Koja vrsta diska ide u NAS?

poruka: 41
|
čitano: 13.717
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koja vrsta diska ide u NAS?".
7 godina
protjeran
offline
Koja vrsta diska ide u NAS?

Ako ce ti to biti sekundarni disk u laptopu, onda bi uzeo ovaj, makar je SMR:

Seagate FireCuda Compute SSHD 2TB
ST2000LX001

https://www.nabava.net/cvrsti-diskovi/seagate-st2000lx001-hdd-cijena-2tb-sata-sata3-29652591

https://geizhals.at/seagate-firecuda-compute-sshd-2tb-st2000lx001-a1521971.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

20€ vise od klasicnog SMR 2.5" 2TB diska, odnosno 10€ od klasicnog CMR 2.5" diska.

 

E sad, Toshiba je na snizenju, pa je 3TB disk povoljniji i od 2TB verzije:

Toshiba MQ-Series 3TB
MQ03ABB300

https://geizhals.at/toshiba-mq-series-3tb-mq03abb300-a1504743.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Samo ne znam gdje ga ima u HR za kupiti, kod uvoznika ga ne vidim nigdje, a nema ni na nabavi.

 

Al uostalom, do 80€ je Seagate SSHD kralj - osobito sto ima i 5 godina jamstva.

 

No u slucaju da ti namjena kupnje diska kao primarni uredjaj za laptop - preskoci, kupi 250GB+ SSD i vanjski USB disk,

ili mrezni disk ako koristis samo kod kuce, tj.. podatci na putu su ti manje bitni.

 

Ili u startu investiras u 1TB SSD ili veci, nije tako velika razlika u cijeni.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koja vrsta diska ide u NAS?

Što mislite o WD RED 4TB WD40EFRX modelu za 1000kn? i koliko je pouzdan? bit ce koristen ugl za vazne podatke

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?
Filip100able kaže...

Što mislite o WD RED 4TB WD40EFRX modelu za 1000kn? i koliko je pouzdan? bit ce koristen ugl za vazne podatke

Generalno ok disk ali i oni se kvare tako da je za važne podatke bolje imati dva ili više, a ni neki optički M-disc nije na izmet :) za trajne arhive.

Imao sam slučaj da ga NAS (Synology) proglasi lošim iako izdvojeno i dalje radi ok pa trgovina/uvoznik ne priznaju kao razlog za zamjenu.

 

 

12 godina
offline
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?

A koji su im kvarovi i nakon koliko vremena? Ma ja imam hrpu toga..trebalo bi 100 M diskova..Za sad imam 1TB BLACK od WD preko 3g i okej je..ali malo mi je to vec mi je i SSD na 90%..hitno mi treba nesto novo...a da traje bar 2-3G pouzdano..

15 godina
offline
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?
Filip100able kaže...

Što mislite o WD RED 4TB WD40EFRX modelu za 1000kn? i koliko je pouzdan? bit ce koristen ugl za vazne podatke

 -važni podaci? =backup! .. a tad je svaki disk dobar, bez backupa ne postoji siguran disk tj problem je je sve 'prošlo vrijeme' dok radi a ne znaš nikad kad više neće tj kvaka-22, jamstvo ti da novi disk ali podaci su izgubljeni dok je MTBF samo statistika, .. ponekad pomogne SMART (ovisno o kontoleru-načinu korištenja..).

stvar je sa ti trebaš procjeniti rizik-cijenu itd.. npr, što veći disk, veći problem (kad se problem desi, mjesto-količina podataka za kopiranje-spašavanje), 'nikad sva jaja u istu košaru' je staro pravilo i vrijedi tj s računalima je samo pitanje kad će neka komponenta crknuti,.. i što tad, tj to je onaj važan odgovor koji moraš imati, ne koji disk, red-blue i sl. ..  bilo koji disk, isto pitanje-pravilo.

drugi važan dio, nije gubitak samo zbog kvara, čak naprotiv, diskovi začuđujuće pouzdano rade, veći problem su useri + ostatak svemira uključujući MS i malware..

kad su podaci važni tad si postaviš pitanje, ŠBB-KBB.. i smisli neki odgovor, ako je dobar, tad možeš isčupati disk, zapaliti ga i sl. i nećeš izgubiti podatke tj imaš rješenje-backup.. sve ostalo nije takvo rješenje.

-što ako nije kvar? što ako user obriše ili pokupiš crypt virus? što ako win update izgubi mydoc? .. tu ne pomaže 101% nepokvarljiv disk (koji ne postoji).. tj nije tad problem disk nego podaci na njemu, kao i npr u slučaju krađe, požara itd.. pa ovisno koji level sigurnosti trebaš možeš backup držati u sefu +50km minimalno udaljenost i tad se samo bojiš udara asteroida i sl.

 

-zato, što se podataka tiče, sigurniji si s dva identična obična diska za isti iznos koji bi dao ja 'bolji' veći ali jedan disk.. tj jedan koristiš, drugi je backup, npr 2tb blue.. i to je 300% sigrnije dok jedan disk nije siguran nikad.

-ako milsiš da će te 'novac' (kupnja skuplje opreme-HWa) spasiti, neće.. tj skuplje je vjerojatno bolje-kvalitetnije ali nije fix, nije backup tj ovisiš o (ne)sreći a to se s važnim podacima ne tolerira.

-slikovito, admin koji se preznojava ako npr isčupamo strujni kabel ili 'ukrademo' neko računalo, nije napravio svoj posao.. tj dozvoljena je samo pozitivna trema ali ne strah, tad znaš da su podaci sigurni ili ima ludu sreću :)) .. ili spava pa nije primjetio problem..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?
Filip100able kaže...

A koji su im kvarovi i nakon koliko vremena? Ma ja imam hrpu toga..trebalo bi 100 M diskova..Za sad imam 1TB BLACK od WD preko 3g i okej je..ali malo mi je to vec mi je i SSD na 90%..hitno mi treba nesto novo...a da traje bar 2-3G pouzdano..

Razni, od bad sectora do crkavanja elektronike ... ali to vrijedi za sve diskove, jednostavno nema garancije. Diskovi se proizvode u milijunima komada i da uzmeš najboljeg po statistikama opet se kvar može dogoditi baš tebi.

Mislim da se ne isplati gubiti vrijeme na traženje idealnog jer takav ne postoji nego promijeniti pristup i svakog smatrati lako kvarljivim pa tako organizirati podatke i backup.

Ja bi uvijek prije uzeo dva jeftinija (trenutno dobar omjer cijena/kapacitet imaju diskovi od 3 i 4TB) nego tražio neki sveti gral :)

Još jedan primjer samo od prošlog tjedna za ilustraciju koliko šarolika mogu biti iskustva ... Seagateov disk 500GB (ST3500410AS), potpuno zdrav nakon 12 godina rada u jednoj office makini i novi IronWolf 8TB DOA (DeadOnArrival), 1 od 5 kupljenih za upgrade jednog 5-bay NASa.

 

12 godina
offline
Koja vrsta diska ide u NAS?

Gledam ima u centro HR al me strah narucivati poznavajuci nase poste i postare...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?
WD40EFRX je starija serija koja još koristi CMR, pa je ok, međutim, u slučaju reklamacije, umjesto njega ćeš dobiti SMR disk. Ako uzimaš dva za raid, onda miješanje SMR i CMR diska nije dobra opcija (s druge strane, u slučaju reklamacije jednog diska u raid polju, sigurnije je odmah kupiti zamjenu nego čekati rješavanje reklamacije, samo opet ovaj koji dobije u zamjenu nije dobar ni za zamjenu u slučaju kvara drugog diska).

Cijena je korektna, ali ništa posebno povoljno.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?

A sto mislilte na ovo dostava postom..posto je u pitanju hdd

12 godina
offline
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?
Filip100able kaže...

A sto mislilte na ovo dostava postom..posto je u pitanju hdd

 Da, kad vidiš kako rukuju paketima, nije ti svejedno, ali disk je od proizvodnje do naših dućana prešao valjda hrpu dostavnih službi, skladišta, desetke ili stotine ljudi...

Ako ga uništi ova zadnja dostava, onda stvarno imaš peh. :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koja vrsta diska ide u NAS?

Ja sam naručio iz protisa  ADM-a (edit: sorry, bio sam na mobitelu, pa sam krivo vidio na mailu) i ostao šokiran kako je loše disk zapakiran. Međutim, svi testovi su uredno prošli.

Instar informatika s druge strane ima thumb up - disk je došao u paketu unutar kojeg je bio i dvije kuverte s mjehurićima.

U prijevodu, sve je lutrija, ali opet, nisu ni diskovi toliko osjetljivi dok su ugašeni...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.6.2020 21:43 (MrBlc).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice