Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

poruka: 102
|
čitano: 18.853
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s".
12 godina
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

Jedina glupost koja se provlači iz posta u post je tvoj stav i tvrdoglavost. Na osnovu čega smatraš da bolje poznaješ zakon od Ministarstva unutarnjih poslova? Ti si od onih "sveznalica"?

Ja mogu imati mišljenje o nečemu i tvrditi da sam u pravu sve do onog momenta kad netko kompetentan ustvrdi drukčije. Nakon toga i dalje lupati po svome je odlika magaraca a ne razumnih ljudi.

Tebi je glupost to da bi sudionici u prometu trebali poznavati prometna pravila? Od ovog trenutka meni je glupost sve što ti napišeš.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Bitanga kaže...

 

 

Zakon definira i ono što smije i ono što ne smije. Naveo sam gore. To je ujedno i odgovor na njegovo pitanje :-)

 

Članak 124. stavak (2) Na kolniku je zabranjeno igranje, vožnja dječjim biciklom, romobilom i koturaljkama, kao i sanjkanje, skijanje i sl.

 

Zanimljivo je ovo "i sl." Tu se ostavlja još prostora za slobodno tumačenje.

A i drugdje u zakonu piše da te policajac može po slobodnoj procjeni kazniti ako smatra da ugrožavaš sigurnost prometa i drugih sudionika bez obzira na druge zakone.

 Nisam napisao "što smije i što ne smije" već "što je i što nije" (iako sam mogao). Zakon definira što je "vozilo". Ne možeš vozilom smatrati frižider samo zato jer u zakonu ne piše da frižider nije vozilo.

Zakoni (svi) u biti sugeriraju što je dozvoljeno. Bit je u onome što zakoni zabranjuju jer ono što nije zabranjeno to je dozvoljeno. Tako zakon funkcionira. Nigdje u zakonu ne piše da ja smijem pjevati na ulici. Znači li to da ne smijem? Naravno da ne. No piše da ne smijem pjevati na način da narušavam javni red i mir. Bit zakona je u restrikcijama. Kad bi zakon određivao što se smije to bi bio kaos. Trenutno kopam nos. U ni jednom zakonu ne piše da smijem kopati nos. Jesam li u prekršaju? Nisam, jer čovjek smije raditi sve što zakonom nije zabranjeno (a ne samo ono što je dozvoljeno).

 

15 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
BlueMax kaže...
Bitanga kaže...

 

 

Zakon definira i ono što smije i ono što ne smije. Naveo sam gore. To je ujedno i odgovor na njegovo pitanje :-)

 

Članak 124. stavak (2) Na kolniku je zabranjeno igranje, vožnja dječjim biciklom, romobilom i koturaljkama, kao i sanjkanje, skijanje i sl.

 

Zanimljivo je ovo "i sl." Tu se ostavlja još prostora za slobodno tumačenje.

A i drugdje u zakonu piše da te policajac može po slobodnoj procjeni kazniti ako smatra da ugrožavaš sigurnost prometa i drugih sudionika bez obzira na druge zakone.

 Nisam napisao "što smije i što ne smije" već "što je i što nije" (iako sam mogao). Zakon definira što je "vozilo". Ne možeš vozilom smatrati frižider samo zato jer u zakonu ne piše da frižider nije vozilo.

Zakoni (svi) u biti sugeriraju što je dozvoljeno. Bit je u onome što zakoni zabranjuju jer ono što nije zabranjeno to je dozvoljeno. Tako zakon funkcionira. Nigdje u zakonu ne piše da ja smijem pjevati na ulici. Znači li to da ne smijem? Naravno da ne. No piše da ne smijem pjevati na način da narušavam javni red i mir. Bit zakona je u restrikcijama. Kad bi zakon određivao što se smije to bi bio kaos. Trenutno kopam nos. U ni jednom zakonu ne piše da smijem kopati nos. Jesam li u prekršaju? Nisam, jer čovjek smije raditi sve što zakonom nije zabranjeno (a ne samo ono što je dozvoljeno).

 

 

Apsolutno se slažemo. 

 

Htio sam napisati da zakon definira ono "što smije *na cestu*", a ne "što se smije". Na cestu smiju vozila, prijevozna sredstva namijenjena za kretanje po cesti. Kad to ne bi pisalo na cestu bi smio i avion i hovercraft.

Zakon može definirati što je pjevanje, gdje je i kada pjevanje zabranjeno, ali isto tako i gdje je i kad pod nekim uvjetima dozvoljeno.

Stoga, zakon može definirati i što je zabranjeno i što je ipak dozvoljeno unutar tih granica zabrane, čisto logička konstrukcija. Naravno da ne postoji zakon koji ti općenito dozvoljava da jedeš breskve, ali postoji zakon koji ti dozvoljava hrvatsko državljanstvo.


Tako i ovdje, vozači bicikla dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika. Ali uz to još bicikli se ne mogu kretati autocestom što piše u kompletno drugom članku. A još uz to dječji bicikl uopće ne smije na cestu iako je bicikl! Kako onda djeca na selu nauče voziti bicikl?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
BlueMax kaže...

Jedina glupost koja se provlači iz posta u post je tvoj stav i tvrdoglavost. Na osnovu čega smatraš da bolje poznaješ zakon od Ministarstva unutarnjih poslova? Ti si od onih "sveznalica"?

Ja mogu imati mišljenje o nečemu i tvrditi da sam u pravu sve do onog momenta kad netko kompetentan ustvrdi drukčije. Nakon toga i dalje lupati po svome je odlika magaraca a ne razumnih ljudi.

Tebi je glupost to da bi sudionici u prometu trebali poznavati prometna pravila? Od ovog trenutka meni je glupost sve što ti napišeš.

 

MUP? Sasvim sam siguran da MUP nema pojma što bi s ovim. Obzirom da je el. romobil pokretan motorom, ne postoji element po kojem bi bio definiran pješakom.

Ajde prouči zakon, posebno za dozvole i registracije. Postojanje ili nepostojanje dozvole ne znači da netko treba poznavati prometna pravila ili ne.

Jako ti fale osnove.

15 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...

Jedina glupost koja se provlači iz posta u post je tvoj stav i tvrdoglavost. Na osnovu čega smatraš da bolje poznaješ zakon od Ministarstva unutarnjih poslova? Ti si od onih "sveznalica"?

Ja mogu imati mišljenje o nečemu i tvrditi da sam u pravu sve do onog momenta kad netko kompetentan ustvrdi drukčije. Nakon toga i dalje lupati po svome je odlika magaraca a ne razumnih ljudi.

Tebi je glupost to da bi sudionici u prometu trebali poznavati prometna pravila? Od ovog trenutka meni je glupost sve što ti napišeš.

 

MUP? Sasvim sam siguran da MUP nema pojma što bi s ovim. Obzirom da je el. romobil pokretan motorom, ne postoji element po kojem bi bio definiran pješakom.

Ajde prouči zakon, posebno za dozvole i registracije. Postojanje ili nepostojanje dozvole ne znači da netko treba poznavati prometna pravila ili ne.

Jako ti fale osnove.

 

Gle, jel razumiješ ti logiku? Električni romobil je romobil. Romobilima je zabranjeno na cestu. Nema dalje rasprave, to je to, sve dok se zakon ne promijeni.

Električni romobil se može jedino kompletno zabraniti, tako da ne smije nigdje pa čak ni na stazu. Lijepo ga zabraniti kao marihuanu.

Staza je za sve što ne može na cestu, inače život nema smisla, a ti možeš pričati svoje kolko hoćeš.

 

Shvatite da ne žive svi ljudi u centru Zagreba, u mom gradu ima koliko hoćeš mjesta i na cesti i na stazi i na biciklističkoj stazi.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.7.2019 14:14 (Bitanga).
11 godina
protjeran
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
BlueMax kaže...

Jedina glupost koja se provlači iz posta u post je tvoj stav i tvrdoglavost. Na osnovu čega smatraš da bolje poznaješ zakon od Ministarstva unutarnjih poslova? Ti si od onih "sveznalica"?

Ja mogu imati mišljenje o nečemu i tvrditi da sam u pravu sve do onog momenta kad netko kompetentan ustvrdi drukčije. Nakon toga i dalje lupati po svome je odlika magaraca a ne razumnih ljudi.

Tebi je glupost to da bi sudionici u prometu trebali poznavati prometna pravila? Od ovog trenutka meni je glupost sve što ti napišeš.

 Da.

Između ostalog, svih državljani RH bi trebali poznavati zakone države u kojoj žive ... ali nažalost ne poznaju ni osnovna pravila kulture, kamoli zakona.

https://www.youtube.com/user/ddokmanic
16 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Bitanga kaže...
Old Iggy kaže...
 

MUP? Sasvim sam siguran da MUP nema pojma što bi s ovim. Obzirom da je el. romobil pokretan motorom, ne postoji element po kojem bi bio definiran pješakom.

Ajde prouči zakon, posebno za dozvole i registracije. Postojanje ili nepostojanje dozvole ne znači da netko treba poznavati prometna pravila ili ne.

Jako ti fale osnove.

 

Gle, jel razumiješ ti logiku? Električni romobil je romobil. Romobilima je zabranjeno na cestu. Nema dalje rasprave, to je to, sve dok se zakon ne promijeni.

Električni romobil se može jedino kompletno zabraniti, tako da ne smije nigdje pa čak ni na stazu. Lijepo ga zabraniti kao marihuanu.

Staza je za sve što ne može na cestu, inače život nema smisla, a ti možeš pričati svoje kolko hoćeš.

 

Shvatite da ne žive svi ljudi u centru Zagreba, u mom gradu ima koliko hoćeš mjesta i na cesti i na stazi i na biciklističkoj stazi.

Shvaćaš li ti da zakoni nemaju logiku, već definicije?

Imaš negdje definiciju el. romobila? Definiciju romobila?

Imaš negdje zabranu el. romobila na cesti?

Nije uopće bitno koliko ima mjesta gdje.

15 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Old Iggy kaže...
Bitanga kaže...
Old Iggy kaže...
 

MUP? Sasvim sam siguran da MUP nema pojma što bi s ovim. Obzirom da je el. romobil pokretan motorom, ne postoji element po kojem bi bio definiran pješakom.

Ajde prouči zakon, posebno za dozvole i registracije. Postojanje ili nepostojanje dozvole ne znači da netko treba poznavati prometna pravila ili ne.

Jako ti fale osnove.

 

Gle, jel razumiješ ti logiku? Električni romobil je romobil. Romobilima je zabranjeno na cestu. Nema dalje rasprave, to je to, sve dok se zakon ne promijeni.

Električni romobil se može jedino kompletno zabraniti, tako da ne smije nigdje pa čak ni na stazu. Lijepo ga zabraniti kao marihuanu.

Staza je za sve što ne može na cestu, inače život nema smisla, a ti možeš pričati svoje kolko hoćeš.

 

Shvatite da ne žive svi ljudi u centru Zagreba, u mom gradu ima koliko hoćeš mjesta i na cesti i na stazi i na biciklističkoj stazi.

Shvaćaš li ti da zakoni nemaju logiku, već definicije?

Imaš negdje definiciju el. romobila? Definiciju romobila?

Imaš negdje zabranu el. romobila na cesti?

Nije uopće bitno koliko ima mjesta gdje.

 

IMA! Napisao sam gore, romobil je zabranjen na cesti, pa tako i električni. Jel ti čitaš što piše?

Zna se što je romobil, ne treba ti definicija, ne pravi se lud.

 

Naravno da je bitno koliko ima mjesta. Bitno je ono što je sigurnije za ljudski život. Ako je kod mene u ulici na stazi jedan pješak i jedan biciklist to je sasvim ok. Ako je na stazi 100 pješaka i 100 biciklista, e onda nije više i treba nešto poduzeti.

Dok god se nesreće ne događaju sve je ok. Ali nije svaki grad isti i zakoni se trebaju pisati s time na umu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora

U našim zakonima fali hrpetina definicija.

Ovaj romobil je dobar primjer - spominju romobil, iako nigdje ne postoji njegova definicija. Do tada, el. romobil se može samo smatrati romobilom kao i svaki drugi.

Gledam te!
16 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Bitanga kaže...

 

Gle, jel razumiješ ti logiku? Električni romobil je romobil. Romobilima je zabranjeno na cestu. Nema dalje rasprave, to je to, sve dok se zakon ne promijeni.

Električni romobil se može jedino kompletno zabraniti, tako da ne smije nigdje pa čak ni na stazu. Lijepo ga zabraniti kao marihuanu.

Staza je za sve što ne može na cestu, inače život nema smisla, a ti možeš pričati svoje kolko hoćeš.

 

Shvatite da ne žive svi ljudi u centru Zagreba, u mom gradu ima koliko hoćeš mjesta i na cesti i na stazi i na biciklističkoj stazi.

Prema viđenom+prošlost,ne kuži on ništ osim kaj se drži zakona ko pijan plota i još u banana državi.Kaj se tiče raznih zakona, mi se još držimo 50% zakona iz stare Juge.

 

Kako je u ludoj Niskozemskoj, iako u ovom video primjeru na bic stazama nema romobila oni su tamo potpuno ok.

 

 

S obzirom da smo mi banana država, pa nemamo niti biciklističke staze a dalje se moš fučkat.Kao primjer Zagrebačka vrlo prometna(preuska) ulica Oranice.Na dosta mjesta trotoar je tolko uzak(zima pa kad padne snjeg, jezuš kristuš) da jedva prođeš i pješice.Ukratko sranje na kvadrat, ili vrlo problematična i zahebana ulica bilo za bicikle ali i pješake ili romobile itd.

 

https://www.google.hr/maps/place/Oranice+ul.+53,+10000,+Zagreb/@45.8055361,15.9083095,3a,75y,45.59h,88.55t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_tUGH_CtLew1tApXmQyF1g!2e0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x4765d138bb6310a9:0xfb1167070c399bc2!8m2!3d45.8055659!4d15.9083713?hl=en

 

https://www.google.hr/maps/place/Oranice+ul.+97,+10000,+Zagreb/@45.8012734,15.9097175,17z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x4765d146388377cf:0xd65b14bf287d8eb0!2sOranice+ul.+97,+10000,+Zagreb!3b1!8m2!3d45.8014257!4d15.9098623!3m4!1s0x4765d146388377cf:0xd65b14bf287d8eb0!8m2!3d45.8014257!4d15.9098623

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.7.2019 15:59 (rambox).
15 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora

Ja se po Oranicama vozim po cesti...nema druge...

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
BlueMax kaže...

 Rupe i različita tumačenja u zakonima oduvijek postoje, pa po pitanju ovog zakona ostaje ona nedefinirano "što je vozilo". Ako zakon koji definira vozilo kaže: 

 

»vozilo« je svako prijevozno sredstvo namijenjeno za kretanje po cesti, osim dječjih prijevoznih sredstava, prijevoznih sredstava na osobni ili motorni pogon za osobe s invaliditetom ili starije osobe, ako se pri tom ne kreću brzinom većom od brzine čovječjeg hoda

 

Jasno ti je valjda po prvoj rečenici da ovaj zakon nije jednoznačan? Jasno piše da bi na kolnik smjelo samo ono što je namijenjeno za kolnik. Je li romobil namijenjen za kolnik?

Tvoj problem je što zakon čitaš selektivno i pojmovima koji su jasno definirani u zakonu daješ proizvoljno značenje jer nisi pročitao ostatak zakona.

 

Prvo imamo definiciju vozila:

28) »vozilo« je svako prijevozno sredstvo namijenjeno za kretanje po cesti, osim dječjih prijevoznih sredstava, prijevoznih sredstava na osobni ili motorni pogon za osobe s invaliditetom ili starije osobe, ako se pri tom ne kreću brzinom većom od brzine čovječjeg hoda,

 

Međutim, cesta nije kolnik. Da je kolnik sastavni dio ceste se uči u 4. osnovne na prirodi i društvu, a što je cesta u kontekstu zakona je uredno definirano:

1) »cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet,

 

 

Tu dolazimo do još jednog pojma kojeg je potrebno definirati, da ne bude zabune:

9) »nerazvrstana cesta« je površina koja se koristi za promet po bilo kojoj osnovi i koja je dostupna većem broju raznih korisnika (seoski, poljski i šumski putovi, putovi na nasipima za obranu od poplava, pristupne ceste i prostori parkirališta, benzinskih crpki i sl.),

 

Dakle, iz te tri definicije proizlazi da je vozilo sve što je namijenjeno za kretanje po površini koja se koristi za promet po bilo kojoj osnovi i koja je dostupna većem broju raznih korisnika, osim onoga što točka 28. izričito navodi da nije nije vozilo.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice