Savjet glede povezivanja hladnjaka na kontroler

poruka: 5
|
čitano: 5.585
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Savjet glede povezivanja hladnjaka na kontroler

Trebao bi mi savjet;

 

naime, na ali expressu sam naručio kontroler za ventilatore kako bi uredio kablove u kućištu i sinkronizirao brzinu svih ventilatora u kućištu na jednaku brzinu. Odlučio sam naručiti novih šest ventilatora za kućište, a odlučio sam se na Arctic P12 black PWM. Sadašnji su jeftinjak od MS-a koji su 3-pinski (tri su počela krčati i polako slabiti) i koji se vrte 100% pa mi je prebučno jer nema PWM za regulaciju.

E sada, prema uputstvima, taj kontroler vuče napajanje od SATA kabla iz napajanja što sam napravio, dok kabel za regulaciju kontrolera treba spojiti na CPU_FAN na matičnoj. To bi značilo da bi hladnjak od procesora trebao ukopčati na taj kontroler u crveni utor te taj utor potom regulira sve ostale ventilatore u kućištu da budu jednake brzine.  

 

Moje pitanje je, da li taj kontroler mogu spojiti na SYS_FAN (bilo koji broj jer su svi PWM) dok bi klasičan ventilator od kućišta spojio na taj crveni utor na kontroleru koji potom regulira sve ostale budući da želim ostaviti CPU_FAN isključivo za procesor?

 

Svaka pomoć je dobrodošla 

I want to believe
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: Savjet glede povezivanja hladnjaka na kontrole
Naravno da moš obzirom da kazes da su svi 4pin konektori na ploči.
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Savjet glede povezivanja hladnjaka na kontrole
Brki1994 kaže...

Moje pitanje je, da li taj kontroler mogu spojiti na SYS_FAN (bilo koji broj jer su svi PWM) dok bi klasičan ventilator od kućišta spojio na taj crveni utor na kontroleru koji potom regulira sve ostale budući da želim ostaviti CPU_FAN isključivo za procesor?

Možeš, ako si u BIOS-u podesio da će konkretni SYS_FAN koristiti PWM metodu (po defaultu su podešeni na DC).

15 godina
odjavljen
offline
Re: Savjet glede povezivanja hladnjaka na kontrole

Taj kontroler u osnovi kopira PWM signal na sve izlaze, daje napajanje sa SATA napajanja, te s crvenog priključka prosljeđuje matičnoj ploči broj okretaja ventilatora. Matična je ta koja regulira okretaje.

 

Ako imaš dva PWM sysfan priključka na matičnoj, uz PST verziju tog ventilatora ti je ovaj kontroler suvišan jer možeš spojiti po 3 takva ventilatora na jedan priključak (možda i više, ali s 3 nemaš straha da ćeš oštetiti matičnu).

 

Ja bih na tvom mjestu spojio maksimalan broj ventilatora direktno na PWM priključke matične, a preostale, koje ne možeš spojiti direktno, preko tog kontrolera. Na taj način ćeš imati maksimalnu kontrolu i informaciju o broju okretaja za najveći broj ventilatora. One koje direktno kontroliraš staviš na strateške pozicije gdje je možda bitnije povećati broj okretaja malo ranije nego na ostalima.

 

 

Ja na svojoj matičnoj imam samo jedan PWM sysfan, pa sam uzeo dva P19 PWM PST ventilatora, spojio ih jednog preko drugog, a onda sam još sa običnog dummy adaptera s molexa na ventilator, a koji ima priključak za broj okretaja, skinuo tu treću žicu, tako da sam za drugi ventilator spojio taj signal na običan header be PWM-a.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Savjet glede povezivanja hladnjaka na kontroler

Zaboravih vidjeti odgovore 

 

Prije mjesec dana sam sve spojio i evo radi kao sat. Čim su PWM ventilatori u pitanju, uspio sam spojiti na način da sma ih 6 prikopčao na kontroler (uključujući i crveni utor) i mogu regulirati brzinu. Sve je tiše i bolje hladi 

I want to believe
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice