Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O) izdvojena tema

poruka: 21.714
|
čitano: 2.927.514
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 mjeseca
protjeran
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Nisam imao osobno iskustvo ali po recenzijama su super, naročito TF1 serija

0 0 hvala 0
9 godina
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Avalanche / DarthMarkus 

Taj Asus nije ATX 3.0, već samo ima PCI-E gen 5 priključak. Tako da ta platforma već postoji u modelima Seasonic Prime serije.

Seasonic Vertex serija je potpuno nova ATX 3.0, a nema još fotografija unutrašnjosti pa ne znam je li i platforma što je unutra potpuno nova ili modifikacija postojeće.

I ovaj navod da Seasonic ima inferiorniju platformu od TT-a, be quiet-a i Corsair-a (CWT) je malo neprecizno izrečen jer nisu sve CWT platforme bolje/superiornije od Seasonic-ovih, a i ove marke ne koriste isključivo CWT platforme. Čak navedeni GF3 modeli u +1350 W imaju High Power/Sirfa platformu, a tek slabiji su sa CWT i to je platforma (sličnu ima Corsair RMx serija) koju baš i ne bih stavio na razinu one iz SS Prime serije ili specifično tog Asus-a Thor II. GF3 je prilagođena za ATX 3.0 specifikaciju i to je bolje, ali topologija i komponente su inferiornije od onih u Prime platformi.

TT TF1 1550, nova Corsair HXi i be quiet! Dark Power Pro 12 imaju slične CWT platforme s digitalnim upravljanjem i za njih bi se moglo reći da su superiornije od Seasonic-ove jer SS još nema 'digitalnu' platformu.

Inače, Asus je predstavio i TUF Gaming Gold seriju napajanja (pr. 1000 W) koja će biti njihova povoljnija serija s PCI-E gen 5 priključkom i trenutno jedina potpuno kompatibilna s ATX 3.0. Po službenim slikama je to Great Power (EDIT: Great Wall) platforma vrlo slična onoj iz Corsair TX-M (2021) serije, tj. nova revizija one iz Asus-ove TUF Gaming Bronze serije.

Recenzije:

Thor II 1000 W

TT GF3 1000 W - CWT

TT GF3 1350 W - High Power

TF1 1550 W

Dark Power Pro 12

HXi 1000 W 2022

HXi 1500 W 2022

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.9.2022 10:48 (kiwi_91).
11 godina

kiwi_91  što preporučaš onda ? Ići na Prime, TT ili čekatu TUF ?

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina

DarthMarkus

Ako znaš da ćeš ići na GPU koji će imati PCI-E Gen 5 priključak, onda mi je malo glupo uzeti napajanje koje ga nema (Prime), a opet s druge strane je to najkvalitetnije napajanje od ta 3 pa možda ipak nije toliko glupo, ali i je jer što ako adapter koji koristiš za 12VHPWR nije kvalitetan pa s njim budeš imao problema. Dodatno je tu potencijalni problem sa šumom kablova u kućištu jer je preporuka na taj adapter spojiti svaki 6+2 pin PCI-E priključak s posebnih kablova.

Tako da se TT trenutno čini kao logičan izbor, ali ako je opcija čekati TUF, onda bolje malo još pričekati. I to ne nužno TUF jer evo od MSI-a će uskoro izaći ATX 3.0, možda Vertex serija ipak bude povoljnija od najavljenog, Silverstone HELA ATX 3.0 serija bi trebala doći (iako se čini vrlo skupa po trenutnim cijenama u SAD-u), FSP Hydro G Pro i PTM Pro bi trebale doći u ATX 3.0 formi itd.

Kad dođu RTX 40, onda će valjda biti i bolja ponuda ATX 3.0 napajanja i bit ćemo pametniji što uzeti. U međuvremenu eventualno pratiti akcije pa ako Seasonic Prime (ili bilo koje drugo tog ranga) bude na nekoj extra akciji, onda uzeti to i "preživjeti" adapter.

13 godina

Lijepi pozdrav!

Imam pitanje u vezi napajanja, tu sam totalni tutlek. Zanima me da li bi morao uzimati novo napajanje ukoliko bi uspio nekako zamijenit graficku na svom racunalu. Naime imam komp koji je par godina star, ali je graficka poprilicno starija, 1050 ti. Posto je dala svoje, pokusavam nekako na sve nacine nabavit novu. Ne bi nista posebno uzimao, nije mi bitan RTX niti 4K rezolucija, koristim 2 monitora na 60Hz. Ono sto je meni bitno je da vrti 60 fps na 1080. Racunalo mi je bijeg od svega, pa uzivam i stream nabacit za prijatelje i tako. E sad, napajanje koje je unutra je "450W, COOLERMASTER MasterWatt 450, MPX-4501-AMAAB-EU, ATX v2.4, 120mm vent., PFC, 80+ Bronze, modularno". Zanima me da recimo uspijem nekako nabaviti neku mid range graficku i osposobit ponovo racunalo, tipa neka zalutala 1080 ili neki Raeon ili tako nesto da li bi to napajanje bilo dovoljno ili bi i to morao mijenjat i ako da sto bi bilo ok uzet za minimalne novce jer nemam nikakva primanja, bolest, ovo ono, da sad tu ne kukam. Hvala lijepa svima i ugodan dan <3

“Some people hear their own inner voices with great clearness. And they live by what they hear. Such people become crazy... or they become legend.” -Jim Harrison

0 0 hvala 0
10 godina

A koliko si spreman cca potrošiti na novu grafu + napajanje? Možda se da uzeti sve novo za navedene potrebe.

9 godina

ByteRat

I7-8700k nema toliko visoke vršne vrijednosti potrošnje kao današnji Intelovi CPU-i pa bi tih 450 W bilo dovoljno i za GTX 1080. Pri max. bench opterećenju bih rekao da bi potrošnja bila negdje 340-390 W (90-110 W CPU, 230-260 W GPU + ostale komponente), ali tijekom gaminga bi to vjerojatno bilo ispod 300 W. Bilo bi poželjno da je 550 W ili kvalitetnije Gold napajanje, ali i taj Masterwatt je ok kvalitete, tj. unutra je HEC platforma s DC-DC regulacijom napona (istu ima, npr. be quiet! System Power 9).

12 godina

Pozdrav, 

trebam preporuku za napajanje.

trenutno je unutra XFX PRO750W (kupljeno novo pa ima radnog staža) i nakon detekcije problema ipak je napajanje

nabavio sam SF750 — 750 Watt 80 PLUS® Platinum i sada sve šljaka par dana bez ikakvog problema

e sada....to mi je malo preskupo pa me zanima koje bi napajanje bilo dobro za moju konfiguraciju.

Ne mislim tak brzo mijenjati bilo koju komponentu.

AMD Ryzen 5 3600

PowerColor Red Devil Radeon™ RX 5700 XT 8GB GDDR6
arctic freezer 34 esports duo
MSI MORTAR MAX
Patriot Viper Steel 16Gb 3200mhz
Kingstom M2 2280 500 Gb
Samsung 1000 Gb HDD

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.10.2022 12:32 (General_Woo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
suspendiran

Vga nisi naveo...no po svemu sudeči treba ti ATX napajanje tipa Seasonic kakav od 750w...za cca 500 do 550kn

Seasonic

12 godina

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.10.2022 12:31 (General_Woo).
12 godina
General_Woo kaže...

Pozdrav, 

trebam preporuku za napajanje.

trenutno je unutra XFX PRO750W (kupljeno novo pa ima radnog staža) i nakon detekcije problema ipak je napajanje

nabavio sam SF750 — 750 Watt 80 PLUS® Platinum i sada sve šljaka par dana bez ikakvog problema

e sada....to mi je malo preskupo pa me zanima koje bi napajanje bilo dobro za moju konfiguraciju.

Ne mislim tak brzo mijenjati bilo koju komponentu.

AMD Ryzen 5 3600

arctic freezer 34 esports duo
MSI MORTAR MAX
Patriot Viper Steel 16Gb 3200mhz
Kingstom M2 2280 500 Gb
Samsung 1000 Gb HDD

Hvala.

Za 750Kn dobijes gold full modular (to je cijena sa nasim pdv i dostavom znaci krajna cijena. Ja sam neki dan uzeo isti taj samo 850W model za 830kn a kod nas takav isti najjeftiniji 1200kn)

Seasonic Focus GX-750 

10 godina

Taj Seasonic (koji ispod haube ni nije Seasonic) i nije neka sreća.

Rađe bi za praktički istu lovu uzeo Corsair TX-M 650w, kvalitetnije napajanje, polu modularno, 2 godine duže jamstvo, 80+ Gold certifikat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
General_Woo kaže...

Što se tiče "snage" tebi je dovoljno kvalitetno napajanje od 450W pa na dalje, i vodi se time. Znači svako koje ima 500W ili više i nije šrot ti je sasvim dovoljno, što se tiče potrebne nazivne snage. Imaš ih tu masu spominjanih u zadnje vrijeme, pa si nađi koje ti paše po cijeni i ostalim karakteristikama. 

12 godina
itomic009 kaže...
General_Woo kaže...

Što se tiče "snage" tebi je dovoljno kvalitetno napajanje od 450W pa na dalje, i vodi se time. Znači svako koje ima 500W ili više i nije šrot ti je sasvim dovoljno, što se tiče potrebne nazivne snage. Imaš ih tu masu spominjanih u zadnje vrijeme, pa si nađi koje ti paše po cijeni i ostalim karakteristikama. 

Thx, znaci ovo Seasonic 750W B12-BC-750, 80 PLUS Bronze, B12-BC-750 bi bilo sasvim ok?

11 godina

Što se tiče "snage", i više nego dovoljno. 

11 godina

Može preporuka napajanja od 400-600 kn za ovu konfu.

Procesor : Ryzen 5600G

Memorija: Kingston Fury Beast 3200mhz 2x8GB RGB

Matična:.  Gigabyte B450 Aorus Elite V2

SSD:.     Samsung 980 1Tb PCI-E M.2

Kučište:.   Zalman Z-7 NEO

Komp nije za gaming tako da nece ni sad ni u budučnosti ići grafa u njega. Preferirao bi napajanja sa što više zaštite tipa OVP, OCP, SCP itd....

Hvala na pomoći.

Marko Ištuk
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.10.2022 13:37 (Marko008).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina

Marko008

Corsair SF450 (od 550 kn; 513 kn HG, 545 kn Instar; 7 god. jamstva) bi bio najbolji da ima priložen SFX-ATX adapter, ali nema pa ga nije baš zgodno staviti u ATX kućište. Ako ne želiš kemijati s tim, onda ti je možda najzgodnije u Vacomu (navodno raspoloživ odmah u poslovnici) uzeti Seasonic GC-500 (560 kn; 7 god. jamstva).

Od jeftinijeg još ima be quiet! Pure Power 11 400 W (od 501 kn; 3/5 god. jamstva), Kolink Enclave 500 W (od 450 kn; 2 god. jamstva) i be quiet! System Power 9 400 W (od 375 kn; 3 god. jamstva).

EDIT: Još jednu stvar sam previdio kod SF450. Ima prekratke kablove tako da on ipak nije za ATX kućište.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2022 6:05 (kiwi_91).
13 godina

kiwi_91 

Postovanje!

Ispricavam se sto vas ponovo gnjavim, ali trebaju mi informacije oko napajanja da se ne zeznem, a vidim da se vi u to podosta razumijete. Znaci kao sto sam naveo, stara graficke je otisla, bila je 1050ti. E sad posto ja nemam primanja nesto se kemija da je vjerojatno da ce na kraju ispast 1660 koja bi isla unutra pa me zanima da li ce napajanje stvarat problem jer stvarno nemam sad 500 + kn za nadogradnju nazalost, s vremenom se nadam da ce gore ici ipak nesto bolje. Dakle kao sto znate unutra je I7-8700k, 16gb rama, SATA disk od 1tb, 2 monitora, stari modeli na 60hz. I napajanje je Masterwatt 450W. Pa ako bude srece ako ekipa uspije skupit za polovnu 1660 hoce li to radit? Puno vam hvala na strpljenju.

“Some people hear their own inner voices with great clearness. And they live by what they hear. Such people become crazy... or they become legend.” -Jim Harrison
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.10.2022 7:37 (ByteRat).
10 godina

drži ti tu grafu bez problema

9 godina

Slažem se s kolegom jer potrošnja GTX 1660 / Ti / Super je nekih 100 W manje od onih max. vrijednosti (230-260 W) što sam naveo za GTX 1080.

8 godina

Bok svima!

Klinac mi kaže da je kod kučišta nešto bljesnulo, zasmrdilo i sve se pogasilo. Dali mogu pretpostaviti da je prdnulo napajanje? Proc, matična, ram i grafa su noviji, a napajanje je već prilično staro/cca 10 god/.

Koliko servis računa sati za zamjenu i koliko je to problem napraviti u diy varijanti? Više zbog vremena da ne čekam par dana na servis. Poješće me živog ove moje barabe.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
žoss-2 kaže...

Koliko servis računa sati za zamjenu i koliko je to problem napraviti u diy varijanti? Više zbog vremena da ne čekam par dana na servis. Poješće me živog ove moje barabe.

kupiš napajanje i zamijeniš, bar to nije nekakav dugotrajni ili kompliciran posao

11 godina

Pozdrav,

razmišljam o kupovini sljedećih komponenata:

CPU AMD Ryzen 5 5600 BOX, AM4

Be quiet! Dark Rock PRO 4 Cooler

Gigabyte B450 Aorus Elite V2, AMD B450, AM4

DDR4 16GB (2x8) Kingston 3200MHz Fury BEAST C16

Sapphire RX6600XT Pulse, 8GB GDDR6

Diskove imam od sadašnje konfe:

SSD:  Samsung 840 EVO 120GB, Samsung 870 EVO 1TB

HDD: Hitachi 500GB, WD 1TB, Toshiba 3TB

Molio bih preporuku modularnog napajanja koje će to sve držati uz (vrlo) nisku razinu buke.

Hvala unaprijed.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.10.2022 12:57 (Sv3m1r4c).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina

Help

Planiram uzeti novi komp, zanima me best buy napajanje do 600 kuna za moju sljedeću konfu

CPU Ryzen 5

2x 16gb ddr4

GPU - Integrirana

4x ventilatora

1 120mm  hladnjak

2x ssd 480gb

1x 2tb WD 7200 rpm

MBO - B550M

Ako može preporuka modularnog, hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
picajzla0707 kaže...
žoss-2 kaže...

kupiš napajanje i zamijeniš, bar to nije nekakav dugotrajni ili kompliciran posao

OK! To je svakako varijanta. Ako komp ne daje nikakve znakove života, da li je to pretpostavka da je ošlo napajanje? 

9 godina
Vrlo vjerojatno, možeš testirati napajanje jel radi, imaš upute na netu, recimo:
https://help.corsair.com/hc/en-us/articles/360025085372-How-to-Test-a-power-supply-unit

Ili, ako je starije napajanje s raznobojnim žicama, spojiš tako pinove sa zelenom žicom i crnom do nje (nalaze se na istim pozicijama kao i na gornjem linku, samo je lakše prepoznati koje pinove/žice spajaš)

Ako je napajanje crklo, kupiš drugo i promijeniš. Ako imaš sreće, otišlo je samo napajanje i promjenom ćeš riješit problem
8 godina

Tnx! 

8 godina

Konektore iz svih komponenti sam izvadio, prebrikao zelenu i crnu i vent od PSU ne radi. Sutra idem kupiti novo napajanje. Jeli OK Fortron HYDRO K PRO 600W, 80+ Bronze za moj komp? Može i prijedlog za neko drugo u tom rangu cijene. Ili GIGABYTE P650B, 650 W, 80+ Bronze. Gledam što je odmah dostupno.  https://www.links.hr/hr/napajanje-700w-antec-vp700p-plus-120mm-vent-80-052700246

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.10.2022 18:20 (žoss-2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
Ako ti je budget oko 500 kuna, baci oko na zadnjih par stranica teme, kolega kiwi prati cijene i daje odlične preporuke
9 godina

Sv3m1r4c

Nisi naveo budžet, ali ako ti nije previše, mislim da tiše od ova 3 ne ide ispod 1000 kn: 

be quiet! Straight Power 11 650 W (od 945 kn / 934 kn; 5 god. jamstva)

Corsair RMx 650 W (2018) (od 855 kn; 5/10 god. jamstva)

FD Ion+ 660 W (od 900 kn; 10 god. jamstva)

crocro23

Hoće li ići neka kartica u budućnosti? Jer ako će stalno biti samo integrirana, mislim da ne trebaš ništa bolje od Kolink Enclave 500 W (od 450 kn; 2 god. jamstva), a može proći i Aerocool Aero Bronze 550M (od 400 kn; 3 god. jamstva). Kolink bi trebao biti kvalitetniji (full bridge topologija (vs double forward), Teapo kondenzatori (vs Asia X), bolji brendovi tranzistora (Infineon, Great Power), potencijalno kvalitetniji ventilator), ali Aerocool bi mogao biti tiši pri višim opterećenjima (ne igra ti toliko ulogu), jeftiniji je i ima dulje jamstvo.

Ako će ići neka kartica kasnije, onda provjeri je li dostupan polumodularni Antec EA650G (od 560 kn / 550 kn; 7 god. jamstva) ili TT GF2 650 W (600 kn; 5/10 god. jamstva).

žoss-2 

Od navedenih bih osobno išao na FSP Hydro K Pro 600 W, a u kojem gradu gledaš dostupnost?

E-mail:
Lozinka:

vrh stranice