Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

poruka: 157
|
čitano: 40.489
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da".
7 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin

@antoniio22

Pa i sad imamo namet, zove se zdravstveno osiguranje.

Ovo kako je sad poslozeno nase zdravstveno je katastrofa, no moje pitanje je bilo kako bi to kolega složio u drustvu u kojem je u aktivnom sektoru cca 700 000 zaposlenika a zdravstvenu skrb trebaš pruziti za 4,5 miliona stanovnika ? Zar te te brojke nenavode da je rjesenje negdje drugdje a ne u plaćenoj polici dopunskog osiguranja...?

Spominjes druge "uredjene" drzave, a zaboravljas pritom da je svijet povezan principom spojenih posuda. Mnogi pate i plaču da bi neka manjina bila trenutno sretna, a koliko je to dugorocno odrzivo zakljuci i sam prateće svakodnevne vijesti o migrantima, terorizmu, epidemijama, boleštinama, jačanju extremizma i lijevo i desno i njihovom usponu....pa probaj pretpostaviti situaciju za nekakvih 20-tak godina ako će se sve svoditi samo na novac i brigu samo o "mom" dvorištu...





7 godina
protjeran
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
bunker kaže...

Nisi konkretno odgovorio. Da postoji neko univerzalno mudro općepravedno rješenje valjda bismo ga dosada uveli, kako mi tako i druge države.

Zgrade bolnica su skupe, rezije takodjer, plaće isto puno pojedu para, a cjene skupih uredjaja se mjere u milionima. Pa kad još ubrojiš trošak hitne pomoći ( ekipe, vozila, gorivo, registracije, sustav radio veze...) ,pa onda troskove lijecenja bolesnika smjestenih u bolnice.... Teško bi se taj sustav izgradio i odrzavao bez nekog vida nameta ( bilo solidarnog plaćanja, bilo nekog vida poreza ), a nevidim zasto onaj tko vise zaradjuje nebi vise i izdvajao za tu namjenu... Pa ljudi smo, a to valjda ukljucuje i empatiju , solidarnost, brigu i za one izvan tvog dvorišta... Svi milioni svijeta ti nebi pomogli spasiti tvoju noinu arku ako oko nje vlada kuga, kolera, ratovi, siromastvo... Cilj je iznaći rjesenje za opće dobro inace će nam se civilizacija svesti na par miliona milijardera koje će liječiti i čuvati i prehranjivati roboti i umjetna inteligencija... A medju tim "odabranima" tesko da bu ijedan član ovog foruma, jer bi ta mjesta popunili rokfeleri, gatesi, vlasnici banaka, trgovci oruzjem, bogati glumci i sportasi...dok plaće it zaposlenika nisu dovoljne niti za pribliziti se toj eliti....

 Da i onda kad ti ta ista bolnica treba, cekas mjesecima na nekakav pregled, doktore boli neka stvar za tvoje probleme. I u medjuvremenu crknes kad zivotinja. Sto se mene tice mogu slobodno zatvoriti sve bolnice ionako idem privatno.

16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
O_O_O kaže...
bunker kaže...

Nisi konkretno odgovorio. Da postoji neko univerzalno mudro općepravedno rješenje valjda bismo ga dosada uveli, kako mi tako i druge države.

Zgrade bolnica su skupe, rezije takodjer, plaće isto puno pojedu para, a cjene skupih uredjaja se mjere u milionima. Pa kad još ubrojiš trošak hitne pomoći ( ekipe, vozila, gorivo, registracije, sustav radio veze...) ,pa onda troskove lijecenja bolesnika smjestenih u bolnice.... Teško bi se taj sustav izgradio i odrzavao bez nekog vida nameta ( bilo solidarnog plaćanja, bilo nekog vida poreza ), a nevidim zasto onaj tko vise zaradjuje nebi vise i izdvajao za tu namjenu... Pa ljudi smo, a to valjda ukljucuje i empatiju , solidarnost, brigu i za one izvan tvog dvorišta... Svi milioni svijeta ti nebi pomogli spasiti tvoju noinu arku ako oko nje vlada kuga, kolera, ratovi, siromastvo... Cilj je iznaći rjesenje za opće dobro inace će nam se civilizacija svesti na par miliona milijardera koje će liječiti i čuvati i prehranjivati roboti i umjetna inteligencija... A medju tim "odabranima" tesko da bu ijedan član ovog foruma, jer bi ta mjesta popunili rokfeleri, gatesi, vlasnici banaka, trgovci oruzjem, bogati glumci i sportasi...dok plaće it zaposlenika nisu dovoljne niti za pribliziti se toj eliti....

 Da i onda kad ti ta ista bolnica treba, cekas mjesecima na nekakav pregled, doktore boli neka stvar za tvoje probleme. I u medjuvremenu crknes kad zivotinja. Sto se mene tice mogu slobodno zatvoriti sve bolnice ionako idem privatno.

Većina ide ako je stvarno nešto bitno. Dakle tebi je jedino bitno kao članu nekog društva da je tebi ok i da ti ideš privatno. Nemaš empatije prema onima koji si ne mogu priuštiti privatno? Pretpostavljam da nisi bio teže bolestan (i super) da nisi sve morao platiti. Znaš li koliko dnevno košta ležanje u bolnici + njega, koliko košta operacije srca ili mozga?

Lako je pričat da ideš privatno za stvari od nekoliko stotina ili tisuća kuna. Pitao bih te da se radi o ozbiljnijem problemu, onda bih bio ponizan i čekao te doktore koje "boli neka stvar za tvoje probleme". U svakom žitu ima kukolja, ali liječnici i sestre rade u očajnim uvjetima, bolnice su stare, neopremljene, fali osoblja... da ne pričamo da neke sestre (koje su bakalari) u ambulanti imaju manju plaću nego prodavačica u dm-u. Ok dm je privatna firma ali nema smisla blatiti zdravstvo na način da kriviš osobe koje tamo rade, a ne sustav koji ne funkcionira. Meni nije žao kad mi država od plaće uzmem za zdravstvo i ako taj novac pomogne nekome, ali mi je žao ako uzima od mene i daje po 100ti put u Uljanik i 3. Maj koji su valjda jedina 2 brodogradiliša u Europi koji ne mogu samostalno funkcionirati. A ne mogu jer se izvlači lova od tamo i financira se nešto drugo. U Italiji zavarivači koji rade u brodogradilištu imaju 2500-3000 Eura neto mjesečno i to kooperanti, i firme posluju i nema zime, a kod nas propadaju

Every man dies, not every man really lives. William Wallace (1272 - 1305)
7 godina
protjeran
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
ParaNO1d kaže...
O_O_O kaže...
bunker kaže...

Nisi konkretno odgovorio. Da postoji neko univerzalno mudro općepravedno rješenje valjda bismo ga dosada uveli, kako mi tako i druge države.

Zgrade bolnica su skupe, rezije takodjer, plaće isto puno pojedu para, a cjene skupih uredjaja se mjere u milionima. Pa kad još ubrojiš trošak hitne pomoći ( ekipe, vozila, gorivo, registracije, sustav radio veze...) ,pa onda troskove lijecenja bolesnika smjestenih u bolnice.... Teško bi se taj sustav izgradio i odrzavao bez nekog vida nameta ( bilo solidarnog plaćanja, bilo nekog vida poreza ), a nevidim zasto onaj tko vise zaradjuje nebi vise i izdvajao za tu namjenu... Pa ljudi smo, a to valjda ukljucuje i empatiju , solidarnost, brigu i za one izvan tvog dvorišta... Svi milioni svijeta ti nebi pomogli spasiti tvoju noinu arku ako oko nje vlada kuga, kolera, ratovi, siromastvo... Cilj je iznaći rjesenje za opće dobro inace će nam se civilizacija svesti na par miliona milijardera koje će liječiti i čuvati i prehranjivati roboti i umjetna inteligencija... A medju tim "odabranima" tesko da bu ijedan član ovog foruma, jer bi ta mjesta popunili rokfeleri, gatesi, vlasnici banaka, trgovci oruzjem, bogati glumci i sportasi...dok plaće it zaposlenika nisu dovoljne niti za pribliziti se toj eliti....

 Da i onda kad ti ta ista bolnica treba, cekas mjesecima na nekakav pregled, doktore boli neka stvar za tvoje probleme. I u medjuvremenu crknes kad zivotinja. Sto se mene tice mogu slobodno zatvoriti sve bolnice ionako idem privatno.

Većina ide ako je stvarno nešto bitno. Dakle tebi je jedino bitno kao članu nekog društva da je tebi ok i da ti ideš privatno. Nemaš empatije prema onima koji si ne mogu priuštiti privatno? Pretpostavljam da nisi bio teže bolestan (i super) da nisi sve morao platiti. Znaš li koliko dnevno košta ležanje u bolnici + njega, koliko košta operacije srca ili mozga?

Lako je pričat da ideš privatno za stvari od nekoliko stotina ili tisuća kuna. Pitao bih te da se radi o ozbiljnijem problemu, onda bih bio ponizan i čekao te doktore koje "boli neka stvar za tvoje probleme". U svakom žitu ima kukolja, ali liječnici i sestre rade u očajnim uvjetima, bolnice su stare, neopremljene, fali osoblja... da ne pričamo da neke sestre (koje su bakalari) u ambulanti imaju manju plaću nego prodavačica u dm-u. Ok dm je privatna firma ali nema smisla blatiti zdravstvo na način da kriviš osobe koje tamo rade, a ne sustav koji ne funkcionira. Meni nije žao kad mi država od plaće uzmem za zdravstvo i ako taj novac pomogne nekome, ali mi je žao ako uzima od mene i daje po 100ti put u Uljanik i 3. Maj koji su valjda jedina 2 brodogradiliša u Europi koji ne mogu samostalno funkcionirati. A ne mogu jer se izvlači lova od tamo i financira se nešto drugo. U Italiji zavarivači koji rade u brodogradilištu imaju 2500-3000 Eura neto mjesečno i to kooperanti, i firme posluju i nema zime, a kod nas propadaju

 Ne seri molim te.

 

Stara mi imala rak, i nije mogla doci na red za operacije, a vremena nije bilo za cekanje. Platio sam tri operacije iz svog djepa i lijecenje nakon i za vrijeme tako da znam da je veliki trosak. Odgovor doktora u bolnici je ima lista cekanja trebate se strpiti.

Nakon operacije isla je u bolnici na provjeru svaka tri mjeseca i trebali su slati uzorke tkiva (da utvrde da li su maligna) u Zagreb na provjeru. Govorili su da je sve ok dok se bolest nije vratila, na upit kako to nisu nasli u testiranju tkiva, rekli su da se desio predvid i da se provjera nije desila. Nakon toga je bilo prekasno. Toliko o nasem zdravstvu. 

I da imalo je obicno i nekakvo plus osiguranje. Poenta je ako nemas veze, nekog da te progura ne moras ni dolaziti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 14:04 (O_O_O).
16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
O_O_O kaže...
ParaNO1d kaže...
O_O_O kaže...
bunker kaže...

Nisi konkretno odgovorio. Da postoji neko univerzalno mudro općepravedno rješenje valjda bismo ga dosada uveli, kako mi tako i druge države.

Zgrade bolnica su skupe, rezije takodjer, plaće isto puno pojedu para, a cjene skupih uredjaja se mjere u milionima. Pa kad još ubrojiš trošak hitne pomoći ( ekipe, vozila, gorivo, registracije, sustav radio veze...) ,pa onda troskove lijecenja bolesnika smjestenih u bolnice.... Teško bi se taj sustav izgradio i odrzavao bez nekog vida nameta ( bilo solidarnog plaćanja, bilo nekog vida poreza ), a nevidim zasto onaj tko vise zaradjuje nebi vise i izdvajao za tu namjenu... Pa ljudi smo, a to valjda ukljucuje i empatiju , solidarnost, brigu i za one izvan tvog dvorišta... Svi milioni svijeta ti nebi pomogli spasiti tvoju noinu arku ako oko nje vlada kuga, kolera, ratovi, siromastvo... Cilj je iznaći rjesenje za opće dobro inace će nam se civilizacija svesti na par miliona milijardera koje će liječiti i čuvati i prehranjivati roboti i umjetna inteligencija... A medju tim "odabranima" tesko da bu ijedan član ovog foruma, jer bi ta mjesta popunili rokfeleri, gatesi, vlasnici banaka, trgovci oruzjem, bogati glumci i sportasi...dok plaće it zaposlenika nisu dovoljne niti za pribliziti se toj eliti....

 Da i onda kad ti ta ista bolnica treba, cekas mjesecima na nekakav pregled, doktore boli neka stvar za tvoje probleme. I u medjuvremenu crknes kad zivotinja. Sto se mene tice mogu slobodno zatvoriti sve bolnice ionako idem privatno.

Većina ide ako je stvarno nešto bitno. Dakle tebi je jedino bitno kao članu nekog društva da je tebi ok i da ti ideš privatno. Nemaš empatije prema onima koji si ne mogu priuštiti privatno? Pretpostavljam da nisi bio teže bolestan (i super) da nisi sve morao platiti. Znaš li koliko dnevno košta ležanje u bolnici + njega, koliko košta operacije srca ili mozga?

Lako je pričat da ideš privatno za stvari od nekoliko stotina ili tisuća kuna. Pitao bih te da se radi o ozbiljnijem problemu, onda bih bio ponizan i čekao te doktore koje "boli neka stvar za tvoje probleme". U svakom žitu ima kukolja, ali liječnici i sestre rade u očajnim uvjetima, bolnice su stare, neopremljene, fali osoblja... da ne pričamo da neke sestre (koje su bakalari) u ambulanti imaju manju plaću nego prodavačica u dm-u. Ok dm je privatna firma ali nema smisla blatiti zdravstvo na način da kriviš osobe koje tamo rade, a ne sustav koji ne funkcionira. Meni nije žao kad mi država od plaće uzmem za zdravstvo i ako taj novac pomogne nekome, ali mi je žao ako uzima od mene i daje po 100ti put u Uljanik i 3. Maj koji su valjda jedina 2 brodogradiliša u Europi koji ne mogu samostalno funkcionirati. A ne mogu jer se izvlači lova od tamo i financira se nešto drugo. U Italiji zavarivači koji rade u brodogradilištu imaju 2500-3000 Eura neto mjesečno i to kooperanti, i firme posluju i nema zime, a kod nas propadaju

 Ne seri molim te.

 

Stara mi imala rak, i nije mogla doci na red za operacije, a vremena nije bilo za cekanje. Platio sam tri operacije iz svog djepa i lijecenje nakon i za vrijeme tako da znam da je veliki trosak. Odgovor doktora u bolnici je ima lista cekanja trebate se strpiti.

Nakon operacije isla je u bolnici na provjeru svaka tri mjeseca i trebali su slati uzorke tkiva (da utvrde da li su maligna) u Zagreb na provjeru. Govorili su da je sve ok dok se bolest nije vratila, na upit kako to nisu nasli u testiranju tkiva, rekli su da se desio predvid i da se provjera nije desila. Nakon toga je bilo prekasno. Toliko o nasem zdravstvu. 

I da imalo je obicno i nekakvo plus osiguranje. Poenta je ako nemas veze, nekog da te progura ne moras ni dolaziti.

Išao si privatno, a isti ti doktori su nekad radili u bolnici, školovali se na nekom od naših ili stranih sveučilišta. Dakle svi mogu biti dobri ili loši. To je individualno, ali kad direktno plaćaš imaš osjećaj da se brinu bolje. A sve je to isto, a kao što sam rekao kriv je sustav, da su dobri doktori otvorili privatne prakse i odjednom su oni vrhunski i najbolji, a do jučer kad je radio u nekom KBC-u bio je govno i imao je previde jer u danu umjesto 10 pacjenata kojima se može posvetiti on ih primi preko 30, uz to doktori imaju 24 satna dežurstva, smjene od 12 sati i slilčne stvari. Ne branim nikog osobno ali svi smo subjektivni kad je netko naš u pitanju, a isti ti doktori i sestre rade za smješne novce i u očajnim uvjetima. Samo to želim reći, imao sam i dobra i loša iskustva dosad i privatno i "za đabe" i nije uvijek privatno najbolje 

Every man dies, not every man really lives. William Wallace (1272 - 1305)
16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
bunker kaže...

Nisi konkretno odgovorio. Da postoji neko univerzalno mudro općepravedno rješenje valjda bismo ga dosada uveli, kako mi tako i druge države.

Zgrade bolnica su skupe, rezije takodjer, plaće isto puno pojedu para, a cjene skupih uredjaja se mjere u milionima. Pa kad još ubrojiš trošak hitne pomoći ( ekipe, vozila, gorivo, registracije, sustav radio veze...) ,pa onda troskove lijecenja bolesnika smjestenih u bolnice.... Teško bi se taj sustav izgradio i odrzavao bez nekog vida nameta ( bilo solidarnog plaćanja, bilo nekog vida poreza ), a nevidim zasto onaj tko vise zaradjuje nebi vise i izdvajao za tu namjenu... Pa ljudi smo, a to valjda ukljucuje i empatiju , solidarnost, brigu i za one izvan tvog dvorišta... Svi milioni svijeta ti nebi pomogli spasiti tvoju noinu arku ako oko nje vlada kuga, kolera, ratovi, siromastvo... Cilj je iznaći rjesenje za opće dobro inace će nam se civilizacija svesti na par miliona milijardera koje će liječiti i čuvati i prehranjivati roboti i umjetna inteligencija... A medju tim "odabranima" tesko da bu ijedan član ovog foruma, jer bi ta mjesta popunili rokfeleri, gatesi, vlasnici banaka, trgovci oruzjem, bogati glumci i sportasi...dok plaće it zaposlenika nisu dovoljne niti za pribliziti se toj eliti....

A tko je rekao da ne treba izdvajati za to? Ili tko više ima da i više izdvaja.
No poanta je da ako ja ili netko uplaćuje 5000kn mjesećno za to, da onda jednom u 10 godina može i nešto koristiti bez da plaća i dalje sve, bez za 2 godine čeka za životno važan ultrazuvk ili CT i slično.
A ovo što sad radimo je plaćamo da bi doktori dobili plaće (medicinske sestre ko je****)  i da bi se bolnice u raspadnom stanju održavale, da bi veledrogerije dobile novce za 3 puta preskup lijek, a NITKO ne dobija nikakvu zdravstvenu zaštitu (jer je na razini "third world country")

Ima nekoliko stvari koje se mogu, ali s obzirom da politika treba glasače to se ne smije.
Prvo maknut sve korisnike koji su povlašteni, znači oni koji nisu ništa uplaćivali u sustav ili nešto sitno, a imaju zavidne penzije (ima takvih preko 140000 za koje mi plaćamo njima besplatno zdravstveno a imaju penzije preko 6000kn) - njima krenut naplaćivat zdravstveno mjesećno, a oni koji nemaju penzija, njima omogućit kao i do sad basic zdravstvenu skrb (plaćenu iz proračuna, jer to i nije neka cifra)
Drugo reć NE veledrogerijama koje dođu i kažu cijena je ta i ta (obično 2 - 3 puta veća nego što prodaju drugim zemljama) i pregovarat direktno sa proizvođačima. No za to treba sposobne ljude u ministarstvima, a ne nepsosobnjakoviće koji nisu 1 dan radnog staža u realnom sektoru imali.
Napravit analizu i preraspodjelu zdravstvenih dijelatnika, jer ima previše starih primarijusa koji se niti ne pojavljuju na poslu, a primaju poprilične plaće. Radi njih se troši ogroman novac i direktni su uzrok zašto mlađi doktori i sestre odlaze iz HR (jer moraju sve umjesto njih raditi, i trpit moobing, za 1/4 novaca koje oni dobivaju). Ugl ima toliko kukolja da kada bi ih se i polovici podijelili otkazi, zdravstvena skrb bi ostala ista, opet na leđima nekolicina koji žele raditi i koji su odabrali taj poziv.
A zadnje i najbitnije je da treba otvorit normalna radna mjesta, da 700000 ljudi ne radi za 1200000 penzionera (kojima je država ukrala sve uplaćene novce za vrijeme i poslije domovinskog rata), i još 600000 uhljeba i političara.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
7 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin

@gkelekov

Pa sve to stoji, pročitaj da sam i ja izbacio brojke da 700 000 zaposlenika u nasem nakaradnom sistemu mora prehraniti i platiti medicinsku skrb za 4,5 miliona stanovnika te stvoriti milion i nekaj mirovina...

Bez dubokih i korjenitih promjena se nebumo zvlekli, pa ma kolko nabili cijene polica dopunskog osiguranja i sl metode...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice