Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

poruka: 266
|
čitano: 23.804
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Živahni životi i mnoge smrti Linuxa".
14 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Zar opet, Drago?

Swedish latin super funk.
Moj PC  
18 2 hvala 4
14 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Ja sam se isto teško borio s linuxom dok sam imao početke, i  bilo je zanimljivo. Mislio sam da mi neće trebati win. Ali ipak sam se bio malo prevario. 

Sve je to lijepo, ali ipak mi je najdraže raditi u Windowsima. 

 

Dok sam se u linuxu borio s dokumentima koja sam pisao u open officeu, libre najnoviji valjda ili kako se sad više zove. Uvijek problemi kad se otvara u MS officeu. Pa sve biježi, nije u ravnini. ....


Pa nisam mogao "rokati" svoje neke igre, jer ne piče na linuxu. i tako. Za free os, gledanje filmova i lagano surfanje. Običan korisnik se da zadovoljiti. 

 

Driveri miš, tipkovnica, ponekad problemi s grafičkom. I tako skupilo se stvari zbog kojeg se teško privikavam na linux. 

Iako imam instaliran mint (nekad ubuntu)  uz windowse iz razloga samo što se ponekad koristi za programiranje.  

 

Ali uvijek sam najsretniji kad se vratim na win. Ne znam jel iz razloga što mi driveri za miš ne rade najbolje, pa mi ponekad pleše  na linuxu. 

 

 

Đuro#2155
Moj PC  
19 6 hvala 0
13 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Iskreno, nemam pojma koji je smisao ovakvog članka.

 

Drago, zar opet? Po čemu si ti simpatizer softvera otvorenog koda? Tvoj ponovni udarac nogom u jaja Linuxu nikako ne upućuje na to. U članku si nave hrpu paušalnih i neprovjerenih ocjena da je to strašno. Iskreno mi se čini kao da te netko prekinuo u radu, početak članka je obećavao puno više nego njegov drugi dio.

 

Usput, da li si ikada čuo za LTS distribuciju?

Stručnjak za odmaganje...
 
14 9 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...

Iskreno, nemam pojma koji je smisao ovakvog članka.

 

Drago, zar opet? Po čemu si ti simpatizer softvera otvorenog koda? Tvoj ponovni udarac nogom u jaja Linuxu nikako ne upućuje na to. U članku si nave hrpu paušalnih i neprovjerenih ocjena da je to strašno. Iskreno mi se čini kao da te netko prekinuo u radu, početak članka je obećavao puno više nego njegov drugi dio.

 

Usput, da li si ikada čuo za LTS distribuciju?

 

{#}

 

Meni ovo smiješno, bez zeke, posebno u svijetlu činjenice da se dvije trećine članka bavi pitanjem izbora "prave" distribucije...

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 16:45 (Drago).
10 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Nekako imam osjecaj da bi linux bio puno bolji da nije njegove filozofije otvorenog koda. Sto baba kilavo dite... Ponekad imam osjecaj da je linux beta kojoj nema kraja. Ja sam za to da je softver slobodan, ali ne i otvoren za sve. Takvo nesto je poslo za rukom appleu i imaju dobar i pouzdan OS. Tom nekom logikom se izrađuje i kernel koji je po meni najstabilniji dio linuxa.

 
3 6 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...

Iskreno, nemam pojma koji je smisao ovakvog članka.

 

Drago, zar opet?

 

Usput, da li si ikada čuo za LTS distribuciju?

Priznaj ,nasjeo si ,a da to nisi ni skužio ... Sve u svemu ,puno toga je pogođeno u članku ,a ti si živući dokaz. {#}

Još kad uleti i ostatak društva ... bit će vatreno danas ... {#}

Drago kaže...

 

{#}

 

Meni ovo smiješno, bez zeke, posebno u svijetlu činjenice da se dvije trećine članka bavi pitanjem izbora "prave" distribucije...

 

Jel to tebi opet dosadno? {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...

 

{#}

 

Meni ovo smiješno, bez zeke, posebno u svijetlu činjenice da se dvije trećine članka bavi pitanjem izbora "prave" distribucije...

 

 

 

 

A što bi bilo smiješno? U članku si prvo rekao da si simpatizer Linuxa a poslije si popljuvao sve po tom pitanju.

 

Da citiram:

"Isto tako, pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Linuxa, dobit ćete pet odgovara, od kojih će uz barem četiri, a možda i svih pet ići i idiotska usporedba s „uredskom Maricom“, izmišljenim epitomom računalne glupače za koju također postoji „distra“, ali pravi useri (proseri?) koriste neku drugu, iz nekog opskurnog razloga o kojem vam se ne da slušati. (Mala pouka: ne postoji nikakav razlog zašto bi lakoća uporabe bilo kojeg proizvoda, pa i OS-a, trebala biti komplicirana tako da odmah na početku od sebe odbije „uredske marice“. Dapače, one su samo lakmus papir koji nam govori da oni koji rade na tom proizvodu ne mogu sebe natjerati da ga ispoliraju i dovrše i krivica je na njima, a ne na nepostojećim izmišljenim glupačama koje to ne žele koristiti „bez ikakvog razloga“.)."

Ovo temeljiš na nekim činjenicama, relevantnom istraživanju ili nečem trećem (vidoviti Milan ili baba Vanga)? Zašto nisi povukao paralelu s (donedavno) tri relevantne Windows generacije i pitanjem koju od njih bi 5 prosječnih korisnika preporučilo (za tebe znam to bi bili Windows 8)? Zašto pljuješ po korisnicima Linuxa (pogledaj boldano) koristeći pogrdne nazive?

 

Ajmo dalje:

"Tako ako ste i poslušali savjet postojećeg Linux korisnika, ali ste preporučenu distribuciju instalirali tri mjeseca kasnije, špotat će vas – ta više nije „vrh“, već je neka druga. „Zašto najnoviji Ubuntu, kad svi normalni imaju Mint?“.Zato što si mi prije tri mjeseca baš ti, kretenu, savjetovao Ubuntu,iz kojega je Mint i izašao, pomislit ćete, ili naglas reći, zapalivši za sobom još jedan most prema Zajednici…"

Daj neki link, prepisku gdje si doživio ovo. Za tvoju informaciju upgrade Ubuntu-a i Minta je vrlo lagan (za dalje se malo potrudi kad se već nisi pripremio za članak).

 

kizo2703 kaže...

Priznaj ,nasjeo si ,a da to nisi ni skužio ... Sve u svemu ,puno toga je pogođeno u članku ,a ti si živući dokaz. {#}

Još kad uleti i ostatak društva ... bit će vatreno danas ... {#}

Vjerojatno jesam jer je članak čista provokacija.

 

Daj mi objasni zašto sam ja živući dokaz?

 


Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 16:59 (mario.L_hr).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...

Vjerojatno jesam jer je članak čista provokacija.

 

Daj mi objasni zašto sam ja živući dokaz?

''Drago, zar opet? Po čemu si ti simpatizer softvera otvorenog koda? Tvoj ponovni udarac nogom u jaja Linuxu nikako ne upućuje na to. U članku si nave hrpu paušalnih i neprovjerenih ocjena da je to strašno.''

 

Ovo mi je dovoljno - ukratko ,imaš prekratak fitilj ,kao i dosta ''Linux prefered'' krisnika.

A znam ih dosta ,uživo i po forumima ,i svi reagirate vrlo slično - vrlo ''vatreno'' na svaki krivi spomen Linuxa. {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 17:08 (kizo2703).
12 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Hmm, ne znam zasto ne na poslu? Evo mi na poslu pretezno radimo na aplikacijama koje se izvrsavaju u browseru. Ja koristim vec godinu dana Linux mint i doma i na poslu. Bas se mislim da je vrijeme da i ostalim kolegama na poslu poslozim isto. OS radi 100% i brz je ko prvog dana. Za razliku od windowsa koje minimalno jednom nagodinu treba reinstalirati jer nikakvo ciscenje nema efekta. O virusima i malwareu da ne govorim. Ovaj clanak je ocito sponzoriran. 

 
6 14 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Porga kaže...

Hmm, ne znam zasto ne na poslu? Evo mi na poslu pretezno radimo na aplikacijama koje se izvrsavaju u browseru. Ja koristim vec godinu dana Linux mint i doma i na poslu. Bas se mislim da je vrijeme da i ostalim kolegama na poslu poslozim isto. OS radi 100% i brz je ko prvog dana. Za razliku od windowsa koje minimalno jednom nagodinu treba reinstalirati jer nikakvo ciscenje nema efekta. O virusima i malwareu da ne govorim. Ovaj clanak je ocito sponzoriran. 

 

Onaj tko zna kako sa svojim sustavom nema problema, a isto i sa virusima i štetnim stvarima. Treba znati samo tretirati svoj sustav, i paziti šta se radi. I to je to. 

Đuro#2155
13 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Gle i ubuntu server lts je odličan za kućni NAS ali to ne znači da je user frendly i da je odličan za nešto drugo.
Tako i tebi u navedenom okruženju mint fercera super. Ali da je konkurencija svemu u svim prigodama nije. Da su windowsi bolji u hrpu stvari, jesu.
Dal Dragin članak ima smisla. Za mene ima.
Nakon hrpe godina s računalima o linuksu razmišljam slično kao što stoji u članku.
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...

Ovo mi je dovoljno - ukratko ,imaš prekratak fitilj ,kao i dosta ''Linux prefered'' krisnika.

A znam ih dosta ,uživo i po forumima ,i svi reagirate vrlo slično - vrlo ''vatreno'' na svaki krivi spomen Linuxa. {#}

Nadam se da znaš (barem tu na forumu) da nisam neka svađalica i da ne potežem tešku artiljeriju odmah. Na Dragin članak sam reagirao jer smatram da Bug i Drago imaju reputaciju koja nešto znači. Hrpa onih koji nemaju pojma o Linux-u će na temelju ovako napisanog članka steći dojam i stav da Linux ne valja. I sam znaš da to nije istina.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Franjo15 kaže...
Porga kaže...

jednom nagodinu treba reinstalirati jer nikakvo ciscenje nema efekta. O virusima i malwareu da ne govorim.

 

Onaj tko zna kako sa svojim sustavom nema problema, a isto i sa virusima i štetnim stvarima. Treba znati samo tretirati svoj sustav, i paziti šta se radi. I to je to. 

Slozio bi se s ovim. Imam windows 8 preko godinu dana i mogu reći da je brz kao i prvog dana. Sto se tice virusa u tom periodu ih je bilo 2 ili 3, sto je sasvim normalno s obzirom na popularnost OS-a.

15 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...
Usput, da li si ikada čuo za LTS distribuciju?

Hehhee, pa članak je upravo o ovome :)

NHF

morrisoN
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...

Nadam se da znaš (barem tu na forumu) da nisam neka svađalica i da ne potežem tešku artiljeriju odmah. Na Dragin članak sam reagirao jer smatram da Bug i Drago imaju reputaciju koja nešto znači. Hrpa onih koji nemaju pojma o Linux-u će na temelju ovako napisanog članka steći dojam i stav da Linux ne valja. I sam znaš da to nije istina.

Nisam ni rekao da si svađalica ,nego da imate kratak fitilj. Ne samo ti ,nego bilo koji linuxaš.

 

Meni je ,recimo apsolutno svejedno kad netko ispali ovakvu nebulozu:

 

Porga kaže...

OS radi 100% i brz je ko prvog dana. Za razliku od windowsa koje minimalno jednom nagodinu treba reinstalirati jer nikakvo ciscenje nema efekta. O virusima i malwareu da ne govorim. Ovaj clanak je ocito sponzoriran.

,jel znam da je nebuloza.

 

Ali kad se nešto kaže protiv Linuxa ,vama je to ko crvena krpa!

 

Yebi ga ,priznaj i pomiri se s tim. {#}

mario.L_hr kaže...

Hrpa onih koji nemaju pojma o Linux-u će na temelju ovako napisanog članka steći dojam i stav da Linux ne valja. I sam znaš da to nije istina.

Mislim da nitko pametan neće. A oni drugi tako i tako nisu za Lunux.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 18:57 (kizo2703).
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
morrisoN kaže...

Hehhee, pa članak je upravo o ovome :)

NHF

LTS = Long Term Support (5 godina)

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Ako realno gledamo vrlo lako se zamjeni Linux sa Windows u textu.

 

"Kao poslovni korisnik istko tako ne mogu zamisliti situaciju da radim u firmi na nekoj od Linux distribucija. Razlog tome je što sumnjam da bi u takvom slučaju na radnim računalima bila instalirana uvijek najsvježija i (po općem mišljenju zajednice) najrelevantnija i optimalna distribucija".

"Kao poslovni korisnik istko tako ne mogu zamisliti situaciju da radim u firmi na nekoj od Windows verzija. Razlog tome je što sumnjam da bi u takvom slučaju na radnim računalima bila instalirana uvijek najsvježija i (po općem mišljenju zajednice) najrelevantnija i optimalna distribucija".

 

Ako ti kao poslovnom korisniku radi program koji koristiš pod Ubuntu 12.04 kao i pod 14.04 zašto bi morao imati najnoviju verziju. I ako radi pod Windows 7 SP3 zašto treba imati Windows 8.1?

 

"pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Linuxa, dobit ćete pet odgovara"

"pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Windowsa, dobit ćete pet odgovara" ajd u ovom slučaju 3 odgovora, 2 za trentne distribucije (win 7 i 8) i jednu staru (XP)

 

Uredska Marica - to je ko da pitaš pet zaljubljenika u aute koji je najbolji, na ponudi Ferrari, Aston Martin, Bentley... uglavnom treba auto za do dućana skočiti. U kojoj je distribuciji teško otiči na net i napisati dopis? Nijednoj, sve ostalo je samo preferencija ovih 5 zaljubljenika.

Don't believe what you're told. Double check.
Moj PC  
8 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...

Ali kad se nešto kaže protiv Linuxa ,vama je to ko crvena krpa!

 

Yebi ga ,priznaj i pomiri se s tim. {#}

Obećavam da neću reagirati na slijedeću Draginu provokaciju.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Pa ono ovisno što ti je posao.

Ako si IT-jevac, a nisi iako misliš da jesi, ili ako si u bilo kojem poslu koji traži brzinu, mogućnost prilagodbe, svakodnevno učenje i izvršavanje niza različitih zadataka, kolaboraciju u svim smjerovima, i ako nastojiš u tom poslu biti profesionalan sigurno nećeš koristiti Windows OS.

Krivulja učenja kod Linuxa je čudna i teško objašnjiva nekome tko nije prošao točku preokreta. 

Nakon te točke igraš se na playstation-u, ozbiljne stvari, serverske tehnologije, učenje, znanstvene stvari radiš na Linux OS-u. Media creation, digital content creation, development, office radiš na Macu. Intezivno koristiš cloud tehnologije.

I krajnje prosvjetljenje - uopće nemaš Win računalo. Jer to stvarno ne služi ničemu. Microsoft ima neobjašnjiv talent da sve što takne pretvori u govno, Nokia, Skype ....

Evo sad daju 650$ da im daš Air-a i uzmeš Surface. Pa evo dignit će mo SkyDrive na 15GB free. I tako niz poteza koji na prvu privuku određeni broj usera sve dok si isti ne daju truda isprobati nešto drugo.

Brale jel itko ovdje pokušao nedavno instalirati microsoft development stack? Ono server od 12k, milon gigabytea downloada, par registracija, a cijene licenci za produkciju kao da sve to radi izvrsno.

Ma neda mi se više...

 

 

vatrom
 
4 10 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

meni se čini da je ovaj članak posljedica jučerašnjeg povelikog sprdanja Microsofta u BugTVu pa danas malo bace kontru da se veliki MS ne naljuti jer jučer su ga pošteno ispljuvali, zato danas ovakav članak koji nema ni glave ni repa al eto malo pljunemo na linux i vratimo se nazad u MSove dupe iz kojeg smo načas ispuzali {#}

www.pazii.com
Moj PC  
5 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Hary kaže...

Ako realno gledamo vrlo lako se zamjeni Linux sa Windows u textu.

 

I ako radi pod Windows 7 SP3 zašto treba imati Windows 8.1?

 

"pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Windowsa, dobit ćete pet odgovara" ajd u ovom slučaju 3 odgovora, 2 za trentne distribucije (win 7 i 8) i jednu staru (XP)

 

Uredska Marica - to je ko da pitaš pet zaljubljenika u aute koji je najbolji, na ponudi Ferrari, Aston Martin, Bentley... uglavnom treba auto za do dućana skočiti. U kojoj je distribuciji teško otiči na net i napisati dopis? Nijednoj, sve ostalo je samo preferencija ovih 5 zaljubljenika.

Velika većina neće imat pojma koji Windows je instaliran ,dok god mašina radi i dok god je uključen Windows Updates ,koji sve radi sam.

 

Windows 7 SP3 ne postoji ,na žalost.

 

Pogotovo ne uredska ŠteficaTM ,koja tako i tako ima svog roba (hint: IT servisera) kad nešto zašteka ,neovisno o tome koji su Windowsi u pitanju.

(hint: distre ne postoje u Windowsima)

mario.L_hr kaže...

Obećavam da neću reagirati na slijedeću Draginu provokaciju.

E vidiš ,ovo ide u arhivu ,da ti zaljepim sljedeći put. {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
14 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Meni je bito da OS bude zadnja stvar na kompu di cu gubit vrijeme nastimavat ga. Ocu to posloziti jednom kod instalacijei  i nakon toga vise nis ne dirati oko OS-a jer mi je bitno da nakon toga pc sluzi kao alat za rad i zaje*anciju.

 

Imam windows 8 instaliran na ssd-u i nakon godinu dana nisam osjetio nikakvo usporenje,sve radi ko sat. Instantno se boota,programi svi koje koristim se instanto pale i rade savrseno bez rusenja. Kaj god da radim na windowsima RADI. Nikada nisam osjetio potrebu otici probati nesto bolje od windowsa jer sve jednostavno radi.

 

Ne kuzim cemu tolki hejt prema windowsima od strane linux usera. 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 18:00 (kach).
 
13 4 hvala 1
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kach kaže...
Ne kuzim cemu tolki hejt prema windowsima od strane linux usera. 

Ovu izjavu ne kužim uopće? O kojem hejtu pričaš? Zašto bi mrzio Windowse kad ih koristim ravnopravno s Linuxom? Zar nije upravo obrnuto? Imaš hrpu Windows korisnika koji pljuju po Linuxu a da ga nisu ni isprobali uz argument da su Windowsi bolji. Tko je ili što bolji ovisi o tome što nekome treba tako da generalno boljeg OS-a nema.

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Odličan je tekst. I uopće nije protiv Linuxa. Ne kužim od kuda takva percepcija. Lijepo govori o dinamičnosti Linuxa i priželjkuje stabilnost i razvijenost prihvatljivu svima.

Potpisujem jer sam i sam simpatizer :)

 
6 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Onaj tko zna i ima vremena raditi s linuxom neće imati potrebu za windowsom što god da radi osim produkcije koja zahtijeva komercijalne i skupe alate ili igranja

Naprotiv, što god da radi linux će mu biti efektivniji od windowsa i kvalitetniji po pitanju svih potreba jednog osa

Onaj tko ne zna, nači će se u situaciji objašnjenoj u članku i stalno tražiti sebi odgovarajući "linux" za neke potrebe ili stabilnost iako je linux samo jedan i tražeći prelijeva iz šupljeg u prazno

 

E sad, točno je da je linux teži.

Tu je primjer zašto jer da izbjegnemo problem pitanja "koja je distra trenutno naj" imamo rolling release distre koje su "uvijek naj". Imamo i source distre koje su naj od naj

Ali to imaju ljudi koji znaju raditi u linuxu, novi korisnici imaju opciju testiranja stotina distra da traže nešto što nikad neće naći jer ni jedna im neće odgovart, što više budu znali i naučili sve će više shvačati koliko im distra ne odgovara... ili opciju da se vrate nazad na M$

Više se radi o tome da treba puno vremena da korsnik nauči iz linuxa uzeti sve što mu treba nego o tome da u linuxu nema nešto što mu treba kad je linux daleko sposobniji sustav od windowsa. Zapravo gnu je o sustav, linux je samo jezgra, nebitno sad...

Sve ostalo će uvijek biti problem jer se naglo razvija i uvijek će biti boljih distribucija ali to nije stvar linuxa već nezaobilazan problem binarnih gnu distribucija

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 18:58 (cowboy).
 
3 7 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Cool story bro.

 

Makar neke stvari navedene u članku su zastarjele, FUD i dalje nešto od navedenog stoji:

 

http://linux.oneandoneis2.org/LNW.htm

 

Drago, pokazuješ elementarno nepoznavanje funkcioniranja GNU/Linux distribucija, načina na koji se distribucije razvijaju, općenito GNU/Linux svijet i FOSS zajednicu. Razumijem neke od tvojih frustracija glede korištenja GNU/Linuxa, i sam imam određene prigovore, ali nešto od onoga što si napisao kao kritiku pokazuje da si slabo upoznat sa GNU/Linux svijetom.

 

Daj si truda i prouči materiju ako namjeravaš koristiti GNU/Linux. Nije teško. Ili i dalje misliš trolati "for the lulz".

 

 Drago - Bilo bi zgodno da je uz pregled događanja autorica dala i kakvu analizu i stavila stvari u širi kontekst Linux distribucija

 

Nema tu tajni i otkrivanja tople vode. Spletom okolnosti, loših poslovnih i ostalih odluka te su distribucije pale u zaborav ili ugašene. Shuttleworth je imao plan, novce, ideju i napravio je uspješnu distribuciju baziranu na Debianu i ta je  distribucija postala ono što je nekada bio/bila i jest Mandrake/Mandriva, Lindows/Linspire, (Simply)MEPIS...

 

Za fork Mandrive, Mageiau neki vele da je pravi nasljednik Mandrake distribucije za razliku od Mandrive.

 

 Drago -trenutnog stanja stvari i odabir one „prave“ distribucije za vlastitu uporabu.

 

Ne postoji "prava" distribucija. Sve zavisi od tvojih želja, imaš slobodu izbora. Ako ti ne odgovara, ne moraš koristiti. Ostani na Windowsima ako te dobro i vjerno služe. Znam, brine te budućnost, što nakon kraja podrške za Windows 7 a Metro i dalje ostane na desktopu. Nije tako strašno, osobno, nemam problema s Metroom.

 

 Drago - Kao poslovni korisnik istko tako ne mogu zamisliti situaciju da radim u firmi na nekoj od Linux distribucija

 

Google dokazuje suprotno.

 

Jesi čuo za LiMux?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/LiMux

 

 Drago - Razlog tome je što sumnjam da bi u takvom slučaju na radnim računalima bila instalirana uvijek najsvježija i (po općem mišljenju zajednice) najrelevantnija i optimalna distribucija

 

Zašto bi trebala? Niti nije očekivano i poželjno da u "poslovnom okruženju" bude instalirana najsvježija distribucija zbog mogućih bug-ova.

 

Tražiš stabilnost? Uzmi Debian. Ali onda želiš novi Firefox, za to služi debian backport: http://backports.debian.org/. Ubuntu ima PPA.

 

Želiš najsvježije, instaliraj "rolling-release" distribuciju. Ili Debian "unstable" ili "testing".

 

 Drago - Linux se i dalje treba razvijati punom parom

 

Kernel se razvija punom parom kao i userland aplikacije ali s potonjima je više-manje kaotično stanje (forkovi forkova, česte promjene, bug-ovi itd.) i s te strane neki imaju frustracije, "s linuksom".

 

 Drago - Sve dok ne postane stvarno upotrebljiv za većinu kućnih ili poslovnih korisnika.

 

Načekat ćeš se, pa ni tada s obzirom na tvoja očekivanja od linuksa.

 

GNU/Linux je upotrebljiv za kućne ili poslovne korisnike, samo zavisi o kakvim se poslovima radi, ali od njega ne možeš očekivati ono na što si navikao na Windowsima. Sasvim drugačija filozofija rada, Unix nasljeđe itd. Pomiri se s tim ili ostani na Windowsima. Kako bi rekao Bandić, "take it ot livit".

 

 Drago - Previranja na vrhu i meteorski usponi i padovi pojedinih distribucija jednostavno nam samo govore da OS još nije dovoljno sazrio

 

Što nije sazrilo? Postoji par uvjetno rečeno "glavnih" distribucija (Debian, Red Hat, Slackware, openSUSE, gentoo) koje služe kao baza iz kojih nadobudni razvijatelji, poneki one-man bandovi rade svoje izvedenice, forkove, više ili manje uspješno.

I o kakvim meteorskim usponima i padovima pojedinih distribucija pričaš? Ubuntu je bio ako se ravnamo prema Distrowatchu gotovo desetljeće na prvom ili drugom mjestu. Razlog njegovog pada treba potražiti prvenstveno u Unity (baziran na GNOME 3 DE-u) korisničkom sučelju sa kojim dosta korisnika nije bilo zadovoljno, pa su se okrenuli Linux Mint distribuciji baziranoj na Ubuntuu čiji razvijatelji su ponudili GUI alternativu (i više od toga jer su napravili forkove određenih programa, primjerice file managera Nautilus(sada nazvan Files), nazvanog Nemo, window managera Mutter (GNOME 3, Unity koristi Compiz. Zbrka? Znam, tako ti je to u Linux svijetu,), nazvanog Muffin itd.) nazvanu "Cinnamon", inače i to se lako rješava naknadnom instalacijom drugačijeg korisničkog sučelja i/ili desktop environmenta na Ubuntuu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 13:49 (user2013).
 
15 1 hvala 1
10 godina
protjeran
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
vatrom - ozbiljne stvari, serverske tehnologije, učenje, znanstvene stvari radiš na Linux OS-u
Jer ne postoji Windows Server. Jer se na Windowsima ne mogu raditi  "ozbiljne" i "znanstvene stvari".
vatrom - Media creation, digital content creation, development, office radiš na Macu
Jer na Windowsima nemaš Avid, EDIUS, Premiere, Vegas, PS, AE, AU, Office, VS, Eclipse, NetBeans itd.  Da ne spominjem negativne reakcije korisnika na FCP X.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 19:49 (user2013).
10 godina
protjeran
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

cowboy - Naprotiv, što god da radi linux će mu biti efektivniji od windowsa i kvalitetniji po pitanju svih potreba jednog osa

 

http://tirania.org/blog/archive/2013/Mar-05.html

 

cowboy - Više se radi o tome da treba puno vremena da korsnik nauči iz linuxa uzeti sve što mu treba nego o tome da u linuxu nema nešto što mu treba kad je linux daleko sposobniji sustav od windowsa.

 

http://i.imgur.com/5uQgU.jpg

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 20:01 (user2013).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Vjerojatno stvar navike, evo meni su nakon 6 godina korištenja Ubuntua Windowsi postali komplicirani do neupotrebljivosti.

 

Prekjučer su mi uvalili novo računalo s originalnim Windowsima da ga "osposobim za rad" pa sam morao Googlati kako se to smeće gasi. Potrošio sam četiri sata na instalaciju SP 8.1 i ostalih 49 updateova jer se download zaglavi nakon vraćanja iz sleep mode-a, a eto laptop uštekan u struju mora u sleep nakon 5 minuta neaktivnosti. O novom shizofreničnom "sučelju" svi znamo sve pa neću ni trošiti riječi.

 

Čak sam i starom stavio Ubuntu na kojeg se navikao bez problema. Radi mu Firefox, Youtube (bez Flasha), radi mu mejl, OpenOffice (koji mu bolje leži nego MS Office), radi printer, Skype i webcam. Radi mu čak i programčić za skladišno poslovanje kojeg sam mu napravio u Delphiju još prije 10 godina. I sve (SVE) komponente se automatski ažuriraju.

14 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

@Drago - bilo bi zanimljivije da si pisao o tome zašto ljudi (profesionalci) koriste Linux, koje beneficije imaju isl. jer to su stvari o kojima se ne piše, ponaravno ne u Bugu, i većina nema koga pitat. Mislim prosjećni "PC guy" nije Linuxaš.

Zašto ga koriste znanstvenici, profići, itd.

Zašto tuči Linux nogom u jaja (mario.L_hr{#}) kad već činjenica da ima udio manje od 2% govori za sebe. Mislim, vidi se da to nije sustav za prosječnog korinika.

Ali ima nas koji želimo napredovat, mislim meni je tek 32 i taj mi je svijet sve privlačniji recimo.


Na kraju krajeva mi se pari da uopće ni ne znaš toliko o Linuxu (mislim garant znaš 10 puta više od mene i od nez.. 90% ljudi na forumu) ali opet mi ne pari da imaš onu razinu znanja koja je dovoljna za ovakvo učestalo "pljuckanje" po Linuxu. Evo moj prijatelj sa kojim sam cili život je ateist ali zna više o kršćanstvu nego crkveni miš :]

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 21:38 (KIKI3ooo).
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice