Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji više o

poruka: 124
|
čitano: 23.412
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji više o".
15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
FuzzyBrain kaže...

Potpuno laicko pitanje... ali zar nije bilo govora o tome da ce Apple proizvoditi CPU inhouse? Kao kad vec rade za iPhone onda ce se presaltati i na desktop. Btw koji bi plusevi minusi bili prelaska macova sa intela na AMD?

Nije uopšte laičko pitanje, nego jako dobro pitanje za nekakvu kvazi-analizu tržišta. Samo jedno pitanje u kojoj inhouse Apple proizvodi svoj CPU, jesam li ja to što propustio?
Dakle idemo redom (imaš šta čitati):

Buduči da i AMD i Intel proizvedi x86 procove, dakle samu licencu je nemoguće prenijeti i da kupe kompletan AMD, na CPU-ovima bi moralo pisati AMD. I pitanje je da li bi se to moglo tako izvesti, pravno mislim da ne bi.
U procesore se može zaviriti mikoskopom i iste inverznim inžinjeringom pokušati kopirati, najmjerno kažem pokušati jer obje firme Intel tj. AMD (a zapravo je to TSCM i SAMSUNG) imaju svoj način proizvodnje procesora zato Intel kaže da je njegov 14++...+ nm = kao TSCM-ovih 7nm (otprilike).
Eh budući da je dogovoren sporazum oko toga (nakon što je Cyrix i VIA propala barem u pogledu x86 procesora o tome cijelo vrijeme pričam) da obje kompanije mogu zaviriti i korisiti patente jedne od druge, sad zavisi koliko patent traje, eto ti čisti primjer zašto se čekalo da AMD izda procesore sa HT.
Ali priča počinje daleko ranije tj. od Veliko Plavog i samog Intela, to su toliko velike firme da je ne moguće da u ovom trenutnom kapitalističkom svijetu propadnu. I to nisu firme koje su kao Nokia preko noći držala skoro 50% tržišta telefona i isto tako preko noći i potonula. Govorim ovo čisto da me netko ne citira i kaže "tako se i za Nokiu nekoć govorilo". Slična situacija je bila sa 10 banki u kojem imaš ovaj film (mada samo kao film ovaj je meni bolji) pod nazivom Preveliki Da Propadnu kada je bila velika recesija 2008-me.
Jer da su te kompanije propale (a trebale su) imao bi ovakav scenariji: 1. sedmica redovi u Bankama, 2. sedmica sve police u svakom hypermarketu ispražnjenje i 3. sedmica propast dolara i vraćanja trampe (ja vreću krompira na rame pa na tržnicu tebi za par kg mesa) i urušavanje kompletne trenutno ekonomije kakvu danas poznajemo.

Dakle kao što sam rekao sve počinje od gore Velikog Plavog tj IBM-a koji je rekao (izvor Wikipedia): "AMD ulazi u posao PC procesora kada IBM daje ultimatum Intelu da mora ustupiti svoje proizvodne patente minimalno još jednom proizvođaču. Tako izabrani proizvođač postaje AMD." AMD K5 nije nitko kupovao do K6 procesora a svijetu a široj javnosti je tek bio poznat sa svojom serijom od Athlon Procesora. Malo tko od ove omladine zna da je AMD proizvodio procesore sa Intelovim Logom. Evo i slike.
Nakon toga imaš ta dva slučaja ovaj i ovaj. Da ne duljim previše pročitaj malo jer istorija računala i samog CPU-a je jako zanimljiva koga to zanima.

Intel 1978. pravi prvi x86 CPU, trii godine kasnije IBM kreira današnji PC (Personal Computer) želeći Intelov x86 CPU ali pod uslovom Intel osigura drugog proizvođača sa svojim x86 patentom i naravno mora da bira AMD-a, a 1982 (nakon 5 mjesečnog pregovaranja) tj. malo prije nego sam se ja rodio AMD i Intel potpisuju 10-godišnji ugovor o razmjenjivanju patenata. U novije doba imaš gore novija tužakanja.

Meni lično je najzanimljivije je da je Cisco prodao svoj odjel malih Routera (kućanskih), Tehnicoloru, a većinski (ili barem 50% mislim) Tehnicolora je sam Intel. A tko voli gledati filmove skoro da nema filma a da se odjavna špica ne završava sa Tehnicolor logom. Pa to sada možeš povezati sa pričom da se ne može napraviti film bez Appleovih računara, što je totalno zabuna. Tarantino, kao što sam već jednom rekao, uzme 70mm analogni Kodak film i snimi film i zaboli ga đon tko će to kasnije digitalizirati u UHD BluRay.


Ostalo mi je još da citiram ovo "Trenutačno na proizvodnji novih procesora AMD se nalazi u patentnom savezu s IBM i Apple korporacijom." Eto zašto se Nvidijine grafičke kartice ne mogu naći u Apple računalima i zašto je moje mišljenje da će možda sledeća nadogradnja ovog Mac Proa biti sa AMD-ovim CPU-om, ako isti proživi dovoljno dugo jer znamo kako se fijasko završio oko onog crnog pretis lonca. Još po uzoru na Lenovo (da se napomene: Lenovo je najveći proizvođač ralunala na svijetu) osim P920 nudi i Rack izvedbu svog  Workstationa i malo prije vidim da će uskoro i Rack izvedba ovog Rene za Sir biti ponuđena).

Nije zgoreg onda ni spomenuti da malo tko zna da je Apple surađivao sa Intelom kada je ovaj potoniji počeo da razvija Core 2 Duo i Core 2 Quad procesore.

Ono što krajnjeg korisnika zanima jeste šta ubični juzer dobija. Pa kreneš najprije od igara, tu bitku tko osvoji, je pobjednik tog-i-tog-svjetkog-prvenstva. Dakle najmoćniji CPU za igranje ovog trenutka je jedan Intelov sada, ne drži me za riječ jer sam tab zatvorio, jedan i9 mislim ili je to ne znam ovaj Core i9-10980XE ili je to mislim onaj 8-jezgreni Intel Core i7-9800X sa cijenom od $500 dok AMD sa već kojim ni sam ne znam kamaru jezgra nudi za osjetno više novaca (oko $700) i skače sam sebi u stomak.

Daleko bolje ti je u jednom postu ihush odgovorio tamo tko je Intel atko AMD, nakon žestoge rasprave nitko mu nije smio ni TU i TD dati. Ja kliknem na arhiviraj post ali nigdje da ga nađem.
Ah da.. netko je rekao mislim kolega Posmatrač  da Apple ništa ne proizvodi nego produktuje što je potpuno netačno: Apple proizvodi svoj i mobilni i desktop OS, a u širem kontekstu proizvodi i mobitele i kompjutere i svašta nešto. Na kraju krajeva proizvođač mojih monitora je Dell a to što mu je Panel od LG-a a elektronika od tog i tog.. ne bitno je.

Eh sada ja svašta nadrobi (a možda i pored svega gore i sam dođeš do zaključka) koji bi + ili - bio prelaskom Apple na AMD-ove CPU-ove je manje više ne bitno ali zanima svaokga. Moje mišjenje je da je potpuono nebitno ako AMD u sledeću generaciju Mac Pro ugradi AMD-ov procesor jer ta radna stanica je u startu veoma precijenjena. Biće još skuplja jer jer i AMD ne proizvodi lično svoj CPU (a u proizvodnji je najveća marža) tu Apple može da kalkuliše tipa ok daj bolji procesor ali mi možemo smanjiti maržu (jer sam logo Applea je 20% ciejne samog uređaja). Ali to bi moralo da bude igranje na duže staze budući da je ovo što AMD trenutno radi 32/64 jezgre i iz utičnice 600W je apsurdno, jer samo opet budi lava koji spava.
Na kraju opet profitira juzer jer onaj XE Intelov umjesto 1000 USD sada može da nabavi za 500USD, a nitko ne spominje (po meni) ključnu komponentu sustava tj. GPU-ovku, jer kupnja procesora od 2500 USD je apsurdna kada za iste pare možete dobiti Titana RTX ili 1000 USD 2080Ti.. mnogo mnogo po meni je bolja solucija daj ovaj Intelov od 500 USD i RTX-cu za 1000 USD. Nego daj AMD-a od 32 jezgre koji košta 2500 USD i onda igraj se sa nekom od Radeonkom.

Ako šta treba dodati ili oduzeti - samo javi.

15 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
ihush kaže...
wyks kaže...
..

Zato jer ce netko kliknuti na njihov upgrade RAM-a, ne cemu imaju ogromnu marzu - kao i na diskove.

Bilo mi je nevjerojatno da MKBHD hvali SSD da je fenomenalno brz - a ono 100$ Samsungov Evo NVME je cak i brzi.

..

 -sporedno jer je.. nekompatibilno, isključivo apple model možeš koristiti za sys..

 -samo za jakovp-a ... ili kad se s nečim ne slaže, da argumentira.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
wyks kaže...

Zato jer ce netko kliknuti na njihov upgrade RAM-a, ne cemu imaju ogromnu marzu - kao i na diskove.

Bilo mi je nevjerojatno da MKBHD hvali SSD da je fenomenalno brz - a ono 100$ Samsungov Evo NVME je cak i brzi.

...

U desktopu su takve brojke nemoguce, pa bi takav procesor morao biti toliko bolji od konkurencije da se kupac ne premislja, jer kao sto vidimo i kod mobitela, nitko drugi nece uzeti njihov dizajn za sebe - kao sto se ne uzima ni Kirin i Exynos.

Ovo su samo laicki komentari, u sam razvoj procesora se ne razumijem.

Problem gledanja "cijena" je laičko cjenjkanje cijenama s weba, što u stvarnosti baš i nije istina.

Kod Intela, cifre od 50k kod bilo kojeg vendora direktno znači cca 40 - 50% nižu projektnu cifru, što kod Applea baš i nije slučaj.

Uz to, ide niz detalja koji nisu direktno vezani uz sami workstation već okoliš. Recimo, diskovni sustavi, kolaboracija itd. A tu Mac ne briljira, još nisam našao ništa "ozbiljnije" već mi se čini da Apple i dalje cilja jaka "usamljena" radna mjesta.

 

Što se CPU-a tiče, nisam siguran je li Apple ikad imao "svoj" CPU, još od 6502 preko Motorole i Powera do danas Intela. Iako su već u nekoliko navrata bile najave kreiranja tako čega, broj prodanih modela (i to ne samo Proa) nisam siguran da opravdava enormnu investiciju (jer to nije samo CPU već cijeli "ekosustav").

14 godina
odjavljen
offline
Re: Najsnažniji i najopremljeniji Mac Pro stoji vi
Da sorry mislio sam da pricas o ramu posto se i to spominjalo.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice