Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji više o

poruka: 124
|
čitano: 23.409
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji više o".
15 godina
offline
Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji više o

U biti ne da mi se odgovarati na svaki pojedinacni komentar.

 

Ali vam mogu reci da znam 3-4 tima u Pixaru kojima su doticni Macovi vec stigli. Kao i Disney u Svicarskoj, Solid Angle itd.

 

Tako da prodaja, po obicaju, radi odlicno...

 

Ove konfe se ili narucuju kroz equipment grantove (cca $500k, 8-9 komada plus nesto PCa) ili kroz ponude za firme...

 

A usporedbe s necim drugim jednostavno nema. HPz i sl. jednostavno zato sto ne vozi Mac. Netko tko treba najjaci hardver da gura macOS uzet ce ovo...i diskutiranje postaje glupo.

 

Evo i Vincent Laforet https://www.digitaltrends.com/computing/how-the-mac-pro-has-revolutionized-video-editing/

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2019 19:40 (Mitch).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi

-professionalac je i kuhar, nogometaš, gitarista, nastavnik.. tj svaka osoba koja radi svoj posao za novac. To što imamo pogrešnu predodžbu (o proffesionalizmu kao terminu-riječi) je naša greška iz koje tad nastaju daljnji nesporazumi ili razočarenja u očekivanjima i sl.

-kao što kažeš, audio.. ništa što ne može i neko drugo računalo s cijenom za nulu manje, ali ipak je to plus tj mac to može, nešto sasvim drugo je tko će ga za što koristiti, jednako tako može surfati i tipkati na forumu, no to tad nije neka posebna reklama, .. osim za 'profesionalce'?  pa me to sjeti na vic, ona, ja sam manekenka na instagramu, on, ja vojnik u CoDu .. :)

 

yutuberi su profesionalci, ali to ne znači da će kvalitetno odraditi bilo koji posao, review.. tj plaćeni su i već time upitne objektivnosti, odnosno, da bi osoba mogla bilo što procjeniti mora se time baviti, duže, kritizirati kvalitetu klavira-gitare-violine, sladoleda, auta, kuće, hrane.. bilo čega. Ne osoba koja to prvi put radi u testu, a yutuber je samo time što je uveo 'profesionalce' dokazao da on nije taj koj može postaviti kriterij, tj ako je kriterij audio, što je referenca, gdje je usporedba s drugim računalima-platformama ili što je cilj-relevantno-usporedivo? Kod transkodiranja videa možemo benčati vrijeme, kao nešto objektivno.. kod audia ne možemo ništa, tj ne možemo mjeriti 'kvalitetu' pjesme rezolucijom-dužinom niti težinu skladbe notama, pa ni veličinom filea ako ga snimimo kao mp3.. i sl. Može se samo uspoređivati kvaliteta softwarea a to nije mac-macos..

tako da mada s jedne strane zvuči dobro ideja da ubaci 'profiče', istovremeno je loša ideja, jer ako i vjerujemo njemu, zašto bi njima itd. ili ako on to ne zna, ne koristi,.. kako može bilo što procijeniti, tad umjesto što je smisao ovih reviewa (dobiti info iz prve ruke) opet imamo nešto iz druge-treće.. + pitanje objektivnosti/kritičnosti i sl. ili što je referenca.

-koroštenje maca za audio, kao korištenje F1 za popeljati se po gradu, brz je.. no to može i drugo vozilo, svako.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Objektivno ne bih rekao da je apple fanboy. U pocetku mi se cinio da je fanboy ali nakon nekog vremena sto sam ga pratio osobno sam zakljucio da nije (bez obzira sto ima sve od applea).

@ihush: da da, krivo sam se izrazio, jbg kad mi je (nama) uslo u nacin razmisljanja da tko god zivi od youtubea nije profesionalac.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
13 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Mitch kaže...
ivicask kaže...
mGT kaže...

Čist iz znatiželje, koliko bi $ koštala takva "PC" konfa ?

 

 Pa za 50k kupiš server sa dva nova 64 jezgre ryzena i dobis mašinu koja je valjda 5 puta jača..

 

https://www.tweaktown.com/news/67432/2-amd-epyc-7742-13-900-annihilate-52-000-worth-intel-xeons/index.html

 

Malo čitajte..

 Graficka strana ni blizu. Afterburner je dosta bitan.

 

U biti taj Mac Pro od 52k je namijenjen za 4k @60 fps realtime renderu u Premieru (zapravo vise FCP) i RenderManu. ProRes postaje standard. Takoder ljudima koji razvijaju renderere (npr. Autodesk/Solid Angle i njihov Arnold) jer trebaju stalno debugat preview koji izbacuje.

 Koja grafička? samo sam usporedivo cpu, a za razliku cijene sigurno kupiš još i jače nvidia kartice.. 

16 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
ihush kaže...
Posmatrač kaže...
..

trece lijepo je rekao da je to najmocnija masina koja vrti final cut pro i uporedio sa do sada najbrzom masinom koja vrti final cut pro....

 

..

Čak ni hackintoš nije rješenje, mora biti macos a tad je mac jedini, ne najbolji, ne najbrži nego nema izbora 

 

za usporedbu, malo povijesti.. a možda se nešto i nauči :) .. SGI, to je nekad bio grafički stroj (pa je došao voodoo..), slika koju pokušavam dodati je frižider, tek da se dobije osjećaj dimenzija, tj kutija je bila = grafička, samo računalo kao ostala klasično pizzabox iz tog vremena.. vga je glavni dio, bio nekad i ostao, samo što je sad obična komponenta koja u ovom primjeru ima više vrama nego većina računala koja posjete forum (a server nije namjenje surfanju) čak i kad zbrojimo desetak prosječnih. Tj glavna komponenta ako govoriom o videu, gamingu.. pa i surfanju danas, jer multimedija je sve izjednačila, razlika je samo u benčanju-FPSima (i kvaliteti, cijeni i sl.).

 Nisam siguran da znaš što je hackintosh, ili je meni pregluho doba noći da bih shvatio tvoj tijek misli... dakle, hajd pogledaj video pa javi jesmo li se krivo razumjeli ili si nadrobio dezinformacija. 


(a sgi... ovo sam ja na fotki od prije 20tak godina sa SGi); njuzflash - to je tada kad sam ga ja koristio, već bio običan picek. Ništa od ovih bakanalija koje si natipkao. Radio sam i na Irixu, sa O2 i to se onda moglo zvati zatvorenim sistemom sa skupim softverom, jer nitko nije radio koliko ja znam hacksilicone. Ali nisu ih kupovali klinci za slikanje. YT pogotovo nije postojao. 

Mitch kaže...

U biti ne da mi se odgovarati na svaki pojedinacni komentar.

 

Ali vam mogu reci da znam 3-4 tima u Pixaru kojima su doticni Macovi vec stigli. Kao i Disney u Svicarskoj, Solid Angle itd.

 

Tako da prodaja, po obicaju, radi odlicno...

 

Ove konfe se ili narucuju kroz equipment grantove (cca $500k, 8-9 komada plus nesto PCa) ili kroz ponude za firme...

 

A usporedbe s necim drugim jednostavno nema. HPz i sl. jednostavno zato sto ne vozi Mac. Netko tko treba najjaci hardver da gura macOS uzet ce ovo...i diskutiranje postaje glupo.

 

Evo i Vincent Laforet https://www.digitaltrends.com/computing/how-the-mac-pro-has-revolutionized-video-editing/

 nije li još uvijek Apple suvlasnik Pixara? Pa shodno tome i u dosluhu sa Disneyem? Misliš li da je to prosječan kupac te konfiguracije? Da je tako, imali bi tiražu par tisuća komada i bok. Ko Rimac auti :P
A Vincent Laforet i "revolucije u video editingu" je LoL. Dobio je na korištenje "16-core Intel, a Radeon Pro Vega II Duo GPU, and 96GB of RAM" Ne želiš vidjeti što mi koristimo, nareckivanje aerial snimki je kuruzni žganac spram toga, ali istina... ne slikamo se po "digital trends" jer eto nismo fensy ni "revolucionalizirali video editing". ThrashCan mac neznam kad sam zadnji put uključio, osim kad prebacujem s helium S35 redcode fajle na Da Vinci Resolve - no to je tek nulta faza, koju ja uglavnom ni ne radim, a ovom liku to je sve... no digital trends trava je uvijek zelenija. 

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.12.2019 20:35 (overhaul).
15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi

-ni ja ne hvatam baš tvoj tijek misli.. no pokušat ću :))

 

-zbog licenci, mora biti mac/macos, dok hackintosh možeš složiti, ali tad nemaš licencu (a to u bizu nije nešto što se smije, jer je filmskoj ind to osnova, temelj, vegeterijanac koji jede meso ili pop koji ne vjeruje.. zakon o autorskim pravima, copytight i sl.).

-iris, o2 .. su već kasnija faza (menje kutije-dimenzije, a ta kutija je VGA), cilj je bio pokazati svježim juzerima kakve kutije-frižideri su nekad bili (ono što je danas obična VGA.. dimenzije kartice vs frižidera) tj sam grafički dio je bio kutija kao frižider (koju je kasnije zamjenila u gamingu voodoo.. poveznica GL tj miniGL port, dok su za video korištene posebne capture i efekt kartice, ostalo je povijest), u tom dijelu, kao poveznicu koji dio HWa radi što, pokušavam objasniti za je za videoediting kartica koja to radi onaj dio koji određuje 90% performansi, ne cpu, ram, disk.. i do par desetljeća je grafički stroj u odnosu na server-gaming-ured-acad... bio upraovo po tome različit. Specijaliziran čip za konkretan video task. Već desetljeće je to 'isto' tj više nije neka posebna razlika kao što je za acad bio quiadro/fire dok su za gaming bile geforce.. + modanje da bi se to kroz driver otključalo (štednja).

-pošto spominješ davinčija, tad ti je ostatak priče o prores-licenci jasan.. i dio kad kao korisnik zapravo nemaš izbor, licence+standardi/kompatibilnost kao karika u lancu.

-više od desetljeća je mac na x86 platformi, tj to je isti PC, koji može biti mac, win, lin.. isti. S razlikom da je mac ponekad jedini izbor, ne zbog HWa nego SW-licenci.

-nasuprot video strojeva (za video editing-montažu, rekodiranje i sl.) suportan primjer je adobeov after, koji primarno korisit cpu-jezgre (+2gb rama po procesu..) i koji traži što više jezgara i odgovarajuću količinu rama, ne koristi vga-gpu za taj task nego čisto soft-cpu snagu. To nije editiranje filma nego špice-reklame i sl. i dio grafičara koji koriste photoshop i sl. imaju drugačija pravila/potrebe nego video. Njima treba cpu+ram ali u ovom primjeru imamo 1.5TB... od čega je recimo (karikirano) 1TB višak, neiskoristiv osim prenemaganja. 100-500gb su zvjeri koje mogu sve, dok ovo može biti ramdisk i sl. i jedini razlog je 'jer može' ne zbog stvarne upotrebljivosti odnosno, da nije takva mbo tad bi bilo usporedivo s 'običnim' HWom a tad bi cijena bila visoka, ovako nije usporedivno pa se ne može reći skupo/jeftino tj u odnosu na što.. npr koliko rama ima trenutno tvoje računalo s kojim radiš.. i koliko bi ti bilo potrebno ili koliko bi poželio? 500-tera-više? Ovo je količina od koje se može napraviti desetak zvjeri kojie glatko obavljaju potreban task, dok vga-gpu obavlja glavni dio posla transkodiranja i praktički postane sporedno ostalo, kao što se od nekoliko tesla kartica slaže superračunalo ili spajanjem sonypleyki..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Prebacio bih ovu negativnu raspravu na pozitivnu stranu onog sto je Apple ucinio s ovom konfiguracijom.
Upravo sam pogledao detaljno rastavljanje mac proa i ostao zapanjen kvalitetom i nacinom na koji je sastavljen. Zasto nitko ne prica o tom.
*Svaka od komponenti pasivno hlađena, jedini ventovi su ona 3 naprijed i jedan za napajanje.
*Tihi ali snazni ventovi
*Dual grafika takoder pasivno hladena
*Potpuno modularan sustav, bez ijednog kabela

Po meni je ovo budućnost. Modularan sustav s efikasnim i tihim hladenjem.
Zamislite da danas imamo PSU, CPU, GPU, RAM i Storage koje samo ustekas u matičnu bez ijednog kabela.
Apple je to super izveo i ovo je po meni savrseno racunalo po nacinu na koji je sastavljeno.

Zelja mi je da u budućnosti postoji samo jedna matična na koju mozemo modularno spojiti bilo koju komponentu. Bilo koju.
Zelite wifi, 10gb internet, soundcard? Samo ustekate mali modul na matičnu.
Naravno ti moduli bi bili skuplji sto bi opravdalo postojanje samo jedne vrste matične,
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Gogy7 kaže...
Prebacio bih ovu negativnu raspravu na pozitivnu stranu onog sto je Apple ucinio s ovom konfiguracijom.
Upravo sam pogledao detaljno rastavljanje mac proa i ostao zapanjen kvalitetom i nacinom na koji je sastavljen. Zasto nitko ne prica o tom.
*Svaka od komponenti pasivno hlađena, jedini ventovi su ona 3 naprijed i jedan za napajanje.
*Tihi ali snazni ventovi
*Dual grafika takoder pasivno hladena
*Potpuno modularan sustav, bez ijednog kabela

Po meni je ovo budućnost. Modularan sustav s efikasnim i tihim hladenjem.
Zamislite da danas imamo PSU, CPU, GPU, RAM i Storage koje samo ustekas u matičnu bez ijednog kabela.
Apple je to super izveo i ovo je po meni savrseno racunalo po nacinu na koji je sastavljeno.

Zelja mi je da u budućnosti postoji samo jedna matična na koju mozemo modularno spojiti bilo koju komponentu. Bilo koju.
Zelite wifi, 10gb internet, soundcard? Samo ustekate mali modul na matičnu.
Naravno ti moduli bi bili skuplji sto bi opravdalo postojanje samo jedne vrste matične,

 

Nije pasivno ako pušu high flow ventovi po hladnjacima. Pasivno znači da nema forsiranog protoka zraka, samo prirodnog.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Gogy7 kaže...
Prebacio bih ovu negativnu raspravu na pozitivnu stranu...

 isto ja govorim svojoj ženi dok raspravljamo treba li nam gle 400, odvedem je u jolly centar, otvoriu joj haubu - kad ono sve unutra tako fino posloženo, ostaneš paf kak je to fino složeno, unutra kad upališ motor tišina, kao da je električan, tako fino izvedeno, stvarno budućnost automobila

 

a ona meni kak je preskup, te suzuki je jeftiniji i što ima veze što je manji, pa ne treba nam baš suv kad nejdemo van ceste tako često, pa vidi kolika bude rata, pa zašto baš mora biti 330 konja, jebote nikad kraja negativnostima... 

9 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Mislio sam na to da su komponente pojedinacno pasivno hladene, tj nemaju svoje ventove vec samo pasivni hladnjak.
Mislio sam da je nemoguce recimo graficku ohladiti ventom na kućištu, da ne snizava dovoljno temperaturu pa je zato potreban jedan ili vise ventova na samoj grafickoj. No ovo je samo dokaz da je kvalitetno izvedeno zracno hladenje dostatno.
15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi

-macpro je uvjek takav.. odličan hw i odlično posložen. (ali to nije pasivno hlađenje.. tj to je aktivno-tunel, neovisno gdje montiraš ventilator)

-no mada mi se mac (kutija-izgled) uvjek sviđa, ovdje nije riječ o izgledu-praktičnosti, nego cijeni npr kotači za 400$ s kojima nije jači-brži nego isti na kotačima.. tj koliko smisla ima 1.5TB RAMa? -naravno, želio bi ga, ali što to mogu s 1.5 a ne mogu s npr pola tb.. brže-jače? ili besmsleno? Cijena koja tako pređe nekoliko komada WSa koji mogu sve.

-besmisleno ako samo pomislimo razliku u potrošnji struje, trajnost i potencijalni kvarovi direktno uzrokovano samom količinom rama (kao više listića lota = veća šansa, a svaki chip traži napajanje-struju kao što i proizvodi toplinu.. ako je to višak, tad je kontraproduktivan-teret, tj u sportskom autu se izubacuje višak-teret i tad je brži jer svaki višak ako se ne koristi je višak-teret i svaki sys-os će biti tad sporiji samim kontroliranjem tog viška-veličinom.. tj gubljenjem ciklusa na održavanje nepotrebnog-nekorištenog rama i sl.)

 

-umjesto 1.5tb zašto ne 2-3 vga.. Tesla? - tj mac nije server (može biti, ali nije to razlog korištenja nego video montaža i sl.)...

ili ovako, koliko resursa ima 'prosječan' (zvjer) radni stroj, workstation na kojem se danas rade takvi taskovi kao spomenuti resolvo.. to su skoro obična računala, recimo 32-64gb + gtx1080ti i sl.... i rade glatko, kao i osnovni model maca.. taj osnovni mac (6000$) i ovaj 'najjači' = x10 faktor cijene.. a nije taj x10 jači, nego samo skuplji pa čak moguće i u nekim slučajevima sporiji.

 

-ovisno o tasku (konkretnoj app koja se koristi) resolvo/video, photoshop, AE, acad .. ili gaming, surfanje/multimedija .. neka app traži više jezgara, tad ga može popišati svaki 'jači' po tom kriteriju s više cpu/jezgara, ako je nešto što koristi gpu tad kao za BC-majning ili gaming i sl. možeš složiti nekoliko (7-15) gpu-vga i to je tad jače od hrpe ovih macova za taj task i uz to jeftinije

 

-odnosno, možeš kupiti zvjer (pa i osnovnog maca) koji radi ono što se traži + auto više klase, umjesto beskorisnog 1.5tb .. + ovaj izgleda kao ribež, pa je stari nekome ljepši.

-nisma siguran jel u ovoj ili drugoj mac temi.. spomentuo i samo 2xusb .. meni to ne smeta, jer maca ne vidim kao punjača mobitela ili nešto na što spajam hrpu periferije, pa čak ni printer (ili mrežno).. jednostavno mac nije običan i po toj banalnoj sitnici kao 2 usb porta se to primjeti, meni ok, no yutuber to navodi kao sitnicu koja može smetati.. i koja je primjer kako nešto beznačajno može nedostajati.. ili nisu mogli staviti recimo još 2-4 porta? .. a ponude perverziju od 1.5tb ..

 

-no, kao što je nekad b.gates rekao za 640kb .. možda će za desetak godina ta količina rama biti nešto što ima slabiji smartphone.. no trenutno-danas, taskovi-appsi i upotrebljivost nisu takvi + čak moguć dravback od tog viška, koji može za konretan task biti uložen u konkretnu potrebnu komponentu, npr cpu ili vga ili kotačići... :)

 

-meni su sva račuanla ista, svi osevi.. i mac je uvjek bio odličan (poželjan). Ne kritiziram ga, više hvalim osim ove cijene i smisla. Pa i to da uopće pomislim kako je previše rama (nešto što za normalne pc nikad ne pomislim). No da, to je samo opcija-ponuda, ali time i određena mbo koja to može prihvatiti, a to je tad besmisleno rasipanje resursa. Jer primarno na računalu mora biti pitanje, što to radi, što može ne koliko ima rama ili ostale komponente nego što to može (više-jače-brže) u odnosu na ostale. Isti pc, ista x86 platforma + malo perverzije samo jer 'može'.. i tad jutuberi to hvale, jer su plaćeni upravo za to, ne zato jer ekšli nešto s tim mogu što s drugim ne mogu.. i to tad doživim kao negativnu fejk reklamu koja macu ne treba, jer je odličan, kao što primjećuješ i sam raspored-kućište. Kao da angažiraju u promo reklami nekog negativca (da prostiš, hadezejca) da ih hvali.. =kontraefekt :)

 

-antireklama je kad yutuber uspoređuje rezultat imacproa (lap, vga..) i ovog najnovijeg macproa (desktop).. dok je sama vga ta koja može popišati sve macove u konkretnom tasku neovisno koliko imaju cora ili rama. Može usporedba bliža forumašima, kao da složimo dva ista, najjača računala trenutno dostupna u trgovinama i da u jednog stavimo gt1030 u drugi rtx2080ti .. i da tad benčamo FPSe. Ovo je ista stvar, ista razlika .. 22 vs 4 minute, jer je u imacu starija-slabija vga i samo ta komponenta da je jednaka, kakvi bi bili rezultati? -u sekundama, ne u minutama razlika, a tad bi bilo i prmjetno koliko je 100-500gb ili 1.5tb rama za neke stvari sporedno pa time i besmisleno ako ih samo klikamo i slažemo u košaricu po kriteriju najskuplje=najbolje.. jer nije, važan je konkretan task i tad se tako složi računalo. Za najbanalniju usporedbu, usporediti imacpro (ili macbook i sl) u ponudi, npr intel grafika i radeon pro.. koja konfiguracija je jača? Zašto? -sve ostalo je isto.. tad je jednostavno nepošteno (zavaravajuće) tako reklamirati brzinu kodiranja videa i to bi yutuber koji to radi morao znati, pa čak i bez testa ako npr ugradi 2-3x gpu koliko se očekuje ubrzanje-rezultat u odnosu na single gpu ili cpu itd.

 

-dovoljno je usporediti amd-radeon dvije linije, vega-obične-gaming i ws-pro klase vga(gpu). U svakom dijelu 2-4x više pa i količini vrama koji konkretno ims svrhu na željenoj rezoluciji i preciznosti kao hdr10 ili fp64 koju obična nema (zato i razlika x2 količine vrama) dok je za fp32 razlika +20% i više. Uspoređivati kruške i jabuke kad je u pitanju apple? :) a takvim testom nam sugeriraju da je novi mac x5 puta brži, mada je za taj rezultat zaslužna vga koja nje mac nego samo dio-komponenta kao i cpu i ostalo. Tj mac je ništa, hrpa dijelova, dobro posloženih + soft/os i licence. Jedino što je mac u svemu tome, je ribež tj izgled kao i kotačići koji su poseban dodatak, ali odlično složen, radi. Teško da može bolje osim za konkretan task kad se upravo po zadanom kriteriju sve tome prilagođava, kao F1-auto... F1 nije osobno vozilo za cestu, dok običan auto nikad neće biti brz kao f1 i pobijediti u trci, no to su dvije različite namjene i tad je f1 u gradskom prometu loš kao i u brdskoj vožnji po livadi-blatu, .. f1 je brz samo na f1-stazi. Isto možemo reći za alat, odgovarajući šarafciger koji je najbolji za konkretan task vs univerzalni koji može svašta ali nije najbolji.. f1, pc.. osobno vozilo, osobno računalo, upravo se tako razlikuju a izgled-design je mac ili ribež, kako se kome dopadne :)

 

-ili, ako imaš kućište koje je tiho, efikasno hlađenje aktivno/pasivno.. što se desi kad to popuniš s max količinom rama? -toplina+potrošnja i samo nepotrebno opterećenje sustava, sabirnice. Za suludu količinu rama samo zato jer može.. a benč transkodiranja će ovisiti o gpu kao što će AE ovisiti o jezgrama i sl. Već po tom kriteriju (ovo je skoro bogohulno) radije bi uzeo osnovni model s recimo 100gb (ofrlje ili bi rekao 128..) nego s 1.5tb ili bi od viška napravio ramdisk a to tad znači da mi ram ne treba i da bi bez potrebe držao grijalicu-fen na stolu jer svaki chip troši struju i stvara toplinu, kao mravi.. jedan dva... nakupi se. I tad ono što primjećuješ, pametan-optimalan design i hlađenje-tišina ubijem beskorisnim opterećenjem, tj kao da maca koristim umjesto cigle ispod auta.. jer to je mac, može i to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.12.2019 15:11 (ihush).
7 godina
online
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi

Da, upravo to, onih 1.5 TB RAM-a je zato kaj može ići na tu ploču, pa i ponude u konfiguratoru ako tko poželi.

A, kao što je kolega u jednom postu rekao, Mac se kupuje radi Final cuta, i tko voli taj software ni nema drugog izbora.

Tad je to ok konfiguracija, naravno RAM onda ni ne treba previše, možda čak i 64-128 GB, kad rade već 8k video.

Za CPU intensive software nije, ali to je opet druga niša, tu je samo Threadripper trenutno igrač, a Apple nikad ne bude stavljao AMD proc u Mac (ili bar dok im traje deal s Intelom), tak da bude onda Mac upotrebljiv i za neke druge pro upotrebe.

Naravno, audio obradu ne spominjem u tom kontekstu, jer je tu sve overkill, i to i na starijem Macu dela kak spada.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji više o

Ma tko god radi na developmentu renderera ce u top 2 odabira imat upravo ovo. Drugi odabir ce biti neko custom rjesenje, s Threadripperom i nVidijom.

 

Uglavnom trziste postoji i tom trzistu cijena nije bitna. Zamislite neku firmu koja umjesto sluzbenih autiju uzima samo ovakve stvari...

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Gogy7 kaže...
Mislio sam na to da su komponente pojedinacno pasivno hladene, tj nemaju svoje ventove vec samo pasivni hladnjak.
Mislio sam da je nemoguce recimo graficku ohladiti ventom na kućištu, da ne snizava dovoljno temperaturu pa je zato potreban jedan ili vise ventova na samoj grafickoj. No ovo je samo dokaz da je kvalitetno izvedeno zracno hladenje dostatno.

 Doslovno svaki server ima tako rjeseno hladenje, svaka komponenta ima mali hladnjak na sebi, i onda na prednjoj strani kucista imas ventilatore koji guraju zrak kroz kuciste.

 

A jos najbolje da nije kvalitetno napravljeno za te pare lol.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Maloprije sam gledao na LV1 tech kanalu Wendella kako sastavlja server sa 2 threadrippera (svaki sa 64c/128t) i buka je...
Ne moze se to usporedjivati uopce.

Edit: pardon, nisu 2 threadrippera nego dva epyc procesora.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.12.2019 18:29 (AA-d00d).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Normalno kada su 80 mm ventilatori i moraju gurati zrak kroz dosta zapreka, a da ne govorim da su unutra dva proca od 250w. Da su to 140mm ventilatori i malo optimiziranije kuciste, ne bi bilo ni priblizno glasno.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Znaci zakljucak je onda da je apple dobro slozio kuciste gdje samo 3 prednja ventilatora mogu ohladiti mrcinu od procesora i dvije graficke kartice 👍
I to sve u zavidnoj tisini.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Gogy7 kaže...

Po meni je ovo budućnost. Modularan sustav s efikasnim i tihim hladenjem.
Zamislite da danas imamo PSU, CPU, GPU, RAM i Storage koje samo ustekas u matičnu bez ijednog kabela.
Apple je to super izveo i ovo je po meni savrseno racunalo po nacinu na koji je sastavljeno.
 

IBM imao to kao standard kod dobrog dijela PS/2 računala prije 30 godina.

No to je skuplje i slabije proširivo.

AA-d00d kaže...
Znaci zakljucak je onda da je apple dobro slozio kuciste gdje samo 3 prednja ventilatora mogu ohladiti mrcinu od procesora i dvije graficke kartice 👍
I to sve u zavidnoj tisini.

 To je standard kod većine brand radnih stanica (pasivci + veliki ventovi). Zato su obično tihe.

16 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Old Iggy kaže...
AA-d00d kaže...
Znaci zakljucak je onda da je apple dobro slozio kuciste gdje samo 3 prednja ventilatora mogu ohladiti mrcinu od procesora i dvije graficke kartice 👍
I to sve u zavidnoj tisini.

 To je standard kod većine brand radnih stanica (pasivci + veliki ventovi). Zato su obično tihe.

 Da, imam dojam da većina kibicera i komentatora ovdje nikad nije profesionalno radila pored workstationa, pa eto sad čudo neviđeno. Hajd jedino što obične brand ws imaju standardne grafičke koje dolaze sa svojim ventovima, iako sve je to vrlo tiho. Iako ima rješenja koja su centrirana na vodeno. Sve skupa izlišno, jer malo tko u radnom vijeku Workstationa po njemu prčka i mijenja. Dapače, i složene su sa "programmed obsolence" da ti paše, neznam, jedan jači procesor iz iste generacije kojeg je gotovo nemoguće naći na tržištu, i ECC ram koji često isto (pričam o mac pro iskustvima, iako o procesorime vrijedi i za ove HP Z ws koje imamo), dok recimo dogradnja grafike obično ne šljaka zbog dimenzija kućišta, nedostatka napajanja i jasno drivera. Tako da priče o nadogradivosti Workstationa su samo opravdanje izbora. "a jednom ako bude potrembo, može se..." aha. Mislim da smo na jednom kompu dogradili jedan procesor. Sve ostalo firmi (a da se ne lažemo, ovo će se 99% kupovati preko firme i ovdje i vani) je amortizacija bolja u komadu i paketu hadrver-softver.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
fer-de-lance kaže...

Da, upravo to, onih 1.5 TB RAM-a je zato kaj može ići na tu ploču, pa i ponude u konfiguratoru ako tko poželi.

A, kao što je kolega u jednom postu rekao, Mac se kupuje radi Final cuta, i tko voli taj software ni nema drugog izbora.

Tad je to ok konfiguracija, naravno RAM onda ni ne treba previše, možda čak i 64-128 GB, kad rade već 8k video.

Za CPU intensive software nije, ali to je opet druga niša, tu je samo Threadripper trenutno igrač, a Apple nikad ne bude stavljao AMD proc u Mac (ili bar dok im traje deal s Intelom), tak da bude onda Mac upotrebljiv i za neke druge pro upotrebe.

Naravno, audio obradu ne spominjem u tom kontekstu, jer je tu sve overkill, i to i na starijem Macu dela kak spada.

 

Ne ide to tako kolega.
Ne pravi se ploča "ajmo napraviti ploču kompatibilnu za taj i taj CPU" nego zahtjevi CPU-a diktiraju pravljenju ploče.

 

Evo ti ovaj primjer: Ovaj: CPU podržava 3 TB RAMA kroz četiri kanala (kliko stazica nije sad bitno) izvučeš kroz te stazice pinove linije od bakra i fino poredaš slajsove za RAM, dalje izvlačiš linije za PCIe staze... ako CPU hoće toliko Volti onda se pravi napajanje za njega.. vrlo jednostavno. Eh sada kvaliteta pojedinih komponenti (dioda, regulatora napona, kondezatora itd itd) diktiraju kvalitetu same ploče, a to je najslabija točka MacPro.. ploče se jednostavno kvare kao lude.

Međutim ako se i napravi takva ploča da podržaje 3TB RAM-a ne mora značit da i možeš imati toliko rama jer jednostavno modula po pločici odgovarajuće veličine - jednostavno nema (ili ti kažu da dolazi u drugoj polovini, lupam,. 2020-te). Primjer je Leonvo P920 radna stanica koja podržaje do 2 TB (kao odgovor HPz-a koji je sa 1,5 TB odgoovrio starijoj P910  radnosj stanici od 1 TB-ram) ali modula još uvijek nema.

 

Špekulacije o prelasku Applea na AMD-ove procesore stoje već godinama i pitanje je kada će se i to desiti - a desit će se. I onda kada se desi onda su stvarno probudili lava koji spava. Jer znamo da AMD je sve živo rasprodavao i svi više zarađuju (primjerice TSCM, Samsung) od samog AMD-a.

Eto sad sve znaš, ako trebaš šemu nekog CPU-a ili kako radi 8-bitni CPU (Arhitektura CPU-a koja se uči na Fakultetu Elektrotehnike) jer ako ne znaš kako radi 8 bitni CPU nećeš nikada moći znati kako radi 16-bitni OS a da ne govorim o x86/x64 arhitekturi, vrlo radu ću ti poslati.

Eto sad znaš sve.

7 godina
online
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi

Hvala kolega na informacijama, znam ja sve to, i nije to bila uopće tema.

Samo smo komentirali zašto su u konfiguratoru ponudili tu količinu RAM-a, jer u stvarima za koje se Mac koristi nije potrebno, ali očito je zato da bude u ponudi kad već može na tu ploču.

 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
fer-de-lance kaže...

Hvala kolega na informacijama, znam ja sve to, i nije to bila uopće tema.

Samo smo komentirali zašto su u konfiguratoru ponudili tu količinu RAM-a, jer u stvarima za koje se Mac koristi nije potrebno, ali očito je zato da bude u ponudi kad već može na tu ploču.

 

 

A drago mi je da se netko reazumije u samu bit arhitekture CPU-a.
A sada zašto su ponudili 1,5 TB RAM-a vjerojatno iz ovog gore razloga, tj. što CPU podržava toliko, jer barem je memoriju najlakše od pinova voditi. Prepostavljam da znaš kako se pravi i sama PCB ploča, bilo neka sitna za kućno zvono bilo Matična Ploča za PC. A sada je li stvarnop tako... hm.. mislim da ni u Appleu ne znaju zašto nakrkati toliko RAM-a a ne ponuditi najjače Quadrovke. Zapravo ne znam da li je Apple ikada poslovao sa Nvidiom.

Ja imam stari Power Mac u fali mi još jedan da napravim ovu klupu. Biti će ispod stepeništa da mogu sjesti kada oblačim obuću :-D

 

 

Platio ga 20 KM (oko 75 kuna), potuno je ispravan samo alumiji je na dosta mjesta nekako pohaban (ali imam majstora za to), kao da ga je netko strugao od zid. Inače spor je je do neba. 100 godina treba da otvori neku stranicu. Ili je nešto pokvareno ili jednostavno staro čudo.

A zapamti moje riječi: Apple će preći na AMD-ove CPU-ove a sam Mac Pro će se nuditi jedno vrijeme ali na duže staze.. hm.. ne znam.. 50/50 da će platforma propasti, člsto radi cijene ili amortizacije.

12 godina
offline
Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji više o

Potpuno laicko pitanje... ali zar nije bilo govora o tome da ce Apple proizvoditi CPU inhouse? Kao kad vec rade za iPhone onda ce se presaltati i na desktop. Btw koji bi plusevi minusi bili prelaska macova sa intela na AMD?

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
FuzzyBrain kaže...

Potpuno laicko pitanje... ali zar nije bilo govora o tome da ce Apple proizvoditi CPU inhouse? Kao kad vec rade za iPhone onda ce se presaltati i na desktop. Btw koji bi plusevi minusi bili prelaska macova sa intela na AMD?

 Mislis projektovati jer Apple ne proizvodi nista....

12 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Posmatrač kaže...
FuzzyBrain kaže...

 

 Mislis projektovati jer Apple ne proizvodi nista....

 A razlika je? Apple ulozi u R&D i plati nekome da proizvede za njih. Gradit tvornice iz 0 bi sa njihovog stajalista bio glupi potez. 

Ako sam ti pomogao opali TD!
5 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
FuzzyBrain kaže...
Posmatrač kaže...
FuzzyBrain kaže...

 

 Mislis projektovati jer Apple ne proizvodi nista....

 A razlika je? Apple ulozi u R&D i plati nekome da proizvede za njih. Gradit tvornice iz 0 bi sa njihovog stajalista bio glupi potez. 

 Razlika izmedju projektovanja i proizvodnje je ogromna..... nekih 5 milijardi dolara....

Samo sam ispravio netacnu tvrdnju.... Nemislim ulaziti u polemiku oko toga jer je nebitno za temu....

13 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Posmatrač kaže...
FuzzyBrain kaže...
Posmatrač kaže...
FuzzyBrain kaže...

 

 Mislis projektovati jer Apple ne proizvodi nista....

 A razlika je? Apple ulozi u R&D i plati nekome da proizvede za njih. Gradit tvornice iz 0 bi sa njihovog stajalista bio glupi potez. 

 Razlika izmedju projektovanja i proizvodnje je ogromna..... nekih 5 milijardi dolara....

Samo sam ispravio netacnu tvrdnju.... Nemislim ulaziti u polemiku oko toga jer je nebitno za temu....

Recimo da si u pravu kada spominješ cifru od već koliko USD-a, no može malo onda i elaboriranja, makar si spomenuo da je nebitno, a nije! 
U ovom slučaju, bitna je satnica cijene rada radnika, koji je nekad bio nužno neophodan podatak i činjenica, sve dok se "Istočni zmaj" nije probudio i dignuo na zadnje noge! 
Sjećam se frke sa brendom "Tommy Hillfiger", kada su dobili ugovor za Olimpijsku reprezentaciju Amerike, kakav je to bio flop, od apasolutno svega, a jedan od main detalja je bio slaba kvaliteta šivanja, nisam našao tko je bio odgovoran za taj dio ugovora! 
U tom trenutku te svjetske sramote, počela je jačati kampanja da se Američke firme vrate sa poslom na "svoj teritorij"! 
I sada se dolazi do onog krucijalnog pitanja; "Koliko će koštati sat rada Američkog radnika u Americi, odnosno koliko će se poskupiti proizvod u krajnjoj cijeni"?! 

Malo karikiranja, "Rimac automobili" su uradili velik posao sa baterijama, no njima nije main posao raditi aute, već baterije! 
Koliko bi koštao neki njihov auto da se radi u seriji od nekih 12000 komada, neka bude i 1200, ali tko će napraviti tvornice, školovat radnike, pa makar to učinila i recimo Kina, Južna Koreja ili Hrvatska?!?! 
Čije bi gospodarstvo profitiralo na kraju priče?! 

Onih 5 milijardi USD, bilo bi uber superduper kada bi to bilo nekih 20% našeg Hrvatskog BDP-a! 

ATJ Lučko
16 godina
online
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
overhaul kaže...
Old Iggy kaže...

 To je standard kod većine brand radnih stanica (pasivci + veliki ventovi). Zato su obično tihe.

 Da, imam dojam da većina kibicera i komentatora ovdje nikad nije profesionalno radila pored workstationa, pa eto sad čudo neviđeno. Hajd jedino što obične brand ws imaju standardne grafičke koje dolaze sa svojim ventovima, iako sve je to vrlo tiho. Iako ima rješenja koja su centrirana na vodeno. Sve skupa izlišno, jer malo tko u radnom vijeku Workstationa po njemu prčka i mijenja. Dapače, i složene su sa "programmed obsolence" da ti paše, neznam, jedan jači procesor iz iste generacije kojeg je gotovo nemoguće naći na tržištu, i ECC ram koji često isto (pričam o mac pro iskustvima, iako o procesorime vrijedi i za ove HP Z ws koje imamo), dok recimo dogradnja grafike obično ne šljaka zbog dimenzija kućišta, nedostatka napajanja i jasno drivera. Tako da priče o nadogradivosti Workstationa su samo opravdanje izbora. "a jednom ako bude potrembo, može se..." aha. Mislim da smo na jednom kompu dogradili jedan procesor. Sve ostalo firmi (a da se ne lažemo, ovo će se 99% kupovati preko firme i ovdje i vani) je amortizacija bolja u komadu i paketu hadrver-softver.

Točno tako. Iako je tehnički izvedivo, obično je preskupo za klasično amortizirana sredstva.

fer-de-lance kaže...

 

Samo smo komentirali zašto su u konfiguratoru ponudili tu količinu RAM-a, jer u stvarima za koje se Mac koristi nije potrebno, ali očito je zato da bude u ponudi kad već može na tu ploču.

 

 

Ponudi se jer može, netko možda i treba toliko ili će trebati kroz godinu - dvije.

Tera - dva rama danas nije neki problem.

FuzzyBrain kaže...

Potpuno laicko pitanje... ali zar nije bilo govora o tome da ce Apple proizvoditi CPU inhouse?

Neisplativo im je to i poprilično teško.

15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Old Iggy kaže...

fer-de-lance kaže...

 

Samo smo komentirali zašto su u konfiguratoru ponudili tu količinu RAM-a, jer u stvarima za koje se Mac koristi nije potrebno, ali očito je zato da bude u ponudi kad već može na tu ploču.

 

 

Ponudi se jer može, netko možda i treba toliko ili će trebati kroz godinu - dvije.

Tera - dva rama danas nije neki problem.

Zato jer ce netko kliknuti na njihov upgrade RAM-a, ne cemu imaju ogromnu marzu - kao i na diskove.

Bilo mi je nevjerojatno da MKBHD hvali SSD da je fenomenalno brz - a ono 100$ Samsungov Evo NVME je cak i brzi.

Old Iggy kaže...

FuzzyBrain kaže...

Potpuno laicko pitanje... ali zar nije bilo govora o tome da ce Apple proizvoditi CPU inhouse?

Neisplativo im je to i poprilično teško.

Moze se povuci paralela sa iPhoneom i njihovim procesorima tamo.

 

Naizgled, sama cinjenica da imaju svoje mobilno rjesenje namece pitanje zasto ne rade isto u dosktopu, pa cak do toga da vec godinama kolaju glasine i o tome po medijima, sa bombasticnim naslovima - A13 je brzi od i5.

No, A13 je licencirana tehnologija ARM-a, a ima i stanovitu prednost - prodaje se preko 100 milijuna iPhonea.

 

U desktopu su takve brojke nemoguce, pa bi takav procesor morao biti toliko bolji od konkurencije da se kupac ne premislja, jer kao sto vidimo i kod mobitela, nitko drugi nece uzeti njihov dizajn za sebe - kao sto se ne uzima ni Kirin i Exynos.

Ovo su samo laicki komentari, u sam razvoj procesora se ne razumijem.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
wyks kaže...
..

Zato jer ce netko kliknuti na njihov upgrade RAM-a, ne cemu imaju ogromnu marzu - kao i na diskove.

Bilo mi je nevjerojatno da MKBHD hvali SSD da je fenomenalno brz - a ono 100$ Samsungov Evo NVME je cak i brzi.

..

 -sporedno jer je.. nekompatibilno, isključivo apple model možeš koristiti za sys..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice