Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim poda

poruka: 45
|
čitano: 12.474
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim poda".
13 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
southy kaže...

Malo mi je sumnjivo da je samo dio korisnika dobio obavijest, realnije mi je da ako su "iznijeli" podatke da su cijelu bazu korisnika, a ne samo neke. Svakako nije ugodno, no ovo se bar saznalo. Siguran sam da u Hrvatskoj ima i mnogo većih baza koje su "iznijete", ali da korisnici nisu s time upoznati.

 

Što se tiče Tele2 oni su mi po nekim stvarim kao startup, još uvijek uče. HT-u se to ne može desiti jer ni oni sami ne mogu povezati podatke svojih korisnika tako da si ni hakeri ne bi puno s njima pomogli.

Troje nas u obitelji koristi Tele2 usluge—dvije pretplate i jedni bonovi. Nitko nije dobio obavijest na kućnu adresu. 😁👌

12 godina
offline
Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim poda

Btw, trenutno im ne radi prijava u Moj Tele2. Pitao sam ih na chat-u i kažu da rade na rješavanju problema. Možda je nekako povezano s ovim hackom.

Uglavnom, nemrem kupit bon.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim

Možda su tek sada shvatili da su kompromitirani pa su blokirali servise. Na prvu mi se čini kao da rade neki restore jer me sad pustilo da se prijavim sa svojom lozinkom, ali uopće nema poveznog broja sa profilom

 

Hm, baš zgodno.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
13 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
pr0n_addict kaže...

Btw, trenutno im ne radi prijava u Moj Tele2. Pitao sam ih na chat-u i kažu da rade na rješavanju problema. Možda je nekako povezano s ovim hackom.

Uglavnom, nemrem kupit bon.

Nedavno su tražili korisnike da postave novu lozinku na Moj Tele2. Ne sjećam se koji je bio razlog, ali ne bi me začudilo da je i Moj Tele2 dio te priče.

southy kaže...

Možda su tek sada shvatili da su kompromitirani pa su blokirali servise. Na prvu mi se čini kao da rade neki restore jer me sad pustilo da se prijavim sa svojom lozinkom, ali uopće nema poveznog broja sa profilom

 

Hm, baš zgodno.

Upravo se prijavio na Moj Tele2 (nakon što sam provjerio izvorni kod stranice; nikad ne znaš 😉) i kod mene je sve u redu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 14:48 (Marko :D).
12 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
Marko :D kaže...
pr0n_addict kaže...

Btw, trenutno im ne radi prijava u Moj Tele2. Pitao sam ih na chat-u i kažu da rade na rješavanju problema. Možda je nekako povezano s ovim hackom.

Uglavnom, nemrem kupit bon.

Nedavno su tražili korisnike da postave novu lozinku na Moj Tele2. Ne sjećam se koji je bio razlog, ali ne bi me začudilo da je i Moj Tele2 dio te priče.

southy kaže...

Možda su tek sada shvatili da su kompromitirani pa su blokirali servise. Na prvu mi se čini kao da rade neki restore jer me sad pustilo da se prijavim sa svojom lozinkom, ali uopće nema poveznog broja sa profilom

 

Hm, baš zgodno.

Upravo se prijavio na Moj Tele2 (nakon što sam provjerio izvorni kod stranice; nikad ne znaš 😉) i kod mene je sve u redu.

 Dvaput sam resetirao lozinku, ništa od prijave...

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
12 godina
offline
Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim poda

premotati na 60 sekundi jer se ne moze podesiti da video krene nakon 60 sekundi

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 15:43 (peace_of_cake).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
MrBlc kaže...
Ako su svi troškovi podmireni (ne treba dokazati postojanje sklopljenog ugovora) i ugovor je raskinut, kopija osobne iskaznice je podatak kojeg više nije nužno čuvati. GDPR odredba kaže da se podaci moraju brisati kad više ne postoji osnova za njihovo čuvanje.

 -to pravilo vrijedi za svako prikupljanje osobnih podataka.. tj svaka baza ima obim, trajanje.. i po isteku automatikom je predviđeno brisanje, no to se ne radi niti se provjerava, nrp nagradne igre po shoping centrima koje služe za prikupljanje adresara osoba (tel-mail..) bi po isteku nagradne igre kao auto, trebala-morala biti izbrisana, no nije... tj trgovci je krosite i upravo zato su i imali nagradnu igru dok zakon to ne provjerava, tj svaki građanin bi morao osobno zatražiti brisanje, mada zakoj predviđa automatizmom brisanje svega po isteku potrebe i kaže da se ne smije čuvati itd.

-svaki put kad te nrp telefonskom prodajom ili meilom kontaktira agent, možeš zatražiti brisanje i zabranu no tek kad nazove jer tad tek znaš, ako se ponovi to znači da nije izbrisao na tvoj zahtijev i da je time prekršio zakon.. no kako to tužiti-prijaviti, kome? .. tj država mora imati neki inspektrorat koji će to ako nikako drugačije provjeravati, kao što policajac može šetati ulicom ili kao što se na granci provjeri poneki kamion-teret.. i bez prijave-tužbe pogotovo kad nema nekih materijalnih dokaza tj pozivi operatera ili mail-spam su stvri na koje nitko ne reagira a trebalo bi.

-drugi dio igre onih koji skupljaju takve adresare, ako već zatražiš brisanje, samo te prebaci u idući biz, tj ni jedna od tih biz-reklama-firmi nije kriva ako te netko opet nazove, nisu oni, mada jesu pa i kao posrednici za velike koji to ne žele sami raditi jer bi pokupili kaznu, tad imaš bezbrojne fiktivne firme-posrednike koje rade istu stvar iz dana u dan i svaki put je ista osoba ali druga firma i time nije kriva za grijehe prethodnih i biz ide dalje dok institucije ne rade ništa mada su ti podaci po zakonu trebali biti uništeni.

 

-kad postoji razlog za čuvanje podatka kao račun, tad je to sasvim druga osnova, tad to nije podatak nego račun od čega je podatak kao ime-rč samo jedan dio podataka računa.

-na računu ne smije biti ime, tj r1 je stvar za firme, pravne osobe, koje nisu gdpr-osobe i ne štiti se firme tajnosti podataka pa tako ni iban neke firme nije tajni nego javni podatak, kao i adresa, tel broj itd.. no isti taj podatak obične osobe u malorpodaji je gdpr i ne smije biti takav račun-sustav koji to dvoje neće razlikovati tj običan i r1 račun a razlika je upravo u tome da nema osobnog podatka i time ni mogućnosti zloupotrebe i sl. Trgovina koja to radi pogrešno mora biti sankcionirana tj prestati i na pravilan način označavati račune tj nema nikakvog razloga da se takav gdpr podatak veže na račun i da time postane kao alibi razlog čuvanja takovg podatka po isteku ili zahtijevu osobe za brisanjem.

-svaki osobni podatak kojeg neka trgovina-biz ima mora biti izdvojen na način da nema utjecaja na ostatak poslovanja kao izdavanje računa, ako nije tad je to pogrešan model koji ne smije postojati, baza-soft koja ne smije dobiti atest za rad. .. no tko to provjerava i kako..

 

-račun je dio poslovanja, poreza itd. i ne treba ga povezati s gdpr podacima na način da je nerazdvojno, naprotiv, mora biti u skladu npr s fiskalizacijom i našim zakonima kao r1, pdv. Ako nešto od tog nije, kazna, .. pa ne vidim zašto u slučaju gdpr ne bi jednako bila kazna kao da npr nije iskazan pdv zabrana uopće korištenja.

 

-banke, svaki put kad nešto obavljaš 'ažuriraju' stanje, nova preslika osobne.. i to rade rutinski svakih 6mj.. tko to kontrolira? Ne jednom su podaci velikih institucija, kompanija, banaka... haknuti i moguć izvor svih zloupotreba dok banke imaju predviđene zaštitne mehanizme kojih se formalno pridržavaj no ako su haknuti tad to očigledno nije dovoljno .. no ne vidim da je neka banka ne samo kod nas ili bilo koja kompanija-institucija izgubila recimo licencu-koncesiju iz razloga krađe-curenja podataka.. a mogla bi, jer zakon to predviđa kao preduvijet prikuplajnju podataka a time ukoliko preduvijet nije zadovoljen ide automatizam tad je zabranjeno prikuplajnje podataka .. no nitko ne tumači i ne provodi zakon tako, mada on implicitno kao uvjet navodi zaštitu kao kriterij + uništavanje itd..

 

-ne čudim se za nas, male, ne protiv velikih, kao telekom-banke jer bi dobili po ušima od gazde.. no kako to da nema u njemačkoj-francuskoj.. nema slučaja kazne mada podaci stalno cure, hakrea ko u priči.. odnosno priča se o hakerima, dok ih vidimo u filmovima i naslovima tema, no realno su rijeđi od ružičastih slonova i većina poslova je insidrerski ili običnan paceraj tj odgovornost vlansika firme, no kazni nema.. jer imamo 'hakere' .. ili ruse-kineze..

 

-ponovo, da gdpr kaže da se podaci moraju brisati.. ima li kazne po toj osnovi? -nema. Što nam to govori, ili se svi pridržavaju pravila bezgriješno ili kontrola nikad nije ni provjerila pa time ni posljedice, otkrila i kaznila. .. laički, rekao bi ovo drugo. :) ili hakeri!

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
protjeran
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim

posipam se pepelom

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.9.2020 16:30 (nemrem_stara_mi_sere).
7 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim

Da, teoretski bi i sistem i apk trebale poštivati ako onemogućiš mobilne podatke, no ponekad to nije tako.

Neke apk mogu izmijeniti postavke koje si ti namjestio, vidi slike, a ponekad može biti riječ o kvaru telefona ili softverskom bugu..

3 godine
protjeran
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
bunker kaže...

Da, teoretski bi i sistem i apk trebale poštivati ako onemogućiš mobilne podatke, no ponekad to nije tako.

Neke apk mogu izmijeniti postavke koje si ti namjestio, vidi slike, a ponekad može biti riječ o kvaru telefona ili softverskom bugu..

U pravu si, to što se to meni nije dogodilo ne znači da neće nekom drugom, ljudi svašta istaliraju na telefone a ima i aplikacija koje su dizajnirane da čine upravo to.

obrisat ću gornju poruku

15 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim

Evo tele2 mi se ispričao i uplatio 100 kuna,navodno je utvrđeno trošnje podataka,koje je moguče i ako su podaci isključeni.Navode da 4g lte troši malo podataka...evo cjelo obrazloženje.

 

hvala što ste kontaktirali Tele2.

Provjerom je evidentirano spajanje na internet putem Tele2 mreže te s obzirom da nemate aktivan podatkovni paket, spajanje se naplaćivalo prema cijeni za podatkovni promet u tarifi Revolucija na kojoj se nalazite, odnosno 0,06 kn/100kB.

Uređaji novije generacije imaju mogućnost ažuriranja podataka putem interneta, što može stvoriti dodatni internetski promet, te ukoliko ste se htjeli spajati na internet putem bežične mreže, a ne podatkovne veze Tele2 mreže, bilo je potrebno u postavkama uređaja isključiti opciju spajanja na internet. Ako želite onemogućiti pristup uređaja na internet potrebno je u postavkama uređaja isključiti opciju spajanja na internet. Postupak isključivanja prijenosa podataka ovisi o modelu mobilnog uređaja koji koristite.

U mogućnosti ste uslugu zabraniti na mobilnom uređaju, aktivirati dodatni podatkovni paket ili aktivirati tarifu koja sadrži podatkovni paket.

Napomenuli bismo i to da Tele2 nudi svojim korisnicima uslugu zabrane korištenja podatkovnog prometa u Hrvatskoj, a uslugu je moguće aktivirati slanjem zahtjeva preko kontakt-obrasca na internetskoj stranici  faksom na broj 095 1000 445 ili poštom na adresu Županijska 21, 31000 Osijek.

Iako nije evidentirana pogreška u naplati usluge podatkovnog prometa, kao ni u obračunu iste te s obzirom da nam je Vaše zadovoljstvo važno, izvršena je nadoplata iznosa 100,00 kuna na Vaš račun te besplatna aktivacija jednokratnog paketa od 1GB kojem je valjanost 5 dana.

Stanje ste u mogućnosti provjeravati slanjem SMS poruke sadržaja STANJE na broj 13880.

Potrošnja podatkovnog prometa se događa i zbog LTE mreže koja se ne može spriječiti ni na jednom uređaju. Iako je podatkovni promet isključen i ne pokazuje Vam se 4G znak na zaslonu, a u postavkama telefona Vam je odabrana 4G mobilna mreža, događaju se mini transakcije koje koriste podatkovni promet. 4G mreža funkcionira na ovakav način i nije ju moguće spriječiti osim prebacivanjem s 4G mreže na 2G/3G mrežu. Takvo spajanje/sesija iznosi do 10 kB , no kod Vas su evidentirana veća spajanja.

10 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
zzz kaže...

Potrošnja podatkovnog prometa se događa i zbog LTE mreže koja se ne može spriječiti ni na jednom uređaju. Iako je podatkovni promet isključen i ne pokazuje Vam se 4G znak na zaslonu, a u postavkama telefona Vam je odabrana 4G mobilna mreža, događaju se mini transakcije koje koriste podatkovni promet. 4G mreža funkcionira na ovakav način i nije ju moguće spriječiti osim prebacivanjem s 4G mreže na 2G/3G mrežu. Takvo spajanje/sesija iznosi do 10 kB , no kod Vas su evidentirana veća spajanja.

 Zanimljivo..Ako je istina..

15 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
boatenga kaže...
zzz kaže...

Potrošnja podatkovnog prometa se događa i zbog LTE mreže koja se ne može spriječiti ni na jednom uređaju. Iako je podatkovni promet isključen i ne pokazuje Vam se 4G znak na zaslonu, a u postavkama telefona Vam je odabrana 4G mobilna mreža, događaju se mini transakcije koje koriste podatkovni promet. 4G mreža funkcionira na ovakav način i nije ju moguće spriječiti osim prebacivanjem s 4G mreže na 2G/3G mrežu. Takvo spajanje/sesija iznosi do 10 kB , no kod Vas su evidentirana veća spajanja.

 Zanimljivo..Ako je istina..

 ne razumijem zašto bi ovo potrošilo neki značajniji promet na mobu?

 

Kako si mogu dopustiti da neki laici pišu ovakve gluposti prema korisnicima jer mob ne bi trebao ovo raditi osim ako nije uključena opcija kombiniranja WiFi-a i mobilnog data prometa. Jadno 

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim

Nije generiran značajan promet, već operater napuca veću obračunsku jedinicu i svako takvo spajanje gleda kao zasebni događaj i zaokruži na obračunsku jedinicu.

 

Međutim, ako su te poruke nužne za funkcioniranje mreže, onda to korisnika ne bi trebalo ni zanimati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Hakiran Tele2, napadači imali pristup osobnim
MrBlc kaže...

Nije generiran značajan promet, već operater napuca veću obračunsku jedinicu i svako takvo spajanje gleda kao zasebni događaj i zaokruži na obračunsku jedinicu.

 

Međutim, ako su te poruke nužne za funkcioniranje mreže, onda to korisnika ne bi trebalo ni zanimati.

 e upravo to...no kada gledaš i na mobitelu takva bi se spajanja trebala vidjeti, a ne vide se pa mi nije jasno o čemu pričaju. Dakle, ako moj mobitel nije otvorio podatkovnu sesiju i nje nema kada gledam logove svog mobitela tada ne bi smjelo biti niti na ispisu potrošnje data prometa od operatera. E sad, ili oni zbog nacionalnog roaminga nisu u stanju popeglati i svoju i HT-ovu mrežu preko koje se surfa da budu ujednačeni podaci i da ne bude dodatnih gluposti u ispisu prometa ili ne znaju vlastiti core sustav posložiti jer bi valjda njihov sustav treba razlikovati neke sistemske poruke od regularnog prometa 

 

 

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice