Rudarenje - može li biti isplativo izdvojena tema

poruka: 2.518
|
čitano: 722.369
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Probao i ja malo minat ethereum, al' nejde. Javlja "cannot allocate big buffer for dag". Malo kopao, navodno grafulje sa 2gb rama imaju tih problema. Rješenje je navodno dići virtualnu memoriju na minimalno 16GB.
Digao - nije upalilo, pa nisam uspio isprobat.

Ako netko zna rješenje koje ne uključuje zamjenu grafičke... ;).

Inače imam Sapphirku R9 270X.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Patrick_cro kaže...

Kakvo povecanje zaliha? o cemu ti pricas?? 

 Šta ti rudari rade?Pretpostavljam da je isto kao sa bitcoinom, izvršavaju neke kalkulacije i za to dobijaju nove coine dakle povećava se količina coina na tržištu, je li sad jasnije?

7 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Po tvojoj logici je onda i cijena bitcoina trebala pasti zbog rudarenja, al nije neg se samo tezina povecala, a cijena raste ko luda

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
blackeagle29 kaže...

Po tvojoj logici je onda i cijena bitcoina trebala pasti zbog rudarenja, al nije neg se samo tezina povecala, a cijena raste ko luda

 Ja pitam kako napraviti omlet i ti mi kažeš "Pa napraviš omlet." -.- Čovječe pa pitao sam zašto cijene kripto valuta ne padaju unatoč nezaustavljivom porastu količine coina.Jesi ikad čuo za inflaciju?

15 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Ima samo odredeni broj coina, tako da ne moze to ici u nedogled, dok se to izmajna nema vise. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
ivicask kaže...

Ja počeo rudariti Etherum na svojoj MSI 1070, vrtim samo preko dana jel po noći mi smetaju ventovi.Evo u tjedan imam 0.06ETH, što vrijedi oko nekih 100kn, a kalkulator mi je izračunao da vrtim tipa 0/24 trošak struje je oko 70kn mjesečno.

 Možda je post malo stariji ali nema veze jedna GTX 1070 troši oko 150-220 W/h ovisno od kloka.A govoriš da ti troši nekih 70kn mjesečno jesi li siguran da ćeš potrošiti 70kn ili je to puno veći iznos.Pa idemo procesor u idle troši nekih 30-40w matična ploča troši 40-80w ventilator od 120mm na brzini od 1200 rpm troši nekih 3-4 W ssd 2-3w ovisno od modela.

16 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Taj stari post je potpuno irelevantan, pa samim time i tvoj odgovor na njega...

 

Po danasnjoj tezini rudarenja jedna klokana 1070 izrudari mjesecno oko 0,4 etha, sto je po trenutnom tecaju oko 870 kn

Intel i5 2550K;Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3; GSkill 2X4 Gb 1600 Mhz;Sapphire ATI Radeon 5850 1 Gb;Hdd Samsung F3 1 Tb X 2
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Patrick_cro kaže...

Ima samo odredeni broj coina, tako da ne moze to ici u nedogled, dok se to izmajna nema vise. 

 Znam i to (barem za bitcoin) ali to ne objašnjava dizanje cijena (više rudara sa više hardvera = više coina = pad cijene, osim ako se desilo nešto što ne znam zbog čega svi žele te valute).

15 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Lijepo sam ti napisao ali ti i dalje ne kuzis, nema neograniceno coina, ima odreden broj i dok se to izmajna nema vise. Bitcoin je pri kraju, zato su sada drugi coini poceli dobivati na cijeni. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
DaShip kaže...

 Znam i to (barem za bitcoin) ali to ne objašnjava dizanje cijena (više rudara sa više hardvera = više coina = pad cijene, osim ako se desilo nešto što ne znam zbog čega svi žele te valute).

 

Ne.

Kriva računica.

Točnije: više rudara sa više hardvera = više jednako coina = pad cijene ovisno o tržištu, tj. potražnji.

Broj coinova u određenom vremenskom roku je striktno definiran, pa se težina prilagođava da se ostvari zadani cilj u određenom intervalu.

Npr. da sad 99% ljudi odustane od mininga ovi ostali bi zarađivali milijune mjesečno, itd.

A cijena je definirana potražnjom za samim coinom, i nema veze s količinom minera.

Isključivo tržišna vrijednost.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.6.2017 13:54 (fer-de-lance).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
GSP kaže...

to mi rudarenje nije jasno

 

što se točno "rudari"?kakvi su to matematicki zadaci?od koga postavljeni?

 

kako ja najlakse bez rudarenja da kupim za npr 100 eura nekakvu kriptovalutu i nek stoji cca 10 godina

 Možda neće biti baš najprecizniji odgovor,pa neka me iskusniji isprave ali čisto da malo pokušam pojasniti.Zapravo se ništa ne rudari,jednostavno se obrađuju podatci,nešto na principu cloud-a,određeni podatak rascijepkan u niz elemenata na ulazu se kriptira i plasira u mrežu,na izlasku slaže u rezultat,tu ti kao "rudar" dobivaš nagradu za svoj hardver,struju,vrijeme etc,dio podataka te mreže je i transferiranje nagrada rudarima te trženje valutama.Možda za info: i microsoft sve više svojih aktivacijskih ključeva provlači kroz chainove kriptovaluta,zaboravio sam točno kojih.

I još jedan primjer,postoje ti i isti modeli "rudarenja" koja radiš za "opće " dobro,seti,bionic isl, pa računaš podatke sakupljene sa zvjezdarnica,simulacije novih ljekova,molekula,klimu etc... jedino ne dobiješ ništa ali si sretan jer si pomogao čovječanstvu ;)) 

7 godina
online
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
snhelix kaže...

 Možda neće biti baš najprecizniji odgovor,pa neka me iskusniji isprave ali čisto da malo pokušam pojasniti.Zapravo se ništa ne rudari,jednostavno se obrađuju podatci,nešto na principu cloud-a,određeni podatak rascijepkan u niz elemenata na ulazu se kriptira i plasira u mrežu,na izlasku slaže u rezultat,tu ti kao "rudar" dobivaš nagradu za svoj hardver,struju,vrijeme etc,dio podataka te mreže je i transferiranje nagrada rudarima te trženje valutama.Možda za info: i microsoft sve više svojih aktivacijskih ključeva provlači kroz chainove kriptovaluta,zaboravio sam točno kojih.

I još jedan primjer,postoje ti i isti modeli "rudarenja" koja radiš za "opće " dobro,seti,bionic isl, pa računaš podatke sakupljene sa zvjezdarnica,simulacije novih ljekova,molekula,klimu etc... jedino ne dobiješ ništa ali si sretan jer si pomogao čovječanstvu ;)) 

 

Kod bitcoina i vjerovatno i ostalih coinova podaci koji se obrađuju i od kojih nastaje hash rezultat su zapravo isključivo podaci o transferima samih coina i sami prethodni hashovi.

Na taj način se spriječava krivotvorenje jer ako samo jedan od onih koji sudjeluju u miningu ne potvrdi ispravnost transakcije hash ne ispadne ispravan.

Jednom kad se izračuna, transkacija je potvrđena i više se nikad ne može reverzni postupak napraviti.

Znači, potpuno transparentan sustav, i sustav bez mogućnosti malverzacija.

Npr. jedina metoda lažiranja podataka o transferu bi bila posjedovanje sve procesorske snage koja služi miningu, što opet ne bi imalo smisla jer bi ta osoba ionako svejedno zarađivala sve nove coinove.

A za lažiranje prethodnih transfera od kojih je sačinjen hash taman i da postoji metoda za reverziranje hash algoritma (kak se već kaže) bi opet trebala sva procesorska snaga na svijetu kroz nekih par stotina milijardi godina samo da se lažira jedan coin iz prethodne transakcije.

Uglavnom, podaci koji se obrađuju pri rudarenju služe isključivo spriječavanju malverzacija, i sustav je savršeno siguran, osim kad NSA počne koristit svoje backdoorove, jer su svi hash algoritmi izašli iz njihovih laboratorija, ali ni jedan računalni sustav  na svijetu nije siguran od toga, tak da se ne treba brinut.

 

Kruha i igala...
12 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
dreadmoore kaže...
ivicask kaže...

Ja počeo rudariti Etherum na svojoj MSI 1070, vrtim samo preko dana jel po noći mi smetaju ventovi.Evo u tjedan imam 0.06ETH, što vrijedi oko nekih 100kn, a kalkulator mi je izračunao da vrtim tipa 0/24 trošak struje je oko 70kn mjesečno.

 Možda je post malo stariji ali nema veze jedna GTX 1070 troši oko 150-220 W/h ovisno od kloka.A govoriš da ti troši nekih 70kn mjesečno jesi li siguran da ćeš potrošiti 70kn ili je to puno veći iznos.Pa idemo procesor u idle troši nekih 30-40w matična ploča troši 40-80w ventilator od 120mm na brzini od 1200 rpm troši nekih 3-4 W ssd 2-3w ovisno od modela.

 Smanji se power limit na nekih 60% meni clockana gtx1060 kojoj je tpd 120 radi na 50tak posto TPD znači nekih 65w, 

Inače se ocekuje pad hashratea kad epoch dosegne 150+ vecina starijih kartica i amd rx serija i starije ce postat  beskorisne za mining, tako da ako neko misli ulagat u ovo neg se prvo dobro educira o tome što dolazi. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.6.2017 20:23 (k1klop).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Zna li se kada bi otprilike rx-ice mogle postati beskorisne?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Dala kaže...

Probao i ja malo minat ethereum, al' nejde. Javlja "cannot allocate big buffer for dag". Malo kopao, navodno grafulje sa 2gb rama imaju tih problema. Rješenje je navodno dići virtualnu memoriju na minimalno 16GB.
Digao - nije upalilo, pa nisam uspio isprobat.

Ako netko zna rješenje koje ne uključuje zamjenu grafičke... ;).

Inače imam Sapphirku R9 270X.

 

Za Ethereum neide više sa 2GB, min je 3 GB zbog veličine DAGa koji raste. Probaj neki drugi coin.

DaShip kaže...

Zna li se kada bi otprilike rx-ice mogle postati beskorisne?

 4xx/5xx nebi trebale postat beskorisne sve do PoS faze, 4GB će bit dovoljno još neko vrijeme, jedino se očekuje pad performansi, no sve na kraju zavisi od hashratea i cijene struje.

12 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Tu je lik testirao rx 470 i rx570 ako nekog zanima. 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Na svoju R9 270x na Zcashu dobivam cca 105 H/s, to je ok?

Zanima me ako upgradeam GPU na neku Nvidiu 1060 (recimo ovu msi-gtx1060-aero-6g-oc) koliko bih imao H/s za Zcash? Ima tko 1060 i da kopa?
Ta 1060 je sada best buy za minanje? Manje će joj past H/s nego RX-cima?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

220-260 ovisi do clocka, nekima idu do 300 moja od 3 gige minea na 235 posa 

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.6.2017 17:46 (k1klop).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Dosta mi flukturira od 25 do 160 H/s, minam sa Claymorovoim minerom preko nanopoola. To do poola ili? Grafička mi nije ni blizu punog opterećenja...
Možda pametnije solo minat?

 

Edit: Sad mi vrti na skoro 200H/s, nisam siguran zašto tolike promijene. http://prntscr.com/fnpv37

@Kiklop onda tvoja 1160 od 235H/s i nije neka sreća ;)

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.6.2017 20:55 (Dala).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Neznam na koju foru ti imas 200 s rx270, ja ne mineam zcash vec eth koji ide na 22 mh/s, neznam jel u zcashu h/s isto kao i sol

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.6.2017 21:20 (k1klop).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
k1klop kaže...

Neznam na koju foru ti imas 200 s rx270, ja ne mineam zcash vec eth koji ide na 22 h/s, neznam jel u zcashu h/s isto kao i sol

 I meni je bilo čudno, ali to su bile max vrijednosti, sada mi se ustabililo na 140 H/s, mislim da ti je isto kao i sol.

13 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
dreadmoore kaže...
ivicask kaže...

Ja počeo rudariti Etherum na svojoj MSI 1070, vrtim samo preko dana jel po noći mi smetaju ventovi.Evo u tjedan imam 0.06ETH, što vrijedi oko nekih 100kn, a kalkulator mi je izračunao da vrtim tipa 0/24 trošak struje je oko 70kn mjesečno.

 Možda je post malo stariji ali nema veze jedna GTX 1070 troši oko 150-220 W/h ovisno od kloka.A govoriš da ti troši nekih 70kn mjesečno jesi li siguran da ćeš potrošiti 70kn ili je to puno veći iznos.Pa idemo procesor u idle troši nekih 30-40w matična ploča troši 40-80w ventilator od 120mm na brzini od 1200 rpm troši nekih 3-4 W ssd 2-3w ovisno od modela.

 

 

Potrošnja na samom UPS-u je oko 200w(0.2KW)

 

Nek je struja 50 lipa (a i manje ispadne na dvotarifnom brojilu)

 

0.2KW X 24 sata = 4.8KWh dnevno

4.8KWH x 30 dana u mjesecu = 144KWh mjesečno

 

144KWh x 0.5 lipa odprilike = 72KN

 

Jel nešto krivo računam?

 

i 1070 ne troši više od 150w, neznam di vadiš te podatke

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-1070/specifications

Maximum Graphics Card Power (W)
150
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 14:02 (ivicask).
11 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

'bem ti rudare, nema grafa za lijek, a sad su počela i napajanja nestajati iz ponude ili se čekaju po mjesec dana 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Uzmes izvana napajanje i rijesen problem, ne vidim neku nestasicu. Izgleda da ce vega tek 8 mj tako da ce do onda biti nestasica grafa

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

potegne ona i vise od tih 150w ali ako se gejma medjuti kad se rudari oko 150w vuce a evo danas upalio malo da rudarim pa sam vidio kako se ponasa

11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Patrick_cro kaže...

Uzmes izvana napajanje i rijesen problem, ne vidim neku nestasicu. Izgleda da ce vega tek 8 mj tako da ce do onda biti nestasica grafa

 kako nema nestašice, bar za ovo koje sam zabezecirao je svugdje u očekivanju ili je nedostupno

na alzashopu je nestalo skroz iz ponude, kod nas ima samo u adm i tu se čeka mjesec dana

riječ je o evga 750w g3

 

informacija i kod nas i izvana je da su sve pokupovali mineri

15 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Ti trazis specificno napajanje i model. Jaci evga modeli su otisli jer su zanimljivi rudarima a i zato sta imaju 10god garancije, ali uvijek imas alternative u tom rangu. Imas g3 750w cak i kod nas na stanju link, jest da nije dobra cijena kao izvana, ne sjecam se koliko je tocno bila na alzi.

Na stranici pise da je dostupno, tako da je vjerojatno doslo, vece zalihe dolaze tek u 8 mj, pa ako nista morat ces se strpiti do tada.

Evo imas ovdje ako imas koga u de link po dobroj cijeni. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 17:12 (Patrick_cro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

samo piše da je na stanju, kad sam već naručio rekli su da stiže tek 20. srpnja, dok dođe do mene to je već mjesec dana

no nema veze, ionako mijenjam napajanje samo zbog venta koji je počeo brujati, pa ću pričekati tih mjesec dana

 

za mf sam mislio da ne dostavljaju k nama, jbga sad

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
ivicask kaže...
dreadmoore kaže...
ivicask kaže...

Ja počeo rudariti Etherum na svojoj MSI 1070, vrtim samo preko dana jel po noći mi smetaju ventovi.Evo u tjedan imam 0.06ETH, što vrijedi oko nekih 100kn, a kalkulator mi je izračunao da vrtim tipa 0/24 trošak struje je oko 70kn mjesečno.

 Možda je post malo stariji ali nema veze jedna GTX 1070 troši oko 150-220 W/h ovisno od kloka.A govoriš da ti troši nekih 70kn mjesečno jesi li siguran da ćeš potrošiti 70kn ili je to puno veći iznos.Pa idemo procesor u idle troši nekih 30-40w matična ploča troši 40-80w ventilator od 120mm na brzini od 1200 rpm troši nekih 3-4 W ssd 2-3w ovisno od modela.

 

 

Potrošnja na samom UPS-u je oko 200w(0.2KW)

 

Nek je struja 50 lipa (a i manje ispadne na dvotarifnom brojilu)

 

0.2KW X 24 sata = 4.8KWh dnevno

4.8KWH x 30 dana u mjesecu = 144KWh mjesečno

 

144KWh x 0.5 lipa odprilike = 72KN

 

Jel nešto krivo računam?

 

i 1070 ne troši više od 150w, neznam di vadiš te podatke

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-1070/specifications

Maximum Graphics Card Power (W)
150

 da, krivo si izračunao jer na tu struju koju ti potošiš hep ti još izracuna troškove distribucije mreže tako da tih tvojih 72kn u realnosti na računu ispadne oko 150kn.

 

http://mojracun.hep.hr/kalkulator/

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 19:29 (k1klop).
14 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Evo kad ZEC farmas pa kako stavri stoje sa gtx 1070 

Moj PC  
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice