Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 896.363
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
8 godina
protjeran
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

I sto ce onda covjek raditi ako se burza zatvorila? Sto ce raditi, ako je on prodao nekome amerikancu bitcoine za 200 000$ i ovaj mu poslao lovu u hr banku? Amerikanac kaze to je dar, sto ce i na dar placat porez?

 

A za Delboya, pa kakve veze ima bitcoin anonimnost sa coinbaseom? Imas bitcoin anoniman si, cim ga povezes sa necim sto trazi dokumente i prebacis tamo taj bitcoin vise nisi, kao da ja doma imam 20 000kn i tako sam anoniman nitko ne zna da imam tu lovu, ali ako stavim na banku, odmah znaju da imam 20 000kn.

 

Isto tako kao neki koji svaki dan dodu doma i imaju sitnisa 1-2-5kn i stavljaju negdje i kasnije razmjenjuju po 50kn svako par tjedana na trafici, trgovackom centru itd, kaficu itd i ako taj covjek to radi godinama i godinama i ima 10 000kn i on to ide stavit na banku sto ce raditi ako mu porezna dode na vrata? Kako to dokazat? Sastavit listu na koja ste mjesta razmjenjivali kovanice, dan, mjesec,godinu,sat,minutu,sekundu? Hoce li taj covjek kada razmjenjuje kovanice trebat gledat koja kamera mu je najbliza tako da i to zapise da ga je kamera snimila?

 

Sto je sa oglasnicima onda? Ljudi prodavaju stvari ne placaju porez uopce isto tako ljudi koji drze lekcije. Sada idem od teme, ali jednostavno kako dokazati nesto sto ne mozes dokazati? U drzavi svatko svakoga moze tuziti, ali onaj kojeg tuzis nece platiti nista jer nemas dokaza protiv njega. To bi bilo kao onaj covjek u americi kojeg su zatvorili jer nije htio otkljucat mobitel, zatvorili covjeka bez dokaza!

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 14:24 (Kresimir4).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Mislim na trgovanje, naravno ako stavis btc u wallet i ne mices ga nikad nece nitko znat. No postoje valute koje nisu tako lako traceable kao monero npr.

Battlelog: D3lBoy-00
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Kresimir4 kaže...

I sto ce onda covjek raditi ako se burza zatvorila? Sto ce raditi, ako je on prodao nekome amerikancu bitcoine za 200 000$ i ovaj mu poslao lovu u hr banku? Amerikanac kaze to je dar, sto ce i na dar placat porez?

 

Naravno da ce na taj 'dar' platiti porez...

11 godina
online
Bitcoin - pitanja i odgovori

Kresimir4

evo, pretekao me kolega gore, no i sredstva od naslijeđivanja i darovanja također su predmet oporezivanja - link

dakle, porez na darovana sredstva je značajno manji - 4%, no ja bih dobro razmislio ulaziti u takve zajebancije, jer riskiraš da te optuže za poreznu prijevaru

a to su kazne da se usereš, ne samo novčane nego i zatvorske jer u tom slučaju nije riječ o prekršaju, nego o kaznenom djelu

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
picajzla0707 kaže...

Kresimir4

evo, pretekao me kolega gore, no i sredstva od naslijeđivanja i darovanja također su predmet oporezivanja - link

dakle, porez na darovana sredstva je značajno manji - 4%, no ja bih dobro razmislio ulaziti u takve zajebancije, jer riskiraš da te optuže za poreznu prijevaru

a to su kazne da se usereš, ne samo novčane nego i zatvorske jer u tom slučaju nije riječ o prekršaju, nego o kaznenom djelu

 Nek proba pa javi, možda neće baš njega :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
11 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pozdrav svima,

Evo danas sam se registrirao na Coinbase i prilikom ID verifikacije događa mi se neka vrsta errora.
Naime kada uslikam osobnu iskaznicu vrti mi se znak za ''loading'' odnosno da je verifikacija u tijeku,ali to traje i traje i traje...
Pošto nemam dobar mobitel,odnosno imam lošu kameru na njemu,probao sam slikati osobnu sa web kamerom na laptopu,i ništa...
Koliko vidim dosta ljudi se žale na to,pa me zanima ima li netko riješenje za moj problem?
Postoji li šansa da zaobići tu verifikaciju?

 

Riješeno

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 19:46 (Jurassic Park).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima,

Evo danas sam se registrirao na Coinbase i prilikom ID verifikacije događa mi se neka vrsta errora.
Naime kada uslikam osobnu iskaznicu vrti mi se znak za ''loading'' odnosno da je verifikacija u tijeku,ali to traje i traje i traje...
Pošto nemam dobar mobitel,odnosno imam lošu kameru na njemu,probao sam slikati osobnu sa web kamerom na laptopu,i ništa...
Koliko vidim dosta ljudi se žale na to,pa me zanima ima li netko riješenje za moj problem?
Postoji li šansa da zaobići tu verifikaciju?

 

Riješeno

Nemoj treadati preko coinbasea - odi na GDAX jer su provizije puno manje.

11 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
kerum kaže...
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima,

Evo danas sam se registrirao na Coinbase i prilikom ID verifikacije događa mi se neka vrsta errora.
Naime kada uslikam osobnu iskaznicu vrti mi se znak za ''loading'' odnosno da je verifikacija u tijeku,ali to traje i traje i traje...
Pošto nemam dobar mobitel,odnosno imam lošu kameru na njemu,probao sam slikati osobnu sa web kamerom na laptopu,i ništa...
Koliko vidim dosta ljudi se žale na to,pa me zanima ima li netko riješenje za moj problem?
Postoji li šansa da zaobići tu verifikaciju?

 

Riješeno

Nemoj treadati preko coinbasea - odi na GDAX jer su provizije puno manje.

 Problem je u tome što imam PayPal i American Express,a mislim da to ne podržavaju...

EDIT:Evo da malo pojasnim,znači zanima me mjenjačnica odnosno web stranica na kojoj mogu uložiti npr. 50-70kn (za početak) tj. kupiti fragment bitcoina,i onda čekati pravi trenutak da ga prodam po malo većoj cijeni od recimo 100kn.

Jedino što imam od kartica je American Express i registriran sam na PayPal-u.

Eto,ako postoji neka stranica gdje to mogu,molio bi da mi ti ili netko to zna kaže.

Lijep pozdrav

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 20:17 (Jurassic Park).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jurassic Park kaže...
kerum kaže...
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima,

Evo danas sam se registrirao na Coinbase i prilikom ID verifikacije događa mi se neka vrsta errora.
Naime kada uslikam osobnu iskaznicu vrti mi se znak za ''loading'' odnosno da je verifikacija u tijeku,ali to traje i traje i traje...
Pošto nemam dobar mobitel,odnosno imam lošu kameru na njemu,probao sam slikati osobnu sa web kamerom na laptopu,i ništa...
Koliko vidim dosta ljudi se žale na to,pa me zanima ima li netko riješenje za moj problem?
Postoji li šansa da zaobići tu verifikaciju?

 

Riješeno

Nemoj treadati preko coinbasea - odi na GDAX jer su provizije puno manje.

 Problem je u tome što imam PayPal i American Express,a mislim da to ne podržavaju...

EDIT:Evo da malo pojasnim,znači zanima me mjenjačnica odnosno web stranica na kojoj mogu uložiti npr. 50-70kn (za početak) tj. kupiti fragment bitcoina,i onda čekati pravi trenutak da ga prodam po malo većoj cijeni od recimo 100kn.

Jedino što imam od kartica je American Express i registriran sam na PayPal-u.

Eto,ako postoji neka stranica gdje to mogu,molio bi da mi ti ili netko to zna kaže.

Lijep pozdrav

 

 

Nemoj se uopce zamarati s tako malim iznosima, bolje odi na kavu :-)

Po meni nista ispod 200USD nema apsolutno nikakvog smisla a cak ni onda BTC nego ETH zbog manjeg transakcijskog troska

probaj na bitcoin mjenjacnci ako prođe....

 

 

 

Tko ne riskira, ne profitira
12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Imam možda nekome jako glupo pitanje, ali ne snalazim se nikako. Isplaćujem ovaj mjesec po treći put sitniji iznos od nekih 200-300kn preko Bitcoin Mjenjačnice.

Zanima me trebam li ja platiti porez na svaku transakciju čim mi stigne ( to mi nema smisla, da plaćam 25-35 kuna poreza ) ili na kraju godine saberem sve skupa i platim?

 

Sumnjam da će itko naći mojih 700 isplaćenih kuna u poreznoj ali better safe than sorry.

Naravno kad totalno cash outam, platit ću tih 13% poreza ali na ove sitne iznose mi nema smisla.

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Tomek.Klc kaže...

Imam možda nekome jako glupo pitanje, ali ne snalazim se nikako. Isplaćujem ovaj mjesec po treći put sitniji iznos od nekih 200-300kn preko Bitcoin Mjenjačnice.

Zanima me trebam li ja platiti porez na svaku transakciju čim mi stigne ( to mi nema smisla, da plaćam 25-35 kuna poreza ) ili na kraju godine saberem sve skupa i platim?

 

Sumnjam da će itko naći mojih 700 isplaćenih kuna u poreznoj ali better safe than sorry.

Naravno kad totalno cash outam, platit ću tih 13% poreza ali na ove sitne iznose mi nema smisla.

 Eh. Sada. Neoporezivo ti je do 3800 kuna mjesecno, pa racunaj x12 mjeseci da dobijes godisnje. Ucenici i studenti imaju nesto vise. Oko 5000 mjesecno.

Ako primas jos neke novce i prelazis... Ma tu se uglavnom radi o malim ciframa pa je najbolje ne raditi nista. Ako se i jave iz porezne nije da ce odjednom doci neka velika suma da im ju uplatis.

 

10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Odakle ti informacija o 3800kn neoporezivo? Procitao sam da je sve više od 120kn godišnje oporezivo, i da se treba prijaviti do drugog mj. (ima sve gore u linku)


Mene zanima, zašto placati porez u Hr. za transakcije obavljene na Krakenu npr. koji je Njemački? Mislim na prodaju neke valute za eur, te kupovina druge valute sa tim eurom, ne na prebacivanje na svoju karticu u Hr. Zašto bi to morao dokazivati poreznoj u Hrv.? Nije da sam koristio domacu mjenjacnicu

Battlelog: D3lBoy-00
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
D3lBoy kaže...

Odakle ti informacija o 3800kn neoporezivo? Procitao sam da je sve više od 120kn godišnje oporezivo, i da se treba prijaviti do drugog mj. (ima sve gore u linku)


Mene zanima, zašto placati porez u Hr. za transakcije obavljene na Krakenu npr. koji je Njemački? Mislim na prodaju neke valute za eur, te kupovina druge valute sa tim eurom, ne na prebacivanje na svoju karticu u Hr. Zašto bi to morao dokazivati poreznoj u Hrv.? Nije da sam koristio domacu mjenjacnicu

 A tko ti je rekao da trebaš platiti porez na transakcije na krakenu? Porez si obavezan platiti tek kada povučeš novce u HR na račun.

10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Dužan si prikazati svaku transakciju te cijenu po kojoj si kupio i prodao. Link

Battlelog: D3lBoy-00
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
D3lBoy kaže...

Dužan si prikazati svaku transakciju te cijenu po kojoj si kupio i prodao. Link

Sada govoriš o dvije različite stvari. U slučaju isplate na račun dužan si prikazati sve transakcije FIFO metodom (tako bar piše u članku) ali to ne znači da plaćaš porez na transakcije na krakenu kako si napisao u prethodnom postu (Mene zanima, zašto placati porez u Hr. za transakcije obavljene na Krakenu).

Porez plaćaš na zaradu od kupoprodaje kriptovaluta onog trenutka kada izvršiš isplatu na tekući/devizni račun a izračun zarade (iznos na koji će se obračunati porez) poreznoj dokazuješ fifo metodom.

 

13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Da ne bude zabune, te transakcije ne uključuju transakcije unutar marketa kriptovaluta, nego samo fiat - kripto te kripto - fiat. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Trenutno u Americi se uvodi (vjerojatno ce biti i kod nas) da se sve naplacuje, svaka transakcija, BTC za ether, sve. Jedino se nece oporezivati kretanje po walletima.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2018 23:09 (D3lBoy).
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
D3lBoy kaže...

Trenutno u Americi se uvodi (vjerojatno ce biti i kod nas) da se sve naplacuje, svaka transakcija, BTC za ether, sve. Jedino se nece oporezivati kretanje po walletima.

Ovo je potpuna besmislica i ukoliko budu ustrajali na tome, svi ce se prebaciti na decentralizirane anonimne burze i pokazati drzavama zasluzenog Torvaldsa ->  

12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pozdrav kripto ulagačima i trejderima,

"malo" sam trejdao prošle godine od 9 mj. sa btc, ali i altovima te zaradio nemale svote :D 
Sada je vrijeme da za sve platim porez, i uopće ne bježim od toga jer mi je ROI jako velik, pa čak i razmišljam da na sve isplate platim porez bez da računam po kojoj sam cijeni i koliko nešto kupio, a po kojoj cijeni i koliko prodao.

No, ako ipak odem u tu računicu (to bi moglo trajati par dana :) ) vjerojatno ću platiti manje poreza, pa možda to i napravim. 

Znam da se računa po fifo metodi i tu nemam spora, ali me zanima što sam onim dijelom koji se odnosi na kupovinu pred kraj 2017, a prodaju na početku 2018. 
Ono što me muči i molio bih potvrdu ili objašnjenje - što s onima koji su kupili po većoj cijeni pred kraj 2017 i onda prodali po jeftinijoj cijeni u 2018. Po toj fifo metodi ispada da za 2017 ne moraju platiti porez, ali za 2018 bi im to bio čisti profit - iako su u gubitku. 

Možda nisam na dobrom mjestu stavio upit, pa ako mislite da sam trebao negdje drugdje slobodno me uputite, nemojte kaj zameriti.

Ugodno vam trejdanje :D we are bitcoin

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Sve što si isplatio na račun do 31.12, za to moraš raditi prijavu. I sve kupovine vezane uz tu prodaju.

 

Ako si dobio lovu 2.2. a to si zaradio kupovinom recimo 30.12, to uopće ne spominješ. Nego ćeš slijedeće godine 30.12. -> 2.2.

 

Bitne su isplate, i onda samo povežeš prijašnji datum s tim.

 

Naravno, za ovo bi trebao imati točno jednak broj kupovina i prodaja, a to vjerojatno nije tako. Pa sad ti random "spajaj" kupnju i prodaju i koliko je cijena bila za vrijeme kupovine. :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Super, znači iapk ću sljedeće godine mogu uračunati ono što sam kupio na kraju prošle godine, mislio sam da se to neće moći.

I još jedno pitanje, ako sam kupio 1 btc, pa ga trejdao s drugim valutama i sada imam 2 btc te ih prodam, kako to treba prijaviti za porez? 1 btc će biti čisti profit zar ne?
10 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Buggsy kaže...
Super, znači iapk ću sljedeće godine mogu uračunati ono što sam kupio na kraju prošle godine, mislio sam da se to neće moći.

I još jedno pitanje, ako sam kupio 1 btc, pa ga trejdao s drugim valutama i sada imam 2 btc te ih prodam, kako to treba prijaviti za porez? 1 btc će biti čisti profit zar ne?

 Ne

Profit ce ti biti ona razlika izmedju uplacene i isplacene svote.

Kupio si 1 BTC za 1000 kuna i isplatio si 2 BTC-a koji sad kostaju 120000 kuna. Placas porez na 119000 kuna.

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Buggsy kaže...
Super, znači iapk ću sljedeće godine mogu uračunati ono što sam kupio na kraju prošle godine, mislio sam da se to neće moći.
I još jedno pitanje, ako sam kupio 1 btc, pa ga trejdao s drugim valutama i sada imam 2 btc te ih prodam, kako to treba prijaviti za porez? 1 btc će biti čisti profit zar ne?

baš ne

Ako si kupio 1 btc po 100 dolara, i prodao 2 po 20.000, onda ti porez ide na 19.900, a ne jedan btc.

 

 

 

P.S.: ja ne radim s ovim, nego sam samo čitao linkove koje ljudi šalju!! Ako sam nešto krivo shvatio ili napisao, nek me netko ispravi da ne bi ljudi imali sranja poslije!

EDIT: kasnim, i dobro sam skužio 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2018 17:23 (CyberDemonVZ).
12 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori
Dobro je covjek napisao, mozda nije dobro pojasnio.

Na BTC koji je ulozio ce platiti porez na razliku u cijeni na dan kad ju je kupio i na dan prodaje. A na ovaj 1BTC koji je zaradio trejdanjem placa porez na cijeli iznos.
Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

A šta plaćaš kad imaš hardware i izrudario si i prebacio recimo na devizni 1000kn ??

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
itomic009 kaže...

A šta plaćaš kad imaš hardware i izrudario si i prebacio recimo na devizni 1000kn ??

 Kako sada stvari stoje, placas porez na puni iznos.

10 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Meni baš nije jasno, zašto jednostavno više ljudi ne koristi zamjenu/otkup zlata nego prijavljuje poreznoj? Em te oderu puno više em se zezaš sa tim obrascima, ovo drugo mi se čini kao puno elegantnije riješenje, barem za sada dok još funkcionira bez problema. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
assassin.st kaže...
itomic009 kaže...

A šta plaćaš kad imaš hardware i izrudario si i prebacio recimo na devizni 1000kn ??

 Kako sada stvari stoje, placas porez na puni iznos.

  A to bi bilo spominjanih 12% na tih 1000kn ili ?

11 godina
online
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Sebach90 kaže...

Meni baš nije jasno, zašto jednostavno više ljudi ne koristi zamjenu/otkup zlata nego prijavljuje poreznoj? Em te oderu puno više em se zezaš sa tim obrascima, ovo drugo mi se čini kao puno elegantnije riješenje, barem za sada dok još funkcionira bez problema. 

 a koliko te oderu trgovci zlatom i koliko oni cijene btc?

jer ako ti u startu ponude manju cijenu btc-a pa još kasnije nižu cijenu zlata na otkupu, moglo bi to koštati i više od 12% poreza

 

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
itomic009 kaže...
assassin.st kaže...
itomic009 kaže...

A šta plaćaš kad imaš hardware i izrudario si i prebacio recimo na devizni 1000kn ??

 Kako sada stvari stoje, placas porez na puni iznos.

  A to bi bilo spominjanih 12% na tih 1000kn ili 12% + prirez..

12% + prirez..

 

Ako je prirez npr 10%, onda placas jos 0.1x12%, dakle 13.2% poreza..

 

picajzla0707 kaže...
Sebach90 kaže...

Meni baš nije jasno, zašto jednostavno više ljudi ne koristi zamjenu/otkup zlata nego prijavljuje poreznoj? Em te oderu puno više em se zezaš sa tim obrascima, ovo drugo mi se čini kao puno elegantnije riješenje, barem za sada dok još funkcionira bez problema. 

 a koliko te oderu trgovci zlatom i koliko oni cijene btc?

jer ako ti u startu ponude manju cijenu btc-a pa još kasnije nižu cijenu zlata na otkupu, moglo bi to koštati i više od 12% poreza

  

Oderu izmedju 5-10%.. Manja je razlika u cijenama za vecu gramazu, tako da se isplati samo za vece iznose..

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice