Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

poruka: 152
|
čitano: 23.826
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n".
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
southy kaže...
Ono sto vidim na storeu je da Air ima 7-core GPU, a Pro 8-core GPU. Vjerujem da će frekvencija na Pro biti ipak visa radi aktivnog hladnjaka, jedva čekam prve službene benchmarke

 Da, malo je nejasno jel M1 zovu arhitekturu ili bas SoC line

9 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
svaka čast, lajkam, samo što je ovo još jedan korak prema potpunoj kontroli i zatvorenosti (kao ios) i na desktopu
Moj PC  
9 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
digitall kaže...
svaka čast, lajkam, samo što je ovo još jedan korak prema potpunoj kontroli i zatvorenosti (kao ios) i na desktopu

 Ne bas buduci da ce nuditi oba (i x86) modela jos 3-4 generacije

6 godina
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Dex.pwn kaže...
Ne znam za vas dečki, al kad je 🍏 u pitanju - ne vjerujem dok ekipa koja ima volje i keša ne istestira

ovo kao da je neka zajebancija za 1 april, kao 3,5 puta veće performanse od predhodnika za 1000$, nešta tu neštima ili je apple počeo prodavati jeftine uređaje?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
wyks kaže...
Mitch kaže...

Najzanimljivije u ovoj prici mi je da MB Air ima isti proc kao i entry MBP...ne kuzim zasto onda dati $200-300 vise na MBP? Za Touchbar, bolje zvucnike, malo jacu batku valjda...

 

Dogada se slicna stvar kao i iPhone 12 i iPhone 12 Pro.

 Ni meni ovo nije jasno, u zadnje vrijeme poklapaju sami sebi trzista.

 

Ali, kako je baterija najbitnija, rekao bih da je prosjecna US studentica koja ne zeli chromebook nasla savrsen laptop za cijeli dan rada.

 

Kod nas je vecini i Air jos uvijek preskupa investicija za seminar na filozofskom.

 

 Nemoj tako, studenti filozofskog seminare pišu u knjižnici, Mac-ove kupuju budući ekonomisti i pravnici.

Why so serious?
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 1:25 (Cesc).
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
U Americi je Mac na faksevima kralj jer je citav sustav zadnjih 20 godina orijentiran Mac-first...svaki softver koji se stavlja u kolegij mora radit na Macu, PS i ostatak Adobe se uci na Macu, development se uci na Macu jer je Unix...

Tako ce i ostat izgleda, bas zato je Apple naglasio education discount ($899 MBA i $1099 MBP)
15 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

mene sve to neodoljivo podsjeća na prvo predstavljanje 

 

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/prvo-predstavljanje-iphonea-zamalo-je-spektakularno-propalo-foto-20170913

 

izgleda se povjest ponavlja 

 

kao i uvijek

 
1 1 hvala 0
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

 

Znači dual boot Windowsa 10 je out of the question? Pa samim time i najzanimljiviji dio Windows ekosustava, zabavni softver.

 

Mene u ovom trenutku najviše interesira kolika je snaga samog procesora u grafičkim operacijama, koliko točno je moćnija od Ryzena.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
jur kaže...

mene sve to neodoljivo podsjeća na prvo predstavljanje 

 

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/prvo-predstavljanje-iphonea-zamalo-je-spektakularno-propalo-foto-20170913

 

izgleda se povjest ponavlja 

 

kao i uvijek

 Mislim da ovo nema veze s prvim predstavljanjem iphonea. Iphone 1 je predstavljen pola godine prije release datume i to im je bio prvi telefon, pa je njegovo stanje ocekivano. A arm Macovi izlaze slijedeci tjedan, s tim da Apple sigurno radi godinama na njima.

 

12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Znači dual boot Windowsa 10 je out of the question? Pa samim time i najzanimljiviji dio Windows ekosustava, zabavni softver.

 

Mene u ovom trenutku najviše interesira kolika je snaga samog procesora u grafičkim operacijama, koliko točno je moćnija od Ryzena.

 

 Ako misliš na integriranu grafiku, definitivno puno jači. 

Ako misliš u renderingu, rekao bih nikoliko. Apple u prezentaciji pažljivo bira riječi i dosta toga ostalo je između redova. Ono što se definitivno može reči je da će novi Mac-ovi kad budu dobro pokriveni softwareom biti najbolja opcija (ako zanemarimo cijenu) za veliku većinu korisnika zbog performance per watt odnosa. 

10 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Mislim da bi svi trebali duboko udahnuti i pričekati prve real world testove. Sve je ovo za sada marketing, ajmo pričekati da to izađe pa da se ekipa primi ozbiljno toga. Vjerujem da će super sve to skupa raditi sa nativnim aplikacijama, ali pravi bottleneck će biti x86 applikacije, sve dok ih ne napišu za ARM (ako ih napišu).

 

Definitivno je ARM budućnost mobilnog segmenta (laptopi), i vjerujem da će i drugi proizvođači krenuti tim putem. Za zahtjevne desktop mašine, workstation-e i server (mada ima i ARM based servera) će to sve skupa malo još pričekati.

 

p.s. Max RAM za nove uređaje je 16 GB.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 8:52 (Entry Point).
Moj PC  
9 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Entry Point kaže...

Mislim da bi svi trebali duboko udahnuti i pričekati prve real world testove. Sve je ovo za sada marketing, ajmo pričekati da to izađe pa da se ekipa primi ozbiljno toga. Vjerujem da će super sve to skupa raditi sa nativnim aplikacijama, ali pravi bottleneck će biti x86 applikacije, sve dok ih ne napišu za ARM (ako ih napišu).

 

Definitivno je ARM budućnost mobilnog segmenta (laptopi), i vjerujem da će i drugi proizvođači krenuti tim putem. Za zahtjevne desktop mašine, workstation-e i server (mada ima i ARM based servera) će to sve skupa malo još pričekati.

 

p.s. Max RAM za nove uređaje je 16 GB.

Ovaj dio ne nužno.

Sjeti se Snapdragona (8cx ili tak nekaj?) za windows računala; već su tad počeli s emuliranjem x86 instrukcija na razini mikrokoda u samome SOC-u.

Uopće ne sumnjam da je i Apple krenuo istim stopama, a uz ogromnu razliku u brzini RISC i CISC instrukcija lako moguće da emulirani x86 na ARM SOCu radi i brže nego nativno.

Jedino par instrukcija koje se ne mogu lagano translatirati, ali i to će s vremenom.

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
16 1 hvala 1
14 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Definitivno zanimljivo, mada vrijedi pričekati kako će to izgledati u praksi, a ionako ovaj stroj nemam razlog mijenjati još bar godinu dana.

 

 

 

-
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Santana kaže...

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

 Classic Apple, svi smo navikli na njihove "grafove"

 

Po meni, da uređaji imaju iste performanse, a upola jaču bateriju i manje zagrijavanje je već veliki uspijeh. Vidjeti ćemo uskoro čim youtuberi budu dobili nove macbooke pa budu testirali u praksi. 

Stoja
12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
The Unforgiven kaže...

Definitivno zanimljivo, mada vrijedi pričekati kako će to izgledati u praksi, a ionako ovaj stroj nemam razlog mijenjati još bar godinu dana.

 

 

 

 Ja bi na tvom mjestu mjenjao, čist da budeš u trendu .

13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

nitko nije očekivao ne znam kakve brzine za prvi SoC. Ove odokativne usporedbe kojima su se razbacivali nisu ne točne, samo su neprecizne, poanta je da pokažu da je čip brz, brži nego je itko očekivao i da donosi niz prednosti... prvenstveno baterija, manje zagrijavanje, sve aplikacije za iOS etc...

al ima tu još posla da dođe na razinu higher end i top performansi x86 svijeta.... zato su si dali 2 god za tranziciju, do tad će tu biti M3 barem u tko zna kakvim konfiguracijama. Pitanje je koliko će se u budućnosti razdvojiti razvoj A i M serije ( nastavak Az serije ) i što će biti sa Ax serijom za iPad ... ovo sad je mislim praktički isti čip, čekam videt u čemu su točno razlike od čipa u iPhoneu/iPadu, osim takta. 

https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 9:58 (grzzi).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
mGT kaže...
The Unforgiven kaže...

Definitivno zanimljivo, mada vrijedi pričekati kako će to izgledati u praksi, a ionako ovaj stroj nemam razlog mijenjati još bar godinu dana.

 

 

 

 Ja bi na tvom mjestu mjenjao, čist da budeš u trendu .

 Ma već sad me boli što piše 2019., a još malo 2021., rugaju mi se svi čim stavim laptop na stol 

-
8 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Stoja kaže...
Santana kaže...

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

 Classic Apple, svi smo navikli na njihove "grafove"

 

Po meni, da uređaji imaju iste performanse, a upola jaču bateriju i manje zagrijavanje je već veliki uspijeh. Vidjeti ćemo uskoro čim youtuberi budu dobili nove macbooke pa budu testirali u praksi. 

 Meni to samo pokazuje kaj misle o svojim musterijama

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

ova slika govori sve što treba znati o apple vs intel priči

Whilst in the past 5 years Intel has managed to increase their best single-thread performance by about 28%, Apple has managed to improve their designs by 198%, or 2.98x (let’s call it 3x) the performance of the Apple A9 of late 2015.

Apple’s performance trajectory and unquestioned execution over these years is what has made Apple Silicon a reality today. Anybody looking at the absurdness of that graph will realise that there simply was no other choice but for Apple to ditch Intel and x86 in favour of their own in-house microarchitecture – staying par for the course would have meant stagnation and worse consumer products.

 
4 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Santana kaže...
Stoja kaže...
Santana kaže...

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

 Classic Apple, svi smo navikli na njihove "grafove"

 

Po meni, da uređaji imaju iste performanse, a upola jaču bateriju i manje zagrijavanje je već veliki uspijeh. Vidjeti ćemo uskoro čim youtuberi budu dobili nove macbooke pa budu testirali u praksi. 

 Meni to samo pokazuje kaj misle o svojim musterijama

 što? da 90% kupaca ne zanimaju detaljne tehnikalije... nego pojednostavljena priča. dovoljno su pametni pa to znaju.

oni koje zanimaju će naravno provjeriti stvari.

16 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Daj popravite ovaj podnaslov!

 

Na svojem trećem online događanju u nizu Apple je večeras predstavio svoj prvi moćni ARM SoC naziva M1, te MacBook Air, Mac mini i MacBook Air nove generacije koji su zasnovani na tom procesoru

***** Maxxy *****
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Vidim da neki imaju nedoumica oko x86 aplikacija. Nije problem izvrtiti x86 na ARM-u već je problem licenci na koje Intel polaže pravo. Još se prije kojih godinu i pol-dvije testno vrtilo x86 aplikacije na nekom tabletu s ARM procesorom i to je funkcioniralo sjajno ali je Intel zaprijetio tužbom i to je nestalo iz naznaka pojavljivanja.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...
Santana kaže...
Stoja kaže...
Santana kaže...

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

 Classic Apple, svi smo navikli na njihove "grafove"

 

Po meni, da uređaji imaju iste performanse, a upola jaču bateriju i manje zagrijavanje je već veliki uspijeh. Vidjeti ćemo uskoro čim youtuberi budu dobili nove macbooke pa budu testirali u praksi. 

 Meni to samo pokazuje kaj misle o svojim musterijama

 što? da 90% kupaca ne zanimaju detaljne tehnikalije... nego pojednostavljena priča. dovoljno su pametni pa to znaju.

oni koje zanimaju će naravno provjeriti stvari.

 Te koje ne zanimaju nit ne gledaju te "jednostavne" grafove

 

Mislis da nekoga tko profi koristi final cut ne zanima kak to sad radi ?

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Santana kaže...
grzzi kaže...
Santana kaže...
Stoja kaže...
Santana kaže...

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

 Classic Apple, svi smo navikli na njihove "grafove"

 

Po meni, da uređaji imaju iste performanse, a upola jaču bateriju i manje zagrijavanje je već veliki uspijeh. Vidjeti ćemo uskoro čim youtuberi budu dobili nove macbooke pa budu testirali u praksi. 

 Meni to samo pokazuje kaj misle o svojim musterijama

 što? da 90% kupaca ne zanimaju detaljne tehnikalije... nego pojednostavljena priča. dovoljno su pametni pa to znaju.

oni koje zanimaju će naravno provjeriti stvari.

 Te koje ne zanimaju nit ne gledaju te "jednostavne" grafove

 

Mislis da nekoga tko profi koristi final cut ne zanima kak to sad radi ?

 profi korisnici će se informirati, apple software je već sad optimiziran.

prosječnom kupcu aira je dovoljno da zna da je novi air 3x brži od prošle generacije. ako je do sad gen za gen bilo tipa 30-70% 3x zvuči ok no?

8 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...
Santana kaže...
grzzi kaže...
Santana kaže...
Stoja kaže...
Santana kaže...

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

 Classic Apple, svi smo navikli na njihove "grafove"

 

Po meni, da uređaji imaju iste performanse, a upola jaču bateriju i manje zagrijavanje je već veliki uspijeh. Vidjeti ćemo uskoro čim youtuberi budu dobili nove macbooke pa budu testirali u praksi. 

 Meni to samo pokazuje kaj misle o svojim musterijama

 što? da 90% kupaca ne zanimaju detaljne tehnikalije... nego pojednostavljena priča. dovoljno su pametni pa to znaju.

oni koje zanimaju će naravno provjeriti stvari.

 Te koje ne zanimaju nit ne gledaju te "jednostavne" grafove

 

Mislis da nekoga tko profi koristi final cut ne zanima kak to sad radi ?

 profi korisnici će se informirati, apple software je već sad optimiziran.

prosječnom kupcu aira je dovoljno da zna da je novi air 3x brži od prošle generacije. ako je do sad gen za gen bilo tipa 30-70% 3x zvuči ok no?

 Pa zar nisu onda odma mogli bit informirani ?
Valjda moraju i YT ekipa nekaj radit...

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

 Pa zar nisu onda odma mogli bit informirani ?
Valjda moraju i YT ekipa nekaj radit...

 pa da ... sa marketinške strane je ovo dovoljno ... prezentacija je ispunila svoju svrhu. tehnikalije su zanimljive za par posto korisnika. znali smo da je apple silicon brz, sad znamo da je dovoljno brz da više nitko ne dvoji o odluci da se napusti x86. i opet prolazi kroz tranziciju ...

adobe kaže early next year native ... jednostavan soft će vj bit jednako brz i brži čak kroz rozetu ... ostali korisnici će sačekat prvi pravi apple silicon hardware.

5 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

I ja se priklanjam mišljenju da treba pričekati prave testove i onda vidjeti što i kako. Gledam Mac Mini, nadogradnja sa 256 na 512 Gb SSD je 200$, a ostaje i dalje 8 Gb RAM. Tu će fino pobrati love jer nema alternative. Još ova fora s RAM-om u samom procesoru... Vidim da Mini trenutno nije ni dobavljiv sa više od 8 Gb, može se samo poduplati SSD. Ali s druge strane mi je itekako privlačna ideja da za soma eura imam na stolu kutijicu na kojoj mogu vrtiti Photoshop i Final Cut za 4K montažu. Vjerujem da će Adobe izdati optimizirani Photoshop na samom početku 2021.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Čekam Rossmanna da popljuje M1 :)

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Na grafovima uspoređuju M1 s no-name laptop chipovima, a svima je jasno da su vjerojatno high end x86 mobilni procesori brži jer bi inače stavili ime na slajdove.

 

Sve je integrirano na čipu, naći ništa od ram upgradea i popravljivosti, a reklamiraju se kao ekološki odgovorna firma. (koja se u pozadini žustro bori da nitko drugi ne može popravljati njihove uređaje)

 

Rosetta će vjerojatno biti loša, ARM photoshop dolazi tek u 2021. + zbog "sigurnosti" (čitaj zatvorenosti) će svi programi prolaziti kroz neki validation proces. (a ostatak svijeta teži otvorenosti i open source codeu)

 

Ja stvarno ne vidim na koji način će ovakvo računalo kupiti sloj polu entuzijasta i ljudi koji obitavaju na ovakvim forumima?

 

Kome od vas je u interesu da nemate baš nikakvu mogućnost tinkeranja, nadogradnje, vlastitog popravljanja gdje vam je računalo jedna velika crna kutija koja eto radi...

 

Ovakvo računalo je vjerojatno sasvim dobro za edukacijski segment, office machine, influencersko preseravanje i naslikavanje, ali za neki ozbiljniji posao...?

It s just cornflakes...
Moj PC  
6 10 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice