Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest

poruka: 60
|
čitano: 11.551
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest".
14 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m

I youtube zna da je to conspiracy!

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
ihush kaže...

-pa 'ubiše mi Stallmana' .. -nema više smisla. :)))

-za utjehu, bar nisu proste, nego proširene....

 

Možda je i bilo vrijeme, pošto je odavno prešao iz kategorije ekscentričan u kategoriju nenormalan.

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Zechina kaže...
Ivan(4) kaže...

Svi mi razlikujemo velika i mala slova, tako da nije u tome problem. Pitanje je koliko često će korisnik zaista poželeti da ima nazivfajla.ext, Nazivfajla.ext, nazivFajla.ext, NazivFajla.ext i NAzivFajla.ext kao različite fajlove. Odgovor je najverovatnije nikad

 

Evo ti odma praktična stalna primjena: password. Nerazlikovanje "casea" vodi do drastično manje kombinacija.

 

Gle, i ja sam "dijete DOSa" tako da mi je prelazak na *nix (POSIX) sintaksu isprva zadavao glavobolje.

A onda shvatiš da je to prirodno i da ima smisla, oduvijek. DOS je po mnogočemu tek okljaštrena kopija Unixa. DOS je zbog vlastitih ograničenja (ponešto i Gatesove površnosti) imao limit 8+3 za fajlove, nepodržavanje "spaceova"  i nerazlikovanje "case"a. Da bi od win95 sve u đuture dozvolio (vidljivo za klorisnika, a po defaultu sve snimao lowercase iirc).

Uzmi u obzir da je još C64 programski razlikovao velika i mala slova, kod fajlova/naredbi/operacija; ili:

C++ standard kaže da funkcije+varijable započinju malim slovom ("myShit"), kako bi se razlikovale od npr klasa ("MyClass")

ili: "Camel Case" primjeri za klase/libs u Javi, C#: java.util.ArrayList, java.io.ByteArrayOutputStream; Microsoft.AspNetCore.Diagnostics.HealthChecks ili AspNetCore.AutoHealthCheck....

ByteArrayOutputStream, AspNetCore.AutoHealthCheck je sigurno čitljivije od bytearrayoutputstream, aspnetcore.autohealthcheck.

 

Meni osobno je uvijek čitljivije npr FileMan ili SysUtils od file mananger, system utilities (vidi: "camelCase" - wiki).

Također: iPhone, eReader, uTorrent itd.

 

Jedini je problem što u praksi, Linux desktop sučelja "vole" imenovati sys mape kao "Desktop", "Videos" itd - dok je neka uobičajena praksa da to ide malim slovom.

 Password je jedno, file sistem drugo (sintaksa programskih jezika treće). Windows ima razumnu implementaciju, koja pamti case kreiranih fajlova i direktorijuma, omogućavajući lepo napisana, čitljiva imena, ali nije case sensitivna kada se oni pozivaju, win-win.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Colossus7 kaže...
ihush kaže...

-pa 'ubiše mi Stallmana' .. -nema više smisla. :)))

-za utjehu, bar nisu proste, nego proširene....

 

Možda je i bilo vrijeme, pošto je odavno prešao iz kategorije ekscentričan u kategoriju nenormalan.

 

 Mah, to je radio još prije 20 godina... bio sam na predavanju u Zg, ima bar 10g; imače fura sa sobom neki kikiriki, sjemenke, štoligod, stalno to ždere; u međuvremenu kopa po nosu, ušesima, nožnim prstima (bos je u pravilu)... tako da ni ne znaš što točno odakle trpa u čvalje :D

 

Međutim, u međuvremenu, sasvim suvislo zbori (mislim, dok dubokoumno ne promisliš o implikacijama tog što govori).

 

Nice fella ;)

8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
ihush kaže...

kad štefica ne može pronaći 'neštosamnapisala' dok fileman pronalazi 'Neštosamnapisala'.. i tad je case osjetljivost problem koji je ekšli prednost na win nego na naekom *nixu .. 

 

^ *nix bro ;)

8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Ivan(4) kaže...

 Windows ima razumnu implementaciju (snip) omogućavajući lepo napisana, čitljiva imena

 

Meet the Registry ;)

 

Zašto stati na majuskuli / minuskuli; odma izbaciti sve dijakritičke znakove, kamo li razliku među njima. Nadalje, da se ne zahebavamo - možemo biti temeljiti: sve u binary - 1/0 - to i majmun zna otipkati.

 

Ili naprosto ono čemu stremimo:

 

^ pozdrav ihushu, on voli ovu usporedbu metro/idiocracy ;)

 

8 godina
offline
Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest

samo da dodam, da ne mistifirciramo previše. Na *nixu, u praksi, sve je malim slovima (> imena fajlova). Ako je nešto velikim, onda je to 1) rijetko 2) s razlogom 3) zbog ovog pod 1,2 lako se pamti.

 

Još samo da podvučem, ako to nije bilo jasno već sa screenshotom gore: Search *uvijek* ima case insensitive opciju.

 

Inače, ovo me podsjeća na prepisku između VIC-20 & Atari 800 vs C64 juzera, od prije skoro pa pola stoljeća (1963 ASCIi, 1977 PETSCII, ATASCI 1980 iirc):

"atascii/petscii je kod C64 proširen na upper/lower case... ali kome to uopće treba?

 
 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.9.2019 1:53 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
southy kaže...
Friday kaže...

I to je super - tamo i treba ostati. Daleko od normalnih ljudi. Prije kojih mjesec dana sam kupio RPi4 i onda nakon par dana USB stick. Ubodem ga a on read only. Otisao malo progulati kako da ne bude viseread only. Zavrsilo tako da sam pisao kobasicetine koda u konzolu, instalirao neke dodatne ntfs pakete i picke strinine. Super, cas posla za "otkljucati" usb stick.

Da, linux je nezamjenjiv na serverima i opcenito kao core "stvar". Nemojmo ga dovoditi pred ljude, nije ugodno ni njemu ni ljudima...

Hm, ne znam što ti konkrento znači "normalnih ljudi", nadam se da ne misliš pod time Windows korisnike jer čak je i tvoj voljeni Windows uključio Linux u Windowse 

 

Što se tiče RPi radi se i specifičnom uređaju i specifičnoj distribuciji. Uopće nije usporedivo i nije nikakav argument.

 

S druge strane Linux, iako nije uhvatio veću zastupljenost na desktopu (izuzev Chromebooka) ne znači da je loš i nije user friendly. Meni osobno su Mint (posebno Cinnamon) pa i Ubuntu sasvim ok distre i jedini razlog zašto ih ne koristim više je zapravo nedostatak aplikacija koje koristim na Linuxu, a neke koje i jesu možda bolje da nisu jer imaju velikih problema - očito se developeri povode statistikama i smatraju da iako izdaju verziju za Linux (i stave check uz to da imaju aplikaciju za sve platforme) nitko to ne testira ozbiljno pa radu takvim aplikacijama bude bolan. Kad bi postojao MS Office na Linuxu mislim da bi zastupljenost porasla poprilično, naravno ne da bi ugrozila MS.

 Isto tak i ja. Imam ta dva tri programa kojj su mi bitni, a nema ih na linuxu inace me MS nebi vise nikad vidio.

Nisu sposobni napravit paket osnovnih programa za windowse, a kamoli nesto drugo

16 godina
odjavljen
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Santana kaže...

Nisu sposobni napravit paket osnovnih programa za windowse, a kamoli nesto drugo

 

A kakav bi to paket bio? Imaju najbolji office paket u galaksiji. Sta ti jos treba a da nemas?

Freak Show Inc.
8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Friday kaže...
Santana kaže...

Nisu sposobni napravit paket osnovnih programa za windowse, a kamoli nesto drugo

 

A kakav bi to paket bio? Imaju najbolji office paket u galaksiji. Sta ti jos treba a da nemas?

 Nisam znao da office ide bepslatno uz windowse

 

Pricam o obicnim programima za pregled fotografija, za glazbu , video ... Sve je to jadno, srecom imamo open source alternative

Bolje da mi daju prazne windowse pa da ne gubim vrijeme dok micem tu metro sramotu sa njih. Da stvar bude gora trebam koristit neke powershell skripte da bi ih maknuo.

O nepreglednom UI-u ne moram nit pricat. Settings je cisti downgrade u usporedbi sa controll panelom.

 

Stavis mint i imas odma sve kak spada pa i office besplatno.

8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Friday kaže...
Santana kaže...

Nisu sposobni napravit paket osnovnih programa za windowse, a kamoli nesto drugo

 

A kakav bi to paket bio? Imaju najbolji office paket u galaksiji. Sta ti jos treba a da nemas?

 

Čitaj s razumijevanjem. "paket osnovnih programa" a ne "office paket".

Btw, jbt "office paket" ;) - MS izmišljotina za prodaju magle. Prvo razbili relacijske baze podataka na "bazu" i "tablicu" (Acess, Excell), pa onda hibridno na to nalijepili Word (koji je sam za sebe ok) i - PowerPoint (da bi se prezentirali lepi grafovi, a u stvarnosti da bi štefice i štefeki slali priglupe uratke naokolo). Povezanost sa nekim pravim SQL (standard!) valjda nikad nije ni razmatrana na "uredskom nivou" nego taj smiješni Jet engine.

Što je još ođe? Zastarjeli, problematični Outlook; "OneNote", "Publisher", "Project", "Teams" (koji se autokanibalski kolje sa Skypeom, kao što se Skype klao sa Live / MSN Messengerom...) sve bi to maknuo i zamjenio sa npr Visiom u osnovnom paketu.

Excell odličan, Word solidan, Visio funkcionalan... i MS drkice.

 

"paket osnovnih programa" koji nedostaje:

  • Notepad koji doista radi (npr Notepad++; za Linux imaš gro alternativa)... tek odnedavno čita standardne txt formate (nakon 33 godine!)
  • Ispravan kalkulator :) koji ne nestane, ne želi se dićismrzne se na ekranu ili - krivo računa (nova greška a ne npr ova od Win8). Ajd, odnedavno je open source pa će ga možda neka dobra duša konačno popeglati kako treba. (btw, "hex" mode je u starim Win do XP doista dobro radio, stari Calc je imao mušica ali nije bio plahta i smijurija kao ovaj trenutni)
  • malo napredniji photo editor od Painta, poput Paint.net ili Pixlra (ne treba biti pro-alat poput Gimpa ili Krite za Linux)
  • Sketch app a la MyPaint
  • bazični ali funkcionalni ("pravi") DTP editor poput Scribusa, umjesto smiješnog "Publishera".
  • pristojan vector graphic editor a la Inkscape, (ili bar Draw iz LibreOffice)
  • Pristojna OCR aplikacija (...)
  • streaming & recording app poput OBS Studio
  • funkcionalni video editor
  • funkcionalni audio editor (a la Audacity)
  • torrent klijent

 

... evo ono čega sam se sjetio u 5 min.

 

 

Nemoj mi reći da od tih silinih gigabajta distre winsa nije bilo mjesta za takve alate, ili bar linkova za preporučeni dl umj. Candy Crush itd bs. Čak i ovi Publsher, Visio su dodaci koji se plaćaju uz npr Office.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Zechina kaže...
Friday kaže...
Santana kaže...

Nisu sposobni napravit paket osnovnih programa za windowse, a kamoli nesto drugo

 

A kakav bi to paket bio? Imaju najbolji office paket u galaksiji. Sta ti jos treba a da nemas?

 

Čitaj s razumijevanjem. "paket osnovnih programa" a ne "office paket".

Btw, jbt "office paket" ;) - MS izmišljotina za prodaju magle. Prvo razbili relacijske baze podataka na "bazu" i "tablicu" (Acess, Excell), pa onda hibridno na to nalijepili Word (koji je sam za sebe ok) i - PowerPoint (da bi se prezentirali lepi grafovi, a u stvarnosti da bi štefice i štefeki slali priglupe uratke naokolo). Povezanost sa nekim pravim SQL (standard!) valjda nikad nije ni razmatrana na "uredskom nivou" nego taj smiješni Jet engine.

Što je još ođe? Zastarjeli, problematični Outlook; "OneNote", "Publisher", "Project", "Teams" (koji se autokanibalski kolje sa Skypeom, kao što se Skype klao sa Live / MSN Messengerom...) sve bi to maknuo i zamjenio sa npr Visiom u osnovnom paketu.

Excell odličan, Word solidan, Visio funkcionalan... i MS drkice.

 

"paket osnovnih programa" koji nedostaje:

  • Notepad koji doista radi (npr Notepad++; za Linux imaš gro alternativa)... tek odnedavno čita standardne txt formate (nakon 33 godine!)
  • Ispravan kalkulator :) koji ne nestane, ne želi se dićismrzne se na ekranu ili - krivo računa (nova greška a ne npr ova od Win8). Ajd, odnedavno je open source pa će ga možda neka dobra duša konačno popeglati kako treba. (btw, "hex" mode je u starim Win do XP doista dobro radio, stari Calc je imao mušica ali nije bio plahta i smijurija kao ovaj trenutni)
  • malo napredniji photo editor od Painta, poput Paint.net ili Pixlra (ne treba biti pro-alat poput Gimpa ili Krite za Linux)
  • Sketch app a la MyPaint
  • bazični ali funkcionalni ("pravi") DTP editor poput Scribusa, umjesto smiješnog "Publishera".
  • pristojan vector graphic editor a la Inkscape, (ili bar Draw iz LibreOffice)
  • Pristojna OCR aplikacija (...)
  • streaming & recording app poput OBS Studio
  • funkcionalni video editor
  • funkcionalni audio editor (a la Audacity)
  • torrent klijent

 

... evo ono čega sam se sjetio u 5 min.

 

 

Nemoj mi reći da od tih silinih gigabajta distre winsa nije bilo mjesta za takve alate, ili bar linkova za preporučeni dl umj. Candy Crush itd bs. Čak i ovi Publsher, Visio su dodaci koji se plaćaju uz npr Office.

 

 

Ja evo ne mogu vjerovati svojim ocima... Tu je toliko proturjecnosti da mi sprica krv iz ociju po monitoru.

Ti koji vjerojatno redovito koristis nano smatras da je notepad los??

Ja koristim win kalkulator gotovo svaki dan zadnjih 15 godina. NULA puta se smrzao ili nesto ili sta vec si nabrojao.

Uz salvu prigovaranja kako su se windowsi pretvorili u bloatware ti bi dodavao DTP editore, editore za vektorsku grafiku i editore za jos n razlicitih pizdarija? Sve to sto mozes sam skinuti u roku par minuta ti bi htio da postoji bas MS verzija tog programa koja se isporucuje sa windowsima? Pa za koji kurac?? Cemu? Onda ce se naci 50 milijuna ljudi koji ce reci "sta mi trpaju ovaj svoj editor za slike kad ja koristim iskljucivo paint .net (npr)"

Torrent klijent spada pod OSNOVNE programe?

Meni u zivotu nije trebao OCR a ti ga smatras osnovnom stvari?

 

Cek, to sve nabrojano stize po defaultu sa Linux distribucijama?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Zechina kaže...

 

"paket osnovnih programa" koji nedostaje:

Sve super, ali:

 

Internet explorer je do sada kostao Microsoft vise nego su neki proizvodjaci softvera zaradili prodajom (WinRar :D).

 

Za sve navedeno sa liste Microsoft je vec tuzen u vise drzava, cak i za Defender.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
odjavljen
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
wyks kaže...
Zechina kaže...

 

"paket osnovnih programa" koji nedostaje:

Sve super, ali:

 

Internet explorer je do sada kostao Microsoft vise nego su neki proizvodjaci softvera zaradili prodajom (WinRar :D).

 

Za sve navedeno sa liste Microsoft je vec tuzen u vise drzava, cak i za Defender.

 

Ma pusti, ne vrijedi...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Friday kaže...

Ma pusti, ne vrijedi...

Nakon sto sam isticao vrijeme i nepoznavanje naprednih naredbi kao minus Linuxa, pao sam na guzicu kad sam vidio da se Magic Mouse i Keyboard prije spajaju na RaspberryPi 3B+ nego na Win sa svim propisnim driverima, pa cak i brze od spajanja na vec upareni iMac ukoliko je vise iMaca u okruzenju.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest

Ljudi moji, ovo je informatički forum. Što ste se uhvatili Linuxa? Skrećete pozornost s bitnoga a to je razlika između djevojčice od 17 godina i 364 dana i žene od punih 18. Zakon? Ok, zakone treba poštovati ali imaš pravo reći da su glupi.

Stallman ima jednu manu/vrlinu a to je da uvijek kaže ono što misli. Čak i da se ne slažem s njegovim mišljenjem (a slažem se) ova hajka je ništa doli utiranje slobode govora i očit primjer što se događa kad nekome moćnome staneš na žulj.

Da živimo u "dobra stara vremena" ja ni jednu iznad 18 ne bi dovukao u pećinu. Zašto se ne preispita ta dobna granica? Od kad je zacrtana svijet je evoluirao. Današnje "djevojčice" od 15 godina su naprednije (pa čak i fizički) od onih od 20 godina iz "mog vremena".

Zakon kaže da je minimalno parking mjesto 2,30x4,80m. Od kad su te norme pisane auti su poprilično narasli, pa da poštujemo te norme na parkinzima bi bio kaos. Visina vrata bila je 2.05 ali i ljudi su narasli pa danas stavljamo 2,15. 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Friday kaže...

Ja koristim win kalkulator gotovo svaki dan zadnjih 15 godina. NULA puta se smrzao ili nesto ili sta vec si nabrojao.

 

 Od win 8 a i sad u win10: otvorim kalkulator na jednom monitoru i nešto računam, prebacim kursor na drugi monitor, pa vratim, pa opet u kalkulator.. nakon nekoliko prebacivanja vamo-tamo prestane primati "enter" i moram kliknuti mišem na "=" na kalkulatoru da bi dobio rezultat, a ne prima ni "ctrl+c" za kopiranje rezultata. Zvuči kao sitnica no meni koji stalno nešto računam dođe da odem u dućan i kupim neki najjeftiniji džepni kalkulator.

12 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Santana kaže...
Friday kaže...

 

Pricam o obicnim programima za pregled fotografija, za glazbu , video ... Sve je to jadno, srecom imamo open source alternative

Bolje da mi daju prazne windowse pa da ne gubim vrijeme dok micem tu metro sramotu sa njih. Da stvar bude gora trebam koristit neke powershell skripte da bi ih maknuo.

O nepreglednom UI-u ne moram nit pricat. Settings je cisti downgrade u usporedbi sa controll panelom.

 

Stavis mint i imas odma sve kak spada pa i office besplatno.

 Ovo je moja želja od Win 3.1

 

Što se tiče "kompleta osnovnih programa" u pravu si i nisi. Ovako dok stavljaju sranja koja svaki imalo napredniji korisnik odmah mijenja bar su mirni što se tiče tužbi. Da sutra stave dobar alat za obradu videa, fotografija, 3d... našli bi se u situaciji kao što je bilo s Internet Explorerom. Optužbe za monopolizam i sl.

Trebalo bi utvrditi što je OS i obvezati proizvođače da izdaju takav OS koji ne sadrži ništa osim osnova. Znači da moraju imati takvu "golu" verziju a dati im slobodu da u ostalim turbo, ultimate, gaming... verzijama nude i naplaćuju što hoće. Slobodno nek stave istu cijenu za gole Windowse i za one s predinstaliranih milijun sranja.

11 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
BlueMax kaže...

Skrećete pozornost s bitnoga a to je razlika između djevojčice od 17 godina i 364 dana i žene od punih 18. Zakon? Ok, zakone treba poštovati ali imaš pravo reći da su glupi.

Stallman ima jednu manu/vrlinu a to je da uvijek kaže ono što misli. Čak i da se ne slažem s njegovim mišljenjem (a slažem se) ova hajka je ništa doli utiranje slobode govora i očit primjer što se događa kad nekome moćnome staneš na žulj.

Da živimo u "dobra stara vremena" ja ni jednu iznad 18 ne bi dovukao u pećinu. Zašto se ne preispita ta dobna granica? Od kad je zacrtana svijet je evoluirao. Današnje "djevojčice" od 15 godina su naprednije (pa čak i fizički) od onih od 20 godina iz "mog vremena".

Prije su 15-godisnjakinje vec radjale i odgajale djecu, bile zaduzene za kucanstvo, ako ista, morale su "odrasti" puno ranije.
Da, razlika izmedju 17g364d in 18g je prakticki nikakva, kao i 17g364d i 17g363d, i tako indukcijom do 12g. Granicu negdje moramo povuci. Iz moje perspektive 17g je ono, djecurlija, tek svladalo nonu...

Inace simpatiziram Stallmana al ne znam koji k. se petljao. Epstein je ocito iskoristavao, a tesko mi je vjerovat da je 17-godisnjakinja imala dobrovoljan odnos sa nekime u 60-tima. I to Minski, ajde da je Sean Connery ili Patrick Stewart, mozda bi i povjerovao :)

12 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Zakoni su slovo na papiru. Mijenjaju se kroz vrijeme i prostor i zbog toga nikako ne bi trebali biti mjerilo morala. Nešto što je jučer bilo dozvoljeno danas je zabranjeno i obrnuto. Nešto što je danas u jednom djelu svijeta zabranjeno u drugom je dozvoljeno. Ako danas zapalim joint u Zagrebu ja sam kriminalac. Sat vremena kasnije ako to učinim u Amsterdamu ili Pragu onda nisam. U istom tom Pragu da sam istu stvar napravio prije 25 godina dobio bi 10 godina zatvora. Moral tako ne funkcionira. Ili si silovatelji ili nisi. To s vremenom i prostorom nema veze. Ima isključivo veze s pristankom druge strane. Navedeni "zločin" se dogodio tamo i tada gdje je spolni odnos s maloljetnom osobom automatizmom silovanje. Koliko to ima smisla? Da je istu stvar napravio u nekoj drugoj zemlji ne bi bio silovatelj. Da je istu stvar napravio na istom mjestu ali prije nego su političari u svojim igricama donijeli taj zakon, opet ne bi bio silovatelj. Kažeš da su prije žene s 15 bile majke. Jesu li naši djedovi i djedovi ljudi koji ga danas optužuju za silovanje bili silovatelji?
Stallman ovdje implicira da je maloljetnica bila podmetnuta. Zakon je takav da i ako je bila podmetnuta, opet je silovanje. Čini li se to vama u redu?
Život me naučio da oni koji su u ovakvim situacijama najbučniji prozivatelji najčešće imaju vlastite tajne puno mračnije od ovoga.
Što se tiče dobne granice na kojoj treba podvuči crtu, slažem se da ona treba postojati ali ne treba biti isključiva. Ona treba biti orijentir kad neki slučaj treba istražiti. Neke osobe su sa 17 puno zrelije nego što to druge osobe postanu za cijelog svog života.
Jedan dan starosne razlike nikako ne bi trebao činiti razliku je li neko silovatelj ili ne, koliko god zakoni bili isključivi. Sreća moja pa nisam Stallman i ovo mogu napisati.
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
wyks kaže...
Zechina kaže...

"paket osnovnih programa" koji nedostaje:

Sve super, ali:

 

Internet explorer je do sada kostao Microsoft vise nego su neki proizvodjaci softvera zaradili prodajom (WinRar :D).

 

Za sve navedeno sa liste Microsoft je vec tuzen u vise drzava, cak i za Defender.

BlueMax kaže...
Santana kaže...
Friday kaže...

 Pricam o obicnim programima za pregled fotografija, za glazbu , video ... Sve je to jadno, srecom imamo open source alternative

Bolje da mi daju prazne windowse pa da ne gubim vrijeme dok micem tu metro sramotu sa njih. Da stvar bude gora trebam koristit neke powershell skripte da bi ih maknuo.

O nepreglednom UI-u ne moram nit pricat. Settings je cisti downgrade u usporedbi sa controll panelom.

 

Stavis mint i imas odma sve kak spada pa i office besplatno.

 Ovo je moja želja od Win 3.1

 

Što se tiče "kompleta osnovnih programa" u pravu si i nisi. Ovako dok stavljaju sranja koja svaki imalo napredniji korisnik odmah mijenja bar su mirni što se tiče tužbi. Da sutra stave dobar alat za obradu videa, fotografija, 3d... našli bi se u situaciji kao što je bilo s Internet Explorerom. Optužbe za monopolizam i sl.

Trebalo bi utvrditi što je OS i obvezati proizvođače da izdaju takav OS koji ne sadrži ništa osim osnova. Znači da moraju imati takvu "golu" verziju a dati im slobodu da u ostalim turbo, ultimate, gaming... verzijama nude i naplaćuju što hoće. Slobodno nek stave istu cijenu za gole Windowse i za one s predinstaliranih milijun sranja.

(disclaimer: offtopic ali je bitno, imho)

 

Da, na tragu ste "ispravne" željene verzije-verzija (imho).

 

@IE  - je naprosto druga priča. Vrlo je jasno, iz više aspekata, da je MS htio napraviti monopol, i to tvrdnjom da je IE nedjeljivi dio sustava. Slično kao sad s Googleom, kad tvrde da je widget njihove tražilice na "desktopu" Androida nužan.

- - -

 

Dvije stvari:

1) termini koje ja koristiim su "ispravni (funkcionalni), malo bolji, (pristojan, napredniji), ... bazični" alat, a ne "napredni, profesionalni" i sl. Najtočnije bi bilo "bazični", ali onda imaš npr Notepad kojem doista fali da npr može importirati par osnovnih dodatnih txt formata. Zato sam nadodao ove pridjeve.

Tu ne bi trebalo biti monopolizma. Intencija nije "zahebati konkurenciju" već pružiti ugodnije, smislenije, funkcionalno okruženje odmah po instalaciji (u granicama mogućnosti).

 

2) Ono što nažalost nisam naveo (a i bez tog je post pogolem) jest modularnost. Plus, posljedično, funkcionalan soft manager za dodavanje/skidanje appsa. To sam doduše neprecizno naveo sa "linkovi za preporučeni dl" (jer se to u modernim Linuxima podrazumijeva kroz odličan soft manager)

Po meni, stvar bi trebala funkcionirati ovako:

uz Winse (odn. općenito za desktop OS) bi trebao imati minimalan set alata, u bazičnoj izvedbi. Svaki alat podijeliti u dvije, ev. tri kategorije (basic/advanced).

Ono što bi bilo zgodno jest napraviti predefinirane setove alata/okruženja (MS je i inače "opterećen" tzv "templateovima"). Dodatno, svaki alat bi se mogao jednostavno deinstalirati (pa i calc, notepad). Drugim riječima, već po instalaciji bi birao "prazne", "osnovne", "napredne" itd Windowse.

(Hereza, ali ne mislim da bi Linux trebalo ljepiti uz Windowse baš za svakog korisnika. Sad opet ovisi što je MS u konačnici s time zamislio.)

 

MS ionako, inače ima povijest guranja svojih ehm zgodnih, praktičnih alata uz Winse (što je ok), ali ih je dosta bilo loše osmišleno ili nedorađeno. Različiti home, cards, notes, money i sl. Primjer: media player, pa naprave monstruma od njega (umj. da su ga ostavili bazičnog, sa osn. modulima ali i modulima po potrebi)... i u konačnici ga napuste.

edit: Media Player Classic je takav tip "popravljenog" (bazičnog, malog, brzog) softwarea, s kojim uz instalaciju biraš skup codeca koje želiš (min/opt/max).

 

Danas MS popularizira open source (vidi npr Windows Calculator), tako da ne bi trebalo biti problema "forkati" i prilagoditi neki drugi, nedostajući, open source alat.

 

Dat ću primjer za tekst editor i tablični kalkulator:

text: trenutno je ta podjela na winsima u defaultni, prebazični Notepad i komercijalni, prekompleksni Word.  Između je, naslijeđem (još uvijek!), Wordpad, kao naslijednik Writea.

Postoji i napušteni MS Works ali je... napušten (to je bio kao neki crippleware, trialware "home suite" za navlačenje na "pravi office").

Problema je više s Wordpadom, uglavnom je zastario; prekompleksan / prespor za zamjenu običnog notepada, a premalo fićra da zamijeni Word (a i druge nedostajuće funkcije).

 

"osnovno" (umj. Notepada)

Kao primjer pristojne nadgradnje/zamjene Notepada, naveo bih gedit (odn Pluma, Xed), Kate i Notepad++. Svi postoje u verziji za Winse (+Linux...)

Pogledajte fićre da ne nabrajam; meni neki bitni su find/replace, change case, color syntax highlighting, multab, plugins itd.

(naravno tu su i leafpad... proprietary UltraEdit ; na winsima sam, nekad, dugo koristio PFE umjesto Notepada, imao je odavno npr macro recorder).

Svaki od njih je brz i jednostavan kao običan Notepad, ali se može prilagoditi po potrebi.

Kate je otprilike gornja granica "kompliciranosti" za osnovni "notepad".

 

"srednje" (umj. WordPada)

Možda najbolji primjer je AbiWord. Znači, potpuno funkcionalan ".doc" word processor, ali malen (6-15mb), brz, bez npr ribbona (!) i gro naprednih funkcija.

MS je to ofrlje imao kao (dio od) Microsoft Works, (pa i Works Plus) ali je to ...spetljao.

edit: abiword - wiki, portable win verzija (službeno se ne porta već par godina)

 

"napredno/pro/komercijalno (plaća se)" - Word as it is.

 

tab calc: 

"osnovno"

Gnumeric ili nešto poput Spread32PTab  (proprietary, ali manji&brži). Gnumeric je brži i manji (21-26mb) od bilo koje verzije Excell/Calc afaik.

edit: gnumeric - wikiportable win verzija (službeno se ne porta već par godina)

 

"napredno/pro/komercijalno (plaća se)" - Excel as it is.

- - -

 

p.s.

Petku neću odgovarati jer trola i pokušava ridikulizirati sve što se tiče ne-windowsa (pravi se glup a zna da većina primjedbi glede Win stoji; implicirati pak u XXI stoljeću da su na Linuxu ljudi vezani uz terminal je bs i on to zna. Sigurno je on više u win powershellu nego li sam ja ikad koristio "nano").

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2019 17:57 (Zechina).
12 godina
offline
Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest

Ajde mi molim te odgovori treba li MS u Windowse ubacivati napredne alate ili ne?

Alati poput notepada, painta, media playera, pa čak i One drivea po meni ne bi trebali biti dio OS-a. Čak bi prije ostavio IE nego ove navedene jer računalo treba imati vezu s netom makar i samo kako bi se skinule aplikacije po izboru korisnika. Ne mogu zamjerati Microsoftu da su mu alati koje ugrađuje u Windowse loši kad mu zamjeram što su uopće tu. Zašto su makli movie maker? Pa zbog pritisaka trećih strana kojima takvo monopolističko ponašanje narušava konkurentnost.

Jedino ispravno rješenje je goli OS. Slobodno nek na storeu zadrže sva ova sranja i nek ih korisnici besplatno mogu skinuti. To bi bilo fer, a ne ovo kad te stvari dolaze predinstalirane pa korisnik uopće ne traži dalje jer to već ima.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m

@BlueMax:

Da slažem se, bolje ništa nego drek.

vrlo jednostavno riješenje:

Kako sam već napisao, kod instalacije, ponuđeno ti je: prazni Win, osnovni set, napredno/po želji. Install je ili goli, ili samo s osnovnim setom alata - ostalo se downloada ako to izabereš.

btw, za osnovni dl ne treba IE, pa čak ni ftp klijent. ;) (browser izabereš po želji pa ti ga skine)

Fora bi bila da, kod Windows installa, imaš templejte (izbora alata), odn. da si ga po želji sam napraviš  - da ga možeš snimiti i kasnije ponovno upotrijebiti. Mogu biti i komercijalni alati, dapače: ako si ih već platio i koristiš ih, zašto ih ne bi odabrao uz default install? edit - sad sam se sjetio da to Android radi s novim uređajem.

A gle, Kate je npr već u Windows Store, ali ja ga nisam vidio da mi ga Winsi nude ni u start meniju (za razliku od casino poker, candy crash itd). 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2019 20:30 (Zechina).
12 godina
offline
Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest

Je si li ti u stranci nekoj? Opet odgovaraš ko političar. Pitanje nije bilo je li bolje ništa nego drek, nego koliko bi dobro bilo da MS u Windowse uključuje napredne aplikacije. Da u Win 10 umjesto Painta osvane alat nivoa Photoshopa, umjestoMedia Playera nešto tipa Kodi ili VLC, umjesto Wordpada Word.... i onda da prodaju "windows for photographers", "windows for designers", "windows for home entertainment", "for architects"...

Mislim da bi to bila katastrofa i da im se to ne smije dozvoliti a nimalo ne sumnjam da im se dozvoli da bi to oni i napravili. Zto nemojte kukati da su alati uključeni u windowse loši nego se bunite zašto su uopće tu. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Ivan(4) kaže...

Nisam nešto posebno vezan za Stallmana, ni FOSS. Ovaj lov na veštice je potpuno izmakao kontroli. Reći (parafraziram suštinu) "Ne verujem da je osoba koju poznajem sklona seksualnoj eksploataciji maloletnih osoba i pri tom mislim da kada je u pitanju psihofizička zrelost između 17 i 18 godina nema suštinske razlike zbog koje bi jedno bilo ok, a drugo automatski silovanje." je mišljenje koje može (i ne mora) biti pogrešno usled nedovoljne informisanosti, ali nije takvo da bi na moralnom nivou diskvalifikovalo osobu kao eksperta u svom polju podobnog da obavlja funkciju za koju je kvalifikovan.

MIT je jedna od najliberalnijih skola u zemlji, kao i sve u Cambridgeu i New England.

 

Kao netko tko vodi Media Lab, on mora jednostavno predstavljati iste vrijednosti kao i krovna organizacija...a to nije radio. 

Nece on nikome falit tamo.

12 godina
offline
Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest

A Friday lagano trola u skladu sa svojim stavovima i razmišljanjima. Ništa na što bi se čovjek trebao ljutiti.

Nije to što on govori baš bez osnove. I Windowsi i Linux imaju svoje pluseve i minuse. Vas dvojica onako navijački natežete na svoju stranu i namjerno prešučujete ono loše kod "svog tima". Ja sam tu više na tvojoj strani ali ne isključivo.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
BlueMax kaže...

Je si li ti u stranci nekoj? Opet odgovaraš ko političar. Pitanje nije bilo je li bolje ništa nego drek, nego koliko bi dobro bilo da MS u Windowse uključuje napredne aplikacije. Da u Win 10 umjesto Painta osvane alat nivoa Photoshopa

 

Jbg kad se moram ponavljati:

Zechina kaže...

malo napredniji photo editor od Painta, poput Paint.net ili Pixlra (ne treba biti pro-alat poput Gimpa ili Krite za Linux

 (Gimp je bar jednako moćan kao Photoshop; Gimp je primarno photoeditor, Krita je primarno za crtanje)

 

Milsim da manje-više pričamo o istoj stvari, samo iz drugačijeg rakursa.

 

Dakle, nikako Photoshop itd; naravno da bi nešto zashrali, da bi ključna stvar za šeranje bila proprietary zatvorena, da bi ushjebali konkurenciju i u konačnici održavali na aparatima polu-mrtvaca. Jbg, osim možda Excela, u pravilu se nikad MS nije izborio na tržištu kvalitetom već monopolom i PR + pravnim smicalicama (patenti, takeover, tužbe itd)

A MS praksu znam još od Borlandovog prvog C kompajlera za DOS koji je bio svjetlosnim godinama kvalitetniji od MSovog, pa ih je opet MS zgazio nelojalnom konkurencijom... da ne nabrajam dalje.

 

BlueMax kaže...

i onda da prodaju "windows for photographers", "windows for designers", "windows for home entertainment", "for architects"...

 

NE, nikako :D nego da uvedu u install "install templates": bazični winsi + po želji, ekstra soft iz Windows Storea (ne Microsoftov! Pa ni Candy Crash nije Microsftov afaik!).

 

Ali to ne znači da ne bi trebali popraviti/dodati neke osnovne alate: notepad, calc, multiarhiver (a la 7-Zip), multi-preglednik (a la IrfanView), torrent-klijent itd.

Pa to si imao još u Win 3.1: dodaš kvačicu i instalira ti se (ili makne) soft po želji. pa tko neće pasijans i minesweeper, makne si games (ili doda). A danas bi to išlo preko neta a ne floppya.

 

Heh, @"MS Photoshop" - FYI:

U "Ballmer eri" je MS namjeravao ozbiljno napasti Adobe; stvorili su odličan "MS Photoshop+Illustrator" (bar ljudi kažu koji su probali), ali onda se u Redmondu stvar počela rušiti kompletno (nažalost traje do danas), pa je i taj alat - storniran. Mutno se sjećam i ne da mi se tražiti, ali to je bilo krenulo sa XNA, Silverlight, Win8 i "novom paradigmom" koja nikad nije zaživjela.

Mda, sjetih se imena: Acrylic, odn. Creature House Expression (fantastičan vector gfx alat), kojeg je MS "asimilirao", preimenovao u MS Expression Design/Studio/Blend/Web bogtepita... i "nadograđivao" simo-tamo pa da je to za web, pa dio MS Visual Studia... pa kad su sprtljali do kraja, zakopali ga.

BlueMax kaže...

A Friday lagano trola u skladu sa svojim stavovima i razmišljanjima. Ništa na što bi se čovjek trebao ljutiti.

Nije to što on govori baš bez osnove. I Windowsi i Linux imaju svoje pluseve i minuse. Vas dvojica onako navijački natežete na svoju stranu i namjerno prešučujete ono loše kod "svog tima". Ja sam tu više na tvojoj strani ali ne isključivo.

 

Potpuno potpisujem.

I ja sam tu malo više na svojoj strani, ali ne isključivo :D (koja god to strana bila - ne smatram se "Linuxašem" što god to bilo, makar sad već dulje vrijeme gotovo isključivo koristim Linux). Gle, ja ovo za Winse želim u dobroj vjeri, a ne zato da plujem po njima.

 

Razlika je u tome što je Friday uložio krv, suze i znoj (odn. pare, trud i vrijeme) u one-way ticket i nekakva radikalna promjena poslovne paradigme bi mu, egzistencijalno, mogla značiti da mu se život doslovce preokrene naglavačke. Realno, mislim da se ne mora brinuti pa me smeta kad puše i na hladno.

Ja pak idem linijom manjeg otpora - nisam ali baš nikako vezan za Linux i da ga sutra shjebu ili pak MS "popravi" Winse - switchnuo bi ne trepnuvši okom.

Trenutno, Google i Microsoft se natječu tko će bolje usvojiti Linux pod svoje skute; ja sam ozbiljno razmišljao uzeti npr neki Chromebook, pa da imam Winse, Android, desktop Linux, Chrome OS... po želji, ali sa komercijalnim (pravim, profesionalnim) supportom. No to je sve prekilavo i predugo traje (dva brata uboga, ... jedan drugoga).

 

Glede Petka, podsjeća me na jednog poznanika, kamenoklesara, koji nas je svo vrijeme uvjeravao da je kineski mramor itd shranje, loše kvalitete, "zrači" (svaki kamen zrači!), kancerogen, otrovan i sve fuj i smijurija.

Dok mi jedared nisu zatrebale njegove usluge, pa kad sam zinuo od cijene, rekao mi je "pravi kamen je skup"... i onda pronašao Carrara mramor ali made in Čina, i saznao da je vjerojatno i bolje kvalitete a upola jeftiniji.

15 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m
Friday kaže...
* * *

 

Cek, to sve nabrojano stize po defaultu sa Linux distribucijama?

Ma lik je luđak ukratko. Čovjek bi rekao da doma vozi Suhoj Su-57 jer na svaku budalaštinu će ti naći kontra-budalaštinu.


Ja koristim Kali linux ali isključivo radi mreža i nigdje nisam ovdje na forumu pljuvao po Linuxu dok ti je taj vječito na svakoj vijesti o Microsoftu, kao da je plaćen da sabotira MS. Letimično sam ključne riječi pročitao šta je napisao, je li spomenuo Chromebook kako osvajaju svijet? Da dodam da me boli đon i za MS.

BTW: kad sam vidio DTP proliv kad ne dobih. Prije par godina sam ga jednostano ignorisao dok mi nije u privatnim porukama slao šta su krivulje i kako kada ih je on znao. Uporan je. Meni je bilo tad 35.. možda lik se bliži 50-tim i nema šta drugo da radi osim da se*e po MS-u. Meni nekog Karamenka spominjao, morao sam googlati da skontam da je neki HR političar a ja iz Bosne... btw:

OffT: Najbolji ćevapi nisu više u Travniku. Prošle sedmice sam ih probao i kod Harija i još jedne ćevabžinice i sjetio se tebe, dajem glavu na panj da je to Limenka u Tuzli. A juče smo snajka, staru i ja napravili svoj recept i svi smo rekli woooow. a ćevape sam na paltama ispekao u kaminu i pazi sad....

 

... u kaminu koji je projektovan u Trimble SketchUp-u, program za koji ne postoji verzija za hebeni Linux. Tako da kad god svratiš u TZ imaš dvije spavaće sobe na raspolaganju.

8 godina
offline
Re: Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na m

Jesi ti poludio?

Ja sam ti privatno slao krivulje?
Prije par godina sam se tek prijavio na ovaj forum; tebe od ranije znam samo kao nekog advokata MS i Windows Phone fanatika, kad su ljudi šerali postove s bugovog foruma.

Vas 3-4 "opasnih" koji ste imali lava, tigra i panteru za avatare... 

 

@chromebooks - čoban bio, čoban ostao: nikaki "svijet" već USA: da, već 2016 je prodano više chromebooka nego macova i da, u roku od par godina, chromebooks su standard za sveučilišta, škole... K-12 ("edukativno") tržište (43 milijarde dolara 2019!), sa 60% udjela i daljnjem rastu (dok je ostatak tržišta skroz do desktop računala u stagnaciji).

https://www.theverge.com/2016/5/19/11711714/chromebooks-outsold-macs-us-idc-figures

https://www.cnbc.com/2019/03/20/apple-google-microsoft-are-battling-for-dominance-in-education.html

Pa to nije tajna već činjenica. Osim za tebe i tvog gurua:

 

 

DTP ti je ono što si imao još na 16-bit Atariju, Macu ili Amigi, da možeš običan letak, fanzin ili bilten od firme raditi. Word je moćan ali neprikladan za to. MS Publisher je... sprdnja.

Drž' se ti snajke i ćevapa.

15 godina
offline
Richard Stallman podnio ostavku u MIT-u i na mjest

Skrenuli s teme na MS vs. Linux...

 

Nego, meni je interesantna koja je halabuka dignuta u kratko vrijeme za ono što je RSM rekao, odnosno nagađao da se moglo dogoditi, dovodeći u sumnju svjedočanstvo svjedoka. Izvadak iz svjedočanstva Virginie Giuffre koja je podigla tužbu protiv Ghislaine Maxwell (Epsteinove suradnice, dakle ne Epsteina direktno) (dostupan ovdje: https://drive.google.com/open?id=14ZOEKwoBnDKUFI1hLbFJH5nsUFxrmNhs):

 

8 Q Where did -- where were you and where was
9 Ms. Maxwell when she directed you to go have sex with
10 Marvin Minsky?
11 MR. EDWARDS: Object to the form.
12 A I don't know.
13 Q (BY MS. MENNINGER) Where did you go to
14 have sex with Marvin Minsky?
15 A I believe it was the U.S. Virgin Islands,
16 Jeff's -- sorry, Jeffrey Epstein's island in the U.S.
17 Virgin Islands.
18 Q And when was that?
19 A I don't know.
20 Q Do you have any time of year?
21 A No.
22 Q Do you know how old you were?
23 A No.

Dakle ovo je jedini dio svjedočanstva u kojem se spominje Marvin Minsky. Nigdje se ne spominje da je bilo seksa između svjedokinje i Minskyja, a kamoli da je bila maloljetna (nit se sjeća kad je to bilo, koje je doba godine bilo, niti koliko je bila stara niti ju je Epstein uputio Minskyju,). 

Iz svjedočanstva se vidi i da je počela pisati dnevnik o tome što je i s kim radila NAKON što je uzela odvjetnike, koji je vidio jedino njen muž i koji je zapalila. Inače u The Vergeovom članku se još spominje i da je druga osoba posvjedočila da su između ostalih u privatnom avionu 2001 bili Minsky i gore navedena Virginia koja je tada imala 17. Ništa o sexu.

Pa eto, ako kao suradnik preminulog kolege ne bih posumnjao u optužbe i ja sam kriv.

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice