Zašto Forstall odlazi iz Applea?

poruka: 29
|
čitano: 4.057
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto Forstall odlazi iz Applea?".
13 godina
neaktivan
offline
Zašto Forstall odlazi iz Applea?

Bit će zanimljivo ako je istina da je Ive postao zadužen za iOS interface.

 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zašto Forstall odlazi iz Applea?

Odlazi jer kao i Ballmer fanatično govori i NOVIM FANTASTIČNIM FEATURSima u sučelju starom 6 godina. 

Moj PC  
3 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
Ive im je sad glavni igrač. Ako on ode odlazi i Apple kakav znamo. U propast.
Nasilje je zlo, a seks je najljepša stvar na svijetu. (Maja Miloš)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
Ray0 kaže...

Bit će zanimljivo ako je istina da je Ive postao zadužen za iOS interface.

 

Nadam se da je. Vrijeme ne da se iOS napokon osvjezi.
14 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
zoki.zlikowski kaže...
Ray0 kaže...

Bit će zanimljivo ako je istina da je Ive postao zadužen za iOS interface.

 

Nadam se da je. Vrijeme ne da se iOS napokon osvjezi.

 

Da, ovo je jako velika vijest, mislim da bi vec iOS 7 mogao donjeti znacajne promjene, najvece do sada.
While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
12 godina
neaktivan
offline
Zašto Forstall odlazi iz Applea?

appleovci,jedno pitanje molim vas,na cijoj ste vi sad strani iz vase omiljene firme? {#} 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
Ray0 kaže...

Bit će zanimljivo ako je istina da je Ive postao zadužen za iOS interface.

Kazu na theverge.com da je on nacelno bio protiv ovih dizajnerskih odluka da se u softwareu rade imitacije stvarnog svijeta (papir za listanje, polica knjiga u aplikaciji iBooks itd.)

Drugim rijecima, mozemo to interpretirati kao da Ive preferira dizajn Windows Phonea u odnosu na dizaj iOS-a.

 

Bit ce interesantno vidjeti sto ce napraviti po tom pitanju. Hoce li Apple imitirati Microsoft?

http://igrali.com
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
Ray0 kaže...

Bit će zanimljivo ako je istina da je Ive postao zadužen za iOS interface.

 

Ive je postao zaduzen za sva korisnička sučelja, znači i hardware i software - u "appleovom" duhu sveopće integracije :)

 

 

Vijest je svakako zanimljiva. Razloga je vjerojatno puno, i to samo zna vrlo uzak krug ljudi. U konačnici se vjerojatno svodi na odnose i dinamiku u vrhu firme, ipak se Apple mora definirati nakon odlaska karizmatskog vođe, a to nije lako.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
igrali kaže...
Ray0 kaže...

Bit će zanimljivo ako je istina da je Ive postao zadužen za iOS interface.

Kazu na theverge.com da je on nacelno bio protiv ovih dizajnerskih odluka da se u softwareu rade imitacije stvarnog svijeta (papir za listanje, polica knjiga u aplikaciji iBooks itd.)

Drugim rijecima, mozemo to interpretirati kao da Ive preferira dizajn Windows Phonea u odnosu na dizaj iOS-a.

 

Bit ce interesantno vidjeti sto ce napraviti po tom pitanju. Hoce li Apple imitirati Microsoft?

 

Malo si krivo interpretirao, Ive preferira funkcionalan dizajn koji nije skeumorfican, znaci aplikacije koje imaju jednake i prepoznatljive elemente, nesto tipa dizajna ios music appa i appstorea, di su elementi vizualno slicni i logicni, neke iOS aplikacije su imale te znacajke davnih dana prije windows phonea. Problem forstala je bio sto je gurao "prirodne" elemente i sto je radio katastrofe od dizajna poput postojeceg podcast appa

Tvoj win ovo nemoze http://www.youtube.com/watch?v=3V6365NQrV0 // Win 7 na osx-u http://www.youtube.com/watch?v=Co5BnTQDh2A
13 godina
offline
Zašto Forstall odlazi iz Applea?

Ja se ovome jako radujem. Ive dokazano ima stila i pobornik je i sljedbenik Dieterove škole dizajna, dakle as little design as possible. Ako je sad zadužen i za UI očekujem promjene na bolje. Nadam se da će dovući ljude koji znaju što rade i dati im odrješene ruke i smjernice.

 

MS je napravio dobar posao sa phone verzijom. U početku sam mislio da previše liči na print design, ali sve skupa dobro funkcionira, no može se to i puno bolje. Android je fail što se tiče UI ja. JEdnostavno je ružan i bez ukusa. Kao nekad windowsi xp. 

 
4 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
inžinjer kaže...
Ive je postao zaduzen za sva korisnička sučelja, znači i hardware i software - u "appleovom" duhu sveopće integracije :)
zoki.zlikowski kaže...

 

Nadam se da je. Vrijeme ne da se iOS napokon osvjezi.

 

Dakle ,ovo će biti iPhone 6!!

 {#}{#}

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.10.2012 17:06 (kizo2703).
16 godina
offline
Zašto Forstall odlazi iz Applea?

Nije proslo ni 2 godine otkad je Stevo otišao u vječna lovišta,a vec su se poklali svi medjusobno. Da im nije bilo tog zadnjeg dizajna iPhona5 na kojem je radio Steve Jobs tko zna sta bi predstavili.I ovako imaju fail sa ljustrenjem boje i masu gresaka zbog kojih bi netko izgubio glavu.Ustvari to se ne bi ni dogodilo jer je Jobs bio perfektcionista.Cak ne vjerujem ni da bi izbacili MacBook Pro Retinu onaku šlampavu gdje je sve zaljepljeno i bezveze sklepano.

Moj PC  
1 2 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
kizo2703 kaže...
zoki.zlikowski kaže...

 

Nadam se da je. Vrijeme ne da se iOS napokon osvjezi.

 

Dakle ,ovo će biti iPhone 6!! {#}{#}

vrijeme je za malo radikalnije pomjene u sucelju koje se nije puno mijenjalo jos od prvog iPhone-a, ali ako sam u sta siguran to je da nece nimalo nalikovat na Microsfotovo novo ruho (koje btw nije tako lose, ali bogami i nije tako dobro) jer:

     1) ono ne slijedi vecinu od onih Ramsovih 10 nacela dobrog dizajna, na sto Ive itekako pati

     2) odmah bi ih svi poceli podjhebavat za plagiranje sto si kompanija Appleovog renomea jednostavno ne smije dopustit

Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono sto se moze objasniti
15 godina
protjeran
offline
Zašto Forstall odlazi iz Applea?

Imam osjecaj da ce odlazak Forstall-a biti kao i istjerivanja Steve iz svoje maticne firme pa skupa s time krenule i nedace :)

 

 

Kazete treba dodati inovacije u UI? Zasto pobogu kada su prodajni rezultati zadivljujuci, mjenjati pobjednickog konja? Zelite maknuti prirodne materijale, one koje ste do pred koji dan hvalili i radovali se kako ce iOS jednog dana imati ekran koji ce vam realno i predstavljati te materijale na prstu... sad to nije ok?

 

Samo vi trazite opravdanje u svakom potezu applea :) al ne ide ovo dobro, nikako! :)

 

 

Nexus 4 je kud i kamo estetski dopadljiviji od ŠESTICE, pardon iPhone 5 :P ops, ops :)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.10.2012 18:27 (TranceMight).
Moj PC  
1 3 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
grzzi kaže...

Ja se ovome jako radujem. Ive dokazano ima stila i pobornik je i sljedbenik Dieterove škole dizajna, dakle as little design as possible. Ako je sad zadužen i za UI očekujem promjene na bolje. Nadam se da će dovući ljude koji znaju što rade i dati im odrješene ruke i smjernice.

 

MS je napravio dobar posao sa phone verzijom. U početku sam mislio da previše liči na print design, ali sve skupa dobro funkcionira, no može se to i puno bolje. Android je fail što se tiče UI ja. JEdnostavno je ružan i bez ukusa. Kao nekad windowsi xp. 

Ima jedna duga rijec za ovo sto ti tragikomicno pokusavas okarakterizirat kao vrlinu. Plagijator. Moze i lopov.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

Ja se ovome jako radujem. Ive dokazano ima stila i pobornik je i sljedbenik Dieterove škole dizajna, dakle as little design as possible. Ako je sad zadužen i za UI očekujem promjene na bolje. Nadam se da će dovući ljude koji znaju što rade i dati im odrješene ruke i smjernice.

 

MS je napravio dobar posao sa phone verzijom. U početku sam mislio da previše liči na print design, ali sve skupa dobro funkcionira, no može se to i puno bolje. Android je fail što se tiče UI ja. JEdnostavno je ružan i bez ukusa. Kao nekad windowsi xp. 

Ima jedna duga rijec za ovo sto ti tragikomicno pokusavas okarakterizirat kao vrlinu. Plagijator. Moze i lopov.

 

Sam Dieter Rams kaze da se divi Ive-u, http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/8555503/Dieter-Rams-Apple-has-achieved-something-I-never-did.html

Lupetas gluposti ko i obicno.

Tvoj win ovo nemoze http://www.youtube.com/watch?v=3V6365NQrV0 // Win 7 na osx-u http://www.youtube.com/watch?v=Co5BnTQDh2A
12 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
bistri kaže...

Ima jedna duga rijec za ovo sto ti tragikomicno pokusavas okarakterizirat kao vrlinu. Plagijator. Moze i lopov.

 

Sam Dieter Rams kaze da se divi Ive-u, http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/8555503/Dieter-Rams-Apple-has-achieved-something-I-never-did.html

Lupetas gluposti ko i obicno.

Tom Waits je nakon sto je cuo Springsteenovu verziju pjesme Jersey Girl izjavio kako je odusevljen njegovom izvedbom i da ce pjesma biti hit prihvacen u masama kako njegova verzija nikad nije bila. Bio je u pravu. Cak je zamolio Springsteena da je zajedno izvedu.  Ive bi u ovoj prici mogao biti ko Springsteen samo da je ono sto je potpisao vlastitim imenom potpisao imenom onoga ciji je original.

Naravno da Ramsu imponira sto je njegov dizajn osvojio svijet i sto ga je Ive iskopao iz mrtvih.

 

A sto se tice lupetanja gluposti, drago mi je da tako razmisljas. Bio bi zabrinut da ti neki moj post smatras pametnim jer to onda sigurno ne bi bio pametan post.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
BlueMax kaže...
bistri kaže...

Ima jedna duga rijec za ovo sto ti tragikomicno pokusavas okarakterizirat kao vrlinu. Plagijator. Moze i lopov.

 

Sam Dieter Rams kaze da se divi Ive-u, http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/8555503/Dieter-Rams-Apple-has-achieved-something-I-never-did.html

Lupetas gluposti ko i obicno.

Tom Waits je nakon sto je cuo Springsteenovu verziju pjesme Jersey Girl izjavio kako je odusevljen njegovom izvedbom i da ce pjesma biti hit prihvacen u masama kako njegova verzija nikad nije bila. Bio je u pravu. Cak je zamolio Springsteena da je zajedno izvedu.  Ive bi u ovoj prici mogao biti ko Springsteen samo da je ono sto je potpisao vlastitim imenom potpisao imenom onoga ciji je original.

Naravno da Ramsu imponira sto je njegov dizajn osvojio svijet i sto ga je Ive iskopao iz mrtvih.

 

A sto se tice lupetanja gluposti, drago mi je da tako razmisljas. Bio bi zabrinut da ti neki moj post smatras pametnim jer to onda sigurno ne bi bio pametan post.

 

Ko da pricas sa drvetom, hvala na postovima, kao uvijek su primjer. Ramsu bi se svijet okrenuo da ima tvoju pronicivost.
Tvoj win ovo nemoze http://www.youtube.com/watch?v=3V6365NQrV0 // Win 7 na osx-u http://www.youtube.com/watch?v=Co5BnTQDh2A
13 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

Ja se ovome jako radujem. Ive dokazano ima stila i pobornik je i sljedbenik Dieterove škole dizajna, dakle as little design as possible. Ako je sad zadužen i za UI očekujem promjene na bolje. Nadam se da će dovući ljude koji znaju što rade i dati im odrješene ruke i smjernice.

 

MS je napravio dobar posao sa phone verzijom. U početku sam mislio da previše liči na print design, ali sve skupa dobro funkcionira, no može se to i puno bolje. Android je fail što se tiče UI ja. JEdnostavno je ružan i bez ukusa. Kao nekad windowsi xp. 

Ima jedna duga rijec za ovo sto ti tragikomicno pokusavas okarakterizirat kao vrlinu. Plagijator. Moze i lopov.

Vidim da dobro razumiješ dizajn i vizualnu umjetnost uopće. Ive, kao što sam rekao, samo slijedi smjernice less is more, ili "just enough is more" pristupa dizajnu, a javnosti najpoznatiji predstavnik takve škole danas je Dieter Rams i njegovi uradci iz doba brauna. Niti je Ive to ikad skrivao, niti bi trebao, dapače.

 

U moru kičastog, jeftinog i lošeg dizajna apple je isplivao sa svojim minimalizmom nakon što je jedno vrijeme eksperimentirao sa bojama, transparencijama i organskijim oblicima. Mnogi kasniji Iveovi oblici i rješenja su svojevrsni omage Ramsu, ali u drugom vremenu, namjeni i izvedbi. Neka od Ramsovih rješenja posebice dizajn kalkulatora sa namjerom su uključena u appleov sw kao kulturološke tj ikonološke reference ( poput nedavne ikone poznatog švicarskog sata )

 

Rams sam navodi apple kao jednu od rijetkih tvrtki koje ozbiljno i dosljedno shvaćaju dizajn. Za to je najzaslužniji naravno pokojni Jobs, koji je sam bio fanatičan po pitanju dizajna.

 

Microsoftov "metro" ( kojeg su se kao branda i filozofije izgleda napola već odrekli ) je također sljedbenik takvog pristupa. Oponašanje prirodnih materijala i poznatih iskustva nema trenutno uporište u tehnologiji i nemoguće ga je dočarati taktilno ( haptički feedback je još daleko od komercijalne upotrebljivosti ), a niti ima mjesta takvom pristupu. UI treba pratiti mogućnosti i posebnosti medija, a ne oponašati i ulagivati se našem iskustvu koje smo stekli sa drugačijim materijalima i medijima ( analog vs digital ). Apple ima dugu tradiciju izvanrednog UI ja još od apple human interface grupe iz osamdesetih.

 

Sve u svemu, biti će zanimljivo pratiti što će Ive napraviti sa UI jem. Tu ima toliko mjesta za napredak i inovacije.

13 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
TranceMight kaže...

Imam osjecaj da ce odlazak Forstall-a biti kao i istjerivanja Steve iz svoje maticne firme pa skupa s time krenule i nedace :)

 

 

 

da, zaista su krenule nedaće ... apple is doomed. ovo me podsjeća na apple death knell counter {#}

13 godina
offline
Zašto Forstall odlazi iz Applea?

Izgleda da je odgođeni iTunes 11 prvi komad softwarea na kojem bi mogli viditi rezultate ovog novog pristupa.

 

Cook je izgleda podijelio odgovornost za usluge, software i design na tri osobe. Oni koji se ne uklapaju dobili su nogu.

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
grzzi kaže...
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

Ja se ovome jako radujem. Ive dokazano ima stila i pobornik je i sljedbenik Dieterove škole dizajna, dakle as little design as possible. Ako je sad zadužen i za UI očekujem promjene na bolje. Nadam se da će dovući ljude koji znaju što rade i dati im odrješene ruke i smjernice.

 

MS je napravio dobar posao sa phone verzijom. U početku sam mislio da previše liči na print design, ali sve skupa dobro funkcionira, no može se to i puno bolje. Android je fail što se tiče UI ja. JEdnostavno je ružan i bez ukusa. Kao nekad windowsi xp. 

Ima jedna duga rijec za ovo sto ti tragikomicno pokusavas okarakterizirat kao vrlinu. Plagijator. Moze i lopov.

Vidim da dobro razumiješ dizajn i vizualnu umjetnost uopće. Ive, kao što sam rekao, samo slijedi smjernice less is more, ili "just enough is more" pristupa dizajnu, a javnosti najpoznatiji predstavnik takve škole danas je Dieter Rams i njegovi uradci iz doba brauna. Niti je Ive to ikad skrivao, niti bi trebao, dapače.

 

U moru kičastog, jeftinog i lošeg dizajna apple je isplivao sa svojim minimalizmom nakon što je jedno vrijeme eksperimentirao sa bojama, transparencijama i organskijim oblicima. Mnogi kasniji Iveovi oblici i rješenja su svojevrsni omage Ramsu, ali u drugom vremenu, namjeni i izvedbi. Neka od Ramsovih rješenja posebice dizajn kalkulatora sa namjerom su uključena u appleov sw kao kulturološke tj ikonološke reference ( poput nedavne ikone poznatog švicarskog sata )

 

Rams sam navodi apple kao jednu od rijetkih tvrtki koje ozbiljno i dosljedno shvaćaju dizajn. Za to je najzaslužniji naravno pokojni Jobs, koji je sam bio fanatičan po pitanju dizajna.

 

Microsoftov "metro" ( kojeg su se kao branda i filozofije izgleda napola već odrekli ) je također sljedbenik takvog pristupa. Oponašanje prirodnih materijala i poznatih iskustva nema trenutno uporište u tehnologiji i nemoguće ga je dočarati taktilno ( haptički feedback je još daleko od komercijalne upotrebljivosti ), a niti ima mjesta takvom pristupu. UI treba pratiti mogućnosti i posebnosti medija, a ne oponašati i ulagivati se našem iskustvu koje smo stekli sa drugačijim materijalima i medijima ( analog vs digital ). Apple ima dugu tradiciju izvanrednog UI ja još od apple human interface grupe iz osamdesetih.

 

Sve u svemu, biti će zanimljivo pratiti što će Ive napraviti sa UI jem. Tu ima toliko mjesta za napredak i inovacije.

Ajmo se lagat da Ive nije prekopirao Ramsa...

 

I Jobsu i Iveu se ne moze osporiti dobar ukus i beskrupuloznost u svojatanju tudjeg. Bas su dobar par bili. Od mene nikad neces cuti da njihovi proizvodi nisu lijepi. Takodjer se slazem da je Apple jedna od rijetkih ako ne i jedina tehnoloska firma koja dizajn stavlja ispred svega. Ali opet nisam toliko slijep da ne vidim razliku izmedju inspiracije, smjernica i kopije.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
Po tebi onda nije bilo kubizma, nego su svi kopirali Picassa i Braquea?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
"Good artists copy, great artists steal." Znamo čiji je citat, a i čiji omiljeni citat :D
Ali, svejedno se ne mogu složiti da Ive kopira Ramsa. (velika) Inspiracija - da; kopija - ne.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
Filemona kaže...
Po tebi onda nije bilo kubizma, nego su svi kopirali Picassa i Braquea?

Ulazis u podrucje u kojem ces tesko moci nastaviti raspravu. Jedno je stil, drugo je kopija. Moze se desiti da jedan umjetnik vodjen smjernicama stila napravi nesto slicno kao njegov prethodnik, bez namjere kopiranja. Ne moze se desiti da jedan umjetnik napravi deset istih djela kao taj njegov prethodnik bez namjere kopiranja. Cesto iOvce potezu pitanje Samsungovog kopiranja Applea. Kopija kopije ako mene pitas, ali da, kopija je. No zasto se Appleov dizajn smatra inspiriran tudjim radom dok se Samsungov proglasava kopijom? Zar stilovi u umjetnosti, koje spominjes, nisu usko vezani s vremenom? Lakse je stilom opravdati dva ista predmeta iz istog vremenskog razdoblja (iPhone - SGS) nego ona sa 40-50 godina razlike (ipod - radio).

14 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?

pa ne bih baš rekao da Ive kopira, kao što niti sljedbenici kubizma nisu kopirali svoje uzore. Oboje se vode idejom manje je više tj minimalizmom. Jednostavno je on trenutno popularan, kao što je npr. crna hit jeseni/zime čega već (ne pratim, nego parafraziram) :P

 

Što se Samsunga i Jabučara tiče, geomatrijski oblik ne bi trebalo biti moguće zaštititi, i ne znam na koju foru im je to uspjelo. To je kao da proizvođač televizora zaštiti pravokutan oblik uređaja, a ostali nek se snađu, iako je logično da bude takav. I naravno da su licemjerni što onda ne ganjaju i ostale prizvođače smartphonea, nego je činjenica da je Samsung već dugo vremena bolji, i to im jednostavno smeta. Kako ne bih pokrenuo flejm war između jednih i drugih, spomenut ću i da je HTC bolji od Applea {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.10.2012 23:24 (Filemona).
12 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
BlueMax kaže...
Filemona kaže...
Po tebi onda nije bilo kubizma, nego su svi kopirali Picassa i Braquea?

Ulazis u podrucje u kojem ces tesko moci nastaviti raspravu. Jedno je stil, drugo je kopija. Moze se desiti da jedan umjetnik vodjen smjernicama stila napravi nesto slicno kao njegov prethodnik, bez namjere kopiranja. Ne moze se desiti da jedan umjetnik napravi deset istih djela kao taj njegov prethodnik bez namjere kopiranja. Cesto iOvce potezu pitanje Samsungovog kopiranja Applea. Kopija kopije ako mene pitas, ali da, kopija je. No zasto se Appleov dizajn smatra inspiriran tudjim radom dok se Samsungov proglasava kopijom? Zar stilovi u umjetnosti, koje spominjes, nisu usko vezani s vremenom? Lakse je stilom opravdati dva ista predmeta iz istog vremenskog razdoblja (iPhone - SGS) nego ona sa 40-50 godina razlike (ipod - radio).

 

Pa zapravo i nije lakse. Puno je lakse opravdati kad netko napravi kuciste kompa kao zvucnik, nego kad netko iskopira istovrsni uredjaj s ocitom namjerom da zaplovi na valu popularnosti konkurencije. Ovo prvo je inspiracija, ovo drugo je jadna kradja.

12 godina
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
F10EXX kaže...
BlueMax kaže...
Filemona kaže...
Po tebi onda nije bilo kubizma, nego su svi kopirali Picassa i Braquea?

Ulazis u podrucje u kojem ces tesko moci nastaviti raspravu. Jedno je stil, drugo je kopija. Moze se desiti da jedan umjetnik vodjen smjernicama stila napravi nesto slicno kao njegov prethodnik, bez namjere kopiranja. Ne moze se desiti da jedan umjetnik napravi deset istih djela kao taj njegov prethodnik bez namjere kopiranja. Cesto iOvce potezu pitanje Samsungovog kopiranja Applea. Kopija kopije ako mene pitas, ali da, kopija je. No zasto se Appleov dizajn smatra inspiriran tudjim radom dok se Samsungov proglasava kopijom? Zar stilovi u umjetnosti, koje spominjes, nisu usko vezani s vremenom? Lakse je stilom opravdati dva ista predmeta iz istog vremenskog razdoblja (iPhone - SGS) nego ona sa 40-50 godina razlike (ipod - radio).

 

Pa zapravo i nije lakse. Puno je lakse opravdati kad netko napravi kuciste kompa kao zvucnik, nego kad netko iskopira istovrsni uredjaj s ocitom namjerom da zaplovi na valu popularnosti konkurencije. Ovo prvo je inspiracija, ovo drugo je jadna kradja.

Kradja je i jedno i drugo. iPod, djepni glazbeni svirac napravljen je identicno djepnom glazbenom sviracu iz 1950 i neke. Samsung svoj dizajn moze pravdati vlastitim ranijim dizajnom i specificnoscu proizvoda koji i ne moze izgledati bitno drukcije dok je kod konstruiranja media playera sloboda puno veca. 

 

Evo za primjer uzmi Samsungov model F500. Stavi mu touchscreen i kako ce izgledati? Kao Galaxy S2.

 

E 590 mogao bi se nazvati kopijom iPhonea 4 da nije napravljen 3 godine prije. J 200 takodjer.

 

Dalo bi se raspravljati ko tu od koga krade no istina je da u dizajniranju mobitela i nemas neku slobodu. dimenzija ekrana odredjuje dimenziju mobitela a zaobljeni rubovi su ergonomski jedini logican izbor. 

 

 

f500 - god 2006. f500 - god 2006.
E590 - 2007. E590 - 2007.
j 200 - 2007. j 200 - 2007.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto Forstall odlazi iz Applea?
BlueMax kaže...

Kradja je i jedno i drugo. iPod, djepni glazbeni svirac napravljen je identicno djepnom glazbenom sviracu iz 1950 i neke. Samsung svoj dizajn moze pravdati vlastitim ranijim dizajnom i specificnoscu proizvoda koji i ne moze izgledati bitno drukcije dok je kod konstruiranja media playera sloboda puno veca. 

 

Evo za primjer uzmi Samsungov model F500. Stavi mu touchscreen i kako ce izgledati? Kao Galaxy S2.

 

E 590 mogao bi se nazvati kopijom iPhonea 4 da nije napravljen 3 godine prije. J 200 takodjer.

 

Dalo bi se raspravljati ko tu od koga krade no istina je da u dizajniranju mobitela i nemas neku slobodu. dimenzija ekrana odredjuje dimenziju mobitela a zaobljeni rubovi su ergonomski jedini logican izbor. 

 

 

 

Vezano za prvo, ISTI su, da se ne zagledas bolje, nebi primjetio razliku.

Sramotno je uzet inspiraciju od proizvoda koji je star 50 godina, kopirat izravnog konkurenta je druga prica.

 

Naprvimjer uzmi isti taj iPod i F500 i F500 vise lici iPodu nego galaxyu S2.

E590 je cisti deda iPhonea, tu nema rasprave, slicnost je prevelika, cudi me da samsung nije to upotrijebio kao dokaz u parnici u kojima su sramotno oni bili proglaseni plagijatorima.

 

Cek jel ti to ozbiljno ili se zajebavas?

Tvoj win ovo nemoze http://www.youtube.com/watch?v=3V6365NQrV0 // Win 7 na osx-u http://www.youtube.com/watch?v=Co5BnTQDh2A
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice