Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih računa

poruka: 20
|
čitano: 2.503
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih računa".
16 godina
odjavljen
offline
Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih računa

Iz ovoga je očito kako nas zapravo tjeraju da kupujemo novi hardver iako za time realno nema potrebe u nekim okruženjima

Freak Show Inc.
 
11 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra

Ne samo da je očito, nego ima jedna druga stvar, a to su te famozne zakrpe koje se automatski same lijepe na OS.

 

Nakon svake takve zakrpe cijeli sistem malo po malo usporava pa ono što je nekad letilo danas gmizi i puže, ali naravno s novim operativnim sistemom sve ide bolje i ljepše do naravno izvjesnog vremena tj. do kada su uspjeli utopiti dovoljan broj novog OS, a onda zakrpe nakon toga dana polako rade na tome da vam računalo postaje sve sporije i sporije, kako bi kupili novu frišku varijantu OS-a na kojoj sve leti i izgleda ljepše.

 

I nije stvar u tome da se sistem zaguši od nepotrebnih stvari. Instalirajte stari OS ispočetka na čisti disk i kada se na njega sada same nalijepe stotine zakrpi vidjet čete da to nije onaj stari i poletni OS, već stari i umorni OS na izdisaju koji vam sugerira da nabavite novi OS a po mogućnosti i novi hardver.

 

To je sve ista igra kao i sa patronama za inkjet printere koje iako u njima ima još tinte odbijaju iz softwersko hardverskih razloga da rade dalje. Ista je i stvar sa namjerno uprogramiranim kvarovima u suvremene uređaje koje kontroliraju mikroprocesori i koji imaju uprogramirane brojače upotrebe samog uređaja, pa nakon određenog broja upotreba javljaju da je uređaj u kvaru i odbijaju daljnje pokretanje. Obično se to poklopi sa istekom garantnog roka. Ili kada se inženjerski naprave takvi dijelovi za koje se zna točno koliki im je programirani radni vijek a to je također negdje veličina koja odgovara garantnom roku.

 

Evo tako stvari danas funkcioniraju, Tako i da OS ima svoj namjerni rok trajanja!

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.4.2015 10:47 (dinkomat).
15 godina
offline
Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih računa

software je nepoderiv, nema baš ni jedan razlog zašto nebi radio vječno.. tj dok HW izdrži, tj dok postoji kompatibilan zamjenski dio. Tu u priču ulaze interesi, ne korisnika nego proizvođača (HW i SW) i to je to. Što kraći ciklus je njihov cilj, ponekad i kažnjiv ali legitiman do tad...

 

-dodao bi, uz krvnju XPa, kriv je svakako i linux... ali izgleda da MS ima fix, npr BIOS. (i opet legitimno, dok ne pokupe kaznu).

-najviše su krivi škrti korisnici kao ovi japanci, umjesto da se ugledaju na naše drž.age. pa i bezvezno za primjer HAKOM, HŽ.. po principu pile+sisa, oni daju nadu da će ipak kupnja novog HW+SW ići po planu proizvođača, samo da nije ovih škrtih japanaca.. (jer mi smo samo kap u moru, malo nas je, al smo ... kvalitetni potrošači!).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.4.2015 10:47 (ihush).
 
2 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
ihush kaže...

-dodao bi, uz krvnju XPa, kriv je svakako i linux... ali izgleda da MS ima fix, npr BIOS. (i opet legitimno, dok ne pokupe kaznu).

 

 

De pojasni ovo sa BIOS-om...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
Friday kaže...
ihush kaže...

-dodao bi, uz krvnju XPa, kriv je svakako i linux... ali izgleda da MS ima fix, npr BIOS. (i opet legitimno, dok ne pokupe kaznu).

 

 

De pojasni ovo sa BIOS-om...

 

Mislim da ni on sebi sam nije jasan. 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
fredii kaže...

Mislim da ni on sebi sam nije jasan. 

 

Njegovi postovi su kao trgovine pred blagdane - teško je naći ono što tražiš ali vrlo često nađeš odlične stvari za koje nisi ni znao da postoje

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
Friday kaže...
fredii kaže...

Mislim da ni on sebi sam nije jasan. 

 

Njegovi postovi su kao trgovine pred blagdane - teško je naći ono što tražiš ali vrlo često nađeš odlične stvari za koje nisi ni znao da postoje

 Ja bi prije rekao da nađeš točno ono što ti treba, a uz to kao bonus još i hrpu drugih pametnih stvari za koje nisi znao da postoje...

13 godina
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
Friday kaže...

Iz ovoga je očito kako nas zapravo tjeraju da kupujemo novi hardver iako za time realno nema potrebe u nekim okruženjima

 Upravo tako.

Nije problem u XP-u, već u nedostatku inovacija koja će realno trebati jači HW.

Na poslu koristim laptop star 7 godina. Dodana memorija, stavljen novi disk i Windowsi 7 uredno rade za moje potrebe (Outlook, Word, Excel, Internet)

 

Čak i doma osjetno rjeđe mjenjam HW. CPU star 5 godina. Grafička je izdržala 3.5 godine, koju sam promjenio prije 1.5 godine zbog BF4.

Prije je to bilo nezamislivo. Nije bilo šanse da ijedna komponenta traje duže od 3 godine.

 

Neka gospoda izmisle nešto novo, inovativno i ljudi će potrošiti pare.

 

15 godina
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra

uefi, sec.boot, GPT, ponekad npr HP zaboravi neku opciju i ne boota ili si ograničen npr na ubuntu kao izbor (licenca MSu). Dodatno, kad se pojavi BIOS koji to fixa, moraš iz win.. jer nema više dosflasha, samo winflash itd.

 

MS korz OEMe otežava svaki drugi/stariji OS, npr 7 a pravno su u zavjetrini jer 'nemaju veze s HWom'.. osim partnerskih ugovora, stimulacija ili wintel naziva.

Kad to spojiš s driverima/supportom, dobiješ notebukić koji u slučaju predinstaliranog win, tolerira samo win, u slučaju bez, možda i neki drugi OS ali teško.. (za početnike pa i napredne) ovisno o BIOSu koji nema odgovarajući izbor (ne-win8). npr mala šansa da će bootati bilo koji liveOS. Desktop je u boljoj poziciji (u pravilu više opcija u BIOSu) ali pitanje je dana (mjeseca.. npr 8.og. ili kad izađe w10) kad će to biti izraženije, kao slučajno u BIOSu... tad više nećeš ni moći instalirat XP, sve teže w7.. a linux je samo kriv jer je linux, nije win. Tj, u vrijeme najave gašenja XPa (paralelno fiskalizacija) je bio hype oko preuzimanja tog kolača, ništa.

Sad oni koji su npr kupili kantu s XP logom i produljili agoniju, više nemaju alternativu. Naravno tu im pomaže s druge strane browser-java.. a linuxove šanse su matematički neizvedive jer nije samo dijeljenje s nulom, nego dijele nulu.

 

-dodatno kako to radi MS (nasuprot linux geekova), dok je u w7 onemogućio nadogradnju s XPa (želeći osigurati tranziciju na Vistu), to je omogućio s w8, s w10 priće uz logorsku vatru (lovačke) idu do tog da će raditi na kutiji šibica (tj installer neće onemogućavati ako device može..) pa i free itd. MS gura novi OS po svaku cijenu, a u toj cijeni su milijarde i tu nema sredstva koje je nedozvoljeno, osim kad ih se kazni.

-XP su ubili, sad je cilj i w7. Umjesto SP2.. bit će nadogradnja na w10. MS je onaj linux koji će eliminirati (starije) windoze kao balast. Pošto postoji interes, ne treba ići u teorije zavjere da bi se iskonstruirao razlog ili scenarij oko interesa MSa i ostatka biznisa. BIOS je normalna poluga za to (kao i driver, ali driver može i netko kao Open napraviti.. BIOS je kao rootanje, mobač-pleyka a to većina juzera ne zna... +kako flashati BIOS ako ne postoji?).

 

Moguć scenarij, da će se računala birati po BIOSu, slično kao printer po zamjenskom toneru.. u vrijeme kad HAKOM otključava mobače i sponzorira ženskače u ITu... ostaje nada u kažnjavenje EUa. Ili nada da se varam...

 

edit: pojednostavljen primjer, npr dok BIOS ima izbor AHCI/IDE za SATA može se lako instalirati stariji OS kao XP (ili slipstrimati), ako te opcije nema? A UEFI je pun takvih opcija koje ugl ne zanimaju nit koriste korisniku (to bi bila svrha), pod reklamu sigurnosti ili brzine..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.4.2015 11:59 (ihush).
15 godina
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
Friday kaže...
ihush kaže...

-dodao bi, uz krvnju XPa, kriv je svakako i linux... ali izgleda da MS ima fix, npr BIOS. (i opet legitimno, dok ne pokupe kaznu).

 

 

De pojasni ovo sa BIOS-om...

 Mislim da je mislio na onaj UEFI shenanigans

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
16 godina
odjavljen
offline
Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih računa

Čudi me da što je npr MS bio kažnjavan zbog banalnih gluposti (internet explorer) a dopušta im se da vode ovakve igre. To nema logike, ne?

Freak Show Inc.
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra

-da.

 

The arrival of UEFI caused some anxiety in the Linux community a few years ago, as it could have shut out alternative operating systems that didn’t work with the new technology. But in the end, Microsoft provided a workaround: PC vendors had to provide a way to turn off UEFI secure boot (at least for x86-based machines), essentially letting users manually unlock the door and install whatever they wanted.

 

-samo što ja to ne vidim kao protiv linuxa, nego protiv svakog ne-w8/10 OSa, tj verzije OSa. Protiv izbora korisnika za bilo koji OS.

-opcije se lako ispuste... a krivnja MSa se mora dokazivati kroz OEM povezanost jer to ne radi sam MS.

-ne samo sec.boot.

-juzer koji treba sigurnost, ima je već odavno.. sec.boot je u tom slučaju samo opcija ali i nepotreban. Bitno samo za fizički pristup računalu (a tad je i GPO, npr za USB stikiće, itd. ono što admin rješava, ne neki fićer kao sec.boot, pa do tog da NSA agenti s kratkom cijevi stoje pored terminala..).

 

-dali će npr notebook s predinstaliranim Win imati jednak BIOS kao onaj bez OSa ili freeOS..? Zašto bi postojala 2 biosa? Tko će to osigurati? itd..

 

edit: IE/WPM.. malomlohavci su svoj software ugradili u svoj OS, ne netko treći za njih. (čak sam protiv takvog kažnjavanja..., jedini razlog je dominacija-monopol) Ovdje su čisti dok se ne dokaže nedozvoljeni dogovor.. a to je teže, a i krivci su tad 'distribuirani' po interesima država..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.4.2015 12:11 (ihush).
12 godina
offline
Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih računa

Vezano uz ovu temu, bas prije par dana u razgovoru na ovu temu prijatelj mi je, inace dr.sc. elektrotehnicar, rekao zanimljivu recenicu:

Da mi je prije 20 godina netko rekao da cu u sadasnjosti tri puta brze mijenjati automobile od racunala, rekao bi mu da je lud.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
Friday kaže...

Čudi me da što je npr MS bio kažnjavan zbog banalnih gluposti (internet explorer) a dopušta im se da vode ovakve igre. To nema logike, ne?

 To je pravo. Drustvena znanost koja ima vrlo malo veze s logikom a jos manje s pravdom.

15 godina
offline
Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih računa

tako je! dolje XP, narodni neprijatelj i ljuta reakcija! smrt nenarodnim OS-ima! živio drug MS! itd. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra

"Jedan od dobrih primjera odlaganja kupnje novih računala za neke „bolje dane“ je nuklearka Fukushima u kojoj će se do 2018. godine (zbog nedostatka novčanih sredstava) zadržati oko četrdeset tisuća računala pogonjenih Windowsima XP."

 

 

Nekako imam malo povjerenja u autora kada ni ovakvu najobičniju činjenicu ne zna provjeriti. 

 

http://www.bug.hr/vijesti/vlasnici-japanskih-nuklearki-windowsima-xp/142421.aspx

 

Pogotovo kada ima članak o toj temi na samom Bug-u .

Razlika u 40k računala  u 1 nuklearki i 40k računala u cijeloj Tokijskoj elektroprivredi.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
Radoznali kaže...

"Jedan od dobrih primjera odlaganja kupnje novih računala za neke „bolje dane“ je nuklearka Fukushima u kojoj će se do 2018. godine (zbog nedostatka novčanih sredstava) zadržati oko četrdeset tisuća računala pogonjenih Windowsima XP."

 

 

Nekako imam malo povjerenja u autora kada ni ovakvu najobičniju činjenicu ne zna provjeriti. 

 

http://www.bug.hr/vijesti/vlasnici-japanskih-nuklearki-windowsima-xp/142421.aspx

 

Pogotovo kada ima članak o toj temi na samom Bug-u .

Razlika u 40k računala  u 1 nuklearki i 40k računala u cijeloj Tokijskoj elektroprivredi.

 

Evo sad pročitao vezani link.

Koja disproporcija u vijestima a oboje se referiraju na istu stvar.

Doduše gledajući korak dalje ne zna se koji je u krivu , ovaj s 40 000 u cijelom TEPC-u ili ovaj s 40 000 u Fukushimi no svejedno smrdi na bezglavo copy-pastanje vijesti stranih portala.

I to objave obojica u roku valjda par desetaka minuta .

 

Palac dolje za autora.










moje aplikacije na play-u : https://play.google.com/store/search?q=nik02droid
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
ihush kaže...

(...) PC vendors had to provide a way to turn off (...)

-opcije se lako ispuste... a krivnja MSa se mora dokazivati kroz OEM povezanost jer to ne radi sam MS. (...)

 Kod Win8, mogućnost isključivanja Secure Boota u UEFI-ju na desktopima je obavezna - računalo koje ju nema ne može dobiti "Designed for Windows 8" certifikat i logo. Kod Windowsa 10, mogućnost je opcionalna i na proizvođaču je hoće li ju imati u UEFI-ju.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
16 godina
online
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
hrx kaže...
ihush kaže...

(...) PC vendors had to provide a way to turn off (...)

-opcije se lako ispuste... a krivnja MSa se mora dokazivati kroz OEM povezanost jer to ne radi sam MS. (...)

 Kod Win8, mogućnost isključivanja Secure Boota u UEFI-ju na desktopima je obavezna - računalo koje ju nema ne može dobiti "Designed for Windows 8" certifikat i logo. Kod Windowsa 10, mogućnost je opcionalna i na proizvođaču je hoće li ju imati u UEFI-ju.

 Da, samo moje iskustvo mi govori da je kod svakog vendora u svakom novom chipsetu skriveno sve dublje u podopcijama i natječu se ko će toj kvačici za isključivanje dati opskurnije i manje razumljivo ime. Na X99-A Asus matičnoj (dakle x99 chipset) sam čak morao "updejtati bios" (naravno iz windoza 8) da bih dobio tu famoznu UEFI off opciju. Također, lijepo se da iščitati i na samoj asusovoj stranici:
"operating system support: win7, win8/8.1" nema treće. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Re: Windowsi XP su krivi za pad prodaje osobnih ra
overhaul kaže...
hrx kaže...
ihush kaže...

(...) PC vendors had to provide a way to turn off (...)

-opcije se lako ispuste... a krivnja MSa se mora dokazivati kroz OEM povezanost jer to ne radi sam MS. (...)

 Kod Win8, mogućnost isključivanja Secure Boota u UEFI-ju na desktopima je obavezna - računalo koje ju nema ne može dobiti "Designed for Windows 8" certifikat i logo. Kod Windowsa 10, mogućnost je opcionalna i na proizvođaču je hoće li ju imati u UEFI-ju.

 Da, samo moje iskustvo mi govori da je kod svakog vendora u svakom novom chipsetu skriveno sve dublje u podopcijama i natječu se ko će toj kvačici za isključivanje dati opskurnije i manje razumljivo ime. Na X99-A Asus matičnoj (dakle x99 chipset) sam čak morao "updejtati bios" (naravno iz windoza 8) da bih dobio tu famoznu UEFI off opciju. Također, lijepo se da iščitati i na samoj asusovoj stranici:
"operating system support: win7, win8/8.1" nema treće. 

- i to ne slučajno. Jasno je kakvi su interesi partnera, ostaje nada u EU-kažnjeničku komisiju, koja kad je to (ponekad/ovisno o kriteriju) blentavo kazni MS i velike igrače.

Uz najave i defacto stanje da npr w8 (i budući) w10 može na bilo koji stari PC-kantu uz par requirementsa.. to znači da nije preduvijet UEFI, to znači da... win nema što inzistirati na dobijanju logoa na taj način, pa opet to radi. Imam feeling da za ovo kazne neće biti i da će izbor korisnika u BIOSu biti (samo) efi.. što su već OEMi dokazali par puta ili postojanjem samo winflasha (da, Asus je jedna od primjera..) jer tad notebookić postane poluupotrebljiv bez wlana, toucha ili se pregrijava na bilo kojem drugom OSu (a nije stvar drivera nego direktno onemogućene funkcije kroz BIOS pa i on-off buttona).

'' provide a way...'' me podsjeća na Alfovu kupnju TVa i garanciju, garancije su EU (i mi) elegantno rješene uvaljivanjem obveze trgovcu dok je Alf mogao poslati TV Gadafiju..(btw nije ubijen zbog demokracije/nafte nego te garancije a sad nas zapljuskuju brodice iz te demokracije), što s BIOSom, tko će za to biti odgovoran tj nema osnove zašto bi proizvođač to morao omogućiti na bilo koji drugi način.. a MS (kao) s tim nema veze.

Kad bi se to željelo dokazati, moglo bi se, već samim time da proizvođač HWa nebi smio imati legitimni interes ograničavanja na samo jedan/najnoviji OS tj to bi bilo protiv njegovih interesa... osim ako mu netko ispod žita to 'refundira'.. jer bit tih 'slučajnih' izmjena menija/BIOS opcija proizvođač prvo nebi imao dodatni trošak izmjena i HW bi mogao raditi na desecima drugih OSeva time šireći bazu kupaca. (to ne implicira da proizvođač mora imati support npr za XP/linux... ili w7, ne mora.. samo nek ne onemogućuje). I dalje može držati reklamu i support (samo) for win-X (10) pa i prekrižiti XP ako kupcu nebi bilo jasno/zbunjujuće, kao i OSX.. (linux je samo statistika).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice