Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

poruka: 11
|
čitano: 5.119
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada".
5 godina
offline
Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

Bilo bi zanimljivo pokrenuti seriju članaka o povijesti kemije i na koji se način dolazilo do otkrića u kemiji...najbolji način razumijevanja znanosti općenito je da se krene od početka.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

Po pitanju CO2 trovanja uvijek se sjetim zastrasujuce price jezera Nyos u Kamerunu, kada je oblak CO2 ispusten iz jezera ubio 1700 ljudi u obliznjim selima.

 

Inace kao i obicno odlican clanak i opet naucih nesto novo ( sto je triger refleksa izdisaja)

 

Keep them comin', danen!

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

Da odgovorim prvom čitatlju. U svojim člancima uvijek nastojim dati nešto iz povijesti kemije. No ako vas ta teme više zanima mogu vas uputiti na moju knjigu "Deset kemijskih pokusa koji su promijenili svijet". Knjigu je izdao Konzor, no i Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu, kao katalog istoimene izložbe. Stoga vam ju je najlakše kupiti u Tehničkom muzeju. Cijena joj je gotovo simbolična. 

 
5 0 hvala 4
11 godina
offline
Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

Jednom sam prošla pored parkiranog automobila, u kojem je pored stražnjeg sjedala bila velika kanta puna "loših" jabuka, po izgledu rekla bih nešpricanih. Stražnji prozor bio je 1/3 spušten, i to namjerno, a vlasnika nigdje u blizini. Radi se o urbanom, gusto naseljenom području. Pretpostavljam da su jabuke počele fermentirati, možda se čovjek uplašio da bi se do ujutro auto mogao napuniti značajnom količinom CO2.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2020 14:06 (telefon 2).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a
Super clanak, ali je nemusto objasnjen suhi led, a na yt sam prije neki dan gledao neke pokuse, i tamo je lik vrlo jasno rekao sto je to. Dakle suhi led prelazi direktno iz cvrstog u plinovito stanje. Dakle nema se sto pokvasiti :)
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

Suhi led je jako zgodna tvar, za kemijske pokuse i drugo. Tome sam se guštu upustio kada sam njime radio u SAD (služio je za zamrzavanje uzoraka). Omotao sam ga staničevinom i donio kući, pola sata hoda na temperaturi od 35 oC, a se gotovo ništa od njega nije izgubilo. Stavio sam ga u čašu vode, kojoj sam dodao deterdžena i nešto boje i iz nje je počeo izalaziti pjenasti šareni "crv" na radost moje djece. Inače, lako ga je napraviti ako imati komprimirani CO2 (npr. u boci za gašenje požara s "plinom"). Treba mlaz CO2 usmjeriti u vreću, po mogućnosti jutenu, i na njoj će se nahvatati suhi led. Čak i ako mlaz CO2 umjerimo na  platno uskoro će se prekriti "injem". Naravno, ništa od toga nemojte raditi u zatvorenom prostoru, a ako već u njemu radite dobro otvorite prozore. Zlu ne trebalo. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

naucno istrazivanje o najhumanijoj egzekuciji je pokazalo da je najljepse usnuti kad se nadises CO2. opit na svinjama je pokazao da nemaju apsolutno nikakvog stresa, samo zaspu, ako povecas koncentraciju, zanavijek. a ako ih opet provjetris, veselo ce opet zderati, opusteno, kao da su sad zadrijemale. isto vrijedi i za ljude, neki dozive i misticna iskustva. pitanje zasto ne koristimo te najbezbolnije nacine lijepo je opisan u jednom dokumentarcu.

 

ergo, treba sagledati vedru stranu kupacha sto ih pominje profesor - usnuli su lijepo, mozda nesto i sanjali. a kad smo kod leda, sjetih se kako su prije 10-ak godina, ako ne i vise, politicari negdje u hrvatskoj promovirali "zimski turizam" - pa su sjeli u gumeni camac za rafting i malo "za slikanje" se spustili niz neko zaledjeno brdasce. kako su svi oni vole "da se slikaju", natrpalo ih se podosta u isti raft i onda je fizika odradila svoje pa kad je raft neocikivano zabrzao i "preskocio" rampu, neki su se docekali na ocisceni parking podosta metara nize - na glavu. bez zastite. 

 

tako da mi je ruska varijanta ipak nekako znanstvenija. pokus, supervodici, taj rad, a tijelo - ko ziv!

 

isto vrijedi i za klince koji se "opijaju" tamponom natopljenim u alkohol - rektalno - a to te ubije lako k'o iz dupeta. no to je vec tema za Doc Berecki  

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a

CO, ne CO2. CO se veže za hemoglobin bolje od kisika i kisik se više ne može vezati uz hemoglobin, te čovjek onemoća, zaspe i umre. CO2 s druge strane uzrokuje osjećaj gušenja i panično hvatanje zraka.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a
MrBlc kaže...

CO, ne CO2. CO se veže za hemoglobin bolje od kisika i kisik se više ne može vezati uz hemoglobin, te čovjek onemoća, zaspe i umre. CO2 s druge strane uzrokuje osjećaj gušenja i panično hvatanje zraka.

 

hvala na ispravci - tocno i bome logicno da nam je C02 vrlo "poznat" i to nam izaziva osjecaj gusenja! fulo sam - jedan "plin" je bio, sto je i profesor pomenuo kao karikiranje.

CO te ubije, ali onaj plin koji ti donosi ugodu i osjecaj euforije dok usnes za 15-ak sekundi je - dusik iliti nitrogen - pominje se i argon, ali dusik je sasvim dovoljan...

 

ovdje je originalni dokumentarac i kako god morbidno zvuci ima duboku eticku poruku i na kraju se bome svatko zapita malo... nesto kao kad pogledas "dogville".

 

https://topdocumentaryfilms.com/kill-human-being/

 

oko 42. minute je scena s pajcekima koja mi se urezalau u pamcenje.

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a

Dušik je većinski sastojak zraka, tako da puštanje čistog dušika neće uzrokovati ništa drugo nego pad koncentracije kisika i nesvjesticu zbog nedostatka kisika.

 

Vjerojatno se radi o dušikovom oksidu (plin smijavac) koji u malim količinama uzrokuje euforiju i napadaje smijeha, a u većim uspavljuje, uzrokuje komu i smrt.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#8): treba znati kada jesu, a kada

Suhi led se koristi u filmovima, spotovima i disko klubovim za dim, pri čemu se ljudi često nađu u njemu. Nisam još čuo da je to opasno, niti sam osjetio probleme s disanjem.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice