzije - ima ih skoro 400!!! :

 https://marketplace.visualstudio.com/search?target=VSCode&category=Debuggers

Imaš "Native", i naravno "GDB Debug", ali ovaj Cortex-Debug je neki neformalni standard koliko sam skužio (baziran na Native):

Launch VS Code Quick Open (Ctrl+P), paste the following command, and press enter

ext install marus25.cortex-debug

 

a evo isprve odguglao, 2 korisnika dali upute:

How to install Visual Studio Code on a Raspberry Pi 4 in minutes

http://shadetail.com/blog/using-visual-studio-code-for-arm-development-introduction/

^ ima i opisano kako napraviti win exe sa MinGW ili GNU Make for Windows

 

A imaš i "old school"

Program your Raspberry Pi with C/C++  - bazično, sa Geany editorom - klasik na Linuxu; tu ti je debugger (GDB)
https://plugins.geany.org/debugger.html

 Kažem "jedva" jer sam instalirao više verzija VSCodea (i od heatmelteda) i htjele su se instalirati al je bio prazan ekran kad ih pokrenem, po njihovim forumima sam kasnije našao neku stariju verziju koja je prošljakala.

Za debugger, hvala ti, laptop je sad prodan pa ne mogu isprobati. Ali ako se sjećam VSCode je srao za te ekstenzije, barem nisam mogao iz njega ništa povuć, okok možda bi ona komanda install koju si pasteao plus settanje na VSCodeu upalila.

 

Ne znam ja puno o takvim instalacijama, istina navikao sam na Windowse, ali nije baš bilo straightforward. I sigurno nije tako jednostavno niti službeno podržano kao sa Linuxom na x86.

 

Kažem Arm laptop je na kraju za surfanje, multimediju, može i office..

Al nije mi bio najbolji ni sa time, recimo nije mi dao instalirati Chrome i još neke stvari. Baš je za znalce... takvome sam ga i prodao 

 

Anyway hvala vam na savjetima i mišljenjima  Javim se ako uletim u neobrano grožđe sa Liuxom na novom laptopu.... planiram Zenbooka sa AMD-om i touchscreenom ali bez drugog ekrana.

 

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kupio sam licencu prije dosta godina za trojku. S obzirom koliko dugo treba između major verzija, isplati se svaki dolar.

 

Ko i VS code možeš ga pretvoriti u dobar IDE s ekstenzijama, a performance su mu definitivno najbolje. Stvarno leti, svaka im čast na optimizaciji, a i ipak je napisan u C-u, ne javascriptu ko VS Code 

Samomrzeći hrvat
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovakve gluposti se ne može izmisliti.

Odem malo kopati po ubuntu "app store" da vidim što ima od poznatih aplikacija da bi mogao koristiti pa da nađem zamjenske za ono što ne nađem.

Instaliram aplikaciju, ništa se ne dogodi. Aplikacija je kao instalirana ali je nigdje nema i ne mogu ju pokrenuti. Pogledam ocijena 2 i dosta komentara potvrđuje taj problem.

Odem googlat trebalo bi koristiti sudo (sjetim se zvekana, ajmo mjenjat navike) kopiram i zalijepim kod. Radi.

Uzmem nešto sto izgleda kao 7zip. Nemože mi raspakirat datoteku.

 

Mislim se možda je do ubuntua, ajmo probati Linux Mint. Pokušavam napraviti bootabilni usb s par aplikacija za najnoviji LM ali ne ide. Ili ne vidi usb ili greška. Jednosavno ne ide.

Googlam, za stariji hw bolje koristiti neku stariju verziju. Ok skinem 17.x i uspijem s Rufusom napraviti bootabilni usb i instalirati. Sretan kao beba (doslovno 3-4h pokušavao instalirati LM), idem pokrenuti firefox.

Otvorim u novi tab sajt, zamrzne se FF. Not responding. Ajmo opet. Ista stvar. Restartam pc. Isti problem. Kratko surfanja sruši se firefox.

Možda je problem u mom HW (koji je prilično mainstream) jer nije supportan ili nešto. Ali jednostavno stvari ne rade kako bi trebale.

Rageajte i lupajte TD do mile volje ako vas to hrani, ali ovo ruganje. Umjesto da postoji 1-2-3-5 distro koje rade kako treba, ima ih hrpa i od dvije koje odaberem jer su kao "mainstream" ni jedna ne radi kako treba.

Ne kažem da se sve ovo ne može riješiti uz dovoljno volje i vremena, ali ovo je kao da voziš auto a uz njega moraš biti obučeni serviser s hrpom rezervnih djelova pa svako malo staneš sa strane nešto popraviti, uz to nemožeš malo ni po makadamu jer se probuši guma.

Istina da je ovo sve besplatno i napravljeno na dobrovoljnoj bazi, ali tu se sjetim one fraze koji mi frend redovito ponavlja. "ako misliš da je ovo skupo, čekaj da vidiš besplatnu opciju".

 

Da li ste imali sličnih problema s Linuxom?

 

 

1 Da, to je normalno
11 Ne, nikad
0 Ne s osn. funkcionalnostima
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 9:53 (axos).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Da se nešto neće instalira kako treba iz software centra je rijetkost, ali može se dogoditi. Zato je dobro pogledati ocjene prije instalacije, a ne poslije.

 

Uzmeš nešto što izgleda kao 7-zip, ali niti ne znaš što si uzeo, pa se čudiš da ne radi ono što misliš da bi trebalo raditi?

 

 

Što se tiče FF-a, to je relativno čest problem, pogotovo kod live distribucija - po defaultu dođe uključena HW acc. koja u kombinaciji s dostupnim driverima i tvojom grafičkom radi problem. Na normalnoj instalaciji riješiš instalacijom drivera, što u pravilu dosta distribucija same ponude, a na live sustavu je to malo teže, pa je quick fix ugasiti HW acc.

 

 

Distribucija ima koliko ima jer svaka ima svoju publiku, a meni se čini da si ti ona publika koja traži Ferrari s kukom...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@axos

Ja sam i dalje uvjeren da ti ovim načinom samo kratiš vrijeme. 😉

Nema savršenog operativnog sustava, svaki ima svojih mana i vrlina, no znanje je preduvjet za korištenje bilo čega u ovom svemiru.

Ako ne znaš ( a ne znaš ), i ako ti to uopće treba ( a ti znaš jel ti takvo znanje treba ili netreba ), daj onda pozovi doma nekog stručnog, plati pošteno uslugu ( i znanje koje ćeš pritom steći ) i tada bu ti neke stvari jasnije.

7000 kn bi bila poštena cifra da ti netko posveti pola dana svog života, te da te pritom nauči kaj i kako se sve treba odraditi prije instalacije, kaj i kako tijekom instalacije, te kaj i kako nakon instalacije. Evo i jedan besplatan savjet: nakon instalacije sistema i restarta nakon toga, odi na cugu i pusti PC koju vuru na miru ali upaljenoga...koristiće i pc-u a bome i tebi...

Kako rekoh, znam da trolaš, ali možda i netko drugi kaj nauči čitajući ovo....

😋

6 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ili jednostavno instaliras..... wait for it.....

 

7-ZIP :)

 

 

...crowd goes wild!!!! :)))))

 

 

 

....7zip radi bez beda pod mintom / ubuntu :)

NULL!=NULL
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
axos kaže...

Ovakve gluposti se ne može izmisliti.

Odem malo kopati po ubuntu "app store" ...

..

Uzmem nešto sto izgleda kao 7zip. Nemože mi raspakirat datoteku.

 ..

Googlam, za stariji hw bolje koristiti neku stariju verziju. Ok skinem 17.x i uspijem s Rufusom napraviti bootabilni usb i instalirati. Sretan kao beba (doslovno 3-4h pokušavao instalirati LM), idem pokrenuti firefox.

Otvorim u novi tab sajt, zamrzne se FF. Not responding. Ajmo opet. Ista stvar. Restartam pc. Isti problem. Kratko surfanja sruši se firefox.

Možda je problem u mom HW (koji je prilično mainstream) jer nije supportan ili nešto. Ali jednostavno stvari ne rade kako bi trebale.

Rageajte i lupajte TD do mile volje ako vas to hrani, ali ovo ruganje. Umjesto da postoji 1-2-3-5 distro koje rade kako treba, ima ih hrpa i od dvije koje odaberem jer su kao "mainstream" ni jedna ne radi kako treba....

--

 

Da li ste imali sličnih problema s Linuxom?

 

 

-osnovni problem u svemu, pa i osu, korištenju.. je (ne)znanje. Može to biti vožnja autom, isto je.

-software ne radi po duhu svetom, nego na ispravnom, kompatibilnosm HWu, odgovarajuće podešen+driver. Tad radi, svaki os, u suprotnom problemi. Što od tog imaš ili (ne)ispunjavaš kao requirements? To je odgovor-uzrok, ne distribucija ili lin-os kao što nije ni win-mac (ili hakintoš).

.. nešto ako 7z? Smiješno-tužno, tj svaka distra dolazi s nekim arhiverom, radi. Ako je nešto starije kao starija verzija to je već moguć odgovor zašto nešto ne radi ili npr problem browsera + u live modu ne koristi driver tj nije instaliran dok ne instaliraš.. a to je hw+driver tj nije os i nije linux tj ff nije linux a ne ruši ti se pod win zato jer nemaš live-win sa starim ff u starijoj distri..

-problemi, očekivanja.. trolaš, tj slikovito, uzmeš auto i nabiješ ga u zid pa kritiziraš volan jer nije skenuo, kočnice jer nije stao i boju jer je oguljena..  a problem nije u tome nego u nabijanju u zid tj vozaču-tebi.

-neće ti neki install-live, neće rufus.. mučiš se već s izradom install-stikića? .. znaš da to ekšli nije os, tj osevi rade jednako-kompatibilno pa isti stikić možeš napraviti na svakom osu za ostale oseve jer je ispod isti standard, FS-boot-bios.. tj platforma x86 i kompatibilnost, tj ako imaš problema sa neispravnim HWom ili postavkama, neiskustvo kako se što radi, to nije greška-problem nekog osa, vrijedi jednako za win-lin i naravno da ćeš imati probleme kad već na izradi stikića kao preduvijetu imaš problem.. no nikad ti na pamet ne padne da je problem npr u HW ili tebi, znanju, alaitma-softwareu kojim nešto radiš.. nego ti je nekako zabavo za to optužiti os, linux.. koji gle čuda, radi. Isti taj koji tebi ne radi, drugima radi. Kako to? Ja imam čarobni stikić ili imam neku spešl-edišn distru? Imamo isti soft, imamo (u jednoj verziji priče) isti generički HW ... i jednom radi, drugom ne, što je tad razlika koja skriva odgovor? =znanje tj sam korsinik koji nešto radi pogrešno, odnosno druga verzija priče, ako je hw problem tad to ne možeš zaobići tj ili ispravno  ili podešeno ili novo.. ali nikako ono što ne radi ili ono što ne zadovoljava današnje requirementse npr browsera (dok je os najmanje zahtijevan).

 

-iste/slične primjedbe (''ne valja os..'') još češće juzeri u win temi navode.. i tad je opet odgovor isti, tj soft-os je isti, moj-tvoj.. to tad nije razlika u formuli-rezultatu tj to tad nije uzrok problema.

-koji god problem imaš, ako ga želiš riješiti, tražiš uzrok.. eliminacijom, logikom, iskustvom.. i ono što ostane da odgovor. No ti ne tražiš rješenje, nego način trolanja.. i nećeš riješiti svoj problem, s osom ili nečim trećim što nije tema.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma šteta truda i vremena koje čovjek utroši na odgovor. Ja vrtim zadnju verziju Ubuntua na (za računala) prilično starom hardweru. Instalacija je prošla bez problema jedino sam nakon instalacije trebao ažurirati driver za grafičku karticu (zadnji vlasnički od nVIDIA-e). Korištenje ide bez problema čak me iznenadila odlična integracija web aplikacija MS Office 365 (najbolje što sam do sada iskusio, bolje i od OpenSUSE-a kojeg imama instaliranog na laptopu starom 10-ak godina).

 

Ne tražim BIM alat za Linux jer ga nema (nbarem nema kvalitenog kojeg bi mogao koristiti), ne tražim CAD alat za Linux jer bez obzira na DraftSight koji je odličan imam problema kad izradim nešto u njemu i šaljem drugima s kojima surađujem. Jednostavno tih programa nema pod Linuxom a alternative mi nisu dovoljno dobre. Da ima tri zrna soli u glavi i tri aktivne moždane vijuge ne bi ni on tražio to što traži u Linux-u. Wine i Play On Linux su dobri alati ali nisu svemogući i obično je moguće pokrenuti starije aplikacije koje ponekad i ne rade baš najbolje (bolje rečeno neke od njih ponekad rade dok većinu vremena ne rade).

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
axos kaže...

Ovakve gluposti se ne može izmisliti.

Odem malo kopati po ubuntu "app store" ...

..

Uzmem nešto sto izgleda kao 7zip. Nemože mi raspakirat datoteku.

 ..

Googlam, za stariji hw bolje koristiti neku stariju verziju. Ok skinem 17.x i uspijem s Rufusom napraviti bootabilni usb i instalirati. Sretan kao beba (doslovno 3-4h pokušavao instalirati LM), idem pokrenuti firefox.

Otvorim u novi tab sajt, zamrzne se FF. Not responding. Ajmo opet. Ista stvar. Restartam pc. Isti problem. Kratko surfanja sruši se firefox.

Možda je problem u mom HW (koji je prilično mainstream) jer nije supportan ili nešto. Ali jednostavno stvari ne rade kako bi trebale.

Rageajte i lupajte TD do mile volje ako vas to hrani, ali ovo ruganje. Umjesto da postoji 1-2-3-5 distro koje rade kako treba, ima ih hrpa i od dvije koje odaberem jer su kao "mainstream" ni jedna ne radi kako treba....

--

 

Da li ste imali sličnih problema s Linuxom?

 

 

-osnovni problem u svemu, pa i osu, korištenju.. je (ne)znanje. Može to biti vožnja autom, isto je.

-software ne radi po duhu svetom, nego na ispravnom, kompatibilnosm HWu, odgovarajuće podešen+driver. Tad radi, svaki os, u suprotnom problemi. Što od tog imaš ili (ne)ispunjavaš kao requirements? To je odgovor-uzrok, ne distribucija ili lin-os kao što nije ni win-mac (ili hakintoš).

.. nešto ako 7z? Smiješno-tužno, tj svaka distra dolazi s nekim arhiverom, radi. Ako je nešto starije kao starija verzija to je već moguć odgovor zašto nešto ne radi ili npr problem browsera + u live modu ne koristi driver tj nije instaliran dok ne instaliraš.. a to je hw+driver tj nije os i nije linux tj ff nije linux a ne ruši ti se pod win zato jer nemaš live-win sa starim ff u starijoj distri..

-problemi, očekivanja.. trolaš, tj slikovito, uzmeš auto i nabiješ ga u zid pa kritiziraš volan jer nije skenuo, kočnice jer nije stao i boju jer je oguljena..  a problem nije u tome nego u nabijanju u zid tj vozaču-tebi.

-neće ti neki install-live, neće rufus.. mučiš se već s izradom install-stikića? .. znaš da to ekšli nije os, tj osevi rade jednako-kompatibilno pa isti stikić možeš napraviti na svakom osu za ostale oseve jer je ispod isti standard, FS-boot-bios.. tj platforma x86 i kompatibilnost, tj ako imaš problema sa neispravnim HWom ili postavkama, neiskustvo kako se što radi, to nije greška-problem nekog osa, vrijedi jednako za win-lin i naravno da ćeš imati probleme kad već na izradi stikića kao preduvijetu imaš problem.. no nikad ti na pamet ne padne da je problem npr u HW ili tebi, znanju, alaitma-softwareu kojim nešto radiš.. nego ti je nekako zabavo za to optužiti os, linux.. koji gle čuda, radi. Isti taj koji tebi ne radi, drugima radi. Kako to? Ja imam čarobni stikić ili imam neku spešl-edišn distru? Imamo isti soft, imamo (u jednoj verziji priče) isti generički HW ... i jednom radi, drugom ne, što je tad razlika koja skriva odgovor? =znanje tj sam korsinik koji nešto radi pogrešno, odnosno druga verzija priče, ako je hw problem tad to ne možeš zaobići tj ili ispravno  ili podešeno ili novo.. ali nikako ono što ne radi ili ono što ne zadovoljava današnje requirementse npr browsera (dok je os najmanje zahtijevan).

 

-iste/slične primjedbe (''ne valja os..'') još češće juzeri u win temi navode.. i tad je opet odgovor isti, tj soft-os je isti, moj-tvoj.. to tad nije razlika u formuli-rezultatu tj to tad nije uzrok problema.

-koji god problem imaš, ako ga želiš riješiti, tražiš uzrok.. eliminacijom, logikom, iskustvom.. i ono što ostane da odgovor. No ti ne tražiš rješenje, nego način trolanja.. i nećeš riješiti svoj problem, s osom ili nečim trećim što nije tema.. :)

 Dobra analogija (win-lin)je multiplayer igra kupljena na steamu i piratska. Kod steama ako imaš dovoljno dobar hw kupiš, install i radi. Mala je šansa za problem. Kod piratske prvo crackaj pa probaj hamachi, garenu i što sve ne, postavke rutera, problem firewall, verzija patcha, editiraj postavke, ako sve to riješiš kroz koji dan skužiš da se igra crasha nakon što igraš istu partiju više od x vremena. 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-usporedba je pogrešna, neusporedivo.. tj svaki soft je sam za sebe dobar-loš (bugovit) ili sama zaštita, kao i (ne)mogućnost multiplayinga ako ne možeš na službene servere (a piratskog možda nema..) itd. no to opet (kako nježno reći..) nije os, linux-win.. tj to je zaštita, interesi i juzer koji bi nešto đabe.. a pirat igra, može jednako normalno raditi kao kupljena, jer je (gle čuda) opet ekšli ista, tj pirati ne rade igre-soft nego eventualno samo crack, pa ako to ne zbugiraju tad je recimo 'isto'.. a ponekad čak i origigi igra koristi pirat-nocd patch jer se proizvođači zaigraju sa zaštitom pa je tako eliminiraju kao problem..

 

-ako želiš usporedbu, može i steam... tj nudi igre za razne platforme, win-lin-mac-andorid.. tj ovisno o interesu proizvođača kao i tržištu jer to je ipak biz. Ako želiš igru, tad primarni kriterij koji moraš ispuniti je što ta igra traži, nje requirements, ne os ili tvoje želje tj ako kaže da treba npr 8gb rama, tad moraš imati 8gb rama, ako je win only tad trebaš win-os, ako ima pingvina, može lin, .. tj izbor kao sladoled, možeš birati samo ono što se nudi, ne nešto što se ne nudi jer tad (opet, čudo? ne, obična ovčarska logika) nije izbor.

 

-browseri, nisu dio osa nego više dio mreže dok je os samo nešto što služi da hw može raditi, kao što kućište služi da ga drži na hprpi. Os je samo jedna od karika niza, kao bios, driver dok je hw ono što nešto radi, odnosno kod koji se izvršava u cpu je soft .. ostalo su sve samo pomagala koja ti to omogućuju, kao npr antivirus koji nema neku 'korisnu' funkciju, tj smeta-troši resurse ali je nužno zlo tj zašta.. no i laiku je jasno da bi računalo bez AV moglo biti brže ili barem jednako onom s antivirusom..

 

-može li bar teoretski igra biti jednako kvalitetna za razne platforme, win-lin-mac? može.. no realno win je dominantni desktop os a time i fokus proizvođača + problem razmrvljenosti distri (za što su krvi linuxgurui koji u tome vide 'slobodu' .. no to je divlji zapad..) tj 92% vs 2% .. gdje bi ti uložio više u razvoj? naravno to isto rade i oni koji od tog ekšli žive i tako se desi da možda siti soft ne radi baš jednako na svakom osu, no to nije problem-uzrok os, nego interesi i uloženi resursi onog tko to radi tj dev-programer-vlasnik tj zakon novca. Dodaj na to drivere-support za poštošačku elektroniku i tad imaš situaciju da mada je to teoretski isto, realno ne mora biti, nego ovisi o sreći, driveru tj konkrento o hw koji imaš i koliko se znaš snaći ako nije tako dostupno kao za win. Isti problem je ako tražiš bilo koji soft, tj ono što je popularno lako nađeš za popuplarnu platformu, dok za ono što koristi mali broj ljudi često nema.. ni uputa-supporta i tad se moraš sam snalaziti, tj to je skoro jedina razlika, osim što win nije lin. Kako pronađeš neku igru ili nešto što nema baš na prvom googlanju, pa opet, može se..

-igre ovise o engienu, driveru za npr vga kao najbitniojoj komponenti, apps ovise o osu za iscrtavanje na ekranu jer nismo više u 'dos-u'.. tj app je samo dio softa, dok os nudi nešto kao osnovu, tj razni sys-dllovi su upravo to, kao što ti za mp3 pjesmu treba dekoder, trebaš font, trebaš zip.. a to sve je neki file, ikona, text, config ili sys-dll koji ekšli nešto radi. Drugi tip appsa-igara je npr minecraft ili portable appsi ili multipratform jer sve je to ista platforma, isti cpu.. i može isto, neovisno o osu, pa tako možeš isti minecraft iskpirati i radi.. jer ne radi na osu, nego na javi dok je os samo kontejner filesysa tj nakupina ikona i storagea. Browser pak prikazuje sadržaj s mreže-interneta, ne s računala (kao osnovna razlika, mada je svaki soft ''isti''..) npr yt-klipići.. i tad bitna razlika, ne biraš ti kompatibilnost npr koji html standard ili koji enkoder za video-audio, nego moraš zadovoljiti traženo, tj isti klipić možeš imati na računalu u bilo kojem fileformatu, konvertirati, .. no online je to kao za tv, imaš ili nemaš, ako imaš (kompatibilno + resursi) tad možeš, ako nemaš, ne možeš. Browser danas koristi vga, driver, naravno da o tome tad ovisi što može, što nudi-traži, tj manje je važno taži li 2gb rama nego imaš li adekvatnu vga, koja distra, koji de-UI.. tj nekoliko puta već sugeriram, KDE-plasma, ne lubuntu i sl. ako računalo podržava, tj light koristiš samo kad moraš kao anitvirus, jer obrnuto, želiš iskoristiti HW za ono što hw radi a to je nrp dekodiranje slike i to se posljednje desetljeće ne razlikuje, tj svi osevi traže isto, što nekad nije bilo.. tj nekad je cpu to sve radio ali nije ni bilo npr hevc-a.. a danas da to radi cpu vidio bi problem, tj upravo zato trebaš vga, kao što za printanje trebaš printer a da bi sve radilo trebaš osim osa i driver.. i ako slažeš sam, tad to sve moraš znati, jednako kao da pečeš ćevape-pizzu ili naručiš gotovo. Tj lako je to sve napraviti ako znaš, imaš resurse, alat-soft-znanje.. a teško ako to nemaš, tj šansa da ćeš bez iskustva nešto random-pogoditi i napraviti dobro je kao loto-zanemarivo mala, tj da je to tako lako da svaki tumplek to zna, tad 'majstori' ne bi imali posla, a netko zna igrati nogomet, netko kuhati, netko nešto deseto.. tj ako ne znaš što je os, kako i što radi, tad nećeš ni klik-nextanjem iz prve nabosti kombinaciju koja radi, tj nećeš na neadekvatnom HW tj tad moraš znati što računalo realno može, koje su granice i tad iz tog izvučeš što može. Kupiš novo-jako, upališ, radi.. svaki os. To je lako, problem je staro-slabo a usprkos pričama da linux radi na kutiji šibica, ono što vrtiš je soft tj soft ima svoj requirements, ne os koji može raditi na kutiji šibica (sortofspik..) no ne može browser..

 

-ili skratimo priču, vrati se na win, tamo će browser raditi po duhu svetom, čak bez vga, dovoljno je na kućištu nacrtati znak prozora (znak križem i sl..).. pod win, bez vga kriza vrti 300fps-lock, dok pod lin to neće.. jer linux ne valja i razvalio-raskinkao si ga :)

 

-kako se radi stikić-live? imaš howto i pratiš, dok je to ms napravio 'zgodnije' tj win imaš mctool i klik-next dobiješ iso ili stikić.. za lin je slično, osim što nije klik-next nego to radiš sam u dijelovima, skineš iso, app kojom raspakiravaš-kopiraš ili u terminalu..  tj app kao rufus i ostali ne radi ništa čudotvornog, tj to je samo frontend za klikanje vs tipkanje dok sve ekšli radi os.

-ako imaš ispravan iso, ispravan stikić, pripremljen na pravi način, tad taj stikić može raditi na ispravnom-podešenom-kompatibilnom računalu koje zadovoljava navedene requirementse + poželjno više od minimuma tj očekivanja i performanse o tome ovise.

 

-što je tebi 'prva stvar'.. instalirati nešto kao 7z...? nešto čačkati po softcentru? Želiš browsati? Ako nisi zadovoljan s FF instaliraš chrome ili što se nudi, ako hw nije adekvatan, tad moraš prilagoditi želje mogućnostima, ne obrnuto jer to tako ne radi :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ihush je već napisao doktorsku dizertaciju na Bug forumu, uskoro izlazi knjiga "Moj Linux" 

Al bez zezanja, respect za količinu truda.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovo je moj "stroj". Još uvijek radi ko bebica.

Pila naopako Pila naopako
Stručnjak za odmaganje...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Ovo je moj "stroj". Još uvijek radi ko bebica.

 -radi jer imaš HW, dok juzeri očekuju da radi bez HWa.. a krivica je na lovačkim pričama o čudotovornom linuxu (bez cowboya.. ništa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Ovo je moj "stroj". Još uvijek radi ko bebica.

 to staro ? ma daj...
vidi moju konfu

if only you knew the power of the dark side
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 -radi jer imaš HW, dok juzeri očekuju da radi bez HWa.. a krivica je na lovačkim pričama o čudotovornom linuxu (bez cowboya.. ništa).

Ma sve je to OK. Na TV-u imam prikopčan RaspberryPi 2 B+ s Raspbianom i LibreElecom. Nije da Raspbian leti ali se može na njemu nešto odraditi dok LibreElec rastura sve žive i nežive video formate. Primarno je tu zbog Kodia ali ponekad je zgodno pokrenuti i Raspbian. Friday ima novi Raspberry Pi 4 s više RAM-a i ako sam ga dobro shvatio sve loeti. Treba znati granice.

Darky kaže...

 to staro ? ma daj...
vidi moju konfu

Ovo računalo je staro 10 godina. Ako to nije staro onda nemam pojma što je.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...
mario.L_hr kaže...

Ovo je moj "stroj". Još uvijek radi ko bebica.

 to staro ? ma daj...
vidi moju konfu

 Ma to je nista, radi na jos starijem

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova
6 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

valjda sam ja pre star pa bolje da ne postam na cemu sam radio  :D

NULL!=NULL
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
VladRi kaže...

valjda sam ja pre star pa bolje da ne postam na cemu sam radio  :D

 

Moj prvi kompjuter

 

if only you knew the power of the dark side
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
..

Ovo računalo je staro 10 godina. Ako to nije staro onda nemam pojma što je.

 -nije važna starost nego mogućnosti.. usporedi to s 'agitatorom' koji kolje linux-browser na laptopu...

-intel je rebrendao svoje vga (koje su barem 50% lapotpa + dual kad se koristi i diskretna ali uvjek intel..).. i vidi na entriju, oznaka GT2, tek od GT1 zadovoljava nove-refreshane AERO kriterije tj SM2-dx90c-OGL1.2... tj jače, dx-10-11..

-bez gpu-hw nema akceleracije, gui, browser, čak i minecraft.. i to je minimum već desetak godina, za sve oseve.

-računalo kao neki laptop koji to nema jednostavno nema bitan uvjet za nove app koje koriste gpu kao i os-gui npr KDE.. zato je KDE recimo paušalno kriterij za prolaz ili pad i ako računalo podržava tad će pod KDE raditi 'bolje' tj vga će raditi ono što treba, dok u slučaju da nema adekvatnu vga-gpu tad to mora raditi cpu a to je kad se dodaju godine overkill za nrp dekodiranje h.265 dok istu stvar danas radi svaki mobitel jer ima chip.

-računalo ispod tog kriterija 'mora' na neki lakši gui, npr xfce.. ali to ne znači da će moći glatko dekodirati video tj i dalje ostaje problem da nema hw kojeg danas traže svi dok je linux-distra tj izbor DE-GUIja samo stvar izbora tj može raditi, os i appsi koji ne traže takav resurs.. tipa word-baza-tetris.. neovisno o snazi ostatka kao cpu-ram. Grubo se može reći da je granica na oko 10god ali nije to stvarna granica nego HW koji imaš ili nemaš, dok računalo može biti i starije ili novije tj nisu godine dobar kriterij nego konkretni resursi koje ima ili nema.

-laicima se često snaga vga reklamirala količinom vrama, prve vga-gpu koje tehnički mogu zadovoljiti AERO kriterij su tad opisivane ''.. s 128MB VRAMa..'' dok je tek kasnije kad su se vidjeli problemi s npr intel-(de)akcelatorima specificirao shadermodel 2+ .. kao i količina vrama koja mora odgovaraji rezoluciji-texturi itd.. da bi moglo raditi, tj driver na integruši je dozvoljavao do 1,7gb ali se tad ugl rušio i ogrnaičeno na npr 32bitni os tj 1-2gb rama je odavno minimum za računalo i ako još toliko uzme vga za sebe tad to računalo ima 3-4gb.. a tad je bolje imati 64bitni jer može stabilnije alocirati tu količinu rama tj adresnog prostora tj od ubuntu 18 je izbačen 32bitni i recimo da je to granica od kad računala rade ok tj količina rama i vga tj 5godina staro sigurno može, tj ima barem intel gt1 grafiku dok starije ovisi koja, intel-hd.. 4000 može, starije ne.. tj nekoliko generacija od prvih core2 do i3-i5 ne zadovoljava minimalni kriterij mada su u opisu od prije desetak godina to 'podržavali' (povučeno-izmjenjeno jer ne podržava) .. tj možeš natjerati neku stariju vga da radi, npr intel 915.. (do 35p je neadekvatno), može biti i radeonka-nvidia.. ali će se stalno rušiti tj kad god pokreneš app koja traži više tj ili vrama ili funkciju koju hw nema pa tad ne radi ni šah pod win ili minecraft.. mada se os može instalirati i kao radi.. Takvo računalo je beskorisno za većinu tj može raditi samo ono što može, dok server može biti i bez vga.

 

edit: zato se npr axosu ruši browser u liveu, dok bi na tvojem računalu tj vga-HWu isti live radio uredno. To nije stvar osa-softa nego HWa-resursa-mogućnosti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 9:09 (ihush).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Šmrc, ja još nemam komp sa Linuxom 

 

I zake ste svi na Ubuntuu? Meni Mint Cinnamon prelijep.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa ni baš da smo svi na Ubuntu... Ima tu i minta, manjara, opensusea, fedore,...

Meni je interesantno kaj vas i zašto veže uz određeni DE....

Na tom polju se isto stvari dosta brzo mijenjaju, i vjerojatno većina nema pojma kaj donosi najnoviji gnome ili KDE..
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Šmrc, ja još nemam komp sa Linuxom 

 

I zake ste svi na Ubuntuu? Meni Mint Cinnamon prelijep.

Ne treba mi GUI pa vrtim Ubuntu server + SSH. 

 

Sve što vrtim na Ubuntuu ionako ima svoj web interface. 

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori


odem u inozemstvo i sad me zeza komp....
BIOS se zblesirao i ja naravno nemam PS/2 tipkovnice, a nije mi ni na kraj pameti bilo da je upakiram u auto....
isčupao sam bateriju sa MBO, i sad imam sliku BIOS-a i veli biraj F2 ili Del, a tipkovnica ni zuc
sad ću tri do pet dana imati gnjavaže sa time dok ne neđem tipkovnicu.... AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 19:08 (Darky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

nije potrebna ps2 tipkovnica.. tj svaki bios do boota-osa supporta automatski ps2 osim ako to onemogućiš. Tj uefi-fastboot i sl gluparije kao i sleep-hyber mogu preskakati inicijalizaciju tj upravo to rade.

-to znači da ti nešto ne radi, rastavi-sastavi-provjeri ili clrcmos ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice