Rudarenje - može li biti isplativo izdvojena tema

poruka: 2.518
|
čitano: 722.375
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
It'sMe932 kaže...

Ti padovi jednostavno ne izgledaju isto na kartici koja je rudarila 24/7 godinu dana i na kartici na kojoj se igralo par sati dnevno kroz godinu dana.

 I kakve to veze ima s ičime?

Ja mogu igrati zahtjevnu igru 24 sata na dan ili vrtiti benchmark po cijele dane, kartica nema nikakva takva ograničenja niti ih može imati.

 

Proizvođač može onemogućiti rudarenje s karticama na neki softverski način ili ih napraviti neučinkovitima, ali nisu ludi jer im je to trenutno glavni prihod.

Oni žive od rudara ali bi istovremeno odbijali jamstva tim istima.

 

Drugim riječima, ne mogu oni prodavati kartice i onda nekome govoriti za što da ih koristi i koliko vremenski.

To je kao da mi netko proda auto i onda kaže "smiješ ga voziti po gradu ali ne i na autocesti i ne po noći".

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.8.2021 15:19 (ryobi).
7 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
ryobi kaže...
It'sMe932 kaže...

Ti padovi jednostavno ne izgledaju isto na kartici koja je rudarila 24/7 godinu dana i na kartici na kojoj se igralo par sati dnevno kroz godinu dana.

 I kakve to veze ima s ičime?

Ja mogu igrati zahtjevnu igru 24 sata na dan ili vrtiti benchmark po cijele dane, kartica nema nikakva takva ograničenja niti ih može imati.

 

Proizvođač može onemogućiti rudarenje s karticama na neki softverski način ili ih napraviti neučinkovitima, ali nisu ludi jer im je to trenutno glavni prihod.

Oni žive od rudara ali bi istovremeno odbijali jamstva tim istima.

 

Drugim riječima, ne mogu oni prodavati kartice i onda nekome govoriti za što da ih koristi i koliko vremenski.

To je kao da mi netko proda auto i onda kaže "smiješ ga voziti po gradu ali ne i na autocesti i ne po noći".

 

 

 

Samo sam pojasnio na koji način serviseri "vide" što je rađeno s karticom. Ne moraš meni objašnjavati jel odbijanje garancije u redu ili ne. I sam rudarim i nadam se da neću trebati koristiti reklamaciju.

A igranje i benchmarci 24/7 godinu dana nikako nisu realna situacija. Ako ti doneseš na reklamaciju karticu koja je stara par mjeseci a padovi izgledaju kao da je po njima skakalo 1000 pubertetlija, jasno je o čemu se radi.  

2 godine
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Pričanje gluposti ako majnas grafička kartica je ako se rudari manje opterećena ako je dotok zraka zadovoljavajući jer u većini slučajeva kartica radi na 65% dok pri gejmanju bude i par sati na 100% bez greške... Uostalom neka dokažu da je majnao sa tom karticom... 

Inače Linus je napravio video o tome mitu da strašno majnanje sjebe kafiću i zamisli ti to kako Richard kaže u onom videu dakle kurcina te grafe su iste ko i neke koje samo gejmaju crtaju AutoCAD i slične rendere...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Da i? Kog briga? Em si mogo milijun drugih stvari radit da stresiras karticu em je nebitno. Gore je nego napiso da su vratili linksu karticu, kog briga za taj servis links ti mora dat novu karticu a oni dalje nek se natezu sa servisom kak oce. Pa ljudi bozji imate ih di prijavit i prijavite ih ak vam ne uvaze reklamaciju.

12 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
ZaliazniMacan kaže...

Pričanje gluposti ako majnas grafička kartica je ako se rudari manje opterećena ako je dotok zraka zadovoljavajući jer u većini slučajeva kartica radi na 65% dok pri gejmanju bude i par sati na 100% bez greške... Uostalom neka dokažu da je majnao sa tom karticom... 

Inače Linus je napravio video o tome mitu da strašno majnanje sjebe kafiću i zamisli ti to kako Richard kaže u onom videu dakle kurcina te grafe su iste ko i neke koje samo gejmaju crtaju AutoCAD i slične rendere...

 ma sto posto. samo je dobro ohladit i nema frke  ... A i koliko ljudi ima koji igraju i po 10- 15h dnevno , evo ja bi uvijek prije odabrao karticu koja je majnala 24/7 na power limitu 65-70 % , nego neku na kojoj se igralo pola tog vremena u punoj snazi . jedino zbog mininga ventovi trpe veća opterećenja , ali ni to nije neki veliki problem ako se radi o nekom kvalitetnijem modelu sa boljim i efikasnijim ventovima . 

10 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Mislim kakva glupost ajmo onda odbit i RMA za rame, procesore i diskove koji rade na nekim divljim virtualkama, serverima itd.

Primjerice ja rudarim na 42c sa ne pre visokim fan speedom, dok mi frend ne rudari a kartica mu godinama bila na vecim temperaturama. Sta je sa AMD serijama kad netko ima vise monitora pa memorija radi stalno na 100% i grije se i u idleu? Hocemo i to ne reklamirati?

Ili pak ako netko igra 8h dnevno na full potencijalu karticu odnosno kroz nju gura i po 250w te kartica radi nekad i preko 80c (memorija i do 100c), a da ne pricam da je karticu gore pucat sa max voltazom pa u idle, pa u max, pa u idle pa u max pa u idle nego da konstatno radi na jednakoj voltazi i temperaturi..... A to se događa kod igranja igara...

Jednostavno glupost, svaki procesor je stvoren da odrađuje matematicke kalkulacije, bilo to u obliku gpua kao prikazivanje vektora ili drobljenje brojeva.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.8.2021 20:04 (D3lBoy).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
ryobi kaže...

 Proizvođač može onemogućiti rudarenje s karticama na neki softverski način ili ih napraviti neučinkovitima, ali nisu ludi jer im je to trenutno glavni prihod.

Oni žive od rudara ali bi istovremeno odbijali jamstva tim istima.

  

nisu tu problematični proizvođači već trgovci, prodavači.

njih prve pukne problem i pokušavaju te zahebati ako ikako mogu, i nevezano za minere i graf. kartice.

 

realno razmišljajući; ako trgovac stavi garanciju tri godine (odn. po uputi proizvođača) ja imam pravo koristiti karticu na max snazi 24/7 odn, svaki dan, sve tri godine.

ako oni meni kažu da ne smijem, da kartica mora "i odmarati", neka to navedu ili neka smanje garanciju na 1 god. (što će se uskoro početi i događati) jer sva druga objašnjenja su besmislena.

 

nisam miner, nemam poseban stav o tome, ali,  bolje da se ljudi bave coinima, nego da piju i drogiraju se, te povraćaju po naseljima, a još uz to dilaju i kradu.

 

dakle, moto je; "miningom protiv droge"

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
12 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
It'sMe932 kaže...

Serviseri vide da li je kartica rudarila po stanju thermal padova na memoriji i regulatorima napona. S obzirom da rudarenje jako opterećuje video memoriju, na padovima je vidljivo da su dug vremenski period bili na visokoj temperaturi. Neki padovi čak i ispuštaju ulje.

 

Ti padovi jednostavno ne izgledaju isto na kartici koja je rudarila 24/7 godinu dana i na kartici na kojoj se igralo par sati dnevno kroz godinu dana.

 Istina ispuste ulje, ali dokaži da je rudarila, niti jedan od naših servisa ne može to provjeriti! NITI JEDAN! Isključivo proizvođač! A kartice nisu išle kod proizvođača nego su išle u naše "lokalne ZG servise", jer da bi provjerili biose oni moraju skidat samu memoriju biosa i otvarat ju u debug načinu rada što GARANTIRAM nitko u RH a ni na ostatku Balkana NEMA MOGUĆNOSTI!

 

To s odbijanjem radi majnanja rade isključivo trgovine gdje su kartice kupljene!
Oni su na gubitku i to gledajte s tom rezervom! 

Osobno bih prije uzeo karticu koja je rudarila 2-3 godine nego onu koja je gejmala 1 godinu!

Daleko su jeftiniji popravci kartica iz rudnika nego ovih što su gejmali, jer u večini slučajeva strada samo regulacija napona, dok memorije i gpu procesori ostaju NETAKNUTI!

Baš mi je krivo zbog ovih slučajeva što ne kupujem novo iz dućana, samo jednom bi mi pokušali ušiljiti tu foru, iza toga im nikad više to nebi palo na pamet!

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

glupost jest, ali su oni to odlučili tako i ovaštenim serviserima vjerojatno poslali nekakve upute 

e sad, jedino je pitanje statusa garancije kod nas, to bi trebalo provjeriti kod nadležnih institucija

ako si garanciju dobio primjerice u linksu, a njima nigdje to ne piše u uvjetima poslovanja ili kupoprodajnom ugovoru, onda se ne mogu niti pozivati na to

 

nitko od nas (ili skoro nitko) nije grafu kupio direktno od proizvođača i jebe se nama za tamo neku firmu iz tajvana koja u hrvatskoj nema status pravne osobe, pa samim time ne može određivati uvjete garancije za proizvod koji ti je prodala pravna osoba u hrvatskoj (trgovac), a koja je i izdavatelj garancije i garanciju moraizdavati sukladno hrvatskim zakonima i svojim uvjetima poslovanja u kojima to mora izričito pisati za taj proizvod

12 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
picajzla0707 kaže...

glupost jest, ali su oni to odlučili tako i ovaštenim serviserima vjerojatno poslali nekakve upute 

e sad, jedino je pitanje statusa garancije kod nas, to bi trebalo provjeriti kod nadležnih institucija

ako si garanciju dobio primjerice u linksu, a njima nigdje to ne piše u uvjetima poslovanja ili kupoprodajnom ugovoru, onda se ne mogu niti pozivati na to

 

nitko od nas (ili skoro nitko) nije grafu kupio direktno od proizvođača i jebe se nama za tamo neku firmu iz tajvana koja u hrvatskoj nema status pravne osobe, pa samim time ne može određivati uvjete garancije za proizvod koji ti je prodala pravna osoba u hrvatskoj (trgovac), a koja je i izdavatelj garancije i garanciju moraizdavati sukladno hrvatskim zakonima i svojim uvjetima poslovanja u kojima to mora izričito pisati za taj proizvod

 Slažem se s tobom! No nitko nama ne može ograničiti način korištenja kartica, jer je ona stvorena da obrađuje nekakvu vrstu informacija! Jedino da je fizički ne oštečena i da nije naravno modano po njoj, odnosno prčkano.

Gle đaba što su ovlastili kad naši nemaju uređaje!

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
16 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
kruskar kaže...
picajzla0707 kaže...

glupost jest, ali su oni to odlučili tako i ovaštenim serviserima vjerojatno poslali nekakve upute 

e sad, jedino je pitanje statusa garancije kod nas, to bi trebalo provjeriti kod nadležnih institucija

ako si garanciju dobio primjerice u linksu, a njima nigdje to ne piše u uvjetima poslovanja ili kupoprodajnom ugovoru, onda se ne mogu niti pozivati na to

 

nitko od nas (ili skoro nitko) nije grafu kupio direktno od proizvođača i jebe se nama za tamo neku firmu iz tajvana koja u hrvatskoj nema status pravne osobe, pa samim time ne može određivati uvjete garancije za proizvod koji ti je prodala pravna osoba u hrvatskoj (trgovac), a koja je i izdavatelj garancije i garanciju moraizdavati sukladno hrvatskim zakonima i svojim uvjetima poslovanja u kojima to mora izričito pisati za taj proizvod

 Slažem se s tobom! No nitko nama ne može ograničiti način korištenja kartica, jer je ona stvorena da obrađuje nekakvu vrstu informacija! Jedino da je fizički ne oštečena i da nije naravno modano po njoj, odnosno prčkano.

Gle đaba što su ovlastili kad naši nemaju uređaje!

 

Meni je pogotovo bilo blesavo što mi je kvar bio na ventu, ne vidim koja je razlika vrtio se vent zbot majnanja ili igranja...pogotovo

što kao što su neki napomenuli, pošto je u otvorenom rigu, sa smanjenim naponima i GPU downclockan, može samo duže tzrajati,

a ne kraće. Jedino što je više opterećeno kod majnanja je memorija

11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
To uopće nije problem, oni daju naputke ovlaštenim serviserima, s kojima imaju ugovore, prema nekim naznakama, recimo prema tim thermal padovima, a ako netko insistira da nije majnano lako je pošalju proizvođaču na pregled. Dakle, uopće nije problem što naši servisi nemaju uređaje za detaljnu dijagnostiku, sve to ide u servisni rok skupa sa slanjem proizvođaču.
No, to je onda problem trgovca ili uvoznika i njihovih ugovora s proizvođačem, zato i kažem da treba tražiti pomoć od nadležnih institucija, jer ako je tebi grafa prodana bez tih upozorenja u kupoprodajnom ugovoru ili uvjetima poslovanja trgovca, onda ti ne mogu odbiti garanciju zbog toga. To je rizik poslovanja trgovca.
Kod nas potrošače štite naši zakoni, koji se odnose na pravne osobe u rh i nemere tamo neki gigabyte, koji nije uopće registriran kao pravna osoba u hrvatskoj, određivati uvjete garancije i određivati zakonsku regulativu.
3 godine
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Jel postoji opcija da racunalo automatski prestane majnati kad se ulazi u igru, te automatski nastavi mining izlaskom iz igre?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
segregator kaže...
Meni je pogotovo bilo blesavo što mi je kvar bio na ventu, ne vidim koja je razlika vrtio se vent zbot majnanja ili igranja...pogotovo

što kao što su neki napomenuli, pošto je u otvorenom rigu, sa smanjenim naponima i GPU downclockan, može samo duže tzrajati,

a ne kraće. Jedino što je više opterećeno kod majnanja je memorija

 Samo što sad više nemaš uopće garanciju. Ovaj put je ventilator pa se to lako sredi, ali što ako drugi put bude nešto ozbiljnije? Nadam se da neće.

 

Petar hw kaže...

Jel postoji opcija da racunalo automatski prestane majnati kad se ulazi u igru, te automatski nastavi mining izlaskom iz igre?

 Ovisi s čim majnaš, u phoenix mineru imaš dosta postavki s kojim možeš probati tako nešto regulirati, tipa opterećenje kartice, temperatura i slično...

2 godine
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Poštovanje svima,

 

Ima li smisla kupovati sa njuškala rigove ili se sastavljaju sami? 

 

 

Lijep pozdrav 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
PeroBDu kaže...

Poštovanje svima,

 

Ima li smisla kupovati sa njuškala rigove ili se sastavljaju sami? 

 

 

Lijep pozdrav 

 Ovisi o cijeni, ali ono što sam do sada vidio se nikako ne isplati kupiti preko njuskala jer je povoljnije kupiti nove komponenete i sve sam složiti.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Počeo sam 'ozbiljnije' pratiti rudarenje prije koji dan, dosta tega sam ovdje pročitao. Dvoumim se dali 'uložiti' 4-5k eura u neki rig, to je novac sa strane i spreman aam riskirati.

Loša stvar je što se baš ne razumijem u kompove i bojim se da se ne petljam u nepto što ne znam.

Ima li nade tu ili da provedem koji mjesec prvo proučavajući literaturu? 

Hvala avima na savjetima i odgovorima! 

7 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Po trenutnim cijenama trebat će ti barem 10 mjeseci da budeš na nuli. A za 10 mjeseci tko živ tko mrtav, pitanje je kako će crypto market izgledati. Jedino što je sigurno je da nitko ne zna što će biti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 13:48 (It'sMe932).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
PeroBDu kaže...

Počeo sam 'ozbiljnije' pratiti rudarenje prije koji dan, dosta tega sam ovdje pročitao. Dvoumim se dali 'uložiti' 4-5k eura u neki rig, to je novac sa strane i spreman aam riskirati.

Loša stvar je što se baš ne razumijem u kompove i bojim se da se ne petljam u nepto što ne znam.

Ima li nade tu ili da provedem koji mjesec prvo proučavajući literaturu? 

Hvala avima na savjetima i odgovorima! 

Ako se ne kužiš nađeš nekoga tko se kuži. Kupiš komponente i platiš mu da ti ih složi u rig i instalira windowse ili koji već OS želiš, to je par sati posla.

 

Imaš i rizičniju, ali potencijalno profitabilniju opciju, a to je kupovina novčića.

 

It'sMe932 kaže...

Po trenutnim cijenama trebat će ti barem 10 mjeseci da budeš na nuli. A za 10 mjeseci tko živ tko mrtav, pitanje je kako će crypto market izgledati. Jedino što je sigurno je da nitko ne zna što će biti.

Isto su pričali i prije 10 mjeseci. Pa eto kripto je još tu i ide u nove visine. 

Računaj i da mu 10 mjeseci treba da povrati uložena sredstva, ali uz to ima i opremu koju uvijek može prodati, tako da teoretski već nakon što pokrije 50% uloženog je oko nule, ovo je pod pretpostavkom da će te kartice pojeftiniti do 50% u slučaju da kripto ode nizbrdo.

Meni se desilo da mi oprema sada vrijedi daleko više nego što sam je platio, ali sam kupovao uglavnom prije ovog zadnjeg poskupljenja.

12 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

ETH ide po novi ATH, svaki tren bi mogao opet preko 4k$. 

Biti će zanimljivo pratiti hoće li dogurati do 15k$ krajem godine kako se najavljuje.

 

IOTA jučer ludi run od gotovo +50% u 24h.

 

ADA svaki dan novi ATH.

 

Stvari trenutno jako dobro izgledaju. Sigurno će biti korekcija, ali fear je otišao i opet stiže greed.

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Za božić padaju rekordi....  Samo eto informacija iz prve ruke nestašica je 3060 i 3060ti zbog nekakve greške u proizvodnom procesu...  Inače je 1.10 trebao iz Tajvana krenuti brod sa 10 ili 15  kontejnera grafa....  Nadam se da će stići do sredine 11 i početkom 12 bit će grafa u stocku.... Osim ako kolege pomorci ne izgube pola kontejnera po moru... 

I dolaze u rotterdam.  

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Rudarenje - može li biti isplativo

Biti cu teski padobranac, no van ovih stvari sam... godinama.

No, ako netko moze dati odgovor bio bi veoma zahvalan.

Radim vani, imam pc i struja nije problem.

Imam gtx1070ti, i ako je bitno ryzen 1600x.

Isplati li se rudarit sa tim GPUom ili su ti dani prosli? Kakva je situacija danas, sto mogu ocekivat?

Znaci struja mi je free i mene vecinom nema doma, pa racunam da ostavim da pc radi cijeli dan ako taj gpu je efikasan za to, ali ako je to šema prosla il ako je stvarno mizernaa lova za taj gpu onda se nebi ni trudio...

Hvala :)

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2021 19:45 (Et_Tu_Brute?).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

oko 1.6  1.7 e dnevno , pedesetak mjesečno . Ti najbolje znaš jel ti se isplati ili ne :)

edit : previdio sam ovo Ti , malo jače od 2 e vadi dnevno Ti model 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2021 19:54 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

30mhs daje 1070ti znaci dvije daju kao rtx 3070..koja trenutno daje oko 60-70 kn dnevno i kosta preko 8K kn ako se moze igdje nac da nije LHR!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Kako podesiti da u jednom kompu majnaju RTX 2060 i 3060 zajedno Eth  ili REV ? Svaka zasebno nije problem ali ovo nisam našao na netu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Pa pokrenes dvije instance majnera svaku za jednu karticu? To je ak za windows pitas.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Za windowse je da. Jel to znači pokrenem afterburner i u njemu svaku karticu zasebno podešavam?

15 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

U afterburneru izaberes karticu koju oces podesit i slozis postavke i tak onda i za drugu.

14 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

pozdrav svima, iskreno ne razumijem se bas u kriptovalute, ali prijatelj mi govori da on rudari ovaj etherum i da mu donosi nekakvih 3000-4000kn mjesecno, a vrijednost one sprave je kaze nekakvih 30 000kn.

sad mene zanima, ako bih i ja ulazio u tu pricu kriptovaluta, i imam nekih 50 000kn, jeli pametnije to ulozit u kripto i cekat ili u taj sustav za rudarenje.

 

hvala na pomoci

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
vrda_rusty kaže...

pozdrav svima, iskreno ne razumijem se bas u kriptovalute, ali prijatelj mi govori da on rudari ovaj etherum i da mu donosi nekakvih 3000-4000kn mjesecno, a vrijednost one sprave je kaze nekakvih 30 000kn.

sad mene zanima, ako bih i ja ulazio u tu pricu kriptovaluta, i imam nekih 50 000kn, jeli pametnije to ulozit u kripto i cekat ili u taj sustav za rudarenje.

 

hvala na pomoci

 

nema tu sigurnog odgovora, al s obzirom na to da ether kroz godinu dana više neće biti rudaren na takav način, mislim da ti je bolja opcija staviti te novce u ether. Osobno vjerujem da će kroz koju godinu skočiti 5-10 puta, al to naravno nitko ne zna. Može preksutra vrijediti nula kuna teoretski

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice