Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

poruka: 133
|
čitano: 2.077
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug Onlinea. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000 ".
7 godina
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...

Plaćanje poreza je plaćanje poreza , ovo što ti pišeš je čista filozofija ,naravno da postoje razlike od grada do grada ,ali poanta mog pisanja je u tome da svi podjednako sudjelujemo u financiranju države pa i tako imamo jednaka prava da sudjelujemo u investicijama iste , koliko je neka investicija isplativa postaje zanemarivo u trenutku ako je ista važna , to je poanta države.

to bi bilo ispravno da je riječ o infrastrukturi poput primjerice vodovoda, gdje je imperativ države "voda svima"

kod telekomunikacijske infrastrukture optika nemeže biti isti imperativ, obzirom da je imperativ "internet svima" već ostvaren i to, zasad, relativno dobrom brzinom na već postojećoj bakrenoj infrastrukturi

5 godina
Ne mogu se složiti zato je brzina na bakru je Super na 1 km od centrale ,a na 5 km ? Što se tiče mantre internet svim tu se slažem ,ali izgleda na je eu prepoznala da nije isto imati 2mb/s ili 100 ,pogotovo u poticanju malog i srednjeg gospodarstva u malim mjestima,iznenadio bi se koliko firmi ima u nekim malim mjestima.
5 godina
froxie24 kaže...

Da ali onda internet paket recimo od 100/50mbps ne bi bio min. 200kn već 500kn jer bi HT imao apsolutni monopol. HAKOM pod palicom države je to učinio kao radi očuvanja tržišnog natjecanja da i ostali operateri ulažu u infrastrukturu ali su zasrali opet s druge strane otežavajući im isto sa naplatom prava puta i ostalim kompliciranjem sa izdavanjem milion papirologija, dozvola i sl. 

Malo reality check oko toga što pričaš. HAKOM je petljao zbog toga da drugi imaju pristup tuđoj optici te je ograničio broj mogućih novih priključaka po županijama. I znaš šta od toga danas imamo? Jedno veliko, apsolutno, ništa. Niti jedan operater ne želi koristiti optiku drugoga iako ju mogu iznajmiti već različiti operateri vuku svoje optičke mreže na istom području. Samo vlastiti brandovi B.net/Iskon idu preko infrastrukture matičnih telekoma.

Cijena interneta bi bila potpuno ista kao i danas, možda bi čak bio i jeftiniji. Cijenu interneta diktira kupovna moć tržišta, HT-u sigurno nije u interesu prodavati usluge koje si većina opće populacije ne može priuštiti jer onda oni nemaju apsolutno nikakve koristi od mreže koju ne koristi nitko. Moglo se osmisliti puno bolje rješenje koje bi zadovoljilo i HT da tad proširi mrežu, a da konkurencija bude i dalje tu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 12:59 (JozoBozo121).
9 godina
Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

Sorry ako je malo offtopic, imam optiku 150m od kuće. Dali je zakonski moguće da meni netko od operatera o mom trošku potegne kabel do moje kuće. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
Ivooh11 kaže...
Ne mogu se složiti zato je brzina na bakru je Super na 1 km od centrale ,a na 5 km ? Što se tiče mantre internet svim tu se slažem ,ali izgleda na je eu prepoznala da nije isto imati 2mb/s ili 100 ,pogotovo u poticanju malog i srednjeg gospodarstva u malim mjestima,iznenadio bi se koliko firmi ima u nekim malim mjestima.

slažem se da gospodarstvo treba uzeti u obzir, no vrlo je malo općina, a kamo li naselja, koje imaju nekakvu ozbiljniju industriju kojoj su potrebne neke velike brzine

primjerice, nije isto kod nas u zadarskoj županiji treba li optiku općina poličnik koja je inače selendra, ali ima poslovne zone sa stotinjak proizvodnih tvrtki koje imaju popriličan broj zaposlenih, ili je to općina galovac u kojoj je najveći 'poduzetnik' lokalna birtija ili trgovina mješovitom robom s dva zaposlena, a bogme niti tri optike u takvu općinu i bilo koje mjesto u njoj neće dovesti bilo kakvu ozbiljniju firmu jer tamo zapravo nedostaje sve drugo prije optike 

što se tiče brzine na bakru, jebiga, širenjem korisnika interneta na cijelu populaciju neminovno zahtjevnije korisnike čini manjinom

mojoj punici i bar deset susjeda koje znam, dosta je da mogu otvoriti facebook ili neke novine, moooožda koji jubito uradak, pri čemu ih baš nit sporije učitavanje ili trzanje videa ne uznemirava - smatra se da imaju iternet

12 godina
Ivooh11 kaže...

Što misliš koliko je takvih i na koje se sve načine da riješiti taj problem?

Uvođenje "optike svima" nema veze s tim.

crack kaže...

Sorry ako je malo offtopic, imam optiku 150m od kuće. Dali je zakonski moguće da meni netko od operatera o mom trošku potegne kabel do moje kuće. 

Što točno znači "imam optiku 150 m od kuće"?

9 godina

ulicu dalje od mene su u naselju provukli optiku, razvodni ormarić je tako otprilike oko 150m od moje kuće.

12 godina
crack kaže...

ulicu dalje od mene su u naselju provukli optiku, razvodni ormarić je tako otprilike oko 150m od moje kuće.

Pitanje je tko radi, koji je provider, kakav je plan razvoja mreže, stanje DTK i slično.

Napamet, 99% da ne možeš dobiti optiku.

5 godina
crack kaže...

ista stvar i kod mene, ali na kraju ja ne mogu dobiti optiku vec VDSL koji koji mi omogucava 60mbit/s (bolje nego prijasnjih 10mbit/s).

Meni je i ovo za sad dobro dok ne rasire optiku svuda

11 godina
JozoBozo121 kaže...
froxie24 kaže...

Da ali onda internet paket recimo od 100/50mbps ne bi bio min. 200kn već 500kn jer bi HT imao apsolutni monopol. HAKOM pod palicom države je to učinio kao radi očuvanja tržišnog natjecanja da i ostali operateri ulažu u infrastrukturu ali su zasrali opet s druge strane otežavajući im isto sa naplatom prava puta i ostalim kompliciranjem sa izdavanjem milion papirologija, dozvola i sl. 

Malo reality check oko toga što pričaš. HAKOM je petljao zbog toga da drugi imaju pristup tuđoj optici te je ograničio broj mogućih novih priključaka po županijama. I znaš šta od toga danas imamo? Jedno veliko, apsolutno, ništa. Niti jedan operater ne želi koristiti optiku drugoga iako ju mogu iznajmiti već različiti operateri vuku svoje optičke mreže na istom području. Samo vlastiti brandovi B.net/Iskon idu preko infrastrukture matičnih telekoma.

Cijena interneta bi bila potpuno ista kao i danas, možda bi čak bio i jeftiniji. Cijenu interneta diktira kupovna moć tržišta, HT-u sigurno nije u interesu prodavati usluge koje si većina opće populacije ne može priuštiti jer onda oni nemaju apsolutno nikakve koristi od mreže koju ne koristi nitko. Moglo se osmisliti puno bolje rješenje koje bi zadovoljilo i HT da tad proširi mrežu, a da konkurencija bude i dalje tu.

Kad se ne isplati natezat s time, pazi, A1/VIP trazi samo za nit 93kn(116.25kn s pdv-om)  ( http://bbzone.hakom.hr/resources/pdf/Objava_namjere_gradnje_SDM_Zagreb_Sesvete_D%C4%8C8.pdf ) i istovremeno nude tu optiku korisnicima za 149kn(119.2kn bez pdv-a).

Imas 26kn lufta za svoju ponudu i ako ne uvaljujes telefon, televiziju i ostale "usluge" tesko je manevrirati s time. Uzmes li u obzir da treba i do vanjskog ormarica dovuc kabel s potrebnim brojem niti od tvoje vlastite centrale s aktivnom opremom, a cesto to nije moguce preko istih stupova koje je koristio A1 zbog broja kabela na njima, cak i da uspije jedan operater postaviti svoj kabel ako ima mjesta, treci vise ne moze jer su takva pravila HEP-a.

Dodas jos troskove rutera i stvari ne izgledaju bajno. Onda imas korisnike koji ne placaju, ali najam za njihovu nit i dalje stize. Po meni nije isplativo, osim ako mi je nesto promaklo ili ako se ta jedna nit racuna od ormarica do kraja samog kabela pa GPON-om spajas vise korisnika na jednu nit. Ako se i isplati zar stvarno zeli neki operater biti ovisan o drugome? Ako provuces svoje onda sam spajas korisnike, sam odrzavas i sam drzis razvodne kutije ZATVORENE, a ne OTVORENE citavu jesen zimu, po kisi i snijegu jer ti N-ti vanjski suradnik N-tog vanjskog suradnika zaboravi zatvoriti kutiju nakon varenja.

Moze se kod HAKOM-a osporavat cijena najma niti ako netko misli da nije realna....ali napravis svoje pa nemas brige.

Linux, Arch Linux.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice