Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

poruka: 117
|
čitano: 32.771
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun".
8 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Bilo je i vrijeme da ostave vrijeme

Ja rekoh
Moj PC  
11 2 hvala 0
6 godina
online
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

nema bolje nego kad po ljeti dan traje do 20h. Nedamo ljetno računanje vremena!!!!

 
36 3 hvala 1
15 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Iako je zimsko vrijeme pravo vrijeme (meridijansko), ako se ne bi pomicale kazaljke zagovaram ili ostanak na ljetnom vremenu ili, ekvivalentno tome, promjenu vremenske zone u istočnoevropsku.

 

Mnogi bez razmišljanja podupiru zimsko vrijeme zaboravljajući da je ono u nas zadnji puta korišteno kad se radilo od 6 do 14 h. Zimsko vrijeme u proljeće i ljeto dovest će do svitanja najranije u 4 h, tj. 3 do 5 h prije početka radnog vremena većine ljudi, dok će sunce zalaziti već u najkasnije 20 h. Dok se ne bude radilo od 6 do 14 h, tzv. ljetno vrijeme je prilagođenije modernom dnevnom ciklusu većine.

 

To što Finci predlažu ukidanje nas se ne tiče - njima je svejedno jer su daleko na sjeveru i varijacije u duljini dana i noći su tolike da je pomicanje kazaljki kod njih stvarno bezvezno. Razmislite i o tome da su europarlamentarci u Belgiji koja je u krivoj vfemenskoj zoni (geografski pripada istoj kao i Velika Britanija) + sjevernije su pa im, logično, zimsko vrijeme odgovara (jer, ponavljam, oni ga ni nemaju nego imaju de facto ljetno i još ljetnije). Isto vrijedi i u državama uz ekvator gdje su varijacije najmanje - efekti pomicanja kazaljki su realno najveći pravo na 45° SGŠ i JGŠ.

 

Stoga apeliram na sve da ne srljaju s ovom odlukom da zbog nje ne zažalimo.

Moj PC  
42 5 hvala 6
13 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
njuznjuz kaže...

nema bolje nego kad po ljeti dan traje do 20h. Nedamo ljetno računanje vremena!!!!

Misliš 21:30?

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak
12 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
sudy_freak kaže...
njuznjuz kaže...

nema bolje nego kad po ljeti dan traje do 20h. Nedamo ljetno računanje vremena!!!!

Misliš 21:30?

 

Dobro je napisao njuznjuz, sunce će zalaziti 21. lipanj u 19:48, a na taj dan je prvi dan ljeta i najduži dan.  Sunce će izlaziti 4:08 i zalaziti u 19:48 to je za Zagreb

I tako će biti ako se ukine ljetno računanje .

15 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

da, bez zadrške. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
opetzajebancija kaže...

 

Dobro je napisao njuznjuz, sunce će zalaziti 21. lipanj u 19:48, a na taj dan je prvi dan ljeta i najduži dan.  Sunce će izlaziti 4:08 i zalaziti u 19:48 to je za Zagreb

I tako će biti ako se ukine ljetno računanje .

 To je samo izlazak sunca u 4:08, uzmi u obzir da se razdani dobrih pola sata i više prije izlaska sunca... Dakle, realno, ptice će počet cvrkutat već oko 3:30 ujutro... Ne shvaćam kome to može biti normalno. Također sam za ostanak ljetnog računanja vremena ako već nećemo pomicati sat, to je za našu državu najadekvatnije.

14 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Anketa je trebala još jedno polje: "jesam za promjenu, ali još ne znam je li bolje ljetno ili zimsko računanje".

 

I ja sam među onima koji smatraju da ne treba srljati u promjenu bez prethodnih raščlambi posljedica što je bolje: ostati na zimskome ili na ljetnome. Čak mi se čini da je kompromis dobro rješenje: neka se zadnji put sat pomakne pola sata, a ne puni sat, pa ćemo imati zimsko-ljetno vrijeme.

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Konačno je vrijeme da se ljude prestane tretirati kao stoku.
Jedino rjesenje je normalno "zimsko" vrijeme, da je u 12 sati sunce približno u zenitu.
Ove bojazni oko ukidanja ljetnog vremena su besmislene. Problem uopće nije ljeti jer tada sunca ima dovoljno, naviješ sat kada hoćeš i živiš kako želiš.
Moj PC  
8 12 hvala 0
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
uuY kaže...
Konačno je vrijeme da se ljude prestane tretirati kao stoku.
Jedino rjesenje je normalno "zimsko" vrijeme, da je u 12 sati sunce približno u zenitu.
Ove bojazni oko ukidanja ljetnog vremena su besmislene. Problem uopće nije ljeti jer tada sunca ima dovoljno, naviješ sat kada hoćeš i živiš kako želiš.

 Pa nije nikakav problem ljeti, problem je proljeće i jesen gdje će nam sunce zalaziti definitivno prerano... Dođeš s posla, hoćeš nešto napraviti oko kuće ili hoćeš otići prošetati, odvesti djecu na igralište... a ono mrak... katastrofa...

 

Također prek ljeta po većoj sparini ćeš ić na posao.

 

Zimsko vrijeme će biti OK pod uvjetom da se ljudima omogući raniji odlazak na posao. Ja onda ne bih volio raditi od 8 nego od 7 i to bi mi tad bilo OK.

 

Meni bi generalno bilo najbolje da promijenimo kompletno sve satove tako da svaki dan oko 6 sati ujutro izađe sunce... Ovo bi bilo najbliže nekakvom prirodnom bioritmu, ali naravno ovakvo računanje vremena nije moguće. 

 

 

14 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Meni osobno se oduvijek više sviđa ljetno računanje vremena. Ja to zovem svijetlim dijelom godine, pa sam za to da se ljetno vrijeme računa tokom cijele godine. Je po zimi malo zeznuto se dizati za vrijeme mraka, ali to ionako traje samo oko 2-3 mjeseca, nakon toga je već lakše. Jedino kod astronomskih promatranja (malo se amaterski bavim astronomijom), moram paziti koje je vrijeme kod planiranja promatranja, ali to nije neki poseban problem.

dolazim odmah - Godo
Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Solarno vrijeme je jedino pravo vrijeme. Dakle kad je sjena najkraća je podne i gotovo. Dakle, nemoramo ni spominjati da se ovim seljakanjem sata
nije ništa uštedjelo, i da su samo životinje i ljudi dovedeni pod stres. Svatko si zna organizirati ljetni i zimski raspored. Gro firmi koje rade ovisno o dnevnom svjetlu i mimo guranja kazaljki mijenjaju radno vrijeme, tako da im ne treba administrativno naštekavanje i komplikacije.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
20 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
učo kaže...

Meni osobno se oduvijek više sviđa ljetno računanje vremena. Ja to zovem svijetlim dijelom godine, pa sam za to da se ljetno vrijeme računa tokom cijele godine. Je po zimi malo zeznuto se dizati za vrijeme mraka, ali to ionako traje samo oko 2-3 mjeseca, nakon toga je već lakše. Jedino kod astronomskih promatranja (malo se amaterski bavim astronomijom), moram paziti koje je vrijeme kod planiranja promatranja, ali to nije neki poseban problem.

 Pa neće ti dan biti dulji ako si navinuo jedan sat unaprijed. Nije kod nas "vrijeme mraka" samo "2-3 mjeseca". zimski solsticij je 21. prosinca. Jednako će bit kratak dan 21. listopada i 21. veljače. To što je u veljači više snijega je zato jer zemaljska klima "kasni" sa hlađenjem i ugrijavanjem. Uglavnom, to što spominješ je psihološka zabluda. Ako želiš iskoristiti više svjetla, dižeš se ranije. Simple as that. Netreba cijeli svijet mijenjati kazaljke zbog toga - valjda znaš i sam podesiti budilicu kad ti odgovara. Dakle, firme kojima je dan bitan, pa i škole, i tko god smatra da mu je bolje ravnati se po danu, jednostavni ima ljetno i zimsko radno vrijeme.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
lllnuclearlll kaže...
opetzajebancija kaže...

 

Dobro je napisao njuznjuz, sunce će zalaziti 21. lipanj u 19:48, a na taj dan je prvi dan ljeta i najduži dan.  Sunce će izlaziti 4:08 i zalaziti u 19:48 to je za Zagreb

I tako će biti ako se ukine ljetno računanje .

 To je samo izlazak sunca u 4:08, uzmi u obzir da se razdani dobrih pola sata i više prije izlaska sunca... Dakle, realno, ptice će počet cvrkutat već oko 3:30 ujutro... Ne shvaćam kome to može biti normalno. Također sam za ostanak ljetnog računanja vremena ako već nećemo pomicati sat, to je za našu državu najadekvatnije.

 

Zavisi kako gledas.

Po zimi bi mrak bio do 8 sati, znaci gotovo sva djeca bi isla u skolu po mraku. I ovako svako toliko neki majmun zgazi dijete po danu, a strah pomisliti sto bi se dogadjalo u jutarnjem mraku kada su svi jos pospani.

 

Dakle ukoliko se ukida zimsko vrijeme, tada treba i pomicati pocetak skolske nastave.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
njuznjuz kaže...

nema bolje nego kad po ljeti dan traje do 20h. Nedamo ljetno računanje vremena!!!!

 dublin, 21.6., 22:30 "navecer", totalno sjebe ritam

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2018 18:15 (nixass).
13 godina
protjeran
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
nixass kaže...
njuznjuz kaže...

nema bolje nego kad po ljeti dan traje do 20h. Nedamo ljetno računanje vremena!!!!

 dublin, 21.6., 22:30 "navecer", totalno sjebe ritam

 Da je bar kod nas tako

http://www.soundstream.com/
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
soundstream kaže...
nixass kaže...
njuznjuz kaže...

nema bolje nego kad po ljeti dan traje do 20h. Nedamo ljetno računanje vremena!!!!

 dublin, 21.6., 22:30 "navecer", totalno sjebe ritam

 Da je bar kod nas tako

 ne zelis to, kad radim nocnu (ili kad spavam doma nebitno) u 4 ujutro vec sunce lupa u prozor.

ides pisat "po noci" i vise nemres zaspat 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
overhaul kaže...
učo kaže...

Meni osobno se oduvijek više sviđa ljetno računanje vremena. Ja to zovem svijetlim dijelom godine, pa sam za to da se ljetno vrijeme računa tokom cijele godine. Je po zimi malo zeznuto se dizati za vrijeme mraka, ali to ionako traje samo oko 2-3 mjeseca, nakon toga je već lakše. Jedino kod astronomskih promatranja (malo se amaterski bavim astronomijom), moram paziti koje je vrijeme kod planiranja promatranja, ali to nije neki poseban problem.

 Pa neće ti dan biti dulji ako si navinuo jedan sat unaprijed. Nije kod nas "vrijeme mraka" samo "2-3 mjeseca". zimski solsticij je 21. prosinca. Jednako će bit kratak dan 21. listopada i 21. veljače. To što je u veljači više snijega je zato jer zemaljska klima "kasni" sa hlađenjem i ugrijavanjem. Uglavnom, to što spominješ je psihološka zabluda. Ako želiš iskoristiti više svjetla, dižeš se ranije. Simple as that. Netreba cijeli svijet mijenjati kazaljke zbog toga - valjda znaš i sam podesiti budilicu kad ti odgovara. Dakle, firme kojima je dan bitan, pa i škole, i tko god smatra da mu je bolje ravnati se po danu, jednostavni ima ljetno i zimsko radno vrijeme.

Sto cu se ustajati u 4 ujutro da "iskoristim vise svjetla", a radim od 8? Bi li trebao u meduvremenu dubiti na glavi?! Postoji opcenito radno vrijeme i za vecinu ljudi je to od 8 ili 9. Ukoliko se ostavi zimsko racunanje vremena, to znaci da ce se ljudi i ljeti vracati s posla u sumrak. Umjesto da je dan sto dulji nakon posla da se moze uzivati u toplini i opustiti se, ovako nakon posla ne bi imali nista nego ili u zadimljeni kafic ili kuci na kauc. I ovako su svi zimi depresivni od nedostatka sunca, a sada bi da se to prosiri i na cijelo proljece i jesen. Onaj kome smetaju sunce, svjetlo i toplina, neka si iskopa rupu ili neka se skriva u pecini. Nismo f*ckn vampiri.

 

Sama ideja zimskog i ljetnog racunanja vremena nema puno smisla i mozda bi bilo bolje da se promijeni, ali tako da se ukine zimsko. Nazalost ukoliko birokrati budu ista radili po tom pitanju, ukinut ce ljetno vrijeme, a to je daleko gore no ovo sto imamo danas.

12 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Drago mi je što je većina za ukidanje pomicanja. Eh sad, ostaviti zimsko ili ljetno, tu smo malo podijeljeni ali nije sad to neki nepremostivi problem kojeg se ne bi riješio jedan dobar građanski rat. Jedni bi da bude kao ljeti, a drugi zimi. Malo me ove podijeljene rasprave podsjećaju na poznanika, vlasnika obližnje pekare i slastičarne, zove se Aljeti Azimi.

 

Lijepo je kad rano svane, bolujem od jutarnje depre koja je jača kad je mračno, isto tako je lijepo kad navečer oko poslije 7-8 uživaš u zalasku sunca. Uvijek sam želio raditi pola godine u bazi Scott-Amundsen na južnom polu dok je stalno dan. S druge strane ima i noć svojih prednosti, kaže prijatelj koji je na uvjetnoj da je puno lakše provaliti u viksu kad je mračno, a i Plenković reče da su šumski požari puno atraktivniji za gledanje noću. Ono pogledaš vijesti, Split u ponoć, a iznad svjetluca kao da razdragani turisti igraju paintball bacačima plamena.

 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Nemam vremena čitati komentare do kraja iako ima zanimljovih rješenja

Nego ja mislim ovako: ne živimo u srednjem vijeku da komim žito i pravim 11-to djete i da pri tome legnem u 20h.
Hoću da sjedim do ponoći i da ustajem normanlno, stoga zadržati ljetno a ukloniti zimsko računanje vremena.
Because anything Korea does, Japan does it better.
8 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Bmt: dobro si počeo i bez razmišljanja odbacio očito.

Dan zimi traje od pola osam do 4.15 dakle nekih 9 sat, a ljeti 16 sati. Kako ćemo tih ljetnih sati rasporediti ne bi nam trebao određivati zakon već mi sami. Ako imaš ljetno računanje i radiš od devet, znači da si počeo raditi 4 sata nakon izlaska sunca, a isto toliko ti ostaje do zalaska. Pa onda bez obzira na to možeš odrediti radno vrijeme kako ti odgovara; mnogi ionako imaju ljetno radno vrijeme drugačije od zimskog i uz pomicanje sata pa se ukidanjem pomicanja sata ništa ne gubi. Sat je samo brojka koja sama po se i ništa ne znači, mi joj dajemo značenje kakvo hoćemo. Ne treba nam nikakvo centralno odlučivanje o tome
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
BMT kaže...

Mnogi bez razmišljanja podupiru zimsko vrijeme zaboravljajući da je ono u nas zadnji puta korišteno kad se radilo od 6 do 14 h. Zimsko vrijeme u proljeće i ljeto dovest će do svitanja najranije u 4 h, tj. 3 do 5 h prije početka radnog vremena većine ljudi, dok će sunce zalaziti već u najkasnije 20 h. Dok se ne bude radilo od 6 do 14 h, tzv. ljetno vrijeme je prilagođenije modernom dnevnom ciklusu većine.

S jedne strane, imaš pravo. Pravo (zimsko) vrijeme nije baš prikladno za 9-17 radno vrijeme, pa čak možda ni najzgodnije za 8-16.

 

Međutim, s druge strane, takvo radno vrijeme je definirano upravo zato što je predstavljalo najbolji kopromis za trenutni sustav u kojem postoji ljetno računanje vremena, ono, za razliku od podneva, nije vezano uz nikakvu prirodnu pojavu, već je stvar dogovora.

 

Dodatno, kao što Feudalac kaže, ionako danas nije problem ni mjenjati radno vrijeme "u hodu". U vrijeme kad se ljetno računanje vremena uvelo, ljudi su više ovisili o javnom prijevozu, koji je opet bio prilično rudimentalniji, pa ako ne radiš kad i ostali, propuštaš "radnički" vlak ili bus i imaš problem. Čitav život je bio u fazi s radnim vremenom i onda je bilo jednostavnije promijeniti vrijeme na satu na razini države nego uskladiti sve aspekte života. Danas imamo lijepo popunjen raspored vožnji javnog prijevoza, imamo više osobih vozila, imamo daleko veće mogućnosti za rad od kuće i za klizno radno vrijeme.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2018 20:14 (MrBlc).
12 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
lllnuclearlll kaže...
opetzajebancija kaže...

 

Dobro je napisao njuznjuz, sunce će zalaziti 21. lipanj u 19:48, a na taj dan je prvi dan ljeta i najduži dan.  Sunce će izlaziti 4:08 i zalaziti u 19:48 to je za Zagreb

I tako će biti ako se ukine ljetno računanje .

 To je samo izlazak sunca u 4:08, uzmi u obzir da se razdani dobrih pola sata i više prije izlaska sunca... Dakle, realno, ptice će počet cvrkutat već oko 3:30 ujutro... Ne shvaćam kome to može biti normalno. Također sam za ostanak ljetnog računanja vremena ako već nećemo pomicati sat, to je za našu državu najadekvatnije.

 Uh ....

Ja sam za ovo da ostane kako je do sada, sa pomicanjem za jedan sat +- , prilagodim se do kraja tjedna na novi ritam, veći mi je šok kada se vratim sa godišnjeg pa se treba opet prilagoditi na ranije ustajenje :d

 

A da ostane ljetno računaje vremena, kroz cijelu godinu, to ne valja . Ako ništa onda zbog toga šta bi po zimi sunce prekasno izlazilo, barem za školarce.

 

 

https://zvjezdarnica.hr/znanost/izlazak-i-zalazak-sunca-u-zagrebu/

 

 

8 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Opetzajebancija kaže: “A da ostane ljetno računaje vremena, kroz cijelu godinu, to ne valja . Ako ništa onda zbog toga šta bi po zimi sunce prekasno izlazilo, barem za školarce.”

Ništa nije prekasno ili prerano. Nije početak škole uklesan u kamenu kao niti bilo čije radno vrijeme. Odrediš ga u hodu kako ti odgovora
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
kerum kaže...

 Pa neće ti dan biti dulji ako si navinuo jedan sat unaprijed. Nije kod nas "vrijeme mraka" samo "2-3 mjeseca". zimski solsticij je 21. prosinca. Jednako će bit kratak dan 21. listopada i 21. veljače. To što je u veljači više snijega je zato jer zemaljska klima "kasni" sa hlađenjem i ugrijavanjem. Uglavnom, to što spominješ je psihološka zabluda. Ako želiš iskoristiti više svjetla, dižeš se ranije. Simple as that. Netreba cijeli svijet mijenjati kazaljke zbog toga - valjda znaš i sam podesiti budilicu kad ti odgovara. Dakle, firme kojima je dan bitan, pa i škole, i tko god smatra da mu je bolje ravnati se po danu, jednostavno imamo ljetno i zimsko radno vrijeme.

Sto cu se ustajati u 4 ujutro da "iskoristim vise svjetla", a radim od 8? Bi li trebao u meduvremenu dubiti na glavi?! Nazalost ukoliko birokrati budu ista radili po tom pitanju, ukinut ce ljetno vrijeme, a to je daleko gore no ovo sto imamo danas.

 Nisi baš pratio moj osvrt... ljetno radno vrijeme? To je bilo normalno u doba dok se nije pomicao sat. Sunce je tvrdoglavo na najvišoj točci u podne i to je tako otkad je civilizacija počela dijeliti dan na 12 dijelova. Sad, dali ti želiš u svoje slobodno vrijeme dubiti na glavi ili piljiti u zid, nebih se petljao...

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
12 godina
neaktivan
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Svi pričaju samo o pomicanju ili ne pomicanju sata, ljetno-zimsko računanje..., a nitko ne priča hoće li se pomicati radno vrijeme kao što je bilo prije. Ljeti su ljudi također jedan sat ranije ustajali zbog promjene radnog vremena i nitko nije pričao da od toga ima stres ili nege druge tegobe. Izabrao bih zimsko vrijeme kao što je bilo nekad. Ako se promijeni radno vrijeme bit će svejedno - ustajanje sat ranije. Ako ne, onda prije nego krenem na posao stignem bez žurbe popiti kavicu...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Neki nisu dobro pročitali što sam ja napisao. Nisam se očitovao za samo zimsko ili za samo ljetno vrijeme nego sam rekao ako se bude radilo kao sad, onda treba biti ljetno vrijeme, a ako će se raditi od 6 do 14 h onda je normalno da bude pravo zimsko meridijansko vrijeme.

Ove komentare s budilicom neću ni da komentiram. Pa naravno da nije problem naviti budilicu, ali što vrijedi ustati se ranije ako se radno vrijeme ne mijenja? I radno vrijeme se može lako promijeniti, ali ne odlukom radnika nego gazde. Isto vrijedi i za škole. Također, muke životinja može spominjati samo netko tko se ne bavi poljoprivredom. Ako se, karikiram, krava muze u 5 h po zimskom vremenu, onda se muze u 5 h po zimskom vremenu, pa makar kazaljka pokazivala 6 h.

Inače, ljetno vrijeme po zimi sam iskušao dok sam bio u Francuskoj koja, kao i Belgija, ima ljetno i ljetnije vrijeme jer je u krivoj vremenskoj zoni. To mi je sasvim OK i ujedno me brine da će zbog tih zemalja odabrati zimsko vrijeme, a njihov problem nije primarno ljetno/zimsko vrijeme nego upravo kriva vremenska zona.

Primjer Irske ukazuje na ono što sam i sam napisao pred kraj - pomicanje kazaljki ima kakvog-takvog smisla na 45° SGŠ. Što bliže polu ili što bliže ekvatoru i smisao se gubi.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
BMT kaže...
Pa naravno da nije problem naviti budilicu, ali što vrijedi ustati se ranije ako se radno vrijeme ne mijenja? I radno vrijeme se može lako promijeniti, ali ne odlukom radnika nego gazde.

To ovisi o prirodi posla i o društvenoj klimi. Ako ljeti pola ekipe ide ranije na posao, onda je isplativo i očekivano da dućani ranije otvaraju. Naravno, uvijek se može naći krkan koji će tjerati po svom, ali u zdravoj ekonomiji takav teško zadrži dobrog radnika, a nerijetko mu se to odrazi i na zaradu.

 

S druge strane, sve više poslova se radi u smjenama, sve više poslova ne mora nužno biti ni fiksirano po pitanju radnog vremena i ne postoji nikakva zapreka za klizno radno vrijeme.

 

S treće strane, danas su sve zasupljeniji nestandardni poslovni aranžmani poput gig ekonomije, a neke zemlje naveliko eksperimentiraju s radnim vremenom od 6 sati kao produktivnijem za današnja zanimanja jer je ipak radno vrijeme od 8 sati utvrđeno kao optimum u kojem fizički radnik može držati dovoljnu koncentraciju da se ne ozlijedi ili napravi štetu, a ne kao radno vrijeme u kojem intelektualni radnik može biti produktivan.

 

BMT kaže...
Također, muke životinja može spominjati samo netko tko se ne bavi poljoprivredom. Ako se, karikiram, krava muze u 5 h po zimskom vremenu, onda se muze u 5 h po zimskom vremenu, pa makar kazaljka pokazivala 6 h.

Zapravo, krava nema pojma je li 5 ili 6 sati prema zimskom vremenu i koje vrijeme naš dogovoreni sat pokazuje. Krava zna kad je Sunce izašlo i ako kravu muzeš sat vremena nakon izlaska Sunca onda bi bio najbolje to raditi i ljeti i zimi, pa makar ljeti muzao u 5, a zimi u 7:30. Još ako ne radiš skokove, već kontinuirano pratiš izlazak Sunca, onda nema ni šokova.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Feudalac kaže...
Opetzajebancija kaže: “A da ostane ljetno računaje vremena, kroz cijelu godinu, to ne valja . Ako ništa onda zbog toga šta bi po zimi sunce prekasno izlazilo, barem za školarce.”

Ništa nije prekasno ili prerano. Nije početak škole uklesan u kamenu kao niti bilo čije radno vrijeme. Odrediš ga u hodu kako ti odgovora

 Pa dobro neka stave da škola počinje od 9 sati ujutro.

 

I neka uvedu fleksibilno radno vrijeme, to bi volio da ja mogu određivati u hodu kada ću na posao, kada se probudim pa idem na posao.

A ovi bedaci šta dolaze na vrijeme, jer radimo u grupama u firmi, neka rade i za mene dok ne dođem.

 

A do tada, meni radno vrijeme počinje u 7 sati, i traje do 15, a kada ima više posla i duže od toga.

12 godina
odjavljen
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Vrijeme je relativno 

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice