Internetska kultura informacija, što je to?

poruka: 4
|
čitano: 8.083
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Internetska kultura informacija, što je to?".
16 godina
offline
Internetska kultura informacija, što je to?

Tu istu spiku je Oleg jos davno furao, izgleda napredniji od tog autora. :)

Samo sto je bez veze, leakeri nisu novinari i to nije njihov posao. Novinari nastupaju nakon leakera.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Internetska kultura informacija, što je to?

@autor

 

U biti, predlažete da se hipotetska vitalna informacija preda novinaru i lektoru na obradu kako bi Vama bilo lakše čitati?

Shvaćam, ponekad se "od šuma gubi ton", no može li se uvijek¹ komfor čitanja informacije staviti ispred nužne² brzine objave podatka?

 

1. uvijek - što podrazumijeva određen ton generalizacije koju iziskuje pisanje kolumne, jer sam čin pisanja kolumne implicira da tema zahtijeva to isto pisanje.

2. nužne - što podrazumijeva da je čin objavljivanja podataka delikatan čin, koji je gotovo uvijek s one strane legalnosti, dok je ponekad i život/sloboda onoga tko podatke objevljuje u opasnosti. Čak i ako smanjimo dramatizaciju, ostaje da je objava podataka pod pritiskom vremna jer se curenje podataka spriječava svim mogućim alatima.

 

Neka se uzme u obzira da ne dovodim u pitanje distinkciju informacija - podatak (data).

 

Nadodao bih da se objavom nerafiniranih podataka umanjuje propitkivanje kredibiliteta novinara i lektora, te se proširuje objektivna analiza na sve one kojima će ti podaci biti dostupni. Moguće je da će neki stručnjak baš iz košmara uloviti uzorak, jer je skrivanje uzoraka (patterns) osnova sakrivanja podataka (vidljivost drveta u šumi i obratno)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Internetska kultura informacija, što je to?

Ustvari, ne predlažem ništa. Opisujem kako je problem prikazan u suvremenom romanu i predlažem vam da ga čitate, jer nećete izgubiti. Meni se čini da tu nema univerzalnog rješenja. neki put podatak govori sam za sebe, neki put ne govori, mnogo češće. To je pitanje u digitalnom dobu vrlo intenzivno, a romanopisci, dakle publika izvan struke, imaju svoj dojam, svoj doživljaj i kreiraju kulturu informacija koja je ustvari najvažnija

14 godina
offline
Re: Internetska kultura informacija, što je to?
ZeljkoI kaže...

Ustvari, ne predlažem ništa. Opisujem kako je problem prikazan u suvremenom romanu i predlažem vam da ga čitate, jer nećete izgubiti. Meni se čini da tu nema univerzalnog rješenja. neki put podatak govori sam za sebe, neki put ne govori, mnogo češće. To je pitanje u digitalnom dobu vrlo intenzivno, a romanopisci, dakle publika izvan struke, imaju svoj dojam, svoj doživljaj i kreiraju kulturu informacija koja je ustvari najvažnija

Dobro. A pogledajte ovaj talk/viziju:

https://www.ted.com/talks/tim_berners_lee_on_the_next_web?language=en#

Da parafraziram Tim Berners-Lee-a, prije nego što složite prekrasnu web stranicu - dajte nam podatke sirove.

 

Evo nedavno, nekoliko dana prije nego što je službeno objavljeno otkriće gravitacijskih valova, stručnjaci sa New Scientist-a su pogledali sirove podatke i zaključili da je po podacima bilo najmanje 3 detekcije.

 

Zamislimo svijet u kojemu su svi podaci dostupni na internetu (bilo preko www-a ili nekog drugog protokola) i algoritme za pretraživanje tih podataka te generatore vizualizacija tih podataka. Pa pametne i školovane ljude koji će tek onda te podatke interpretirati javnosti preko blogova volonterski ili na velikim portalima u obliku članaka/kolumni kao freelanceri...

Savršen svijet.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice