Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

poruka: 82
|
čitano: 18.367
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava".
15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...
..

Svaka instalacija Windowsa ima identifikacijski kod (ID). Prijavom na Microsoftov račun, Microsoft prikuplja tvoju IP adresu i taj identifikacijski kod veže za tvoj račun..

 

..

 - koji IP? 192.168.1.1-xxx? :) tj generalno ima vanjski ip operatera, koji po zahtijevu može dati potrebne podatke o osobi. IP nije podatak koji se prati, ali da po njemu se zna tko tj .. nevažno je kako zašttiš računalo sama komunikacija je vidljiva (nešto drugo je sadržaj komunikacije tj presretanje-prisluškivanje..), npr ako sad gledaš YT, to netko može 'vidjeti', tj da je tvoj (operaterov) ip na yt, tj to vidi i bug-forum, moj-tvoj (operaterov) ip kao i mjesto, yt ili bug. Pri tome je nevažno imam li računalo, koji os, win-lin, tisuću i jednu zaštitu i sl, ne moram uopće imati pc-win, mogu gledati smatrtvom ili 'mikrovalna-frižiderom'.. i to je lako, tj to vidi svatko tko želi (kao bug forum). No pri tome je ip baš nevažan, odnosno, operaterov. Dok ga ne povežeš s imenom osobe, pa i kasnije jer nije fixni nego promjenjiv, tj jedino što tad netko radi je pročita jedinstvenu MAC adresu mrežne opreme i tad te 'zna', ne zbog IPa i zato ga ne prati, nepotreban i nevažan je. Običan gaming site će te tako banirati, ne po ip, nego po mac-u (ili nekom drugom user-login podatku).

 

MS? znaš kako generira ID-računala? ima veze s mrežom, ali ne s IPom, tj možeš ga sad promijeniti s npr 192.168.1.101, na npr 192.168.1.102.. i ništa se neće promjeniti, neće ti se win licenca deaktivirati i sl. (jer nije dio IDa). Mrežni MAC je nešto sasvim drugo, kao i bilo koji drugi serialnum komponente kao mbo-cpu-hdd-vga..

Odnosno, ako si pomislio da ms acc koristi IP za korisnika, varaš se, tj tad ti reinstall-reaktivacija ne bi prolazila s drugim IPom.. = nema veze. Ne miješaj npr policijski postupak koji tad od operatera dobije ime korisnika određene ip za određeno vrijeme-datum.

-IP ''ne postoji..'' imaš WAN-LAN. Dok su floskule o slobodi govora ipak floskule :) tj osim čitanja snowdena možeš primijetiti što mu se desilo pa do the math..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...

To što koristimo njihov softver ne daje pravo kompaniji da preglednik koji šalje cijele URL-ove naziva preglednikom koji poštuje privatnost korisnika.

 U teoriji i u idealnom svijetu.

 

U realnosti, kliknuo si na accept kada si pri instalaciji ili pri prvom pokretanju dobio prozor sa TOS ili ti po naški OUP (opću uvijeti poslovanja) u kojem jasno piše da se svaki seach query šalje MS-u za "poboljšanje usluge".

Ne šalješ podatke guglu nazivno, ali da MS-u. Po meni, mrvicu bolja opcija ako se već nekom podatke mora slat, ali konačno - isti šit drugo pakovanje.

 

Ako tko drži do privatnosti, jedino što im preostaje je TOR i duckduckgo. Firefox ima svoju telemetriju koju redovno šalje, Brave je baziran na chromiumu... Eventualno možda još i waterfox. 

 

 

 

 

 

What could possibly go wrong?
15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Hornet_93 kaže...
..

 

Ako tko drži do privatnosti, jedino što im preostaje je TOR ..

 

 

 -smiješno.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

Marko :D  držim do svoje privatnosti i zato sam na internetu Dag Dagoberovic a sve ostalo nemoraš znati. Što se tiće FB i sličnog i tamo sam DD a za Microsoft sam ono što jesam po ID koji ti kažeš da prate i prikupljaju moje adrese i ostale podatke, ma ti se šališ definitivno.

Dakle moj MS ID vuče slijedeće: na koliko računala imam instalirane Windowse i koje kao i koji office pakete koristim a njihov sam član od 2001 godine. Da moj Google acc se može povezati sa svime i svačime ali što ćeš saznati iz toga? Da sam bio sa nekim XYZ na kavi ili se slikao u Krašogradu pa su slike na FB? Iz toga ćeš saznati koje je moje stvarno ime i prezime?

 

Ako si pristao na uvijete korištenja softwarea od neke kompanije onda si dao privolu da prikupljaju podatke kojima će štititi svoje autorko pravo na njima znani način a tebi ako to ne odgovara imaš puno pravo isto deinstalirati i na tržištu naći nešto sa čime ćeš biti zadovoljniji i gdje ćeš smatrati da ćeš biti manje praćen.

 

Što se tiče tvoga citata:

"Onda ti, pretpostavljam, ni sloboda govora nije važna jer nemaš ništa pametno za reći. Ili sloboda tiska jer ne voliš čitati. (Edward Snowden)"

 

Moj komentar na navedeno je da si tim citatom profulao cijeli balun.

 

A na ovaj citat:

"Uostalom, zašto imaš zavjese i rolete na prozorima? Zato zatvaraš ulazna vrata svojeg stana/kuće? Zašto s nama ne podijeliš sadržaje svojih računa s društvenih mreža ili nam ne daš pristup svojem e-mail računu? Ipak ti nemaš ništa za sakriti. ¯\_(ツ)_/¯"

 

Na ovaj citat bi bio rado oštriji ali smatram da si ozbiljan čovjek pa da si samo bio malo frustriran dok si to pisao.

 

Stvarno ne vidim zakaj si se toliko žestio ali dobro ako ti to tak paše.

veni vidi didici
7 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

@dagoberhr

Do tvog pravog identiteta se vrlo lako dođe pa čak i da nekoristiš smartphone, računala, messengere... ( osim ako živiš negdje izvan civilizacije, bez nadzornih kamera, bankovnog računa, bez medicinskih usluga...), ....

Korištenjem nabrojanoga sam si im dao na pladnju sve kaj im treba...

14 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

bunker kao običan građanin sumnjam da možeš doći do željenih podataka a ako govorimo o institucijama policije, SOE ili sličnog to je sasvim drugi špil karata i ne govorim o vezama/vezicama u nekom od telekom operatera gdje nonšalantno i eklatantno krše GDPR.

 

Dakle gledam osobno, što me se tiče tko je iza forumskog nicka bunker ili neki drugi? Kakve koristi od toga mogu imati ako to saznam?

 

Smatram da je to meni osobno nebitan podatak koji će zauzimati nepotrebno mjesto u mojoj memoriji, ako netko ima takvih afinineta da se time opterećuje neka mu je sa zadovoljstvom.

 

BTW:

Što mislite da Apple, Samsung i slične tvrtke ne krše GDPR? Primjerice ako mislite da Apple ne koristi to čemu onda Apple ID i kao fol zaključavanje telefona ako ga netko ukrade? Čemu uopće biometrija na uređajima ako se kradu podaci o nama koristeći mobitele, pametne satove, tablete i slično? Da se lijepo vratimo u kameno doba i poruke šaljemo tak da ih isklešemo dlijetom i čekićem bez potpisa samo X na dnu da se nezna tko je to napisao.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.2.2020 15:50 (dagoberhr).
15 godina
offline
Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

Dva tjedna poslije:

Paralelno sam isto oko 15-tak tabova (sličnih dakle 4-5 tabova vezano za Networking, 2-3 iMDB, par torrenata, i 10-tak portala od kojih se 4 ili 5 svake minute refreshuje) koristim na ova browsera i na Edge na Chromium i također na Chrome (skoro isti tabovi). Evo i dojmova.
Oba browsera koriste 3 identična addonsa, i istu temu. Da ne gledate u ikonu ne bi znali na kojem ste browseru.

- Edge je brži (tamo sam to objašnjavao ali def. brži sigurno treptaj ili dva oka) i nisam primjetio neke probleme oko bilo koje stranice.

- Edge troši daleko manje memorije nego Chrome (Edge (27)) oko 887 MB a sa istim tabovima Chrome oko 1,6 GB.

Zadana tražilica mora se promjeniti u Google. Ne znam kako sam volio koristiti ponekad Bing i nađe mi rezultat koji želim ali ovaj Bing - nikako.
Mora se i uključiti addonsi trećih strana. Eh onda tek vam Edge de facto postaje Chrome.

Sad naslov - Microsoftova bijela zastava. Ne bi baš rekao.
Zašto: Osim danas (da ovo iztestiram) već nekoliko dana koristim isključivo Edge i ovaj potez može itekako dobro doći judima koji iz kutije žele primarni browser a za sada Edge može itekako zamjeniti Chrome.

Sad ja ne znam da li je taj Chromium totalno GNU licenca mislim ako jest i ako ga korisnici razviaju onda je to top stvar ukoliko Edge ostane na Chromiumu a Chrome promjeni pravila koja je najavljivao (kada su developeri iz uBlock Origina rekli da mogu ključ u bravu).

Šta mi smeta. SVaki put kada magnetom uhvatim torrent pita me da otvori taj i taj klijent.

Nadopunim kako budem šta pronalazio zanimljivo.

Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
ihush kaže...
Marko :D kaže...
..

Svaka instalacija Windowsa ima identifikacijski kod (ID). Prijavom na Microsoftov račun, Microsoft prikuplja tvoju IP adresu i taj identifikacijski kod veže za tvoj račun..

 

..

 - koji IP? 192.168.1.1-xxx? :) tj generalno ima vanjski ip operatera, koji po zahtijevu može dati potrebne podatke o osobi. IP nije podatak koji se prati, ali da po njemu se zna tko tj .. nevažno je kako zašttiš računalo sama komunikacija je vidljiva (nešto drugo je sadržaj komunikacije tj presretanje-prisluškivanje..), npr ako sad gledaš YT, to netko može 'vidjeti', tj da je tvoj (operaterov) ip na yt, tj to vidi i bug-forum, moj-tvoj (operaterov) ip kao i mjesto, yt ili bug. Pri tome je nevažno imam li računalo, koji os, win-lin, tisuću i jednu zaštitu i sl, ne moram uopće imati pc-win, mogu gledati smatrtvom ili 'mikrovalna-frižiderom'.. i to je lako, tj to vidi svatko tko želi (kao bug forum). No pri tome je ip baš nevažan, odnosno, operaterov. Dok ga ne povežeš s imenom osobe, pa i kasnije jer nije fixni nego promjenjiv, tj jedino što tad netko radi je pročita jedinstvenu MAC adresu mrežne opreme i tad te 'zna', ne zbog IPa i zato ga ne prati, nepotreban i nevažan je. Običan gaming site će te tako banirati, ne po ip, nego po mac-u (ili nekom drugom user-login podatku).

Kada prosječnom korisniku računala kažeš pojam "IP adresa", to mu ne znači ništa. Oni malo stručniji znaju što je to, a i kada nekome malo stručnijem spomeneš istu, prva asocijacija je vanjska IP adresa, a ne lokalna. Zašto? Većina se sadržaja nalazi na internetu, a ne na intranetu.

 

Sve web stranice vide moju IP adresu, da, ali vidi li tvoj operater što si točno utipkao na Google ili koji si točno videozapis pogledao na YouTube-u? Vidi li moj ISP ovu moju poruku? Ne vidi. Razlog? SSL.

Vidi li Microsoft sve gore navedeno kada koristiš Edge? Da. 

Vidi li Google sve gore navedeno kada koristiš Chrome? Ne.

ihush kaže...

MS? znaš kako generira ID-računala? ima veze s mrežom, ali ne s IPom, tj možeš ga sad promijeniti s npr 192.168.1.101, na npr 192.168.1.102.. i ništa se neće promjeniti, neće ti se win licenca deaktivirati i sl. (jer nije dio IDa). Mrežni MAC je nešto sasvim drugo, kao i bilo koji drugi serialnum komponente kao mbo-cpu-hdd-vga..

Odnosno, ako si pomislio da ms acc koristi IP za korisnika, varaš se, tj tad ti reinstall-reaktivacija ne bi prolazila s drugim IPom.. = nema veze. Ne miješaj npr policijski postupak koji tad od operatera dobije ime korisnika određene ip za određeno vrijeme-datum.

-IP ''ne postoji..'' imaš WAN-LAN. Dok su floskule o slobodi govora ipak floskule :) tj osim čitanja snowdena možeš primijetiti što mu se desilo pa do the math..

Govorim o vanjskoj IP adresi; opet se praviš da ne razumiješ zbog nedostatka argumenta. I kako znam? Jednostavno znam. Nije ti jasno? Istraži malo, recimo, na koji način radi ciljano oglašavanje.

 
 

Hornet_93 kaže...

 U teoriji i u idealnom svijetu.

 

U realnosti, kliknuo si na accept kada si pri instalaciji ili pri prvom pokretanju dobio prozor sa TOS ili ti po naški OUP (opću uvijeti poslovanja) u kojem jasno piše da se svaki seach query šalje MS-u za "poboljšanje usluge".

Ne šalješ podatke guglu nazivno, ali da MS-u. Po meni, mrvicu bolja opcija ako se već nekom podatke mora slat, ali konačno - isti šit drugo pakovanje.

 

Ako tko drži do privatnosti, jedino što im preostaje je TOR i duckduckgo. Firefox ima svoju telemetriju koju redovno šalje, Brave je baziran na chromiumu... Eventualno možda još i waterfox. 

Krenimo redom.

 

1. Ni jedni uvjeti korištenja kao ni politika privatnosti ne daje pravo kompaniji da se lažno oglašava.

2. Well, ni jedan drugi preglednik ne šalje cijele URL-ove doma. Ni Chrome, ni Firefox; samo Edge. Zašto samo šalje preglednik fokusiran na privatnost?

3. TOR?! Hahah, dobra fora. 😁

dagoberhr kaže...

Marko :D  držim do svoje privatnosti i zato sam na internetu Dag Dagoberovic a sve ostalo nemoraš znati. Što se tiće FB i sličnog i tamo sam DD a za Microsoft sam ono što jesam po ID koji ti kažeš da prate i prikupljaju moje adrese i ostale podatke, ma ti se šališ definitivno.

Dakle moj MS ID vuče slijedeće: na koliko računala imam instalirane Windowse i koje kao i koji office pakete koristim a njihov sam član od 2001 godine. Da moj Google acc se može povezati sa svime i svačime ali što ćeš saznati iz toga? Da sam bio sa nekim XYZ na kavi ili se slikao u Krašogradu pa su slike na FB? Iz toga ćeš saznati koje je moje stvarno ime i prezime?

 

Ako si pristao na uvijete korištenja softwarea od neke kompanije onda si dao privolu da prikupljaju podatke kojima će štititi svoje autorko pravo na njima znani način a tebi ako to ne odgovara imaš puno pravo isto deinstalirati i na tržištu naći nešto sa čime ćeš biti zadovoljniji i gdje ćeš smatrati da ćeš biti manje praćen.

 

Što se tiče tvoga citata:

"Onda ti, pretpostavljam, ni sloboda govora nije važna jer nemaš ništa pametno za reći. Ili sloboda tiska jer ne voliš čitati. (Edward Snowden)"

 

Moj komentar na navedeno je da si tim citatom profulao cijeli balun.

 

A na ovaj citat:

"Uostalom, zašto imaš zavjese i rolete na prozorima? Zato zatvaraš ulazna vrata svojeg stana/kuće? Zašto s nama ne podijeliš sadržaje svojih računa s društvenih mreža ili nam ne daš pristup svojem e-mail računu? Ipak ti nemaš ništa za sakriti. ¯\_(ツ)_/¯"

 

Na ovaj citat bi bio rado oštriji ali smatram da si ozbiljan čovjek pa da si samo bio malo frustriran dok si to pisao.

 

Stvarno ne vidim zakaj si se toliko žestio ali dobro ako ti to tak paše.

Mene iskreno baš boli briga tko si, što si i čime se baviš u životu. Kompanije je to itekako briga jer se te informacije dobro plaćaju. Ti možda misliš da kompanije ne znaju tko si, ali znaju. Iste tvoje ime i prezime mogu saznati dok si rekao keks.

 

Kako, recimo, Google zna kako se zoveš? Vrlo jednostavno.

 

Tvoj broj mobitela je povezan s Androidom; Android te informacije šalje Google-u (uz povezan korisnički račun, IMEI uređaja i slično). Sinkronizacija kontakta je uključeva po zadanim postavkama; dakle ako te netko ima kao kontakta u imeniku pod pravim imenom i prezimenom, Google ima te podatke. Isti čak zna i gdje si uz pomoć baznih stanica te Google Mapsa.

 

I ne, nisam frustriran. Obožavam kako lažno oglašavanje tjera naivne ljude na kupovinu ili korištenje nekog proizvoda. 

dagoberhr kaže...

bunker kao običan građanin sumnjam da možeš doći do željenih podataka a ako govorimo o institucijama policije, SOE ili sličnog to je sasvim drugi špil karata i ne govorim o vezama/vezicama u nekom od telekom operatera gdje nonšalantno i eklatantno krše GDPR.

 

Dakle gledam osobno, što me se tiče tko je iza forumskog nicka bunker ili neki drugi? Kakve koristi od toga mogu imati ako to saznam?

 

Smatram da je to meni osobno nebitan podatak koji će zauzimati nepotrebno mjesto u mojoj memoriji, ako netko ima takvih afinineta da se time opterećuje neka mu je sa zadovoljstvom.

 

BTW:

Što mislite da Apple, Samsung i slične tvrtke ne krše GDPR? Primjerice ako mislite da Apple ne koristi to čemu onda Apple ID i kao fol zaključavanje telefona ako ga netko ukrade? Čemu uopće biometrija na uređajima ako se kradu podaci o nama koristeći mobitele, pametne satove, tablete i slično? Da se lijepo vratimo u kameno doba i poruke šaljemo tak da ih isklešemo dlijetom i čekićem bez potpisa samo X na dnu da se nezna tko je to napisao.

dagoberhr Po opisanom se vidi da ne znaš što je GDPR osim te skraćenice.

 

GDPR ne govori da kompanije ne smiju držati podatke o tebi; govore da ih ne smiju prikupljati na neovlaštene načine, dijeliti s trećim stranama, te da ti moraju omogućiti pravo na zaborav i uređivanje krivih podataka. Isto tako, moraju ti ponuditi mogućnost da preuzmeš sve svoje podatke i ispuniti tvoj zahtjev za brisanje istih. Kompanije te zbog GDPR ne smiju ni kontaktirati ako im nisi dao privolu za to.

 

Dakle, ne. Apple i Samsung trenutno ne krše GDPR. Registracija na Apple ID je dobrovoljna; ti uređaj možeš koristiti i bez istog. Isto vrijedi i za Android.

 

I da, Android uređaji su šifrirani. Upravo zbog toga se traži neki oblik zaštite (najbolje PIN). Bez autentikacije ne možeš doći do podataka s mobilnog uređaja. Nedavno je Android Authority baš pisao o tome kako forenzičari teže dolaze do podataka na šifriranim Android uređajima nego na iPhoneima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.2.2020 10:42 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...
..

Kada prosječnom korisniku računala kažeš pojam "IP adresa", to mu ne znači ništa. Oni malo stručniji znaju što je to, a i kada nekome malo stručnijem spomeneš istu, prva asocijacija je vanjska IP adresa, a ne lokalna. Zašto? Većina se sadržaja nalazi na internetu, a ne na intranetu.

 

Sve web stranice vide moju IP adresu, da, ali vidi li tvoj operater što si točno utipkao na Google ili koji si točno videozapis pogledao na YouTube-u? Vidi li moj ISP ovu moju poruku? Ne vidi. Razlog? SSL.

Vidi li Microsoft sve gore navedeno kada koristiš Edge? Da. 

Vidi li Google sve gore navedeno kada koristiš Chrome? Ne.

...

Govorim o vanjskoj IP adresi; opet se praviš da ne razumiješ zbog nedostatka argumenta. I kako znam? Jednostavno znam. Nije ti jasno? Istraži malo, recimo, na koji način radi ciljano oglašavanje.

..

 - prvo što govoriš, evo citata:

Marko :D kaže...
..

Svaka instalacija Windowsa ima identifikacijski kod (ID). Prijavom na Microsoftov račun, Microsoft prikuplja tvoju IP adresu i taj identifikacijski kod veže za tvoj račun. Zbog toga što SmartScreen prikuplja cijele URL-ove, prikuplja ID-jeve i drugih tvojih računa na različim uslugama. Te podatke kompanije mogu razmijenjivati; drugim riječima, Microsoftova baza s tvojom IP adresom i ID-jem se vrlo lako može povezati s tvojim Google, Facebook ili bilo kojim drugim računom, te nadopuniti i napraviti opširan profil o tebi.

..

 -dakle, govoriš o IP, o tome da MS koristi tvoju ip adresu..

-ne, nemaš IP adresu, vanjsku, tj to je adresa u rasponu nekog operatera i sve što se s ip može je otkriti upravo to, koji operater a time i npr država. (točka). To nije ospobni podatak, nije tvoj podatak ili tvoje vlanštvo niti se po toj ip adresi (vanjskoj, mada je još smješnije ako moramo dodati ili internoj..) može neka osoba identificirati, odnosno, to bi se moglo ako imaš iznajmljenu adresu-vlastitu-fixnu. Pošto nemaš, tad je to variabla, promjenjiv podatak koji baš nikave veze s tvojim (osobnim) podacima nema, niti je dio GDPRa i sl.

-govoriš o tome da ms koristi tvoj ip, nemaš svoj ip niti je to podatak koji se koristi ze identifikaciju. Može za lokaciju, to rade reklame, tad će ti se pojaviti reklama pizzerije iz susjedstva s dostavom, ne s druge strane globusa i to je smisao ciljanog oglašavana + dio opcija koje podešavaš i dozvoljavaš (ili braniš) u  postavkama osa-browsera.. ako dozvoliš-uključš, jednako kao za navigaciju i sl tad si to dozvolio, no ms i njegov ID s tim nemaju ništa, još manje ip..

 

-govoriš kao laik ili kao znalac/stručnjak? Ako se postavljaš kao stručnjak, zato i govoriš (pišeš) tad se ne možeš koristiti neznanjem laika kao izgovor tj kolokvijalno lupati termine kao ip, pogotovo ne u vezi zakona, jer zakoni su isključivo u suhoparnoj formi, ne slobodna interpretacija i sl. Odnosno, ako ti kao znalac govoriš nekom laiku o ip, tad prvo govoriš netočno, jer nema veze s ID ili GDPRom, a drugo.. nisi znalac ali recimo na dobrom putu :)

-jednostavno izbaci IP referencu/rečenice iz tog posta i tad ok.. :)

-IP adresa nije osobni podatak, jer nije tvoj, nije identifikator, jer je promjenjiv itd.. i jedina poveznica je s lokacijom, što može stvatko otkriti od kud je neki ip-raspon/adresa, jednako kao što je pozivni broj neke države/grada ništa više, tj dobiješ raspon adresa koji je u vlasništvu nekog telekoma dok se korisnici ovisno o spajanju privremeno koriste nekom wan adresom, kao što je npr rentacar ili javni prijevoz. Nije osobni podatak pa time ne može ni biti dio koji spada pod gdpr.. telefonski pozivni broj za hr je +385, ZG je 01.. to nije tvoj telefonski broj, jednako nije tvoja wan-ip, niti je to podatak koji se prikuplja i veže uz korisnika kao neki oblik identifikacije. Tvoj broj mobitela je osobni, tvoja kućna adresa, za registraciju automobila je upitno-siva zona, tj tablice nisu 'tvoje' nego državne-zakon, tj javni identifikator kao i OiB, koji je javno vidljiv-dostupan pa ipak vidiš u tv snimkama da se zamućuje.. ali ip nema baš nikave veze i jednostavno taj dio priče je pograšan-nepotreban.

 

Marko :D kaže...
..

 

GDPR ne govori da kompanije ne smiju držati podatke o tebi; govore da ih ne smiju prikupljati na neovlaštene načine, dijeliti s trećim stranama, te da ti moraju omogućiti pravo na zaborav i uređivanje krivih podataka. Isto tako, moraju ti ponuditi mogućnost da preuzmeš sve svoje podatke i ispuniti tvoj zahtjev za brisanje istih. Kompanije te zbog GDPR ne smiju ni kontaktirati ako im nisi dao privolu za to.

 

..

- da, problem je 'smo' provedba pravila, tj jurisdikcija koja staje kad se uključi trumpek sa šestom flotom (koji štiti svoje kompanije/interese..).

- realnost i činjenice nas podjsete tko je npr pratio merkelicu, nisu rusi-kinezi-hakeri.. uk-usa. Gdje je IT-industrija? Gdje je soft.ind, gdje su zamp-ria.. patenti-licence? Većinom upravo uk-usa, koji btw posijeduje internet.

ali, da, to je 'pravilo', tako bi trebalo biti.

 

**

+ uz temu, browser ima odgovarajuće opcije, isključivanje slanja takvih podataka, blokiranje stranica i sl.. a sad, koristi li neka stranica nedozvoljena sredstva, radi li u skladu s gdprom.. tu ne možeš puno, prijaviti pa će država kazniti (možda).. po tim kriterijima je msov chrome (edge) daleko bolji od originala, kao i gornji benč-test koji daje očekivane-logične rezultate, jer jedino ms nema razloga browserom biti bahat prema osu i ostatku sustava dok svi ostali su jednostavno bahati i rasipaju resurse + dodatci koji rade što žele neovisno o pravilima igre ili formalno ponuđenim opcijama isključivanja .. chrome je istovremeno odličan browser ali i smeće (natrpani dodaci/servisi koji služe drugoj strani, ne korisniku..). To EU želi regulirati, ali relanost je da onaj tko je jači radi što želi, usa je gazda.. želio ili ne npr banke šalju podatke preko bare svakih 6mj.. sve, nemaš izbor. Nije važan ip, nije win-telemetrija ili samo browser, sve, internet je takav. Prihvatiš i koristiš, alternativa je ne koristiti praktički ništa...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.2.2020 12:34 (ihush).
7 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

@dagoberhr

Niti ja nisam mislio na pojedince nego na korporacije i državne službe i agencije da mogu vrlo lako doći do tvojih podataka.

Svaki operater već u fazi ishođenja dozvola i izgradnje mreže ( mobilne ili fiksne ) temeljem zakona koji se tiču nacionalne sigurnosti te temeljem međunarodnih ugovora o suradnji u borbi protiv terorista, mora osigurati više direktnih kanala koje raznim sigurnosnim službama osiguravaju trenutni uvid u pojedini broj telefona, nadzor, geolokaciju ( čak i da ti je gps ugašen, triangulacijom te dobe u par metara odstupanja...)

Imanjem i korištenjem Gmail a, Outlook mail računa, androida...si sve svoje podatke dao kompanijama. Uzalud ti kreirao fackpero@gmail.com jer će neki tvoj frend u svojim kontaktima uz taj mail staviti tvoje ime i prezime. Isto vrijedi i za broj telefona.

A kako te velike korporacije međusobno trguju prikupljenim podacima, nemožeš nikako dugoročno skriti svoj identitet.

Rođenjem dobijaš medicinski karton u HZZO, podatke povlači HZMO i porezna i MUP, zaposlenjem otvaraš račun u banci, dnevno u zgb priđeš u sto nadzornih kamera od kojih je sve veći broj sa mogućnošću prepoznavanja lica.... I svi ti podaci kolaju mrežama, institucije ih razmjenjuju, podaci idu infrastrukturom koja je većinom u vlasništvu stranih kompanija.... I uz malo analitike će netko znati više o tebi nego ti sam znaš... ☺️

Gdpr čarobno nestaje čim spomeneš sigurnost ili terorizam, kaj podrazumijeva druga pravila i jurisdikcije , tako da ....

Argument da i megalomanije tu i tamo popiju kaznu je lila jer je tu ipak riječ o političkoj volji i revanšizma te trenutnom odnosu i pritiscima na relacijama EU, Sad, Kina, Rusija,... A imaš i oni staru krčmarsku politiku da mu je daleko jeftinije platiti pokoju kaznu nego cijeli godinu plaćati sve prema zakonskim obvezama...

Tu i tamo osvanuo podaci ( ali i brzo nestanu ) koliko je Google platio kaznu, a koliko je u tom periodu u toj regiji neosnovano zaradio. A onda to povežeš sa povećanjem imovine ( dionica, Ferrarija..) nekih političkih mecena u toj regiji koji su par godina žmirili i puštali megakompaniji da krši propise...




@marko

Kaj se to kod tebe toliko promijenilo u ovih par mjeseci? Tvoji tekstovi su sve kvalitetniji, nema više onog fanboyizma, napokon sagledavaš stvari iz prave realne perspektive...
😉

15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...
* * *

Jesi siguran?

 

Svaka instalacija Windowsa ima identifikacijski kod (ID). Prijavom na Microsoftov račun, Microsoft prikuplja tvoju IP adresu i taj identifikacijski kod veže za tvoj račun. Zbog toga što SmartScreen prikuplja cijele URL-ove, prikuplja ID-jeve i drugih tvojih računa na različim uslugama. Te podatke kompanije mogu razmijenjivati; drugim riječima, Microsoftova baza s tvojom IP adresom i ID-jem se vrlo lako može povezati s tvojim Google, Facebook ili bilo kojim drugim računom, te nadopuniti i napraviti opširan profil o tebi.

 

Recimo, Microsoft točno zna da si ti poslao gore navedenu poruku. Klikom na gumb Pošalji, forum te vodi direktno na tvoju poruku. Tvoja poruka sadrži jedinstven ID na ovom forumu u samom URL-u, a zbog toga što Microsoft prikuplja cijele URL-ove, zna i da je to tvoja poruka. 

* * *

(1) To što koristimo njihov softver ne daje pravo kompaniji da preglednik koji šalje cijele URL-ove naziva preglednikom koji poštuje privatnost korisnika.

ihush ti je dobro objasnio kako taj ID nema nikakve veze sa IP-om. IP je Internet Prokol, i to samo jedan mali dio u moru silnih mrežnih protokola, samo što je njegove postove malo teže čitati ali ja sam navikao jer isto tako mogu da meljem kao navijen. Ali mi mrsko pisati, pa često radim neke radove pa onda svatko me pita kada komuniciram preko WhatsApp-a primjeriec zašto svaku rečenicu počinjem velikim slovom i zašto uvijek stavljam tačku na kraju.

Ako netko i prati profil "o tebi" prave ga algoritmi pa i ljudi koji stoje iza algoritama pa i sami ljudi u smislu korisnik ID:505 ima takve navike dok korisnik ID:2048 ima takve navike. Ajmo da budu oba zadovoljni.

Pa ljudi moji.. prije je bio imenik (i to ja sam ga imao iz cijele SFRJ) i Ime Prezime ZIP kod i broj telefona. Sad si ljudi utuvili da se boje svoje sjene.

Inače ja: ništa ne krijem. Ne da mi je otvoreno nego ne krijem od firmi tipa MS, Google i sl. Nije da mi je sad sve otvoreno ali na OneDriveu imam See, The Mandalorian, GoT, BrBa.. onih triologija, quadrologija.. ovih-logija i onih-logija, more jedno. O muzici da i ne govorim. A onda ide lambada sa profi slikama sa Nikonom, pa tu si i digitalizirane slike i video isječci sa exkurzije. To što će MS vidjeti gore da piše bug-hr / forum /newpost /bla bla... ma boli me đon. Oooooj sad se sjećam.. imam preko 100.000 slika sa Facebooka u mojim danima izlazaka (o toga skoro sve sponzoruše se poudale a pola od njih rastavile) bio je jedan plug-in u Chromeu (mislim da se zvao Facebook Graber) pa je mogao jedno vrijeme da skida sve slike prijatelja od prijatelja. Mjesec dana je skidao sa 256kbps vezom.

(1) Baš suprotono.. ima pravo da prikuplja cijele URL-ove i ovo % i sve ovo gore i da radi na tome a i dalje ti mogu poštovati privatnost. Ne vidim nikakav problem ni poteškoće u tome.

PS: Znam samo kada na Paracetamolu ili Brufenu pročitam moguće nuspojave čovjek bi rekao da to nikada ni približio ustima ne bi. A tek ove EULE i sl. Prepao bi se da ijednu pročitaš.

Nemoj me pogrešno razumjeti, nemam ništa protiv tebe samo sam htio da ti kažem kako IP protokol nema nikakve veze ni sa ID-om i sl. Osim ako imaš fiksnu IP adresu tj. ako si preduzeće neko fiksna IP adresa ti omogućava gro toga tipa online kupovine, razne certifikate i sl. Ali to može i de facto fiksna IP adresa, ostalo će odraditi DNS i DHCP, ali generalno se ne radi tako jer ako daš toliko i toliko para za web hosting pa visi, pa mastercardu pa pay pallu ovom onom, na kraju tih 40-tak kuna za fiksnu IP najmanji je problem.

14 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

Marko :D neznam otkud ti to da ja nemam pojma što je GDPR ali hvala što si mi ti objasnio što je isti. Da si  malo kvalitetnije pročitao moj komentar shvatio bi da se odnosio na isto što si napisao te da usprkos pravilima koja im striktno brane da trguju korisničkim podacima i iste prodaju raznim marketinškim agencijama.

 

Kako sam rekao ako će mo biti paranoični onda je najbolje da se lijepo vratimo na Nokiu 3310 a meni osobno ne smeta da sam kako ti kažeš"naivan" jer od vas "pametnjakovića" kaj znate sve živo učim kakav ne treba čovjek biti makar sam u informatičkim vodama preko 20 godina.

 

Znam da možeš koristiti Applove i Androidne uređaje bez prijave ali tada imaš u ruci Nokiu 3310 a ne pametni telefon jer na isti ne možeš ništa instalirati bez Apple ili Google ID-ja ili prčkanja po uređajima preko browsera sa pluginovima preko kojih ćeš izvršiti instalaciju nečeg željenog. Usput rekao si da je to dobrovoljno pa onda je i OS koji koristiš dobrovoljan kao i browser koji koristiš jer čim s prihvatio da želiš intalirati složio si se sa praćenjem tvoje aktivnosti na internetu.

 

bunker onoga momenta kada sam dobio osobnu iskaznicu sam se odrekao privatnosti a time smatram i svi mi koji imamo osobne iskaznice tako da je o privatnosti prema kompanija ili slično bespredmetno razgovarati jer državne agencije i tvrtke su prve koje ne poštuju GDPR i nemaju blagog pojma što je to.

 

O GDPR-u sam rekao što mislim tak da ne namjeravam ovdje o istome lamentirati jer govorio sam o našim prilikama a ne o Googleu ili nekoj drugoj kompaniji koja se nalazi tamo negdje. Mene više brine problem ovdje vezan uz naše telekome i naše tvrtke nego za nekakav Google i slično.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.2.2020 9:00 (dagoberhr).
13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Envy kaže...
Marko :D kaže...
* * *

Jesi siguran?

 

Svaka instalacija Windowsa ima identifikacijski kod (ID). Prijavom na Microsoftov račun, Microsoft prikuplja tvoju IP adresu i taj identifikacijski kod veže za tvoj račun. Zbog toga što SmartScreen prikuplja cijele URL-ove, prikuplja ID-jeve i drugih tvojih računa na različim uslugama. Te podatke kompanije mogu razmijenjivati; drugim riječima, Microsoftova baza s tvojom IP adresom i ID-jem se vrlo lako može povezati s tvojim Google, Facebook ili bilo kojim drugim računom, te nadopuniti i napraviti opširan profil o tebi.

 

Recimo, Microsoft točno zna da si ti poslao gore navedenu poruku. Klikom na gumb Pošalji, forum te vodi direktno na tvoju poruku. Tvoja poruka sadrži jedinstven ID na ovom forumu u samom URL-u, a zbog toga što Microsoft prikuplja cijele URL-ove, zna i da je to tvoja poruka. 

* * *

(1) To što koristimo njihov softver ne daje pravo kompaniji da preglednik koji šalje cijele URL-ove naziva preglednikom koji poštuje privatnost korisnika.

ihush ti je dobro objasnio kako taj ID nema nikakve veze sa IP-om. IP je Internet Prokol, i to samo jedan mali dio u moru silnih mrežnih protokola, samo što je njegove postove malo teže čitati ali ja sam navikao jer isto tako mogu da meljem kao navijen. Ali mi mrsko pisati, pa često radim neke radove pa onda svatko me pita kada komuniciram preko WhatsApp-a primjeriec zašto svaku rečenicu počinjem velikim slovom i zašto uvijek stavljam tačku na kraju.

Ako netko i prati profil "o tebi" prave ga algoritmi pa i ljudi koji stoje iza algoritama pa i sami ljudi u smislu korisnik ID:505 ima takve navike dok korisnik ID:2048 ima takve navike. Ajmo da budu oba zadovoljni.

Pa ljudi moji.. prije je bio imenik (i to ja sam ga imao iz cijele SFRJ) i Ime Prezime ZIP kod i broj telefona. Sad si ljudi utuvili da se boje svoje sjene.

Inače ja: ništa ne krijem. Ne da mi je otvoreno nego ne krijem od firmi tipa MS, Google i sl. Nije da mi je sad sve otvoreno ali na OneDriveu imam See, The Mandalorian, GoT, BrBa.. onih triologija, quadrologija.. ovih-logija i onih-logija, more jedno. O muzici da i ne govorim. A onda ide lambada sa profi slikama sa Nikonom, pa tu si i digitalizirane slike i video isječci sa exkurzije. To što će MS vidjeti gore da piše bug-hr / forum /newpost /bla bla... ma boli me đon. Oooooj sad se sjećam.. imam preko 100.000 slika sa Facebooka u mojim danima izlazaka (o toga skoro sve sponzoruše se poudale a pola od njih rastavile) bio je jedan plug-in u Chromeu (mislim da se zvao Facebook Graber) pa je mogao jedno vrijeme da skida sve slike prijatelja od prijatelja. Mjesec dana je skidao sa 256kbps vezom.

(1) Baš suprotono.. ima pravo da prikuplja cijele URL-ove i ovo % i sve ovo gore i da radi na tome a i dalje ti mogu poštovati privatnost. Ne vidim nikakav problem ni poteškoće u tome.

PS: Znam samo kada na Paracetamolu ili Brufenu pročitam moguće nuspojave čovjek bi rekao da to nikada ni približio ustima ne bi. A tek ove EULE i sl. Prepao bi se da ijednu pročitaš.

Nemoj me pogrešno razumjeti, nemam ništa protiv tebe samo sam htio da ti kažem kako IP protokol nema nikakve veze ni sa ID-om i sl. Osim ako imaš fiksnu IP adresu tj. ako si preduzeće neko fiksna IP adresa ti omogućava gro toga tipa online kupovine, razne certifikate i sl. Ali to može i de facto fiksna IP adresa, ostalo će odraditi DNS i DHCP, ali generalno se ne radi tako jer ako daš toliko i toliko para za web hosting pa visi, pa mastercardu pa pay pallu ovom onom, na kraju tih 40-tak kuna za fiksnu IP najmanji je problem.

ID kao tehnologija nema nikakve veze s tvojom IP adresom - istina. Ali, Microsoft i druge kompanije ID tvog računa ili računala vežu za tvoju IP adresu u bazi. To rade da bi konkretno znali kome servirati što ili od koga je što. Recimo, politika privatnosti Edgea govori kako se prikupljeni URL-ovi ne vežu za korisnički račun, ali istraživanja su ipak dokazala kako se sve vezalo za ID, koji je ponavljam, u Microsoftovoj bazi vezan za tvoju IP adresu. 

 

I dobro razmisli; nije li to malo glupo?

Kao prvo, privatan preglednik ne smije prikupljati nikakve podatke; Firefox je, ajmo reći, najbolji primjer.

Drugo, privatni preglednik ne smije identificirati korisnika na bilo koji način.

Treće, blokiraju analitičke tvrtke, a i sami su jednim dijelom analitička tvrtka; ne bi li onda trebali blokirati i sami sebe? 

 

I ne; poanta privatnosti je da samo ti znaš za nešto. Ako to zna i netko drugi, to onda nije privatnost.

 

I kao što sam rekao, postoji više (i privatnijih) načina za provjeru da li je posjećena stranica maliciozna. Prilikom pokretanja Chromea skida SafeBrowsing listu malicioznih domena i sve se provjerava na računalu bez slanja URL-ova Google-u. Google dobiva informaciju samo ako dođeš na zaraženu stranicu i to samo dijelić URL-a u šifriranom obliku tako da ni oni zapravo ne znaju što si posjetio. 

Emsisoft (IMO kompanija koja proizvodi jedan od najboljih antivirusnih programa) koristi također jedan od boljih načina provjere; oni ne skidaju ništa, ali se šifrirana domena uspoređuje u njihovoj cloud bazi. Šifriranje se također vrši direktno na samom uređaju tako da ni oni nemaju pristup tome što posjećuješ. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.2.2020 10:21 (Marko :D).
14 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

Marko :D citat:

"ID kao tehnologija nema nikakve veze s tvojom IP adresom - istina. Ali, Microsoft i druge kompanije ID tvog računa ili računala vežu za tvoju IP adresu u bazi. To rade da bi konkretno znali kome servirati što ili od koga je što. Recimo, politika privatnosti Edgea govori kako se prikupljeni URL-ovi ne vežu za korisnički račun, ali istraživanja su ipak dokazala kako se sve vezalo za ID, koji je ponavljam, u Microsoftovoj bazi vezan za tvoju IP adresu."

 

 

Oprosti Marko :D mislim da nisi u pravu jer IP adresa (govorimo o javnoj od telekom operatera) se svakih 24 sata mijenja osim ako nisi zakupio javnu adresu te u tome slučaju u MS bazi bi samo za tebe bila tona IP adresa koje su bile aktivne na MS-ovom ID-u što je nonsense zato koriste ID i MAC adresu kao što Apple i Google koriste ID a i MAC adresu jer praćenje putem IP adresa je zastarjelo i neučinkovito.

 

Kao što ti je ihush ili možda netko drugi rekao da se već u low igricama primjenjuje ban po ID-u i po MAC adresi mrežne kartice istodobno te se rijetko možeš više na dva računala spojiti u igru preko 1 accounta. Definitivno ne vidim razlog onda zašto bi MS koristio praćenje putem IP adrese koje kada uđeš u anonimni prozor praktički ne funkcionira tako kako si ti opisao.

 

Marko :D citat:

"I ne; poanta privatnosti je da samo ti znaš za nešto. Ako to zna i netko drugi, to onda nije privatnost."

 

Internet je javan medij ako se to može tako reći te sukladno tome te tvoje prisutvo na istome je javno i to putem one ip adrese koju si dobio od svojeg telekom providera/operatera te ne razumijem uopće tu tvoju stalnu želju za privatnosti. 

veni vidi didici
15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...
Envy kaže...
* * *

ID kao tehnologija nema nikakve veze s tvojom IP adresom - istina. Ali, Microsoft i druge kompanije ID tvog računa ili računala vežu za tvoju IP adresu u bazi. To rade da bi konkretno znali kome servirati što ili od koga je što. Recimo, politika privatnosti Edgea govori kako se prikupljeni URL-ovi ne vežu za korisnički račun, ali istraživanja su ipak dokazala kako se sve vezalo za ID, koji je ponavljam, u Microsoftovoj bazi vezan za tvoju IP adresu. 

 

I dobro razmisli; nije li to malo glupo?

(1) Kao prvo, privatan preglednik ne smije prikupljati nikakve podatke; Firefox je, ajmo reći, najbolji primjer.

(2) Drugo, privatni preglednik ne smije identificirati korisnika na bilo koji način.

Treće, blokiraju analitičke tvrtke, a i sami su jednim dijelom analitička tvrtka; ne bi li onda trebali blokirati i sami sebe? 

 

I ne; poanta privatnosti je da samo ti znaš za nešto. Ako to zna i netko drugi, to onda nije privatnost.

 

I kao što sam rekao, postoji više (i privatnijih) načina za provjeru da li je posjećena stranica maliciozna. Prilikom pokretanja Chromea skida SafeBrowsing listu malicioznih domena i sve se provjerava na računalu bez slanja URL-ova Google-u. Google dobiva informaciju samo ako dođeš na zaraženu stranicu i to samo dijelić URL-a u šifriranom obliku tako da ni oni zapravo ne znaju što si posjetio. 

(3) Emsisoft (IMO kompanija koja proizvodi jedan od najboljih antivirusnih programa) koristi također jedan od boljih načina provjere; oni ne skidaju ništa, ali se šifrirana domena uspoređuje u njihovoj cloud bazi. Šifriranje se također vrši direktno na samom uređaju tako da ni oni nemaju pristup tome što posjećuješ. 

IP adresa (javna naravno a ne lokalna jer se lokalne mreže ne routiraju preko interneta nego ide više packet frameing) može samo u samom startu incijalizirati taj ID tj. da kaže Microsoftu gdje je Windows aktiviran, ili prvi put upaljen. (izmišljam, jer dole je situacija sa Lenovom).

Prodao sam preko 200 Lenovo Tableta od 8" i u svakoj seriji prilikom pokretanja (prvi put ako mi je tablet zapakovan) dakle prvog pokretanja Lenovo ti fino kaže da će poslati nekih 10-50 KB (ne znam tačno) prilikom prve inicijalizacije. Zašto to - iskreno ne znam. Čaka kada se i vrati na tvorničke postavke ili zamjeni ROM, Lenovo to više ne radi.

Ostalo ništa nema veze sa IP-om. IP je autoput (na njega mogu prolaziti šleperi puni Max Factor kozmetike a migz u ilegalno mifranti) pa sada poveži sa analogijom. Vlasti vide koji šleperi idu po autoputu (cestama, ajde ne bitno) ali ne vide šta ima unutra. Tako Internet Protokol služi kao cesta. MS ne da može i mora da koristi IP da zna odakle je poslat zahtjev za dadotekom u OneDrive koju je pokrenuo MS Word pa da ti tu datoteku pošalje odakle si je tražio.

Isto tako ja danas mogu aktivirati Windows (Tek otpakovan laptop npr: Lenovo) a već sutra biti na Maldivima na medenom mjesecu.

(1) Po GDPR-u ne smiješ nikakve podatke skupljati (niti ih pamtiti) a ako za to imaš potrebe korisnik to mora znati pa za svaku palikaciju moraš Prihvatiti ovo ono kolačiće, torte i sl. Ja lično uzimao sam jednu pozajmnicu i preko VIbera morao sam napisati da se ja Ime i Prezime slažem da će moji podatci biti korišteni u Centralnoj banki BiH radi pregleda kreditne valjanosti ili čega već. Slikao i poslao na Viber... ali ljudi su mi morali reći to i zašto to rade.

Ako to MS radi prilikom Inicijalizacije, i on ti mora reći i vjerojatno je u onoj EULA kada instaliraš Windowse.

(2) Isto može. Ali ti to on mora reći i ti se moraš složiti sa tim, u suprotnom nema usluge. Probaj kliknuti na Next ako nisi označio I Agree. Ne ide.

(3) Za Emisoft sam naletio jer sam morao da skinem dekripter za .hets ali na žalost neuspješno. Nema ključeva. I ne bih ni ukom slučaju čupao već vrlo dobrar MS antivirus ugrašen u PC i stavljao rješenja trećih strana. IMO također, ali svatko ima izbora.

Samo nikako ne kontam kako će vezati ID za IP adresu, (osim gore primjera Lenovo tableta prilikom prve inicijalizacije) ako imaš kakva saznanja a ne samu informaciju ja bi lično volio da znam kako. Jer koliko znam ti dobijašde facto stalnu IP adresu. Kažem namjerno de facto jer možda se adresa neće mijenjati mjesec dana. Nestane ti struje. I dođe nakon nekoliko sati onda ti DHCP dodjeli novu IP adresu. Odeš kod komšije susjeda sa Laptopom ponovo ti Router preko DHCP-a dodjeluje novu IP adresu.

Eh sada oko poante privatnosti. Tu ću samo malo da ispričam šta sam pročitao u jednoj kolumni u Bug-u prije više od 15 godina. Kao djeca ti i ja sjedimo kraj potoka koji žubori i vjetar duva a mi pričamo na nekoj klupi. Laganim ili šaputavim glasom mogli smo samo ti i ja da znamo o čemu razgovaramo iako je u tom istom parku prirode još 1000 ljudi. Eh mislim da tog zvuka žubora vode i duvanja vjetra više - nema.


Eto samo neka iskustva.

Inače više daleko vjeruejm Microsoftu nego Googlu, čak iako znam da bi MS volio da ima bolju tražilicu od Googlove. Pa sad slobodno neka me prate što god da radim. A znam da ne radim ništa ilegalno. 

13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
dagoberhr kaže...

Marko :D citat:

"ID kao tehnologija nema nikakve veze s tvojom IP adresom - istina. Ali, Microsoft i druge kompanije ID tvog računa ili računala vežu za tvoju IP adresu u bazi. To rade da bi konkretno znali kome servirati što ili od koga je što. Recimo, politika privatnosti Edgea govori kako se prikupljeni URL-ovi ne vežu za korisnički račun, ali istraživanja su ipak dokazala kako se sve vezalo za ID, koji je ponavljam, u Microsoftovoj bazi vezan za tvoju IP adresu."

 

 

Oprosti Marko :D mislim da nisi u pravu jer IP adresa (govorimo o javnoj od telekom operatera) se svakih 24 sata mijenja osim ako nisi zakupio javnu adresu te u tome slučaju u MS bazi bi samo za tebe bila tona IP adresa koje su bile aktivne na MS-ovom ID-u što je nonsense zato koriste ID i MAC adresu kao što Apple i Google koriste ID a i MAC adresu jer praćenje putem IP adresa je zastarjelo i neučinkovito.

 

Kao što ti je ihush ili možda netko drugi rekao da se već u low igricama primjenjuje ban po ID-u i po MAC adresi mrežne kartice istodobno te se rijetko možeš više na dva računala spojiti u igru preko 1 accounta. Definitivno ne vidim razlog onda zašto bi MS koristio praćenje putem IP adrese koje kada uđeš u anonimni prozor praktički ne funkcionira tako kako si ti opisao.

 

Marko :D citat:

"I ne; poanta privatnosti je da samo ti znaš za nešto. Ako to zna i netko drugi, to onda nije privatnost."

 

Internet je javan medij ako se to može tako reći te sukladno tome te tvoje prisutvo na istome je javno i to putem one ip adrese koju si dobio od svojeg telekom providera/operatera te ne razumijem uopće tu tvoju stalnu želju za privatnosti. 

Ti pričaš o nečemu drugome.

 

Kada se informacija šalje na internet, tvoja IP adresa je poslana uz istu. Kada posjetiš neku stranicu, u zapisniku poslužitelja vidi se tvoja IP adresa. Isto tako, kada Windows 10 kontaktira Microsoft (a kontaktira ga i više od 500 puta dnevno (ovisi što imaš uključeno), u zapisniku na poslužitelju piše s koje je IP adrese došao podatak ili stigao zahtjev. Budući da računalo koristiš svaki dan i pritom je odmah povezano na internet, a Windows 10 konstantno šalje podatke; Microsoft uvijek ima tvoju "najnoviju" IP adresu.

 

Internet je javan medij, a da li je ono što ja posjećujem javno dostupno svima? Nije. Dostupno je samo mojem ISP-u, ali u ograničenim informacijama (kada se koristi DoH/DoT).

Envy kaže...
Marko :D kaže...
Envy kaže...
* * *

ID kao tehnologija nema nikakve veze s tvojom IP adresom - istina. Ali, Microsoft i druge kompanije ID tvog računa ili računala vežu za tvoju IP adresu u bazi. To rade da bi konkretno znali kome servirati što ili od koga je što. Recimo, politika privatnosti Edgea govori kako se prikupljeni URL-ovi ne vežu za korisnički račun, ali istraživanja su ipak dokazala kako se sve vezalo za ID, koji je ponavljam, u Microsoftovoj bazi vezan za tvoju IP adresu. 

 

I dobro razmisli; nije li to malo glupo?

(1) Kao prvo, privatan preglednik ne smije prikupljati nikakve podatke; Firefox je, ajmo reći, najbolji primjer.

(2) Drugo, privatni preglednik ne smije identificirati korisnika na bilo koji način.

Treće, blokiraju analitičke tvrtke, a i sami su jednim dijelom analitička tvrtka; ne bi li onda trebali blokirati i sami sebe? 

 

I ne; poanta privatnosti je da samo ti znaš za nešto. Ako to zna i netko drugi, to onda nije privatnost.

 

I kao što sam rekao, postoji više (i privatnijih) načina za provjeru da li je posjećena stranica maliciozna. Prilikom pokretanja Chromea skida SafeBrowsing listu malicioznih domena i sve se provjerava na računalu bez slanja URL-ova Google-u. Google dobiva informaciju samo ako dođeš na zaraženu stranicu i to samo dijelić URL-a u šifriranom obliku tako da ni oni zapravo ne znaju što si posjetio. 

(3) Emsisoft (IMO kompanija koja proizvodi jedan od najboljih antivirusnih programa) koristi također jedan od boljih načina provjere; oni ne skidaju ništa, ali se šifrirana domena uspoređuje u njihovoj cloud bazi. Šifriranje se također vrši direktno na samom uređaju tako da ni oni nemaju pristup tome što posjećuješ. 

IP adresa (javna naravno a ne lokalna jer se lokalne mreže ne routiraju preko interneta nego ide više packet frameing) može samo u samom startu incijalizirati taj ID tj. da kaže Microsoftu gdje je Windows aktiviran, ili prvi put upaljen. (izmišljam, jer dole je situacija sa Lenovom).

Prodao sam preko 200 Lenovo Tableta od 8" i u svakoj seriji prilikom pokretanja (prvi put ako mi je tablet zapakovan) dakle prvog pokretanja Lenovo ti fino kaže da će poslati nekih 10-50 KB (ne znam tačno) prilikom prve inicijalizacije. Zašto to - iskreno ne znam. Čaka kada se i vrati na tvorničke postavke ili zamjeni ROM, Lenovo to više ne radi.

Ostalo ništa nema veze sa IP-om. IP je autoput (na njega mogu prolaziti šleperi puni Max Factor kozmetike a migz u ilegalno mifranti) pa sada poveži sa analogijom. Vlasti vide koji šleperi idu po autoputu (cestama, ajde ne bitno) ali ne vide šta ima unutra. Tako Internet Protokol služi kao cesta. MS ne da može i mora da koristi IP da zna odakle je poslat zahtjev za dadotekom u OneDrive koju je pokrenuo MS Word pa da ti tu datoteku pošalje odakle si je tražio.

Isto tako ja danas mogu aktivirati Windows (Tek otpakovan laptop npr: Lenovo) a već sutra biti na Maldivima na medenom mjesecu.

(1) Po GDPR-u ne smiješ nikakve podatke skupljati (niti ih pamtiti) a ako za to imaš potrebe korisnik to mora znati pa za svaku palikaciju moraš Prihvatiti ovo ono kolačiće, torte i sl. Ja lično uzimao sam jednu pozajmnicu i preko VIbera morao sam napisati da se ja Ime i Prezime slažem da će moji podatci biti korišteni u Centralnoj banki BiH radi pregleda kreditne valjanosti ili čega već. Slikao i poslao na Viber... ali ljudi su mi morali reći to i zašto to rade.

Ako to MS radi prilikom Inicijalizacije, i on ti mora reći i vjerojatno je u onoj EULA kada instaliraš Windowse.

(2) Isto može. Ali ti to on mora reći i ti se moraš složiti sa tim, u suprotnom nema usluge. Probaj kliknuti na Next ako nisi označio I Agree. Ne ide.

(3) Za Emisoft sam naletio jer sam morao da skinem dekripter za .hets ali na žalost neuspješno. Nema ključeva. I ne bih ni ukom slučaju čupao već vrlo dobrar MS antivirus ugrašen u PC i stavljao rješenja trećih strana. IMO također, ali svatko ima izbora.

Samo nikako ne kontam kako će vezati ID za IP adresu, (osim gore primjera Lenovo tableta prilikom prve inicijalizacije) ako imaš kakva saznanja a ne samu informaciju ja bi lično volio da znam kako. Jer koliko znam ti dobijašde facto stalnu IP adresu. Kažem namjerno de facto jer možda se adresa neće mijenjati mjesec dana. Nestane ti struje. I dođe nakon nekoliko sati onda ti DHCP dodjeli novu IP adresu. Odeš kod komšije susjeda sa Laptopom ponovo ti Router preko DHCP-a dodjeluje novu IP adresu.

Eh sada oko poante privatnosti. Tu ću samo malo da ispričam šta sam pročitao u jednoj kolumni u Bug-u prije više od 15 godina. Kao djeca ti i ja sjedimo kraj potoka koji žubori i vjetar duva a mi pričamo na nekoj klupi. Laganim ili šaputavim glasom mogli smo samo ti i ja da znamo o čemu razgovaramo iako je u tom istom parku prirode još 1000 ljudi. Eh mislim da tog zvuka žubora vode i duvanja vjetra više - nema.


Eto samo neka iskustva.

Inače više daleko vjeruejm Microsoftu nego Googlu, čak iako znam da bi MS volio da ima bolju tražilicu od Googlove. Pa sad slobodno neka me prate što god da radim. A znam da ne radim ništa ilegalno. 

Oprosti, ali i ti pričaš o nekoj sasvim drugoj stvari. Ne možeš uspoređivati povezivanje Lenovo tableta i Windows računala na internet.

 

Ako se Lenovo tablet spojio samo jednom na internet, to je učinio iz jednog razloga; Lenovu je poslao MAC adresu uređaja da isti zna kako je taj uređaj aktiviran. Za razliku od tog tableta, Windows 10 računala Microsoftove poslužitelje kontaktiraju i više od 500 puta dnevno, ali ne iz razloga što provjeravaju aktivaciju istog, nego zbog telemetrije, a i onog što posjećuješ unutar Edgea. I prilikom svakog kontaktiranja Microsoftovih poslužitelja, u zapisniku istog ostaje tvoja IP adresa. Zbog tvoje zabilježene IP adrese, Microsoft te može obavijestiti u slučaju da je netko provalio u tvoj račun i slično.

 

Što se drugog dijela poruke tiče (nije mi se dalo razdvajati, pa odgovaram ovako), kompanije mogu držati tvoje podatke, ali što je najvažnije ti im to moraš dopustiti. Upravo zbog toga, prilikom registracije na neki servis, uvijek moraš staviti kvačicu na to da prihvaćaš uvjete korištenja i politiku privatnosti. To si morao napraviti uvijek, pa i prije GDPR. Samom registracijom, ili pak, samim korištenjem servisa, dao si dopuštenje kompaniji da obrađuje tvoje podatke. Apsolutno je druga stvar ako kompanija ima moje podatke i koristi ih ako ja nisam nigdje kliknuo Slažem se; to je kršenje GDPR.

 

I kako ti nije jasno za IP adresu. Pitanje; na koji način Google prepoznaje da je netko provalio u tvoj račun, ako se preko web preglednika ne može saznati MAC adresa tvog uređaja? Na koji način dođe do približne lokacije uređaja, ako MAC adresa ne bilježi lokaciju?

Odgovor je vrlo jednostavan; preko IP adrese. Kada si se prijavio u svoj Google račun, Google je zapamtio oblik tvoje IP adrese, preglednik koji koristiš, OS s kojeg si se prijavio, te približnu geografsku lokaciju. Ako se nešto od toga razlikuje prilikom nove prijave, Google će misliti da ti netko pokušava provaliti u račun i obavijestiti te.

Kako Netflix zna koji katalog ponuditi - IP adresa. Vidi po IP adresi da si u Hrvatskoj, pa ti neće poslužiti katalog za SAD.

 

Po tom principu radi i Microsoft; dakle Microsoft preko MAC adrese konkretno vidi da je taj uređaj aktiviran i da se koristi. Ali to je doslovno sve za što se MAC adresa koristi. IP adresu vide konstantno, pa i čim se povežeš na internet (prilikom spajanja Microsoft kontaktira svoju adresu, da vidi radi li internetska veza), ali i svakim zahtjevom na Microsoftove poslužitelje, isti uvijek dobiva tvoju IP adresu. Edge će uz cijeli URL stranice, poslati i IP adresu, a ne MAC adresu (iako je i to moguće; jer Edge radi u suradnji s Windows 10).

 

Da li ti je sada malo jasnije?

 

Imao sam Emsisoft na računalu godinu dana (dobio sam licencu besplatno) i ozbiljno ti kažem da je to antivirusni program koji bih opet stavio na računalo da imam licencu. Ne opterećuje sustav, izuzetno je lagan, a i ne šalje nikakve privatne podatke. Razina zaštite je odlična jer osim svog, koristi i Bitdefender engine. Također ima odličan BB koji analizira što koji program radi na računalu tako da ne može napraviti štetu. I kod preuzimanja datoteka, nema nikakvog usporavanja jer datoteku skenira prilikom preuzimanja (dio po dio).

Windows Defender datoteku skenira nakon što se skinula; zato i na kraju preuzimanja stoji na 100% i 0 Kb/s neko vrijeme. Kod Emsisofta toga nema; datoteka se skine instantno i odmah po 100% se može koristiti.

 

Sudiš Emsisoft po tome što nisi mogao dešifrirati datoteke koje ti je šifrirao ransomware. Pa trebao bi znati da je svaka verzija ransomwarea drugačija i da svako malo dolaze novije za koje nema programa za dešifriranje. Ono što je najbtinije, Emsisoft se konstantno trudi raditi nove programe za dešifriranje datoteka koje nude besplatno za preuzimanje. Ni jedna druga kompanija to ne radi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.2.2020 10:08 (Marko :D).
7 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

@dahoberhr

Nema "naših" telekoma. Svi su oni u vlasništvu nekakvih kompanija, te kompanije imaju vlasnike tj dioničare ( pojedince, fondove, odvjetnička društva...) I što više ideš prema vrhu vlasničke strukture, vidiš da su u biti iste grupacije kapitala pravi vlasnici svega kaj vrijedi na ovoj planeti.

U toj globalističkoj igri, i HT, i A1, i Tele2, generiraju zaradu za nekakve investicijske fondove i bankovne kartele koji su isto pravi vlasnici Googlea, Microsofta, UniCredita, coca-cole, texaca, boinga,....

I kaj sad tu može ( ili nemože ) nekakva lokalna ispostava ( HT ) ili prezadužena slabašna državica u kojoj je ta ispostava.

Za gdpr bu kazne popili nekakvi webshopovi koji su možda konkurencija MSAN carstvu pa bu general se pobrinuo da institucije rade svoj posao.... Sve ostalo je na nivou pernarovog saborovanja...zabava za naivce...

😀
15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...
* * *
Envy kaže...
* * *

* * *

* * *

 

I kako ti nije jasno za IP adresu. Pitanje; na koji način Google prepoznaje da je netko provalio u tvoj račun, ako se preko web preglednika ne može saznati MAC adresa tvog uređaja? Na koji način dođe do približne lokacije uređaja, ako MAC adresa ne bilježi lokaciju?

Odgovor je vrlo jednostavan; preko IP adrese. Kada si se prijavio u svoj Google račun, Google je zapamtio oblik tvoje IP adrese, preglednik koji koristiš, OS s kojeg si se prijavio, te približnu geografsku lokaciju. Ako se nešto od toga razlikuje prilikom nove prijave, Google će misliti da ti netko pokušava provaliti u račun i obavijestiti te.

Kako Netflix zna koji katalog ponuditi - IP adresa. Vidi po IP adresi da si u Hrvatskoj, pa ti neće poslužiti katalog za SAD.

 

Po tom principu radi i Microsoft; dakle Microsoft preko MAC adrese konkretno vidi da je taj uređaj aktiviran i da se koristi. Ali to je doslovno sve za što se MAC adresa koristi. IP adresu vide konstantno, pa i čim se povežeš na internet (prilikom spajanja Microsoft kontaktira svoju adresu, da vidi radi li internetska veza), ali i svakim zahtjevom na Microsoftove poslužitelje, isti uvijek dobiva tvoju IP adresu. Edge će uz cijeli URL stranice, poslati i IP adresu, a ne MAC adresu (iako je i to moguće; jer Edge radi u suradnji s Windows 10).

 

Da li ti je sada malo jasnije?

 

* * *

Ne ni malo. Zapravo sam samo siguran da ti nemaš blage veze kako mreže rade? Bez kritike, ali trenutno si na mom specijaliziranom polju: Networking i toliko si udrobio IP i MAC skraćenica da ne mogu nešto smisleno i tehničku izvedbu da povežem.

Je li znaš da se MAC adresa može promjeniti? I IP adresa se može promjeniti - u letu - obje. A da Windowsi i dalje rade.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.2.2020 12:30 (Envy).
13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

Ti ili mene trolaš ili stvarno ne želiš shvatiti o čemu govorim.

Ne govorim ovdje čak o telemetriji nego o slanju cijelih URL-ova Microsoftu iz Edgea. Pri svakom zahtjevu, pri svakom posjetu web stranici, ostavljaš svoj trag; IP adresa, podaci o pregledniku, OS i još kojekakve gluposti. 

 

Kada Edge napravi zahtjev prema SmartScreenu, isti podaci ostaju zabilježeni. Što ti nije jasno?

8 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...

Ti ili mene trolaš ili stvarno ne želiš shvatiti o čemu govorim.

Ne govorim ovdje čak o telemetriji nego o slanju cijelih URL-ova Microsoftu iz Edgea. Pri svakom zahtjevu, pri svakom posjetu web stranici, ostavljaš svoj trag; IP adresa, podaci o pregledniku, OS i još kojekakve gluposti. 

 

Kada Edge napravi zahtjev prema SmartScreenu, isti podaci ostaju zabilježeni. Što ti nije jasno?

 

Ako je to točno, to je (osim što je bezobrazno) ozbiljan sigurnosni propust.

Ne mislim ovdje direktno na zaštitu privatnosti (od npr MS), već mogućnosti zlouporabe podataka (presretanja i sl).

13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Zechina kaže...
Marko :D kaže...

Ti ili mene trolaš ili stvarno ne želiš shvatiti o čemu govorim.

Ne govorim ovdje čak o telemetriji nego o slanju cijelih URL-ova Microsoftu iz Edgea. Pri svakom zahtjevu, pri svakom posjetu web stranici, ostavljaš svoj trag; IP adresa, podaci o pregledniku, OS i još kojekakve gluposti. 

 

Kada Edge napravi zahtjev prema SmartScreenu, isti podaci ostaju zabilježeni. Što ti nije jasno?

 

Ako je to točno, to je (osim što je bezobrazno) ozbiljan sigurnosni propust.

Ne mislim ovdje direktno na zaštitu privatnosti (od npr MS), već mogućnosti zlouporabe podataka (presretanja i sl).

Pa to i govorim.

 

Evo originalni tweet čovjeka koji je to skužio. Sam je testirao, objavio screenshotove i upute za testiranje. Bleeping Computer je također napravio isti test, te su dobili iste rezultate. Oni su još testirali i SmartScreen za datoteke i programe; tu je pak ispalo da se šalje puno ime datoteke i cijeli URL (zajedno sa svim hashevima) otkuda je datoteka preuzeta.

 

Problem je u tome što SmartScreen tako funkcionira. A da bi se to promijenilo, Microsoft bi trebao izmjeniti cijeli SmartScreen sustav.

7 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

@marko

Pa valjda si svjestan da tvorci softvera stalno traže nove načine kako da čim više zarade na razne načine pomoću tog softvera.

Siguran sam da svaki komad softvera, operativnog sistema, firmwera, biosa, drajvera....ima ugrađene skrivene funkcionalnosti koje nam se nebi dopale. Tu i tam saznamo za neke, no to je kap u moru...

14 godina
offline
Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

U prilogu je par screenshotova Win10 Security & Privacy pa ako nekome pomažu podešenja da ga se manje prati neka proba. Po onome što se vidi iz tweeta je starija verzija Win10 kod kojih je uključeno kompletno praćenje pa tada i šalje sve podatke kako je u tweetu navedeno.

 

Update:

Eto i dva screenshota vezana za SmartSecurity u naravno sa zadnjim updateovima za Win10.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.2.2020 18:02 (dagoberhr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
dagoberhr kaže...

U prilogu je par screenshotova Win10 Security & Privacy pa ako nekome pomažu podešenja da ga se manje prati neka proba. Po onome što se vidi iz tweeta je starija verzija Win10 kod kojih je uključeno kompletno praćenje pa tada i šalje sve podatke kako je u tweetu navedeno.

Nemam trenutno vremena da testiram, ali SmartScreen nije dio telemetrije. SmartScreen bi također trebao slati cijele URL-ove i sa postavkama privatnosti postavljenima na minimum.

15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...

Ti ili mene trolaš ili stvarno ne želiš shvatiti o čemu govorim.

Ne govorim ovdje čak o telemetriji nego o slanju cijelih URL-ova Microsoftu iz Edgea. Pri svakom zahtjevu, pri svakom posjetu web stranici, ostavljaš svoj trag; IP adresa, podaci o pregledniku, OS i još kojekakve gluposti

 

Kada Edge napravi zahtjev prema SmartScreenu, isti podaci ostaju zabilježeni. Što ti nije jasno?

Ne trolam niti omalažavam ikoga u izbiljnoj raspravi. Sad je posve sve jasno. Ali mi nije bilo jasno inicijalizacija Windowsa sa IP adresom, mislim možda i da, ali ne vidim svrhu. Zar smo morali kilometar teksta napisati da dođemo do ove tvoje jasno napisane rečenice.

A sada ako šalje. Nisam jednom vidio kao reklamu: "koristitte tai i taj Windows, taj i taj Browser, sa tom i tom IP Adresom i sa tom i tom rezolucijom monitora". Kao da i ne vidim.
 

Zechina kaže...
* * *

 

Ako je to točno, to je (osim što je bezobrazno) ozbiljan sigurnosni propust.

Ne mislim ovdje direktno na zaštitu privatnosti (od npr MS), već mogućnosti zlouporabe podataka (presretanja i sl).

A to je tako i pitanje je dana kada će se nešto veće desiti. Zapravo do hakiranja Sonya (Možda je Sonyu veći gubitak na tom jednom filmu nego Severini gubitak o privatnosti), Panama Papers, ovo ono.. svaki dan čujem nešto novo. Ne bi me izennadilo da se pojave i sve Visa/ Mstercard brojevi na netu.

Ok još par iskustava: Ovaj Edge sa koga kucam (a sve je izgeldno da ću sa TaskBara maknuti Chrome) je kao prepakiran Chrome. Sve što se može u URL-u ukucati u Chromeu može i u Edgeu.
Primjer: chrome:settings otvara vam edge://settings/profiles i sve što sam na Chrome probao radi i na Edge, ali opek (nije subjektivan) dojam je da mi Edge nekako radi.. hm.. koju riječ da upotrijebim: staloženije.

13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Envy kaže...
Marko :D kaže...

Ti ili mene trolaš ili stvarno ne želiš shvatiti o čemu govorim.

Ne govorim ovdje čak o telemetriji nego o slanju cijelih URL-ova Microsoftu iz Edgea. Pri svakom zahtjevu, pri svakom posjetu web stranici, ostavljaš svoj trag; IP adresa, podaci o pregledniku, OS i još kojekakve gluposti

 

Kada Edge napravi zahtjev prema SmartScreenu, isti podaci ostaju zabilježeni. Što ti nije jasno?

Ne trolam niti omalažavam ikoga u izbiljnoj raspravi. Sad je posve sve jasno. Ali mi nije bilo jasno inicijalizacija Windowsa sa IP adresom, mislim možda i da, ali ne vidim svrhu. Zar smo morali kilometar teksta napisati da dođemo do ove tvoje jasno napisane rečenice.

A sada ako šalje. Nisam jednom vidio kao reklamu: "koristitte tai i taj Windows, taj i taj Browser, sa tom i tom IP Adresom i sa tom i tom rezolucijom monitora". Kao da i ne vidim.

Očito nismo jer ja to tvrdim od početka rasprave.

 

Gledaj to ovako; Microsoft ima tvoju IP adresu, automatizmom ima tvoju približnu lokaciju. Tvoja (trenutna i stara) IP adresa povezana je s tvojim Microsoftovim računom koji najvjerovatnije ima tvoje pravo ime i prezime, te još neke podatke (datum rođenja, broj mobitela i slično). Zbog toga što se prikupljaju cijeli URL-ovi, te sve podatke mogu povezati s tvojim računom (što su i radili) i na temelju toga izgraditi profil o tebi.

 

Da se razumijemo; ti takve reklame nećeš vidjeti. Sadržaj reklame bira oglašivač, a ciljanu publiku Microsoft. Ono što se može dogoditi je da vidiš relevantne rezultate; tada znaš da je Microsoft izgradio profil o tebi temeljem onoga što si posjećivao.

 

Envy kaže...

Ok još par iskustava: Ovaj Edge sa koga kucam (a sve je izgeldno da ću sa TaskBara maknuti Chrome) je kao prepakiran Chrome. Sve što se može u URL-u ukucati u Chromeu može i u Edgeu. 
Primjer: chrome:settings otvara vam edge://settings/profiles i sve što sam na Chrome probao radi i na Edge, ali opek (nije subjektivan) dojam je da mi Edge nekako radi.. hm.. koju riječ da upotrijebim: staloženije.

To nije ništa novo niti ekskluzivno za Edge. Isto rade svi preglednici bazirani na Chromiumu, pa tako Opera pretvara chrome:// adrese u opera:// i slično. A što se tiče novih funkcija, konkretno nisam vidio ni jednu. Recimo, ona zaštita praćenja je ustvari neki neimenovani filter sličan EasyPrivacyju koji je po zadanim postavkama uključen u svim ad blockerima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.2.2020 15:47 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Marko :D kaže...
* * *

(1) Očito nismo jer ja to tvrdim od početka rasprave.

 

Gledaj to ovako; Microsoft ima tvoju IP adresu, automatizmom ima tvoju približnu lokaciju. Tvoja (trenutna i stara) IP adresa povezana je s tvojim Microsoftovim računom koji najvjerovatnije ima tvoje pravo ime i prezime, te još neke podatke (datum rođenja, broj mobitela i slično). Zbog toga što se prikupljaju cijeli URL-ovi, te sve podatke mogu povezati s tvojim računom (što su i radili) i na temelju toga izgraditi profil o tebi.

 

Da se razumijemo; ti takve reklame nećeš vidjeti. Sadržaj reklame bira oglašivač, a ciljanu publiku Microsoft. Ono što se može dogoditi je da vidiš relevantne rezultate; tada znaš da je Microsoft izgradio profil o tebi temeljem onoga što si posjećivao.

 

* ** 

(2) To nije ništa novo niti ekskluzivno za Edge. Isto rade svi preglednici bazirani na Chromiumu, pa tako Opera pretvara chrome:// adrese u opera:// i slično. A što se tiče novih funkcija, konkretno nisam vidio ni jednu. Recimo, ona zaštita praćenja je ustvari neki neimenovani filter sličan EasyPrivacyju koji je po zadanim postavkama uključen u svim ad blockerima.

(1) Dobro sad nije bitno. Moja isprika ako sam pogrešno protumačio. Stvar je u sledećem: Ja uopće nisam zabrinut za svoju privatnost. U Insider Windows porgramu sam od 2014-te (dakle sad će pola decenije) i ja redovito šaljem tamo u onom "Centar za povratne informacije" svoja iskustva. Rekao sam im nema pozitivne ocjene dok ne naprave neki bus kontroler driver koji đavo jer mi na nekoj verziji ne radi LPT port i printer od prije 3.000 g. pr. n. e. vjerojatno printao za Faraona pa hoću ja i da printa i za mene.
I ljudi su napravili. Poslalli mi mail. Nevjerojatno.

Sad šaljem zajteve da vrate Setove. Pa ćemo vidjeti šta će biti od toga. Dakle nek rade šta žele. Jednostavno se ne opterećujem time.
Inače preko one Chat aplikacije (mislm da je Microsoft Hrvatska bila.. ustvari nije.. na eng. sam pričao) ja sam im otvoreno pitao smijem li ja na OneDrive (tada se zvao SkyDrive i imali su Unlimitet pohranu, tj 10 po 10 TB vam otvaraju) postavljati svoje filmove muzike koje sam skidao sa torentom... ona "bla bla, ako je ilegalno skinuto, ovo ono"... ja njoj.. halooo" ja sam iz Bosne, Vas ne zanima moji podaci kako sam im dobio i odakle mi - smijem li to postavljati u svoj SkyDrive" pitam ja. Kaže žena - možeš.

(2) Moja iskustva sada se veću da li se može novi Edge na Chromiumu zamjeniti kao jedan jedini preglednik. I za sada - ne vidim razloga da ne može. A ovo gore što je bazirano na Chromiumu to nisam znao. Uglavnom radio kao i Chrome (mislim radi sve što može Chrome) ali se ponaša bolje, uglađenije, brže.

13 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava

I to je u redu. Ako si ti zadovoljan i želiš Microsoftu pomoći svojim podacima, povratnim informacijama i sličnom, u redu. Ali uvijek imaj na umu da ima jako puno ljudi koji žele bar malo privatnosti, podržavaju enkripciju i smatraju da ono što pregledavaju na internetu ne bi trebala biti stvar trećih strana. Ja sam jedan od tih. Upravo zato svugdje gdje je to moguće isključim, odnosno, odjavim se od bilo kakvog oblika prikupljanja informacija. Upravo zato u Chrome-u imam isključeno sve od Google-a što se može isključiti (osim, naravno, Google SafeBrowsing zaštite).

U potpunosti mi je jasno da se prikupljanje podataka ne može kompletno isključiti, ali zato isto nastojim smanjiti na minimum.

 

Što se tiče piratskog sadržaja u oblaku, ni jedna popularna cloud usluga neće ti ukinuti račun ili obrisati navedeni sadržaj ako ga preneš na uslugu. Svaka ozbiljna cloud usluga ne kopa po korisničkim datotekama tako da piratski materijal možeš skladištiti svugdje. Ono što ti može stvarati problem su uvjeti korištenja clouda i općeniti uvjeti poslovanja s tom kompanijom. U istima piše što smiješ pohranjivati, što ne smiješ, a isto tako piše i kakva te "kazna" čeka ako pronađu piratski sadržaj. 

I kod Googlea i kod Microsofta i kod Dropboxa, a i kod MEGA-e; kod svih ćeš nadrapati ako podijeliš link do piratskog sadržaja jer ako dobe prijavu od filmskog studija ili kompanije koja se bavi uklanjanjem zaštićenog sadržaja svi servisi će ukloniti sporan sadržaj jer moraju poštivati zakon. Tako da OneDrive nije ništa specijalan po tom pitanju.

 

Može li zamijeniti Chrome? Može. Baš kao i Firefox, Opera i drugi preglednici. Hoće li ljudi početi koristiti novi Edge? Vrijeme će pokazati. Meni se preglednik nije pokazao ništa boljim od Chrome-a. Čak je i nešto malo sporiji od istog.

Iskreno mi je žao vidjeti da Microsoft pokušava dobiti udio lažnim oglašavanjem i hypeom oko značajki koje drugi preglednici imaju već godinama.

I to da je Edge brži ti se samo čini; instalacija je svježija od Chrome-ove koju već godinama imaš na računalu. Vrati Chrome na zadane postavke, namjesti postavke identično onima na Chrome-u, te postavi isti broj dodataka s istim postavkama.

Edge ne može biti brži jer nema doslovno ništa što bi ga učinilo bržim budući da je jezgra preglednika identična onoj od Chromea.

To je isto kao kad napraviš nadogradnju na novu veliku verziju Windowsa, pa sve radi brže, ali onda skužiš da se uspori nakon nekog vremena.

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.2.2020 22:45 (Marko :D).
6 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Novi Edge ne radi dobro. Recimo TV za Van. Iako pokrene TV za Van, ne želi pokrenuti sam program, poruke koje šalje su kao da mreža ne radi. Chrome i Firefox uredno rade.Ima problema i sa ispisom na printer, formatira pogrešno itd.
Sporije otvara neke stranice od Chrome-a. Sporije radi ako je puno toga otvoreno na 32GB rama.
Novi tab nudi samo Bing dok Google search kao default može biti samo address bar.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 7:27 (Hoggy).
 
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Edge Chromium – Microsoftova bijela zastava
Hoggy kaže...
..
Novi tab nudi samo Bing dok Google search kao default može biti samo address bar.

 -netočno, podesi. Ostalo je neki drugi problem ili subjektivnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice