SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti Zem

poruka: 72
|
čitano: 12.731
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti Zem".
15 godina
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti
ludizao kaže...
Pa kad kažem izobličenja i manipulacije vidnim poljem, sektaški mozak se uznemiri, jer mu se dira u pravovjernost.

 Znaci ti tvrdis da je umjetnicki izoblicena fotografija - umjetnicki izoblicena?

 

Hvala!

 

Ja ne znam sto je otvor blende, ali mislim da ovdje lezi problem!

Vjesto su sakrili taj efekt, ali ostro oko ipak primjeti razliku.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti

Tebe očito jebe sve, a logika najviše, jer misliš da je slika vidljive površine Zemlje (onih 3%) na jednoj fotografiji, korištenjem fish-eye objektiva, prikaz čitave Zemljine hemisfere.

Nema nikakvog govora o "brutalnim intervencijama u prikazu Zemlje", nego je to upravo ono što vidimo korištenjem takvog objektiva, koji nam omogućava da vidimo svih 140° kutne veličine Zemlje, koju možemo vidjeti sa te udaljenosti.

 

Na onoj slici lijevo (fotografiranoj kroz Kupolu) vidimo svih 3% Zemljine površne, a na onoj slici desno, gdje se vidi Mjesec "iznad" površine Zamlje vidimo puno manji dio poršine iz jednostavnog razoga što zoomiranjem vidimo sve manji i manji dio površine. Nema tu nikakve magije ni manipulacije.

 

"Irelevantno je radi li se o 1/3, 3/5, 5/7 ili koliko već vidljive površine"

Tebi je irelevantno sve što ti kažeš, a mi ostali moramo milimetrom mjeriti izjave, inača nas totalno krivo protumačiš.

 

"a relevantno je da se vidi više od Zemlje nego bi to trebalo biti moguće s te nikakve visine. To je samo po sebi jasno kao dan svakom tko si nacrta kružnicu od metra i kusur, s malom točkicom na visini od par centimetara"

 

Relevantno je samo to da se vidi upravo onoliko Zemlje kolko bi se trebalo vidjeti, jer i sa fish-eye objektivom i sa "normalnim" objekitvom vidimo potpuno jednaku površinu Zemlje, samo ona ispunjava različitu količinu kadra, a to tebi, ako vrsnom poznavatelju naprdne razine fotografije, nikako nije jasno.

 

"trpati mi riječi u usta"

 

Hajmo primjer, gdje sam ja to tebi stavio riječi usta?!

Dapače, na svaki tvoj prigovor sam ti copy-past-ao tvoje izjave za koje si ti tvrdio da ih izmišljam.

 

"moram na tečaj"

 

Da, moraš na tečaj, jer kad ga završiš biti će ti jasno da se na snimici širokokutnog objektiva ne vidi cijela hemisfera, ili više Zemlje, nego upravo ono što se treba vidjeti.

 

"i slati me na tečejeve nečega o čemu ne znam ništa manje nego ti."

 

Tvoje znanje o osnovama fotografije si jasno prezentirao kada si napisao, citiram: 'Iz istog razloga iz kojeg znaš da ja ne znam o žarišnim duljinama i sl.'

 

"Ti naravno znaš da ja moram znati manje odnosno ništa, jer kako ćeš me inače diskreditirati kad nemaš video?"

 

Ja znam da ti znaš manje od mene jer si to jasno demonstratirao u svojim odgovorima i sam potvrdio gore spomenutim riječima.

Nema nikakve potrebe da te diskreditiram, jer ti sam to već jako dobro radiš.

 

"Dalje se sve svodi na natezanje tipa moja izjava, tvoja izjava, truc-kenj, što si prvi započeo kad si krenuo cjepidlačiti i podrazumijevati stvari."

 

Nije to niti natezanje niti truc-kenj, niti cjepidlačenje, nego inzistiranje na jasim izjavama jer si prvo trvrdio da se vidi skoro 1/3 Zemlje, pa onda da ne znaš koliko se vidi, pa se opet vidi vše nego bi se trebalo vijeti, a nemaš pojma koliko bi se uopće površine trebalo vidjeti.

 

"tražiš izračune na koje si sam skrenuo fokus te tome slično."

 

Da, tražim izračune, jer kad njih napraviš onda nema gatanja koliko se površine treba ili ne treba vidjeti

Ali ti, ne da nisi to u stanju napraviti, nego to još i koristiš kao argument u svoju korist.

Super...

 

"Napisao sam da se vidi previše od Zemlje (skoro 1/3) i to je sve."

 

Da, i cijelo vrijeme to tupiš, iako ti ja cijelo vrijeme govorim da vidimo svega 3% Zemljine površine, i da fish-eye kamerom ne vidimo niti neki značajnije velik dio Zemljine površine, a kamoli cijelu hemisferu (što si ti više puta imputirao govreći kako ja tvrdim da se "šircem" može vidjeti cijela Zemlja promjera 13000 Km)

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti
ludizao kaže...

Pazi, molim te, ove pizdarije 

 

I jedna i druga snimka su fisheye, samo na jednoj se vidi jedva dio toga što se vidi na drugoj:

 

 

 

 

 

 

 

Sad uspredi ta dva prva videa sa videom iz linka koji sam ti ja priložio:

 

 

Pa primjeti jasno vidljive razlke (zbog večeg vidnog polja fish-eye kamere:

- sa fishe-eyem vidimo istovremeno dva bočna prozora u istom kadru, sa normalnim objektivom vidimo samo jedan bočni prozor u jednom kadru

- pregrade između prozora se deformiraju kod pomicanja kamere sa fish-eyem, dok tog deformiranja nema kod snimke sa normalnim objektivom.

 

Ono što se također vrlo lako primjeti, je to da ova dva videa sa fish-eye objektivom nisu  snimljeni iz iste perspektive (kamera prog vida je puno bliže centralnom okruglom prozoru kupole, dok je kamera u drugom videu znatno dalje, i iako se približava, ne dolazi ni priblišno blizu centralnom prozoru, pa ono što vidimo nije jednako ozobličeno.

 

Fish-eye objektiv je totalna nepoznanica za tebe.

 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti

Nego dragi, kako to da ovi astronauti lebde u svemirskom brodu, kakva je to magija?

Moj PC  
7 0 hvala 0
11 godina
offline
SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti Zem

Vidim da ovdje ima puno znalaca fotografije pa bi me zanimalo:

 

1. Kako je napravljena ovo fotografija?

2. Koliko površine Zemlje se vidi?

3. Kako to da je i na ovoj fotografiji Zemlja "okrugla"?

4. Zašto je nebo plavo, a ne crno?

5. Ako je nebo ustvari plavo, zašto je na ISS-ovim fotografijama crno?

42
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 23:08 (markoBT).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti
ludizao kaže...

Fisheye objektiv može zaobliti Zemlju i napraviti kružnicu, ali neće se vidjeti podloga svemira ispod, čisto zato jer to onda neće biti niti malo realna slika nego teško izobličenje, o čemu cijelo vrijeme i pričam.

 

Nemam što dodati.

 

 

Toliko o tvom poznavanju Fish-eye objektiva:

 

https://digital-photography-school.com/sigma-4-5mm-f2-8-ex-dc-hsm-circular-fisheye-review/

 

FOV=180°

 

Kutna veličina Zemlje sa udaljenosti ISS-a: 140°

 

Matematiku valjda znaš.

 

Ni ja nemam što za dodati.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 23:17 (maxym).
 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti
ludizao kaže...

Ma ne lebde, draga. To ti je snimano u zelenom bazenu, u kojem ih se zelenim žicama povlači kroz vodu. Kod obrade snimke se maknu voda i žice. Mislio sam da se makar toliko razumiješ u CGI.

Eto, a ja se nadao ozbiljnom odgovoru. Pitao danas dva fakultetski obrazovana prijatelja i nisu znali...

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti
ludizao kaže...
maxym kaže...

 

 

Pa tko je ikada tvrdio da se treba vidjeti CIJELA hemisfera? .... Adios!

 To si ti tvrdio da ja govorim, dva puta (sve na ovoj 4-oj stranici):

 

ludizao kaže...

 

...Tamo si mrtav hladan zaključio da se sa širokokutnim objektivom može snimiti cijela planeta, a u isto vrijeme pričaš da je to oko 3% površine? Daj se dogovori sam sa sobom...

 

ludizao kaže...

 

E, jesi ti ćorav, lud, ili samo ne znaš gledati slike na način na koji se to od tebe tražilo?

 

Širokokutni objektiv s 300-400 km može snimiti cijelu planetu promjera skoro 13000 km u jednom kadru?

 

 

Iako nisi bio u stanju copy-paste-ati dio mog odgovora u kojem sam ja tvrdio nešto tako bedasto (jer ništa tavko nisam nikad napisao niti pomislio).

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti
maxym kaže...
ludizao kaže...

Fisheye objektiv može zaobliti Zemlju i napraviti kružnicu, ali neće se vidjeti podloga svemira ispod, čisto zato jer to onda neće biti niti malo realna slika nego teško izobličenje, o čemu cijelo vrijeme i pričam.

 

Nemam što dodati.

 

 

Toliko o tvom poznavanju Fish-eye objektiva:

 

https://digital-photography-school.com/sigma-4-5mm-f2-8-ex-dc-hsm-circular-fisheye-review/

 

FOV=180°

 

Kutna veličina Zemlje sa udaljenosti ISS-a: 140°

 

Matematiku valjda znaš.

 

Ni ja nemam što za dodati.

Nema to puno veze s Fish-eye objektivima, više s matematikom, točnije geometrijom. Ludizao ne može shvatit da s koliko god visine promatrao kuglu (a izgleda da se slažemo da je Zemlja kugla) uvjek vidiš krug*. Taj krug je manji ili veći dio one kugle (50% ako si beskonačno daleko), ali uvjek je krug. Ništa ne treba zaobljavat, jer krug je sam po sebi zaobljen.

 

*Da radi se o krugu. Kružnica je samo crta koja omeđuje krug.

42
15 godina
offline
SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti Zem

Eto, i sad ga je suspendiralo, pa će čovjek opet biti uvjeren da je on u pravu, a svi mi ostali u krivu, i da smo ga, eto, morali suspendirati kako se ne bi "otkrilo" da su sve fotografije Zemlje iz svemira "masivno manipulirane".

Osobno, ne mislim da je on trol, nego da stvarno ne može shvatiti kako primjena objektiva različitih karakteristika utječe na ono što vidimo kada gledamo segment zakrivljene sferične površine.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti
ansha kaže...

Eto, a ja se nadao ozbiljnom odgovoru. Pitao danas dva fakultetski obrazovana prijatelja i nisu znali...

 Većina ljudi, ne samo prosječnih, nego i onih koji sa zanimanjem prate istraživanje svemira, zapravo ne znaju točno objasniti zašto astronauti u orbiti oko Zemlje "lebde" (a ustvari se nalaze u konstrantnom slobodnom padu), i uglavnom misle da je to zbog "nedostatka gravitacije".

13 godina
offline
SpaceX će omogućiti svemirski turizam u orbiti Zem

I eto let prvih orbitalnih turista bez profesionalnih astronauta se dogodio i uspješno su se vratili. 

Čak ih nisu vadili direktno iz kapsule na vodi kao profesionalne astronaute, već su prvo kapsulu podigli na brod i privukli je platformi za izlazak...

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.9.2021 11:17 (Byron).
 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice