Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegdje b

poruka: 9
|
čitano: 3.493
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegdje b".
12 godina
offline
Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegdje b

Fascinraju me ovakvi tehnoloski iskoraci. Blo bi zanimljivo moci gledati UV i IR spektar uz ovaj koji nam je do sada vidljiv, samo je pitanje kako bi to mozak podnio. Jedno je sigurno - u buducnosti nece biti dosadno. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegd
**bes uv i ir, xray cekam :)
8 godina
offline
Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegdje b

Problem nije imitirati rožnicu nego očni živac. Kako signale prenijeti do mozga? 

 
6 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegd
Dobronje da napreduje, al nasporije ce ici da mozak shvati one podrazaje koje mu mi dajemo sa senzora. Najveca nam je sansa stonje koxak prilagodljiv pa možda ce se sam prilagoditi i poceti gledati
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegd
.jpg kaže...
Dobronje da napreduje, al nasporije ce ici da mozak shvati one podrazaje koje mu mi dajemo sa senzora. Najveca nam je sansa stonje koxak prilagodljiv pa možda ce se sam prilagoditi i poceti gledati

 Neće, to bude jedino išlo tak da se signal pomakne u drugi dio spektra, onaj oku vidljivi.

Tipa, želiš night vision - prebaciš na taj mod i onda vidiš u pomaknutom spektru, pa kad hoćeš opet normalni vid, prebaciš na normalno i onda vidiš normalno.

A to je i puno lakše od genetičkog inženjeringa da bi se dobio očni sustav koji prepoznaje izvan normalnog vidljivog spektra.

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Re: Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegd
danen kaže...

Problem nije imitirati rožnicu nego očni živac. Kako signale prenijeti do mozga? 

Koliko sam čitao one Muskove eksperimente, čak mi se čini da bi se to moglo i samo "uštekati" u mozak, a mozak bi se sam već s vremenom i korištenjem naučio interpretirati signale. 

Gledam te!
12 godina
offline
Re: Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegd
fer-de-lance kaže...

 Neće, to bude jedino išlo tak da se signal pomakne u drugi dio spektra, onaj oku vidljivi.

Tipa, želiš night vision - prebaciš na taj mod i onda vidiš u pomaknutom spektru, pa kad hoćeš opet normalni vid, prebaciš na normalno i onda vidiš normalno.

A to je i puno lakše od genetičkog inženjeringa da bi se dobio očni sustav koji prepoznaje izvan normalnog vidljivog spektra.

Nisam siguran da je mozak usko grlo. Ako je oko bioloski limitirano na spektar koji vidimo i percipiramo, mozak se samo razvio da pokriva 100% inputa. Ukoliko do mozga dovedemo siri spektar, on bi se u teoriji trebao prilagoditi novom inputu.

7 godina
online
Re: Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegd

Da, istina.

Mozak bi trebao se prilagoditi tome, ali mislim da nema smisla, čemu dodatno opterećivati mozak da bi primao neke informacije koje u 99% slučajeva ne trebamo, a ionak da bi ih primio bi koristili tehnologiju koja ih je u stanju pretvoriti u nekaj kaj nam je već normalno za mozak.

Mislim, s razlogom neke životinje imaju nightvision  a ljudi ne, njima treba, a nama ne, osim u specijalnim slučajevima, kaj bi se ionak pokrilo nekom mini kamerom na nečemu tipa google eye, i jedina svrha ostaje vraćanje vida sljepcima, a tu opet kaj će im uopće IR i slično, a ako im treba softverski se izvede.

 

Kruha i igala...
12 godina
offline
Re: Bioničko oko po uzoru na ljudsko, ali s ponegd
fer-de-lance kaže...

Da, istina.

Mozak bi trebao se prilagoditi tome, ali mislim da nema smisla, čemu dodatno opterećivati mozak da bi primao neke informacije koje u 99% slučajeva ne trebamo, a ionak da bi ih primio bi koristili tehnologiju koja ih je u stanju pretvoriti u nekaj kaj nam je već normalno za mozak.

Mislim, s razlogom neke životinje imaju nightvision  a ljudi ne, njima treba, a nama ne, osim u specijalnim slučajevima, kaj bi se ionak pokrilo nekom mini kamerom na nečemu tipa google eye, i jedina svrha ostaje vraćanje vida sljepcima, a tu opet kaj će im uopće IR i slično, a ako im treba softverski se izvede.

 

Mislim da je prerano govoriti treba li ljudima ili ne. Do sada nismo imali (niti teoretsku) mogucnost izbora. Kada opcija postane dostupna, trziste ce pokazati treba li nam ili ne. Osobno ne mogu zamisliti sve moguce primjene, ali ukoliko bi siri spektar i visa rezolucija vidnog polja ili brza prilagodba na promjene osvjetljenja donjeli primjenjivu prednost nad drugim pripadnicima vrste, garantiram da bi potraznje bilo. Takoder, jednom kada se otisnemo sa Zemlje, lako je moguce da ce augmentacija i eugenika postati vrlo pozeljne kako bi se zaobisli evolucijski limiti okoline u kojoj smo se kao vrsta razvili kako bi se bolje prilagodili novonastalom okruzenju. Znam da je teski SF, ali hipotetski govoreci, zasto ne.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2020 15:08 (kerum).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice