Više jezgri - za koga?

poruka: 27
|
čitano: 5.384
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više jezgri - za koga?".
15 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

Što će nam v12 auta? Čisto zato da vidimo što možemo.....nevjerujen da će ti procesori bit neupotrebljivi? Možda neće bit potrebni ali opet je bitno da azmotrimo takav koncept...

Tikviči vladaju svijetom!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Više jezgri - za koga?

... procjene, trenutno stanje i sl. je kao gatanje iz šalice kave (soc-a). Po IBM-u koji je valjda relevantan, PC je nepotreban (stara izjava). Dali je paralelizam bolji od (kako nazvati??) -singlizma? ... u novije vrijeme je SATA izbacio PATA, USB-LPT itd... Problem je sinkronizirati rad (postoji formula korisnosti-perfomansi) jer ako se na sinkronizaciju troši pola snage/brzine onda je neisplativa. Banalna usporedba je s NKV nosačima grede, jedan čovjek(NKV-NG) to radi teško, dva puno lakše, treći.. hm, pomaže, otvara vrata itd. a više je samo gužva i nered.

Ići će se na 4, 8, 12, 16...X-jezgri (kao i s GHz), pa će izmisliti nešto drugo.

自豪的迎来了10周年的华诞。... na C64/TurboModul
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Više jezgri - za koga?

A možda se i vrate Transputeri i Occam :D

 

15 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

To ti je isto kao da kupiš automobil koji može ići 400, a 10000 km oko tebe samo makadan!Smijeh

U potpunosti je nepotrebno imati toliko jezgri, kad ni 0,1% programa ne iskorištava 4 jezgre...pa čak ni microsoftovi proizvodi nisu svi programirani za 4 jezgre.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

Evo noviji naslovi Igra koji su ili če izači ove godine podržavaju rad sa četri jezgre.Što znači da proc sa dvije jezgre u tim igrama je malo.

A da ne spominjem one koje rabe jako puno programa od jednom.Drugu godinu INTEL je najavio nove procove sa osam fizičkih jezgri i šesnaest logičkih.

Tehnologija ide naprijed a proc sa dvije jezgre polako tone u zaborav.

MICROMAN
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Više jezgri - za koga?

Dvojezgreni će bit dovoljni još 5 god.Ne služi komp samo za igre.

doktor za grafe i ludosti
15 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?
dery kaže...

Dvojezgreni će bit dovoljni još 5 god.Ne služi komp samo za igre.

 Samo se ti tiješi.
MICROMAN
15 godina
offline
RE: Više jezgri - za koga?

Jesi li ti od onih koji kupuju šta in se sviđa ili treba.

doktor za grafe i ludosti
15 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?
dery kaže...

Jesi li ti od onih koji kupuju šta in se sviđa ili treba.

 I jedno I drugo.
MICROMAN
15 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

Da to znamo!CoolA dery je dobro rekao,ako sad imas nekog nabrijanog dual-ca,nece ti biti previse potreban jaci procesor,ako komp ne koristis za igranjeNamigiva

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Više jezgri - za koga?

svima treba jezgri, svima treba jezgri, jezgri do krova LOL.

 

 

Ako jos stvarno par godina nebudu programi,igrice itd. podrzavali/le vise od 1,2,3,4 jezgre onda se pad prodaje procesora/maticnih moze ocekivat također, jer ce i 2-4 jezgre biti dovoljne za sve radnje, a znaci da su ovi koji su kupili i7 donekle popusili naveliko osim ako se nebave profesionalnim stvarima.

Konfa: Phenom II x3 720BE@3,4GHz 1,35V/HD4870 512MB/ 2x2GB kingmax 1066MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Asrock 790gx/ logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?

Ako pišeš u wordu i jedna je previše..

 

A ako imaš aplikacije koje znaju iskoristiti više jezgri/procesora, a to i koristiš - nikad dosta.

 

Odgovor je za mene!

Ja bih rado umjesto 2 npr. 16 kom.

16 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

Vi pričajte za sebe. Meni su kako stvari stoje za posao i 4 premalo :D

Dok na gaming kompu su dvije sasvim dovoljne, i ne vidim neki razlog prelazit na nešto više, jer iskreno sumnjam da će se igre paralelizirat u neko skorije vrijeme.

 

A to sa OS-ovi ne iskorištavaju resurse kako treba... ništa novog.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?
ihush kaže...

... procjene, trenutno stanje i sl. je kao gatanje iz šalice kave (soc-a). Po IBM-u koji je valjda relevantan, PC je nepotreban (stara izjava). Dali je paralelizam bolji od (kako nazvati??) -singlizma? ... u novije vrijeme je SATA izbacio PATA, USB-LPT itd... Problem je sinkronizirati rad (postoji formula korisnosti-perfomansi) jer ako se na sinkronizaciju troši pola snage/brzine onda je neisplativa. Banalna usporedba je s NKV nosačima grede, jedan čovjek(NKV-NG) to radi teško, dva puno lakše, treći.. hm, pomaže, otvara vrata itd. a više je samo gužva i nered.

Ići će se na 4, 8, 12, 16...X-jezgri (kao i s GHz), pa će izmisliti nešto drugo.

 good point well made :)
C2D e8400 | 4GB DDR2 @ 800MHz | Radeon HD4850 | CL X-FI ExtremeMusic Windows Vista & Windows 7
16 godina
offline
Više jezgri - za koga?

Čovek unekoliko ima pravo jer tolika paralelizacija zaista predstavlja problem, ali se trudi da digne malo više prašine nego što je neophodno ne bi li skrenuo pažnju na sebe kad priča o nespremnosti čak i nailazećeg Windows 7 za 8 jezgara. Intel je već prikazao dve osmojezgarne platforme, V8 i Skulltrail, i obe su funkcionisale bez ikakvih problema na Visti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

64-bita, hardverski podržana virtualizacija, brdo memorije i čim više jezgri ... dušu dalo za sistem sale :).

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?
microman kaže...
dery kaže...

Jesi li ti od onih koji kupuju šta in se sviđa ili treba.

 I jedno I drugo.
 ...imam harem zato sto mogu, a ne zato sto sam djevama privlacan...

 Nagodinu kupujem osamjezgrenca, sa na istoj maticnoj po 4 intela (za dnevne radove) i 4 amd-a (navecer kad krene jeftinija tarifa struje).
Zaista, biti ce to epohalan skok, kao sa jedno na visemotorni zrakomlat-kad krepaju i oba na lijevom krilu, i onaj jedan jos necrknuti ce biti dovoljan za prizemljenje. A ako svi krepaju, MA NEMAS BRIGE BRATE, NA GRAFICKOJ CE KUCATI CETVEROJEZGRENCE RADEONOVO...i to je tek pola price-pa naravno da ce biti upareni...

Dragi moji, jedan konstruktivan prijedlog za rjesenje cvora-svi zivjet natrag u sumu, ili jos bolje na stablo...ma ne, ipak treba sve satrti i poceti ponovno od ameba.
15 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

Mislim da je to bilo početkom devedesetih. Vratio sam se sa jednog terena, i na TV-u gledao dokumentarac, neki tip je pričao o kompjuterima. Kako smo tada imali Intela na 33MHz, i nemam pojima koliko rama, sjećam se da je stari za pločom crtao shemu kako će u budućnosti izgledati hardware, te je još tada govorio da će se procesor, da bi mu se olakšala funkcija koju obavlja , biti podjeljen na 4 jezgre, s tim da bi jedna obavljala matematičke zadatke, druga grafičke, treća.....bla,....bla.... što me navodi na to da je stari već tada bio u pravu. Postoji mogućnost da se grafička kartica izbaci kao dio konfiguracije, te da se preseli na MBO, sa qudro procesorima. Problem je i danas, da je brzina procesora iznad 1GHz zadovoljavajuća, jer ga popratni elementi ne mogu pratiti. Doduše, dosta se napredovalo na novim MBO-ima, no to još uvijek nije rješeno. Traže se alternativna rješenja, i ja vjerujem da ćemo u skorijoj budućnosti imati sasvim novi tip kompjutera u kojem se više neće vrtjeti hdd-ovi a ni ventilatori. USB stick je prapočetak novog trajnog zapisa. Zamislite takva dva USB-a, svaki ''težak'' 1TB, prvi za svakodnevni rad, drugi kao backup. Volio bih to dočekati. Ah, pusti snovi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Više jezgri - za koga?

Zamislite takva dva USB-a, svaki ''težak'' 1TB, prvi za svakodnevni rad, drugi kao backup. Volio bih to dočekati. Ah, pusti snovi.

 

Zar samo ja imam netrpeljivost prema presporom USB-u koji je usput toliko problematičan, milijun puta mi stupidni windosi ne žele safely removat stick, crklo mi ih je par i to kvalitetnih, transfer jedva jedvice 26-30MB... ono, kad mi netko kaže kako je USB stick super, naježim se... Super je za par malih fajlića i to... ali sve iznad toga jedva guta USB prijenosni disk... ali opet... sporo je... kad ce vise usb3... a dok to dode... pih...

 

Inace, nije problem u jezgrama i brzinama, vec u nekim drugim problemima koji se ne rjesavaju... forsaju se novi windosi koji ne nude nista novo samo zato da se prodaju, a ono sto su trebali srediti (memory, procesor management, file system doradit) stalno odgadaju i odgadaju i odgadaju, ali rulja je zadovoljna skinovima i eto veselja... puknut 12 procesora na usljive windowse koji neznaju baratat sa memorijom nego swapaju svaki drek, registry koji izgleda kao hrpa nabacanog dreka, filesystem koji se defragmetira/ uspori dok kazes keks... kad misle ponuditi bootanje legalnih windowsa sa usb-a? zašto ih ja ne bih imao na usb-u ili nekom drugom dreku esata npr jer mi je usb spor jel :P?

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2009 1:13 (zbuzanic).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?
zbuzanic kaže...

Zamislite takva dva USB-a, svaki ''težak'' 1TB, prvi za svakodnevni rad, drugi kao backup. Volio bih to dočekati. Ah, pusti snovi.

 

Zar samo ja imam netrpeljivost prema presporom USB-u koji je usput toliko problematičan, milijun puta mi stupidni windosi ne žele safely removat stick, crklo mi ih je par i to kvalitetnih, transfer jedva jedvice 26-30MB... ono, kad mi netko kaže kako je USB stick super, naježim se... Super je za par malih fajlića i to... ali sve iznad toga jedva guta USB prijenosni disk... ali opet... sporo je... kad ce vise usb3... a dok to dode... pih...

 

Inace, nije problem u jezgrama i brzinama, vec u nekim drugim problemima koji se ne rjesavaju... forsaju se novi windosi koji ne nude nista novo samo zato da se prodaju, a ono sto su trebali srediti (memory, procesor management, file system doradit) stalno odgadaju i odgadaju i odgadaju, ali rulja je zadovoljna skinovima i eto veselja... puknut 12 procesora na usljive windowse koji neznaju baratat sa memorijom nego swapaju svaki drek, registry koji izgleda kao hrpa nabacanog dreka, filesystem koji se defragmetira/ uspori dok kazes keks... kad misle ponuditi bootanje legalnih windowsa sa usb-a? zašto ih ja ne bih imao na usb-u ili nekom drugom dreku esata npr jer mi je usb spor jel :P?

 Njih sam naveo kao budući medij za zapisivanje podataka, ali u drugačijem formatu, i s drugačijim brzinama. HDD je jedini mehanički dio hardwara koji se vremenom mijenjao na taj način što mu je rastao kapacitet. Pa su sad izmislili novi sistem zapisivanja na hdd (SATA). Drugo, nemaju svi iste brzine zapisivanja na usb, to ovisi i o konfiguraciji i propusnosti podataka. Mnogi sa usb-om imaju problema jer prenose viruse, drugima se zaglavi pa ga polome, treći ga izgube negdje pa plaču za podacima koji možda njima vrijede cijelo bogatstvo. Uglavnom, slažem se s tobom, osim netrpeljivosti jer mi je nekako lakše baratati podacima preko USB-a nego ići pržiti opt. medije. Nadalje, rješenja o novim sustavima su gotovi. No, dok god se prodaje ova roba na tržištu, do promjena neće doći. Jer, što bi radili proizvođači hardwera koji muku muće da bi zadovoljili programere igara, aplikacija i da ne nabrajam dalje? Prosurfaj malo po forumu. Vidjet ćeš koliko je hvale na račun Viste. Onda nakon toga hladan tuš. Onda ''jedva čekam sedmicu'', onda hladan tuš. Ugalvnom, razmišljaš u pravom smjeru, samo što je istina drugačija, na tvoju i moju žalost.
16 godina
offline
Više jezgri - za koga?

hm... 8 jezgri? Jedva čekam. Kod mene se neće dogoditi da neka stoji neiskorištena. A kamo sreće da konačno naprave neku poštenu i povoljnu matičnu za dva procesora. Onda nemoram kupovati render farmu. Uštedio bi tako i prostor i novac.

http://3dhr.net/berko/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Više jezgri - za koga?

sve je to dobro za buducnost ali sasvim je ocito da prvo izadu procesori sa vise jezgri pa tek softer za iskoristivost za njega, kao sto je sada izasao 4 jezgreni procesori tek sada u potponosti se iskoristava dvo jezgreni procesori, skoro pa nemoguce izbaciti softer za nesto sto ne znas kako treba biti, isto je s directx 10 trebalo je proci neko vrijeme da igre pocinju iskoristavati taj famozni directx 10, hardver je uvijek u jednom koraku ispred od softera!!

Intel e5200 3.5 GHz, ati 4850, Hitachi 160GB, MB ECS P43T-A2, 4GB Buffalo, fortron 400W ,Xp sp3
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Više jezgri - za koga?

Ima vec dosta softvera koji iskoristavaju 4 jezgre. Svaki program koji puno racuna (rendering, obrada slike/videa, CAD programi, itd...) zna korisiti vise jezgri. Ali prednost vise jezgri je i u multitaskingu. Danas su windowsi dovoljno stabilni da mogu raditi danima i tjednima bez resetiranja, sto znaci da mogu obavljati nekoliko zadaca istovremeno, npr. nekakva obrada/kodiranje videa u pozadini koja radi na vise jezgri, pokrenuta neka igra u prozoru, i jos imas dovoljno jezgri za nesmetano gledanje filma, surfanje webom itd...

 

Think locally, act globally...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?
SupremeCommander kaže...

Ima vec dosta softvera koji iskoristavaju 4 jezgre. Svaki program koji puno racuna (rendering, obrada slike/videa, CAD programi, itd...) zna korisiti vise jezgri. Ali prednost vise jezgri je i u multitaskingu. Danas su windowsi dovoljno stabilni da mogu raditi danima i tjednima bez resetiranja, sto znaci da mogu obavljati nekoliko zadaca istovremeno, npr. nekakva obrada/kodiranje videa u pozadini koja radi na vise jezgri, pokrenuta neka igra u prozoru, i jos imas dovoljno jezgri za nesmetano gledanje filma, surfanje webom itd...

 

 slazem se, ali to opet znaci da svi office useri (a njih je DALEKO najvise) nemaju nikakve koristi od toga, jer za pisanje u wordu, slanje mailova i surfanje ne trebas 4 jezgre...
u principu, i vecina danasnjih 2 jezgrenih CPU-a je neiskoristena u u redskim racunalima.

definitivno CAD, rendering i sl. imaju koristi, ali... (OK, meni se upravo u virtualcu vrti jedna velika analiza i generira report dok ovo pisem na 2 jezgrenom CPU-u i zahvalan sam na multicore CPU-u)

trebali bi malo usporiti da programeri bolje savladaju paralelno programiranje pa im je vise-manje svejedno da li je 2 ili 4 jezgre. mislim, kod nas jos razvijaju i prodaju DOS aplikacije?!?!
15 godina
neaktivan
offline
Više jezgri - za koga?

meni nikad nije postalo jasno zašto proizvođači nisu nastavili povečavati brzine onim tempom koji je bio do pentium 4. 3.0 nadalje-. zapravo to je zadnji proc koji sam kupio pa mi isto nije jasno kako sada četiri godine poslije još uvijek taj proc parira intelovima novije generacije (barem u igrama). možda zato što su u intelu shvatili da su napravili dovoljno jak proc pa ak još malo tako nastave tim tempom došli bi do jeftinih procova od 5-6.0mhz nadalje koji bi vrtili sve igre bez problema pa tko bi onda mijenjao proc svake dvije godine. pa su se sjetili da ce napraviti proc sa dvije jezgre koje ce biti manje od 3.0 dok će one višlje od toga bit papreno skupe (isto je i sa quad). tako su si kupili par godina dok se programeri igara ne prilagode tim procovima jer ruku na srce danas igrice najviše tjeraju ljude da upgrejdaju pc. sve je to biznis. možda sam nešto propustio al volio bih da mi neko objasni zašto niti jedan proc danas nije iznad 4.0? bez clockanja naravno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2009 9:56 (alien).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?
alien kaže...

meni nikad nije postalo jasno zašto proizvođači nisu nastavili povečavati brzine onim tempom koji je bio do pentium 4. 3.0 nadalje-. zapravo to je zadnji proc koji sam kupio pa mi isto nije jasno kako sada četiri godine poslije još uvijek taj proc parira intelovima novije generacije (barem u igrama). možda zato što su u intelu shvatili da su napravili dovoljno jak proc pa ak još malo tako nastave tim tempom došli bi do jeftinih procova od 5-6.0mhz nadalje koji bi vrtili sve igre bez problema pa tko bi onda mijenjao proc svake dvije godine. pa su se sjetili da ce napraviti proc sa dvije jezgre koje ce biti manje od 3.0 dok će one višlje od toga bit papreno skupe (isto je i sa quad). tako su si kupili par godina dok se programeri igara ne prilagode tim procovima jer ruku na srce danas igrice najviše tjeraju ljude da upgrejdaju pc. sve je to biznis. možda sam nešto propustio al volio bih da mi neko objasni zašto niti jedan proc danas nije iznad 4.0? bez clockanja naravno.

 problem sa velikim brzinama (frekvencijama) ima direktne veze sa tehnologijom izrade procesora.
naime, smanjenjem proizvodnog procesa (radi manjeg grijanja i manje potršnje struje) nije bilo moguce zadrzati tako visoke frekvencije (tu dolazi do puno problema na razini elektrona).
uz to, uoceno je da ne dolazi do povecanja performansi (znacajnog) u odnosu na sve vece brzine rada procesora.
sve u svemu ispalo je da je proizvodnja i razvoj skup, a ne dolazi do znacajnog povecanja performansi (jedinose povecavalo zagrijavanje i potrosnja struje).

puno bolje rjesenje je imati x jezgara na manjoj frekvenciji i time omoguciti "pravi" paralelizam (najbolji primjer su danasnje graficke)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Više jezgri - za koga?

hvala na detaljnom odgovoruOsmijeh.

znači nije zavjera!Bogataš

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice