Vodič za odabir kućišta izdvojena tema

poruka: 6.672
|
čitano: 1.389.806
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Vodič za odabir kućišta

Hvala Vam na svim prijedlozima. Mislim da cu preskocit NZXT onda, bitnije mi je da je tiho nego lijepo. Od ovih svih koje ste mi preporucili mi se bas svidja Phanteks p400a. Znaci sada je izmedju njega i Meshify C. Kod Meshify C mi se vise svidja izled i kuciste mi "djeluje" bolje kvalitete ako to ima smisla, ali me brine sta vec neke nove graficke nece moc stat u njega ako budem upgradea PC kasnije, i sta bi eventualno trebalo kupiti jos jedan fan. P400A koliko vidim mogu stock drzat, samo mi je eto kvaliteta izrade upitna. Vjerovatno ne mogu pogrijesit ovde :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Bartaul kaže...

...Vjerovatno ne mogu pogrijesit ovde :D

 obzirom da nemaš neke 'enthusiast' komponente (čitaj vruće i rastrošne), teško da možeš pogriješiti

16 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Čitatelj kaže...

Entho Pro je big-tower, ne midi-tower - imas Entho Pro M, on je midi-tower, ali ne nudi ono sto ti trebas,

plus to sto je samo 20€ povoljniji od opremljenijeg Entho Pro.

 

Evo da ti jos jednom zahvalim na informacijama!! Prijatelj i ja smo narucili 2 Enthoo Pro Tempered Glass Special Edition i kucista su stigla. Narucena na adresu u Njemackoj su kostala 2x €134 + postarina €7 (ukupno €275). Prijatelj je svoje kuciste vec raspakirao i odusevljen je a sastavio je dosta kompjutera :-) Moje ce stajati do ljeta dok cu kupovati komponente.

Chupo
11 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir kućišta

Pozdrav, vidim da se prica o h510 kucistu. Osobno mi se svida i planiram slozit build sa rtx 3080 + ryzen 5600 hladen arctic 34 coolerom bez overclockanja. Kazu da kuciste ima slabiji airflow i vidim da ljudi dosta stavljaju vodeno hladnje pa me zanima ako netko ima iskustva ili zna nesto vise od mene o tom bio bih zahvalan za svaki input :)

Alternativa mi je Silencio s600 koje je nesto vece i tiho (to mi se svida) ali ima izgleda jos gori airflow (valjda?)

Hvala 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vodič za odabir kućišta

Nisam kupovao kućište nekih 11-12 godina pa bih možda nešto nabavio što bi me moglo služiti idućih toliko ili više.

 

- Ne zanima me nikakav RGB. Interes ravan nuli i što manje svjetla uopće. Ali ako ima a dobro, dok nije dodatan trošak.

- Ne zanima me staklena niti pleksiglas bočna stranica. Ako ima, preživjet ću.

- Nije mi bitno kakav front panel ima.

- Zanima me full tower ili dual chamber, imam mjesta za bilo što. Što se mene tiče, širje, višje, sve ok.

- Zanima me magnetni ili pristupačan odvojiv filter prašine.

- Zanima me dobar protok zraka i prostranost, možda da ima i mjesta za 360mm hladnjak.

- Zanima me da mogu dvije ili više grafičkih bez problema kojih god dimenzija i tipa hlađenja jer 5-6 monitora. Ne planiram multimonitor gaming, više multitasking.

- Zanima me da mogu staviti velik zračni hladnjak za procesor ili velik zatvoreni vodeni hladnjak. Možda je opcija i custom vodeno, ali u biti samo da ima mjesta unutra i za budućnost.

Zamislio sam si da bi to bilo 1000-2000kn, ali nemam predrasuda za ništa.

 

TLDR, veliko prozračno kućište bez vidljivih kerefeka, a funkcionalni kerefeci se cijene. :-D

Pa ako je netko naletio na nešto takvo, hvala za odgovor :-D

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže... 

TLDR, veliko prozračno kućište bez vidljivih kerefeka, a funkcionalni kerefeci se cijene. :-D

Pa ako je netko naletio na nešto takvo, hvala za odgovor :-D 

 budget model - phanteks enthoo pro

na gornjoj granici - be quiet dark base pro 900

 

recenzije potraži na netu, pa vidi sam što ti više odgovara

3 godine
protjeran
offline
Vodič za odabir kućišta

Ja bi ovog behemota PHANTEKS Enthoo Pro 2 TG 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Da, jučer sam puno proučavao kućišta. Shvatio sam da postoji Enthoo Pro 2.

Mislim da je Jay rekao koji vrag sa prednjim panelom da su ga sakrili da ne možeš uštekati više stvari. Inače sam još prije 15 godina pitao se zašto ne razmaknu barem malo USB portove da se mogu malo deblje stvari uštekati. Onda si mogao staviti samo dva porta i doviđenja.

Dobro, to mi nije bitno, samo mi nije jasno zašto bi i u najjeftinijim kućištima tako rješavao front panel.

Mislim da sam negdje vidio da nikakvi ventilatori ne dolaze s tim. I to nije problem, ali nešto što treba dodatno platiti i misliti na to.

Sad ono što me pati je da je to kućište u biti za dvije matične. Ako staviš gore samo jednu onda je cijeli donji dio prazan. Da je bar nekako bolje organizirano pa da imaš ulaz zraka. JE dolje otvoreno, ali ne znam što bih želio.

  • Total fans possible:
    3x 140 / 4x 120 mm (front)
    3x 140/120 mm (cover)
    1x 140/120 mm (rear)
    1x 140 / 3x 120 mm (bottom)
    4x 120 mm (MB tray)
  • A ovi zračni filteri su od tkanine(?) pa se isto pitam za trajnost.

 

A ovaj Bequiet izgleda cool. Prijatelj je rekao da sam lud što to gledam tako skupo. Ali barem dobiješ dobre ventilatore zar ne? :)

Ok, neka je skupo, ali zašto su zatvorili frontu tako da ima ulaz samo uz rub? To mi se čini ludo.

A i gore je zatvoreno i kao nema baš mjesta za radijator?

I staklena ploča visi samo na vijcima umjesto da ima neku šarku ili je zakvačeno.

Kaže u nekom video super modularno, možeš što hoćeš, pa i staviti daijator naprije... hm, stvarno?

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 9:18 (Mandor).
16 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

 

 

A ovaj Bequiet izgleda cool. Prijatelj je rekao da sam lud što to gledam tako skupo. Ali barem dobiješ dobre ventilatore zar ne? :)

Ok, neka je skupo, ali zašto su zatvorili frontu tako da ima ulaz samo uz rub? To mi se čini ludo.

 

Pa cijela ideja BeQuiet kučišta jest da budu ono što im ime kaže - tiha. Pa shodno tome zatvaraju sve moguće izvore zvuka.

A nije zrak fluid niskog viskoziteta. Misliš da ga neće ući dovoljno? Također, nije usisni ventilator turbojet motor pa da će taj zrak, koji ulazi sa strane, glasno pištati zbog visoke brzine usisa i kompresije.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 10:20 (Father_Dougal).
7 godina
protjeran
offline
Vodič za odabir kućišta

Kucista koja bih ja uzeo u obzir:

Fractal Design Define S
Fractal Design Define R5
Fractal Design Define R6
Phanteks Enthoo Pro
Thermaltake Suppressor F31
*
Fractal Design Define 7
Fractal Design Define 7 XL
be quiet! Dark Base 900
Phanteks Enthoo 719

 

Nakon zvjezdice su nesto skulja rijesenja, al svakako mi ce cine kao kompletnija kucista.

Fractal radi jako prostrana kucista, kojima se lako upravlja i bez muke poslozis i sakrijes sav visak

zica, da nigdje nista ne viri.

BQ ima zanimljiv i modabilni dizajn, mozes izrotirati cijelu plocu, da sve bude naopako kao u BTX standardu,

a mozes i okrenuti da bude normalno.

Phanteks radi jednostavno dobra kucista, koji uvjek nude nesto vise. Ne svidja mi se Enthoo Pro 2,

ali originalni Enthoo Pro je jedno od kompletnijih kucista, dok Enthoo 719 je taman dovoljno moderniziran,

a opet dovoljno klasican. Enthoo Primo mi isto nikad nije legao, mozda se svidi tebi.

TT F31 cisto simpatican, a svi drugi su mi previse "bling".

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Zašto ti je Enthoo Pro original bolji od Enthoo Pro 2?

Samo izgled ili? Meni su bezveze 5,25 slotovi naprijed pa bih radije vidio mesh za zrak.

Budući da imam najmanje dvije grafičke ima li netko od njih prednosti ili mane, glede razmaka i hlađenja za grafičke kartice?

Sviđa mi se ideja da je napajanje u odvojenom dijelu kućišta.

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Father_Dougal kaže...
Mandor kaže...

 

 

A ovaj Bequiet izgleda cool. Prijatelj je rekao da sam lud što to gledam tako skupo. Ali barem dobiješ dobre ventilatore zar ne? :)

Ok, neka je skupo, ali zašto su zatvorili frontu tako da ima ulaz samo uz rub? To mi se čini ludo.

 

Pa cijela ideja BeQuiet kučišta jest da budu ono što im ime kaže - tiha. Pa shodno tome zatvaraju sve moguće izvore zvuka.

A nije zrak fluid niskog viskoziteta. Misliš da ga neće ući dovoljno? Također, nije usisni ventilator turbojet motor pa da će taj zrak, koji ulazi sa strane, glasno pištati zbog visoke brzine usisa i kompresije.

 

Ne znam, zato pitam.

Želio bih se osigurati kad jednom stavim nešto kao threadripper i ogromnu grafičku da nemam problema sa hlađenjem.

Ne kažem da ću sigurno to staviti, ali nekako si mislim ako sam potrošio 2000 kn, želio bih biti siguran da nema problema s hlađenjem.

U suprotnom mi je bolje dati 1000 za pa kad dođem do problema opet dam 1000 za nešto drugo što je bolje prilagođeno novom hardveru.

11 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

Ne znam, zato pitam.

Želio bih se osigurati kad jednom stavim nešto kao threadripper i ogromnu grafičku da nemam problema sa hlađenjem.

Ne kažem da ću sigurno to staviti, ali nekako si mislim ako sam potrošio 2000 kn, želio bih biti siguran da nema problema s hlađenjem.

U suprotnom mi je bolje dati 1000 za pa kad dođem do problema opet dam 1000 za nešto drugo što je bolje prilagođeno novom hardveru.

 ovdje imaš detaljni review, pa možeš vidjeti i kako se ponaša u odnosu na konkurenciju

 

opet, radi se o recenziji kojoj su primarni predmet interesa perfomanse hlađenja, dakle ostali fičri poput dobre zaštite od prašine su u tom testu nebitni, buka se isključivo gleda kroz bolji protok zraka da ventovi na komponentama ne moraju raditi na većem broju okretaja i biti glasne

 

meni osobno je zaštita od prašine i buka podjednako bitna, pa ću uvijek birati kućište koje ima dobru zaštitu od prašine i koje je samo po sebi više silent, pa ću onda shodno tome tražiti komponente koje imaju same po sebi bolje hlađenje i ne treba im baš najveći mogući propuh - u krajnjem slučaju, kućište kupuješ rjeđe nego komponente, pa je logično da njih prilagođavaš potrebama kućišta, nego obrnuto

 

tu se ne slažem s recenzentom i s nekim kolegama koji zagovaraju otvorenija kućišta, no ukoliko imaš jači hladnjak za procesor i grafu sa efikasnim hladnjakom, onda ti i ne treba maksimalni protok zraka da ih ohladiš, a i tako hlađene komponente imaju veću toleranciju na malo više temperature unutar kućišta

tu se ne radi o ekstremima, da ja zagovaram kućišta koja su potpuno zagušena pa da se unutra kuhaju komponente, nego je ovaj be quiet upravo ono o čemu govorim - ima dovoljno propuha, ima vrhunske case ventilatore, a opet spada u klasu kućišta koja su tiha i dobro zaštićena od prašine

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
picajzla0707 kaže...
Mandor kaže...

Ne znam, zato pitam.

Želio bih se osigurati kad jednom stavim nešto kao threadripper i ogromnu grafičku da nemam problema sa hlađenjem.

Ne kažem da ću sigurno to staviti, ali nekako si mislim ako sam potrošio 2000 kn, želio bih biti siguran da nema problema s hlađenjem.

U suprotnom mi je bolje dati 1000 za pa kad dođem do problema opet dam 1000 za nešto drugo što je bolje prilagođeno novom hardveru.

 ovdje imaš detaljni review, pa možeš vidjeti i kako se ponaša u odnosu na konkurenciju

 

opet, radi se o recenziji kojoj su primarni predmet interesa perfomanse hlađenja, dakle ostali fičri poput dobre zaštite od prašine su u tom testu nebitni, buka se isključivo gleda kroz bolji protok zraka da ventovi na komponentama ne moraju raditi na većem broju okretaja i biti glasne

 

meni osobno je zaštita od prašine i buka podjednako bitna, pa ću uvijek birati kućište koje ima dobru zaštitu od prašine i koje je samo po sebi više silent, pa ću onda shodno tome tražiti komponente koje imaju same po sebi bolje hlađenje i ne treba im baš najveći mogući propuh - u krajnjem slučaju, kućište kupuješ rjeđe nego komponente, pa je logično da njih prilagođavaš potrebama kućišta, nego obrnuto

 

tu se ne slažem s recenzentom i s nekim kolegama koji zagovaraju otvorenija kućišta, no ukoliko imaš jači hladnjak za procesor i grafu sa efikasnim hladnjakom, onda ti i ne treba maksimalni protok zraka da ih ohladiš, a i tako hlađene komponente imaju veću toleranciju na malo više temperature unutar kućišta

tu se ne radi o ekstremima, da ja zagovaram kućišta koja su potpuno zagušena pa da se unutra kuhaju komponente, nego je ovaj be quiet upravo ono o čemu govorim - ima dovoljno propuha, ima vrhunske case ventilatore, a opet spada u klasu kućišta koja su tiha i dobro zaštićena od prašine

 

 

 

 

Gledao sam taj video dvaput. Na 14:20 baš priča o tome kako je jedno od najglasnijih kućišta na maksimalnom opterećenju.

Bio sam kupio 5700xt i na kraju prodao jer nisam imao dobro kućište za tako nešto. Em zbog veličine kartice em zbog buke ventilatora jer jednostavno nisu ni imali otkud povući zrak.

Volim tiho, ali nisam uvjeren da je zatvorenije kućište najbolji pristup.

12 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...
picajzla0707 kaže...
Mandor kaže...

Ne znam, zato pitam.

Želio bih se osigurati kad jednom stavim nešto kao threadripper i ogromnu grafičku da nemam problema sa hlađenjem.

Ne kažem da ću sigurno to staviti, ali nekako si mislim ako sam potrošio 2000 kn, želio bih biti siguran da nema problema s hlađenjem.

U suprotnom mi je bolje dati 1000 za pa kad dođem do problema opet dam 1000 za nešto drugo što je bolje prilagođeno novom hardveru.

 ovdje imaš detaljni review, pa možeš vidjeti i kako se ponaša u odnosu na konkurenciju

 

opet, radi se o recenziji kojoj su primarni predmet interesa perfomanse hlađenja, dakle ostali fičri poput dobre zaštite od prašine su u tom testu nebitni, buka se isključivo gleda kroz bolji protok zraka da ventovi na komponentama ne moraju raditi na većem broju okretaja i biti glasne

 

meni osobno je zaštita od prašine i buka podjednako bitna, pa ću uvijek birati kućište koje ima dobru zaštitu od prašine i koje je samo po sebi više silent, pa ću onda shodno tome tražiti komponente koje imaju same po sebi bolje hlađenje i ne treba im baš najveći mogući propuh - u krajnjem slučaju, kućište kupuješ rjeđe nego komponente, pa je logično da njih prilagođavaš potrebama kućišta, nego obrnuto

 

tu se ne slažem s recenzentom i s nekim kolegama koji zagovaraju otvorenija kućišta, no ukoliko imaš jači hladnjak za procesor i grafu sa efikasnim hladnjakom, onda ti i ne treba maksimalni protok zraka da ih ohladiš, a i tako hlađene komponente imaju veću toleranciju na malo više temperature unutar kućišta

tu se ne radi o ekstremima, da ja zagovaram kućišta koja su potpuno zagušena pa da se unutra kuhaju komponente, nego je ovaj be quiet upravo ono o čemu govorim - ima dovoljno propuha, ima vrhunske case ventilatore, a opet spada u klasu kućišta koja su tiha i dobro zaštićena od prašine

 

 

 

 

Gledao sam taj video dvaput. Na 14:20 baš priča o tome kako je jedno od najglasnijih kućišta na maksimalnom opterećenju.

Bio sam kupio 5700xt i na kraju prodao jer nisam imao dobro kućište za tako nešto. Em zbog veličine kartice em zbog buke ventilatora jer jednostavno nisu ni imali otkud povući zrak.

Volim tiho, ali nisam uvjeren da je zatvorenije kućište najbolji pristup.

 Evo ja ti mogu preporuciti iz osobnog iskustva Fractal Define 7 (postoji i XL verzija). Kuciste je ogromno, top kvaliteta izrade, top znacajke, i ima odlicnu podrsku za svakakve konfiguracije i puno prostora za sve. Sad, po Gamers Nexusu termalno nije bas najjace, ali na mojoj konfiguraciji:

 

3x Arctic P14 PWM 140mm fan, 1 stock 140 mm Define fan, Arctic Liquid Freezer II 280 MM AIO

 

Sam postigao savrsene temperature i tisinu. U Cyberpunku sve na max (ukljucujuci RT) graficka ide do 69 stupnjeva uz 47% fan speed - sto se jedva malo cuje - svi ostali fanovi necujni. Procesor na 62 stupnja konstantno. I to je sa zatvorenim prednjim vratima, ak ih otvorim pada za jos par stupnjeva :)

 

Konfiguracija je sljedeca: naprijed sva 3 Arctic venta za usis, gore exhaust AIO, iza stock define fan za exhaust.

 

Mislim da bi ti tak nesto moglo odgovarati, cak i s kupnjom dodatnih arctic ventova si jos debelo u budzetu i sumnjam da mozes bolje postici s obzirom na sve sto si naveo.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Mandor

Kao sto ti poslah na PM, nudim ti zatvoreno Fractal Define S pa mozes i ostale pitati sto misle o tom kucistu. To je po meni upravo ono sto trazis, inace ti se ne bih javio. Dobar airflow, a zatvoreno. Imas mjesta za bilokoje vodeno ili custom loop. Ako treba cu ti nabavit filter za 2 pokrova s gornje strane. Sprijeda sam modao zvucnu izolaciju, ako ti smeta cu ju skinut. Dati preko 1000 kn za novo kuciste je po meni bacanje novca, ali tvoja odluka.

Kao i Minneyar sam imao 3x Arctic P14 sprijeda, a prije toga dugo vremena Thermalrighte, no Arctic vuce nenormalno dobro zrak, mogu ti i njih dati, ionako stoje vani posto imam 5 komada. Ako ti treba dam i splitter kabel za njih. Imam i NZXT Aer P140, Be Quiet PW 140 i danas cu nabavit Noctua NF-A15, sta got ti srce pozeli :) Nije da nagovaram, nego mi je draze da si kuciste uzme neko kome zbilja treba i tko cijeni kvalitetu, nego da me ljudi gnjave na njuskalu. Jedini uvjet bi bio da si iz ZG ili okolice.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 12:29 (The_Fichek).
11 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

Gledao sam taj video dvaput. Na 14:20 baš priča o tome kako je jedno od najglasnijih kućišta na maksimalnom opterećenju.

Bio sam kupio 5700xt i na kraju prodao jer nisam imao dobro kućište za tako nešto. Em zbog veličine kartice em zbog buke ventilatora jer jednostavno nisu ni imali otkud povući zrak.

Volim tiho, ali nisam uvjeren da je zatvorenije kućište najbolji pristup.

zatvorenije silent kućište, po meni, je bolji pristup ako prilagodiš i kupnju komponenti svojim potrebama

a ne da uzimaš 300w grafe sa slabim hlađenjem i neku mrcinu od procesora sa stock hladnjakom, pa onda nikad nemaš dovoljno zraka da ih ohladiš

 

za primjer, kod mene je fractal arc kućište, koje ima izuzetno restriktivne spužva filtere i sigurno je restriktivnije od tog be quieta, tim više jer ja svoje silent wings na kućištu ograničavam da rade na max 900rpm, a najčešće se vrte na dosta manje i na idle se gase automatski

 

pa i pored tako slabijeg airflowa hladnjak na procesoru nikad ne prelazi 800rpm, proc ne prelazi 60 stupnjeva

grafa se vrti na 1200-1300rpm, temperature rijetko preko 70, najčešće oko 65-68

u gejmanju se kućište gotovo i ne čuje u potpunoj tišini, možda kad prisloniš uho blizu, u idle radi jedino hladnjak na procesoru na 200-300rpm, prašinu ne čistim po više od godine i nakon toliko vremena ima je samo u obliku tankog sloja fine prašine na vodoravnim površinama, nema nikakvog zaštopavanja hladnjaka

 

 

doduše, moja grafa i procesor nisu enthusiast klasa, no kad bi i uzimao takve komponente opet bi gledao da uzmem neku grafu poput msi gaming trio i još veći hladnjak za procesor, pa da s njima dobijem veći potencijal hlađenja, da ne moram nasviravati ventove kućišta na max

jbga, za one koji baš gledaju enthusiast komponente, pa ih onda još nasviraju na maksimum i temperature im nikad nisu dovoljno niske, takvi ipak trebaju gledati što prozračnije kućište ili uložiti u kvalitetni zamrzivač s kontrolom temperature i vlažnosti 

15 godina
offline
Vodič za odabir kućišta

Za sada mi se ok čine (kupio bih u Njemačkoj):

127€https://www.caseking.de/phanteks-enthoo-pro-2-big-tower-schwarz-geph-129.html

199€ https://www.caseking.de/fractal-design-define-7-xl-black-big-tower-gedaemmt-schwarz-gefd-120.html

253€ https://www.caseking.de/be-quiet-dark-base-pro-900-orange-rev.-2-big-tower-schwarz-orange-gebq-028.html

 

Znači za cijenu izgleda da je Enthoo apsolutni kralj.

Define 7 xl 

 

Fractal Define S mi se čini manje.

 

Bitno mi je da dvije grafičke mogu slobodno disati ako su i velike.

Bitno mi je da ima filtere.

 

Većina reviewova puno pažnje poklanja na stakleni panel, na vanjski izgled, vodena hlađenja.

Nitko ne stavi dvije grafičke, a meni će svakako biti dvije unutra, jer puno monitora.

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

Za sada mi se ok čine (kupio bih u Njemačkoj):

127€https://www.caseking.de/phanteks-enthoo-pro-2-big-tower-schwarz-geph-129.html

199€ https://www.caseking.de/fractal-design-define-7-xl-black-big-tower-gedaemmt-schwarz-gefd-120.html

253€ https://www.caseking.de/be-quiet-dark-base-pro-900-orange-rev.-2-big-tower-schwarz-orange-gebq-028.html

 

Znači za cijenu izgleda da je Enthoo apsolutni kralj.

Define 7 xl 

 

Fractal Define S mi se čini manje.

 

Bitno mi je da dvije grafičke mogu slobodno disati ako su i velike.

Bitno mi je da ima filtere.

 

Većina reviewova puno pažnje poklanja na stakleni panel, na vanjski izgled, vodena hlađenja.

Nitko ne stavi dvije grafičke, a meni će svakako biti dvije unutra, jer puno monitora.

 

 Za Enthoo ti ne mogu reci jer nemam iskustva s njima, cak niti teorijskog, al Define 7 XL bi ti sigurno bio dobar uz dodatak Arctic ventova za usmjereniji mlaz zraka.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
picajzla0707 kaže...

zatvorenije silent kućište, po meni, je bolji pristup ako prilagodiš i kupnju komponenti svojim potrebama

a ne da uzimaš 300w grafe sa slabim hlađenjem i neku mrcinu od procesora sa stock hladnjakom, pa onda nikad nemaš dovoljno zraka da ih ohladiš

 Kad pričaš o slabom hlađenju, misliš na hladnjak na grafičkoj? Bila je XFX ultrathicc III. Tri ventilatora. Ali morao sam ju staviti u donji slot pri dnu kućišta jer eto kućište staro 12 godina nije za tako nešto, a ionako je jako zatvoreno za zrak u usporedbi s današnjim.

Ali to mi je poanta. Želim nešto kupiti da mi se ne dogodi to opet. Da imam mjesta za dvije kakve god velike grafičke i da ih nije problem ohladiti. Isto i neki tower za procesor ili AIO kamo god. Veće napajanje, ako hoću. Jednostavno da ima mjesta na sve strane jer prostor mi nije nikakav problem. Izgled mi je totalno nebitan.

Tišina, da, bitna mi je. Slažem se da treba gledati hardver da je tiši. Zato sam platio više za tri ventilatora grafičku. gledao Youtube za grafičke, ali te grafičke moraju imati protok zraka, a mnogi jutuberi imaju otvorene test bencheve gdje ih to ne brine. Ili imaju dobra kućišta ili malo ili nimalo pažnje poklanjaju buci, a maksimalno pažnje na performanse overclock i temperature.

Znam, ja sam specifičan.

Kopčaš, ja bih htio, recimo 5700xt i još jednu ne tako nabrijanu gračku kao 580 zajedno. Ili jednu 2070 super pa još jednu 1660 ili koja već kombinacija bi radila zajedno. 

I onda da ne brinem o temperturama nego da na stock postavkama to radi.

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

Za sada mi se ok čine (kupio bih u Njemačkoj):

127€https://www.caseking.de/phanteks-enthoo-pro-2-big-tower-schwarz-geph-129.html

199€ https://www.caseking.de/fractal-design-define-7-xl-black-big-tower-gedaemmt-schwarz-gefd-120.html

253€ https://www.caseking.de/be-quiet-dark-base-pro-900-orange-rev.-2-big-tower-schwarz-orange-gebq-028.html

 

Znači za cijenu izgleda da je Enthoo apsolutni kralj.

Define 7 xl 

 

Fractal Define S mi se čini manje.

 

Bitno mi je da dvije grafičke mogu slobodno disati ako su i velike.

Bitno mi je da ima filtere.

 

Većina reviewova puno pažnje poklanja na stakleni panel, na vanjski izgled, vodena hlađenja.

Nitko ne stavi dvije grafičke, a meni će svakako biti dvije unutra, jer puno monitora.

Zato sto svi testiraju mainstream peasant build jer vecinu ljudi to interesira i oni gledaju te videje. Stakleni panel, tj. kaljeno staklo (TG) je isto vec dosta dugo in. Vodena hladjenja se obavezno spomenu radu restrikcija. Da, za cijenu je Enthoo dosta dobar. Ako ti ne treba tolko mjesta za hard diskove i tolko mjesta opcenito, onda si mozes pogledati i popularni Lian Li mesh II. Kaj se Phanteksa tice imas i P600S, ako vise cijenis tisinu i fleksibilnost izmedju tisine/airflowa.

 

Kod Dark Basea 100 od tih 250 eura ti ide na mogucnost sto mozes izvrtit cijeli build. Ventovi jesu super, ali vise za ispuh, nego upuh po meni i dobre ventilatore uvijek mozes zasebno kupiti, pogotovo ako kupujes u Casekingu di je najbolja opcija po meni 3x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS za 63 eura. Razmisli kaj ti treba jer vidim da ti gledas da je cim vece i cim skuplje, a ne hoce li kuciste podrzati funkciju (2 grafe ti bez problema moze hladit i kuciste od 400kn). Kaj se tice dual GPU gledaj razmak izmedju PCIE slotova kod maticne, makar je on vise manje standard.


Inace, nije mi jasno sto tocno uopce trazis od kucista, samo dobar airflow? Kakav to radijator imas? Poseban sektor za napajanje ti je marketinski trik, samo da kuciste sa staklom ljepse izgleda izvana. Za funkcionalnost je tak nebitno kao i RGB, koji isto ima cijenu.

 

Enthoo Pro 2 je tolko velik jer moze podrzavati nekakve dual CPU setupe sto znaci i dual napajanja sto tebi kolko sam skuzio ne treba. Znaci nije random veliko kuciste, nego bas iz tog razloga. Doduse i dalje je malo jeftinije od P600S od kojeg je nasljedio taj fini materijal s prednje strane kucista, ali nije nasljedio prednja vrata s kojimse to moze poklopit po potrebi. Btw. svaki dodatak kod tih brand skupih kucista se puno placa, ako se kupuje novo iz ducana.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 13:04 (The_Fichek).
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Možda krivo razmišljam. Nisam baš u toku. Ali kažem, volio bih nešto u što bih stavio i iduću konfiguraciju.

Da, to mi se ne sviđa kod Enthoo što je kao namijenjen za dva pc-a u kućištu.

Mislio sam da bi odvojeni PSU razdvojio i grijanje. Iako PSU baca zrak van barem ne bi uzimao topli zrak s područja matične ploče. Možda je besmisleno, ne znam. Nije da sam tražio to, ali svidjelo mi se.

Uzeo bih opciju sa metalom, a ne staklom, ako postoji. Za Enthoo postoji. Kažu da je tako i tiše, nema se što grebati ili puknuti, a i jeftinije je.

 

Što tražim? Tražim savjet jer ne znam ni sam. U postovima svih koji su odgovorili sam pronašao barem nešto vrijedno, hvala svima.

 

Možda je non-issue, ali u starom kućištu mi donja grafička sjedi centimetar od dna kućišta. Bila je božićnica pa si mislim da mogu riskirati upgrade. A onda mislim unaprijed pa bih htio da prihvati matičnu i najvećeg formata, e-atx ili što već.

Nove grafičke vidim da zauzimaju po 3 pcie slota pa razmišljam da imam dosta "clearance". Jer prostora za kućište imam pa mi je to nebitno koliko je veliko.

Ne da mislim da je nužno veće bolje ili da je skuplje bolje i meni potrebno, samo kažem potpuno svejedno mi je ako je ogromno, a čini mi se da mogu imati manje briga, a ne više ako uzmem veće.

11 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

 Kad pričaš o slabom hlađenju, misliš na hladnjak na grafičkoj? Bila je XFX ultrathicc III. Tri ventilatora. Ali morao sam ju staviti u donji slot pri dnu kućišta jer eto kućište staro 12 godina nije za tako nešto, a ionako je jako zatvoreno za zrak u usporedbi s današnjim.

 ha čuj, ja osobno nikad ne bi uzimao grafe poput 5700xt, ta rdna1 serija je bila toliko energetski neefikasna i problematična za hlađenje da uopće nisu izdali ništa iznad te mid range serije, a i ta mid range je morala imati jebačke hladnjake da ih ohladi - ta xfx nije sama po sebi bila bogznašto, preko 70 stupnjeva sa cca 2000rpm s tolikim hladnjakom je poprilično loše (za moje kriterije, a ja sam ipak silent frik i meni ništa preko 1500rpm ne dolazi u obzir)

 

tek u rdna2 su poboljšali energetsku efikasnost i to poprilično, toliko da mogu izbaciti grafe sa više od 40cu i da hlađenje nije toliki problem, dapače, uvjeren sam da će rdna2 sa 40cu biti izvrsna mid range grafa koju će biti puno lakše hladiti

upravo je ta xfx 5700xt primjer grafe kod koje je možda ipak bolje ići na propuh kućišta

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

Možda krivo razmišljam. Nisam baš u toku. Ali kažem, volio bih nešto u što bih stavio i iduću konfiguraciju.

Da, to mi se ne sviđa kod Enthoo što je kao namijenjen za dva pc-a u kućištu.

Mislio sam da bi odvojeni PSU razdvojio i grijanje. Iako PSU baca zrak van barem ne bi uzimao topli zrak s područja matične ploče. Možda je besmisleno, ne znam. Nije da sam tražio to, ali svidjelo mi se.

Uzeo bih opciju sa metalom, a ne staklom, ako postoji. Za Enthoo postoji. Kažu da je tako i tiše, nema se što grebati ili puknuti, a i jeftinije je.

 

Što tražim? Tražim savjet jer ne znam ni sam. U postovima svih koji su odgovorili sam pronašao barem nešto vrijedno, hvala svima.

 

Možda je non-issue, ali u starom kućištu mi donja grafička sjedi centimetar od dna kućišta. Bila je božićnica pa si mislim da mogu riskirati upgrade. A onda mislim unaprijed pa bih htio da prihvati matičnu i najvećeg formata, e-atx ili što već.

Nove grafičke vidim da zauzimaju po 3 pcie slota pa razmišljam da imam dosta "clearance". Jer prostora za kućište imam pa mi je to nebitno koliko je veliko.

Ne da mislim da je nužno veće bolje ili da je skuplje bolje i meni potrebno, samo kažem potpuno svejedno mi je ako je ogromno, a čini mi se da mogu imati manje briga, a ne više ako uzmem veće.

Ne kuzim, tvoj uvjet za kuciste je da mozes staviti i iducu konfiguraciju u isto..? Nemre ti nitko pomoc, ako ni sam ne znas sto zelis, ali imas sad hrpu opcija pa si malo pogledaj.

 

Razdvojeno grijanje PSU i kucista je glupost, marketinski trik. Uostalom danas su napajanja tolko ucinkovita da se nemas kaj brinut. Ona obicno imaju svoj airflow, kako zrak udje s donje strane, tako odma pobegne van iz kucista kroz ventilacijski otvor napajanja.

 

Maticne s 3 pcie slota su naravno skuplje i ako kupujes takve gledaj koliki je bandwidth na kojoj te ako instaliras 2 ili vise M.2 SSD-ova hoce li ijedan od njih pojesti bandwidth jednog od pcie slotova.

 

 

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Nije nijedno idealno, jasno.

Da, iduću konfiguraciju, koja je valjda opet atx ili e-atx. Ali grafičke postaju ogromne, zato kažem radije tražim veliko.

Dobro, odvojeno PSU je glupost, ali izgleda da većina većih imaju odvojeno pa svejedno.

Da, proučio sam to s pcie laneovima i koliko ih ide gdje je ovisno o procesoru i matičnoj, to mi je jasno. 

Samo kažem da nitko ne stavlja u svoje reviewove kućišta duple grafičke iako stavljaju čak i duple matične. Nema osjećaj koliko prostora ima za veće matične i grafičke.

Čak stave u Enthoo i slično vertikalno grafičke, a da li onda mogu dvije i kako se to hladi nemam pojma.

Ne znam jesmo li se razumjeli. Kažem da grafičke postaju deblje od 2 slota.

Proučavam još malo, ali čini mi se da mi je Enthoo hit. Dokupim hrpicu Arctic ventilatora, ne gonim ih jako i mislim da bi to moglo biti ok tiho.

Pomogli ste mi već svi puno jer nisam imao pojma ni gdje da počnem gledati. ;-) Hvala puno.

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Graficke postaju ogromne, ali i dalje su unutar standarda. Nece nikad grafa bit duga pol metra, bez brige lol. Ak ti kaj znaci, moj frend je imao u nekom sranju od Thermaltakea dvije grafe i radilo je normalno, sad ih ima u Fractal Define 7 i rade normalno (5700XT Red Devil + Msi gaming 1070). Mislim da se previse brines. Uostalom, ako te tolko brine dual gpu, obrati pozornost i na sam dizajn grafi. Ne moras uzet onu ogromnu referentnu, ok je i neka AIB, znaci aftermarket.

 

 

 

 

11 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

Nije nijedno idealno, jasno.

Da, iduću konfiguraciju, koja je valjda opet atx ili e-atx. Ali grafičke postaju ogromne, zato kažem radije tražim veliko.

 jbga kad ogromne grafičke nisu problem niti u kućištima srednje veličine, čak i u nekim itx kućištima, a kamo li u velikim towerima

tvoja je situacija dosta specifična, jer insistiraš na dvije grafe od čega se odustalo u gejmingu i to ne igra više neku veliku ulogu kod dizajna novih kućišta

 

i za ti baš trebaju dvije grafe, jedna poštena tjera četiri monitora, još ako uzmeš proc sa integriranom grafom imaš podršku za dodatne monitore

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Ha navodno tjera pa kad sam probao nije išlo jer navodno kad miješaš display portove i hdmi onda to ne radi baš dobro.

Trzalo je, zastajkivalo i kad sam ostavio jedan display i jedan hdmi. I to ne u igri. Windows desktop bez aplikacija pokrenutih na čistoj instalaciji. Manje sa samo 2 monitora, ali primjetno ako tražiš. Ili je to specifika moje kartice ne znam, ali nisam usamljen i drugi su to prijavljivali.

Imam 5 monitora za goniti. Prva 3 display porta, druga dva hdmi-a. Tako radi bez ikakvih problema.

Sad mi je tri monitora malo kad sam navikao. Kad nešto igram, igram na jednom 2k monitoru.

Zar sam ja jedini koji voli puno ponitora, a nije za gaming? :-)

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 14:49 (Mandor).
11 godina
online
Re: Vodič za odabir kućišta
Mandor kaže...

Ha navodno tjera pa kad sam probao nije išlo jer navodno kad miješaš display portove i hdmi onda to ne radi baš dobro.

Trzalo je, zastajkivalo i kad sam ostavio jedan display i jedan hdmi. I to ne u igri. Windows desktop bez aplikacija pokrenutih na čistoj instalaciji. Manje sa samo 2 monitora, ali primjetno ako tražiš. Ili je to specifika moje kartice ne znam, ali nisam usamljen i drugi su to prijavljivali.

Imam 5 monitora za goniti. Prva 3 display porta, druga dva hdmi-a. Tako radi bez ikakvih problema.

Sad mi je tri monitora malo kad sam navikao. Kad nešto igram, igram na jednom 2k monitoru.

Zar sam ja jedini koji voli puno ponitora, a nije za gaming? :-)

iskreno, vrlo malo ljudi znam da doma koriste više monitora, a i ti koje znam imaju dva monitora

ali naravno, svatko ima svoje potrebe, pa onda u skladu s tim tražiš rješenja

 

ovo nisam znao za probleme s različitim izlazima, meni osobno je na dvi monitor, a na hdmi televizor i nemam nikakvih problema, s više od toga nisam probao

jbga onda, najbolje ti je uzet neku jaču grafu za gejmanje i još jednu samo radi izlaza, za tu drugu pretpostavljam da može biti i neka manja i slabija, pa bar ne moraš paziti na dva behemota

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Ne znam u čemu je stvar, da li do matične, grafičke, biosa, drivera, amd, nvidia tko ima kakvih problema, ali miješanje display i hdmi kod mene nije išlo. 

Ja sam imao sve amd, a i neki drugi ljudi su isto rekli da je problem u drugačijim clockovima za različite izlaze tako nešto.

Ne znam jesu li to potrebe što ja i drugi ljudi imaju, ali veselje svakako je. :-)

Tako sam i prije napisao. Jednu 5700xt, drugi recimo 580 ili 2070 i 1660 nvidia ili što već odlučim kad budem o tome odlučivao i što će biti na tržištu.

Za sada su 2x rx480. 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice