Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

poruka: 157
|
čitano: 40.703
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da".
16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Friday kaže...
Gadgeti kaže...

 sad kad se zavrsi metro (5 godina)

 

Hold your horses, njima je metro gotov za 5 godina vec 20 godina

Očito i oni imaju Bandića i svoju žičaru (metro) 

Every man dies, not every man really lives. William Wallace (1272 - 1305)
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
digitall kaže...

 slažem se. meni je u hr 2000e neto odlicno, i nije nista lošije od ovih vani sa 3500 i plaćanjem preskupih stančića, osiguranja, lošeg vremena, ne druženja, poso kuća poso kuća - smrt.. cak mislim (a za pojedine slučajeve znam) da dosta bolje živim od dosta njih, ne mislim samo na financije.. od laganini atmosfere na poslu bez stresa, feštanja s ekipom, do posjedovanja kuće, vikendice, auta, brodice, itd

 

Ljudi odakle vama da se mi vani ne druzimo i da je poso kuca poso? I da je opcenito tako lose? Pa zar bih ja nakon 4 godine i dalje bio tu da mi je lose? Kakvih 3500 jbt??

A sto se tice atmosfere na poslu bez stresa - NE ZNAS sta je atmosfera bez stresa dok nisi dosao raditi u Irsku, vjeruj mi.

Freak Show Inc.
11 godina
protjeran
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Bas to :) evo me 9 sati ja sjedim kod kuce idem kcer prvo odvest u skolu jer zena danas ima nekog posla pa cu tek onda u ured a inace kao od 8h radim. Sefu sam poslao poruku da cu doci koji sat kasnije ali da sam dostupan na mob ako treba sve sto mi je rekao je da si uzmem cijeli dan free ako hocu pa odradim od kuce da ne vozim po guzvi :) znaci opustenije nikad nigdje nisam radio.

Kod mene u zgradi ima preko 10 obitelji hrvatskih a ja zivim u malom gradicu :) znaci em drustva kolko hoces, dogadjanja doslovno imas svaki dan po cijeloj Irskoj gdje god i sta hoces.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 9:31 (Gadgeti).
15 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Friday kaže...

Programeri 

 kodni spisatelji 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
9 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Friday kaže...
digitall kaže...

 slažem se. meni je u hr 2000e neto odlicno, i nije nista lošije od ovih vani sa 3500 i plaćanjem preskupih stančića, osiguranja, lošeg vremena, ne druženja, poso kuća poso kuća - smrt.. cak mislim (a za pojedine slučajeve znam) da dosta bolje živim od dosta njih, ne mislim samo na financije.. od laganini atmosfere na poslu bez stresa, feštanja s ekipom, do posjedovanja kuće, vikendice, auta, brodice, itd

 

Ljudi odakle vama da se mi vani ne druzimo i da je poso kuca poso? I da je opcenito tako lose? Pa zar bih ja nakon 4 godine i dalje bio tu da mi je lose? Kakvih 3500 jbt??

A sto se tice atmosfere na poslu bez stresa - NE ZNAS sta je atmosfera bez stresa dok nisi dosao raditi u Irsku, vjeruj mi.

 nisam nigdje napisao isključivo irska, nego općenito iz iskustva bivših radnih kolega i frendova koji su raštrkani svuda po svijetu, od austrije do usa, većina njih mi je nakon nekog vremena priznala da bi se vratili uz uvjet malo bolje plaće u hr.. što ide na bolje koliko vidim gledajući unazad 15 godina.. iako taj prosjek od 10 nije nešto specijalno i nijedan fullstack developer nece raditi za te novce više u hr. radit će u hr za vanjske firme i to je to.. ipak je to posao koji možeš raditi s mjeseca za marsovce. 

a budimo realni oko cijena nekretnina u hr i vani, i koja je prednost toga

 

uglavnom svugdje postoje loše i dobre firme, loši i dobri uvjeti rada i povlastica, i u hr i u usa i u dubaiu, nije sve crno bijelo

 

i malo ne mogu shvatiti hvaljenje s tim da mozes doci u 10 na posao.. mogu i ja, ali ja se hvalim s tim da sam u 15:15 kod kuce u dvorištu pijem pivo i igram se s djecom.. ježim se na samu pomisao dolaska kući tek oko 18h, ode cijeli dan u k....

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 9:48 (digitall).
4 godine
protjeran
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Ajoj tip od 52 godine dolazi nonstop nešto pitati a onda ti se pohvali sa platnom listom na kojoj se vidi preko 5000€ netto bez prekovremenih sati. Koliko je tek brutto i kako li se tek on isplati poslodavcu to je sad veliko pitanje. Valjda je svima jasno da su za ogromnu većinu programera i "programera" plaće ionako napuhane u odnosu na ostale sektore i da će to trajati dok god super Mario (Draghi) nastavi upumpavati milijarde € dnevno iz zraka kupujući propale obveznice i tiskajući lovu i dok god Irska ima deal s Googlom (Alphabetom) i sličnima reklamnim firmama o (ne)plaćanju poreza (jer Google Facebook i slični žive od reklama, IT je tu sporedan). Ukoliko to prestane i firme morale zaista prodavati taj IT proizvod nekome tko ne živi na balonu reklama i neplaćanja poreza, moći će samo sanjati o napuhanih 5000, 10000 € zarade.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

Ja se divim kompanijama koje vas mogu priuštiti za 5k. Radim u ogromnoj US kompaniji u Hrvatskoj i kad god dionice roknu prvo se režu ljudi. Ne mogu si zamisliti da bi oni razmislili o timu developera u Irskoj po 5k. Za to dobiješ vrhunsku vojsku developera u istočnoj EU s dobrim znanjem i radnim navikama. Ja sam iskreno sretan sa svojih 2k u Hr, i drago mi je da moram zaj... nekaj epohalno da bi došao na red za otpuštanje prije nego neki WE kolege.

In vino veritas
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

Što se tiče Irske, jedna lagana globalna recesija i Irski balon će puknuti brinom svjetlosti. 

 

A recesija dolazi.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 1 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
nixass kaže...
dva_ujutro kaže...
Gadgeti kaže...

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D iskreno Hrvatska je postala smijurija, pogotovo sad vidim da "ministar Maric" uvodi nove poreze u IT industriju, dok CIJELA JEBXXA EU mice poreze kako bi se IT industrija sirili jer donosi jednu od najvecih zarada kod nas ide suprotno :D gospodo, maknite se iz RH svatko s ono malo znanja idite van, ja sam otisao nakon 3 i pol godine i mogu vam reci preporodio sam se. A ono sto se prica da nasi rade za crkavicu i najgore poslove je obicna laz, ja kad sam mjenjao posao za drugi doslovno ovdje kad si u IT-u osjecaj se kao nogometna zvijezda :D svi recruteri te zovu, mame da dodjes za njih ili firmu koju oni predstavljaju i slicno. Sve u svemu, svi van i uzivajte. Da si na najmanjem poslu kao nekakav Level 1 support gdje ti znanje niti ne treba mozes imati bez problema minimalno 2000-2500€ netto.

 €2500 za levle 1 support? Netto? Jaca Irska od UKa onda.

ide to i solidno preko 3k mjesecno, netto.

 

 Moze preporuka websita gdje se traze poslovi jer ne vidim bas te cifre. Ili je to preko linkdina

12 godina
odjavljen
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Stari, žene su vam loše.
Raj bez žena nije raj.
16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Entry Point kaže...

Što se tiče Irske, jedna lagana globalna recesija i Irski balon će puknuti brinom svjetlosti. 

 

A recesija dolazi.

zato sam preselio u njemacku, a ostao u istoj firmi, uz nesto bolje uvjete :D :P

https://pixel.nymag.com/imgs/daily/selectall/2017/02/09/09-roll-safe.w700.h700.jpg

 

dva_ujutro kaže...

 

 Moze preporuka websita gdje se traze poslovi jer ne vidim bas te cifre. Ili je to preko linkdina

 https://aws.amazon.com/careers/

iako je link poprilicno vague, u AWS datacentru mozes bez beda imati 45k godisnje, kao pocetnu placu.. a odgovornost ti je mijenjaje diskova, maticnih, procesora, troubleshootanje, nesto malo prckanja po mrezama itd.

nije posao za cijeli zivot ali i IT laiku dodje kao odlican entry point za karijeru dalje.

meni kao nekome bez faksa, IT entuzijastu, je ovo jako puno pomoglo i sad ne bi bio tu di jesam bez toga.

Dex.pwn kaže...
Stari, žene su vam loše.
Raj bez žena nije raj.

ti prvo nekaj poyebi uzivo a onda cherry pick-aj zene :D
btw u irskoj je ogromna zajednica ljudi iz brazila..

brazlike cekaju u redovima za EU papire, di ces bolje ;)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 10:23 (nixass).
4 godine
protjeran
offline
Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

Poznato je da Amazonovi radnici u Njemačkoj često štrajkuju i da se žale na uvjete rada, čak su neki govorili da im se ne da ići na WC te da nose pelene. E sad da taj isti Amazon plaća netto preko 5000€ u Njemačkoj programere što je iznad prosjeka nije mi poznato. Koliko je to onda godišnje brutto 120.000€? U glassdor i kununu piše nekih 56.000 do 80.000 max.

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

Mislim da je pitanje bilo gdje je to preko 5000€ netto. Da možeš imati 45.000€ brutto u Amazonu ne sumnjam, samo to je 1800€-2600€ netto mjesečno ovisno o porezu. E sada ako si u Münchenu i plaćaš stan to je.....puno manje nego 10.000 kuna u Hrvatskoj.

 
2 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
nixass kaže...
Entry Point kaže...

Što se tiče Irske, jedna lagana globalna recesija i Irski balon će puknuti brinom svjetlosti. 

 

A recesija dolazi.

zato sam preselio u njemacku, a ostao u istoj firmi, uz nesto bolje uvjete :D :P

https://pixel.nymag.com/imgs/daily/selectall/2017/02/09/09-roll-safe.w700.h700.jpg

 

dva_ujutro kaže...

 

 Moze preporuka websita gdje se traze poslovi jer ne vidim bas te cifre. Ili je to preko linkdina

 https://aws.amazon.com/careers/

iako je link poprilicno vague, u AWS datacentru mozes bez beda imati 45k godisnje, kao pocetnu placu.. a odgovornost ti je mijenjaje diskova, maticnih, procesora, troubleshootanje, nesto malo prckanja po mrezama itd.

nije posao za cijeli zivot ali i IT laiku dodje kao odlican entry point za karijeru dalje.

meni kao nekome bez faksa, IT entuzijastu, je ovo jako puno pomoglo i sad ne bi bio tu di jesam bez toga.

Dex.pwn kaže...
Stari, žene su vam loše.
Raj bez žena nije raj.

ti prvo nekaj poyebi uzivo a onda cherry pick-aj zene :D
btw u irskoj je ogromna zajednica ljudi iz brazila..

brazlike cekaju u redovima za EU papire, di ces bolje ;)

 Ok, hvala. Iako nisam IT laik, za pocetak nije lose.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
digitall kaže...

 

i malo ne mogu shvatiti hvaljenje s tim da mozes doci u 10 na posao.. mogu i ja, ali ja se hvalim s tim da sam u 15:15 kod kuce u dvorištu pijem pivo i igram se s djecom.. ježim se na samu pomisao dolaska kući tek oko 18h, ode cijeli dan u k....

 

Pa nije to hvaljenje jbt nego replika onima koji misle da dolazimo u 8 ujutro na posao i odlazimo s posla u 7 navecer. Ali svakako je pozitivno to da mogu kad hocu doci na posao. Npr, u ponedjeljak sam bio na poslu u 7 ujutro jer mi je tako pasalo. U 15:15 sam vec bio u autu. Ja svakako odradim 7.5 sati i sam biram kad cu ih odraditi. Pa jel nije to pozitivno?

 

GranDaddo kaže...

Ja se divim kompanijama koje vas mogu priuštiti za 5k. Radim u ogromnoj US kompaniji u Hrvatskoj i kad god dionice roknu prvo se režu ljudi. Ne mogu si zamisliti da bi oni razmislili o timu developera u Irskoj po 5k. Za to dobiješ vrhunsku vojsku developera u istočnoj EU s dobrim znanjem i radnim navikama. Ja sam iskreno sretan sa svojih 2k u Hr, i drago mi je da moram zaj... nekaj epohalno da bi došao na red za otpuštanje prije nego neki WE kolege.

 

Ja isto radim za ogromnu US kompaniju. I da, ovdje u Dublinu zaposljavaju i dobro placaju ljude. Ne samo tu nego i u US, Novi Zeland, Spanjolska, Italija... Uz dobre place ljudi imaju i 13-u placu i jos citavo cudo benefita.

Tim tvojim razmisljanjem ispada da zapravo na zapadu nema ni jedan dobrostojeci developer jer bi umjesto njega svaka firma mogla zaposliti trojicu iz bugarske, ne? Kuzis koliko je to bedasto?

 

Entry Point kaže...

Što se tiče Irske, jedna lagana globalna recesija i Irski balon će puknuti brinom svjetlosti. 

 

A recesija dolazi.

 

Stize recesija definitivno, ali medicina i IT su u irskoj na vrlo dobrim nogama. Mnogi ce plakati ali rijetki ce biti IT-ovci medju njima

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
bugovac222 kaže...

Poznato je da Amazonovi radnici u Njemačkoj često štrajkuju i da se žale na uvjete rada, čak su neki govorili da im se ne da ići na WC te da nose pelene. E sad da taj isti Amazon plaća netto preko 5000€ u Njemačkoj programere što je iznad prosjeka nije mi poznato. Koliko je to onda godišnje brutto 120.000€? U glassdor i kununu piše nekih 56.000 do 80.000 max.

Ja bih na tvom mjestu malo potrazio razliku izmedju Amazonovog skladistara i engineera u AWS, za pocetak.

Iako oboje imaju Amazon u nazivu, AWS je zaseban entity unutar firme.

Btw Amazon u Irskoj nema skladista niti retail, eventualno engineere koji supportaju taj dio biznisa, inace je velika vecina orijentirana na AWS/cloud.

Po toj istoj logici ti je cudno da ja kao Amazonac u istoj toj Njemackoj radim od doma, nitko me ne kontrolira i isto tako imam skoro gore navecerni iznos mjesecno netto, nekad se zalomi i vise od toga ovisno o mjesecu, a nisam ni blizu developmenta.

 

Inace ne znam zakaj ljudi gledaju Amazon kroz retail, iako je to najpoznatiji dio biznisa, definitivno nije onaj koji gura firmu naprijed.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 11:23 (nixass).
16 godina
online
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
GhostLoveScore kaže...

 

Ne znam da li se samo meni to činilo ili su tamo ljudi onako "joj super, idemo ostat duže da napravimo još nešto danas...., joj super, jedva čekam da izdamo ovaj naslov... itd". Možda sam ja bio u krivom poslu, ili je to naš mentalitet, ali ja napravim što se od mene traži, kad prođe 8 sati, doviđenja i vidimo se sutra.

 

 

To ti se zove "šmokljani".
Ekipa koja nema privatni život pa drkaju 20 sati dnevno po kompu i zgražaju se kada dođe vikend jer ne mogu na posao.
Nema nikakve veze sa trudom ili željom, jer takionako većinom rade tromo i kontinuirano overengineer taskove (kao da im plaćaju po liniji koda)  i kada se desi neki problem paničare.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
gkelekov kaže...

Nema nikakve veze sa trudom ili željom, jer takionako većinom rade tromo i kontinuirano overengineer taskove (kao da im plaćaju po liniji koda)  i kada se desi neki problem paničare.

 

Ovo zuto je grozno istinito u nekim situacijama. Npr u centralnoj banci. Do te mjere su izdrkavali sa nepotrebnim stvarima da je doslovce bilo dana kad mi je bilo muka dok gledam u kod

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

Pozdrav,

 

Vidim da vas ovdje u temi ima dosta koji radite negdje napolju, pa me zanimaju uslovi prilikom zaposlenja u IT firme.

 

Frendovi i ja trenutno ucimo Javu, trenutno smo na JDBC, planiramo jos preci mreze, i servletse nakon cega bismo presli na ucenje Javascripta uz naravno pisanje odredjenog code-a u Javi. 
Nemamo fakultetsku diplomu, imamo neke poznanike u odredjenim domacim IT firmama (BiH) u nasem gradu odakle planiramo odbivati neke primjere projekata i nekih zadataka cisto da bismo bili u kontaktu sta treba i kako bi trebalo raditi. 

 

Mene zanimaju ukoliko netko moze napisati neka vasa iskustva prilikom trazenja posla napolju u firmama (svejedno da li je Irska, Njemacka ili Swaziland) sta otprilike traze, nivo iskustva, kakvi su pocetni poslovi, otprilike neko kretanje placa pocetnika, koliko je bitno imati zvanicnu diplomu, a koliko se gleda znanje. 

Otprilike koliko programskih jezika je neki standrad za poznavanje, znam da se tu uvijek dodatno uci i usavrsava ali svjesni smo da sa samo Javom i Javascriptom moramo znati i druge jezike. 


Takodje za vas koji ste u zemljama u kojima engleski nije maternji govorni jezik koliko je bitno poznavanje njihovog mmaternjeg jezika (Njemackog, Francuskog i itd.).

 

Naravno mi ne ocekujemo odmah skociti na taj vlak, neki prvobitni plan je naci neki posao ovdje, malo sljakati, steci nekog iskustva, pa mozda za godinu/dvije traziti nesto napolju pa zbog toga pitam. 

 

Hvala svima unaprijed ??

 
2 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Ta informacija je dobro došla. Sad već možemo pričat o Irskoj 😂
It firme za početnike, savjeti itd...?
4 godine
protjeran
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
nixass kaže...
bugovac222 kaže...

Poznato je da Amazonovi radnici u Njemačkoj često štrajkuju i da se žale na uvjete rada, čak su neki govorili da im se ne da ići na WC te da nose pelene. E sad da taj isti Amazon plaća netto preko 5000€ u Njemačkoj programere što je iznad prosjeka nije mi poznato. Koliko je to onda godišnje brutto 120.000€? U glassdor i kununu piše nekih 56.000 do 80.000 max.

Ja bih na tvom mjestu malo potrazio razliku izmedju Amazonovog skladistara i engineera u AWS, za pocetak.

Iako oboje imaju Amazon u nazivu, AWS je zaseban entity unutar firme.

Btw Amazon u Irskoj nema skladista niti retail, eventualno engineere koji supportaju taj dio biznisa, inace je velika vecina orijentirana na AWS/cloud.

Po toj istoj logici ti je cudno da ja kao Amazonac u istoj toj Njemackoj radim od doma, nitko me ne kontrolira i isto tako imam skoro gore navecerni iznos mjesecno netto, nekad se zalomi i vise od toga ovisno o mjesecu, a nisam ni blizu developmenta.

 

Inace ne znam zakaj ljudi gledaju Amazon kroz retail, iako je to najpoznatiji dio biznisa, definitivno nije onaj koji gura firmu naprijed.

 Koji gore navedeni iznos? Rekao si da imaš 6000€što je 3340€ netto zar ne. Sve ovisi u kojem si gradu, jer u nekima je stan i 1500€ plus putovanja doma, tako da je opet nešto bolje ali nije wowww i neusporedivo s Hrvatskom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 11:53 (bugovac222).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
bugovac222 kaže...

 tako da je opet nešto bolje ali nije baslosnovno i neusporedivo s Hrvatskom.

 

Zaboravljas da puno ljudi nije odselilo iskljucivo radi novaca nego i zato sto im je muka od situacije u HR

Freak Show Inc.
4 godine
protjeran
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Friday kaže...
bugovac222 kaže...

 tako da je opet nešto bolje ali nije baslosnovno i neusporedivo s Hrvatskom.

 

Zaboravljas da puno ljudi nije odselilo iskljucivo radi novaca nego i zato sto im je muka od situacije u HR

 Sad je tema novac, a nekima je muka tu nekima tamo...stvar percepcije koja se uvijek mjenja. Ako dobiješ otkaz među prvima tamo, bit će ti npr. tamo muka itd.

11 godina
protjeran
offline
Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

Neda mi se ni citat sve ove gluposti :D evo 11h ja dosao u ured tek, sjedim, pijem svoj caj, privatni laptop pored mene i citam vijesti, na drugom poslovnom citam mailove. Oko 13h cu otici na rucak od jedno 45-60min I oko 16h ja se pakiram kuci :D   manje od 5h sam radio ali svejedno ce me platiti za cijeli dan. Vi svi u RH slobodno ostanite i radite sto zelite ja cu ovdje se "muciti, raditi najgore moguce poslove, zivjeti u najgorim stanovima, voziti najgori auto itd.". U RH sam bio Head of IT u jebenom Agrokoru 4 godine i priustio sam si BMW seriju 3, ovdje sam tek tri godine i vozim Panameru te planiram kupiti uskoro kucu, placen sam nekoliko puta vise nego u RH za tri put manje posla i stresa. I ja cak niti ne radim u IT firmi, nego sam u polu-drzavnoj firmi koja nema nikakve veze sa IT, a one koje zanima moja platna lista bez problema cu je podjelit na private. Uzivajte a ja i Friday idemo plakate na losem irskom vremenu :(

 
1 4 hvala 1
16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
bugovac222 kaže...
nixass kaže...
bugovac222 kaže...

Poznato je da Amazonovi radnici u Njemačkoj često štrajkuju i da se žale na uvjete rada, čak su neki govorili da im se ne da ići na WC te da nose pelene. E sad da taj isti Amazon plaća netto preko 5000€ u Njemačkoj programere što je iznad prosjeka nije mi poznato. Koliko je to onda godišnje brutto 120.000€? U glassdor i kununu piše nekih 56.000 do 80.000 max.

Ja bih na tvom mjestu malo potrazio razliku izmedju Amazonovog skladistara i engineera u AWS, za pocetak.

Iako oboje imaju Amazon u nazivu, AWS je zaseban entity unutar firme.

Btw Amazon u Irskoj nema skladista niti retail, eventualno engineere koji supportaju taj dio biznisa, inace je velika vecina orijentirana na AWS/cloud.

Po toj istoj logici ti je cudno da ja kao Amazonac u istoj toj Njemackoj radim od doma, nitko me ne kontrolira i isto tako imam skoro gore navecerni iznos mjesecno netto, nekad se zalomi i vise od toga ovisno o mjesecu, a nisam ni blizu developmenta.

 

Inace ne znam zakaj ljudi gledaju Amazon kroz retail, iako je to najpoznatiji dio biznisa, definitivno nije onaj koji gura firmu naprijed.

 Koji gore navedeni iznos? Rekao si da imaš 6000€što je 3450€ netto zar ne. Sve ovisi u kojem si gradu, jer u nekima je stan i 1500€ plus putovanja doma, tako da je opet nešto bolje ali nije wowww i neusporedivo s Hrvatskom.

>>E sad da taj isti Amazon plaća netto preko 5000€<<

 

3400 neto bi u mom slucaju bilo 5000 bruto, a ne 6000 (pricam o njemackoj)

glupo je uopce pricat o neto placi kad ima milijarda sitnica kojima neto ovisi.

btw ja nisam nigdje spomenuo 5000 neto prije, ne znam odkud si to izvukao, iako mi se ponekad zalomi i vise od toga, ovisi od projekta, no nikad manje od 4500 ako te bas zanima.

 

>>jer u nekima je stan i 1500€ plus putovanja doma<<

mene ne zanima kak je drugima i kolko placaju stan, ja konkretno znam svoj slucaj i pricam o sebi.

btw gledam u zagrebu cijene stanova, ono u kaj bih ja uselio je recimo 30-50% jeftinije od mog Minhenskog stana, nije bas neki deal breaker kad pogledas sve ostalo.

 

>> tako da je opet nešto bolje ali nije wowww i neusporedivo s Hrvatskom. <<

kad cu u hrvatskoj moc stavit 1500-2000 eura svaki mjesec sa strane, nakon svih zivotnih troskova, eto me odmah nazad, mada ni lova nije jedini uvjet.

glupo je uopce secirati individualno ljude, ja sam sebi svoj zivot sredio kak mi pase i trenutno ne vidim da bih isti lifestye mogao voditi u hr.

starci su mi na 45min avionom ili 5h autom, doslovno svaki vikend mogu doma, cesce se ne bi vidli ni da zivim na drugom kraju zagreba.

u susjedstvu imam bliske rodbine tako da sam i sa te strane donekle mirna srca, a sama drzava i sustav  mi ne kidaju zivce svaki dan.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 12:13 (nixass).
15 godina
offline
Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godinu da

Svakako je super i ide na bolje. Nažalost još je to slabo ali ne bi bili balkanci da se ne žalimo na sve.

Usporedbe radi, imao sam neke ponude pa sam gledao kakva je situacija u Londonu.
London:
Prosječna plaća deva: 40k funti bruto = 20k kn mjesečno
Prosječna stanarina (dvosobni stan): blizu 15000 kn.

Zagreb:
Prosječna plaća: 10k kn
Prosječna stanarina za isti stan: 4700 kn



To što većina ljudi spominje i s kojima se uspoređuju nisu prosjek, ljudi su se snašli na jedan ili na drugi način. I sam imam kolegu koji se snašao i ima skoro triput veću plaću nego što bi imao u Londonu a "samo" programira te nema ni 4 godine radnog iskustva.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
Gadgeti kaže...

Uzivajte a ja i Friday idemo plakate na losem irskom vremenu :(

 

 

Upravo uslikano 

Freak Show Inc.
4 godine
protjeran
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin

>>E sad da taj isti Amazon plaća netto preko 5000€<<

 

3400 neto bi u mom slucaju bilo 5000 bruto, a ne 6000 (pricam o njemackoj)

glupo je uopce pricat o neto placi kad ima milijarda sitnica kojima neto ovisi.

btw ja nisam nigdje spomenuo 5000 neto prije, ne znam odkud si to izvukao, iako mi se ponekad zalomi i vise od toga, ovisi od projekta, no nikad manje od 4500 ako te bas zanima.

 

>>jer u nekima je stan i 1500€ plus putovanja doma<<

mene ne zanima kak je drugima i kolko placaju stan, ja konkretno znam svoj slucaj i pricam o sebi.

btw gledam u zagrebu cijene stanova, ono u kaj bih ja uselio je recimo 50% jeftinije od mog Minhenskog stana, nije bas neki deal breaker kad pogledas sve ostalo.

 

>> tako da je opet nešto bolje ali nije wowww i neusporedivo s Hrvatskom. <<

kad cu u hrvatskoj moc stavit 1500-2000 eura svaki mjesec sa strane, nakon svih zivotnih troskova, eto me odmah nazad, mada ni lova nije jedini uvjet.

glupo je uopce secirati individualno ljude, ja sam sebi svoj zivot sredio kak mi pase i trenutno ne vidim da bih isti lifestye mogao voditi u hr.

starci su mi na 45min avionom ili 5h autom, doslovno svaki vikend mogu doma, cesce se ne bi vidli ni da zivim na drugom kraju zagreba.

u susjedstvu imam bliske rodbine tako da sam i sa te strane donekle mirna srca, a sama drzava i sustav  mi ne kidaju zivce svaki dan.

 Dakle u Hrvatskoj se priča o neto plaći ali eto tamo je "glupo" pričati o tome. Pa dobro i mi glupi znamo da je 6000 bruto otprilike taj iznos koji sam naveo za porezne razrede 1,2,4, a za 5 i 6 je nešto ispod 3000€, a za 3 porezni razred je oko 3.900 ali ti tada supruga plaća veći porez a onda na kraju godine ionako doplatiš. Nije neka mudrost.

16 godina
online
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

S plaćom od 2,000 EUR (čak i manje) u Hrvatskoj živiš kao jebeni bubreg u loju. To je jebena plaća za ovu zemlju. Dapače, možeš si priuštiti praktički skoro pa sve, čak i kredit za lijepu kuću s bazenom (ne u gradu, negdje van grada naravno).

Ne kužim koja je poanta u pljuvanju svega vezanog za hrvatsku? Plaće IT sektora u Hrvatskoj su (u jakim firmama) sjajne i tu se nema što kukati. Šta joj hoćeš??? Majke mi šta još hoćete?! Možete si kupit dobar auto, možete kuću kupit, možete ljetovat na Maldivima, možete radit što vas volja... što još jebeno hoćete??

Ti fakat živiš u nekom drugom svemiru. Ali fakat!!!! 2000EUR je tebi plaća s kojom živiš u HR kao bubreg u loju????

Jebena kuća van grada sa bazenom će te na 30 godina koštati preko 1000EUR mjesečno (i to AKO će ti banka dat toliki kredit). Naravno u nekom gradu/selu gdje NEMA posla.

Pa onda moraš kupit i neki auto, da bi dopuzao svaki dan na posao u neki grad gdje ima posla (svi znamo kako u HR NE POSTOJI javni prijevoz). Recimo da kupiš neku novu Kiu ili Hyundai (znači ne govorim o DOBROM luksuznom autu). To ti odma ode 300EUR mjesečno. (naravno pošto imaš kredit za kuću zaboravi da će ti banka dat i kredit za auto, jer si već sad kreditno prezadužen). Da to izbjegneš možeš uvijek kupit kuću u ZG ili gradu koji ima posla, no kvadrat kuće/stana je preko 2000EUR, pa vidi što ćeš dobiti za 1000 EUR mjesećno kredita. E sad ako si daleko, troškovi putovanja (ako ide i autocesta) su astronomski i ako ti poslodavac to ne želi platiti, onda ti ne gine 200-500 EUR minimalno troškovi goriva i cestarina mjesečno. Recimo ako putuješ da ti dio plati poslodavac dio ti, opet računaj na 200EUR jer barem 2-3 puta ćeš tankat na mjesec.

Sad dodaj još režije za tu kuću preko 250EUR (jer su među skupljima u EU), i  i na što je tvoja "bubreg u loju" plaća spala? Koliko ti ostane pametnjakoviću?
Ostane ti 200EUR za hranu, osiguranje i servis auta i sve ostalo (koja je trećinu do pola skuplja nego u npr Njemačkoj - ovo potpisujem jer tamo živim)
Baš me zanima kako ti putuješ na Maldive, i radit što te volja s ostatkom novaca???

Lako je samo kada su mamice i tatice sredile stambeno pitanje (što je pohvalno da su roditelji pomogli), ali ti ljudi nisi relevanti da pričaju kako je prosječnim ljudima, jer većina nije nasljedila/dobila krov nad glavom, već se mora samostalno pobrinut za to.


Da ne govorim o tome da u HR nemaš niti jedne "jake" (kako si ih ti nazvao) IT firme. Sve su to firmice, koje danas jesu, za godinu dana nestanu. Znači neka sigurnost ne postoji i kada krenu odlazit te firmice iz HR, posla ćeš nać nikada, a onda se oprosti i od kuće i auta. (jer nemaš zaštitu kao kad je kredit preko Sparkasse ili slično)
Da ne govorim da su porezi ogromni, a ništa ne dobiš za njih - od tvoje prave plaće od 29000kn (koja je neto 15000kn) država ti uzme 65% (malo preko 50% na davanja od plaće + 25% PDV na ostatak - jer sve što kupiš plaćaš PDV) i tebi realno ostane 11250kn.
Da ne govorimo da onda tvoje dijete nema mjesta u vrtiću, jer eto nemaš veze da se mjesto čudom oslobodi. Nije bitno što plaćaš ENORMNE poreze.
Da ne govorim da svakih par mjeseci tvoja voljena Hrvatska izmisli nove namete kako da ti uzme van svega ostaloga još i više. (posebni porezi, porezi na gorivo, porezi na auto...)
Da ne govorim da s tom plaćom plačaš 500EUR zdravstvo svaki mjesec, a da ti se nešto desi, ako ne platiš privatnike zaboravi da ćeš biti izliječen na vrijeme. (čekat ćeš ultrazvuk 2 i pol godine)

Da ne govorim da s tom plaćom uplačuješ 500EUR u mirovinski svaki mjesec, ali kada gledaš koliko imaš novaca u mirovinskom, gotovo je uvijek identično, pa kada dođe vrijeme za mirovinu dobit ćeš frišku figu, jer za tebe toga ne bude. Sve je na proračunu, a njega pune oni koji rade, mladi ljudi, koji odlaze i još će ih više otić. Odlaze jer u Hrvatskoj ne postoji industrije, jedine grane koja dugoročno omogučava postojanje neke države.

Da ne govorim kako ti ta ista država ne dopušta da postaneš poduzetnik, jer mali poduzetnik je automatski bankomat za njih, a velike politički povezane poduzetnike ne diramo.

Za otić van treba prvo imat muda. Jer ima tu potrošenih živaca i patnje dok se ne prilagodiš i sve ne posložiš. No sve je nekoliko puta jednostavnije nego u HR, sredit boravište, papire za rad, poreznu, banka,  vrtić... Sva birokracija je jednostavnija i brža.
A nać posao je također jednostavnije. Ne sviđa ti se posao, nađeš drugoga za 2-3 dana.
Svi ljude koje znam da su otišli su se jako brzo prilagodili i doslovno se preporodili i gotovo svi pričaju da im je žao zašto to nisu napravili ranije.

 

Nigdje nije med i mlijeko, svigdje treba raditi i borit se, ali oni koji žele raditi i učit, u uređenim zemljama jako brzo dođu do pozicija gdje jako lijepo zarađuju (govorim o IT) i preko 3500+EUR. S time na umu i sa sigurnom budućnosti koje te zemlje pružaju, Hrvatska izgleda poput Tadžikistana u usporedbi kvalitete života, a kao Irska u usporedbi sa cijenama

Dakle imaj svoje mišljenje, i sretno ti bilo, ali ne pljuj po ljudima koji imaju 2-3 klikera više od tebe.

 

 

 

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 13:14 (gkelekov).
16 godina
offline
Re: Prosječna plaća programera u Hrvatskoj u godin
bugovac222 kaže...

 

 Dakle u Hrvatskoj se priča o neto plaći ali eto tamo je "glupo" pričati o tome. Pa dobro i mi glupi znamo da je 6000 bruto otprilike taj iznos koji sam naveo za porezne razrede 1,2,4, a za 5 i 6 je nešto ispod 3000€, a za 3 porezni razred je oko 3.900 ali ti tada supruga plaća veći porez a onda na kraju godine ionako doplatiš. Nije neka mudrost.

otprilike je parsto eura, svakako nije za zanemairiti.

a i nisam u hrvatskoj nego 5 godina u irskoj i sad eto u njemackoj, di pricamo u brutu, jer kao sto rekoh, neto ovisi o milijardu stvari.

btw 1 i 6 porezni razred ce te odrapiti da ce ti vilica ispast, tako da ih uopce ne treba koristit u ovom kontekstu.

 

dakle, tvoja poanta je? da je vani lose, skup smjestaj, spavamo sa 10 pakistanaca u kucu, nemamo za prijevoz, da se slabo placa i da je amazon izrabljivacka firma ili seciranje bruto/neto i poreznih klasa?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice