Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

poruka: 394
|
čitano: 58.368
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren".
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
Feudalac kaže...
Vortac:

Ne podmeći, nisam ništa pobrkao. Rečenica je napisana s kilovatsatima u vidu, mogao sam napisati i bez mjerne jedinice jer je to ujedno i oznaka modela i na to se i odnosila rečenica. Običan tipfeler koji nikoga nije zbunio osim tebe. A to nije bilo teško jer ovim porukama pokazuješ sve tanje i tanje znanje.

Ako su ti sumnjivi moji navodi, guglaj Renault zoe long term test.

 Ah, znači nema linka... nisam previše iznenađen.

 

Ipak, umjesto guglanja, radije sam pogledao na displej od svog Zoeja gdje trenutno piše 14.2 kWh na 100 km (s upaljenom klimom, naravno). Unaprijed se ispričavam što više vjerujem svojim očima nego tvojim pričicama :)

 Screenshotaj mu od mobilne aplikacije 

Slovenac mi je sve pokazivao preko te aplikacije.

16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
mac92 kaže...

Screenshotaj mu od mobilne aplikacije 

Slovenac mi je sve pokazivao preko te aplikacije.

 Evo screenshota od mobilne aplikacije. Ali ne pokazuje potrošnju, a i font koji pokazuje napunjenost baterije je preveliki i "odrezan" kad je na tri znamenke tj. 100%. Ne bih se čudio da Renault Slovenija ima bolju aplikaciju, s više podataka.
 
Potrošnja se može pratiti na R-Link displeju u samom autu.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
16 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...

 Evo screenshota od mobilne aplikacije. Ali ne pokazuje potrošnju, a i font koji pokazuje napunjenost baterije je preveliki i "odrezan" kad je na tri znamenke tj. 100%. Ne bih se čudio da Renault Slovenija ima bolju aplikaciju, s više podataka.
 
Potrošnja se može pratiti na R-Link displeju u samom autu.

Prosjecna brzina: 33 km/h.

 

 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
SupremeCommander kaže...

Prosjecna brzina: 33 km/h.

 A ti voziš po gradu 100 km/h? Prosječna brzina bi zapravo bila još i manja, ali kad idem na posao napravim 20-tak km po brzoj cesti gdje vozim 80-90 km/h (što dosta diže prosjek).

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
Feudalac kaže...
Vortac:

Ne podmeći, nisam ništa pobrkao. Rečenica je napisana s kilovatsatima u vidu, mogao sam napisati i bez mjerne jedinice jer je to ujedno i oznaka modela i na to se i odnosila rečenica. Običan tipfeler koji nikoga nije zbunio osim tebe. A to nije bilo teško jer ovim porukama pokazuješ sve tanje i tanje znanje.

Ako su ti sumnjivi moji navodi, guglaj Renault zoe long term test.

 Ah, znači nema linka... nisam previše iznenađen.

 

Ipak, umjesto guglanja, radije sam pogledao na displej od svog Zoeja gdje trenutno piše 14.2 kWh na 100 km (s upaljenom klimom, naravno). Unaprijed se ispričavam što više vjerujem svojim očima nego tvojim pričicama :)

Prosječna potrošnja Zoe-a u realnom miksu uključujući gubitke pri punjenju je oko 20kWh/100km. Gubici pri punjenju iznose - ovisno o vrsti priključka (napon, AC ili DC itd.), temperaturi, početnom i krajnjem stupnju napunjenosti - u prosjeku oko 20%. ADAC-ova mjerenja (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/elektromobilitaet/stromverbrauch-elektroautos-adac-test/) pokazuju da pri punjenju baterije od 0 do 41kWh Zoe realno iz mreže povuče 49,5kWh, dakle gubitak od skoro 21%. Korisnici s raznih foruma navode gubitke punjenja i do 50%, pogotovo kada se auto puni na običnoj kućnoj utičnici što i ti, ako se sjećam, činiš. Nešto bolje je s wall boxom, ali isti košta. Dakle u tu svoju pseudo-računicu o isplativosti Zoe-a za "već 8-9 godina" moraš uzeti potrošnju koja piše na računu za struju, a ne to što vidiš na board computeru, kao i cijenu ugradnje wall boxa/solara+baterija ako išta od toga ikada ugradiš. Kako će se gubici punjenja razvijati sa starenjem baterije ne znam, ali sumnjam da će padati. Naravno, ti uvijek možeš reći kako Zoe-a voziš isključivo po gradu i isključivo tako da što više uštediš kao i svi drugi ekopsihopati nalik tebi, pa da ti je potrošnja manja, ali onda u troškove svoje "računice" dodaj i oportune troškove vožnje drugim autom kojeg koristiš u svim prilikama kojima Zoe nije dorastao. Računicu tobožnje "isplativosti" baziraš na potpuno nerealnoj usporedbi worst-case ICE-a (stari benzinac umjesto modernog diesela ili auta na plin) s best-case EVom (ekstremno štedljiva vožnja isključivo po gradu, elegantno zanemarujući gubitke punjenja i gubitke kapaciteta i oportune troškove zbog ogromne ograničenost EVa u u svakodnevnoj upotrebi). Lažeš samog sebe, ali opet, tvoji novci, tvoj problem. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2019 17:57 (GUID).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...

Prosječna potrošnja Zoe-a u realnom miksu uključujući gubitke pri punjenju je oko 20kWh/100km. Gubici pri punjenju iznose - ovisno o vrsti priključka (napon, AC ili DC itd.), temperaturi, početnom i krajnjem stupnju napunjenosti - u prosjeku oko 20%. ADAC-ova mjerenja (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/elektromobilitaet/stromverbrauch-elektroautos-adac-test/) pokazuju da pri punjenju baterije od 0 do 41kWh Zoe realno iz mreže povuče 49,5kWh, dakle gubitak od skoro 21%. Korisnici s raznih foruma navode gubitke punjenja i do 50%, pogotovo kada se auto puni na običnoj kućnoj utičnici što i ti, ako se sjećam, činiš. Nešto bolje je s wall boxom, ali isti košta. Dakle u tu svoju pseudo-računicu o isplativosti Zoe-a za "već 8-9 godina" moraš uzeti potrošnju koja piše na računu za struju, a ne to što vidiš na board computeru, kao i cijenu ugradnje wall boxa/solara+baterija ako išta od toga ikada ugradiš. Kako će se gubici punjenja razvijati sa starenjem baterije ne znam, ali sumnjam da će padati. Naravno, ti uvijek možeš reći kako Zoe-a voziš isključivo po gradu i isključivo tako da što više uštediš kao i svi drugi ekopsihopati nalik tebi, pa da ti je potrošnja manja, ali onda u troškove svoje "računice" dodaj i oportune troškove vožnje drugim autom kojeg koristiš u svim prilikama kojima Zoe nije dorastao. Računicu tobožnje "isplativosti" baziraš na potpuno nerealnoj usporedbi worst-case ICE-a (stari benzinac umjesto modernog diesela ili auta na plin) s best-case EVom (ekstremno štedljiva vožnja isključivo po gradu, elegantno zanemarujući gubitke punjenja i gubitke kapaciteta i oportune troškove zbog ogromne ograničenost EVa u u svakodnevnoj upotrebi). Lažeš samog sebe, ali opet, tvoji novci, tvoj problem. 

 Kolegi GUID-u i dalje slabo ide matematika :)

 

Ajmo reći da gubici prilikom punjenja zaista iznose 20%. Dakle 100 km me ne košta 7 kn već... dramatičnih 8.4 kn! U odnosu na benzinca kojeg sam imao prije i koji je trošio cca 8 litara u gradskoj vožnji, na 100 km ne uštedim 73 kn, već "samo" 71.6 kn.

Ali čekaj, litra Eurosupera više nije 10 kn nego 10.83 kn... tako da je INA već višestruko anulirala GUID-ove novotkrivene troškove

 

Savjet EV skepticima: prije postanja na forumu uključite kalkulator i provjerite ukupni izračun, a ne samo par brojčica koje su negdje vam zapele za oko. U ovom slučaju, temeljni trošak el. energije je toliko mali (u usporedbi s ICE) da je povećanje od 20% praktički beznačajno.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

https://www.whatcar.com/news/renault-zoe-long-term-test-review/n16395 https://www.parkers.co.uk/renault/zoe/hatchback-2012/long-term-review/renault-zoe-hatchback-12-on-dynamique-nav-q90-auto-5d/

Dakle, čovjek ima brojilo na punjaču, puni isključivo na njemu i prosjek potrošnje iz utičnice, što sam naglasio prvi put, je 25 kWh/100km. Financijski i dalje odlično ako gledaš samo trošak goriva, jako loše ako usporediš troškove u životnom vijeku vozila. Kako god, tvoje znanje je tanko a ego krhak. Smiri se i razgovaraj kao odrasla osoba, nitko te ne optužuje da si glup što voziš Zoe, ali ne moraš tvrditi stvari koje ne stoje. Kako ide po zimi, još nisi ni probao? Ovi kažu da na običnoj utičnici ne možeš ni šajbe odlediti pa kad sjedneš u zamrznut auto samo gledaš kako predviđeni domet ide prema nuli...
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Osim što si zaboravio reći da si za te novce mogao voziti novog passata ili slično uključujući i gorivo za 10 godina.
Ja rekoh
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Vortac:

https://www.whatcar.com/news/renault-zoe-long-term-test-review/n16395https://www.parkers.co.uk/renault/zoe/hatchback-2012/long-term-review/renault-zoe-hatchback-12-on-dynamique-nav-q90-auto-5d/

Dakle, čovjek ima brojilo na punjaču, puni isključivo na njemu i prosjek potrošnje iz utičnice, što sam naglasio prvi put, je 25 kWh/100km. Financijski i dalje odlično ako gledaš samo trošak goriva, jako loše ako usporediš troškove u životnom vijeku vozila. Kako god, tvoje znanje je tanko a ego krhak. Smiri se i razgovaraj kao odrasla osoba, nitko te ne optužuje da si glup što voziš Zoe, ali ne moraš tvrditi stvari koje ne stoje. Kako ide po zimi, još nisi ni probao? Ovi kažu da na običnoj utičnici ne možeš ni šajbe odlediti pa kad sjedneš u zamrznut auto samo gledaš kako predviđeni domet ide prema nuli...

 Bio si napisao da je to review od What Cara, a sad odjedanput ispada da je to neki opskurni "long term" review nakon samo 966 milja tj. cca 1500 km? Velika razlika u potrošnji može se djelomično objasniti činjenicom da su testirali Q90 (optimiziran za brzo punjenje) kojeg su onda punili na sporoj kućnoj utičnici i time izgubili barem 20% efikasnosti u odnosu na R90 koji bi za takav vid upotrebe bio puno optimalniji. Sve u svemu, čini mi se da su to neki 'stručnjaci' tvojeg kalibra.

 

Što se tiče odleđivanja Zoeja, vozio sam ga po zimi i to je prava milina - upališ klimu na daljinski prije nego uopće sjedneš u auto i on se cijeli kompletno odledi i zagrije u roku od 10-tak minuta (s tim da ja živim na moru tako da su zime uglavnom blage). To je posebno praktično kada je Zoe spojen na utičnicu jer tada baterija ostaje na 100% (a i ona se kroz cijeli proces djelomično zagrije što naravno povećava domet). To nije nikakav SF kao što se tebi čini jer air conditioner od Zoeja vuče oko 1 kW, a to je za prostor jednog automobila solidna snaga.

 

Tvoje djetinjaste psihoanalize ću preskočiti - jedino moram istaknuti da su mi posebno komične tvoje primjedbe o egu, s aspekta nekoga kojemu skoro svaki post ima izmišljotinu-dvije, a na kraju završava s: "mogao si voziti novog Passata" :)  

 

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2019 20:49 (Vortac).
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

Da mi je malo tvoja glava da se odmorim... ono što mi se ne sviđa proglasim izmišljotinom i sve po starom, bez brige i ...
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2019 21:44 (Feudalac).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Vortac:

Da mi je malo tvoja glava da se odmorim... ono što mi se ne sviđa proglasim izmišljotinom i sve po starom, bez brige i ...

A čuj, bar ne lijepim dva URL-a u jedan da 'zavaram' diskutante kako imam What Car review :)

 

Ali nema veze, review je svejedno poučan. Nažalost, izgleda da nisu ni svjesni da su uspjeli nabiti rekordnu potrošnju na Zoeju, čak niti ne spominju činjenicu da je R izvedba puno prikladnija za kućno punjenje. Štoviše, na kraju kažu da Zoe "continues to work brilliantly"

 

Šteta, jer bi bilo zanimljivo za pročitati što su još napravili da su došli do 25 kWh na 100 km. Nadam se da nisu vozili pod ručnom :)

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
GUID kaže...

Prosječna potrošnja Zoe-a u realnom miksu uključujući gubitke pri punjenju je oko 20kWh/100km. Gubici pri punjenju iznose - ovisno o vrsti priključka (napon, AC ili DC itd.), temperaturi, početnom i krajnjem stupnju napunjenosti - u prosjeku oko 20%. ADAC-ova mjerenja (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/elektromobilitaet/stromverbrauch-elektroautos-adac-test/) pokazuju da pri punjenju baterije od 0 do 41kWh Zoe realno iz mreže povuče 49,5kWh, dakle gubitak od skoro 21%. Korisnici s raznih foruma navode gubitke punjenja i do 50%, pogotovo kada se auto puni na običnoj kućnoj utičnici što i ti, ako se sjećam, činiš. Nešto bolje je s wall boxom, ali isti košta. Dakle u tu svoju pseudo-računicu o isplativosti Zoe-a za "već 8-9 godina" moraš uzeti potrošnju koja piše na računu za struju, a ne to što vidiš na board computeru, kao i cijenu ugradnje wall boxa/solara+baterija ako išta od toga ikada ugradiš. Kako će se gubici punjenja razvijati sa starenjem baterije ne znam, ali sumnjam da će padati. Naravno, ti uvijek možeš reći kako Zoe-a voziš isključivo po gradu i isključivo tako da što više uštediš kao i svi drugi ekopsihopati nalik tebi, pa da ti je potrošnja manja, ali onda u troškove svoje "računice" dodaj i oportune troškove vožnje drugim autom kojeg koristiš u svim prilikama kojima Zoe nije dorastao. Računicu tobožnje "isplativosti" baziraš na potpuno nerealnoj usporedbi worst-case ICE-a (stari benzinac umjesto modernog diesela ili auta na plin) s best-case EVom (ekstremno štedljiva vožnja isključivo po gradu, elegantno zanemarujući gubitke punjenja i gubitke kapaciteta i oportune troškove zbog ogromne ograničenost EVa u u svakodnevnoj upotrebi). Lažeš samog sebe, ali opet, tvoji novci, tvoj problem. 

 Kolegi GUID-u i dalje slabo ide matematika :)

 

Ajmo reći da gubici prilikom punjenja zaista iznose 20%. Dakle 100 km me ne košta 7 kn već... dramatičnih 8.4 kn! U odnosu na benzinca kojeg sam imao prije i koji je trošio cca 8 litara u gradskoj vožnji, na 100 km ne uštedim 73 kn, već "samo" 71.6 kn.

Ali čekaj, litra Eurosupera više nije 10 kn nego 10.83 kn... tako da je INA već višestruko anulirala GUID-ove novotkrivene troškove

 

Savjet EV skepticima: prije postanja na forumu uključite kalkulator i provjerite ukupni izračun, a ne samo par brojčica koje su negdje vam zapele za oko. U ovom slučaju, temeljni trošak el. energije je toliko mali (u usporedbi s ICE) da je povećanje od 20% praktički beznačajno.

 

Kao što sam gore napisao: “Računicu tobožnje "isplativosti" baziraš na potpuno nerealnoj usporedbi worst-case ICE-a (stari benzinac umjesto modernog diesela ili auta na plin) s best-case EVom (ekstremno štedljiva vožnja isključivo po gradu, elegantno zanemarujući gubitke punjenja...”.

 

Dakle novi Clio kojeg si tada mogao kupiti umjesto Zoe-a troši po gradu realno oko 5,5-6 l/100km, a da ga voziš tako kako sada “voziš” Zoe-a u, dakle u prosjeku 33km/h u šestoj niz brdo i s vjetrom u leđa bez klime i grijanja vjerojatno i puno manje. Novi model koji dolazi u rujnu još i manje (TCe 100 po WLTPu 4,4 kombinirano, TCe 130 5,2). O modelima drugih proizvođača na plin, diesel ili hibride da ne govorimo, recimo Yaris hibrid sa 100ks troši u miksu 3,7 l/100km, VW Polo TGI na plin oko 4,5 kg plina/100km, Golf TDI (klasu iznad) 4,7 l diesela/100 km itd., sve po novom WLTPu i u tom rangu cijene kao taj Zoe minus subvencije ili jeftinije, ali kompletni auti bez gomile bizarnih ograničenja kao to smeće koje voziš. A da na tržištu ima gomila ICEova spomenutih karakteristika starih <12 mjeseci, dakle skoro novih, ali barem 20-30% jeftinijih neću niti spominjati. 

 

Da pojednostavimo: Ispao si pomodna budaletina, bacio si veliku lovu na poluauto da budeš u trendu i svakim daljnjim pokušajem ovdje da tu odluku ekonomski opravdaš se sve dublje i dublje zakopavaš u rupu govana bez dna. Da si odmah rekao da si ga kupio jer ti se eto baš to vozi ili da ti se sviđa ili jer želiš spasiti svijet od klimatske kataklizme, ne bi ti nitko ništa rekao, i tada bi doduše ispao redikulom, ali ok, ima i gorih. Ali ovako, svojim besmislenim pokušajima da suludim i opako nategnutim računicama kupovinu Zoea opravdaš ekonomskim parametrima jednostavno ispadaš glup. Pa ti vidi kako ćeš dalje, ćaos!

 

 

 

8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

Pretpostavio bih da su potrošnju navukli s pripremom vozila za vožnju uključivanjem grijanja. To jako ovisi o vanjskoj temperaturi i prosječnoj dnevnoj kilometraži. Nije isto ako dnevno radiš 100 km i potrošiš 2kWh na predgrijanje/hlađenje ili ako dnevno radiš 20-30 km a isto potrošiš 2 na pripremu pa na kraju na sto km to ispadne dodatnih 9-10 kwh.

Zato se tome ne trebaš čuditi kao pura dreku i sve suditi kroz svoj jedinstveni slučaj. Tvojih siječanjskih +10 i mojih -15 je nebo i zemlja razlika.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2019 8:49 (Feudalac).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Vortac:

Pretpostavio bih da su potrošnju navukli s pripremom vozila za vožnju uključivanjem grijanja. To jako ovisi o vanjskoj temperaturi i prosječnoj dnevnoj kilometraži. Nije isto ako dnevno radiš 100 km i potrošiš 2kWh na predgrijanje/hlađenje ili ako dnevno radiš 20-30 km a isto potrošiš 2 na pripremu pa na kraju na sto km to ispadne dodatnih 9-10 kwh.

 2 kWh za predgrijanje? Znači, ako Zoe air conditioner vuče 1 kW, ti bi 'predgrijavao' auto 2 sata?! Ili si opet nešto fulao?

 

To inače nije ni moguće jer Zoe automatski smanji klimu kad se postigne zadana temperatura (a to je naravno puno prije 2 sata). Eventualno ako ostaviš otvorene prozore, onda se može 'predgrijavati' cijelu noć.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

Baš si picajzla. Dajem ti primjer ovisnosti potrošnje o načinu korištenja a ti cjepidlačiš jel to 10 ili 5. Pa može biti i dvadeset na sto ako se dnevno voziš pet km...

Btw, ako je vani ispod nule, taj kilovatić neće nikad zagrijati kabinu na plus 22
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2019 21:36 (Feudalac).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Btw, ako je vani ispod nule, taj kilovatić neće nikad zagrijati kabinu na plus 22

 Ah, bojim se da je to još jedno tvoje pretjerivanje (da ne kažem izmišljotina). Naime, po nekakvim uobičajenim klimatizacijskim standardima, kod temperaturne razlike od 22 stupnja, 1 kW je dovoljno za zagrijati prostor od 14 m3 (a kabina od Zoeja ima možda 1 m3). Tako da je 1 kW zapravo sasvim solidna snaga klima uređaja za vozilo te veličine.

 

Ali zapravo, sve te tvoje priče oko grijanja i predgrijanja su još jedan odličan argument u korist EV. Ti na tih tvojih -15 stupnjeva svake zime sigurno gubiš sate i sate stružući led sa svog ICE-a, udišući otrovne plinove dok on dimi i zagađuje (jer ako ne radi motor, ne možeš upaliti ni grijanje). Dodatnu potrošnju goriva i habanje motora koji u tim ekstremnim uvjetima mora raditi u leru neću ni spominjati. Kad kroz nekoliko godina budeš imao EV, jednostavno ćeš iz topline svog doma uključiti klimu preko mobitela i dočekati će te perfektno odleđeni auto, spreman za polazak - bez struganja, čišćenja i smrada. Dodatno, klima u EV-u radi neovisno od motora (tako da nema nepotrebnog habanja), a ako je automobil spojen na utičnicu, nema ni dodatnog opterećenja po bateriju. I sve to po cijeni od cca 30 lipa (koliko te košta pola kWh na jeftinoj tarifi ujutro). Kad sve zbrojim i oduzmem, skoro mi se čini da ti bolje dočaravaš prednosti EV-a nego ja :)

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2019 22:26 (Vortac).
14 godina
online
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Super znači za par godina ću u autu koji nije u stanju napraviti VŽ-ZG-VŽ u komadu NORMALNOM brzinom moći uključiti grijanje auta prije nego krenem tak da onda više neće biti u stanju ni napraviti VŽ-ZG? Odlično nema šta.

To što danas auti također imaju mogućnost paljenja na daljinu, to što također postoji dedicirani uređaj za grijanje automobila već hrpu godina ćemo zanemarit. Jer za par godina ćeš to moć i na EVu. Kul.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.7.2019 2:58 (mystik).
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
Feudalac kaže...
Btw, ako je vani ispod nule, taj kilovatić neće nikad zagrijati kabinu na plus 22

 Ah, bojim se da je to još jedno tvoje pretjerivanje (da ne kažem izmišljotina). Naime, po nekakvim uobičajenim klimatizacijskim standardima, kod temperaturne razlike od 22 stupnja, 1 kW je dovoljno za zagrijati prostor od 14 m3 (a kabina od Zoeja ima možda 1 m3). Tako da je 1 kW zapravo sasvim solidna snaga klima uređaja za vozilo te veličine.

 

Ali zapravo, sve te tvoje priče oko grijanja i predgrijanja su još jedan odličan argument u korist EV. Ti na tih tvojih -15 stupnjeva svake zime sigurno gubiš sate i sate stružući led sa svog ICE-a, udišući otrovne plinove dok on dimi i zagađuje (jer ako ne radi motor, ne možeš upaliti ni grijanje). Dodatnu potrošnju goriva i habanje motora koji u tim ekstremnim uvjetima mora raditi u leru neću ni spominjati. Kad kroz nekoliko godina budeš imao EV, jednostavno ćeš iz topline svog doma uključiti klimu preko mobitela i dočekati će te perfektno odleđeni auto, spreman za polazak - bez struganja, čišćenja i smrada. Dodatno, klima u EV-u radi neovisno od motora (tako da nema nepotrebnog habanja), a ako je automobil spojen na utičnicu, nema ni dodatnog opterećenja po bateriju. I sve to po cijeni od cca 30 lipa (koliko te košta pola kWh na jeftinoj tarifi ujutro). Kad sve zbrojim i oduzmem, skoro mi se čini da ti bolje dočaravaš prednosti EV-a nego ja :)

 Pa ja s 3 kW grijem cijelu kuću od 130 kvadrata, ali treba puno više za prvo zagrijavanje kad se vratim s puta. To se ne može uspoređivati. Izolaciju u automobilu je nepostojeća, recimo da webasto dolazi s najmanjom snagom od 2kw. 

Kaj se tiče zimskog prometovanja s EV-om - sve si okrenuo naopako. Po ljeti, taj prosječan ev troši 20 kWh na 100 km (mjereno na utičnici) što znači da u termoelektrani treba skuriti ekvivalent od šest litara benzina, manje ako dio struje dolazi iz obnovljivih izvora. Međutim, zimi EV troši znatno više, dok obični automobil tek neznatno - ionako ima more otpadne topline koju samo preusmjeri u kabinu. Minuta-dvije rada su više nego dovoljni za odleđivanje šajbi i početak grijanja.

Ja rekoh
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
mystik kaže...

Super znači za par godina ću u autu koji nije u stanju napraviti VŽ-ZG-VŽ u komadu NORMALNOM brzinom moći uključiti grijanje auta prije nego krenem tak da onda više neće biti u stanju ni napraviti VŽ-ZG? Odlično nema šta.

To što danas auti također imaju mogućnost paljenja na daljinu, to što također postoji dedicirani uređaj za grijanje automobila već hrpu godina ćemo zanemarit. Jer za par godina ćeš to moć i na EVu. Kul.

 U nekakvoj realnoj upotrebi, razumno je očekivati barem 75% kapaciteta baterije nakon osam godina. VŽ-ZG-VŽ je samo 170 km, dakle čak i unutar degradiranog dometa. Uostalom, novi Zoe će već sljedeće godine dolaziti s baterijom od 52 kWh i dometom od cca 400 km (i 100 kW motorom), prema tome 100% si siguran.

 

Što se tiče daljinskog paljenja, mislio sam da to postoji samo za automobile s automatskim mijenjačem, i to luksuznije klase (Mercedes, BMW itd)? Ali može biti da sam u krivu jer već neko vrijeme ne pratim tržište ICE automobila. Također, da li se navedena oprema za daljinsko paljenje ugrađuje serijski ili moram tražiti majstore koji će to ugraditi naknadno? Ali čak i s tom opremom, i dalje imamo ekstra habanje motora, ekstra zagađenje u vlastitom dvorištu i ekstra troškove goriva.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...

 Pa ja s 3 kW grijem cijelu kuću od 130 kvadrata, ali treba puno više za prvo zagrijavanje kad se vratim s puta. To se ne može uspoređivati. Izolaciju u automobilu je nepostojeća, recimo da webasto dolazi s najmanjom snagom od 2kw. 

Kaj se tiče zimskog prometovanja s EV-om - sve si okrenuo naopako. Po ljeti, taj prosječan ev troši 20 kWh na 100 km (mjereno na utičnici) što znači da u termoelektrani treba skuriti ekvivalent od šest litara benzina, manje ako dio struje dolazi iz obnovljivih izvora. Međutim, zimi EV troši znatno više, dok obični automobil tek neznatno - ionako ima more otpadne topline koju samo preusmjeri u kabinu. Minuta-dvije rada su više nego dovoljni za odleđivanje šajbi i početak grijanja.

 Za minutu-dvije odlediš auto na -15? Fantastično! Ili si mislio na vrijeme koje ti je potrebno da upališ auto? :)

 

Što se tiče tvoje teorije grijanja, elementarna matematika tu i dalje ne štima. Naime, sva ta otpadna ICE toplina koja je po tebi tolika prednost zimi je očigledno mana ljeti kad je se nekako treba riješiti jer bar djelomično grije kabinu i klima uređaj na hlađenju troši više energije da bi je izbacio. Također, i teorija po kojoj zimi EV troši "znatno više" je uglavnom pretjerivanje - baterija na nižim temperaturama ima manji kapacitet, to je točno, ali ekstra-potrošnja je uglavnom na račun ekstra-grijanja. Recimo da se u Zoeju griješ/predgriješ čak 3 sata dnevno, to je dakle 3 kWh ili nekih 1.8 kn - sa uračunatim gubicima prilikom punjenja, naravno :)   Ako se tako griješ prosječno 100 dana godišnje, to je ukupni trošak od "dramatičnih" 180 kn, nedovoljno čak i za jedan tank goriva na ICE-u.

 

 

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...

 

Što se tiče tvoje teorije grijanja, elementarna matematika tu i dalje ne štima. Naime, sva ta otpadna ICE toplina koja je po tebi tolika prednost zimi je očigledno mana ljeti kad je se nekako treba riješiti jer bar djelomično grije kabinu i klima uređaj na hlađenju troši više energije da bi je izbacio. Također, i teorija po kojoj zimi EV troši "znatno više" je uglavnom pretjerivanje - baterija na nižim temperaturama ima manji kapacitet, to je točno, ali ekstra-potrošnja je uglavnom na račun ekstra-grijanja. Recimo da se u Zoeju griješ/predgriješ čak 3 sata dnevno, to je dakle 3 kWh ili nekih 1.8 kn - sa uračunatim gubicima prilikom punjenja, naravno :)   Ako se tako griješ prosječno 100 dana godišnje, to je ukupni trošak od "dramatičnih" 180 kn, nedovoljno čak i za jedan tank goriva na ICE-u.

 

 

 Ponovi još koji put da jeftino tankaš, nismo te dobro razumjeli. Doduše, ne voziš se ni jeftino a ni komforno...

U zadnjoj poruci je riječ bila o ekologiji i manama električnog pogona u zimskim uvjetima pa probaj nešto smisleno odgovoriti na to umjesto papagajskog ponavljanja da te to ništa ne košta. 

 

Recimo da ti tvoja računica ne štima - Tesla model 3 koji je daleko ozbiljniji EV, i efikasniji također, ima poprilično veću potrošnju struje po zimi - na kratkim relacijama i do 300 Wh po km, na duljima kao što je 20, 30 ili više km još uvijek nešto preko 200 Wh umjesto ljetnih 150. Svoj primjer isključi, ti uopće nemaš zimu

Ja rekoh
14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

svaki slučaj je drugačiji pa je donekle besmisleno raspravljati tako na osobnoj razini kao što vi to ovdje činite. Vortacu se valjda isplati, možda računica čak nije financijska već uključuje neki osjećaj zadovoljstva ili nešto treće. Nebitno. Ako se puni isključivo iz solara svejedno mu je koliki su gubici i jel napunio 60 ili 40kWh kad mu je krajnji trošak fiksni.
1kWh za grijanje/hlađenje automobila je sigurno dovoljno. Nije moguće uspoređivati s stambenim prostorom jer zgrade imaju debele zidove s izolacijom i poštene prozore, a ne autostakla gdje su bočna samo 4mm jer se štedi na masi. Da, webasto je >2kW, ali on zagrije auto u minuti, a električni automobil se može komotno predgrijati znatno dulje ako je to potrebno.
Gubici na punjenju postoje i iskreno i sam sam se iznenadio koliko su veliki u nekim slučajevima. Evo slučaja gdje čovjeku boardcomp pokazuje 38-39% manju potrošnju od stvarno potrošene struje pri punjenju. Po boardcompu mu je potrošnja 15-17kWh, a stvarna 25-29kWh. možda on ima loše kablove ili je nešto treće u pitanju, ali te stvari treba uzeti u obzir kad se kod električnih gleda sama računica. 

link na opisani slučaj velikih gubitaka kod punjenja

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

meni je od svega ovoga najbizarnija činjenica da netko kupuje auto samo za gradsku vožnju od 170.000kn i onda poslije argumentira kako štedi na vožnji. umjesto par godina starog clija, fabiju ili nekog sličnog stvarnog gradskog auta za jedno 3-4 puta manje novaca. neshvatljivo što su sve ljudi spremni izmislit kako bi sami sebe lagali...

 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Jozef:

Stvar je u pretjerivanju, dezinformacijama, ne znanju. Ja sam za EV i obnovljive izvore, ali mislim da nikome ne koristi iznošenje netočnih tvrdnji.

Cijena te kantice je ubitačna, jednostavno nema nikakve ekonomske računice. U pitanju je automobil veličine clia koji je i sa subvencijom skuplji 100k kuna. Računaj okvirno ovako - 200tkm po 5,5 litara litara benzina je 115 tisuća za gorivo plus auto 230t kn u životnom vijeku. Zoe za struju po noćnoj tarifi - 270 tisuća kuna, 200 ako mu mi subvencioniramo 10 tisuća eura. Ako puni svojim solarom, treba mu minimalno 40.000 kWh u 20 godina ili dvije tisuće godišnje za kaj mu u splitu treba 1kwp panela što košta 15000 kuna. Međutim, glavnina generacije je ljeti, zimi kad auto više troši generacija je zanemariva pa bi mu trebao znatno veći FN sustav i matematike nema. Da ne govorim da za to treba dva preduvjeta - da je auto po danu doma i da izdrži 20 godina bez zamjene baterije što je ekstremno malo vjerojatno. Mogao bi to skratiti ako se vozi 20 ili 25 tisuća godišnje što je uz domet i uvjet punjenja po danu nemoguće ostvariti, malo je vjerojatno čak i da puni iz mreže - 100 km dnevno znači svakodnevno dopunjavanje nq kućnoj uzičnici u trajanju od 10 sati.

Okej je da kaže, želim tišinu, ekologiju i plaćam koliko treba za taj gušt, da je kao fanovi Tesle koji vjeruju u misiju i smatraju da treba pomoći da se tehnologija razvije. Ali nije ok tvrditi da je to super isplativo i da se jeftino vozi kad to uopće nije točno, pogotovo ako se malo vozi, 5-6 tisuća na godinu.
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

cak i kad se uzme u obzir konverzija klasicnog ICE u elektricni auto, sa svim manama tog pristupa, i dalje taj sport nije nimalo jeftin, pogotovo ako se zeli nekakav koliko toliko koristan domet od 50-100km za dnevne potrebe... i tu govorimo iskljucivo o drugom ili trecem autu i iskljucivo za grad. baterije su u citavoj prici jos uvijek najskuplja stvar i glavna koja odredjuje domet, ali donekle i maksimalnu snagu vozila. 

nedavno sam stavlja u excel racunicu za jednu konverziju s dometom od 15 do 20km, i to sam jos u relativno povoljnoj situaciji da bi moga besplatno punit auto, motor i dio baterija bi moga nabavit, ali onda je ispalo da bi samo auto (4tkn), atest (do 4tkn), registarcija (2tkn) pojeli dovoljno novaca (i to uz free punjenje i dobar dio dijelova) da dobrih godinu-dvi mogu vozit auto s tom lovom, i to uzivat u blagodatima prakticki neogranicenog dometa, klime, tvornicki slozenog vozila... kao projekt, kao ideja, to je divna stvar, na tome sam vec prije radia, ali bez sponzora i puno sati provedenih na izvedbu to je nemoguce... 

sto se tice kupovnih... da sam u mogucnosti, sutra bi uzea hyundai konu electric jer bar na papiru zadovoljava sve sto mi triba, dapace bolja je od benzinskih i dizelskih izvedbi kone. medjutim, cijena je, cak i uz poticaje znacajna. bjorn je na svom yt kanalu nedavno da presjek cijena rabljenih EV u norveskoj, i tu je mozda izgledna opcija, ali nisam se raspitiva kakva su davanja za rabljene ev kod nas. tako da se bojim da gotovi ev za mene i dalje ostaje u sferi zelja. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wifi kaže...

cak i kad se uzme u obzir konverzija klasicnog ICE u elektricni auto, sa svim manama tog pristupa, i dalje taj sport nije nimalo jeftin, pogotovo ako se zeli nekakav koliko toliko koristan domet od 50-100km za dnevne potrebe... i tu govorimo iskljucivo o drugom ili trecem autu i iskljucivo za grad. baterije su u citavoj prici jos uvijek najskuplja stvar i glavna koja odredjuje domet, ali donekle i maksimalnu snagu vozila. 

nedavno sam stavlja u excel racunicu za jednu konverziju s dometom od 15 do 20km, i to sam jos u relativno povoljnoj situaciji da bi moga besplatno punit auto, motor i dio baterija bi moga nabavit, ali onda je ispalo da bi samo auto (4tkn), atest (do 4tkn), registarcija (2tkn) pojeli dovoljno novaca (i to uz free punjenje i dobar dio dijelova) da dobrih godinu-dvi mogu vozit auto s tom lovom, i to uzivat u blagodatima prakticki neogranicenog dometa, klime, tvornicki slozenog vozila... kao projekt, kao ideja, to je divna stvar, na tome sam vec prije radia, ali bez sponzora i puno sati provedenih na izvedbu to je nemoguce... 

sto se tice kupovnih... da sam u mogucnosti, sutra bi uzea hyundai konu electric jer bar na papiru zadovoljava sve sto mi triba, dapace bolja je od benzinskih i dizelskih izvedbi kone. medjutim, cijena je, cak i uz poticaje znacajna. bjorn je na svom yt kanalu nedavno da presjek cijena rabljenih EV u norveskoj, i tu je mozda izgledna opcija, ali nisam se raspitiva kakva su davanja za rabljene ev kod nas. tako da se bojim da gotovi ev za mene i dalje ostaje u sferi zelja. 

 Atest je malo iznad 200€.

 

Davanja za rabljene EV kod nas su 0.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
atest je oko 1500 ali za plin koliko mi je poznato... mislim da vise uzimaju kad je konverzija u pitanju? ali ako govoris iz osobnog iskustva ok...

ako su davanja 0, onda bi se dalo odozgo dovest neki jeftiniji EV, ima ih more...
14 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wifi kaže...
atest je oko 1500 ali za plin koliko mi je poznato... mislim da vise uzimaju kad je konverzija u pitanju? ali ako govoris iz osobnog iskustva ok...

ako su davanja 0, onda bi se dalo odozgo dovest neki jeftiniji EV, ima ih more...

 Da, za električni atest, iz osobnog iskustva :)

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Jakovp kaže...

 Da, za električni atest, iz osobnog iskustva :)

 hvala na informacijama! btw, jesi ti radia preradu, cisto da te mogu malo zagnjavit radi dodatnih informacija? konkretno sam mislia smarta prebacit na struju. 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wifi kaže...
Jakovp kaže...

 Da, za električni atest, iz osobnog iskustva :)

 hvala na informacijama! btw, jesi ti radia preradu, cisto da te mogu malo zagnjavit radi dodatnih informacija? konkretno sam mislia smarta prebacit na struju. 

 Jesam da, celicu, tu je cijela tema:

 

http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=5936

 

 

Potrebno je extremno puno vremena, volje i znanja, i naravno određena suma novaca. Smart je malo nezgodan zbog mjenjača, radili su ljudi prerade (radio sam i jednog na faksu s timom) ali uglavnom tako da auto bude stalno u jednoj brzini.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice