Nobelova nagrada za fiziku 2020.

poruka: 12
|
čitano: 4.189
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nobelova nagrada za fiziku 2020.".
6 godina
offline
Nobelova nagrada za fiziku 2020.

jel postoji mogućnost da ovaj štogod dobije

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
12 0 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Nobelova nagrada za fiziku 2020.
HCMAA kaže...

jel postoji mogućnost da ovaj štogod dobije

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 22:51 (nemrem_stara_mi_sere).
11 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za fiziku 2020.

Lol, imam par knjiga od Penrosea, bas jucer slucajno naletio na jednu i idem googlat da vidim jel covjek jos ziv, znam da ima godina. I onda danas vidim dobio Nobela.
Bas mi je drago za njega, ima dosta "popularnih" knjiga, ovo sam stavio pod navodnike, jer za razliku od recimo Hawkinga i Greena, ovaj se nije libio mat. formula (Road to Reality, uh!). Taman za nekog tko zeli malo vise "dubine" od Hawkinga/Greena. Meni mozda i omiljeni popularizator fizike.

15 godina
offline
Nobelova nagrada za fiziku 2020.

Dobro su se i sjetili nakon 55 godina.

Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Nobelova nagrada za fiziku 2020.
Ili kako bi se na novohrvatskom reklo: Crna jama

Bajdvej, gledam na HRT1 dokumentarac Planeti i zbljujem se svaki puta kad čujem Ija (Io) ili Cerera (Ceres). A ima toga još (recimo, galaktika umjesto galaksija).
I već sam pomislio da su nađeni novi mjeseci i planetoidi ... kad ono jezikočistunci vulgaris, tzv. hrvatoidi :)
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 8:08 (Antiseptik).
Moj PC  
2 1 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Nobelova nagrada za fiziku 2020.
Antiseptik kaže...
Ili kako bi se na novohrvatskom reklo: Crna jama

Bajdvej, gledam na HRT1 dokumentarac Planeti i zbljujem se svaki puta kad čujem Ija (Io) ili Cerera (Ceres). A ima toga još (recimo, galaktika umjesto galaksija).
I već sam pomislio da su nađeni novi mjeseci i planetoidi ... kad ono jezikočistunci vulgaris, tzv. hrvatoidi :)

 Oba su naziva, i galaksija i galaktika, internacionalizmi koji potječu iz grčkoga jezika. Većina svjetskih jezika svoje nazive za galaksiju izvodi iz grčkoga naziva za Mliječni put. Iznimke su ruski jezik (galáktika) i poljski jezik (galaktyka). Struka vise koristi galaksija, dok jezikoslovci i HRTovi lizaci guzica vise vole galaktika. Zaključno, oba naziva, i galaksija i galaktika, u hrvatskome su jeziku u istoj mjeri internacionalizmi veoma bliske etimologije. Njihovi se sadržaji u cijelosti značenjski podudaraju te su dakle pravi sinonimi.

15 godina
offline
Nobelova nagrada za fiziku 2020.

Je li još nekome malo čudna ova ilustracija Andree Ghez? Meni više liči kao da su nacrtali muškarca s dugom kosom...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Nobelova nagrada za fiziku 2020.

Ako teorija kaže da je unutar horizonta događaja singularnost, ne znači da je u stvarnosti tako - sve crne rupe se mogu objasniti i bez singularnosti.

Dovoljno je da je escape velocity > c.

Singularnost je zapravo točka u kojoj teorija opće relativnosti prestaje važiti - u stvarnosti to nije točka beskonačne gravitacije nego nešto što treba objasniti boljom teorijom.

Svemir.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Nobelova nagrada za fiziku 2020.

za one koji u ovom švedskom favoriziranju "razvijenog zapada" ne vide išta osim sprdnje s ostatkom svijeta (koji, začudo, postoji i u njemu ima i sposobnijih i pametnijih, samo ne dobivaju priliku kao sretni dobitnici nagradne igre nobel-šmobel iz bogatih i razvikanih država/insitutcija)  

 

napomena: posebno, molim, pogledati nagradu za menadžment (6. odozgo), koju su ove godine dobili kinezi i zbog čega. asocijacije su dobrodošle. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 14:40 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za fiziku 2020.
Antiseptik kaže...
Ili kako bi se na novohrvatskom reklo: Crna jama

Bajdvej, gledam na HRT1 dokumentarac Planeti i zbljujem se svaki puta kad čujem Ija (Io) ili Cerera (Ceres). A ima toga još (recimo, galaktika umjesto galaksija).
I već sam pomislio da su nađeni novi mjeseci i planetoidi ... kad ono jezikočistunci vulgaris, tzv. hrvatoidi :)

 Pitao ja moju kćeru (4 godine latinski u srednjoj školi, odlična) što je zapravo ispravno, Io ili Ija, Kalisto ili Kalista i sl. i na kraju ispada da trebalo biti Ia, Kalista, Cerera, galaktika. Ne tvrdim 100% da je točna, ali i ja sam nekako mislio na taj način. Dakle: Ia, Europa, Ganimed, Kalista, Cerera. Malo smo se zakačili oko galaksije i galaktike (galaktos-mlijeko), ona misli da je ispravnije galaktika, mada ni galaksija nije loše jer je očuvan korijen riječi (galaktos). Ja osobno preferiram Io, Europa, Ganimed, Kalisto, galaksija, Ceres, na to sam navikao kroz desetljeća, čak i  ako nisu jezično potpuno ispravni. Najgore je prevoditi imena i prilagođavati ih svom jeziku.

dolazim odmah - Godot
16 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za fiziku 2020.
Serious NERD kaže...

Je li još nekome malo čudna ova ilustracija Andree Ghez? Meni više liči kao da su nacrtali muškarca s dugom kosom...

 Asking real questions!

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za fiziku 2020.
Znamo je iz dokumentaraca
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice