RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz

poruka: 6
|
čitano: 2.651
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz".
5 godina
protjeran
offline
RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz

Evo ga na, još će ispasti da cjepljenje nema ništa s autizmom  ;)

Pis on ju, tu :P
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji a
Antiseptik kaže...

Evo ga na, još će ispasti da cjepljenje nema ništa s autizmom  ;)

 Dođavola :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
10 godina
offline
RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz

Na stranu sad što uzrokuje autizam, kako tumačiti onu tablicu o postotku djece sa autizmom na 10000? 

 

Oni su sada obavili testiranje na 400 djece i dobili brojku od 25%? Pisem sa mobitela i neda mi se sad vracat nazad na clanak..

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz

 Fascinantno! Ovakve cutting edge vijesti iz medicine su svaki put poslastica za citanje!

 

Izuzetno me iznenadila teorija da mikrobiomi imaju ulogu u nastanku ASD-a. Ukoliko se to pokaze tocnim, pretpostavljam da bi se moglo preventivno djelovati kod rizicnih skupina. Vrlo vjerojatno bi se RNK analiz mogla uvrstiti u skupinu prenatalnog testiranje (koje je btw drasticno napredovalo zadnjih godina) u svrhu otkrivanja rizika. Ovo spominjem zato sto bi ultimativni cilj trebao biti sprijeciti pojavu autizma, a ne samo ublazavanje jacine.

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz
Ovo s analizom RNK (bolje: RNA) nije mi baš jasno. Obično se dijagnosticira prema DNA (genski markeri), koja se u tu svrhu sekvencira. RNA je kopija gena i ukazuje na njihovu aktivnost, točnije na sintezu karakterističnih proteina. A uzimanje sline nije neka novost. U slini se nalaze leukociti kao najpristupačnije somatske stanice, pa se često koristi za DNA-analizu. Molim autora bliže pojašnjenje.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji a
danen kaže...
Ovo s analizom RNK (bolje: RNA) nije mi baš jasno. Obično se dijagnosticira prema DNA (genski markeri), koja se u tu svrhu sekvencira. RNA je kopija gena i ukazuje na njihovu aktivnost, točnije na sintezu karakterističnih proteina. A uzimanje sline nije neka novost. U slini se nalaze leukociti kao najpristupačnije somatske stanice, pa se često koristi za DNA-analizu. Molim autora bliže pojašnjenje.

O domaćoj nomenklaturi (RNK/RNA i DNK/DNA) se lome znanstvena i ligvističko-gramatičko-pravopisna koplja vjerojatno od dana kada se taj acid (kiselina) uopće pojavio/pojavila kao pojam u znanosti.
I jedan i drugi oblik imaju gomile argumenata za i protiv, te podjednak broj onih koji ih zastupaju s obje strane. Službenog, dogmatskog pravila međutim - nema. Osim da se u istom tekstu koristi dosljedno samo jedan od dva oblika. Ja preferiram kiselinu ispred acida.

Glede autorovog pojašnjenja - nisam u ovako kratkom vremenu uspio stupiti u kontakt s autorom (autorima), no pretpostavljam da je za bliže pojašnjenje dovoljno detaljnije proučiti znanstveni tekst kojega je objavio (su objavili) na https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fgene.2018.00534/full - s posebim naglaskom na odjeljak "RNA Collection, Processing, and Quantification".

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 14:34 (Doc Berecki).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice