Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tjedno

poruka: 116
|
čitano: 22.665
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tjedno ".
11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...

 ne znam iskreno kakva je politika plaća u rockstaru niti koliko developera radi tamo, no nekako sumnjam da baš dijele milijune dolara zaposlenicima

Mogao bi se iznenaditi.

Američki IT ima, kao i ostatak privrede, jako različit pristup od europskog. Tamo je rad fokus, tamo te nitko ne pita za prekovremene / više poslova kao za nešto negativno. No tamo se sve to i plaća (zato sam 99% siguran da će podijeliti milijune na razne načine - cash, dionice itd.).

Želiš tako raditi kad je potrebno? OK. Ne želiš? Vrata su tamo kao zadnja opcija, inače manji prihodi itd.

 ajmo reć da sam se krivo izrazio, odnosno bio sam neprecizan

naravno da troše milijune na zaposlenike, milijune na plaće i to bez dionica i bonusa troši i uljanik, kako smo mogli saznati zadnjih dana - oko 45 milijuna svaki mjesec troši na plaće radnika

 

ja sam više mislio na onu gore izjavu da će neki developer nakon par igara završiti na sejšelima s par milijuna dolara na računu - e to sumnjam, jer da bi toliko uštedio još toliko će i potrošiti u međuvremenu

a baš da obični/prosječni rockstarov zaposlenik zaradi 2x po par milijuna dolara nakon nekoliko igara to mi je malo čudno, ali eto možda se opet varam

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.10.2018 14:38 (picajzla0707).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...
ja sam više mislio na onu gore izjavu da će neki developer nakon par igara završiti na sejšelima s par milijuna dolara na računu - e to sumnjam, jer da bi toliko uštedio još toliko će i potrošiti u međuvremenu

a baš da obični/prosječni rockstarov zaposlenik zaradi 2x po par milijuna dolara nakon nekoliko igara to mi je malo čudno, ali eto možda se opet varam

Teško da je prosječni zaposlenik radio 100 sati tjedno, kao što sam i siguran da će oni koji su najviše sudjelovali biti i nagrađeni.

Što će dobiti? Možda cash, možda zaradu po postotku prodaje, možda dionice, možda...

Želiš? OK, idemo. Ne želiš? Postoje druge opcije.

Imam ja par dobrih prijatelja tamo u IT indistriji, priča ima svakakvih, ali je tamo jako rijetko ne biti nagrađen ako se radilo i zaradilo, kao i obrnuto.

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...
ja sam više mislio na onu gore izjavu da će neki developer nakon par igara završiti na sejšelima s par milijuna dolara na računu - e to sumnjam, jer da bi toliko uštedio još toliko će i potrošiti u međuvremenu

a baš da obični/prosječni rockstarov zaposlenik zaradi 2x po par milijuna dolara nakon nekoliko igara to mi je malo čudno, ali eto možda se opet varam

Teško da je prosječni zaposlenik radio 100 sati tjedno, kao što sam i siguran da će oni koji su najviše sudjelovali biti i nagrađeni.

Što će dobiti? Možda cash, možda zaradu po postotku prodaje, možda dionice, možda...

Želiš? OK, idemo. Ne želiš? Postoje druge opcije.

Imam ja par dobrih prijatelja tamo u IT indistriji, priča ima svakakvih, ali je tamo jako rijetko ne biti nagrađen ako se radilo i zaradilo, kao i obrnuto.

 ma sve pet, samo ja ne pričam o glavnim likovima tamo... imaš takve u svim branšama, recimo odvjetnike koji tamburaju po 16 sati dnevno jer ganjaju bonuse, dionice ili partnerski status, no na svakog takvog dođe najmanje nekoliko nižerangiranih zaposlenika, tajnica, pomoćnika i ostalih šljakera koji također prate šefov tempo, samo bez značajnijeg udjela u raspodjeli milijuna ili dionica

 

o njima ja pričam, ne o nekolicini glavatih koji se prečesto postavljaju kao primjer

jebote, ta mantra me sve više podsjeća na crkvu i njihove priče sirotinji o strpljenju i spasenju dok istovremeno žderu, piju i grade mramorne dvore, non stop se priča o radu, slobodi izbora, mogućnostima, obećanoj zemlji, a ustvari tek mali postotak povlaštenih dijeli milijune, dok većina ostalih iz srednje klase tone sve niže prema sirotinjskom statusu

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.10.2018 15:05 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...

 ma sve pet, samo ja ne pričam o glavnim likovima tamo... imaš takve u svim branšama, recimo odvjetnike koji tamburaju po 16 sati dnevno jer ganjaju bonuse, dionice ili partnerski status, no na svakog takvog dođe najmanje nekoliko nižerangiranih zaposlenika, tajnica, pomoćnika i ostalih šljakera koji također prate šefov tempo, samo bez značajnijeg udjela u raspodjeli milijuna ili dionica

 

o njima ja pričam, ne o nekolicini glavatih koji se prečesto postavljaju kao primjer

jebote, ta mantra me sve više podsjeća na crkvu i njihove priče sirotinji o strpljenju i spasenju dok istovremeno žderu, piju i grade mramorne dvore, non stop se priča o radu, slobodi izbora, mogućnostima, obećanoj zemlji, a ustvari tek mali postotak povlaštenih dijeli milijune, dok većina ostalih iz srednje klase tone sve niže prema sirotinjskom statusu

Nije ti to samo za glavne likove. I "raja" dobije nešto, bez brige, inače bi se to nakon prvog projekta "zatvorilo" samo od sebe.

Na stranu što se dobije i kod nas u ozbiljnijim firmama. Od ozbiljnog plaćanja prekovremenog do razno raznih bonusa po projektima.

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...

Nije ti to samo za glavne likove. I "raja" dobije nešto, bez brige, inače bi se to nakon prvog projekta "zatvorilo" samo od sebe.

Na stranu što se dobije i kod nas u ozbiljnijim firmama. Od ozbiljnog plaćanja prekovremenog do razno raznih bonusa po projektima.

 nekako mi ta priča ne drži vodu i nejde baš ruku pod ruku s trendovima gomilanja bogatstva i pada srednje klase

malo jest izlizano ponovo pričati o tome, ali nešto ipak pokazuje da u toj priči nešto ne štima - da "raja" sudjeluje u raspodjeli milijuna barem toliko koliko su sudjelovali ranije, onda odnos bogatstva ne bi mijenjao

 

no, uz sav napredak civilizacije, rast radničkih prava (ponajprije materijalnih ako već pričamo o tome), odnos bogatih i siromašnih se drastično mijenja

zato i govorim da mi je sumnjiva ta mantra jer sve više se traži od radnika, a sve manje se daje - da nije tako šljakeri bi u americi bili sve bogatiji i sve bi manje radili

ok, it i gaming industrija je možda izuzetak, ja više gledam općenito

 

lav1000 kaže...

Istina, samo što jedan rockstarov developer nakon odrađena 2-3 nastavka franšize može lijepo odseliti na Tajland i hladiti jajca do kraja života sa 2-3M $ na tekućem

lav1000 kaže...

...naravno to ne znači da svaki rockstarov zaposlenik ima 3M $ na tekućem kad napuni 40god. 

 jel tebi netko hakirao račun ili se samo praviš grbav 

 

7 godina
protjeran
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...
lav1000 kaže...

Istina, samo što jedan rockstarov developer nakon odrađena 2-3 nastavka franšize može lijepo odseliti na Tajland i hladiti jajca do kraja života sa 2-3M $ na tekućem

lav1000 kaže...

...naravno to ne znači da svaki rockstarov zaposlenik ima 3M $ na tekućem kad napuni 40god. 

 jel tebi netko hakirao račun ili se samo praviš grbav 

 

ne pravim se grbav, ok možda sam fulao cifru, ali eno imaš gore kolike su im plaće pa zbrajaj, meni se 1-2M $ sa strane u čarapi ne čini kao nemoguća misija sa takvim primanjima sa nekih 40-45god.  pogotovo ako je uključen na takvim kapitalnim projektima kao RDR... 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.10.2018 15:57 (lav1000).
11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
lav1000 kaže...
picajzla0707 kaže...
lav1000 kaže...

Istina, samo što jedan rockstarov developer nakon odrađena 2-3 nastavka franšize može lijepo odseliti na Tajland i hladiti jajca do kraja života sa 2-3M $ na tekućem

lav1000 kaže...

...naravno to ne znači da svaki rockstarov zaposlenik ima 3M $ na tekućem kad napuni 40god. 

 jel tebi netko hakirao račun ili se samo praviš grbav 

 

ne pravim se grbav, ok možda sam fulao cifru, ali eno imaš gore kolike su im plaće pa zbrajaj, meni se 1-2M $ sa strane u čarapi ne čini kao nemoguća misija sa takvim primanjima sa nekih 40-45god.  pogotovo ako je uključen na takvim kapitalnim projektima kao RDR... 

ok možda si malo fulao cifru, možda si malo fulao i godine, možda si malo fulao i broj nastavaka koje treba odradit za mirovinu, možda sad malo smanjuješ sa 2-3 milje na 1-2... i tako...

12 godina
offline
Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tjedno

Nije to nista

Frend je u srednjoj skoli za vrijeme raspusta odigrao 114h wow-a u tjedan dana

https://www.youtube.com/channel/UCOonno4oe7nEsXvrT2FNrrg
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...

 nekako mi ta priča ne drži vodu i nejde baš ruku pod ruku s trendovima gomilanja bogatstva i pada srednje klase

malo jest izlizano ponovo pričati o tome, ali nešto ipak pokazuje da u toj priči nešto ne štima - da "raja" sudjeluje u raspodjeli milijuna barem toliko koliko su sudjelovali ranije, onda odnos bogatstva ne bi mijenjao

 

no, uz sav napredak civilizacije, rast radničkih prava (ponajprije materijalnih ako već pričamo o tome), odnos bogatih i siromašnih se drastično mijenja

zato i govorim da mi je sumnjiva ta mantra jer sve više se traži od radnika, a sve manje se daje - da nije tako šljakeri bi u americi bili sve bogatiji i sve bi manje radili

ok, it i gaming industrija je možda izuzetak, ja više gledam općenito


 

Situaciju u SAD moraš gledati iz njihove perspektive. Ne samo da je definicija srednje klase problematična već je i definicija problema srednje klase jako specifična.

Tamo se jako malo ljudi brine oko bogati/siromašni problema: tamo se brinu za svoje probleme i onime što i kako oni mogu sa svojim primanjima, kako mogu povećazi primanja i koliko su spremni žrtvovati za to.

Drugi posao / prekovremeni / čudna radna vremena / short-term projekti i slično su tamo standardna stvar (ne samo u ova vremena) i ovakve priče su dosta standardna stvar. Isto tako, u startu su definirani i prihodi kod ovakvih stvari: znam ljude koji su samo tražili odgovarajuće startupe i tamo se pokušavali zaposliti, plaće nisu toliko bitne kao dionice i slično koje dobivaju na vrijednosti kad izlete na burzu. A onda onih par stotina k/milijuna USD zaradiš u jednom danu.

A ako nakon ovakvih situacija situacija dijelu radnika nije OK, ili ta firma više neće moći takvo što napraviti ili ti radnici više tamo neće moći raditi.

12 godina
online
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
lav1000 kaže...

da sad ne citiram sve... naravno da nisam pobornik ideje da se na poslu mora umrijeti radeći 400 sati mjesečno...

primjer koji sam dao iz vlastite firme, eto dogodi se jbg, radim u vrlo vjerovatno najkomplesnijoj proizvodnoj lokaciji u RH, 600-700 ljudi radi u 4 smjene, još toliko na raznim funkcijama podrške, samo procesna oprema koja se koristi u proizvodnji vrijedna oko1.5B $.....

taj prekovremeni rad je ljudima najavljen mjesec dana ranije, naravno da se sve uspije dobro izorganizirati, nitko nije prisiljen pištoljem da mora doći raditi subotu nego da se unaprijed složi tim ljudi koji će to pokriti, i od tih par stotina ljudi u proizvodnji niti 30 ih nije pokriveno tom odlukom o prekovremenom radu... kroz godinu se nakupi raznih što planskih, što neplanskih aktivnosti i dogodi se da negdje dođe do ozbiljnijih kašnjenja, npr HEP ti najavi nestanak industrijske pare na 3 dana, a puste je tek za 5 dana i sl.

 

u firmi se poštuju sva prava iz zakona o radu, kolektivnih ugovora.... majke sa malom djecom ne rade noćne, invalidi imaju dodatni tjedan dana GO, prekovremeni praznici itd se uredno plaćaju po uvećanim tarifama, nema muljanja nikakvih.... naravno nekom paše odraditi dodatno i zaraditi nekom ne... jbg ima i pacijenata koji odu na bolovanje i ne donesu papire po 6 mjeseci, pa ekipi iz HR-a treba još 6 mjeseci da mu daju otkaz radi razno raznih zakonskih procedura, a za to vrijeme se dobar zaposlenik nemože primiti na stalno isl. dok se riješi zavrzlama sa ovakvim i sličnim idiotima...

neće se sigurno dogoditi da im se iznenada priopći vijest tipa e nećemo vam platiti te prekovremene nego ćete dobiti slobodne dane i sl. bullshit prosječnog CRO gazde/direktora 

 

a što se tiče rockstara i njihovih 100 sati tjedno, mislim da nas ne mora to zabrinjavati, naravno da to nisu normalni i poželjni uvjeti rada, ali ako ništa dobit će većina njih primjerenu nagradu kad krene RDR2 u prodaju... 

 

 

 Ma da sve divno i krasno... I onda kazu da nece isplatit bonuse radi losih poslovnih rezultata, pa saznas da su bonusi ipak isplaceni glavnim sefovima :) A s jednim njihovim bonusom se moglo platiti bonuse doslovno tisucama "obicnih" radnika...

 

I da, ne placaju se u svim odjelima prekovremeni.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...

Situaciju u SAD moraš gledati iz njihove perspektive. Ne samo da je definicija srednje klase problematična već je i definicija problema srednje klase jako specifična.

Tamo se jako malo ljudi brine oko bogati/siromašni problema: tamo se brinu za svoje probleme i onime što i kako oni mogu sa svojim primanjima, kako mogu povećazi primanja i koliko su spremni žrtvovati za to.

Drugi posao / prekovremeni / čudna radna vremena / short-term projekti i slično su tamo standardna stvar (ne samo u ova vremena) i ovakve priče su dosta standardna stvar. Isto tako, u startu su definirani i prihodi kod ovakvih stvari: znam ljude koji su samo tražili odgovarajuće startupe i tamo se pokušavali zaposliti, plaće nisu toliko bitne kao dionice i slično koje dobivaju na vrijednosti kad izlete na burzu. A onda onih par stotina k/milijuna USD zaradiš u jednom danu.

A ako nakon ovakvih situacija situacija dijelu radnika nije OK, ili ta firma više neće moći takvo što napraviti ili ti radnici više tamo neće moći raditi.

 ma govorim malo općenito, ako su radnici na početku industrijske revolucije radili i po 16 sati dnevno za minimalne plaće, pa se civilizacijskim napretkom došlo još prije ohoho godina na duplo manje radno vrijeme i poštene plaće, onda je daljnjim napretkom civilizacije to i dalje trebalo napredovati

međutim, to je stalo, pa sad još moraš raditi i dodatne poslove, prekovremene i štoveć da bi mogao preživjeti ili malo bolje živjeti

 

istovremeno se odnos bogatstva drastično promijenio - u vrijeme kad su se radnici izborili za 8-satno radno vrijeme i bolje plaće odnos općeg bogatstva je bio (bubam) 30% kod bogatih, 70% kod ostatka amerikanaca

danas je to drastično drukčije, 1% bogatih ima više nego 90% onih odozdola, a u tih 90% je sva srednja klasa kako god je formulirao i još je ta srednja klasa sa sirotinjom nositelj više od 2/3 duga - što je vrlo bitno, jer te dug pretvara u modernog roba

znači taj neki civilizacijski napredak u kojem su radnici trebali imati još veće plaće i još niže radno vrijeme je u međuvremenu otišao u bogaćenje ionako bogatih

eto o tome govorim, možda malo pojednostavljeno, ali to je otprilike to - kapitalizam lagano odlazi u kujac, jer se pretvara u polurobovlasništvo i ne bu to tak dugo išlo bez kuke i motike

14 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...

 ma govorim malo općenito, ako su radnici na početku industrijske revolucije radili i po 16 sati dnevno za minimalne plaće, pa se civilizacijskim napretkom došlo još prije ohoho godina na duplo manje radno vrijeme i poštene plaće, onda je daljnjim napretkom civilizacije to i dalje trebalo napredovati

međutim, to je stalo, pa sad još moraš raditi i dodatne poslove, prekovremene i štoveć da bi mogao preživjeti ili malo bolje živjeti

 

istovremeno se odnos bogatstva drastično promijenio - u vrijeme kad su se radnici izborili za 8-satno radno vrijeme i bolje plaće odnos općeg bogatstva je bio (bubam) 30% kod bogatih, 70% kod ostatka amerikanaca

danas je to drastično drukčije, 1% bogatih ima više nego 90% onih odozdola, a u tih 90% je sva srednja klasa kako god je formulirao i još je ta srednja klasa sa sirotinjom nositelj više od 2/3 duga - što je vrlo bitno, jer te dug pretvara u modernog roba

znači taj neki civilizacijski napredak u kojem su radnici trebali imati još veće plaće i još niže radno vrijeme je u međuvremenu otišao u bogaćenje ionako bogatih

eto o tome govorim, možda malo pojednostavljeno, ali to je otprilike to - kapitalizam lagano odlazi u kujac, jer se pretvara u polurobovlasništvo i ne bu to tak dugo išlo bez kuke i motike

 

Da mi je samo znati od kuda vadiš te podatke o "nestanku srednje klase", kad istina ne može biti drukčija:

https://liberal.hr/clanak.php?id=1721

https://liberal.hr/clanak.php?id=1034

 

Komentari ljudi koji su zapravo u privatnom sektoru okusili SAD su točni; ako radiš tvoj rad će biti nagrađen.

 

Malo edukacije o ekonomskim temama prije komentiranja ne bi škodilo.

12 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Horatio_Hornblower kaže...
Ja u tih 8 mjeseci rada za americku firmu zaradim koliko prosjecni primatelj place u 30 mjeseci... To sto se saterem u tom perodu moj je izbor je znam da cu to radit maksimalno 10 godina i dovidenja... Sve ovisi o tebi koliko si zeljan i oces. U hrvatskoj nikad se nisam moga zaposlit uvik sam ima problema jer nisam bio stranacki obojan pa sam radio sa el.teh diplomom posao prodavaca za 3500 kn i nije to sramota nego je sramota koliko sam mailova posla niko nikad se nije udostojio javit. Ali zato oni poslovi sto su valjali nikad ih nisam dobio ili bi isao na intervju di bi se vratio osramocen jer ljudima u odjelu i kravati nine bilo jasno kako neko koje zavrsio faks nema 3 4 ili 5 godina iskustva. Iskreno to me pogadalo jer sam mislo da sam nesposoban i da je u meni problem da nadem neki normalni posao i eto na kraju otisao vani na intervju zrtvovao svu ustedevinu sto sam imao za razgovor di nista se nije znalo...
Mene je najvise ovdje ubilo napuhano ponasanje nasih sefova gazda di ja iako nisam znao dobro programirat bio sam spreman ucit radit razvijat se da je netko pruzio sansu. A na razgovoru bi bilo pa kako to da radite to tamo sto ne volontirate ili radite negdje besplatno da naucite to... Mislim besplatna placa ne moze platit rezije stan hranu i osnove osnova... Sricu sam nasa samo van odavde ali eto da sam imao love vjerojatno bi glumio poduzetnika... Tako da ako su dobro placeni dobri su uvjeti rada zasto ne radit za firmu koja ti omogucava da prehranis sebe i obitelj...

Mislim da nema goreg perioda u životu čovjeka (u Hrvatskoj) od tog trenutka kad završiš fakultet pa dok (ako ikad) nađeš posao u struci. Posao je skoro pa nemoguće naći. Poslodavci bježe od ljudi bez iskustva kao od kuge. Kad se već uspiješ nekako izboriti za intervju onda se svi krste i čude kako to da već od sutra ne možeš krenuti doprinositi firmi i raditi al pari s seniorima. Pošteno naglasiš da nemaš iskustva i da si voljan raditi i učiti koliko treba i onda dobiješ zadatak za doma koji zahtjeva znanje kao da imaš bar godinu dana iskustva. Hello, rekoše ti lijepo čovjek da nema iskustva, daj mu onda neki lagani zadatka.

Tako se godinu - dvije dana mrcvariš i zaebavaš s prijavama za posao, prolaziš selekcijske krugove pakla, popizdiš i odeš van čistit wc za bolju plaću nego što bi u Hrvatskoj imao i s diplomom.

 

Samo čekam da se prijavim u Kaufland punit police pa da mi pošalju za doma jednu paletu kao zadatak pa da vide kako razmišljam i koliko dugo mi treba da ju raspakiram. 

 

//Isprike za lagani OT, ali mora se čovjek negdje ispuhati.

16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...

ma govorim malo općenito, ako su radnici na početku industrijske revolucije radili i po 16 sati dnevno za minimalne plaće, pa se civilizacijskim napretkom došlo još prije ohoho godina na duplo manje radno vrijeme i poštene plaće, onda je daljnjim napretkom civilizacije to i dalje trebalo napredovati

međutim, to je stalo, pa sad još moraš raditi i dodatne poslove, prekovremene i štoveć da bi mogao preživjeti ili malo bolje živjeti

 

istovremeno se odnos bogatstva drastično promijenio - u vrijeme kad su se radnici izborili za 8-satno radno vrijeme i bolje plaće odnos općeg bogatstva je bio (bubam) 30% kod bogatih, 70% kod ostatka amerikanaca

danas je to drastično drukčije, 1% bogatih ima više nego 90% onih odozdola, a u tih 90% je sva srednja klasa kako god je formulirao i još je ta srednja klasa sa sirotinjom nositelj više od 2/3 duga - što je vrlo bitno, jer te dug pretvara u modernog roba

znači taj neki civilizacijski napredak u kojem su radnici trebali imati još veće plaće i još niže radno vrijeme je u međuvremenu otišao u bogaćenje ionako bogatih

eto o tome govorim, možda malo pojednostavljeno, ali to je otprilike to - kapitalizam lagano odlazi u kujac, jer se pretvara u polurobovlasništvo i ne bu to tak dugo išlo bez kuke i motike

Malo se skače s teme Rockstara i sličnih industrija u SAD na globalno stanje.

Najbogatiji se neće obogatiti na developerima koji u zadnji čas izbacuju high-end produkt na tržište: obogatit će se na jeftinoj radnoj snazi svud po svijetu.

Ove priče o 1% bogatih i ostalima koji životare - to je jeftini populizam.

A koliko kapitalizam propada - pa vidljivo je, eto socijalizma i komunizma svud prodire po svijetu...

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Lisac1606 kaže...

 

Da mi je samo znati od kuda vadiš te podatke o "nestanku srednje klase", kad istina ne može biti drukčija:

https://liberal.hr/clanak.php?id=1721

https://liberal.hr/clanak.php?id=1034

 

Komentari ljudi koji su zapravo u privatnom sektoru okusili SAD su točni; ako radiš tvoj rad će biti nagrađen.

 

Malo edukacije o ekonomskim temama prije komentiranja ne bi škodilo.

 zbog nekog kujca mi ne otvara linkove na poslu, a maloprije doma ih je otvorilo a nisam ih stigao pročitati (razlika je - win doma, chrome os na poslu, hm)

 

priznajem da sam išao vrlo uširoko, da bubam brojke jer ih nisam provjeravao u detalj, i još ne mogu otvoriti te tvoje članke da vidim o čemu je riječ

međutim, ono o čemu pričam se vrlo lako može provjeriti na netu

 

imamo dvije stvari - prva je napredak radnika/srednje klase (kako god ih formulirao) od industrijske revolucije do danas, dakle u posljednjih 180 godina, druga je odnos bogatstva između bogatih i svih ostalih, što je tema brojnih rasprava u samoj americi

1. u prvom periodu tih 180 godina imali smo radno vrijeme po 14 i 16 sati dnevno, šest dana u tjednu (cca 90 sati tjedno), za mizeriju od plaće - link

- napretkom civilizacije do sredine tog perioda, dakle do 30-tih godina prošlog stoljeća radni tjedan je pao na nekih 50-ak sati tjedno, odnosno skoro upola - hrpa linkova

- standard je teško uspoređivati u tim godinama obzirom da se upravo 1929. dogodio slom burze i da je započela desetljetna velika kriza, da ne govorimo koliko je teško uspoređivati prosječne plaće obzirom na fluktuacije dolara, no recimo da je već u tom periodu, malo prije te krize i godinama poslije, plaća radnika u sad-u ipak bila značajno bolja nego na početku onog 180-godišnjeg razdoblja, kupovale su se kuće, automobili, razvijala se ta famozna srednja klasa

 

dakle, možemo zaključiti da su radnici izuzetno dobro napredovali u prvih 90 godina od početka industrijske revolucije, jel se slažeš?

ali što se u drugih 90 godina promijenilo na bolje za radnike napretkom civilizacije i razvoja kapitalističkog društva? jel se smanjio radni tjedan? je li standard amerikanaca puno bolji? jel danas prosječni amerikanac živi puno bolje od onoga iz 30-ih ili radije da uzmemo 60-te radije obzirom da su tek tada donekle prošle posljedice velike krize?

- bojim se da odgovori na ta pitanja pokazuju kako je napredak za radnike stao negdje u 30-ima ili 60-ima, nit se smanjuje radno vrijeme, niti je standard puno bolji, odnosno ta razlika nije niti blizu promjena iz prvih 90 godina

- bitna razlika je zaduženost kućanstava, tu lako možeš ugnijezditi i eventualne razlike u standardu 30-ih i danas, poput veličine stambenog prostora, broja automobila ispred kuće i slično

 

2. druga stvar koju gledamo je odnos bogatstva

još nedavno je obama utvrdio da 1% najbogatijih posjeduje 40% amričkog bogatstva, razlika između 10% najbogatijih i srednje klase je 1000% - link

studija harward universitya (nadam se da ti je izvor dovoljno dobar) pokazuje da je nejednakost između bogatih i svih ostalih u americi dostigla neodrživu razinu - link

doduše, ta nejednakost raspodjele bogatstva najviše raste posljednjih nekoliko desetljeća - link

 

kad povežeš ove dvije stvari, a ne može ih se ne povezati jer više love za radnike nužno znači manje love za njihove gazde i obrnuto, dođeš do neminovnog zaključka - sve ubrzanije bogaćenje ionako bogatih ide na štetu radnika, odnosno srednje klase i umjesto da civilizacijski napredujemo prema nekakvom cilju da što manje moramo raditi za život i da živimo što bolje, to se ne događa sa najvećim dijelom stanovništva (onih 1-10% naravno misle drukčije, njima je kaptalizam sve bolji i bolji)

 

to je vrlo slično kao situacija s nama - jesmo li napredovali od komunističkog društva bivše jugoslavije - relativno jesmo, ali koliko zapravo su napredak osjetili radnici i srednja klasa, a koliko oni bogati

- radnici su i u jugi imali stan i auto, djeca osigurano školstvo, faks, išlo se na more itd., danas situacija nije puno bolja, dapače

- a što je sa elitom? onih 10% najbogatijih u hrvatskoj su danas bogatiji nego ikad, nije više razlika samo u tome da li neki glavonja ima stan od 120 kvadrata i vozi mercedesa kako je bilo u jugi, danas glavonja ima 10 stanova od 120 kvadrata, vozi nekoliko mercedesa, jahte i slično

- tko je dakle kod nas napredovao u zadnjih 30-40 godina? radnici sigurno nisu osjetili neki boljitak od tog famoznog civilizacijskog iskoraka, a ista je stvar u americi

i dalje radimo najmanje osam sati dnevno, i dalje se s plaćom jedva pokrivamo - dakle gdje je taj napredak osim u tome da su bogati sve bogatiji?

 

i molim te, te snishodljive poruke o nužnosti edukacije o ekonomskim temama ostavi za nekog drugog, ako raspravljamo onda raspravljamo bez takvih sranja

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...

 

istovremeno se odnos bogatstva drastično promijenio - u vrijeme kad su se radnici izborili za 8-satno radno vrijeme i bolje plaće odnos općeg bogatstva je bio (bubam) 30% kod bogatih, 70% kod ostatka amerikanaca

 Sve drugo ok samo ovo nije nikako točno, ni približno. U doba industrijske revolucije, nakon nje i onom što je prethodilo radničkim pravima i promjenama odnos bogatih i ostatka je bio daleko lošiji nego danas. Današnji bogataši nisu ni sjena prijašnjima, broj siromašnih (objektivno siromašnih, definicija onog što mi danas smatramo pod siromaštvo ne može se usporediti s onim kako su izgledali i živjeli siromašni s recimo onima iz 19st) je bio puno veći. Recimo najbogatiji čovjek tada Rockefeller, njegovo bogatstvo se procjenjuje, u usporedbi s danas, na nekih 6-8 puta više nego što ima najbogatiji čovjek danas. U SAD-u si imao bogate industrijalce i zemljoposjednike, bankare, u EU u to vrijeme još imaš i plemstvo (oni su ustvari zemljopojednici), dalje prema rusiji nećemo ni ići oni i dalje imaju feudalni sustav u to vrijeme.

 

Srednji sloj u današnjem smislu nije ni postojao, a ono što bi mogli nazvat nekakvim srednjim slojem (npr. bubam, liječnici, oficiri, manji plemići, siromašniji trgovci....) su bili dalo iznadprosječno bogatiji od ostatka populacije, ne zato jer su bili stražno bogati nego jer je ostatak populacije bio neusporedivo siromašniji. A tu pričamo o 90% populacije, radnika i poljoprivrednika (koji normalno nisu obrađivali svoju zemlju). 

 

Ta vremena uglavnom ne možemo nikako dovoditi u usporedbu s današnjim. Te dvije stvari su toliko van onoga na što smo danas navikli da se svaka usporedba čini kao karikatura ili pretjerivanje. Biti siromašan onda je značilo umrijeti od gladi. "In the early 1840s the UK was relatively less affected than the rest of Europe. Yet thousands of working-class people still starved to death, including in England, Scotland and Wales, in part as it had become illegal to give poor people aid. In Ireland, which was part of the UK at the time, the Great Famine struck in 1845, and close to a million died of hunger and related disease." Biti siromašan danas (izuzev ekstremnih pojedinačnih primjera, koji najčešće imaju kao uzrok neke druge, socijalne ili medicinske uzroke) znači biti podstanar.

 

Stvari se poboljšavaju nakon 1920-tih i vrhunac je negdje do 70-tih. Dobivaš stvarni, pravi srednji sloj i smanjuje se razlika između pogatih i siromašnih. Kako? Velikim dijelom s onim što se danas smatra najvećim zlom i izvorom svih nejednakosti. FIAT novac i krediti. Nakon 70-tih krenuli smo opet prema sve većoj nejednakosti, no nismo još ni približno došli do onog gdje smo bili prije radničkih prava. 

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Bolje pročitaj moj komentar - ofrljom brojkom od 30:70 se nisam referirao na vrijeme industrijske revolucije i same početke tog 180-godišnjeg perioda, nego na period 30-tih do 60-tih, odnosno kako sam rekao - u vrijeme kad su radnici već izborili 8-satno radno vrijeme i poštene plaće, dakle u periodu kad je stasala srednja klasa.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...
Bolje pročitaj moj komentar - ofrljom brojkom od 30:70 se nisam referirao na vrijeme industrijske revolucije i same početke tog 180-godišnjeg perioda, nego na period 30-tih do 60-tih, odnosno kako sam rekao - u vrijeme kad su radnici već izborili 8-satno radno vrijeme i poštene plaće, dakle u periodu kad je stasala srednja klasa.

"istovremeno se odnos bogatstva drastično promijenio - u vrijeme kad su se radnici izborili za 8-satno radno vrijeme i bolje plaće odnos općeg bogatstva je bio (bubam) 30% kod bogatih, 70% kod ostatka amerikanaca"

 

U vrijeme kad su se radnici izborili je negdje druga polovica 19 stoljeća (SAD 1869, UK 1884 druge europske zemlje kasnije, no do kraja I. svjetskog rata otprilike). U vrijeme kad su se žene izborile za pravo glasa je sufražetski pokret odnosno kraj 19. i početak 20. st. U vrijeme kad je izumljen kotač se samo iznimnim jezičnim akrobacijama može smatrat početak 21-tog stoljeća, jel tako, iako tehnički, kotač u to vrijeme je izumljen, odnosno već je izumljen, odnosno postoji kao izum u to vrijeme.

 

Kad ti je pisani jezik medij kojim komuniciraš, kao što je ovaj slučaj, onda je bitno kako si nešto napisao. Mi ostali ne znamo kontekst koji nisi izrazio, a htio si.

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
BlackDog22 kaže...
picajzla0707 kaže...
Bolje pročitaj moj komentar - ofrljom brojkom od 30:70 se nisam referirao na vrijeme industrijske revolucije i same početke tog 180-godišnjeg perioda, nego na period 30-tih do 60-tih, odnosno kako sam rekao - u vrijeme kad su radnici već izborili 8-satno radno vrijeme i poštene plaće, dakle u periodu kad je stasala srednja klasa.

"istovremeno se odnos bogatstva drastično promijenio - u vrijeme kad su se radnici izborili za 8-satno radno vrijeme i bolje plaće odnos općeg bogatstva je bio (bubam) 30% kod bogatih, 70% kod ostatka amerikanaca"

 

U vrijeme kad su se radnici izborili je negdje druga polovica 19 stoljeća (SAD 1869, UK 1884 druge europske zemlje kasnije, no do kraja I. svjetskog rata otprilike). U vrijeme kad su se žene izborile za pravo glasa je sufražetski pokret odnosno kraj 19. i početak 20. st. U vrijeme kad je izumljen kotač se samo iznimnim jezičnim akrobacijama može smatrat početak 21-tog stoljeća, jel tako, iako tehnički, kotač u to vrijeme je izumljen, odnosno već je izumljen, odnosno postoji kao izum u to vrijeme.

 

Kad ti je pisani jezik medij kojim komuniciraš, kao što je ovaj slučaj, onda je bitno kako si nešto napisao. Mi ostali ne znamo kontekst koji nisi izrazio, a htio si.

 jebiga, kad izvučeš jednu rečenicu iz konteksta i ciljaš na temu 8-satnog radnog vremena koje je ovdje samo manji dio mojeg posta

u startu sam se referirao na razdoblje posljednjih 180 godina i podijelio to na tri dijela - prvi koji se dotiče kraja 19. stoljeća dok su još radni uvjeti bili katastrofalni, srednji koji podrazumijeva 30-te do 60-tih godina 20. stoljeća kad je to radno vrijeme debelo bilo utvrđeno, isto kao i bolje plaće, standard sličan današnjem i slično, i treći koji podrazumijeva ovo danas i unazad, recimo, desetljeće

 

činjenica je da si ti mislio da ja mislim na kraj 19. stoljeća kad sam bubnuo cifru raspodjele bogatstva od 30:70, zato jer je ta rečenica izvučena iz konteksta, a u kontekstu je (valjda) jasno da mislim na 30-te godine 20. stoljeća

no dobro, slažem se da trebam biti precizniji

 

EDIT:

sad vidim da sam to pisao u postu prije zadnjeg i doista izgleda tako kako kažeš, a zapravo sam mislio na sredinu 20. stoljeća

upao sam u klasičnu zamku forumske rasprave - podrazumijevam da svi znaju što mislim, a da to nisam napisao tako

sorry

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 13:28 (picajzla0707).
11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Lisac1606 kaže... 

Da mi je samo znati od kuda vadiš te podatke o "nestanku srednje klase", kad istina ne može biti drukčija:

https://liberal.hr/clanak.php?id=1721

https://liberal.hr/clanak.php?id=1034

 

Komentari ljudi koji su zapravo u privatnom sektoru okusili SAD su točni; ako radiš tvoj rad će biti nagrađen.

 da ti odgovorim sad kad sam uspio otvoriti te linkove s liberala

uh, ne znam što reći... daješ linkove na tekst koji je vrlo pažljivo i manipulativno sročen i gotovo pa uopće nema veze s ovim o čemu pričam

 

dakle nisam govorio o raspodjeli dohotka, nego raspodjeli ukupnog bogatstva

također sam, koliko sam mogao, izbjegao dijeljenje na siromašne, srednje i polubogate upravo iz razloga da se izbjegnu ovakve manipulacije brojkama

 

pojam sredje klase i radništva nisam koristio u tom smislu, govorim od 10% najbogatijih i svima ostalima, jer radnik je jednako onaj što radi u tvornici za 2.500usd mjesečno, njegov poslovođa koji ima možda 5.000usd i šef pogona koji ima 10.000 usd mjesečno (bubam)

naravno da sva trojica nisu u istoj situaciji, no isto tako nitko od te trojice nije bogataš poput vlasnika te tvornice koji spada u onih 10% na vrhu, zato se uzima prosjek sve trojice

samim time te liberalove analize su promašene u ovom slučaju

 

najbliže što ti mogu objasniti jest da pogledaš razliku radnika s kraja 19. stoljeća koji je radio 16 sati dnevno za mizeriju, živio u zajedničkim radničkim zgradama koje su ličile na zatvor, a osobna imovina kućanstva se svodila na par prnja i zdjela, te američkog radnika iz razdoblja 30-ih ili još bolje 60-ih i 70-ih

taj drugi je nemjerljivo napredovao u odnosu na prvog, radio je 8 sati dnevno, priuštio si vlastitu kuću, auto, možda čak i onaj obični radio-uređaj te nije imao briga hoće li mu djeca biti gladna ili hoće li ih moći školovati - to je napredak prvih 90 godina

 

u odnosu na tog drugog radnika iz 30-ih, onaj današnji također može kupiti kuću, automobil, djeca mu nisu gladna i može ih školovati te ima, ne radio, nego desetak različiti ekrana, od mobitela do televizora i računala, no to je napredak kroz tehnologiju i uopće ne pokazuje živi li današnji radnik bolje i komfornije od onog iz 30-ih

 

znači današnji radnik radi jednakih 8 sati dnevno, ako ne i više, živi jednako komforno kao što je živio onaj iz 30-ih, naravno u odnosu na ostale ljude iz svojeg vremena - što znači da napretka u posljednjih 90 godina zapravo nema, situacija je ista ili je taj napredak drastično, ali drastično manji u odnosu na napredak prvih 90 godina

to što je zdravstvena zaštita bolja, što imaš mobitel i auto sa abs-om, što sve to više košta nego bi koštalo radnika iz 30-ih, jesu čisti napredak kroz tehniku i trendovi potrošačkog društva - više zarađuješ, ali više i trošiš da bi bio u prosjeku "srednje klase"

ne možeš mi reći da smo kao radnici "napredovali" samo zato jer danas imam wc i veš mašinu u stanu za razliku od moje šukunbabe koja je wc imala na kraju seoskog dvorišta, a veš prala u potoku, jer je tada svima bilo tako i "komforan život" je imao sasvim drukčije faktore

 

okani se slijepog prihvaćanja tekstova iz liberala i razmišljaj svojom glavom - isto vrijedi i za mene ako mi u raspravi uspiješ dokazati suprotno, ali ne uz pomoć ovakvih "liberalnih" manipulacija brojkama

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 14:00 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...
  ne možeš mi reći da smo kao radnici "napredovali" samo zato jer danas imam wc i veš mašinu u stanu za razliku od moje šukunbabe koja je wc imala na kraju seoskog dvorišta, a veš prala u potoku, jer je tada svima bilo tako i "komforan život" je imao sasvim drukčije faktore

A što je to za tebe "napredak"?

Znači, nije komforniji život, nije duži životni vijek, što točno je?

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...
  ne možeš mi reći da smo kao radnici "napredovali" samo zato jer danas imam wc i veš mašinu u stanu za razliku od moje šukunbabe koja je wc imala na kraju seoskog dvorišta, a veš prala u potoku, jer je tada svima bilo tako i "komforan život" je imao sasvim drukčije faktore

A što je to za tebe "napredak"?

Znači, nije komforniji život, nije duži životni vijek, što točno je?

 možda odnos vlasnika tvornice i radnika, te raspodjela bogatstva koje zajedno stvaramo tim radom - na početku industrijske revolucije vlasnici tvornica maksimalno su iskorištavali radnike za minimalnu plaću, poput nekad slične situacije s feudalcima i kmetovima, da bi kroz idućih 90 godina se situacija za radnika popravljala nauštrb naravno dijela profita tog istog vlasnika tvornice

 

na istom smo tom mjestu gdje smo bili prije 90 godina i danas, 8-satno radno vrijeme i plaća koja jedva pokriva troškove suvremenog života, baš isto kao i kod onog radnika iz 30-ih godina čija je plaća u prosjeku pokrivala zahtjeve tadašnjeg komfornog života

 

sve bi to bilo u redu da je to maksimum koji možemo postići, pa ćemo biti zadovoljni i rastom uvjeta koji čine komfor suvremenog života - no, obzirom da se raspodjela bogatstva drastično mijenja u korist bogatih, jasno je da smo mogli i dalje napredovati u kraćenju radnog vremena i povećanju plaća

no taj dio zajedničkog bogatstva s kojim bi to bilo moguće se prelijeva negdje drugdje, zato je to napredak za bogate, a za nas ostale i ne baš toliko

16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

A što je to za tebe "napredak"?

Znači, nije komforniji život, nije duži životni vijek, što točno je?

 možda odnos vlasnika tvornice i radnika, te raspodjela bogatstva koje zajedno stvaramo tim radom - na početku industrijske revolucije vlasnici tvornica maksimalno su iskorištavali radnike za minimalnu plaću, poput nekad slične situacije s feudalcima i kmetovima, da bi kroz idućih 90 godina se situacija za radnika popravljala nauštrb naravno dijela profita tog istog vlasnika tvornice

 

na istom smo tom mjestu gdje smo bili prije 90 godina i danas, 8-satno radno vrijeme i plaća koja jedva pokriva troškove suvremenog života, baš isto kao i kod onog radnika iz 30-ih godina čija je plaća u prosjeku pokrivala zahtjeve tadašnjeg komfornog života

 

sve bi to bilo u redu da je to maksimum koji možemo postići, pa ćemo biti zadovoljni i rastom uvjeta koji čine komfor suvremenog života - no, obzirom da se raspodjela bogatstva drastično mijenja u korist bogatih, jasno je da smo mogli i dalje napredovati u kraćenju radnog vremena i povećanju plaća

no taj dio zajedničkog bogatstva s kojim bi to bilo moguće se prelijeva negdje drugdje, zato je to napredak za bogate, a za nas ostale i ne baš toliko

Odnos "poslodavca" i "posloprimca", kako god se zvali i u kojem god društvu u biti je isti.

Nisu ravnopravni, nemaju iste zarade, nemaju ista prava i to se neće još dugo mijenjati iz jednostavnog razloga - ciljevi su različiti, načini dolaska do istih, odgovornosti.

 

Imao si, recimo, socijalizam i radničko samoupravljanje - osnovni fail cijele priče je da je i djelatnik sudjelovao u odlukama, što je u osnovi krivo. Bi li zaradom povećao plaću ili investirao? Kome bi i koliko povećao plaću?

 

S druge strane, standard i globalno i lokalno kontinuirano raste, životni vijek raste, sve je manje siromašnih (globalno). Kraćenje radnog vremena i povećanje plaća - ne hoda samo tako zajedno.

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...

Odnos "poslodavca" i "posloprimca", kako god se zvali i u kojem god društvu u biti je isti.

Nisu ravnopravni, nemaju iste zarade, nemaju ista prava i to se neće još dugo mijenjati iz jednostavnog razloga - ciljevi su različiti, načini dolaska do istih, odgovornosti.

 

Imao si, recimo, socijalizam i radničko samoupravljanje - osnovni fail cijele priče je da je i djelatnik sudjelovao u odlukama, što je u osnovi krivo. Bi li zaradom povećao plaću ili investirao? Kome bi i koliko povećao plaću?

 

S druge strane, standard i globalno i lokalno kontinuirano raste, životni vijek raste, sve je manje siromašnih (globalno). Kraćenje radnog vremena i povećanje plaća - ne hoda samo tako zajedno.

 nije isti - prije 200 godina poslodavac te je mogao natjerati da radiš 16 sati za crkavicu, 100 kasnije taj je odnos za radnika drastično bolji

još 100 godina kasnije u tome se promijenilo nije ništa - dakle po tom pitanji nismo napredovali skoro pa ništa, osim sitnih ustupaka pod pritiskom javnosti poput izjednačavanja muškaraca i žena u radu (a i to je još proces u tijeku) 

 

nije stvar samo u pitanju da li investirati ili povećati plaću radniku - riječ je o tome što radnik u toj raspodjeli ima sve manje u odnosu na ukupnu zaradu

naravno da nije svugdje tako, negdje su troškovi za radnike poslodavcu sve veći, margina profita se smanjuje i on zarađuje manje od svojeg djeda od kojeg je naslijedio tvornicu

no, ukupno gledajući udio radnika u toj raspodjeli je sve manji - da nije tako, ne bi se događala sve drastičnija razlika u raspodjeli tog bogatstva na američkoj nacionalnoj razini

 

primjerice, imaš manji udio u vlasništvu nekog biznisa, biznis raste, raste profit - raste i tvoj dio profita - živiš sve bolje, no profit ne raste u istom omjeru jer onaj što ima 90% uzima sve veći udio

tebi je bolje, da, no nije ti toliko bolje koliko bi moglo biti da su omjeri isti kao i ranije

u redu, to je kapitalizam - cilj mu je povećavanje bogatstva, no isto tako je i cilj društva/civilizacije/države da se napredak nastavi za sve u istom omjeru ili barem približno istom, a ne da bogati postaju sve bogatiji nauštrb napretka ostalih

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 14:58 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...

u redu, to je kapitalizam - cilj mu je povećavanje bogatstva, no isto tako je i cilj društva/civilizacije/države da se napredak nastavi za sve u istom omjeru ili barem približno istom, a ne da bogati postaju sve bogatiji nauštrb napretka ostalih

Cilj svakog poduzeća je generiranje zarade vlasniku.

Želiš više? Imaš sljedeće opcije - traži veću plaću, traži udio u firmi, traži dodatne povlastice. No nikad nećeš biti u razini s vlasnikom, osim ako ne postaneš vlasnik.

Smisli novo društvo, no ne ide samo tako. U ovom se kontinuirano radi na unapređenju svega što je vezano za posloprimce, globalno.

ovo s "raspodjelom bogatstva" neću uopće komentirati, to je za malu djecu.

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...

Cilj svakog poduzeća je generiranje zarade vlasniku.

Želiš više? Imaš sljedeće opcije - traži veću plaću, traži udio u firmi, traži dodatne povlastice. No nikad nećeš biti u razini s vlasnikom, osim ako ne postaneš vlasnik.

Smisli novo društvo, no ne ide samo tako. U ovom se kontinuirano radi na unapređenju svega što je vezano za posloprimce, globalno.

ovo s "raspodjelom bogatstva" neću uopće komentirati, to je za malu djecu.

 gdje sam napisao da radnik treba biti u razini s vlasnikom?

ono što treba biti je da od općeg napretka u jednakom omjeru korist imaju i vlasnik i radnik, dakle ako cijela firma napreduje, da onda jednako napreduju i vlasnik i radnik

 

naravno, ne na pojedinačnoj razini, zbog toga imamo države koje trebaju stvarati uvjete i regule da se ta raspodjela nastavi

raspodjela bogatstva je iznimno ozbiljna tema, na tome se, između ostalog, dobivaju izbori - možda to jest populizam u smislu izbora, no isto tako je i realni problem

 

zar nam je cilj, mislim nama kao društvu u cjelini, da se to nastavi? da taj "wealth gap" i dalje nastavlja rasti i do kada bi trebao rasti?

zar doista u tome ne vidiš problem i opasnost po cijelo društvo?

16 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Cilj svakog poduzeća je generiranje zarade vlasniku.

Želiš više? Imaš sljedeće opcije - traži veću plaću, traži udio u firmi, traži dodatne povlastice. No nikad nećeš biti u razini s vlasnikom, osim ako ne postaneš vlasnik.

Smisli novo društvo, no ne ide samo tako. U ovom se kontinuirano radi na unapređenju svega što je vezano za posloprimce, globalno.

ovo s "raspodjelom bogatstva" neću uopće komentirati, to je za malu djecu.

 gdje sam napisao da radnik treba biti u razini s vlasnikom?

ono što treba biti je da od općeg napretka u jednakom omjeru korist imaju i vlasnik i radnik, dakle ako cijela firma napreduje, da onda jednako napreduju i vlasnik i radnik

Pitaš gdje si napisao i onda napišeš?!?

8 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Cilj svakog poduzeća je generiranje zarade vlasniku.

Želiš više? Imaš sljedeće opcije - traži veću plaću, traži udio u firmi, traži dodatne povlastice. No nikad nećeš biti u razini s vlasnikom, osim ako ne postaneš vlasnik.

Smisli novo društvo, no ne ide samo tako. U ovom se kontinuirano radi na unapređenju svega što je vezano za posloprimce, globalno.

ovo s "raspodjelom bogatstva" neću uopće komentirati, to je za malu djecu.

 gdje sam napisao da radnik treba biti u razini s vlasnikom?

ono što treba biti je da od općeg napretka u jednakom omjeru korist imaju i vlasnik i radnik, dakle ako cijela firma napreduje, da onda jednako napreduju i vlasnik i radnik

 

naravno, ne na pojedinačnoj razini, zbog toga imamo države koje trebaju stvarati uvjete i regule da se ta raspodjela nastavi

raspodjela bogatstva je iznimno ozbiljna tema, na tome se, između ostalog, dobivaju izbori - možda to jest populizam u smislu izbora, no isto tako je i realni problem

 

zar nam je cilj, mislim nama kao društvu u cjelini, da se to nastavi? da taj "wealth gap" i dalje nastavlja rasti i do kada bi trebao rasti?

zar doista u tome ne vidiš problem i opasnost po cijelo društvo?

 Pa i napreduju. Vlasnik dobiva svoje, radnik svoje. Firma se razvija i dalje. Ako ima konkurenciju i ne razvija se, propada.
Država se tu nema šta miješati. Ne može ona propisivati tko bi što trebao sa svojim novcem raditi niti se mješati u ugovore dviju strana. Imao si države koje su to regulirale i zovemo ih socijalističkima.
Odnos zarade radnika kod poslodavca/vlasnika je reguliran ugovorom. Radnik, ako pristane na taj ugovor, prihvaća i plaću koja mu ide i očito je da misli da je za svoj posao dovoljno plaćen, bez obzira koliko firma zarađivala. Ako smatra da ima pravo na više, jer firmi dobro ide zbog njegova rada, to ima pravo i tražiti. Ako ga vlasnik odbije, a kvalitetan je radnik, takav vrlo brzo kod konkurencije može dobiti posao za plaću koju želi i tamo zarađivati više, jer će oni kao firma onda napredovati.
Nema tu država što regulirati jer na kraju nije država ta koja određuje tko će zarađivati (osim ako nije socijalistička), nego ti i ja jer mi biramo kome ćemo dati novce. Logično je onda da će onaj kome svi plaćamo za usluge, našim izborom, i imati veću zaradu.
"Wealth gap" i njegovo povećanje je samo još jedna propaganda američke ljevice i ljevice općenito, jer čim je netko bogat, treba mu sve oduzeti, zločinac je i njegovi radnici robuju. Čim je on bogat, znači da mora biti siromašnih jer je on to nekome ukrao, što naravno ne odgovara istini. Činjenica je da globalno ljudi sve bolje žive, a ta statistika se poprilično popravlja upravo zahvaljujući tome što je Kina u svojem gospodarstvu ukinula sve socijalističko i prepustila ga tržištu. Normalno da su tamo ljudi počeli bolje živjeti.
Činjenica je da ljudi žive bolje upravo tamo gdje se država najmanje mješa u poslove i opasnost za pojavljivanje velikog wealth gapa se pojavljuje upravo tamo gdje država ima najviše utjecaja.
Isto tako je činjenica da bogatstvo nije ograničeno, uvijek ga se radom može multiplicirati.
Ono što država treba napraviti je osigurati jako i efikasno sudstvo, osigurati sigurnost ljudima (opremljena vojska i policija), smanjiti birokraciju i smanjiti poreze i namete. Tek tada će ljudi imati mogućnost biti bogatiji. Više će ih pokrenuti svoje poslove, manje oporezivanje znači pad cijena i rast plaća. Dolazit će strani investitori i zapošljavati ljude. Jasno, tu je preduvijeti i da sami ljudi ulažu u sebe i svoje obrazovanje. Nitko te neće zaposliti na temelju ničega.

11 godina
offline
Re: Zaposlenici Rockstara radili i do 100 sati tje
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...

 gdje sam napisao da radnik treba biti u razini s vlasnikom?

ono što treba biti je da od općeg napretka u jednakom omjeru korist imaju i vlasnik i radnik, dakle ako cijela firma napreduje, da onda jednako napreduju i vlasnik i radnik

Pitaš gdje si napisao i onda napišeš?!?

 ma nisam mislio tako, mislio sam da odnos raspodjele profita treba ostati najmanje isti ili se povećavati u korist radnika, a to prvenstveno treba osigurati država

nisu niti u 19. stoljeću drage volje poslodavci smanjili radno vrijeme sa 16 na 8 sati, niti su podizali plaće s one razine mizerije od koje su radnici ostajali gladni više nego siti

 

dakle, radi ovog sve većeg "wealth gapa" treba reagirati država, a ne ostavljati isključivo poslodavcima i tržištu da određuje uvjete rada u okvirima zakona donesenih prije 80 godina i da sami dijele korist od financijskog napretka cijelog društva 

ako se mijenaj situacija i profit raste, a raste zahvaljujući napretku u tehnologiji i svemu ostalom, onda država treba mijenjati zakone koji uređuju odnos poslodavca i radnika

naravno da to ne treba mijenjati na svakoj fluktuaciji tržišta, no kad se taj wealth gap tako drastično mijenja posljednjih par desetljeća, onda je vrijeme i za druge promjene

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice