Uz pomoć umjetne inteligencije Google riješio 50 g

poruka: 4
|
čitano: 2.749
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uz pomoć umjetne inteligencije Google riješio 50 g".
10 godina
suspendiran
offline
Uz pomoć umjetne inteligencije Google riješio 50 g

Vjerojatno je najveći dio posla definirati matematički model, formulu ili nešto slično s kojim će računalo (odnosno AI) naučiti što je ispravno, što neispravno (kao kod binarne klasifikacije), te vjerojatno što je tek djelomično točno. Nakon toga treba pronaći ogromnu bazu od prethodno rješenih "jednađbi" (u ovom slučaju modele proteina). Ne znam odakle su uzimali sve te silne podatke.

 

Kad sam vježbao taj AI, bio je jedan vrlo jednostavan primjer; Kako prepoznati rečenicu koja je pisana u negativnom tonu, a kako onu u pozitivnom. Svodi se na to da ti treba ogromna količina prethodno definiranih pozitivnih i negativnih rečenica s kojima će AI trenirati te naknadno na svoj način "razumjeti" svaku slijedeću rečenicu koju unese korisnik. Najveći problem, često i nerješiv problem jest pronalaz tih testnih uzoraka za treniranje.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Uz pomoć umjetne inteligencije Google riješio
Ja slikah svog 🐰 zeku s Mate 20 pro, AI kaze 🙀 macak. Vec su ga molekularno izmijenili u drugu vrstu. 😅 🤣
 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uz pomoć umjetne inteligencije Google riješio
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Vjerojatno je najveći dio posla definirati matematički model, formulu ili nešto slično s kojim će računalo (odnosno AI) naučiti što je ispravno, što neispravno (kao kod binarne klasifikacije), te vjerojatno što je tek djelomično točno. Nakon toga treba pronaći ogromnu bazu od prethodno rješenih "jednađbi" (u ovom slučaju modele proteina). Ne znam odakle su uzimali sve te silne podatke.

 

Kad sam vježbao taj AI, bio je jedan vrlo jednostavan primjer; Kako prepoznati rečenicu koja je pisana u negativnom tonu, a kako onu u pozitivnom. Svodi se na to da ti treba ogromna količina prethodno definiranih pozitivnih i negativnih rečenica s kojima će AI trenirati te naknadno na svoj način "razumjeti" svaku slijedeću rečenicu koju unese korisnik. Najveći problem, često i nerješiv problem jest pronalaz tih testnih uzoraka za treniranje.

 

Majka: Da svi tvoji prijatelji skoce s visoke litice, jel bi i ti skocio?

Dijete: Ne.

AI/ML: Da!!!

 

:-)

15 godina
offline
Uz pomoć umjetne inteligencije Google riješio 50 g

.. ja to i dalje ne vidim kao AI (filmski..) nego kao jednostavno bolji (optimalniji) algoritam u odnosu na banalni-osnovni brutefroce..

-tj elementarna logika koju ljudi svakodnevno koriste i time je 'nerazumljiva' jer je neprimjetna-refleksna.. je zapravo optimizacija algoritma, time višestruko smanjenje klasičnog bruteforcea i time brži rezultat a to je u datom trenutku jedino rješenje jer tehničke mogućnosti su trenutno zadane, max-fixne i ne pomaže što će za par godina biti novo superračunalo (ili cpu) dvostruke snage, jer računamo sad, s onim što imamo, samo će tad isti algoritam raditi brže i možda biti dovoljan za recimo realtime izračun vs mjeseci-godine.

 

-algoritam, logika.. je i dalje osnovna elementarna logika, ne AI koji 'misli' .. ili moje tumačenje koje ne mora biti 'ispravno' stvar dogovora-cenzusa-norme.

 

-banalni primjer, recimo idemo pogoditi koliko je u nekoj vrečici recimo krumpira (broj-kom ili masa-težina u kg).. ljudima je to lako, seljo-erudita (čak prednost seljo jer recimo često barata krumpirom..) :) .. ali ljudi će pogoditi, čak i djeca, recimo u pola kile točnu težinu ili broj .. odokativno. To je daleko brže od bruteforcanja koji ide redom od nule do beskonačno pa kad pogodi (točno) stane.. s time da ne zna ni pojam približno osim ako algoritam tako aproksimira kao podbačaj-prebačaj, toplo-hladno...

-u primjeru leta bumbara i skupljanje nektara na livadi se vidi taj pattern, tj dovoljno dobro ne mora biti najbolje rješenje i koristi se za problem trgovačkog putnika ili redosljeda taxiranja aviona na prometnom aerodromu.. itd. tj velik korak je kad se razumije da je bolje imati 'dovoljno dobar' ali brz odgovor umjesto calculatrski točan ali beskonačno spor, jer bumbar će tad uginuti gladan ako čeka computing, avioni bi stojali satima za red.. dovoljno dobro je optimum i kad je primjenjivo tad se koristi, kao i ovo s recimo 90% točnosti predviđanja, banalnim eliminiranjem tisuća besmislenih iteracija koje bi običan bruteforce inače radio, tj ovako je to preskočeno-skraćeno i upotrebljivo.

 

-kod probijanja šifre je slično s korištenjem dictionarija-riječnika, tj time se 'ubrza' (skrati) pogađanje ali je uvjet da je šifra neka od uobičajenih riječi.. ne neka random, dok ovdje tog problema nema, tj naprotiv, po pravilima jednako kao što bi i čovjek radio, koristi postojeće znanje i time ne pokušava besmislene kombinacije kojima samo gubi vrijeme, tj kad se zna na uzorku ostalih molekula tad se traži rješenje koje će imati nešto zajedničko.. i tad je upravo dictionary optimalan put, ništa novo.. 'staro' samo sad primjenjeno na ovom polju umjesto razbijanju šifre.

-u primjeru s krumpirima, znamo da osim u šali, nećemo reći npr 100kg, jer znamo da je u vrećici max cca 5kg, tj vrlo brzo pogodimo dovoljno točno, dok glupi calculator ne zna pogađati nego beskonačno računa, ali je tad precizan-točan što je zapravo u većini slučajeva nevažno tj ovisi koja preciznost je potrebna, koji posao-task, npr navigacija 3-5-10m preciznosti je dovoljna, dok je bilo 50-100m bio je problem (zabrana-vojno) jer bi promašili ulicu, ali manje od par metara nam nije važno jer ulica-adresa je veća i time veća preciznost nije neka korist-potreba tj veća preciznost bi tad samo dodatno opteretila sustav-podatke-computing kao npr 32-64bit broj koji ako je nepotrebno veći jednostavno postane nepotreban teret.. itd itd.

 

istina, banalne 'ljudske' stvari su realno najteže za programirati.. upravo zato je 'robot' ili AI koji misli nešto daleko, no 'optimum' ne idealan-točan nego dovoljno točan je recimo optimalan način, kao što su se nekad brodovi gradili (tesali) preciznosti od koji cm, tako je sad s klipom motora mazde u mikronima.. no za drvenu gredu je to beskorisno kao preciznost i time samo moguć problem tj nošenje takvog preciznog metra-instrumenta vs špage je već problem + cijena itd itd.

 

-svaka tehnologija (ili vrijeme) ima svoje mjere, preciznost.. svaka iduća skala kao nanometri omoguće skok na sljedeći level no ponekad su i banalne stvari pravi put, kao glupi bumbar koji je ipak dovoljno pametan da obavi posao i ne umre od gladi ili iscrpljenosti, tj optimum. .. a to je u skladu s izrekom, um caruje, snaga klade valja, pri čemu je bruteforce sirova snaga dok je pametan algoritam ono što će možda postati AI (ali ja ga za sad tako ne vidim, ne još..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 17:58 (ihush).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice