Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

poruka: 23
|
čitano: 5.859
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete".
8 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete
Ovakav ishod me ne začuđuje. Amerikanci reagiraju brzo, lako se prilagođuju novoj situaciji i - najvažnije - gledaju u budućnost, a ne u prošlost. Nihova uzročica "it's a history" označava nešto što je nevažno, nešto o čemu ne treba misliti. Kod nas baš obratno: povijest je važna, a za budućnost nas nije briga. Već nekak bude... Zato oni imaju, a mi nemamo.
 
13 0 hvala 1
14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

ali će Average Joe sjesti u svoj Ford F-150 i spaliti 15+ litara na 100 km glatko... još dugo vremena, jer je to american way..

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
20 0 hvala 0
8 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

Sve će to bitcoin mining potrošiti. 

 
9 1 hvala 0
16 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

Prirodni plin je zamjenio ugljen ima tome već peta godina, ali o tome se puno ne priča. Fracking isto tabu tema, ka i vijest o novim ogromnim nalazištima nafte i plina. Ne uklapa se u bajke o jednorozima

 

Ko da u nogometu oduševljeno pričate o derbiju začelja, a o prvaku onako usput priko one stvari da nebi neko slučajno čuo.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete
Ne kažem da je u Americi sve dobro, samo to da oni vrlo brzo reagiraju, da se brzo i lako prilagođavaju novim prilikama i okolnostima - za razliku od nas. Da opet netko ne bi mislio da su to neke moje fantazije neka pročita knjigu francuskoj sociologa J.-J. Servan-Schreibera "Američki izazov" (Epoha, Zagreb, 1968.) u kojoj će o tome naći mnoštvo primjera. A mogao bih Vam dati i mnoge druge koje sam svojim očima vidio dok sam živio i radio u SAD.
 
4 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Dam se kladit da su podatci nafrizirani. Lažu psi. Još koliko jučer bio je podatak o 50+ postotnom udjelu ugljena.
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.6.2019 4:19 (Antiseptik).
Moj PC  
2 2 hvala 0
14 godina
online
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

Mislim da bi trebali prestati skraćivati naslove...

 
11 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Stric_Jura kaže...

ali će Average Joe sjesti u svoj Ford F-150 i spaliti 15+ litara na 100 km glatko... još dugo vremena, jer je to american way..

 Sve dok mu je galon benzina jeftiniji nego litra benzina ovdje kod nas u EU, Joe će si to moći priuštiti i baš ga briga za onečišćenje. (galon~3,8 litara).Ipak, lijepo je vidjeti da proizvodnja zelene energije raste, a pada potrošnja najlošijeg goriva (ugljena).

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.6.2019 15:48 (učo).
14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

generalno nije, cca 2x je jeftiniji iako ide i skoro do 3x  - jer postoje countyji gdje je benzin subvencioniran....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
spiderhr kaže...

Mislim da bi trebali prestati skraćivati naslove...

 jeste. ne smeju da prete jer će da ih rasturimo ki odojče zvečku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

Koliko im otpada na nuklearke?

K
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Ovih prvih pola godine bilježe rekordnu prodaju fažola(graha)...možda je to uzrok?
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Korky kaže...

Koliko im otpada na nuklearke?

Nuklearne elektrane imaju udio od 19.3%.

 

Udio fosilnih goriva je 63.5%. Od toga otpada 35.1% na prirodni plin, 27.4% na ugljen, itd.

Udio obnovljivih izvora je 17.1%. Od toga solar je na 1.6%, vjetroelektrane daju 6.6%, hidrolelektrane daju 7.0%, itd.

Izvor:https://www.eia.gov/tools/faqs/faq.php?id=427&t=3

 

 

Ovdje imate kako je prirodni plin postao glavni energent tamo:

https://arstechnica.com/science/2019/01/natural-gas-is-now-getting-in-the-way-us-carbon-emissions-increase-by-3-4/

"Natural gas-fired generation increased by 166 million kWh during the first 10 months of the year," Rhodium wrote. "That’s three times the decline in coal generation and four times the combined growth of wind and solar."

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
8 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Memulica:

Prirodni plin nije ništa zamijenio, u pitanju je proces koji još uvijek traje i koji se može relativno brzo preokrenuti. Fraking industrija je strahovito prezadužena, investitori polako bježe. Plin je jeftin jer ih je OPEC natjerao povećavši proizvodnju. Obzirom da fraking izaziva potrese i često truje podzemne vode, može se dogoditi da dođe do zabrane ili enormnih sanacijskih troškova. Kako je to Amerika, radi danas, a o posljedicama razmišljaj sutra, teško je predvidjeti budućnost. Ne bih se kladio u plin. Zanimljivo je da u Teksasu, naftnoj meki, bušači postavljaju solarne panele za pogon pumpi i ostalog
Ja rekoh
16 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

Može se brzo preokrenuti? Di to? U knjigama braće Grimm?

 

Solarni paneli i vjetroturbine vrlo učinkovito uništavaju enormne svote mrtvih predsjednika ima već desetljećima i puž brže ide uzbrdo, nego ti pomoćni izvori energije. Vode bitku sa hidroelektranama na začelju tablice i to im je realan doseg.

 

Inače Amerika prvi put nakon 70 godina ima višak energije i postaje izvoznik. Naravno o tome se mudro šuti, jer to se ne uklapa u te slikovnice za malu djecu.

https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=38152

EIA projects that, for the first time since the 1950s, the United States will export more energy than it imports by 2020 as increases in crude oil, natural gas, and natural gas plant liquids production outpace growth in U.S. energy consumption. Different assumptions about crude oil prices and resource extraction affect how long EIA projects that the United States will export more energy than it imports. The United States has been a net exporter of coal and coke for decades, began exporting more natural gas than it imports in 2017, and is projected to export more petroleum and other liquids than it imports within the decade.

 

Do toga je došlo, jer su u Teksasu i Novom Meksiku nađene rekordne rezerve nafte i plina.

https://www.forbes.com/sites/arielcohen/2018/12/21/americas-oil-and-gas-reserves-double-with-massive-new-permian-discovery/

America’s energy security just got a lot more secure. On November 28 The United States Geological Survey (USGS) published an assessment of continuous (unconventional or ‘tight’) resources in a part of the prolific Permian oil and gas basin that straddles Western Texas and Southeastern New Mexico. Located in the Wolfcamp Shale and overlying Bone Spring Formation, the unproven, technically recoverable reserves are officially the largest on the planet. But curiously this story isn't making waves in the mainstream media.

 

I dalje bi se kladio na solarne panele!? U Teksasu!!!? Provala godine

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Memulica:

Za te rezerve se zna već dugo, sada je samo netko donio odluku da se nafta iz šela proglasi konvencionalnom pa je nastao papirnati jednojratni porast rezervi. problem je tehnologija i isplativost, zakonodavni okvir jer postoje rizici. Piše ti u istom članku, ali očito ne čitaš puno dalje od naslova.

A za ovo drugo evo pa se obrazuj - čista komercijala, nema subvencija: https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-02-13/texas-may-get-a-new-boast-amid-plans-for-world-s-largest-battery https://www.bloomberg.com/amp/news/articles/2019-04-04/solar-is-going-to-keep-oil-flowing-in-the-texas-shale-patch
Ja rekoh
16 godina
offline
Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta prete

Najgore od svega kaj demokrati ne zele ni cuti za nuklearke (party of science my ass) a ni republikanci ne rade previse po pitanju nuklearki posto su pro-fosilno orijentirani..

Sve ostalo je drek na sibici.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 1:11 (nixass).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Feudalac kaže...
Memulica:

Za te rezerve se zna već dugo, sada je samo netko donio odluku da se nafta iz šela proglasi konvencionalnom pa je nastao papirnati jednojratni porast rezervi. problem je tehnologija i isplativost, zakonodavni okvir jer postoje rizici. Piše ti u istom članku, ali očito ne čitaš puno dalje od naslova.

A što misliš kako se povećavaju rezerve nafte i plina neke države ili zašto nitko ne zna koliko točno ima nafte i plina na Zemlji? Jednim potpisom se sve mijenja preko noći, ali tebi je to čudno i nepoznato. Ove rezerve sad ulaze pod 'technically recoverable' i krenut će se u ekspolataciju za koju godinu. Dakle i tehnološki i zakonski nema prepreka, zato Amerika i službeno dogodine postaje jedna od najvećih izvoznika nafte i plina na svijetu sa ogromnim rezervama nafte i plina.

 

Šta da se obrazujem? Baterije su inače jadna tehnologija, a koja je postala usko grlo moderne civilizacije. Baterije te veličine su valjda najneisplativija/nejneučikovitija moguća tehnologija za spremanje energije. Kad uzmemo u obzir da su solarni paneli i vjetroturbine jednako neefikasni izvor energije, to postaje teška tragikomedija, a ne komercijala. Ne znaš o čemu pričaš i o kojim se redovima veličine radi. Evo pa se ti obrazuj, a i ostali koji vjeruju u jednoroge i dobre vile:

 

https://www.energycentral.com/c/gr/battery-storage%E2%80%94-infinitesimal-part-electrical-power

Pumped storage, not batteries, provides about 97% of grid power storage in the United States today. Pumped storage uses electricity to pump water into an elevated reservoir to be used to drive a turbine when electricity is needed. But less than one in every 100,000 watts of US electricity comes from pumped storage.

...

In 2018, US power plants generated 4.2 million GW-hours of electrical power. Pumped storage capacity totaled about 23 GW-hrs. Battery storage provided only about 1 GW-hr of capacity. Less than one-millionth of our electricity is stored in grid-scale batteries.

...

Today, grid storage capacity is less than one millionth of national electricity output. Practical battery storage adds a cost factor of at least ten to the cost of the partner renewable system. It will be decades before grid battery storage plays a significant role in large-scale power systems, if ever.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 10:48 (memulica).
7 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
memulica kaže...

Šta da se obrazujem? Baterije su inače jadna tehnologija, a koja je postala usko grlo moderne civilizacije. Baterije te veličine su valjda najneisplativija/nejneučikovitija moguća tehnologija za spremanje energije. Kad uzmemo u obzir da su solarni paneli i vjetroturbine jednako neefikasni izvor energije, to postaje teška tragikomedija, a ne komercijala. Ne znaš o čemu pričaš i o kojim se redovima veličine radi. Evo pa se ti obrazuj, a i ostali koji vjeruju u jednoroge i dobre vile:

 Bez ljutnje, ali malo si pobrkao lončiće...

Efikasnost nema nikakve veze (inače nitko ne bi koristio ICE efikasnosti 30-40%, i well to whell efikasnosti bar upola manje).

Bitan je jedino ROI, a ako mnogi ulažu, on očito postoji.

I kužim tvoje frustracije presporim razvojem tehnologije (i ja bih rado sad putovao u kvadrant Delta, Gama, ...).

I nitko nije ni rekao da su baterije dobre za peak shaving (bar ne ove današnje), nego su tu samo da sruše cijenu dotičnog.

E sad, kaj nam treba?

Nuklearke, naravno, pa i reverzibilne hidroelektrane ne budu potrebne.

Ali, onda ti se skupi masa ljudi kaj je gledala HBO černobil i prosvjeduju....

Pa im predložiš povećati broj reverzibilnih.

Pa se skupi raja da ubijaš ribe, i ostatak flore i faune.

Pa im predložiš solare.

Pa se skupe likovi da su materijali za proizvodnju (od kojih im je sazdano 99% uređaja u kući, ali dobro, zanemarimo to, nismo tu da kritiziramo da su dvolični) štetni, i da ne može zato jer...

I vjetroelektrane; koje zelenašima ubijaju ptice.

A opet, kad im pališ fosile u facu truješ ih...

(kladim se da si se prepoznao u svakoj od tih skupina).

Kaj da ti kažem, osim: čitaj Tolkiena, ali samo dio gdje opisuje Shire i vilenjačku šumu, manje budeš frustriran 

(malo si se previše uhvatio (post)apokaliptičnog nadrirealnog štiva).

 

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
fer-de-lance kaže...

 Bez ljutnje, ali malo si pobrkao lončiće...

Nemam se ja što ljutit, već sa samo mogu grohotom nasmijati tvome ležernom lomljenju lončića.

Samo nastavi u tom revijalnom tonu, pa možda vidiš na tren i Štrumpfove.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
14 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p

gle, nafta je fermentirani dinosaurov špek + krepane ribice, paprat i drveće....

 

to NIJE neizmjerna količina i u ovom trenutku i to "zrije" negdje, ali mi (homo sapiens sapiens) je u zadnjih 150 g. toliko toga spalio da NEĆE nikako nastati nove neiscrpne zalihe istoga... a sloj u kojem mi to možemo vaditi je tanak i subdukcijom tektonskih ploča se samo može sve to spaliti u Zemljinoj jezgri, a i drveće iskoristimo prije nego ostaci ne potonu dovoljno duboko da dođu na dubinu da krene stvaranje nafte/plina...

 

Ameri imaju zalihe za 80-90 dana nafte, i ne smiju priznati da im american way of life treba promjenu paradigme, od V8 gutača na racionalnije načine individualnog prijevoza...

 

a alternativa još nije spremna...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Memulica:

Brzo si odspinao na baterije, a to kaj si se poruku ranije smijao na teksaški solar ćeš zanemariti i praviti se da si već znao? U čemu je problem priznati da ne znaš sve i malo pogledati i drugu stranu?

Ja sam bio skeptičan spram EVova - efikasnosti kaj se tiče ne vode nas baš daleko ako je izvor struje fosilno gorivo. Međutim, mreža je svakog dana sve zelenija, u zadnjih 10 godina su se dogodili tektonski poremećaji u generaciji el energije tako da tvoj EV koji stoji u garaži sam od sebe, ni kriv ni dužan, svakod dana postaje zeleniji. To je prednost el energije koju evo i teksašani vide dok doslovce sjede na naftnoj bušotini. Ako je njima FN jeftiniji, onda?
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 12:44 (Feudalac).
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije u SAD-u prvi puta p
Feudalac kaže...
Memulica:

Brzo si odspinao na baterije, ....

Ništa ti ne spinam, jer je to sastavni dio ti tvojih bajki za malu djecu. Osim što su neefikasni, solari i ventilatori nemaju gdje pohraniti energiju i zato ih možemo koristi samo povremeno ka pomoćne izvore energije i usput uštedjeti i nešto fosilnog goriva.

 

 


  u zadnjih 10 godina su se dogodili tektonski poremećaji u generaciji el energije .....

Jedini 'tektonski poremećaji' su se dogodili pri smjeni ugljena sa prirodnim plinom praćeno ogromnim povećanjem rezervi nafte i plina. Slijedeći korak je crpljenje nafte sa oceanskog dna. Solari i vjetroturbine služe kako je i predviđeno, ka pomoćni izvori energije. Tako su zamišljeni (i ne samo oni) još tamo od početka 70tih godina prošlog stoljeća u jeku velike naftne krize. Druga stvar što vi dječica ne znate ništa o tome i mislite da je 'vizionarska ekipa' spin doktora tipa Elon,Mate,itd. sve sama izmislila nekidan.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice